Βασική Γραφιστική

Ανακοινώσεις / παρουσιάσεις / προσφορές βιβλίων, εκδόσεων & περιοδικών, σχετικά με την οπτ. επικοινωνία.

Βασική Γραφιστική

Δημοσίευσηαπό itsoum » 18.06.10, 1:24 pm

Επειδή με ενδιαφέρει αρκετά η γραφιστική και αν οχι σαν μελλοντική εργασία σίγουρα ως χόμπυ, αποφάσισα να καταρτιστώ θεωριτικά σε βασικό επίπεδο. Απ' οτι κατάλαβα η καλύτερη σειρά βασικής γραφιστικής είναι αυτή των 5 βιβλίων της dartbooks.

Λοιπόν η ερώτηση μου είναι με ποιο βιβλίο να ξεκινήσω πρώτα;

Αυτή τη στιγμή επειδή όλα σχεδόν τα χρήματα μου θα τα ξοδέψω για φωτογραφική μηχανή, τα χρήματα που διαθέτω είναι μόνο για ένα βιβλιο. Έτσι μπαίνω στην διαδικασία ορθότερης επιλογής για πρώτο βιβλίο. Απ' ότι αντιλαμβάνομαι το πιο "βασικό" πρέπει να είναι το Βασική Γραφιστική: Χρώμα, αν όχι ποιό και γιατί;

Ευχαριστώ
Ηλίας :wink:
"Ένας ανόητος δεν βλέπει το ίδιο δένδρο που βλέπει ένας σοφός."
William Blake

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8 || canon s95
Πωλούνται: pentax z-50p
itsoum
Member

Re: Βασική Γραφιστική

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 18.06.10, 1:57 pm

Ηλία Καλησπέρα!
Χωρίς να θέλω να σε πιάσω από τα μούτρα με το καλησπέρα...
Η γραφιστική δεν μπορεί ποτέ να είναι χόμπυ! αν πραγματικά σου αρέσει πήγαινε σε μια σχολή! κανένα βοήθημα (από βιβλίο μέχρι τουτόριαλ) δεν θα σου δώσει τις βάσεις άλλα και τις γνώσεις για να εξελιχθείς γραφιστικά! όσο καλός και να είσαι, η σχολή σε κάνει κάλυτερο και φυσικά σου δίνει τα εφόδια για να γίνεις ακόμα καλύτερος!

Όσον αφορά τα βιβλία που ρωτάς...
όλα είναι βοήθημα... κανένα δεν θα σου μάθει γραφιστική.. όπως και τα προγράμματα.. είναι βοηθήματα! ΔΕΝ σου μαθαίνουν ούτε αισθητική, ούτε ζωγραφική, ούτε φυσικά σχέδιο... Είναι σίγουρα όλα χρήσιμα αλλά σε συνδυασμό με τις γνώσεις που θα αποκτήσεις σε μια σχολή!!

Δεν ξέρω πόσο χρονών είσαι και πόσο χρόνο μπορείς να διαθέσεις για μάθηση! αλλά σκέψου το καλά!... η γραφιστική δεν είναι χόμπυ... έιναι επάγγελμα και από τα πλέον δημιουργικά επαγγέλματα οπότε διπλο-τριπλο σκέψου το!

φιλικά
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 18.06.10, 2:00 pm

Εάν ήταν χόμπι θα ήταν ένα πανάκριβο χόμπι.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 18.06.10, 2:16 pm

psaRoui σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Είμαι 18 και περιμένω τα αποτελέσματα των πανελληνιών.
Οι επιλογές μου πληροφορική-μαθηματικό.

Θα συμφωνήσω πως είναι ένα εξαιρετικά δημιουργικό επάγγελμα(απ' οτι ξέρω και φαντάζομαι), αν και νομίζω πως όλα τα επαγγέλματα είναι εξαιρετικά δημιουργικά.
Παράδειγμα: για τον μαθηματικό είναι δημιουργικό να ανακαλύπτει μαθηματικές αλήθειες, για τον μηχανολόγο είναι δημιουργικό να κατασκευάζει μηχανήματα που εφαρμόζουν αυτό που πρώτα σύνθεσε στο μυαλό του κ.α.
Εν ολίγεις όλα τα επαγγέλματα είναι δημιουργικά, το θέμα είναι ο καθένας μας ως διαφορετική οντότητα και προσωπικότητα τι βρίσκει ενδιαφέρον και δημιουργικό γι' αυτόν.

Τώρα όσο αναφορά την γραφιστική δεν μπορώ να καταλάβω γιατι δεν μπορεί να είναι χόμπυ;
Παράδειγμα: Ασχολούμαι με την φωτογραφία αλλά ερασιτεχνικά και μόνο. Ως επάγγελμα δεν με ενδιαφέρει, δεν με συγγηνεί καν να γίνω ένας συμβατικός φωτογράφος που θα πληρώνεται για να αποθανατίζει τεχνικά άρτια γάμους κλπ.(σαφώς αν είναι να δουλέψεις για το magnum ή το national geographic το πράγμα αλλάζει :P )

Κάπως έτσι βλέπω και την γραφιστική. Γιατί δεν μπορώ να είμαι εραστής της και να την αντιλαμβάνομαι και να την αγαπώ ως ένα είδος τέχνης; Ένα είδος τέχνης που ορισμένες φορές με εκφράζει...
Βέβαια η γραφιστική ίσως να με ενδιέφερε και στο επαγγελματικό κομμάτι...αλλά αυτό θέλει σκέψη, και τώρα είναι και μια εποχή που το σκέφτομαι 8)
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 18.06.10, 2:28 pm

Λιάκουρα φυσικα και μπορει η γραφιστική να υπαρξει ως hobby.
Oπως και η συντηρηση Bonsai και 1002 άλλα.

Παυει ομως να ειναι απο την στιγμή που καποια στιγμή θα νομισεις οτι μπορεις να σχεδιασεις πχ ενα logo για καποια επιχειρηση και πληρωθεις γι' αυτο. Τοτε πας αλλου...

Σε παρακαλώ λοιπον, προσωπικα, οταν ερθει αυτη η ωρα, να λειτουργησεις ως χομπιστας και να αρνηθεις.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 18.06.10, 2:30 pm

Ηλία μου,
όταν αναλάβεις μια γραφιστική δουλειά... άμεσα έχεις να κάνεις με πελάτη! γιατί είναι εφαρμοσμένη τέχνη!.... τώρα μπορεί να μην το βλέπεις αλλά τι ακριβώς θα δώσεις στον πελάτη? και πως ή πόσο θα το χρεώσεις αυτό?... είναι δουλειά! δεν μπορείς να τη συγκρίνεις με την φωτογραφία είναι κάτι διαφορετικό! ίσως γιατί το να βγάλεις μια ωραία φώτο σημαίνει τέχνη αλλά το να κάνεις ένα καλό πχ λογότυπο δεν ειναι τέχνη! είναι μια δουλειά που βγήκε ανάμεσα σε ένα επαγγελματία και ένα πελάτη για την επιχειρήση του δεύτερου ή κάποιου προιόντος του!!! δεν είναι τέχνη... μπορεί να είναι κάτι εκπληκτικό αλλά είναι κάτι που γίνεται με παραγγελιά για τον συγκεκριμμένο πελάτη για τις συγκεκριμένες του ανάγκες! δεν ειναι για να το βάλει πάνω από τον καναπέ του και να το θαυμάζει! έχει κάποιο έργο να κάνει αυτό το λογότυπο και αυτό είναι στην τελική να του φέρει αναγνωρισιμότητα και μετά κέρδος!!!
η διαφήμηση και η οπτική επικοινωνία δεν μπορούν να ειναι χόμπυς... το ίδιο και η γραφιστίκή! είναι εφαρμοσμένη τέχνη!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 18.06.10, 2:55 pm

Α
panevan αν και τώρα δεν το σκέφτομαι, που είναι το κακό στο να δημιουργήσεις κάτι επι πληρωμής απο την στιγμή που έχεις την ικανότητα.

Δηλαδή η σχολή θα μου δώσει το παράσιμο του επαγγελματιά, ή η επαγγελματική συμπεριφορά και δεοντολογία; Ξέρω πολλούς που έχουν τελιώσει μια σχολή και ξέρουν ελάχιστα για το αντικείμενο τους, γιατί να βαφτίζονται αυτοί επαγγελματιές;

Βέβαια είμαι σίγουρος πως αυτό έχει και την άλλη όψη που ίσως μαστίζει μάλιστα αυτή την στιγμή την γραφιστική, η όψη του οτι ο καθένας αυτοαποκαλείται γραφίστας. Όμως όταν έχεις την ικανότητα και είσαι ξεκάθαρος με αυτον που θα σου δώσει την δουλειά πως δεν είσαι γραφίστας που είναι το κακό;

Παράδειγμα: Αν τραβήξω φωτογραφίες απο μια διαδήλωση που είναι το κακό και το αντιδεολογικό να τις πουλήσω σε κάποια εφημερίδα, αυτοί εκτήμησαν την δουλειά μου και ας μην έχω τελιώσει κάποια σχολή.

ΥΓ. Δεν είμαι αντίθετως με την ανώτατη εκπαίδευση, αντίθετα θεωρώ οτι σαφώς έτσι καταρτίζεσαι καλύτερα και αποκτάς βαθιά γνώση για το αντικείμενο, δεν αποκλύω όμως οτι αυτό μπορεί να γινεί και μέσο της αυτομόρφωσης.

Β
psaRoui η γραφιστική είναι σαφώς εφαρμοσμένη τέχνη, όμως αυτό δεν διαγράφει και το καθαρό κομμάτι τέχνης που κλίνεται μέσα της.
Παράδειγμα: http://psd.tutsplus.com/articles/inspir ... interview/ η παρακάτω δουλεία σαφώς περιέχει γραφιστική, όμως μάλλον το κομματι τέχνης και όχι το εφαρμοσμένο που απαιτεί μια σχέση "πελάτη-πωλητή"
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.06.10, 3:37 pm

Είσαι κι απ τη Ν. Σμύρνη παναθεμά σε... :)

Λιάκο, μ αυτή τη λογική, θα κρέμαγες στο σαλόνι σου, μια καταχώρηση για γιαούρτι που είδες σε ένα περιοδικό?

Η γραφιστική είναι η τέχνη του παντρέματος της πληροφορίας με το εικαστικό, δεν είναι μόνο το εικαστικό.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 18.06.10, 3:43 pm

Dark3go όχι δεν θα το έκανα...και επειδή είμαστε OFFtopic τόση ώρα απλά επανέρχομαι.

Εγώ θέλω να ασχοληθώ με την "τέχνη" της ψηφιακής δημιουργίας η οποία σίγουρα περιέχει μέσα γραφιστική. Σαφώς με ενδιαφέρει και η γραφιστική βέβαια. Οπότε απλά σας ρωτάω αν θεωρείται καλύτερο να ξεκινήσω μια βασική θεωρητική κατάρτιση με το βιβλιο βασικής γραφιστικής: χρώμα ή κάποιο άλλο...
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 18.06.10, 4:40 pm

Λοιπόν, απίστευτο, αλλά ένας 18άρης βάζει τα γυαλιά σε πολλούς εδώ μέσα (κι εκεί έξω) με τις απόψεις του για τη Γραφιστική!
Καμιά φορά, το αγνό καθαρό μυαλό, που δεν έχει "καεί" από τη δύσκολη καθημερινότητα του επαγγελματία, κοίτα τι λέει!

Λιάκουρα, καλωσήλθες και... καλά ξεμπερδέματα! :mrgreen:
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 18.06.10, 4:48 pm

Ηλία ξεκαθάρισε τι θέλεις!
Αν θες ψηφιακή τέχνη ή αν θες γραφιστική!
έχεις λίγο μπερδευτεί καλέ μου!
η ψηφιακή τέχνη μπορεί να είναι χόμπυ!
και όσον αφορά το αν πειράζει αν δεν εισαι επαγγελματίας γραφίστας να κάνεις γραφιστική δουλειά η απάντηση που μπορώ να σου δώσω είναι:
πρώτα από όλα τα φασόλια με πειράζουν και αυτά αν δεν είναι καλά βρασμένα!
και σε δεύτερη φάση... ώς τι θα κοστολογήσεις και πως θα κόψεις τιμολόγιο? απόδειξη? και πως θα φορολογηθείς με τη δουλειά σου?
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 18.06.10, 5:05 pm

παιδιά ας τον κανουμε να καταλάβει πρώτα τη διαφορά του κάνω τεχνη για μενα και του κανω τεχνη για τους αλλους και μετά τι είναι επαγγελμα και τι χόμπυ...ενα ενα
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 18.06.10, 5:05 pm

Λιάκουρας έγραψε:Οπότε απλά σας ρωτάω αν θεωρείται καλύτερο να ξεκινήσω μια βασική θεωρητική κατάρτιση με το βιβλιο βασικής γραφιστικής: χρώμα ή κάποιο άλλο...

Προσωπικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με ότι σου φαίνεται ποιο ενδιαφέρον, απλή είναι η απάντηση :wink:

Ειδικά για τα βιβλία ψάξε και στο internet (πχ Amazon), διάβασε κριτικές, ξεφύλησε τα (στα previews στο amazon πχ ή σε βιβλιοπωλεία) και πάρε όποιο κρίνεις αξιόλογο.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και ελάχιστα και αν μη τι άλλο να μη σε μπέρδεψα για το τι είναι ή δεν είναι χόμπυ κλπ :superman:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 18.06.10, 5:10 pm

Τα έχω μπερδέψει...χμμ ίσως.

Πάντως στην παρούσα φάση τη ζωής μου με ενδιαφέρει πιο πολύ η γραφιστική ως ένας τομέας που με τραβάει και θέλω να ασχοληθώ, δεν ξέρω σε τι θα εξελιχθει αυτό, και αν κρύβει κάποια μελλοντική επαγγελματική στροφή. Απλά θέλω να πειραματιστώ, και να την γνωρίσω σε μεγαλύτερο βάθος.

Έχω φτιάξει μπλουζάκια με logo για να παίζουμε μπάλα με την παρέα μου, έχω φτιάξει αφίσσες για πάρτυ που κάναμε, έχω φτιάξει logo για site, και τώρα θα βοηθήσω και τον ξάδερφο μου στα γραφικά ενός site που θέλει να φτιάξει. Όλα τσάμπα, όλα για φίλους και γνωστούς, όλα για την δική μου ουσιαστικά κ*****.

Κάποια απάντηση για την αρχική ερώτηση; :roll:
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 18.06.10, 5:14 pm

^BOOMBOOM έγραψε:
Λιάκουρας έγραψε:Οπότε απλά σας ρωτάω αν θεωρείται καλύτερο να ξεκινήσω μια βασική θεωρητική κατάρτιση με το βιβλιο βασικής γραφιστικής: χρώμα ή κάποιο άλλο...

Προσωπικά θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με ότι σου φαίνεται ποιο ενδιαφέρον, απλή είναι η απάντηση :wink:

Ειδικά για τα βιβλία ψάξε και στο internet (πχ Amazon), διάβασε κριτικές, ξεφύλησε τα (στα previews στο amazon πχ ή σε βιβλιοπωλεία) και πάρε όποιο κρίνεις αξιόλογο.

Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και ελάχιστα και αν μη τι άλλο να μη σε μπέρδεψα για το τι είναι ή δεν είναι χόμπυ κλπ :superman:

boomboom σε ευχαριστώ.
Σιγουρά με βοήθησες περισσότερο απο τους άλλους σε αυτό που ρωτάω.
Βέβαια και η συζήτηση που γίνεται με βοηθάει, το εννοώ :)
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό Xristoforos » 19.06.10, 10:10 pm

Εγω τα εχω και τα 5 απο αυτην την σειρα. Δεν μπορω να σου πω πιο να επιλεξεις για αρχη, το καθενα μιλαει για κατι διαφορετικο θα σου προτεινα να τα παρεις και τα 5 και αν δεν μπορεις να τα παρεις ολα τωρα διαλεξε ενα τυχαια και αργοτερα περνεις και τα υπολοιπα. Ειναι αρκετα καλα βιβλια που σου κανουν μια εισαγωγη στην γραφιστικη, Βεβαια αν ψαξεις υπαρχουν κι αλλα πιο εξειδικευμενα βιβλια, αλλα αυτα για αρχη ειναι μια χαρα.

Μην σε αποθαρρυνει κανεις, αν αργοτερα ασχοληθεις πιο σοβαρα θα γινεις ο καλυτερος, οταν ξεκινας ετσι, οταν εχεις ορεξη γι αυτο που κανεις και οταν παντα παραλληλα θα το βλεπεις και σαν χομπυ.
Άβαταρ μέλους
Xristoforos
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 20.06.10, 12:59 pm

Δεν είναι κακό να το κάνεις σαν χόμπι, απλά να θυμάσαι (κυρίως αν σου γίνει πρόταση για δουλειά) ότι η τέχνη περνάει τα συναισθήματα του καλλιτέχνη στον θεατή και όχι κάποιο ξεκάθαρο μήνυμα.

Μπορεί να φτιάξεις κάτι στο Photoshop που να είναι πολύ superWOW για αφίσα στο δωμάτιο σου, αλλά αν προσπαθήσεις να κάνεις μια αφίσα για μια συναυλία πχ, το μήνυμα που θα θες να περάσεις (συναυλία από τους τάδε, στο τάδε μέρος, τάδε ώρα) πιθανότατα να χαθεί κάπου μέσα στο superWOW της υπόθεσης και να είναι μεν κάτι πολύ όμορφο, αλλά θα αποτυχαίνει δε, να περάσει το μήνυμα στον θεατή.

Βασικά ήμουν στην θέση σου, αφού στα 18 μου ήμουν ο κομπιουτεράκιας που είχε πάθει την πλάκα του με το τι μπορείς να φτιάξεις με τους Η/Υ (κυρίως τα 3D τότε), και απλά επέλεξα να πάω σε μια σχολή για να κάνω το χόμπι μου μια δουλειά που θα γουστάρω και θα με ταΐζει.

Με τα βιβλία αυτά μπορείς να κάνεις το ξεκίνημα σου, μάλιστα έχω φίλο που έμαθε εξ ολοκλήρου μελετώντας δουλείες άλλων και διαβάζοντας βιβλία, και κατέληξε κλάσεις ανώτερος από πολλούς που έχουν πάει σε σχολή.

Πάντως αν δεις ότι γουστάρεις να το πας επαγγελματικά, καλύτερα να πας σε μια σχολή, αλλά να προσέξεις, γιατί υπάρχουν οι σχολές που προσφέρουν μόνο γνώση στα προγράμματα (οι φθηνές) και οι άλλες που σου μαθαίνουν και τα προγράμματα αλλά και θεωρία, (οι ακριβές). Φυσικά η θεωρεία μπορεί να κάνει την διαφορά, αφού τα προγράμματα αλλάζουν κάθε χρόνο, ενώ η θεωρία μένει σχετικά στάσιμη.
Ακόμα και μαθήματα που φαίνονται άσχετα (πχ εγώ δε μπορούσα να χωνέψω στην αρχή της σχολής, γιατί μ@λακιζόμασταν με τέμπερες, ζωγραφίζοντας βασικά χρώματα και κλίμακες τους, αλλά τελικά ήταν μια χειροπιαστή θεωρία χρωμάτων) θα δεις ότι στο τέλος θα σου βγουν χρήσιμα.

Καλή συνέχεια.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 20.06.10, 3:44 pm

Λιάκο γουελ καμ και από εμένα :D

Δεν έχω πάει σε σχολή (αν και πολλές φορές λέω ότι ναι καλό θα μου έκανε να πάω έστω και αργά) δεν έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα βιβλία (όταν επιλέξεις ποιό πες και σε μένα) αλλά έκανα ένα χόμπυ (να σχεδιάζω στον υπολογιστή) επάγγελμα (έγινα κι εγώ γραφίστας της συμφοράς που λέει και κάποιος Σαντινίστας) και μια χαρά το βρίσκω.
Το αν έγινα καλή ή μέτρια ή τρισάθλια γραφίστας αυτό το κρίνουν οι άλλοι. Εγώ λέω απλά ότι η γραφιστική είναι τέχνη και πως για να την "κατακτήσεις" θέλει τρελό ψάξιμο.
Μη μασάς πουθενά.
Εγώ προτείνω να ξεκινήσεις με κάποιο βιβλίο χρωμάτων και οπτικής επικοινωνίας, να συνεχίσεις να ψάχνεσαι γενικώς, να παρακολουθείς δουλειές καταξιωμένων στο χώρο και να αρνείσαι πεισματικά να μπεις στο καλούπι της λογικής ότι η γραφιστική είναι επάγγελμα και μόνο.
Η γραφιστική είναι τέχνη, μπορεί να είναι χόμπυ μπορεί να είναι επάγγελμα αλλά κυρίως είναι τρόπος έκφρασης και μη διστάζεις να εκφράζεσαι μ αυτήν.

Καλώς ήρθες στο χωριό των τρελών. :lol:
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 20.06.10, 6:12 pm

ΛΑΘΟΣ DOUBLE POST. Ας σβηστεί απο τους αρμόδιους και συγνώμη
Τελευταία επεξεργασία από itsoum και 20.06.10, 6:13 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 20.06.10, 6:12 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Όλους όσους είπαν την γνώμη τους. Είτε "καλή", είτε "κακή" ήταν σίγουρα γόνιμη.

Για τους τελευταίους μην "φαβάσται", σίγουρα δεν μασάω και σίγουρα θα κάνω αυτό που με εκφράζει...πείτετο τέχνη ή όπως το βλέπει ο καθένας.

Για τους προηγούμενος να είναι σίγουροι ότι αυτά που είπαν τα σκέφτομαι και σίγουρα θα τα σκεφτώ καλύτερα τώρα που έρχεται η ώρα να αποφασίσω επαγγελματική κατεύθυνση.

Στο θέμα του topic μάλλον έχω αποφασίσω να ξεκινήσω αρχικά με το χρώμα και μετά με το layout.

ΥΓ. Συγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά χτές ήμουν εκδρομούλα, αφήστε κάηκα κιόλας :x
ΥΓ. Δούλεψα και τις dslr olympus e-330 με το double kit και ένα sigma 105mm macro και canon eos 450 με τον εξαιρετικό ef 17-85mm και έτσι αλλάζουν λίγο τα πράγματα στο πρόβλημα μου αγοράς dslr,αν και νομίζω πως πάλι θα μείνω στην nikon d5000
William Blake

itsoum
Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IX.III Βιβλία - Περιοδικά - Εκδόσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων