προτασεις για εσωτερικο φοιτητικου αρχιτεκτονικου γραφειου

Αρχιτεκτονική, Διακόσμηση & Σχεδίαση Εσωτερικών Χώρων

προτασεις για εσωτερικο φοιτητικου αρχιτεκτονικου γραφειου

Δημοσίευσηαπό daffy_parasite » 09.02.11, 7:06 pm

καλησπέρα. Ειμαι φοιτητης αρχιτέκτονας και προσφατα ειχα την τυχη να παρω στη δικαιοδοσία μου το υπογειο του σπιτιου μου με σκοπό να το μετατρεψω σε χωρο στον οποιο να δουλευω. Αναρωτιομουν λοιπον αν μπορει κανεις να μου δωσει καμια εξυπνη ιδεα όσον αφορά το εσωτερικο του χώρου, όπως ωραιες κατασκευες για βιβλιοθηκες η τραπεζια, επεξεργασια των ελευθερων επιφανειών των τοίχων και λοιπά(πράγματα που να ξεφευγουν από τα συνηθισμενα κύριως).Ο χώρος είναι περιπου 9,5Χ3,5. Σκοπεύω ολες τις κατασκευές να τις κάνω μονος μου και χώρις πολλα εξοδα(its more fun this way :D).
daffy_parasite
Member

Re: προτασεις για εσωτερικο φοιτητικου αρχιτεκτονικου γραφειου

Δημοσίευσηαπό Quant » 09.02.11, 11:50 pm

Βασικα θα πρεπει να εχει το δικο σου στυλ ωστε να νιωθεις ανετα, μπορεις να παρεις 2-3 περιοδικα εσωτερικης διακοσμησης σπιτιου για να παρεις και ιδεες...

Εμενα προσωπικα μ αρεσουν οι μεταλλικες κατασκευες με γυαλι... :roll:
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό daffy_parasite » 10.02.11, 2:01 am

Βασικα, καπως ετσι το σκεφτομαι, ψιλοβιομηχανικο. Ή καλυτερα μια μειξη ξυλου και μεταλλικών κατασκευων. Απλα το θέμα είναι οτι θα προτιμούσα κάτι πιο πρωτότυπο από ένα συμβατικό ξυλινο τραπέζι και μία βιβλιοθηκη από το ikea. Ψάχνω ιδιαίτερες κατασκευές. Π.χ. μία ιδέα που είχα είναι αντί για μια συμβατική βιβλιοθήκη να χρησιμοποιησω στρατζαριστα που θα ενωνουν τις δυο κολωνες χρησιμοποιωντας τα σα βιβλιοθηκη(με συρματόσχοινα να στηρίζονται στο ταβανι με εντατήρες σα κατακόρυφα χωρίσματα). κατι αλλο που σκεφτηκα είναι να βαψω μια επιφανεια με το χρωμα που βαφουν τους σχολικους πίνακες και να μπορω να σκιτσαρω εκει πανω.
daffy_parasite
Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 11.02.11, 4:16 pm

Αφου περασες αρχιτεκτονικη θα ξερεις καλο ελευθερο σχεδιο! Μπορεις να αποτυπωνεις καθε ιδεα σου που εμπνεεται απο οτιδηποτε βλεπεις στο δρομο (μπορεις να πας και σε κανενα εγκατελελημενο εργοστασιο να περεις ιδεες αλλα και πρωτες υλες αμα πιανουν τα χερια σου) και μετα να τις κανεις πιο λειτουργικες...

Ο αδερφος μου για παραδειγμα περσυ εφτιαξε ενα κρεβατι απο παλια ξυλινα παραθυροφυλλα και με σιδερενιες "καμπυλομενες"(σαν κυματα) σωληνες για στηριγμα...

Αν τα κανεις μονος σου και θες να χρησιμοποιησεις σιδερο πρεπει να διαθετεις και τον καταλληνο εξοπλισμο (ηλεκτροκοληση ,σβουρακια, τρυπανια για σιδερο...) το ξυλο ειναι πιο ευκολο..
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Art_kubik » 12.03.11, 3:42 pm

Hi
Ως φοιτήτρια σχεδιασμού και τεχνολογίας ξύλου και επίπλου συμβούλευω να χρησιμοποιήσεις ξύλο.Ξεκουράζει το μάτι αισθητικά όμορφο και πάντα ζεστό και οικονομικά δεν επιβαρύνει.. :) ......Καλή συνέχεια.!!
http://www.3Dreamer.eu - ενημερώσου ΜΑΘΕ δημιούργησε

- Εκπαιδευτικό υλικό για 3Ds Max, V-ray, Photoshop
- Συλλογή με FREE Architectural V-ray Materials
- 2D-3D Διαγωνισμοί
- Κατηγορία Work In Progress *NEW (διορθώνουμε τα δικά σας λάθη)
Art_kubik
Member

Επιστροφή στο VI.ΙΙ Interior / Architectural Design

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων