Σχεδιασμός Περιοδικού Υψηλής Ραπτικής

Σχέδιο μόδας, Styling, Σχεδίαση υφασμάτων

Σχεδιασμός Περιοδικού Υψηλής Ραπτικής

Δημοσίευσηαπό swvem » 12.02.09, 12:13 pm

Γεια χαρά!
Θα ήθελα λίγο την προσοχή σας, τι κοινότυπο ε? :D

Λοιπόν.. Ειμαι graphic designer, παρακολουθώ το μεταπτυχιακό του ΕΑΠ Γραφικές Τέχνες & Πολυμέσα και είμαι στο πτυχίο, εκρεμμεί η διπλωματική μου εργασία.
Το Θέμα που επέλεξα να κάνω είναι το εξής:
Σχεδιασμός Περιοδικού Υψηλής Ραπτικής. (έχω ένα κόλλημα με τον χώρο)

Για να σας δώσω κάποιες λεπτομέρειες, έχω να εκτελεσω το θεωρητικό σκέλος της εργασίας μου και το πρακτικο....
Το οποίο πρακτικό μέρος είναι ο σχεδιασμός ενός πραγματικού περιοδικού Υψηλής Ραπτικής, στον οποίο έχω επιδοθει το τελευταίο διάστημα.

Αυτο που επιθυμώ από εσάς είναι ο σχολιασμός και η αξιολόγηση κάποιων layouts, που σκέφτομαι να ανεβασω στο forum, τα οποία σχόλιά σας θα τα συμπεριλάβω στην εργασία μου. Ακόμη και οι καταχωρήσεις οίκων μόδας (που βλέπουμε στα περιοδικά) θα είναι δικές μου, δεν θα χρησιμοποιήσω έτοιμες για να γεμίσω σελίδες.

Πιο απλα επιθυμώ:
Οτιδήποτε είδους παρατηρήσεις για ότι θα σχεδιάσω.
Οτιδήποτε προτάσεις για Links ή για θέματα που αξίζει να μπουν σε ένα περιοδικό Υψηλής Ραπτικής.
Θα ανεβάσω στη πορεία και ένα ερωτηματολόγιο σχετικά με το τελικό περιοδικό μου.

Αυτά..
Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
swvem
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.02.09, 12:20 pm

χεχε μας προετοιμαζεις ψυχολογικα ε?
Οκ ανεβασε και τιποτα;)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό swvem » 12.02.09, 5:31 pm

Δικιο έχεις! Ανεβάζω αρχικά κάποιες καταχωρήσεις που ετοίμασα.
(Τα χρωματα δεν αποτυπώνονται όπως τα θέλω δυστυχως, ειδικα στην Fendi με τη τσάντα)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
swvem
Member

Δημοσίευσηαπό sebastien » 12.02.09, 6:23 pm

Καλησπέρα, φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον το θέμα που επέλεξες.

Θα σχολιάσω τις καταχωρίσεις που ετοίμασες.
Δεν έχω να πω πολλά θετικά σχόλια δυστυχώς.

Έχω την εντύπωση πως προσπαθείς να διακοσμήσεις τις καταχωρίσεις παρά να τις αναδείξεις πραγματικά.

Τα διακοσμητικά στοιχεία που χρησιμοποιείς είναι πολύπλοκα και τραβάνε πολύ το μάτι.
Με αποτέλεσμα το προϊόν να περνάει σε δεύτερη μοίρα, χωρίς κάποιο ουσιώδη λόγο.
Ο τρόπος που τα ενθέτεις κάνει τη σύνθεση φτωχή και αδύναμη.
Οι επιλογές που έχεις κάνει δείχνουν μια προσπάθεια να κάνεις τα αντικείμενα πιο ενδιαφέροντα,
αλλά τελικά μένει μόνο η προσπάθεια.

Για να είμαι πιο συγκεκριμένος:

Στη πρώτη έχεις μια ανισόρροπη σύνθεση, τα παπούτσια που—υποσυνείδητα—θα έπρεπε να «πατάνε» πάνω στη σύνθεση,
αιωρούνται πάνω από μια τσάντα, χωρίς να το δικαιολογεί κάτι σημαντικό, παρά ένα διακοσμητικό σχέδιο, πολύ διαφορετικό από το προϊόν. Επιπλέον, γιατί κόβεται το παπούτσι. Από την αντίθετη πλευρά, έχεις μια κακοσχεδιασμένη μοβ φόρμα που χωρίζει τη σελίδα και απομονώνει το λογότυπο.

Επίσης σε όλες τις σελίδες έχει κάποιο κείμενο πλάγια αριστερά, πράγμα που θα χαθεί λόγω της ράχης του περιοδικού
(υποθέτω ότι είναι σχεδιασμένες για δεξιές σελίδες οι καταχωρίσεις).

Θα μπορούσα να συνεχίσω και για τις άλλες καταχωρίσεις έτσι, αλλά νομίζω ότι μπορείς να καταλάβεις τα λάθη σου.

Η μόνη πάσχει λιγότερο από αυτή τη τάση, είναι του Louis Vuitton,
επειδή τα στοιχεία αποτελούν αναγνωρίσιμα σύμβολα της μάρκας.

Για μένα κοίτα πραγματικές καταχωρίσεις παρόμοιων οίκων, δες πως επικοινωνούν αυτά που θέλουν.
Νομίζω ότι η πραγματικότητα είναι κάπως διαφορετική.

Τελευταία κακία... αν δεν ήξερα ότι ήταν διπλωματική εργασία για μεταπτυχιακές σπουδές,
θα φανταζόμουν άνετα ότι είναι εργασίες πρώτων εξαμήνων σε τριτοβάθμια σχολή.
Αυτά σύμφωνα με όσα βλέπω στη σχολή μου βέβαια...

Φιλικά,

Σ.
Σεμπαστιάν Νικολάου | http://www.sebdesign.eu
Άβαταρ μέλους
sebastien
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 12.02.09, 7:07 pm

εγω θα πω το πρωτο που παρατηρησα σαν βασικο, φυσιολογικο και λογικο επακολουθο,αλλα και σαν κατι που πρεπει να βελτιωθει!

Ολες οι καταχωρισεις μοιαζουν μεταξυ τους σε λογικη τουλαχιστον, αλλα και σα γενικο στυλ. Φαινεται δηλαδη πως τις εχει κανει ο ιδιος ανθρωπος, και οπως ξερουμε οι καταχωρισεις αυτες δε μοιαζουν, η καθε εταιρια προσπαθει να ξεχωρισει απο την αλλη. Αρα μια ουσιαστικη αλλαγη που πρεπει να κανεις ειναι να φτιαξεις καταχωρισεις για haute couture εταιριες κοιτωντας πραγματικες δικες τους, να δεις το στυλ και το προς τα που πανε. Aυτες που εχεις κανει μπορει να ειναι "της μοδας" αυτη τη περιοδο αλλα καποιες απο τις διαχρονικες μαρκες που παρουσιαζεις εχουν μονιμα ενα δικο τους αυστηρο-σοβαρο προφιλ το οποιο μεταφερουν και στην οπτικη τους επικοινωνια.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό swvem » 13.02.09, 10:20 am

Ευχαριστώ για τα σχόλια, αν και για να ειμαι ειλικρινης δεν ζήτησα να κριθώ σαν γραφίστας.
Απευθυνόμουν κυρίως στους fashionistes του forum.
Το ζητούμενο στο ΕΑΠ στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι άλλο πράγμα - για όποιον γνωρίζει.

Anyway, θα σας πω για τα αποτελέσμτα!

sebastien καλό πτυχίο!
Άβαταρ μέλους
swvem
Member

Δημοσίευσηαπό lara » 13.02.09, 11:08 am

πάρε ένα τέλειο λινκ νά χεις: http://www.ohsochic.gr/

όσο για τις μακέτες, με αυτά τα brands καλό θα ήταν να προσπαθείς τα κάνεις αναγνωρίσιμα χωρίς να βάζεις το λόγκο τεράστιο.

καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
lara
Master Member

Δημοσίευσηαπό N » 13.02.09, 11:43 am

εμένα πάλι θα με ενδιέφερε πιο πολύ να δω το περιοδικο παρά τις καταχωρήσεις.
Nίκος

Design? I try...
Άβαταρ μέλους
N
Junior Member

Δημοσίευσηαπό N » 13.02.09, 11:46 am

ούτως ή αλλως ο τίτλος της εργασίας σου είναι "σχεδιασμός περιοδικού". Νομίζω ότι θα ήταν πιο αληθινό να σχεδιάσεις το περιοδικό και να βάλεις τις πραγματικές καταχωρήσεις των οίκων μόδας. Δεν λέω, είναι πολύ καλή άσκηση αλλά δεν είναι το ζητούμενο , εκτός κι αν δεν κατάλαβα καλά.
Nίκος

Design? I try...
Άβαταρ μέλους
N
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Enzo » 13.02.09, 12:51 pm

Kαταρχήν ας ξεκαθαρίσουμε κάτι: Τα προιόντα που χρησιμοποιείς στις υποτιθέμενες καταχωρήσεις σου, δεν είναι υψηλής ραπτικής (Haute Couture) αλλά pret-a-porter ή ready to wear, δηλαδή υπάρχουν στην παραγωγή και διατίθονται στο κοινό, σε αντίθεση με τα Haute Couture ρούχα και αξεσουάρ τα οποία υπάρχουν ως πρωτότυπα και στην συνέχεια "προσαρμόζονται" ανάλογα με τις ανάγκες του πελάτη. Οπότε ο όρος "περιοδικό υψηλής ραπτικής" είναι μάλλον αδόκιμος, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση. Πέρα οτι συμφωνώ σχεδόν 100% στις σχεδιαστικές παρατηρήσεις του φιλου Seb, κυριότερο πρόβλημα στις "καταχωρήσεις" σου είναι οτι προσπαθείς να αναδείξεις high luxury προιόντα εντάσσοντας τα σε ένα κάθε άλλο παρά luxury περιβάλλον. Σίγουρα δεν επέλεξες το πιο απλό πράγμα να κάνεις, μιας και οι οίκοι μόδας για να κάνουν κατι αντιστοιχο επιστρατεύουν στυλίστες, κορυφαίους φωτογράφους, image makers, top models ή fashion icons και άπειρες ώρες μελέτης αλλά επειδή είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον θέμα νομίζω οτι του αξίζει λίγη περισσότερη μελέτη και απο σένα πριν αρχίσεις να σχεδιάζεις...
Εικόνα

Art is not a reflection of reality, it’s the reality of that reflection
Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό swvem » 13.02.09, 12:54 pm

lara: Thanks για το link, όντως είναι τέλειο!

N: Επεσες διάνα, οι καταχωρήσεις είναι λίγο η παρένθεση της υπόθεσης, Είχα χρησιμοποιήσει έτοιμες αλλά ο καθηγητής μου μου πρότεινε να φτιάξω δικές μου. Συνήθως οι καταχωρήσεις των οίκων είναι μία foto και το logo τους. Δεν θέλω να ξεφύγω πολύ από αυτό για να έχει μία δόση πραγματικότητας.

Η αλήθεια είναι ότι τα δουλεύω όλα μαζί και γενικά είμαι σε έρευνα γι αυτό ζήτησα links.
Θέλω να βγάλω αισθητικά κάτι μεταξύ βιβλίου και περιοδικού.Δεν με ενδιαφέρει να αντιγράψω το ΕLLE. Σκέφτομαι να συνδιάσω διαφορετικά είδη "γραφής" και στυλ.

Έχω κάνει μερικά πράγματα αλλά ακόμη το δουλεύω.
Λέω να το προχωρήσω αρκετά και έπειτα να ανεβάσω υλικό.

Τhanks!
Άβαταρ μέλους
swvem
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 13.02.09, 1:13 pm

Enzo έγραψε:Kαταρχήν ας ξεκαθαρίσουμε κάτι: Τα προιόντα που χρησιμοποιείς στις υποτιθέμενες καταχωρήσεις σου, δεν είναι υψηλής ραπτικής (Haute Couture) αλλά pret-a-porter ή ready to wear, δηλαδή υπάρχουν στην παραγωγή και διατίθονται στο κοινό, σε αντίθεση με τα Haute Couture ρούχα και αξεσουάρ τα οποία υπάρχουν ως πρωτότυπα και στην συνέχεια "προσαρμόζονται" ανάλογα με τις ανάγκες του πελάτη. Οπότε ο όρος "περιοδικό υψηλής ραπτικής" είναι μάλλον αδόκιμος, τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Συμφωνώ, μου ακούγεται σωστό όλο αυτό. Καλύτερα να ακριβολογήσεις λοιπόν στον τίτλο της διπλωματικής σου και να χρησιμοποιήσεις τον όρο pret-a-porter.

Γενικά όμως, η δουλειά που μας ανέβασες είναι σε πολύ αρχικό στάδιο για να σχολιαστεί. Αυτό που θα έπρεπε να αποφύγεις είναι οι εύκολες λύσεις, τα κλισέ, οι περικοκλάδες και τα στρογγυλά brushes, ενώ θα μπορούσες να δημιουργήσεις πιο ελεύθερα.

Θα σου δείξω μερικά επιτυχημένα κατ εμέ παραδείγματα που έτυχε να βρω (γκουχ)

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Go for it λοιπόν! :idea:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Sandra S » 16.02.09, 6:33 pm

Καλησπέρα,
Αυτα είναι μερικά από τα αγαπημένα μου περιοδικά που τα θεωρώ εξαιρετικά και από άποψης αισθητικής στην γραφιστική αλλά και στη μόδα.
Τουλάχιστον εμένα μου ήταν αρκετά χρήσιμα όταν ετοιμαζα τη δική μου διπλωματική.
Ριξτους μια ματιά αν δεν τα ξέρεις ήδη.

http://www.numero-magazine.com/index-en.html

http://www.selfservicemagazine.com/

http://www.wadmag.com/wadmag/

http://www.plastiquemagazine.com/

http://www.neo2.es/blog (είναι ισπανικό αλλά πρέπει να έχει κ αγγλικά!)

Και καλή επιτυχία!
Que se kese que se bol
Άβαταρ μέλους
Sandra S
Member

Δημοσίευσηαπό alejandro » 21.02.09, 12:34 am

swvem,

να παρατηρήσω πως η εκδοχή γα τη louis vuitton που έχεις κάνει, θεωρητικά δε θα έβρισκε καθόλου σύμφωνη την εταιρία καθώς έχεις κάνει παραποίηση του σήματος. να ξέρεις οτι οι εταιρίες αυτές φυλάνε σαν κόρη οφθαλμού οτιδίποτε έχει να κάνει με brand&identity...

προσωπικά αυτό της fendi δε το βρίσκω άσχημο..

επίσης, ίσως να έχει προσέξει οτι γενικά οι εταιρίες "μόδας" (αλλιώς super-markets Πολυτελείας αλλά αυτό ειναι άλλη ιστορία) δεν παρουσιάζουν στεγνα προιόντα άλλά γενικά η επικοινωνία τουσ στηρίζεται σε στρατηγικά μελετημένες καμπάνιες .. εδω εσύ δίχνει μεμονομένα ποστερ και έτσι δεν είανι τόσο δυνατά όσο το να έδειχνες μια δική σου καμπάνια για την αγαπημένη σου μάρκα...

α.... και το απόλυτο κατ' εμε site : www.luxuryculture.com
Citius_Altius_Fortius
Άβαταρ μέλους
alejandro
Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 22.02.09, 6:48 am

sebastien έγραψε:Τελευταία κακία... αν δεν ήξερα ότι ήταν διπλωματική εργασία για μεταπτυχιακές σπουδές,
θα φανταζόμουν άνετα ότι είναι εργασίες πρώτων εξαμήνων σε τριτοβάθμια σχολή.

Αν και συμφωνώ απόλυτα με τις υπόλοιπες παρατηρήσεις σου, αυτό που παραθέτω, ακόμη κι αν ισχύει, τι νόημα έχει και πού ακριβώς θα βοηθήσει την swvem? Υπάρχει κάτι εποικοδομητικό σε αυτό το οποίο δεν βλέπω, ή είναι αυτό που φαίνεται - απλώς μια κακία;

Φιλικά (κάτι που ελπίζω να θεωρείς αυτονόητο) :)
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 22.02.09, 9:18 am

Συμφωνώ με τη Μισέλ και αμφιβάλλω για το κατά πόσον το ΤΕΙ είναι ένα μικρό Bauhas...Δυστυχώς...
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 22.02.09, 1:39 pm

Καλημέρα και καλή τύχη με την εργασία σου.

Εγώ απλώς θα σου πω για το www.stylebible.gr που έχει γίνει από την BeetRoot και είναι απλώς ότι καλύτερο έχω δει ποτέ στο χώρο της μόδας.

Μάλιστα, έχω την εντύπωση ότι σου το στέλνουν δωρεάν. Είναι έκδοση των καταστημάτων Fena & fenafresh στη Θεσσαλονίκη.

Ελπίζω να σε βοηθήσει!
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sebastien » 22.02.09, 2:34 pm

Αν θεωρούνται οι παραπάνω παρατηρήσεις μου εποικοδομητικές, τότε αυτή η πρόταση είναι το συμπέρασμά μου από αυτές.

Τα λάθη που επισήμανα είναι συχνά σε πρωτοετείς φοιτητές γραφιστικής. Φαντάζομαι όλοι μας έχουμε αντιμετωπίσει κάποια θέματα με αυτούς τους τρόπους.

Προφανώς δεν είναι ιδιαίτερα εποικοδομητικό αυτό που είπα, αλλά είναι η άποψή μου, την οποία έχω υποστηρίξει παραπάνω. Και ναι, ακούγεται κακία, αλλά δε την είπα άστοχα.
Σεμπαστιάν Νικολάου | http://www.sebdesign.eu
Άβαταρ μέλους
sebastien
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Enzo » 22.02.09, 3:35 pm

ALR έγραψε:Εγώ απλώς θα σου πω για το www.stylebible.gr που έχει γίνει από την BeetRoot και είναι απλώς ότι καλύτερο έχω δει ποτέ στο χώρο της μόδας.

Υπερβολή... :)
'Ενας κατάλογος με τις καταχωρήσεις των brands και με μάλλον κακοφωτογραφημένα ξεγυριστά ρούχα και αξεσουάρ
δεν νομίζω οτι είναι ότι καλύτερο έχει συμβεί.
Ψάξε να βρείς αντίστοιχες εκδόσεις των Harrods ή των Saks Fifth Avenue...
Εικόνα

Art is not a reflection of reality, it’s the reality of that reflection
Άβαταρ μέλους
Enzo
Junior Member

Δημοσίευσηαπό ALR » 23.02.09, 9:53 pm

Enzo,

αναφέρομαι στο περιοδικό και πως αυτό έχει σχεδιαστεί. Λες κάποιο δημιουργικό γραφείο να έχει ευθύνη στο πως παραλαμβάνει τα ρούχα φωτογραφημένα;

Έχεις πιάσει στα χέρια σου το τελευταίο περιοδικό; Αν έχεις δει κάτι παρόμοιο από Ελληνικό οίκο ή Ελληνική Βιοτεχνία ή οτιδήποτε που ασχολείται με μόδα στην Ελλάδα, let me know plz.

Και τα καλύτερα παραδείγματα που μου έδωσες, είναι Ελληνικά; Δυστυχώς σε έντυπη μορφή το μόνο που καταφέρνω να πιάσω στα δικά μου χέρια, είναι Ελληνικές εκδόσεις ( όχι οτι ενδιαφέρομαι και πολύ ).

Θεωρώ υπερβολή πάντως το να λες ότι τα ρούχα είναι κακοφωτογραφημένα.
Το τσαλάκωμα και η μή τέλειες επιφάνειες δε θεωρείται "κακοφωτογραφημένο", αλλά μάλλον περισσότερο ρεαλιστικό θα έλεγα.
Άβαταρ μέλους
ALR
Junior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο VI.ΙΙΙ Fashion & Textile Design

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων