dart books - νέες εκδόσεις - 10 Εντολές της Τυπογραφίας

Ανακοινώσεις / παρουσιάσεις / προσφορές βιβλίων, εκδόσεων & περιοδικών, σχετικά με την οπτ. επικοινωνία.

dart books - νέες εκδόσεις - 10 Εντολές της Τυπογραφίας

Δημοσίευσηαπό Della » 16.04.07, 10:54 am

dart books - Απρίλιος 07

Οι Δέκα Εντολές της Τυπογραφίας / Αιρετική Τυπογραφία

Paul Felton

Μια χιουμοριστική ανάλυση των κυριότερων τυπογραφικών κανόνων και πώς να τους παραβείς,
η πτυχιακή εργασία του 23χρονου Paul Felton απαντά στα καυτά τυπογραφικά ερωτήματα των σύγχρονων σχεδιαστών!

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα μας www.dartbooks.gr

Διάθεση βιβλιοπωλεία Παπασωτηρίου, FNAC και Πρωτοπορία

Εικόνα

Οι Δέκα Εντολές της Τυπογραφίας / Αιρετική Τυπογραφία
Paul Felton
ISBN: 978-960-89117-7-2
€14,95
80 σελίδες
130mm x 210mm

Η καταχώρηση για το βιβλίο αυτό, που θα κυκλοφορήσει στο επόμενο τεύχος των περιοδικών +design, Γραφίστας και CMYK,
όπως και τα banners που θα εμφανίζονται στο vcdc, έχουν σχεδιαστεί από τους Poor Designers.

Επίσης, θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι κυκλοφορούν από τις εκδόσεις μας και δύο παιδικά βιβλία,
το Πάνω Κάτω και Παντού της Sue Redding (εικονογραφημένο αποκλειστικά στο Illustrator)
Εικόνα
και το Κίκα, Οι πρώτες μου λέξεις του Fukiko Yamamoto
Εικόνα
Della
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 16.04.07, 11:18 am

Είχα την τύχη να δω από κοντά το πρωτότυπο βιβλίο, όσο και την αρχική δουλειά της Ντέλλας. Είναι πραγματικά εξαιρετική προσπάθεια. Ευφάνταστη, διδακτική και διασκεδαστικότατη.

Συγχαρητήρια, Ντέλλα.

Μην το χάσετε, παιδιά. Αξίζει τον κόπο.

Χ.

Υ.Γ. Όμορφα μπαννεράκια, παίδες.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 16.04.07, 12:13 pm

ω! το κυκλοφόρησαν επιτέλους!

ευχομαι να σκισει και αυτο Ντέλλα, και συγχαρητηρια για τις επιλογές σας, στα βιβλια που διαλλέγετε να μεταφράσετε, είναι όλα κορυφή!

και το Πάνω Κάτω και Παντού της Sue Redding, που έχει τυχει να πέσει στα χερια μου στο παρελθον, πραγματικα εντυπωσιακες εικονογραφησεις, και αν και παιδικό,ι αξιζει σε όσους αγαπανε τις βεκτορ εικονογραφήσεις, να το έχουν για εμπνευση, πολυ εντυπωσιακά σχέδια!
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό alexandra » 18.04.07, 11:03 am

το πηρα το πηηηρα :suckthis

εξαιρετικο βιβλιο! απο την πρωτη στιγμη που το πιανεις στα χερια σου εχει κατι το διαφορετικο σχεδον αιρετικο :P

πολυ ιδιαιτερο εξωφυλλο που σχεδον σε μπερδευει αφου δεν ξερεις απο που να ξεκινησεις να διαβαζεις... αλλα απο οπου και να ξεκινησεις ειτε απο τους αγγελους ειτε απο τους δαιμονες τις τυπογραφιας το αποτελεσμα ειναι το ιδιο.. θα σε προβληματισει!
θα σε βαλει στον πειρασμο, να πειραματιστεις... και εσυ... και να "παιξεις" με την τυπογραφια!
Να ακουλουθησεις τις 10 εντολες ή να τις παρακαμψεις... ειναι επιλογη σου!

:wink:

ps προσωπικα τασομαι υπερ των αγγέλων :lol: μιας και η οργανωμενη και σχετικα στενα δομημενη τυπογραφια ειναι κατι που μου αρεσει πολυ και που προσπαθω να περασω στις δουλειες μου... μερικες φορες βεβαια εχει απιστευτη γλύκα, να παραβιάζεις τους κανονες σου... εξαλλου εκει ειναι και το νοημα! :wink:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό antonist » 19.04.07, 8:48 pm

παιδιά είναι απίστευτο! κοιτοντας το εξωφυλλο (ψαρωτικο) , δεν μπορεις να φανταστεις τι σε περιμενει στο εσωτερικο του :twisted:

εκανα τοσα γέλια...και παράλληλα με "ξεστραβωσε" σε πολλά σημεια! και βοηθαει στο να γεννας ιδέες! το ευχαριστήθηκα τόσο πολύ! να ενημερώνεσε-μορφώνεσε, περνωντας τόσο ευχάριστα, ειλικρινά δε το εχω ξαναζήσει! αξιζει χρυσαφι κατα τη γνώμη μου! τα πιο άξια 15 μου ευρω ever! :D

εγω δε ξέρω σε ποια πλευρα θα προτιμούσα να ανηκω, είμαι μια διαχασμένη προσωπικότα πλέον...η μήπως ήμουν ήδη? :lol: :lol:
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό b-positive » 19.04.07, 10:24 pm

τα βιβλιαράκια σκίζουν!

επίσης τα διαβολάκια σκίζουν!

*αυτό ήταν το πιο fun project που κάναμε εδώ και πολύ καιρό!
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό black_sun » 20.04.07, 5:59 pm

όλα τα βιβλία στο link φαίνονται ενδιαφέρον! βρήκα και κάτι που έψαχνα...
οπότε πρέπει να κατέβω παπασωτηρίου απο βδομάδα!! (---γιατί Δευτέρα έχω του κόσμου της εκτυπώσεις για την πρόοδο)
Άβαταρ μέλους
black_sun
Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 21.04.07, 10:35 pm

το εξώφυλλο πολύ ψαρωτικό...
Αρχικά ήμουν κανα 3λεπτο μπροστά του και αναγκάστικα να το ζητησω από την πωλήτρια...
Αφού το πήρα στα χέρια μου το περιεργάστηκα για πάνω από δεκα λεπτά μέχρι να αποφασισω ποια πλευρά θα διαβασω... (ΟΚ, κατάλαβα οτι ΠΡΩΤΑ διαβαζουμε τους κανονες...)
Ξεκίνησα να το διαβάζω... Έκλεισα μουσική, τηλέφωνα και συγκεντρώθηκα (δεν ήθελα να χασω ουτε αραδα).
Τελικά νομίζω οτι με "ελκύει" περισσότερο η αιρετική τυπογραφία αλλά δεν ειμαι τόσο τολμηρη ώστε να "απαρνηθώ" τους κανόνες...
Για άλλη μια φορά ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

Α! Ειχα την ευκαιρία να ξεφυλλίσω το Πάνω, Κάτω και Παντού. Πολύ όμορφη εικονογράφηση...
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 26.06.07, 5:37 pm

Το διάβασα πριν μερικές μέρες.
ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ μικρό!!
Δεν είναι δυνατόν ένα τέτοιο βιβλίο να διαβάζεται σε λιγότερο απο μισή ώρα!
Και δεν έλεγε - στο μεγαλύτερο μέρος του - κάτι που δεν μπορείς να βρεις σε άλλα βιβλία. Ειδικά οι δέκα εντολές ήταν περιττό κείμενο ουσιαστικά, δεν νομίζω οτι υπάρχει γραφίστας ή κάποιος που ασχολείται στοιχειωδώς με το χώρο που να μην τις γνωρίζει. Ακόμα και ο φίλος μου (παντελώς άσχετος με γραφιστική) που το είδε, μου είπε αυτολεξεί "έλεος, αυτά ακόμα κι εγώ τα ξέρω!"

Προσωπικά ψιλοαπογοητεύτηκα, κυρίως απο το μέγεθος και γενικά απο αυτά που "πήρα" σε σχέση με αυτά που "έδωσα" (ε δε μου τρέχουν και απο τα μπατζάκια)... :/

Στα θετικά μπορώ να βάλω την όμορφη και προσεγμένη έκδοση και το χιουμοριστικό-σατιρικό ύφος που ήταν γραμμένο.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό vank » 26.06.07, 6:47 pm

Michelle καλησπέρα :)

Δεν είναι δυνατόν ένα τέτοιο βιβλίο να διαβάζεται σε λιγότερο απο μισή ώρα!
Και δεν έλεγε - στο μεγαλύτερο μέρος του - κάτι που δεν μπορείς να βρεις σε άλλα βιβλία. Ειδικά οι δέκα εντολές ήταν περιττό κείμενο ουσιαστικά, δεν νομίζω οτι υπάρχει γραφίστας ή κάποιος που ασχολείται στοιχειωδώς με το χώρο που να μην τις γνωρίζει. Ακόμα και ο φίλος μου (παντελώς άσχετος με γραφιστική) που το είδε, μου είπε αυτολεξεί "έλεος, αυτά ακόμα κι εγώ τα ξέρω!"

μένεις/εμμένεις στο ΤΙ διάβασες και αν το ήξερες από πριν και προσπερνάς τελείως το ότι ακόμη και πράγματα που μπορεί να ήξερες θεωρητικά ή να είχες ακούσει/διαβάσει, το βιβλίο σου τα δείχνει με παραδείγματα/στην πράξη. Δες παραδείγματος χάριν, τη σελίδα 35 της αιρετικής "μεριάς". Μη μένεις στο τι λέει, αλλά τι δείχνει. Αντίστοιχα ισχύουν και για το υπόλοιπο βιβλίο.

Εν ολίγοις, όλο το πνεύμα του βασίζεται στο "μάθε τους κανόνες" και "παραβίασε τους κανόνες (αφού τους μάθεις)". Και μόνη η παρουσία μιας -μικρής έστω- μελέτης πάνω στο εν λόγω δίπολο "σωστού"-"λάθους", στην ελληνική βιβλιογραφία για το θέμα, είναι, νομίζω, πολύ χρήσιμη.

καλή συνέχεια,
Creativity can solve almost any problem. The creative act, the defeat of habit by originality, overcomes everything.
- George Lois
Άβαταρ μέλους
vank
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sofia » 27.06.07, 9:08 am

vank έγραψε:Εν ολίγοις, όλο το πνεύμα του βασίζεται στο "μάθε τους κανόνες" και "παραβίασε τους κανόνες (αφού τους μάθεις)". Και μόνη η παρουσία μιας -μικρής έστω- μελέτης πάνω στο εν λόγω δίπολο "σωστού"-"λάθους", στην ελληνική βιβλιογραφία για το θέμα, είναι, νομίζω, πολύ χρήσιμη. καλή συνέχεια

Συμφωνώ απόλυτα, το βιβλίο αυτό το έχω αγοράσει και εγώ, μου άρεσε πολύ ακόμη
και ο τρόπος που παρουσιάζεται το θέμα, θεωρώ οτι και μόνο σχεδιαστικά
να το δει κάποιος έχει να πάρει πράγματα, να δει και να μελετήσει ένα διαφορετικό στήσιμο βιβλίου.
Επίσης βρήκα το βιβλίο πολύ διασκεδαστικό, όταν με πιάνουν τα νεύρα μου
ή οι στεναχώριες μου, το ξεφυλλίζω και μου φτιάχνει την διάθεση. :D

Michelle έγραψε:Προσωπικά ψιλοαπογοητεύτηκα, κυρίως απο το μέγεθος και γενικά απο αυτά που "πήρα" σε σχέση με αυτά που "έδωσα" (ε δε μου τρέχουν και απο τα μπατζάκια)... :/

Michelle δεν ξεφύλλισες το βιβλίο πριν το αγοράσεις; δεν διάβασες 2-3 σελίδες για να δεις αν σε ικανοποιεί;
sofia
Senior Member

Δημοσίευσηαπό peslac » 27.06.07, 11:02 am

Κοίτα Μισέλ, αν σκεφτείς ότι άλλοι δίνουν 6 ευρώ για να αγοράσουν κάτι ανούσια περιοδικά τύπου Nitro που πλέον δεν έχουν ΤΙΠΟΤΑ απολύτως να προσφέρουν από περιεχόμενο και πετιούνται την επομένη, ε εμένα μια χαρά μου φαίνεται η τιμούλα για κάτι που θα μείνει κιόλας στη βιβλιοθήκη σου.

Όντως ήταν λίγο μικρούλι το βιβλίο, αλλά μου φάνηκε ευχάριστο και συμπαθητικό.
http://peslac.pblogs.gr/
***Ο χρήστης peslac συχνάζει στο blog του και στο msn***

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
peslac
Master Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 27.06.07, 3:01 pm

sofia έγραψε:Michelle δεν ξεφύλλισες το βιβλίο πριν το αγοράσεις; δεν διάβασες 2-3 σελίδες για να δεις αν σε ικανοποιεί;

Μωρε το ξεφύλλισα αλλά ήμουν τόσο επηρεασμένη οτι είναι τέλειο απο όσα είχα διαβάσει που το πήρα ούτως ή άλλως.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 28.06.07, 12:49 pm

Michelle έγραψε:
sofia έγραψε:Michelle δεν ξεφύλλισες το βιβλίο πριν το αγοράσεις; δεν διάβασες 2-3 σελίδες για να δεις αν σε ικανοποιεί;

Μωρε το ξεφύλλισα αλλά ήμουν τόσο επηρεασμένη οτι είναι τέλειο απο όσα είχα διαβάσει που το πήρα ούτως ή άλλως.

pf!!! marketing! σε παρέσυραν :( ...
την επόμενη φορά να είσαι πιο προσεκτική στις αγορές σου και να ακούς το ένστικτό σου :wink:
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 28.06.07, 12:53 pm

αααααααααα εγώ εχώ το το Κίκα, Οι πρώτες μου λέξεις του Fukiko Yamamoto

Εικόνα

είμαι πολύ ευχαριστημένη από το περιεχόμενό του. :D
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 01.07.07, 6:14 pm

Εικόνα

o dkoletsis μαθαίνει τον Κόσμο

επομενη αγορα μου " Κίκα, Οι πρώτες μου λέξεις" (αχ ατα) :oops:
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό d Koletsis » 01.07.07, 6:15 pm

αν και το ειχα αγορασει :P
Άβαταρ μέλους
d Koletsis
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 02.07.07, 9:16 am

d Koletsis έγραψε:αν και το ειχα αγορασει :P

:notme :notme :notme
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Re: dart books - νέες εκδόσεις - 10 Εντολές της Τυπογραφίας

Δημοσίευσηαπό itsoum » 26.01.11, 12:40 am

Σήμερα το πείρα στα χέρια μου απο τον Ελευθερουδάκη της Νέας Σμύρνης(πάσχισα λίγο, 7 ημέρες έκαναν).

Μόλις τώρα το τελίωσα. Εξαιρετικό βιβλίο!!!

Τελικά αυτό το ρητό για το σπάσιμο των κανόνων ισχύει παντού...
"Ένας ανόητος δεν βλέπει το ίδιο δένδρο που βλέπει ένας σοφός."
William Blake

Εξοπλισμός: canon 5d | 28mm f/1.8 usm | 50mm f/1.8 || canon s95
Πωλούνται: pentax z-50p
itsoum
Member

Re: dart books - νέες εκδόσεις - 10 Εντολές της Τυπογραφίας

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 26.01.11, 12:47 pm

www.dartbooks.gr
καλημέρα, εγώ γιατί δε μπορώ να μπω στο site;
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο IX.III Βιβλία - Περιοδικά - Εκδόσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων