ΜΕΤΑΞΟΤΥΠΙΑ Η' ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Σχέδιο μόδας, Styling, Σχεδίαση υφασμάτων

ΜΕΤΑΞΟΤΥΠΙΑ Η' ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΚΤΥΠΩΣΗ

Δημοσίευσηαπό gatoskylo » 23.08.15, 5:32 pm

Καλησπέρα.
Ενδιαφέρομαι να βγάλω κάποια σχέδιά μου σε μπλουζάκια βαμβακερά. Κατόπιν έρευνας, και στο φόρουμ, κατέληξα στη μέθοδο της μεταξοτυπίας (νερού πιθανότατα) και ψηφιακής εκτύπωσης DTG (απευθείας στο ύφασμα, αν τα λέω καλά) για τις ράστερ εικόνες και στη μέθοδο θερμομεταφοράς βινυλίου ή εκτύπωση lazer για τα vector κομμάτια.
Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
- Η απευθείας ψηφιακή εκτύπωση, αν και συμφέρει για μοναδικά ή λίγα τεμάχια, τι απόδοση έχει στο χρόνο; από άποψη ποιότητας στο χρώμα είναι ίδια ή έστω σχεδόν ίδια με τη μεταξοτυπία;
- Γνωρίζετε εάν υπάρχει εταιρεία με εκτύπωση lazer για ύφασμα στην Αθήνα ή στην Ελλάδα γενικά; (αν γίνεται έστω σε πμ)
- Γενικά μπορείτε να μου προτείνετε κάποια εταιρεία εκτυπώσεων που να έχετε συνεργαστεί και να έχετε μείνει ικανοποιημένοι από το συνδυασμό ποιότητας-κόστους;
- Μπορεί να συνδυαστεί μεταξοτυπία με εκτύπωση βινυλίου ή lazer επάνω στην ίδια μπλούζα ως συνδυασμός;

Ελπίζω να μην ήμουν πολύ μακροσκελής :roll:
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
gatoskylo
Member

Επιστροφή στο VI.ΙΙΙ Fashion & Textile Design

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων