Τι είναι σχεδιασμός ? What is design ? Was ist Design?

Χρηστικά αντικείμενα, σκεύη, οχήματα, έπιπλα, φωτιστικά

Δημοσίευσηαπό paulkats » 23.10.06, 9:36 am

Ίσως φανώ όχι και τόσο ιδιαίτερα "ποιητικός" αλλά πιστεύω ότι το design σίγουρα εμπεριέχει art.
Αλλά μη ξεχνάμε ότι αυτό που ασχολούμαστε είναι οι εφαρμοσμένες τέχνες.
Άρα οποιοδήποτε design πρέπει να υπακούει σε κάποιο συγκεκριμένο brief που καθορίζει τη στρατηγική, το target group, το τι ακριβώς θέλει να επικοινωνήσει ο πελάτης κ.τ.λ.
Good things come to those who waits
Άβαταρ μέλους
paulkats
Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 23.10.06, 10:15 am

Δεν χρειάζεται να είμαστε τόσο απόλυτοι σε ένα θέμα τόσο ανοιχτό όπως το design. Πιστεύω ότι πλέον είναι από μόνο του ένας όρος τόσο ανοιχτός και πολυδιάστατος που δεν χρειάζεται πολύ ανάλυση.
Σίγουρα αν γίνεται για βιοποριστικούς σκοπούς είναι πιο στενά τα όρια, αλλά μπορούμε να τα θέσουμε και εμείς χωρις να μας τα επιβάλλουν. Αλλά το καλό είναι ότι μπορεί να το κάνεις και για fun.
Οπότε ο καθένας θέτει & βλέπει όρια στο design. Από μόνο του είναι πολύδιάστατο.

Δεν θέλω ου!!!!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cynic » 23.10.06, 10:25 am

Καλημέρα Staff.

Καταρχας αυτό που έγραψα δεν είναι εξίσωση, αλλά υπόθεση.
Εξισώσεις, ορισμούς και ταμπέλες δίνουν μόνο όσοι είναι 100% σίγουροι
για τα λεγόμενά τους. Προσωπικά για ένα μόνο πράγμα είμαι σίγουρος:
βλ. signature (όχι τόσο χαμηλά, λιιίγο πιο πάνω).
Ο ορισμός του Philippe Apeloig έχει το βασικό πρόβλημα που έχουν όλοι
οι ορισμοί: είναι σαν χρησμός της Πυθείας, είναι πολύ γενικός και μπορεί να ερμηνευτεί με πολλούς τρόπους.
Αυτό οδηγεί, από μόνο του, σε πολλά προβλήματα. Καταρχάς γιατί να
θεωρήσει κάποιος την τέχνη και την επικοινωνία σαν κάτι το ξεχωριστό;
Εφόσον - θεωρητικά πάντα - η τέχνη είναι η απόλυτη μορφή επικοινωνίας, η απόλυτη έκφραση.
Τι σημαίνει "between art & communication"; Πως ξεχωρίζεις κάτι
που - θεωρητικά, το τονίζω - είναι ένα και το αυτό;
Το design δεν είναι κι αυτό επικοινωνία; Επικοινωνία με σκοπό την
πώληση, σαφέστατα. Αλλά δεν είναι επικοινωνία; Το λογότυπο, η
συσκευασία, μια αφίσα, τι είναι;
Η "εξίσωση"που έδωσα είναι φυσικά αυθαίρετη. Εφόσον κανείς έχει το
δικαίωμα να βάλει σε ξεχωριστά "στρατόπεδα" την τέχνη και την
επικοινωνία, σαν να αποτελούν δηλαδή κάτι το ξεχωριστό και να μπορεί μέσω αυτής της αυθαίρετης υπόθεσης να εξάγει ένα συμπέρασμα (ορισμό εν προκειμένω) γιατί να μην έχει το δικαίωμα να κάνει τον συνειρμό αυτόν (art=communication=design); Με εξίσου αυθαίρετο τρόπο.

Staff έγραψε:art=communication.
design=communication.
σήματα Μορς = communication
so, σήματα Μορς = art = design

απόλυτος θα ήμουν αν σου έλεγα ότι "είσαι σωστός" ή "είσαι λάθος".
εγώ λέω "γιατί όχι"; Μπορεί και να ισχύει αυτό που λες, προσωπικά δεν το αποκλείω. Αν είχαμε τους απόλυτους ορισμούς των εννοιών που παρέθεσες (μόνον ένας θεός θα μπορούσε να τους δώσει), αν δηλαδή μπορούσαμε να θέσουμε σαφή όρια σε μερικές έννοιες, θα είχαμε λύσει την απορία μας σχετικά με τον αν η εξίσωσή σου ισχύει ή όχι. Σαφείς ορισμούς θα πάρεις όταν πάρει κι ο Αχαρναϊκός το Champions League, δηλαδή ποτέ*. Πάντα θα υπάρχει ένα μικρό παραθυράκι που θα χωράει περισσότερα στοιχεία σε έναν ήδη δοσμένο (κι αυθαίρετο) ορισμό και πάντα θα δίνει την δυνατότητα διεύρυνσής του.
Αν δεν βαριέσαι (κι αν δεν έχεις καλύτερη δουλειά να κάνεις), πες μου σε ποιον χώρο ανήκει το παρακάτω και γιατί:
http://www.sagmeister.com/work5.html

ps: αν αρχίσουμε να παραθέτουμε ορισμούς τρίτων, ξέρεις που θα
καταλήξουμε ε; καλά κατάλαβες! στο πουθενά...as always.

(*)ποτέ μη λες ποτέ///
visuals_static & in motion
Άβαταρ μέλους
cynic
Junior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 23.10.06, 11:51 am

:roll: το design δεν είναι τέχνη... ούτε η τέχνη design... γιατί αλλίως θα χρησιμοποιούσαμε μια κοινή λέξη και για τις 2 έννοιες..

ίσως σε κάποιες περιπτώσεις το design να εξυπηρετεί την τέχνη...

αλλά όχι πάντα!!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 24.10.06, 12:11 am

Τι εννοείς με τη λέξη 'συνέπεια'; Γιατί αν βάση για την κρίση ενός
έργου είναι (μόνο) η συνέπεια του δημιουργού (κάτι για το οποίο δεν
αμφιβάλλω), τότε όλοι οι άνθρωποι είναι εν δυνάμει σχεδιαστές.

έχεις ήδη απαντήσει cynic, ίσως λίγο πιό "ειδικά" μιας και αναφέρεσαι εστιάζοντας στην γραφιστική αλλά το βασικό νόημα είναι ίδιο:

Ο,τι έκανε το έκανε με συνέπεια
(πιστός στις αρχές του)
και φυσικά όπως καθετί πρωτοποριακό στην εφαρμοσμένη
και μη τέχνη (με η χωρίς εισαγωγικά), αμφισβητήθηκε
έντονα.

ποιές αρχές; αυτές που ο ίδιος όρισε! φυσικά το ότι είχε μελετήσει και εφαρμόσει την γνώση των προγενέστερών του, του έδωσαν την δυνατότητα να παράγει, αν θες, κάτι που γρήγορα αναγνωρίστηκε (το ότι άγγιξε και αργότερα επιρέασε τη μόδα, μπόρεις να το αποδώσεις σε τύχη ή στην παιδεία της καθημερινής "τριβής" με τα δρώμενα που είχε αναπτύξει) και έμεινε με το όνομά του.

Γιατί αν βάση για την κρίση ενός
έργου είναι (μόνο) η συνέπεια του δημιουργού (κάτι για το οποίο δεν
αμφιβάλλω), τότε όλοι οι άνθρωποι είναι εν δυνάμει σχεδιαστές.

Σαφέστατα! το ότι "κοστολογούμε" ψηλότερα το έργο αυτών που αναπτύσουν πίο δύσκολες αρχές, που δύσκολα αντιγράφονται ή που εμφανίζουν πρωτοπορεία κλπ, νομίζω ότι αποδηκνύει το πόρισμά σου!
Έίμαστε τόσοι πολλοί, που επιλέγουμε να αναδείξουμε-μελετίσουμε-κοστολογίσουμε, τους κατά πολύ καλύτερούς μας, αυτούς που αφιερώθηκαν στο έργο τους πολύ περισσότερο από εμάς.

Όλοι μπορούμε να πιάσουμε ένα μικρόφωνο και να τραγουδήσουμε, να γκαρίσουμε, να ουρλιάξουμε κ.ο.κ.
Μπορώ για παράδειγμα να πάρω ένα μικρόφωνο και να κατακρεουργήσω
ένα τραγούδι του Frank Sinatra. Δεν είμαι τραγουδιστής, ποτέ δεν υπήρξα
και γελάω με τη χροιά της φωνής μου. Μπορώ όμως να δοκιμάσω με
συνέπεια να τραγουδήσω, δηλαδή να προσπαθήσω
να πω σωστά τους στίχους, να ακολουθήσω τις μελωδικές γραμμές χωρίς να φαλτσάρω κλπ, γνωρίζοντας εκ των προτέρων ότι θα γίνω ρόμπα. Αυτό με κάνει τραγουδιστή; Είναι δηλαδή μόνο η συνέπεια στοιχείο κρίσης;

Σίγουρα όχι, υπάρχουν και οι δεξιότητες (χαρίσματα; ) του καθενός μας που είναι τόσο μοναδικές όσο και ο καθένας από εμάς. :D
Αλλά, αν θεωρίσουμε ότι είμαστε μετά το στάδιο αναγνώρισης των δεξιοτήτων μας, έστω λοιπόν ότι έχουμε αντιληφθεί την κλίση-ροπή-πάθος μας και μελετάμε, εφαρμόζουμε, πειραματιζόμαστε, αυτό που μπορούμε να αποδόσουμε σαν έργο, τότε τι μένει; να μείνουμε πιστοί στις αρχές που οι ίδιοι ορίζουμε.

Φυσικά μπορείς να γίνεις τραγουδιστής αν μελετήσεις, εφαρμόσεις, πειραματιστείς και ανακαλύπτοντάς τις δεξιότητές σου, ορίσεις τις δικές σου αρχές και τις ακολουθείς πιστά.
Τώρα αν το "έργο" που θα αποδώσεις σαν τραγουδιστής μπορεί να το αποδώσει ένα μεγάλο κομάτι από τους γύρω σου, δεν στερεί την "καλή εφαρμογή της τέχνης" που επέλεξες να αποδώσεις, απλά δεν είναι κάτι που θα διακριθεί γιατί υπάρχουν πολλοί καλύτεροι (σπανιότεροι αν θές) από εσένα στο σύνολο της κοινωνίας που ζείς.

Πιστεύω τελικά πως κρίνουμε αποκλειστικά και μόνο με το υποκειμενικό μας γούστο (το οποίο, όπως ήδη είπα δ ι α μ ο ρ φ ώ ν ε τ α ι από τρίτους παράγοντες, με πρώτο και καλύτερο ίσως την Παιδεία).

Έτσι το βλέπω και εγώ, όσον αφορά όμως την προσωπική μου κρίση, αυτά δηλαδή που θα επιλέξω γιά εμένα, όχι την κρίση που θα εφαρμόσω αν κληθώ να ασκήσω κριτική γενικά!

Να γράψω ένα παράδειγμα για αυτό το τελευταίο μπάς και γίνω λίγο πιό ξεκάθαρος:

Με πέρνει τηλέφωνο ένας φίλος αφισέρ (έστω ότι μπορεί να ζήσει κάποιος μόνο με αυτό...) που ψάχνει βοηθό (καλά, αυτός αποκλείεται αλλά λέμε τώρα...), και μου ζητά να τον βοηθήσω να καταλίξει σε έναν από τους δύο που έχει ξεχωρίσει (μπράβο στα παιδιά!).
Τρέχω, λοιπόν, νυχτιάτικα ( :shock: ) και βλέπω τα δύο έργα που παρουσίασαν οι φιναλίστ! (ελεύθερο θέμα, έχει σημασία για το παράδειγμα)
Του πρώτου είναι μιά αψογη δουλειά, μελετημένη, σωστά αποδοσμένη κλπ που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει! Του δεύτερου που αγγίζει άμεσα κομμάτια της παιδείας μου και με έχει ενθουσιάσειπροσωπικά , δεν είναι τόσο άρτιo όσο του πρώτου!
Τί θα κάνω; θα προτείνω τον πρώτο για βοηθό του φίλου μου και θα παρακαλέσω τον δέυτερο να μου δώσει ένα αντίτυπο για το σπίτι μου!

είναι λίγο χοντροκομένο παράδειγμα αλλά νομίζω ότι μπορεί κάποιος να καταλάβει τι εννοώ... :D

8)
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο VI.I Industrial Design

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων