Σχεδιασμός Υφασμάτων | Εσεις τι λετε?

Σχέδιο μόδας, Styling, Σχεδίαση υφασμάτων

Σχεδιασμός Υφασμάτων | Εσεις τι λετε?

Δημοσίευσηαπό bunny » 11.05.07, 9:35 am

Καλημερα κατρχην.Θα ηθελα τη γνωμη σας.Ασχολουμε με τον σχεδιασμο υφασματων εδω και 3 χρονια περιπου και σκεφτομαι να αλλαξω κλαδο μιας κ εχω τελειωσει γραφιστικη.Δηλαδη να ψαξω για δουλεια σε διαφημιστικη ας πουμε κ οχι παλι σε βιοτεχνια.Εχω απογοητευθει απο αυτο το χωρο κ ειναι πολυ λιγες οι εταιριες που μπορεις να εργαστεις.Τι να κανω ειμαι πολυ μπερδεμενη...
Άβαταρ μέλους
bunny
Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 11.05.07, 9:55 am

Aγαπητή bunny, αλλάζουμε; :lol:
Θα ήθελα πολύ να σχεδιάζω υφάσματα.
Αν θέλεις μας περιγράφεις λίγο τη δουλειά σου;

Ευχαριστώ.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό bunny » 11.05.07, 10:09 am

Πιστεψε με δεν ειναι τοσο ευχαριστο.Η δουλεια μου ειναι καταρχην να παρακολουθω τις τασεις της μοδας, να αποφασισω τι υφος σχεδιων και χρωματων θα ακολουθησω, να κανω τα σχεδια τα οποια θα εχουν τελεια επαναληψη στα 64 εκ , διοτι θα τυπωθουν σε κυλινδρα.Με λιγα λογια αυτη ειναι η δουλεια μου,κυριως σχεδιο δηλαδη.Α να σου πω κιολας οτι προχθες παραιτηθηκα μιας και το αφεντικο μου ειναι πολυ.... κ ουρλιαζε ολη μερα χωρις λογο.κ τα λεφτα που μου εδιναν πολυ λιγα.
Άβαταρ μέλους
bunny
Member

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 11.05.07, 10:36 am

Μην πτοείσε!! Οι δυσκολίες είναι κομμάτι αναπόσπαστο...

Δεν νομίζω οτι χάνεις κάτι να δοκιμάσεις να δείξεις την δουλειά σου σε μεγάλες διαφημιστικές, δεν ξέρεις, ίσως υπάρχει κάποιο άνοιγμα :)

Καλή επιτυχία στην αναζήτηση σου!
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 11.05.07, 12:04 pm

bunny η δουλειά σου ακούγεται πολύ δημιουργική...απλά έτυχε να έχει χάλια περιβάλλον!
πάντως αν σου δωθεί η ευκαιρία να δοκιμάσεις και διαφημιστική ..κάντο! εμπειρία είναι όλα!
Graphic Design Resources http://www.nantia.co
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό bunny » 11.05.07, 12:23 pm

Ειναι ωραια η δουλεια μου κ μου αρεσει πολυ,αλλα δυστυχως δεν ειναι οτι καλυτερο να δουλευεισ σε βιοτεχνιεσ.Ουτε σε πληρωνουν ουτε εκτιμουν τη δουλεια σου ασχετα που ολα τα εσοδα τους ειναι απο δικες σου ιδεες κ μονο.Θα δοκιμασω την τυχη μου αλλου λοιπον,αλλωστε καλα ειπες ναντια,ολα μια εμπειρια ειναι.Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
bunny
Member

Δημοσίευσηαπό crosti » 11.05.07, 12:39 pm

wow...κι εγώ ζηλεύω....
πολύ δημιουργική δουλειά!
don't give up!!
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 11.05.07, 2:24 pm

bunny έγραψε:να κανω τα σχεδια τα οποια θα εχουν τελεια επαναληψη στα 64 εκ , διοτι θα τυπωθουν σε κυλινδρα.

Aυτό ακριβώς είναι που με ενθουσιάζει! Αν μπορέσεις γράψε μας διευθύνσεις των εταιριών που κάνουν κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Καλή επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό bunny » 11.05.07, 4:26 pm

Αν εννοείς εταιρίες που τυπώνουν με κύλινδρα στην Ελλαδα, αυτη τη στιγμη δεν μπορω να σου απαντησω γιατι μολις εφυγα απο το γραφειο.Θα μαθω ομως τη Δευτερα και θα σου πω,αν κ από ότι θυμάμαι δεν ειναι πολλες.Εκει που δουλευω (δούλευα μάλλον) έστελνα τα σχέδια για να τυπωθούν στην Ιταλια.Γενικα στο εξωτερικο εχει πολλες τετοιες εταιριες.(Κινα, Πακισταν, Τουρκια,κ.α)Τωρα αν εννοεις εργοστασια που δουλευουν τα σχεδια τους με 64 cm επανάληψη, ειναι σχεδον ολες οι βιοτεχνιες υφασμάτων που εχουν δικο τουσ δημιουργικο.Κ απο αυτες αν θες μπορω να σου πω στοιχεια αν θελεις,τη Δευτερα ομως παλι. :lol:
Άβαταρ μέλους
bunny
Member

Re: Σχεδιασμός Υφασμάτων | Εσεις τι λετε?

Δημοσίευσηαπό pagou » 29.04.10, 11:36 pm

για οσους ενδιαφερονται μπορω να σας πω, με εξαιρετικα υψηλα ποσοστο ακριβειας οτι ο κλαδος στην ελλαδα πατωσε. σιγουρα καποιες εταιρειες πανε καλα, αλλα σε γενικες γραμμες:πατος. το αξιοπεριεργο θα ηταν ποσο πιο χαμηλα θα πεσει ο κλαδος.

σαν τυπικο παραδειγμα αναφερω οτι φιλος που παλια ( προ 3ετιας) ηταν υπευθηνος για 300 περιπου ατομα και χιλιομετρα πανι την ημερα, τωρα ειναι νυχτοφυλακας σε αυτη την εταιρια. στην ουσια ειναι ενας απο τους 4 εναπομειναντες υπαλληλους.

Παντως δεν ειναι ολοι καλα παιδια που τους χτυπησε η κακια η κριση. Φταινε διοτι το 70% του κλαδου ηταν απιστευτα αερητζηδες και τυχαρπαστοι. Το σχεδιαστηριο αρκετων ηταν η γραμματεας που εκλεβε σχεδια απο το internet. Ξερω τουλαχιστο 3 χωρις σχεδιαστηριο που ομως σε συνεντευξεις του βλεπεις να καμαρωνουν για το σχεδιαστηριο τους και εναν που δεν εχει γραμματεα και δεν ξερει ουτε αγγλικα. το μονο περιεργο ηταν οτι δεν εκλεισαν νωριτερα.

το οτι δυστηχως εχει παρει πολους καλους η μπαλα της κρισης ειναι μια αλλη ιστορια. αλλα δυστηχως παντα οι καλοι την πληρωνουν (κιφουριος)
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό thania » 01.11.10, 10:39 am

καλημέρα σου....

απογοητευμένη.... μμμμ.... μιά απο τα ίδια... μιας και ο χώρος της ένδυσης είναι προς το παρόν πολύ δύσκολος στην ελλάδα...
έως τώρα οι εταιρίες δημιουργήθηκαν απο ... ανθρώπους που δούλεψαν στον χώρο κάποια χρόνια (σε διάφορα πόστα... από αντιπρόσωποι έως κλητήρες), έστησαν ένα πελατολόγιο και άνοιξαν την δική τους επιχείρηση.... χωρίς να έχουν ιδέα από σχεδιασμό, από μόδα, απο τάσεις....χαρούμενοι που τελικά έγιναν <αφεντικά> σε έναν τέτοιο χώρο (δημιουργικό) .... ενώ πρίν ήταν πωλητές, οδηγοί ή οτιδήποτε άλλο!! (ο δικός μου κρεοπώλης με κάποια χρόνια προυπηρεσίας ως πωλητής)... ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΚΑΤΩ Η ΑΓΑΡΜΠΟΣΥΝΗ ΚΑΙ Η ΑΞΕΣΙΑ ΤΟΥΣ... πιθανόν να είναι έλλειψη παιδείας!!
οι περισσότερες εταιρίες στην ελλάδα, όλα αυτά τα χρόνια ,επιβιώσαν με αντιγραφές απο δείγματα εξωτερικού.... ΟΝΤΩΣ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ...
τώρα όμως τα πράγματα αλλάζουν...
θα σου πρότεινα να μείνεις στον χώρο σου...
είναι στο χέρι μας οι σχεδιαστές να κάνουμε τις εταιρίες να ΜΗΝ ΜΠΟΡΟΥΝ χωρίς εμάς...μιας που πλέον επιβιώνει το διαφορετικό!!
Για να είναι κανείς αναντικατάστατος πρέπει να είναι διαφορετικός...
thania
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 01.11.10, 11:17 am

-είναι έλλειψη παιδείας.
-οι περισσότερες εταιρίες στην ελλάδα, όλα αυτά τα χρόνια ,επιβιώσαν με αντιγραφές απο δείγματα εξωτερικού

-τώρα όμως τα πράγματα αλλάζουν;
οχι οχι μην βλεπεις τηλεοραση. δες απλα οτι τα καταστηματα εχουν προπερσινα στοκ
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό thania » 01.11.10, 12:01 pm

... έχεις δίκιο.... τα καταστήματα αυτή τη στιγμή έχουν προπέρσινα στόκ....

υπάρχει όμως κάτι ακόμα πιο τραγικό στην υπόθεση.... πως τα καταστήματα αυτη τη στιγμή ΕΧΟΥΝ ΟΛΑ .... ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΠΕΡΣΙΝΑ ΣΤΟΚ!!! έτυχε μάλλον και αντιγράψαν όλοι το ίδιο δείγμα....

δεν αντιλέγω πως ο κλάδος πατώνει.... αλλά ή θα πατώσει και θα τελειώσει ή θα πατώσει και θα αλλάξει...
Για να είναι κανείς αναντικατάστατος πρέπει να είναι διαφορετικός...
thania
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 01.11.10, 12:08 pm

χε χε χε. γνωστη ιστορια. εχω πελατη που ενω εκανε επανεκτυπωση, ελλαδα, με δικους του κυλινδρους, το εργοστασιο πηρε τηλεφωνο τον ανταγωνιστη του, για να του καρφωσει οτι τον εκλεβε, ( ο δικος μου). μετα ο δικος μου εκανε μυνηση και στους 2 γιατι ειχε καταχωρυμενο το σχεδιο, 3 χρονια πριν το αντιγραψει ο ανταγωνιστης του.

( πατωσε και τελειωσε το αστειο. προπερσι για την ακριβεια, κατ' εμε)

παραχωρεις τα δικαιωματα στον πελατη, ή τα κρατας εσυ;
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Επιστροφή στο VI.ΙΙΙ Fashion & Textile Design

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων