Βιβλία για αρχάριους.

Ανακοινώσεις / παρουσιάσεις / προσφορές βιβλίων, εκδόσεων & περιοδικών, σχετικά με την οπτ. επικοινωνία.

Βιβλία για αρχάριους.

Δημοσίευσηαπό mikelamar » 25.04.14, 10:53 am

Καλησπέρα, είμαι "χομπίστας" graphic designer αν μπορουμε να το πουμε ετσι. Οικονομικά εχω σπουδασει αλλα η αγάπη μου είναι το graphic design. Βοηθούσα χρόνια ένα φίλο (οικογενειακο) γραφιστα, εκανα τις αγγαριες που λεμε, σχεδιαζοντας ταμπελες στο Corel Draw, μετα περασα στο πανεπιστημιο και ασχοληθηκα με τα οικονομικα, δουλεψα για μερικα χρονια (3) αλλα το μερακι μου είναι να σχεδιαζω γραφικα, καρτες, λογοτυπα, φυλλάδια, βιβλία, περιοδικα. Τον τελευταιο χρονο ανοιξε κι ενας φιλος μαγαζι με εκτυπωσεις και μου δινει καποιες δουλειες. Βεβαια ασχολουμε και με το διαδυκτιο και πουλαω τις δημιουργιες μου σε διαφορες ιστοσελιδες τυπου, stoocklogos, graphic river, brand crown κτλ. Δουλευω Ai, Ph, Id & Corel Draw.

Θέλω ομως να το προχωρησω το θεμα και θελω να γραφτω και σε καποια σχολη στο μελλον, αλλα προς το παρον θα ηθελα να μου προτεινετε μερικα βιβλια να ξεκινησω να εμβαθυνω στο θεμα, ωστα να μπορεσω καποια στιγμη στο μελλον να αποκτησω και το δικο μου στυλ.

Μου λειπουν βασικες γνωσεις οπως καταλαβαινετε και πρεπει απο καπου να ξεκινησω. Πρεπει να μαθω για τα χρωματα, τη τυπογραφια, το "στησιμο" περιοδικου, τις βασικες εννοιες γραφιστικής, σχεδιου, για να ξεκινησω να μπαινω πιο δυναμικα στο χωρο.

Ζητώ λοιπον απο έσας να μου προτείνετε συγχρονα και αξιολογα αναγνωσματα, για να μαθω τις βασικες έννοιες και να προχωρισω εν καιρώ.

Ευχαριστώ.
.: Design 4 Fame :.
mikelamar
Member

Επιστροφή στο IX.III Βιβλία - Περιοδικά - Εκδόσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων