Βασική Γραφιστική

Ανακοινώσεις / παρουσιάσεις / προσφορές βιβλίων, εκδόσεων & περιοδικών, σχετικά με την οπτ. επικοινωνία.

Re: Βασική Γραφιστική

Δημοσίευσηαπό mariner » 21.06.10, 8:32 am

Μετά τον Λία(γ)κουρα αναμένεται ο Μά(γ)κουρας.
http://students.ceid.upatras.gr/~akis/jotd31/0566.html
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 21.06.10, 1:39 pm

Λιακουρα,

αν θες μια ευκολη απαντηση, τοτε αγορασε (κ αγοραζε) οσα περισσοτερα βιβλια μπορεις.
Φαε απειρες ωρες κανοντας εφαρμογη ολα οσα διαβαζεις.

Μετα απο αυτο, θα μπορεις να κανεις καποια πραγματακια στον υπολογιστη σου.
Αν ξαφνικα αρχισεις να δελεαζεσαι απο το γεγονος του "Ας κανω κ αυτη τη δουλεια για εκεινον τον τυπο" τοτε αρχιζεις να μπαινεις σε λαθος χωραφια.
Εγκυμονουν οι εξης κινδυνοι :
1ον Τεχνικη αγνοια που θα σε οδηγησει σε σφαλματα κ θα βρεις τον μπελα σου.
2ον. Λαθος κοστολογησεις με αποτελεσμα να φας τα μουτρα σου, αλλα κ να ριξεις τη δουλεια.

Περα απο τα παραπανω, αν απλα κάνει οτι κανεις για την πλακα σου, κανε τα παντα, υπο την εποπτεια καποιου που θα μπορει να σε "προστατεύσει" τεχνικα. Το ποιος θα ειναι αυτος ειναι στο χερι σου να τον βρεις.

Αν στην πορεια αυτου του εγχειρηματος νιωσεις καποια έλξη στο αντικειμενο καλο θα ηταν να απευθυνθεις σε καποιοα σχολη για να παρεις περισσοτερα εφοδια.

Καλως ηρθες κ απο εμενα.

Μην πεφτεις στην παγιδα ομως :
Ολοι μας εχουμε κατσαρολες κ τηγανια στο σπιτι. Δεν ειμαστε Σεφ ομως.
Ολοι μας εχουμε φωτογραφικες μηχανες, αλλα δεν ειμαστε ουτε o Henri Cartier-Bresson , oυτε ο Winogrand, ουτε ο Πλατωνας Ριβελης..
Λεφτά υπήρχαν, που πήγαν τα λεφτά; - Γ. Παπανδρέου
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 21.06.10, 3:24 pm

Να σου πώ την αλήθεια συμφωνώ με πολλά από αυτά που λες

Να σου υπενθιμίσω βέβαια πως πολλοί μεγάλοι φωτογράφοι δεν σπούδασαν ποτέ φωτογραφία...και αυτοί ξεκίνησαν με μια απλή φωτογραφική που έπεσε στα χέρια τους. τεσπα.
"Ένας ανόητος δεν βλέπει το ίδιο δένδρο που βλέπει ένας σοφός."
William Blake

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8 || canon s95
Πωλούνται: pentax z-50p
itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 21.06.10, 3:29 pm

Λιάκουρας έγραψε:Να σου πώ την αλήθεια συμφωνώ με πολλά από αυτά που λες

Να σου υπενθιμίσω βέβαια πως πολλοί μεγάλοι φωτογράφοι δεν σπούδασαν ποτέ φωτογραφία...και αυτοί ξεκίνησαν με μια απλή φωτογραφική που έπεσε στα χέρια τους. τεσπα.

άλλο γραφιστική άλλο φωτογραφία όμως, ας μην τα μπερδεύουμε.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 21.06.10, 3:39 pm

Θα συμφωνήσω, και επειδή άρχισα εγώ τον παραλληλισμό δεν σημαίνει πως πιστεύω οτι είναι το ίδιο βέβαια
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 21.06.10, 6:12 pm

Λιάκουρας έγραψε:Παιδιά σας ευχαριστώ όλους. Όλους όσους είπαν την γνώμη τους. Είτε "καλή", είτε "κακή" ήταν σίγουρα γόνιμη.

Για τους τελευταίους μην "φαβάσται", σίγουρα δεν μασάω και σίγουρα θα κάνω αυτό που με εκφράζει...πείτετο τέχνη ή όπως το βλέπει ο καθένας.

Το θέμα είναι Λιάκουρα, ότι πάντα εσείς οι wannabe "γραφίστες", έχετε πάντα κάτι να πείτε στο τέλος, είναι ένα πράγμα που με ξενερώνει αφάνταστα και μάλλον δε θα ξαναμιλήσω ούτε θα ξανασυμβουλεύσω κανέναν. Μπαίνετε ζητάτε συμβουλές σας απαντάμε και στο τελος με ύφάκι 1000 καρδιναλίων λέτε τελικά, ότι θα κάνετε αυτό που αρχικά έχετε αποφασίσει κι οτι δε σας είπαμε και τίποτα, γιατί τελικά μάλλον ξέρετε πεισσότερα απο μας και αισθάνεστε και Μ*λ*κ*ς που ρωτήσατε...Δε μας χέζετε ρε Νταλάρες μεσημεριάτικα...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 21.06.10, 8:28 pm

Λιάκουρας έγραψε:Να σου πώ την αλήθεια συμφωνώ με πολλά από αυτά που λες

Κ εγώ να σου θυμίσω πως φωτογραφική μηχανή (το μέσο έκφρασης δηλαδη το )εχει όλος ο κόσμος. Αλλά οι μεγάλοι φωτογράφοι του τελευταίου αιώνα ανα τον κόσμο, είναι καμιά 50αριά (βαριά-βαριά)...

Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε..

Αν εσύ είσαι ο top γραφίστας, ο χρόνος θα το δείξει, κ δεν σε χλευάζω.. Αλλά αν όντως ήσουν, πιστεύω πως θα το ήξερες κ δεν θα σε ένοιαζε τι θα πουν οι άλλοι.

Ουτε ο Sudek νοιαζόταν για τη γνώμη των άλλων, ούτε ο Bresson.
Απλά φωτογραφίζανε κ καθε κλικ ήταν τέχνη-σχολείο-μαθημα κλπ για τους σημερινούς..
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 21.06.10, 11:38 pm

Dark3go είπα και αυτό...

Λιάκουρας έγραψε:
Για τους προηγούμενος να είναι σίγουροι ότι αυτά που είπαν τα σκέφτομαι και σίγουρα θα τα σκεφτώ καλύτερα τώρα που έρχεται η ώρα να αποφασίσω επαγγελματική κατεύθυνση

Το οτι θα συνεχίσω να ασχολούμαι πηγαίνε στ' οτι θα δημιουργώ για την πάρτυ μου και δεν θα μασίσω φυσικά...και ας διαφωνούν κάποιοι πως αυτό δεν μπορεί να συμβεί στη γραφιστική, εγώ το κάνω και θα το κάνω. Στο αν θα το κάνω επαγγελματικά(με ότι αυτο συνεπάγεται) η απάντηση βρίσκεται στην παραπάνω παράθεση μου.

Επίσης δεν ζήτησα καμία γνώμη, κοίτα ποιό ήταν το θέμα του topic. Όμως οι γνώμες πάνω στο θέμα που ουσιαστικα δημιουργήθηκε απο την πρώτη απάντηση του psaRoui είναι σεβαστές και εμπεριέχουν αρκετοί πληροφορία και ενδιαφέρον για μένα...γι' αυτό συνέχισα να απαντάω.

Σαφώς δεν είπα πως λέτε μ***** αντίθετα μεβάζεται σε σκέψη και σας ευχαριστώ στην τελική που ασχολείσται με τις "ανησυχίες" ενός 18χρονου...αυτά(και όχι δεν κάνω δραματικό φινάλε :lol: ), ελπίζω βασικά η συζήτηση να συνεχιστεί...

Αν εσύ είσαι ο top γραφίστας, ο χρόνος θα το δείξει, κ δεν σε χλευάζω.. Αλλά αν όντως ήσουν, πιστεύω πως θα το ήξερες κ δεν θα σε ένοιαζε τι θα πουν οι άλλοι.

Ουτε ο Sudek νοιαζόταν για τη γνώμη των άλλων, ούτε ο Bresson.
Απλά φωτογραφίζανε κ καθε κλικ ήταν τέχνη-σχολείο-μαθημα κλπ για τους σημερινούς..

liagasg πουθενά δεν ισχυρίστικα πως είμαι ο top γραφίστας, ούτε πως θα γίνω...απλά είπα οτι μου αρέσει η γραφιστική και οτι ασχολούμαι με αυτή ως χόμπυ και ήθελα να καταρτιστώ λίγο θεωρητικά.
Επίσης κανενός γνώμη δεν ζήτησα για την "δουλειά" μου, για τα αποτελέσματα του χόμπου μου δηλαδη γιατί είστε ικανοί να παρεξηγήσετε και την λέξη δουλειά.
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό liagasg » 22.06.10, 10:02 am

Λιάκουρας έγραψε: liagasg πουθενά δεν ισχυρίστικα πως είμαι ο top γραφίστας, ούτε πως θα γίνω...απλά είπα οτι μου αρέσει η γραφιστική και οτι ασχολούμαι με αυτή ως χόμπυ και ήθελα να καταρτιστώ λίγο θεωρητικά.
Επίσης κανενός γνώμη δεν ζήτησα για την "δουλειά" μου, για τα αποτελέσματα του χόμπου μου δηλαδη γιατί είστε ικανοί να παρεξηγήσετε και την λέξη δουλειά.

Γραφιστική δεν ειναι να κανεις Logos κ μονταζ σε φατσουλες στο Photoshop για την πλακα.. Οπότε, μην ζητας αποψεις επαγγελματιων. Ζητα τη γνωμη του κοινου σου. :mrgreen:

Προσωπικα δεν σε παρεξήγησα σε τιποτε.
Επειδη εχεις ανυσηχιες σου απαντησα (καθως και καποιοι αλλοι φιλοι εδω μεσα).
Απο εκει κ περα κανεις οτι θες.

Απλα μη νομίζεις οτι επειδη κανεις κατι εισαι αυτοματως κ καλλιτεχνης.
Οπως κ εμεις εξαλλου. Ο χρονος θα το δειξει.

Αυτο το λεω για το "αλλαζονικο" σχόλιο που εκανες λέγοντας Να σου υπενθιμίσω βέβαια πως πολλοί μεγάλοι φωτογράφοι δεν σπούδασαν ποτέ φωτογραφία...και αυτοί ξεκίνησαν με μια απλή φωτογραφική που έπεσε στα χέρια τους. τεσπα.

Και αν θες να γινεις καλος, τοτε σε συμβουλευω να διαβαζεις πολυ κ να εξασκησε περισσοτερο.

Φιλικα :superman:

PS. Όπως ειπε κ καποιος γνωστος φωτογραφος, "Στην Ελλάδα για να κάνεις τέχνη, 2 πράγματα πρέπει να έχεις : Ή πλουσια γυναικα για να σε ταϊζει, ή περιουσια για να μη δουλεύεις".
Άβαταρ μέλους
liagasg
Senior Member

Δημοσίευσηαπό itsoum » 22.06.10, 2:07 pm

liagasg έγραψε:
Λιάκουρας έγραψε: liagasg πουθενά δεν ισχυρίστικα πως είμαι ο top γραφίστας, ούτε πως θα γίνω...απλά είπα οτι μου αρέσει η γραφιστική και οτι ασχολούμαι με αυτή ως χόμπυ και ήθελα να καταρτιστώ λίγο θεωρητικά.

Γραφιστική δεν ειναι να κανεις Logos κ μονταζ σε φατσουλες στο Photoshop για την πλακα.. Οπότε, μην ζητας αποψεις επαγγελματιων. Ζητα τη γνωμη του κοινου σου. :mrgreen:

Προσωπικα δεν σε παρεξήγησα σε τιποτε.
Επειδη εχεις ανυσηχιες σου απαντησα (καθως και καποιοι αλλοι φιλοι εδω μεσα).
Απο εκει κ περα κανεις οτι θες.

Απλα μη νομίζεις οτι επειδη κανεις κατι εισαι αυτοματως κ καλλιτεχνης.
Οπως κ εμεις εξαλλου. Ο χρονος θα το δειξει.

Αυτο το λεω για το "αλλαζονικο" σχόλιο που εκανες λέγοντας Να σου υπενθιμίσω βέβαια πως πολλοί μεγάλοι φωτογράφοι δεν σπούδασαν ποτέ φωτογραφία...και αυτοί ξεκίνησαν με μια απλή φωτογραφική που έπεσε στα χέρια τους. τεσπα.

Και αν θες να γινεις καλος, τοτε σε συμβουλευω να διαβαζεις πολυ κ να εξασκησε περισσοτερο.

Φιλικα :superman:

PS. Όπως ειπε κ καποιος γνωστος φωτογραφος, "Στην Ελλάδα για να κάνεις τέχνη, 2 πράγματα πρέπει να έχεις : Ή πλουσια γυναικα για να σε ταϊζει, ή περιουσια για να μη δουλεύεις".

Αυτό το κάνω και θα το κάνω γι' αυτό άνοιξα και το topic ανεξαρτήτως αν οδηγήθηκε αλλού
William Blake

itsoum
Member

Δημοσίευσηαπό nodata design » 02.07.10, 4:42 pm

πιστεύω το καλύτερο βιβλίο που μπορείς να διαβάσεις για να καταλάβεις την ιστορία της γραφιστικής και πως αυτή εξελίχθηκε είναι το βιβλίο του Μίλτου Φραγκόπουλου "Εισαγωγή στην Ιστορία και την Θεωρία του Graphic Design.Μια μικρή ανθολογία" εκδ.Futura.
απορώ πως δεν το πρότεινε κανείς εδώ πέρα μιας και είναι από τα λίγα βιβλία στην ελληνικλη γλώσσα που πραγματικά μαθαίνεις θεωρία. Τα βιβλία της dart books τα λατρεύω, είναι γαμάτα αλλά είναι για άτομα τα οποία έχουν κάποιες βασικές γνώσεις και θέλουν να μάθουν συγκεκριμένα πράγματα για την δοουλεία ενός γραφίστα.

τώρα αν τελικά το αγοράσεις αυτό ή κάποιο άλλο, το διαβάσεις και μάθεις κάτι είναι αποκλειστικά δικιά σου υπόθεση..εδώ άτομα που είναι φοιτητές γραφιστικής ή ακόμα και επαγγελματίες δεν έχουν διαβάσει τίποτα στην ζωή τους. μόνο tutorials στο ιντερνετ για κόλπα στο photoshop και το illustrator.
nodata design
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 02.07.10, 4:48 pm

Βασικά καλό βιβλίο είναι και το "Οπτική σύνταξη" του Εμμανουήλ Γεωργίου Βακαλό. Δεν μπορώ να καταλάβω πως δε μου ήρθε στο μυαλό να το προτείνω, πολύ καλό για τα βασικά.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theMouth » 02.07.10, 6:03 pm

Θα θελα να πω και γω την άποψη μου, ελπίζω να μην αρχίσω πόλεμο. Καταρχάς θα θελα να πω ότι ο όρος γραφίστας είναι καθαρά ελληνικός και εμπεριέχει την εργολαβία της φαντασίας ενός πελάτη, οπότε Λιάκουρά μου είμαι σίγουρος ότι ΔΕΝ θες να γίνεις γραφίστας αλλά να γίνεις graphic designer το οποίο σίγουρα μπορεί να γίνει hobby. Το graphic design μπορεί να συμπεριλάβει το σχεδιασμό, την εικονογραφήση τη φωτογραφία αρκεί όλα αυτά να συνοδεύονται από μια ιδέα και στις περισσότερες περιπτώσεις με τυπογραφία, δηλαδη με την προσθήκη κειμένου. Ναι αυτό μπορεί να είναι τέχνη και φυσικά hobby. Οποιος έχει αντίθετη άποψη να σημειώσω ότι λέω την προσωπική μου άποψη. Απο κει και πέρα σίγουρα αν δεν έχεις τη στόφα του σχεδιαστή, δεν υπάρχει περίπτωση ακόμα και να σε πληρώνουν να γίνεις καλό σχεδιαστής, οπότε και σε σχολή να πας... δεν, από την άλλη αν έχεις γεννηθεί σχεδιαστής, η σχολή θα σου δείξει ΛΙΓΑ πράγματα για το πως να το κάνει να αναδυθεί από μέσα σου. Μια σχολή δεν μπορεί να σου προσφέρει τίποτα παραπάνω από ένα 10 % γνώσεων που θα χρειαστείς ως επαγγελματίες. Ειλικρινά θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος με το που τελειώσε τη σχολή, ήξερε από σχεδιασμό. Όλα έρχονται με την τριβή, την εμπειρία και την αγάπη για το αντικείμενο αυτό. Απλά μαζί με τη σχολή, έρχεται και το "δικαίωμα" της χρέωσης.
Mouth of war!
[ illustrate! illustrate! grab your pen and don't be late! ]
http://www.illustration.gr
http://www.thefilthyshow.com
-------------------------------------
http://www.graphicdesign.gr
Άβαταρ μέλους
theMouth
Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 05.07.10, 10:38 am

theMouth έγραψε:Ειλικρινά θα ήθελα να μου απαντήσει όποιος με το που τελειώσε τη σχολή, ήξερε από σχεδιασμό. Όλα έρχονται με την τριβή, την εμπειρία και την αγάπη για το αντικείμενο αυτό. Απλά μαζί με τη σχολή, έρχεται και το "δικαίωμα" της χρέωσης.

+1
Μαζί με πολλά άλλα παραδείγματα όπως, όταν πάρεις το δίπλωμα ξέρεις να οδηγάς?...κλπ κλπ
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο IX.III Βιβλία - Περιοδικά - Εκδόσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων