Εσείς ποιό CMS χρησιμοποιείτε στην ιστοσελίδα σας;

PHP, ASP, Javascript, MySQL, WordPress, Joomla, phpBB, OpenSource λογισμικό.

Εσείς ποιό CMS χρησιμοποιείτε στην ιστοσελίδα σας;

Δημοσίευσηαπό penlix » 28.01.09, 4:17 pm

Έχουμε συζητήσει για το Joomla vs Drupal, για διάφορα Opensource cms αλλά ακόμα δεν έχει γίνει ένα topic για να ορίσουμε λιγο τα ποσοστά.

Joomla, Wordpress, Drupal, Blogger.;

Προσωπικά έχω το blog μου στο blogger και το προσωπικό μου site σε Drupal.

Εσείς; 8)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sogo » 28.01.09, 5:07 pm

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ custom cms για πελάτες και μεγάλα projects.

Δοκιμαστηκά διατηρώ σε WordPress to http://www.sogo.gr/sogomo/
Χωρίς να το έχω ψάξει ιδιαίτερα.
Άβαταρ μέλους
sogo
Member

Δημοσίευσηαπό bikey77 » 29.01.09, 10:18 am

Ομοίως, όλα τα web site που κατασκευάζουμε συνοδεύονται από custom cms για. Δεν έχουμε φτιάξει ποτέ κάτι για πελάτη που να βασίζεται σε κάτι έτοιμο (Joomla κλπ).
Don't eat yellow snow
bikey77
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 29.01.09, 10:25 am

Κοίτα να δεις που δεν είμαι ο τελευταίος των Μοϊκανών :lol:
Custom for me 2!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 29.01.09, 10:48 am

Και εγώ custom και στα 2 sites (grixel - 360visits)

:wink:
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό sebastien » 29.01.09, 11:39 am

Για το προσωπικό μου δε χρησιμοποιώ, μιας και το ανανεώνω σπάνια!
Για πελάτες μου χρησιμοποιώ Wordpress ή custom (outsource).
Σεμπαστιάν Νικολάου | http://www.sebdesign.eu
Άβαταρ μέλους
sebastien
Senior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 29.01.09, 12:25 pm

Εγω δεν έχω προσωπικό :lol: :lol:

Αλλά για πελάτες, joomla+wordpress (αυτή τη στιγμή με παιδεύει ένα suckerfish menu...)
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό dimsis » 29.01.09, 6:32 pm

Custom CMS και εμείς. Τα δικά μας e-publish ή areaportal ως core τις περισσότερες φορές.
Άβαταρ μέλους
dimsis
Member

Δημοσίευσηαπό Jason » 29.01.09, 8:40 pm

Netvolution WCM ( www.netvolution.net ) και ξερό ψωμί…

Εντάξει, προφανώς δεν το γνωρίζεται διότι είναι commercial. Έχουμε πάνω από 800 εγκαταστάσεις μέχρι τώρα και η version 3.1 που θα την βγάλουμε σε 4 μέρες είναι πολύ power.
Jason Kataropoulos
Web developer and consultant
My rants: http://www.skc.gr
My office: http://www.atcom.gr
Software is so human centric that I wonder if it should be referred to as a technology.
Άβαταρ μέλους
Jason
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 29.01.09, 11:11 pm

Εχω καταλήξει στο wordpress όταν πρόκειται για δικούς μου πελάτες.
Απο εκεί κ πέρα, παίζει το κάθε custom της εταιρίας.
Προσωπική μου άποψη, το wordpress είναι πολύ ανώτερο απο ότι εχω δει.
Το netvolution καλό,αλλά είναι δεν έχει πραγματικά καμία σχέση με τον πίνακα ελέγχου του wordpress ο οποίος είναι χρόνια μπροστά.
Επίσης δε μπορεί να το χρησιμοποιήσει κάποιος άλλος στα project του,εκτός απο τον ιδιοκτήτη κ τους συνεργάτες του,διότι είναι πολύ ακριβό.
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 30.01.09, 1:09 am

Jason έγραψε:Netvolution WCM ( www.netvolution.net ) και ξερό ψωμί…

Εντάξει, προφανώς δεν το γνωρίζεται διότι είναι commercial. Έχουμε πάνω από 800 εγκαταστάσεις μέχρι τώρα και η version 3.1 που θα την βγάλουμε σε 4 μέρες είναι πολύ power.

Υπάρχει κάπου demo page για να δούμε το control panel αλλά και ενδεικτικό κοστολόγιο παράλληλα με τις δυνατότητες που προσφέρει;

Φιλικά Νίκος
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό Jason » 30.01.09, 1:08 pm

Καλημέρα Νίκο,

Με βάση την πολιτική μας δεν δίνουμε access σε demos πριν κάνουμε live demo με δικό μας άνθρωπο.

Μπορούμε κάλλιστα, εφόσον υπάρχει ενδιαφέρων, να κάνουμε live demo και mini training και μετά να δώσουμε ένα demo license «παίξεις» και μόνος σου.

Τα license είναι per domain. Ξεκινάνε από το Netvolution WCM Core στο οποίο πάνω μπορείς να προσθέσεις Add-ons. Μερικά ενδεικτικά Add-ons:
Article Management Add-on
News & Press Releases Add-on
B2C e-Commerce Add-on
Newsletter Add-on
Jason Kataropoulos
Software is so human centric that I wonder if it should be referred to as a technology.
Άβαταρ μέλους
Jason
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Jason » 30.01.09, 1:19 pm

@ ALR: Πια έκδοση του Netvolution WCM έχεις δει; Στην τελευταία έκδοση έχουν υπάρξει ριζικές αλλαγές.

Όσο για το κόστος είναι πάντα σχετικό.
Jason Kataropoulos
Άβαταρ μέλους
Jason
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 30.01.09, 4:47 pm

@jason εχω δει σίγουρα την τελευταία που κυκλοφορεί ήδη, όχι δηλαδή που ετοιμάζεται τώρα να βγει.
Σχετικά με το κόστος, σχετικά λέω ότι είναι ακριβό,συγκρίνοντας το με τον ανταγωνισμό που υπάρχει. Εχω την εντύπωση ότι υπάρχει μόνο για εταιρική χρήση κ όχι b2b κ μεταπώληση απο άλλη εταιρία προσφοράς υπηρεσιών web, διότι σχετικά, υπάρχουν φτηνότερα κ το ίδιο λειτούργημα ή και καλύτερα συστήματα, τα οποία υποστηρίζονται απο πολλές εταιρίες.
Το netvolution είναι προϊόν σας κ χρησιμοποιείται απο εσάς.να το πληρώσω για να βάλετε τη σελίδα μου επάνω του οκ.
Να το πληρώσω για να βάλω σελίδες των πελατών μου;
Μα ποιος είμαι; :p
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Jason » 30.01.09, 5:54 pm

To Netvolution WCM είναι δικό μας προϊόν και όντος το χρησιμοποιούμε βασικά εμείς. Υπάρχουν όμως εταιρίες που το χρησιμοποιούν και βάζοντας τις δικές τους υπηρεσίες υλοποιούν λύσεις για τους πελάτες τους. Αυτό γίνεται αγοράζοντας το license.

Το κόστος του license μεταφέρεται στον τελικό πελάτη στον οποίο πρακτικά ανήκει και το license. Έτσι θα μπορούσες και εσύ να το χρησιμοποιήσεις για να προσφέρεις στον πελάτη σου μια λύση.
Jason Kataropoulos
Άβαταρ μέλους
Jason
Junior Member

Re: Εσείς ποιό CMS χρησιμοποιείτε στην ιστοσελίδα σας;

Δημοσίευσηαπό stavros6 » 17.04.16, 9:14 am

Προσωπικά γνωρίζω αρκετά καλά τα cms joomla και wordpress., με το drupal δεν έχω βρει τον χρόνο να ασχοληθώ μέχρι τώρα.
Τα cms joomla και wordpress τα έχω μάθει τελείως μόνος μου κάνοντας μια αναζήτηση στα google για το πως μπορώ να φτιάξω ένα site.
Το πρώτο που έφτιαξα ήταν wednobe το επόμενο blogger μετά wordpress και μετά joomla.
Πάλι προσωπικά θεωρώ το wordpress καλύτερο σαν πρόγραμμα - λογισμικό, όμως θα έφτιαχνα ένα forum με το kunena forum με joomla και ένα e shop πάλι μάλλον θα χρησιμοπειούσα joomla.
Για custom cms δεν θα χρησιμοπειούσα. Ακριβά, χειρότερο προιόν, και δεν βρίσκω κανέναν λόγο να αγοράσω κάτι που το παίρνω δωρεάν και μου το αναβαθμίζουν κι απο πάνω, άλωστε δεν είμαι προγραμματιστής.
Μπορεί ένας μηχανικός αυτοκινήτων να είναι πολύ υπερήφανος για το χειροποίητο αυτοκίνητο που έφτιαξε μόνος του όμως αυτό δεν σημαίνει ότι θα του το αγοράσουμε κιόλας.
Δεν θέλω να είμαι προσβλητικός. Καλημέρα :whistle
stavros6
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 17.04.16, 1:56 pm

Απορία:
Το ότι η συζήτηση αυτή έχει σταματήσει εδώ και επτά χρόνια, το παρατήρησες; :P
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό ChristosRontos » 11.08.16, 1:06 am

Wordpress κυρίως για blog κατάσταση, Joomla για full επεκτασιμότητα και drupal για custom φάση :wink:
Άβαταρ μέλους
ChristosRontos
Member

Δημοσίευσηαπό changlee » 30.08.16, 8:46 pm

Δεν έχω καταλάβει κάτι με τα "Custom CMS" ή "Tailor Made" που πουλάνε μερικές εταιρείες. Ας πούμε ότι η εταιρεία Α πουλάει στην εταιρεία Β το CMS Ω το οποίο το λέει Custom.

Δηλαδή;

1) Έφτιαξε το Ω αποκλειστικά και μόνο για την Β; Και της το παραχωρεί για πάντα;
2) Έφτιαξε το Ω και το ενοικιάζει στην Β για ένα χρονικό διάστημα σύμφωνα με ένα συμβόλαιο πχ 1 έτος;
3) Έχει φτιάξει το Ω και το ενοικιάζει σε οποιαδήποτε εταιρεία Β (Γ, Δ,) για ένα χρονικό διάστημα σύμφωνα με ένα συμβόλαιο πχ 1 έτος;

Τότε ανάλογα με την απάντηση προκύπτουν και πολλά άλλα ερωτήματα...
Αν δεν προγραμματίσουμε την ζωή μας, τότε κάποιος άλλος θα το κάνει για μας.
FREE SEO tools, ΔΩΡΕΑΝ disavow file, μπορείτε να με βρείτε και στην Κατασκευή ιστοσελίδων BLB.gr
Άβαταρ μέλους
changlee
Member

Δημοσίευσηαπό I-xperts » 16.02.17, 10:36 am

Αυτό που έχω καταλάβει από την εμπειρία μου (17+ χρόνια) είναι ότι έχουν τεράστια σημασία τα παρακάτω για να αποφασίσεις σχετικά με το CMS που θα "παντρευτείς" με την παρακάτω σειρά προτεραιότητας:

1. Να είναι αρκετά "ανοικτό" σε αλλαγές και καλά δομημένο το CMS ώστε να μπορείς να πειράξεις όσο γίνεται πιο βαθιά χωρίς να χτυπάει σφάλματα σε άλλες σελίδες

2. Να έχει μεγάλη κοινότητα να το υποστηρίζει και σε Plugins και σε templates

3. Να είναι αρκετά εύκολο σε ενημερώσεις και στη διαχείριση των περιεχομένων για να μην σε ζαλίζουν οι πελάτες με συνεχόμενα τηλεφωνήματα (δεν μπορώ να κάνω το Χ, δεν κατάφερα να αλλάξω το Ψ) - γι' αυτό το λόγο ΚΥΡΙΩΣ επέλεξα το WordPress

4. Να είναι πολύ δυνατό στο SEO και αρκετά Light (άλλος ένας λόγος επιλογής του WordPress)

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι λόγοι, αλλά ανάλυσα τους πιο σημαντικούς κατά τη γνώμη μου.
Εννοείται πως το custom δεν θα πεθάνει ποτέ, και από εκεί ξεκίνησαν οι παλιότεροι όταν δεν υπήρχε ΚΑΝ η έννοια του open source CMS, αλλά θα συμφωνήσω ότι είναι για ειδικές περιπτώσεις και για περίπλοκες ONLINE ιστοσελίδες (όπως π.χ. συστήματα υπολογισμού ασφαλίστρων, communities, περίπλοκα e-shop με σχεδιασμό προϊόντος Online κτλ κτλ). ΕΚεί δεν μπορεί να σε βοηθήσει ΚΑΝΕΝΑ cms αν δεν καθίσεις να γράψεις κώδικα από το 0.
Άβαταρ μέλους
I-xperts
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.III Προγραμματισμός + Τεχνολογία ανοιχτού κώδικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων