Επίθεση από Χάκερ

PHP, ASP, Javascript, MySQL, WordPress, Joomla, phpBB, OpenSource λογισμικό.

Re: Επίθεση από Χάκερ

Δημοσίευσηαπό παππούς » 02.11.09, 4:34 pm

elias-design έγραψε:
παππούς έγραψε:
elias-design έγραψε:Προφανώς η τρύπα ήταν τόσο μεγάλη που έπεσαν μέσα κι αυτοί!

Η εταιρία έχει ευθύνη να προστατέψει το server σε επίπεδο λειτουργικού αλλά καμία εταιρία δεν μπορεί να προστατέψει webmasters που εγκαθιστούν ανασφαλή προγράμματα.

Με αυτό θες να πεις με λίγα λόγια πως πάλι η εταιρία ευθύνεται. σωστά;

Αν το πρόβλημα είναι γενικό και επηρεάζει όλα τα sites που φιλοξενούνται στο server ευθύνεται η εταιρία. Αν χακέψαν μόνο το δικό σου site από κάποια τρύπα σε λογισμικό που εγκατέστησες εσύ, τότε είναι δικιά σου ευθύνη.
παππούς
Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 4:42 pm

Μα το site δεν το έφτιαξα εγώ. Η ίδια η εταιρία έκανε τον προγραμματισμό και όλα τα υπόλοιπα. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να μπένω σε μια διεύθυνση που μου έδωσαν ώστε να ανεβάζω νέες δουλειές.:/
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό παππούς » 02.11.09, 4:48 pm

Τότε προφανώς είναι 100% ευθύνη της εταιρίας. Προφανώς χρησιμοποιούν κάποιο λογισμικό cms όπως joomla ή wordpress και δεν έβαλαν τις τελευταίες ανανεώσεις που κλείνουν τα κενά ασφάλειας.

Να έλπιζεις να έχουν backups..
παππούς
Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 4:53 pm

παππούς έγραψε:Τότε προφανώς είναι 100% ευθύνη της εταιρίας. Προφανώς χρησιμοποιούν κάποιο λογισμικό cms όπως joomla ή wordpress και δεν έβαλαν τις τελευταίες ανανεώσεις που κλείνουν τα κενά ασφάλειας.

Από ότι μου είχαν πει δεν το κάναν με zoomla ώστε να βγει ακριβώς όπως το σχεδιάσα στο Photoshop. έφτιαξαν ένα πρόγραμμα από την αρχή και για αυτό το πλήρωσα και παραπάνω από το αν το έναναν με zoomla. Παρ'όλα αυτά έχω πάρει απόφαση πως το site αυτό τέλειωσε για μένα. Θα κοιτάξω να βρώ κάποιον που να χειρίζεται καλά το zoomla και να κάνω ένα νέο. Ώστε να μην έχω πρόβλημα να πάω σε οποιαδήποτε εταιρία για φιλοξενεία.
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 02.11.09, 5:03 pm

elias-design έγραψε:
παππούς έγραψε:Τότε προφανώς είναι 100% ευθύνη της εταιρίας. Προφανώς χρησιμοποιούν κάποιο λογισμικό cms όπως joomla ή wordpress και δεν έβαλαν τις τελευταίες ανανεώσεις που κλείνουν τα κενά ασφάλειας.

Από ότι μου είχαν πει δεν το κάναν με zoomla ώστε να βγει ακριβώς όπως το σχεδιάσα στο Photoshop. έφτιαξαν ένα πρόγραμμα από την αρχή και για αυτό το πλήρωσα και παραπάνω από το αν το έναναν με zoomla. Παρ'όλα αυτά έχω πάρει απόφαση πως το site αυτό τέλειωσε για μένα. Θα κοιτάξω να βρώ κάποιον που να χειρίζεται καλά το zoomla και να κάνω ένα νέο. Ώστε να μην έχω πρόβλημα να πάω σε οποιαδήποτε εταιρία για φιλοξενεία.

απλά πες τους το joomla για να μη μπερδευτούν :P (πλάκα κάνω) Και με joomla και με drupal και οποιοδήποτε άλλο cms να χρησιμοποιήσει κανείς, μπορεί να κάνει το template όπως θέλει, οπότε μάλλον σε είχαν αρχίσει από νωρίς στο ψήσιμο....
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 5:21 pm

crossbow έγραψε:
elias-design έγραψε:

απλά πες τους το joomla για να μη μπερδευτούν :P (πλάκα κάνω) Και με joomla και με drupal και οποιοδήποτε άλλο cms να χρησιμοποιήσει κανείς, μπορεί να κάνει το template όπως θέλει, οπότε μάλλον σε είχαν αρχίσει από νωρίς στο ψήσιμο....

Έλα ρε συ... υπάρχουν και τέτοιοι :roll:
Anyway, θα κοιτάξω να το αντιμετωπίσω με χιούμορ διότι αν το πάρω σοβαρά θα πρέπει να φουντάρω :mrgreen:
Απλώς είμαι απογοητευμένος και λυπάμαι τα λεφτά που έχω δώσει, δεν είναι πολλά αλλά τώρα και τα μισά να μου πει κάποιος δύσκολα θα τα δώσω:/
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 02.11.09, 5:25 pm

elias-design έγραψε:Απλώς είμαι απογοητευμένος και λυπάμαι τα λεφτά που έχω δώσει, δεν είναι πολλά αλλά τώρα και τα μισά να μου πει κάποιος δύσκολα θα τα δώσω:/

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, αλλά μη μπεις στη λογική να δόσεις λίγα για να ξεμπερδεύεις γιατι συνήθως θα πάρεις και αντίστοιχη δουλειά. Ακόμα και δουλειές με joomla μπορούν να είνια πολύ καλές και προσεγμένες και κατά επέκταση ακριβοπληρωμένες

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 5:34 pm

crossbow έγραψε:
elias-design έγραψε:Απλώς είμαι απογοητευμένος και λυπάμαι τα λεφτά που έχω δώσει, δεν είναι πολλά αλλά τώρα και τα μισά να μου πει κάποιος δύσκολα θα τα δώσω:/

Καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, αλλά μη μπεις στη λογική να δόσεις λίγα για να ξεμπερδεύεις γιατι συνήθως θα πάρεις και αντίστοιχη δουλειά. Ακόμα και δουλειές με joomla μπορούν να είνια πολύ καλές και προσεγμένες και κατά επέκταση ακριβοπληρωμένες

Καλά το πολλά και το λίγα είναι σχετικό, όμως σε αυτό που λες έχει δίκιο αλλά στη προκειμένη περίπτωση έδωσα όσα μου είπαν ώστενα βγει ποιοτικά καλό. Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Δηλαδή δεν είπα "ε δεν βαριέσαι" λίγα είναι. Αντιθέτος είπα αφού δίνω αρκετά πάει να πει πως θα υπάρχει και η ανάλογη ποιότητα. Για αυτό σου λέω έχω απογοητευτεί.
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 02.11.09, 5:37 pm

καλά σίγουρα. Απλά αφού δε ξέρω πόσα έδωσες είπα και γω να πω την κουβέντα μου :mrgreen:

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 5:46 pm

crossbow έγραψε:καλά σίγουρα. Απλά αφού δε ξέρω πόσα έδωσες είπα και γω να πω την κουβέντα μου :mrgreen:

Καλά έκανες!! :D
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 02.11.09, 5:47 pm

αν και έχω δει το δικό σου site δεν θυμάμαι το design του τώρα, αλλά αν δεις το δικό μου, έχει γίνει με joomla. Αυτό απλά για να σου πω οτι αυτά που σου είπαν περί εμφάνισης ήταν μαλλον λίγο άκυρα!

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 02.11.09, 6:00 pm

το έτοιμο cms ή όχι
όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται δουλειά και δεν χρεώνεται
ανάλογα τι θέλεις να φτιάξεις
μπορεί το ποσό που χρέωσαν να είναι ίδιο ή και χαμηλότερο με αυτό που θα χρέωνε κάποιος για να το κάνεις με κάποιο cms
τώρα δεν μπορώ να δω το site του Ηλία αλλά ένα custom theme μπορεί να έχει αρκετή δουλεία.

μπορεί απλά να τον βόλευε να το κάνει χωρίς cms δεν σημαίνει κάτι
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 02.11.09, 6:14 pm

soffia έγραψε:το έτοιμο cms ή όχι
όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται δουλειά και δεν χρεώνεται
ανάλογα τι θέλεις να φτιάξεις
μπορεί το ποσό που χρέωσαν να είναι ίδιο ή και χαμηλότερο με αυτό που θα χρέωνε κάποιος για να το κάνεις με κάποιο cms
τώρα δεν μπορώ να δω το site του Ηλία αλλά ένα custom theme μπορεί να έχει αρκετή δουλεία.

μπορεί απλά να τον βόλευε να το κάνει χωρίς cms δεν σημαίνει κάτι

σιγουρα, απλά του έφεραν την δικαιολογία οτι θα το κάνουν έτσι για να βγει το design. Σαν δικαιολογία δε στέκει. Καλύτερα να λες από την αρχή, εγώ δουλεύω έτσι και χρησιμοποιώ αυτά τα πράγματα (cms κτλ) γιατί αυτά ξέρω και αυτά με βολεύουν. Σπάνια θα διαμαρτυρηθεί κάποιος αν δουλεύει το site σωστά.

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 02.11.09, 6:17 pm

σιγουρα, απλά του έφεραν την δικαιολογία οτι θα το κάνουν έτσι για να βγει το design. Σαν δικαιολογία δε στέκει. Καλύτερα να λες από την αρχή, εγώ δουλεύω έτσι και χρησιμοποιώ αυτά τα πράγματα (cms κτλ) γιατί αυτά ξέρω και αυτά με βολεύουν. Σπάνια θα διαμαρτυρηθεί κάποιος αν δουλεύει το site σωστά.

προσυπογράφω
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 6:28 pm

soffia έγραψε:

προσυπογράφω

Παιδιά συμφωνώ. Όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά και το μόνο που έχω να πω είναι ότι είναι απαράδεκτοι!
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό adams » 02.11.09, 6:41 pm

Ηλία σκούρα τα πράγματα.2 βδομάδες τώρα δεν έχουν βρει την τρύπα, αν την είχαν βρει δε θα είχαν hackeψει και το δικό τους site και άλλων πελατών.Eίναι πολύς χρόνος 2 βδομάδες και μάλιστα χωρίς σαφή ενημέρωση.

Επίσης για να είδες κάποιες φoρες το site σου online λογικά ανέβασαν κάποιο backup.Οπότε είναι πολύ πιθανό να μην είναι θέμα security του server αλλά της εφαρμογής cms.Σε αυτό συνηγορεί πως το δικό σου site και της εταιρίας είναι σε διαφορετικούς server.
Εκεί τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, εάν όπως λένε είναι custom εφαρμογή μόνο αυτοί μπορούν να καλύψουν το κενό ασφαλείας.Οπότε και να πάρεις backup και να το πας σε άλλο hoster λογικά πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις.

Κοινώς κρέμεσαι από αυτούς είτε για το backup είτε για το cms και το κενό ασφαλείας.
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό elias-design » 02.11.09, 6:49 pm

Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση και τη βοήθεια και τον κόπο που κάνεις και κάνατε όλοι σας ώστε να μου δώσετε απαντήσεις, είναι πολύ λυπηρό που η ίδια η εταιρία που έχει το site μου δεν μου δίνει καμία εξήγηση και με έχει στα σκοτάδια εδώ και τόσες μέρες!

Αυτό που είπες το υποψιάστηκα τη στιγμή που ζήτησα μέσω mail το site μου σε ένα cd και είχα διευκρινήσει πως "θέλω να λειτουργει". Το γεγονώς πως δεν απάντησαν με κάνει να πιστευω αυτό που είπες adam ότι και να μου το δώσουν θα είναι "μάπα το καρπούζι".
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 03.11.09, 12:23 am

Ηλια μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ που τα ακουω αυτα!
Ασχετα αν δεν "εκατσε" να συνεργαστουμε μαζι, ολοι γνωριζουμε πως ενα site που επιτελει επαγγελματικο σκοπο, ειναι ενα εργαλειο και πρεπει να δουλευει χωρις προβληματα. Ευχομαι την καλυτερη και πιο ανωδυνη λυση!
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό elias-design » 03.11.09, 12:46 am

notis έγραψε:Ηλια μου ειλικρινα λυπαμαι πολυ που τα ακουω αυτα!
Ασχετα αν δεν "εκατσε" να συνεργαστουμε μαζι, ολοι γνωριζουμε πως ενα site που επιτελει επαγγελματικο σκοπο, ειναι ενα εργαλειο και πρεπει να δουλευει χωρις προβληματα. Ευχομαι την καλυτερη και πιο ανωδυνη λυση!

Ευχαριστώ πολύ Νότη...
Άβαταρ μέλους
elias-design
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 03.11.09, 1:26 am

adams έγραψε:εάν όπως λένε είναι custom εφαρμογή μόνο αυτοί μπορούν να καλύψουν το κενό ασφαλείας.Οπότε και να πάρεις backup και να το πας σε άλλο hoster λογικά πάλι τα ίδια προβλήματα θα έχεις.

μπορει να το παρει κ να παει σε μια εταιρια που να κανει και προγραμματισμο κ hosting etsi μπορει να ζητησει να του φτιαξουν το προβλημα-κενο ασφαλειας στο σαιτ του και να ξεκινησει και καινουρια φιλοξενια...εγω παντως θα το παιρνα!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο II.III Προγραμματισμός + Τεχνολογία ανοιχτού κώδικα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων