PrintMasters ... αυτοί που ξέρουν από εκτύπωση εντύπων ...

Δελτία τύπου και ενημέρωση σχετικά με τεχνικές, εκπαιδευτικές και λοιπές συμβουλευτικές υπηρεσίες (consulting, service κλπ).

Re: PrintMasters ... αυτοί που ξέρουν από εκτύπωση εντύπων ...

Δημοσίευσηαπό topaz » 13.07.12, 10:22 am

christosvcdc έγραψε:Φίλε nystagmene καλημέρα.
Είναι καταπληκτικό.
Ξεκινάς με μια υπόθεση (61Χ86 αντί 70Χ100) την οποία στη συνέχεια κάνεις δεδομένο και στήνεις ολόκληρο χορό πάνω σε αυτό και στο τέλος ζητάς τη διαγραφή σου.
Απίθανο.
Εγώ να διευκρινίσω μόνο ότι:
Α) Πουθενά δεν φαίνεται τι χαρτί έχει υπολογιστεί.
Β) Η διαφορά του 70Χ100 από το 61Χ86 στα 1000 τεμ. είναι 7 (επτά) ευρώ. (Άσε που μπορεί να έχει και 64Χ88 και να είναι 5 ευρώ).
Γ) Γιατί "Τούμπα Δόντια"; Και "Τούμπα Γωνία" μια χαρά βγαίνει.
Δ) Το γεγονός ότι ο 1ος τυπογράφος έχει μια (σχετικά) λογική τιμή με μια μαθηματικά λογική ακολουθία άυξησης με βάση την ποσότητα ενώ ο 2ος έχει μια ακολουθία αύξησης στην οποία όσο μεγαλώνει το τιράζ τόσο ακριβαίνει η δουλειά (40 χρόνια φούρναρης δεν το ΄χω ξαναδεί αυτό) δεν μας κάνει εντύπωση δεν μας ενοχλεί;
Με αυτή την τιμή θα μπορούσε να τυπωθεί όχι σε 70Χ100, με 4 αναπαραγωγές, αλλά ένα-ένα μόνο του.
Την καλημέρα μου.

Υ.Γ.
Όποιος έχει τη μύιγα..., να τη φέρει πίσω.

Υ.Γ. 2
PrintMasters: Καλή Επιτυχία.

Σ ερωτευτηκα! Τελος! :clap :clap :clap :clap
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 13.07.12, 10:30 am

αστειο ειναι οτι στον printmasters παρεχεται αρκετη ποιοτικη βοηθεια, δωρεαν, μεσω παρατηρησεων, απο ανθρωπους που ισως δεν ηταν αυτος ο αρχικος σκοπος τους.

επιπλεον, ετσι αποκλειουν μια μελλοντικη πληρωμη για αυτες τις συμβουλετικες υπηρεσειες.
γεγονος χειροτερο απο τιμες που σκοτωνουν την αγορα, γιατι σε αυτη την περιπτωση κανεις δεν πληρωνεται.

βεβαια ισως να πιστευουν οτι ετσι θα παρουν καποια δουλεια, αλλα ποιος θα πληρωνε για κατι που εχει ηδη παρει τσαμπα; Στη περιπτωση που αρνηθει ο πρωτος δωρεαν παντα θα ερθει ο δευτερος δωρεαν.
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 13.07.12, 10:55 am

christosvcdc έγραψε:
mariner έγραψε:Τελικά διαπιστώνω πως υπάρχουν εδώ ερκετοί εισαγγελείς, δικηγόροι, κατηγορούμενοι, μάρτυρες κλπ.
Κανένας γραφίστας υπάρχει;

καλημέρα.
Επειδή το σχόλιό σου ακολουθεί το δικό μου, κάπου μπερδεύτηκα.
Αναφέρεσαι σε αυτό:
mariner έγραψε:Aγαπητέ PrintMasters το έχετε ψάξει νομικά το θέμα;
Έχω την αίσθηση ότι από κάπου μπάζει...
Βάση με προσωπικά δεδομένα κλπ.

Όχι, μην μπερδεύεσαι.
Δεν αναφέρομαι σε σένα.
Αναφέρομαι σε ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mariner » 13.07.12, 10:57 am

pagou έγραψε:αστειο ειναι οτι στον printmasters παρεχεται αρκετη ποιοτικη βοηθεια, δωρεαν, μεσω παρατηρησεων, απο ανθρωπους που ισως δεν ηταν αυτος ο αρχικος σκοπος τους.

επιπλεον, ετσι αποκλειουν μια μελλοντικη πληρωμη για αυτες τις συμβουλετικες υπηρεσειες.
γεγονος χειροτερο απο τιμες που σκοτωνουν την αγορα, γιατι σε αυτη την περιπτωση κανεις δεν πληρωνεται.

βεβαια ισως να πιστευουν οτι ετσι θα παρουν καποια δουλεια, αλλα ποιος θα πληρωνε για κατι που εχει ηδη παρει τσαμπα; Στη περιπτωση που αρνηθει ο πρωτος δωρεαν παντα θα ερθει ο δευτερος δωρεαν.

Να δούμε που θα καταλήξει αυτή η κατρακύλα του "δεωρεάν"...
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 3:29 pm

σου έδωσαν την μύγα. Αλλά όπως είδες δεν πρόκειται για μύγα αλλά για κάποιον άνθρωπο που προσβάλει αόριστα και αφήνει πολλά υπονοούμενα όπως και ο άλλος που γράφει ότι υπάρχουν όλα τα επαγγέλαμτα εδώ αλλά όχι γραφίστες.

christosvcdc έγραψε:
mariner έγραψε:Τελικά διαπιστώνω πως υπάρχουν εδώ ερκετοί εισαγγελείς, δικηγόροι, κατηγορούμενοι, μάρτυρες κλπ.
Κανένας γραφίστας υπάρχει;

καλημέρα.
Αναφέρεσαι σε αυτό:
mariner έγραψε:Aγαπητέ PrintMasters το έχετε ψάξει νομικά το θέμα;
Έχω την αίσθηση ότι από κάπου μπάζει...
Βάση με προσωπικά δεδομένα κλπ.

άκου Νυσταγμένε για να καταλάβεις. Ξέρω τι ζητάω. Τώρα αν δεν το καταλαβαίνεις εσύ αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Πρόκειται για τμοκατάλογο ελληνικού εστιατορίου εδώ στην Γερμανία που θέλει να τον τυπώσει σε μένα ενώ το είχε τυπώσει αλλού παλιότερα με τις διαστάσει που ανάφερα και μου είπε ο πελάτης ότι δεν θέλει ηνα αλλάξουν καθόλου. Στο τυπογραφείο που τυπώνω μου είπαν ότι μπορεί να γίνει ακριβώς σε αυτή την διάσταση. Οπότε;;;; Δεν χρειάζεται να ξέρω πόσο αφαιρούν τα δόντια πόσο οι μασέλες κλπ. Ξέρω τα σημεία διπλώματος, πόσο αφαιρεί το μαχαίρι και πόσο είναι η αρχική διάσταση να ξέρω για φόντα να μην εμφανιστεί κάπου το λευκό. Αυτά σαν γραφίστας μου είναι αρκετά για το συγκεκριμένο φυλάδιο.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 13.07.12, 3:50 pm

theoasim έγραψε:σου έδωσαν την μύγα...

Theoasim, θα πρέπει να προσέχεις τι γράφεις.
Γράφεις ότι "δώσαμε" τη μύγα στο nustagmeno.
Ποιοί και πότε "δώσαμε" τη μύγα στο nustagmeno;
Από που προκύπτει κάτι τέτοιο;
Σε παρακαλώ να μην ξαναχρησιμοποιήσεις κάτι που γράφω, πόσο μάλλον, εναντίον άλλου μέλους.
Αν θέλω να πω ή να δώσω κάτι, μπορώ και μόνος μου. Δεν χρειάστηκα ούτε και χρειάζομαι τη βοήθεια κανενός.
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 3:53 pm

Να διαβάζεις καλύτερα. έγραψες ότι όποιος έχει την μύγα να την φέρει πίσω και εφόσον το είπες εσύ η λέξη πίσω σημαίνει να φέρουν την μύγα σε σένα. Και όταν έγραψες
καλημέρα.
Αναφέρεσαι σε αυτό:

έγραψα ότι σου έφεραν την μύγα πίσω και συμπλήρωσα δεν είναι θέμα μύγας αλλά... τα υπόλοιπα τα έχω γράψει. :wink:
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.07.12, 4:17 pm

Για να τελειώνουμε με εμένα.

Δεν τη χρειάζομαι τη μύγα.
Και τούμπα γωνία να μπεί πάλι 29,7 δε βγαίνει πρώτα από όλα.

Αλλά δυστυχώς κανένας δε μπήκε στη διαδικασία να διαβάσει.
Φυσικά και έγραψα ότι το κόστος στο χαρτί σε αυτό το τυράζ δεν παίζει ρόλο. Πιό μεγάλο ρόλο παίζει το δίπλωμα αν θα είναι παράθυρο ή κάτι άλλο καθώς τα μεροκάματα τρέχουν.

Όσο το αν υπάρχουν χαρτέμποροι αυτή τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή που διανύουμε με ειδικά σχήματα χαρτιών πολύ αμφιβάλω. Εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω κανέναν.

Αλλά το συμπέρασμα που θα έπρεπε να βγάλετε δεν είναι ότι χωράει δε χωράει, ποιανού είναι το τυπογραφείο και σε ποιόν να δώσουμε τη μύγα.

Το συμπέρασμα θα έπρεπε να είναι ότι η δουλειά μας έχει άπειρους παραμέτρους που είναι πολύ δύσκολη μία τέτοια πολύ έξυπνη κατ' εμέ προσπάθεια.

Τώρα το για πιο λόγο ζητώ τη διαγραφή μου άσχετο το πώς το έμπλεξες στην άκυρη προσπάθειά σου να με διορθώσεις.

That's it.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 4:42 pm

Δεν σε κατάλαβα για ποιό λόγο προσβλήθηκες προσωπικά από αυτή την κίνηση της σελίδας PrintMasters. Άσε κάποιον να κάνει ότι θεωρεί καλύτερο για εκείνον εφόσον δεν σε προσβάλει άμεσα. Η αγορά είναι ελεύθερη και δεν νομίζω να είναι σωστό και ούτε γίνεται έτσι να μειώνουμε άλλους για να ανέβουμε εμείς. Και πάλι δικαίωμα σου να γράψεις την γνώμη σου αλλά χωρίς να γράφεις, ρε στραβάδια, ρε εξυπνάκιδες που τα βλέπετε όλα (στο περίπου τα γράφω δεν θα κοιτάξω πίσω να δω τι ακριβώς έχεις γράψει επειδή πάνω κάτω το ίδιο είναι) και δεν είστε επαγγελματίες. Εμένα αυτά με εκνεύρισαν χωρίς να σε έχω ποτέ προσβάλει προσωπικά. Και όταν σικοφαντείς κάποιον να το κάνεις επώνυμα, γι' αυτό σε ρώτησα ποιο τυπογραφείο έχεις αλλά μάλλον το θεώρησες παιδιάστικο επειδή νόμισες ότι έπρεπε να σκεφτώ ότι δεν θα πεις ποιο τυπογραφείο έχεις. Το σκέφτηκα όμως αλλά το έγραψα επειδή όταν σικοφαντείς το σωστό είναι να ξέρουμε και ποιός είσαι.

Φυσικά και όλες οι δουλειές έχουν πολλούς παραμέτρους για να μπορεί κάποιος να δώσει προσφορά με ακρίβεια. Δεν έχω ουδεμία αμφιβολία με αυτό αλλά εγώ δεν είπα θέλω ένα φυλάδιο κάντε το και ας μην γίνεται. Για να υπάρχει τυπομένο γίνεται. Τώρα αν δεν ρώτησαν το πως θα είναι αυτό το φυλάδιο για να μου βγάλουν μια τιμή με ακρίβεια αυτό είναι δικό τους πρόβλημα. Αν μου άλλαζαν την τιμή και μου έλεγαν ότι δεν είχαν υπολογίσει το ένα και το άλλο στην τιμή τότε δεν θα το δεχόμουν και θα το τύπωναν με την τιμή που μου είχαν δώσει. Δική τους απροσεξία και δεν θα την πλήρωνα εγώ. εφόσον όλοι κάνουμε λάθοι φαντάσου λοιπόν να πληρώνουμε και τα λάθοι των άλλων. :D

αν θέλεις συζήτησε ήρεμα χωρίς λέξεις που μας προσβάλουν και εγώ εδώ είμαι να μιλάμε.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.07.12, 4:58 pm

Γενίκευσέ το. Μη χάνεσαι στο θυμό σου. Διάβαζε καλύτερα.

Η κίνηση της σελίδας αυτής είπα και το ξαναλέω από την αρχή με εντυπωσίασε, είναι καταπληκτική. Μας αποκάλεσα τσακάλια (και εγώ μέλος του forum είμαι).

Προφανώς και εσένα δε σε ενδιαφέρει το αν θα πάρεις ένα έντυπο 29,4 αντί για 29,7. Ξέρω εταιρίες όμως σοβαρές που όταν λένε 29,7 και τυπώνουν 200.000 + αντίτυπα εννοούν 29,7. Και φυσικά δε θα ρίσκαρες ούτε εσύ αν είχες μαγαζί να δώσεις μία προσφορά που θα είχες τόση φύρα σε χαρτί. Ίσως και να είμαι υπερβολικός ή ίσως να έχω δουλέψει σε πολύ παράξενες εταιρίες ή πολύ σωστές εταιρίες (δεν ξέρω).

Αλλά το ξαναλέω μην κολλάτε στο συγκεκριμένο λάθος σε αυτήν την περίπτωση.

Αν έχεις ξανατυπώσει λοιπόν κάτι αντίστοιχο, μέτρα το σε παρακαλώ για να δεις τί εννοώ για αυτή τη μεμονομένη περίπτωση. Δε σε κατηγορώ φυσικά για αυτό που ζήτησες.
Ίσως θα έπρεπε πλέον μετά από τόσα που έγραψες να σε κατηγορήσω που δεν το έψαξες μετά από 20 χρόνια εμπειρίας που έχεις, παρά άρχισες να λές ότι στο δικό μου τυπογραφείο ξέρουν που κόβεται και που διπλώνεται κλπ.

Με συγχωρείας αλλά αν σου διορθώνουν τα αρχεία κατα βούληση χωρίς να στο έχουν αναφέρει εγώ θα το έψαχνα. Γιατί κάποια στιγμή ισως την πληρώσεις εσύ τη διαφορά στο χαρτί - δίπλωμα - Pantone - ονόμασέ το όπως θέλεις.

Και για άλλη μια φορά η κίνηση της printmasters πραγματικά το λέω με εντυπωσίασε ο τρόπος που φαίνεται ότι έχουν ήδη προβλέψει κάποια τυχόν λαθάκια. Εγώ πάντως διάβασα ξανά αυτά που γράψαμε όλοι και δε βλέπω πραγματικά να έχω έστω και την υπόνοια ότι δυσφήμησα κάποιον.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 5:08 pm

nystagmenos έγραψε:Καλησπέρα σας. Είχα πει να μην ξανασυμμετάσχω σε συζήτησή σας αλλά μου κάνει τόσο εντύπωση που κανένα τσακάλι από εσάς δεν πρόσεξε ότι στην προσφορά που ζήτησε ο φίλος μας η διάσταση που ζητάει είναι 29,7 καθαρό. Όσοι έδωσαν προσφορά σε αυτόν τον άνθρωπο το μόνταραν σε 70 επί 100 για να του το παραδώσουν??? (φυσικά σε 61 86 αν έχει φόντα όπως βλέπω ότι έχει, δε χωράει). Και άντε ήταν μέχρι 5.000 αντίτυπα αυτή τη φορά. Η κίνηση του printmasters φαίνεται πολύ καλή αλλά αν δεν έχεις εικόνα του αρχείου να διορθώσεις αυτόν που το στέλνει από την αρχή ... Φυσικά και το δίπλωμα που δεν είχε διευκρινιστεί σωστά. Δυστυχώς υπάρχουν τόσοι παράμετροι στη δουλειά μας και τόσοι ερασιτέχνες γραφίστες εκεί έξω όπως διαπιστώνω από εδώ μέσα που σκούρα τα πράγματα.

Δεν το έγραψα εγώ αυτό και σίγουρα δεν εννοείς και εσένα αλλά όλους τους υπόλοιπους.
Οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν χάνομαι μέσα στο θυμό μου. Από όλα αυτά που έγραψα πραγματικά κατάλαβες ότι αν το έπερνα 29,4 αντί για 29,7 θα το δεχόμουν εφόσον έχω βάλει την επιλογή "χωρίς τροποποίηση".

Εσύ θεωρείς ότι δεν είναι δισφήμιση και συκοφαντία όταν λές ότι δεν είμαι επαγγελματιάς αλλά ερασιτέχνης;
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.07.12, 5:13 pm

Φαντάσου μία εταιρία που σου έχει αναθέσει 5 καταλόγους. Τους φτιάχνεις 29,7 και τους στέλνεις να τυπωθούν σε 5 διαφορετικά τυπογραφεία. Κανένας δε σε ρωτάει και ως αποτέλεσμα...

Ο ένας σου βάζει 70 επί 100 και αναλμβάνει το κόστος και στο βγάζει 29,7.
Ο άλλος στο πεπλατήνει ελάχιστα και στο χωράει σε 61 επί 86 και στο δίνει 29,4.
Ο άλλος λέει δε βαριέσαι, το μικραίνει αναλογικά και στο δίνει ας πούμε 29.
Και αναλόγως οι άλλοι 2.

Παραλαμβάνεις εσύ, τα δίνεις στον πελάτη σου, και πες μου εσύ τί θα σου απαντήσει.
Πες μου επίσης αν θα έπαιρνες εσύ ως γραφίστας 5 καταλόγους της ίδιας εταιρίας στα χέρια σου, δε θα σκεφτόσουν (μα καλά 5 διαφορετικά μεγέθη?).

Δεν νομίζω ότι έστησα λοιπόν χορό χωρίς λόγο. Εμένα μου φαίνεται αρκετά σοβαρό λάθος
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.07.12, 5:19 pm

Αν και δε φαίνεται από τα προϋγούμενα post σου ότι είχες καταλάβει τί εννοούσα( εγώ έγραφα για τη διάσταση 29,7 και εσύ μου κοίταγες το ανάπτυγμα),
εγώ παρ' όλα αυτά θα δεχτώ αυτό που γράφεις (ότι ήξερες ότι δε χωράει σε 61_86 και θα τυπωνώταν σε 70_100), και θα σταματήσω να γράφω ευθύς αμέσως.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 5:20 pm

Φυσικά και είναι σοβαρό λάθος να είναι διαφορετικές διαστάσεις. Εγώ δεν δέχομαι τέτοια και ούτε δέχομαι να παραδώσω άλλη διάσταση στον πελάτη μου από εκείνη που είχε και που θέλει. Μερικοί θα μπορούν και άλλοι όχι για δικούς τους λόγους οι οποίοι δεν με αφορούν. το μόνο που με αφορά είναι τα πάρω τα φυλάδια έτσι όπως τα ζήτησα και συμφωνήθηκε.

Είχα μετρήσει το φυλάδιο που μου έχει δώσει ο πελάτης και θέλει το ίδιο σχεδιαστικά και σε μέγεθος όπως μου τόνισε. Εγώ δεν μπορώ να του αρχίζω τις δικαιολογίες μετά. τέλος πάντων η διάσταση που θέλω γίνεται και στο τυπογραφείο που τυπώνω εδώ και χρόνια απλά κοιτούσα για καλύτερη τιμή επειδή είναι ολίγον τσαμπαζής ο πελάτης.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 5:20 pm

λέω και εγώ... άργησε να γίνει διπλό πόστ.
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 5:23 pm

το ανάπτυγμα δεν έχει να κάνει με το 29,7 που είναι το ύψος επειδή το φυλάδιο που ζήτησα είναι Α3 οριζόντιο σε ανάπτυγμα. Και να διπλωθεί το 29,7 παραμένει. Το 40 πλάτος αλλάζει επειδή θα διπλωθεί και θα γίνει 10,6
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.07.12, 6:09 pm

Αν το ανάπτυγμα είχε να κάνει με το 29,7 δε θα είχαμε διαφωνία αυτή τη στιγμή.

Διαβάζεις αυτά που γράφεις?

Υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει για να μη νιώθω μόνος, όχι τίποτα άλλο?
Στην πρώτη μου δουλειά που είχα πιάσει μου είχε πει ο βιβλιοδέτης ότι πρέπει να μάθω την τέχνη του και ύστερα να πάω να τυπώσω ή να σχεδιάσω.

Άργησα να το καταλάβω αλλά πόσο δίκιο είχε τελικά.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 13.07.12, 6:09 pm

Διαβάζεις αυτά που γράφεις?

Υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει για να μη νιώθω μόνος, όχι τίποτα άλλο?
Στην πρώτη μου δουλειά που είχα πιάσει μου είχε πει ο βιβλιοδέτης ότι πρέπει να μάθω την τέχνη του και ύστερα να πάω να τυπώσω ή να σχεδιάσω.

Άργησα να το καταλάβω αλλά πόσο δίκιο είχε τελικά.
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό christosvcdc » 13.07.12, 6:36 pm

nystagmenos έγραψε:Υπάρχει κάποιος που έχει καταλάβει για να μη νιώθω μόνος, όχι τίποτα άλλο?

Φίλε nystagmene,
θεωρώ πως σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Αυτό που δεν βλέπω όμως πουθενά, είναι από που βγαίνει το συμπέρασμα πως οι προσφορές έχουν υπολογιστεί για 61Χ86 και όχι για 70Χ100.
Υπάρχει κάπου και δεν το πρόσεξα;
Ή είναι κάτι που υποθέτεις;
Αυτό άναρωτιέμαι από το προηγούμενο σχόλιό μου.
(έχω πληρώσει τη διαφορά του 1 χιλ. πολλά λεφτά για να μπορώ και 'γω να σου γράφω)
...vidi vici...
christosvcdc
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 13.07.12, 7:03 pm

Αυτό το κατάλαβα από την αρχή αλλά δεν κατάλαβα ένα πράγμα ποιός απαγόρεψε να μην τυπωθεί σε διαφορετικής διάστασης χαρτί από αυτής που υπέθεσες ότι θα υπήρχε πρόβλημα. :? Ξέρω τα βασικά σχετικά με τυπογραφεία. Δεν τα χρειάζομαι όλα. Ξεκίνησα να φτιάχνω μακέτες με το χέρι με ραπιτογράφο και επιγραφές με το χέρι, φτιάχνοτντας τις γραμματοσειρές και τα κενά με το χέρι σε μανίλα. αυτά που φάνηκαν πολύ χρήσιμα και όχι αν θα έχω δουλέψει πρώτα σε τυπογραφείο. δεν χρειάστηκε να δουλέψω εκεί έτσι ώστε να έχω τις απαραίτητες γνώσεις.
theoasim
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IX.IV Τεχνικές / Εκπαιδευτικές / Λοιπές υπηρεσίες

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων