ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό phoenix1308 » 05.05.09, 6:25 pm

ΓΕΙΑ ΣΑΣ...

ΚΑΤΑ ΑΡΧΗΝ... ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΣΩΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ... ΟΠΟΤΕ ΣΥΓΝΩΜΗ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ...

ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΝΕΙΣ... ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΜΩΣ... ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΤΙΡΙΟ :P:P:P:P:P

ΘΕΛΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΤΥΦΛΑ ΜΟΥ...

ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΑΣ ΔΟΣΟΥΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΒΛΑΚΙΑ... ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...
Exo san stoxo na ftaso stin korifi!!!!!
phoenix1308
Member

Re: ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΙΚΙΑ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

Δημοσίευσηαπό mari0s » 05.05.09, 6:46 pm

ξεκίνα με μία αναζήτηση στο forum γιατί κατα καιρούς έχουν γίνει πολλά post και υπάρχουν πολλές συζητήσεις. Σίγουρα θα βρείς πράγματα που σε ενδιαφέρουν.

Εγώ θα σου έλεγα πέρα απο τον χώρο...κάποιο κεφάλαιο που θα έχεις....κάποια επιδότηση/δάνειο που θα πάρεις, να έχεις καβάτζα και ένα πελατολόγιο για να ξέρεις οτι θα έχεις δουλειά και δεν θα ψάχνεσαι ενώ τρέχουν λογαρισμοί κτλ. Καλό θα έιναι να έχεις και backup κάποιο ποσό στην άκρη για περιόδους (κτύπα ξύλο) που δέν θα έχεις δουλειά και θα πρέπει να βγούν υποχρεώσεις. Για να μήν φάς στρίμωγμα.

Καλή σου τύχη :) :) :) :) :)
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 06.05.09, 10:26 am

δεν χρειάζεσαι κτήριο για να ανοίξεις επιχείρηση... απλά έναν επαγγελματικό χώρο.
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό panemorfa » 06.05.09, 12:15 pm

Οριστε τι χρειαζεται ακριβώς κάποιος για να ανοίξει δικιά του επιχείρηση...
Εικόνα

Εικόνα

καλο κουράγιο! :P
Είμαι πανέμορφη...!!!
http://vivika87.deviantart.com/
Άβαταρ μέλους
panemorfa
Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 06.05.09, 12:55 pm

με μια λέξη: πελάτες
http://isikol.deviantart.com
--------------------
(my personal gallery)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 06.05.09, 1:02 pm

isikol έγραψε:με μια λέξη: πελάτες

και κότσια... :superman:
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό phoenix1308 » 06.05.09, 3:12 pm

THNX ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ...

Panemorfa... ΠΙΣΤΕΥΩ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕ ΠΛΗΡΟΣ....

ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΚΟΤΣΙΑ" ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ "Α......" ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ
phoenix1308
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 06.05.09, 5:41 pm

phoenix1308 έγραψε:ΤΩΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΤΟ "ΚΟΤΣΙΑ" ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ "Α......" ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΒΓΑΛΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ

αρα εγω δε θα μπορεσω ποτε να ανοιξω γραφειο???::P

περα απο τη πλακα πρεπει να σκεφτεις καλα το εξης...σε ενδιαφερει να ανοιξεις γραφειο-γραφείο που θα δεχεσαι πελατες εκει? η απλα να εχεις επαγγελματικη στεγη κ να πηγαινεις εσυ σε ραντεβου>?
στη πρωτη περιπτωση θελει να επενδυσεις και σε εξοπλισμο γραφειου (μιλαμε για πολλα $$$$$) εκτος απο τεχνολογικα θεματα, ωστε να σε παρουν στα σοβαρα...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 06.05.09, 10:23 pm

http://www.e-shop.gr/show_bks.phtml?id=BKS.0908507

Κατι που μαλλον θα σε ενδιαφερει
"APΘPO
Eλεύθερο Eπάγγελμα
Προβληθείτε αποτελεσματικά + οικονομικά"

Καλη επιτυχια σε οτι και να κανεις... :D
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 07.05.09, 11:41 am

Ένας φίλος πήρε επιδότηση και ξεκίνησε και άνοιξε και ένα γραφείο. Κάποια στιγμή που είναι να πληρωθεί τα χρήματα της επιδότησης θα έρθουν και θα του κάνουν έλεγχο στο χώρο πρώτα, να το έχεις υπόψη αυτό. Ότι εξοπλισμό έχεις δηλώσει θα πρέπει να δικαιολογήσεις οπότε να φυλάξεις τα τιμολόγια σου και φυσικά να υπάρχει ο εξοπλισμός στο χώρο σου. Άμα για παράδειγμα δηλώσεις 2 pc και σκοτώσεις το ένα και σου σκάσουν μύτη οι men in black και δούν ένα θα σου πούν "επ φιλαράκο, σε τα μας?" Οπότε προσοχή σε κάποια πράγματα.
γκουντ λακ
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό nantia » 07.05.09, 11:45 am

mari0s έγραψε:Ένας φίλος πήρε επιδότηση και ξεκίνησε και άνοιξε και ένα γραφείο. Κάποια στιγμή που είναι να πληρωθεί τα χρήματα της επιδότησης θα έρθουν και θα του κάνουν έλεγχο στο χώρο πρώτα, να το έχεις υπόψη αυτό. Ότι εξοπλισμό έχεις δηλώσει θα πρέπει να δικαιολογήσεις οπότε να φυλάξεις τα τιμολόγια σου και φυσικά να υπάρχει ο εξοπλισμός στο χώρο σου. Άμα για παράδειγμα δηλώσεις 2 pc και σκοτώσεις το ένα και σου σκάσουν μύτη οι men in black και δούν ένα θα σου πούν "επ φιλαράκο, σε τα μας?" Οπότε προσοχή σε κάποια πράγματα.
γκουντ λακ

σιγά μην έρχονται και με μαστίγια... εμένα προσωπικά με έπαιρναν τηλέφωνο πριν σκάσουν μύτη... εκτός από την 1η φορά που ήρθαν "απρόοπτα"... :lol: :lol:

πάντως αυτή την εποχή για τους νέους επαγγελματίες παίζουν πολλές ευκολίες με επιδοτήσεις λόγω "οικονομικής κρίσης"...
Άβαταρ μέλους
nantia
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 07.05.09, 11:52 am

[quote="nantia"]
σιγά μην έρχονται και με μαστίγια... εμένα προσωπικά με έπαιρναν τηλέφωνο πριν σκάσουν μύτη... εκτός από την 1η φορά που ήρθαν "απρόοπτα"... :lol: :lol:
quote]

ναι lol είναι πώς θα ξυπνήσουν :D :D απλά είναι και ένας παράγοντας που πρέπει να έχει υπόψη του. Εγώ ξέρω περίπτωση που τύπος είχε πάρει και χρήματα για αυτοκίνητο και στη συνέχεια το πούλησε και σε γνωστό του (θα σε γελάσω άν έγινε μεταβίβαση στο όνομα του) και ήρθαν και του ζητούσαν να δούν το αμάξι και ο άλλος είχε πάει διακοπές και τρέχανε.

Καλή επένδυση πάντως αν κάνεις γραφείο είναι να βάλεις και ένα super καναπέ και καλά "χώρος υποδοχής" και όταν νυχτώνει να τον μεταμορφώνεις και σε κρεββάτι, δέν θα αργείς να πηγαίνεις και στην δουλειά σου έτσι :D
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό phoenix1308 » 08.05.09, 2:50 pm

ΝΑΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΚΙΟΛΟΓΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΣΠΑΤΑΛΑΩ....

ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ :P :P :P :P

ΚΑΙ ΕΠΙΣΕΙΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΕΠΙΤΙΡΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΩΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΛΟΙΠΑ...

ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ Η' ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ... ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΞΟΔΑ :P :P :P

ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ΣΩΣΤΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ... ΔΕΝ ΤΗΣ ΓΟΥΣΤΑΡΩ... ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΑΤΕΩΝΙΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ΜΟΥ :P :P :P ...
phoenix1308
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 08.05.09, 3:11 pm

επειδή είσαι και μικρός όπως ανέφερες, βέβαια αυτό σχετικό ειναι, θα σου πώ κάτι που ίσως δέν το έχεις σκεφτεί και το αναφέρω επειδή είδα σαν τοποθεσία ότι έχεις την Πάτρα. Το ποιό σημαντικό βήμα πρίν κάνεις οτιδήποτε είναι μια ερεύνα αγοράς. Είναι ικανοποιητική η κίνηση εκεί? πόσα άλλα γραφεία παίζουν, κτλ κτλ...αλλα ποιό σημαντικό...είσαι ντόπιος εκεί? για παράδειγμα ας μου πεί κάποιος για ΑΘηναίο που έχει ανοίξει μπαράκι σε ένα νησί. Ίσως άμα έχουν σκάσει χοντρά πακέτα αλλα και αυτό σπάνια. Τέτοια μαγαζιά τα δίνουν σε ντόπιους.
Ακόμα κάτι ποιό σημαντικο... έχεις πλάτες στην περιοχή? Τι εννοώ? Δέν ξέρω πόσο μεγάλη αγορά είναι εκεί. Είναι μία τούρτα που τρώνε κάποια χέρια..δέν είναι η Πάτρα και Αθήνα που είναι τεράστια η αγορά. Εσύ όταν ανοίξεις εκεί κάποιοι θα σε δούν ανταγωνιστικά, πάς να φάς κομμάτι απο την τούρτα τους. Συνήθως σε τέτοιες περιοχές οι δουλειές είναι μοιρασμένες. Καταλαβαίνεις που το πάω? Θα σε πάνε κόντρα. Δεν λέω ότι είναι Σικάγο...αν θέλουν να σε βγάλουν απο το παιχνίδι σε πάνε κόντρα δίνοντας μικρότερες τιμές σε δουλειές που πας να χτυπήσεις κτλ κτλ. Γιαυτό ρωτάω άν έχεις πλάτες να σε στηρίξουν. Μία άποψη είναι αυτή. Είμαι σίγουρος οτι δέν πας να ξεκινήσεις κάτι στα τυφλα και θα το έχεις ψάξει απο πολλές πλευρές το θέμα.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό phoenix1308 » 11.05.09, 8:58 am

ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ....

ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΤΟΥΡΤΑ... ΤΗΝ ΜΕΤΡΗΣΑ... ΤΗΝ ΜΥΡΙΣΑ... ΤΗΝ ΓΕΥΤΙΚΑ... ΔΟΚΙΜΑΣΑ... ΚΑΙ ΘΑ ΦΑΩ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ :P :P :P :P :P
phoenix1308
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 11.05.09, 11:21 am

ΗΑΗΑ Σωστόςςςς ο νέος είναι ωραίοςςςς. kick their asses. tank and spank. Αν μη τι άλλο έχεις αυτοπεποίθηση και θετική ενέργεια και είναι στα + αυτό. Άν θέλεις άτομα εκεί για δουλειά send a tell. Με χαρά φεύγω απο αυτή την shithole πόλη. 100000 Πάτρα και βόλτες με ποδήλατο :D :D :D
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων