Design και Ελλάδα

Χρηστικά αντικείμενα, σκεύη, οχήματα, έπιπλα, φωτιστικά

Re: Design και Ελλάδα

Δημοσίευσηαπό soffia » 02.02.10, 9:17 pm

--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό mirodg » 12.02.10, 8:27 pm

den mou kani kammia entiposi pou akoma kai i gitoniki xora (tourkia) pleon kani vimata megalitera apo ta dika mas...
afto giati...exi kinitro opos cseroume theli na mpi stin evropi, theli na anaptixthi kai exi katalavi oti anapticsi einai kai na paragis oxi mono na symperiferete san tous gitones tou kai mallon exi pio polli orecsi apo mas...giati oxi mono dini perrisoteres dinatotites alla parexi kai perissoteres ipiresies gia to epaggelma mas...
Tha sas po kapies istories (kai ego industrial designer eimai parepiptontos)...
1. Douleva (edo ellada) se mia emporiki eteria pou se ena pneyma anapticsis apofasise na mou anathesi ton sxediasmo ton proionton tis...meta apo ena xrono kai apo ena vouno sxedia den paraxthike tipota. Kai katalaveno einai emporiki etairia kai telika katalave oti na gini miso-kataskevastis den tis synfere. Tora, i megaliteri isagogi potirion pou ekane itane design & manufacture stin Turkia...kai eki arxizis kai anarotiese, mipos na figo apenanti?
2. Pira meros se ena diagonismo...gia na parousiaso to proin pou sxediasa eprepe na kataskevaso ena prototipo mesou 3d printing. Kai ipa mesa mou..tha psacso prota stin ellada na glitoso ta metaforika...sosta? Prosfora elladas:260e, prosfora turkias:95e mazi me ta metaforika (alla epidi den einai xora evropaikis enosis mazi me to telonio eftane ta 270 - 280) telika piga italia kai me 110e komple me metaforika ekana tin doulia mou!!
3. Kapia stigmi ipa mesa mou...den ginete prepi na kanoume esto mia sovari doulia me mia etairia san industrial designers pou imaste...kai csekinisa na stelno mails averta...
Mia eteria apantise!! Endiaferomeni na ftiacsi seiker gia frappe (se injection ennoite). Ipa epitelous!! Rantevou, ta ipame ta symfonisame...stelno prosfora me timi pou ixame prosimfonisi...kai apantisi stin prosfora apo tin etairia? Lipoumaste den tha proxorisoume giati den ginete i timi tis meletis na einai megaliteri tis timis tou kaloupiou. Kai epidi eimai apo aftous pou krivoun pragmata...i prosfora itan 2500e (to ligotero pou mporis na zitisis se eyropaiko epipedo gia tin meleti enos proiontos, kai den milame na dosoume ena skitso kai xerete...). Vevea se ena tetio mail oute kan apantisa alla eprepe na tous po na valoun to kaloupi sto rafi tou magaziou pou tha poulithi to proion tous...

tora an kapios prepi na palepsi me oli aftin tin neotropia kai meta na exi kouragio kai na vgali kai kainouries idees...den csero...
mirodg
Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 12.02.10, 8:49 pm

mirodg, καλά τα λες, αλλά πώς να διαβάσει κάποιος αυτήν την ανύπαρκτη και κουραστική γλώσσα επικοινωνίας που χρησιμοποιείς;... Τα γκρίκλις λοιπόν δεν είναι αποδεκτά στο φόρουμ, γι' αυτό (αλλά και για να σε διαβάζουμε) πρέπει να γράφεις Ελληνικά.
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό pagou » 29.04.10, 11:08 pm

δεν θα με ελεγα βιομηχανικο σχεδιαστη, αν και εχω σχεδιασει αρκετα "τετοια", (καρεκλες, τραπεζια, γραφεια, μαχαιρια, εργαλεια, κ.α.) αλλα εχω να πω 2 'αστειες' ιστοριες.

πριν 3 χρονια περιπου πηγα καποια σε εναν &^*%$#@ που μεχρι τοτε του καναμε το σιτε. Δεν πηραμε την δουλεια. Ομως του αφησα 12 σχεδια, λογω εκτεταμενης μ.....ς.

οταν μου εφερε το σιτε ειδα τα σχεδια μου εκει. Να του σπασω το κεφαλι δεν μπορουσα διοτι ειχε πολυ περισοτερα λεφτα απο μενα :)) στον ΟΒΥ δεν τα ειχα κλεισει γιατι τσιγγουνευτικα, οποτε εβρασα στο ζουμι μου. Μονο που επιδει δεν ειμαι (εντελως) μ....ς τα σχεδια ειχαν μικρα λαθη κατα την κοπη. Εμοιαζαν σωστα αλλα δεν ηταν. Ο μονος τροπος να δουλεψει ηταν να γινει καινουριο σχεδιο.
Ετσι πηρε μια ΜΕΓΑΛΗ παραγγελια αλλα δεν μπορουσε να την κοψει. χαλασε και κανα χιλιαρικο στο υλικο και αλλο ενα σε εργατικα Η συνεχια; καμια. δεν ηταν διαθετιμενος ουτε να μου πληρωσει τα σχεδια που ηδη του ειχαν παραγγειλει. και ετσι εχασε ολη την δουλεια ( η πλεον μιζερη εκδικηση EVER)

Φιλος μου ειπε οτι μετα απο αυτο πηρε βιομηχανικο σχεδιαστη. μονο που κανεις δεν του εδινε παραγγελιες ( κατι η κριση κατι οτι φημιζεται ως κουτο-μλκς). Ετσι η κοπελλιτσα τι κανει; Παραγωγη. Κουβαλαει ανοξειδοτα. ( ειναι 3 φορες μιο βαρυ απο το σιδερο).

αυτα τα ευχαριστα
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο VI.I Industrial Design

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων