David Tartakover: λογοκρίθηκε

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

David Tartakover: λογοκρίθηκε

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.07.09, 11:18 am

Ο David Tartakover (דוד טרטקובר) είναι ένας διάσημος και πολυβραβευμένος Ισραηλινός γραφίστας, πολιτικός ακτιβιστής και καλλιτέχνης, που με τον άψογο και ευφυή σχεδιασμό του, ασκεί δριμεία κριτική στις κυβερνήσεις του Ισραήλ των τελευταίων δεκαετιών.

Πριν λίγο καιρό, ο Tartakover δέχθηκε μια πρόταση να συμμετέχει στην διεθνή έκθεση αφισών με θέμα τη μετανάστευση που διοργανώθηκε από το Ινστιτούτο Μεταναστευτικής Πολιτικής (ΙΜΕΠΟ), υπό την αιγίδα του Υπουργείου Εσωτερικών και πραγματοποιήθηκε στον πολυχώρο εκδηλώσεων μετρό Συντάγματος, από 19 έως 21 Ιουνίου. Μερικοί από τους σημαντικότερους γραφίστες του κόσμου δέχτηκαν το κάλεσμα του Δημήτρη Καραΐσκου και σχεδίασαν από μία αφίσα με θέμα τη μετανάστευση. Η έκθεση προβλήθηκε ελάχιστα. Σχεδόν καθόλου. Διέρκεσε μόνο τρεις (3) ημέρες και θα ήθελα πολύ να ξέρω ποιοι πρόλαβαν να την δουν. Εγώ δεν είμαι μέσα σ’αυτούς πάντους. Αλλά κάτι τέτοια στην Ελλάδα τα έχουμε συνηθίσει, ε; Ενώ έχουμε δει απείρου κάλλους (sic) μπούρδες να διαρκούν και πάνω από μήνα.

Ένας από τους θρυλικούς Αμερικανούς γραφίστες που συμμετείχαν στην έκθεση, ο James Victore, είχε δηλώσει κάποτε: «Το graphic design αφορά τα θέματα της κουλτούρας, τα κοινωνικά θέματα. Δεν είναι για να πουλάει κάλτσες. Είναι καλό και για να πουλάει κάλτσες, αλλά εκεί που αποδίδει καλύτερα είναι στα κοινωνικά θέματα. Το graphic design είναι ένα ρόπαλο γεμάτο καρφιά – και θέλω να το χρησιμοποιήσω»…

… ο Tartakover όμως λογοκρίθηκε.

Στην αφίσα του, πήρε το εξωφύλλου του διαβατηρίου του παππού του και τύπωσε το παρακάτω στα Αγγλικά: «On October 21, 1938, my grandparents left Vienna, Austria, for Palestine». Η Αυστρία προσαρτήθηκε στη Ναζιστική Γερμανία λίγους μήνες αργότερα. Τα διαβατήρια των David και Rebeka Tartakover φέρουν τη σβάστικα και το γράμμα “J”, με κόκκινο, κάτι που τους χαρακτηρίζει Ευραίους.

Το ΙΜΕΠΟ εντυπωσιάστηκε με την αφίσα, αλλά αρνήθηκε να το προβάλει. Ο πρόεδρος του ινστιτούτου Αλέξανδρος Ζαβός, εξέρφρασε τη λύπη του και έγραψε στον Tartakover: «Φοβάμαι ότι ζούμε σε μια χώρα που βρίσκεται σε μια κρίσιμη κατάσταση κοινωνικά και υπάρχουν εντάσεις παντού. Ταραχές στους δρόμους, αστάθεια, μας κάνουν να φοβόμαστε αντιδράσεις. Κάθε αναφορά στην Παλαιστίνη, για παράδειγμα, ή το Ολοκαύτωμα, μπορεί να προκαλέσει έντονες διαμαρτυρίες που μπορεί να κάνουν κακό στην έκθεση και στον οργανισμό. Ξέρετε, υπάρχουν στενόμυαλοι άνθρωποι που ψάχνουν αφορμές για φασαρία. Για παράδειγμα, έχουμε μετανάστες από Παλαιστίνη, και μπορεί να παρερμηνεύσουν το μήνημα και να μας φέρουν σε δύσκολη θέση. Ώντας ένας κυβερνητικός οργανισμός, είμαστε κάτω από τον έλεγχο του υπουργείου εσωτερικών, έτσι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί σε τέτοιες αποφάσεις».

Ο Tartakover παρέδωσε τελικά μια εναλλακτική αφίσα. Μοίρασε όμως την πρώτη του αφίσα σαν καρτ ποστάλ στους επισκέπτες της έκθεσης, με την απάντηση του Ζαβού στη άλλη πλευρά.

Οι πληροφορίες είναι από σχετικό άρθρο της Haaretz. Τα παραπάνω δεν “ακούστηκαν” πουθενά. Σε κανένα Μέσο. Η λογοκρισία με δικαιολογία την πρόληψη ταραχών προκαταβάλοντας τη σκέψη και την αντίδραση ανθρώπων μου ακούγεται κάπως “χουντικό” ή είναι ιδέα μου; Ποιοι είναι τελικά οι στενόμυαλοι; Αυτοί που “ψάχνουν φασαρίες” ή αυτοί που δεν επιτρέπουν την ελεύθερη διακίνηση μιας ιδέας για να μην “έρθουν σε δύσκολη θέση”;

_

Και μετά μου μιλάς για τους “αγανακτισμένους πολίτες του Αγίου Παντελεήμονα“. Μια που διάβασες ως εδώ, δες και το σχετικό φιλμ μικρού μήκους Strangers (2004) by: Erez Tadmor & Guy Nattiv.

από nassoskappa
http://nassoskappa.com/weblog/2009/07/david-tartakover-λογοκρίθηκε/

http://www.posterpage.ch/div/news09/n090708.htm
http://www.tartakover.co.il/
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Re: David Tartakover: λογοκρίθηκε

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 10.07.09, 12:41 pm

Τραγικό.

Μόνο αν διαβάσεις απο κοντά την αφίσα, θα καταλάβεις περι τίνος πρόκειται, επειδή ο Ταρτακόβερ, αντί να δείξει και να προπαγανδίσει, όπως συνηθίζεται απο Εβραίους το Ολοκαύτωμα, με το "διακριτικό" στήσιμο που έκανε, "κρύβει" τη σβάστικα, ενώ το "J" σε μας τους νέους ανθρώπους και όχι μόνο, δε λέει κάτι. Αν και έχω διαβάσει παρα πολύ για τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, πρώτη φορά βλέπω το σημαδι "J", αν με ρωτούσαν πως να υποθέσω πως θα επισημαίνοταν οι Εβραίοι στα τότε διαβατήρια θα υπέθετα με τον Σταυρό του Δαυίδ... και όχι με "J".

Πέρα απ αυτό, ο Ζαβός, είναι όνομα και πράμα και άλλη μία περίπτωση, Μ*λακ*, στις Δημόσιες Υπηρεσίες! Μια ζωή τα ίδια. Καρεκλοκένταυροι, και ανευθυνο-υπεύθυνοι, ανθρωπάκια! Να διαμαρτυρηθεί ποιός? Η Χρυσή αυγή? Ενώ φαντάζομαι, ο ιδιος και οι ιδιες επιτροπές, εγκρίνουν άλλες περισσότερες και μεγαλύτερες (sic) μπούρδες, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, Σοφία!

Ακουσε ο άλλος Εβραίοι, Σβάστικα, Παναγίια μουυου, 666, και τον έπιασε Χεσμπολάχ...
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό soffia » 10.07.09, 12:55 pm

? Ενώ φαντάζομαι, ο ίδιος και οι ίδιες επιτροπές, εγκρίνουν άλλες περισσότερες και μεγαλύτερες (sic) μπούρδες, όπως πολύ σωστά αναφέρεις, Σοφία!

το σχόλιο δεν είναι δικό μου είναι του Νάσσου

και δυστυχώς 100% σωστό. Είμαστε η μόνη χώρα της Ευρώπης που λογοκρίνει έργα τέχνης και αφίσες

το ότι ήμαστε μέσα στην διαφθορά δεν αμς ενοχλεί το poster του Tartakover
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Quant » 10.07.09, 8:45 pm

Στίχοι: FF.C
Μουσική: FF.C
Πρώτη εκτέλεση: FF.C

Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν πει ένα παραμύθι ότι αυτό που λέγεται φιλία υπάρχει και ζει σ' αυτόν τον πλανήτη .
Μου 'χαν πει και για κάτι σπουδαίο που το λέγανε ιδεολογία και να 'μαι πιστός σε ιδανικά όπως πατρίδα, οικογένεια , θρησκεία .
Μου 'χαν πει για μια γενιά εκεί γύρω στο '60 με '70 για μια επανάσταση κι αν χρειαζότανε η γενιά μου θα έκανε τα ίδια.
Μου 'χαν πει και για κάτι παράξενους με καπέλο και μπλε στολή, αυτοί θα με έσωζαν αν κάποιος κλέφτης στο σπίτι μου μέσα είχε μπει.
Μου 'χαν πει για μια χούντα και για μια αριστερά μου 'παν για κάποιες χαμένες πατρίδες και 400 χρόνια σκλαβιά .
Μου 'παν ότι ήμουν τυχερός γιατί τώρα έχουμε δημοκρατία, για κάτι που το 'λεγαν σοσιαλισμό και έμοιαζε μ' ελευθερία.
Μου 'παν τα πράγματα έχουν αλλάξει για τη δική μου τη γενιά κι αφού έχουμε ένα πιάτο να φάμε όλα είναι μια χαρά.
Μου 'παν να βάλω γρήγορα μυαλό και να συμβιβαστώ κι ότι κάπου εκεί είναι το νόημα της ζωής, αν το ψάξω θα το βρω!

Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν πει ένα παραμύθι ,
μα είχε άσχημο τέλος και αυτό το ξέρω ήδη.
Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν διδάξει μια ιστορία,
τώρα μου την λένε αλλιώς, μα εγώ μαθαίνω στην πορεία.

Τώρα όμως που μεγάλωσα το παραμύθι έχει αλλάξει, δε φοβάμαι πια τους εχθρούς μου γιατί οι φίλοι μ' έχουνε κάψει
κι εκείνο το σπουδαίο που το λέγανε ιδεολογία έχει καταντήσει γραφικό κι ανήκει πια στην ιστορία
κι όσο για την επανάσταση που θα έκανε η δική μου η γενιά, την κάνει μέσα από ακριβά αμάξια, ρούχα, μόδα και λεφτά,
κι αυτοί οι παράξενοι που λέγονται αστυνομικοί είναι οι περισσότεροι ίδιοι κλέφτες κι επικίνδυνα κομπλεξικοί.
Τώρα όλες οι πολιτικές παρατάξεις έχουνε γίνει ένα, η εξουσία είναι γλυκιά κι ελκυστική για τον καθένα ,
εμείς δε βιώσαμε τον πόλεμο ούτε τη δικτατορία, μήπως φταίει τελικά αυτό που ακόμα δε νιώθω ελευθερία
κι αμφισβητώ ότι τα πράγματα είναι καλύτερα για μας έχουμε υλικά αγαθά άλλα μας λείπουνε άλλα πολλά,
μου λείπει κάτι αληθινό να μπορώ να πιστέψω άφοβα σ' αυτό, νιώθω πως έχω γεράσει πριν προλάβω μάθω να ζω!

Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν πει ένα παραμύθι ,
μα είχε άσχημο τέλος και αυτό το ξέρω ήδη.
Όταν ήμουνα μικρός μου 'χαν διδάξει μια ιστορία,
τώρα μου την λένε αλλιώς, μα εγώ μαθαίνω στην πορεία.

Δώσε μου φώτιση Θεέ μου υπάρχει εθνική συσκότιση χιλιάδες τα χτυπήματα σε κάθε μου ανόρθωση
ή ο κόσμος έχει αλλάξει ή δεν τον έμαθα ποτέ, πουτανιά, ψέμα και απάτη θεωρούνται κυριλέ.
Κάποτε πίστεψα σε κάτι σε μια ιδεολογία, πίστεψα στη μουσική μου σαν να ήτανε θρησκεία τώρα πια με το hip-hop κάνουν στριπτήζ μες στα πορνεία,
ζούσα χρόνια μέσα στο ψέμα, τώρα νιώθω αηδία,
ένα μάτσο εγωπαθείς και επιεικώς κωλόπαιδα, μια παράσταση κλισέ αρνητικά όλα τα πρότυπα,
άμα κάτι δεν μου κάνει απλώς φεύγω μακριά δεν ανήκω σε κανέναν δεν ανήκω πουθενά
ο κόσμος έχει μολυνθεί δεν τον νοιάζει πια η αλήθεια είναι λέξη ντεμοντέ, η ψευτιά του έγινε συνήθεια,
η παράδοση πεθαίνει, η Ελλάδα που να ζει, βάλανε στο φέρετρο της ευρωπαϊκή επιγραφή,
η Μασονία αλωνίζει μέσα στην ελληνική βουλή, σοσιαλισμός και χούντα τώρα 'γιναν ασορτί, ψεύτικες δημοσκοπήσεις και αλλοδαποί σ' απογραφή,
μα η κυβέρνηση θέλει ψήφους θέλει από κάπου να τους βρει,
σάπια λόγια και ιδέες κι η πουτανιά σαν αρετή και μετά τα 15 η παρθενιά είναι ντροπή,
τι πειράζει όμως αυτό τώρα είμαστε Ευρωπαίοι , ψάξε να βρεις τον ανδρισμό σου, σ' ένα αμάξι που να λέει,
βρες κι ένα καλό τσουλί για να συμπληρώσεις την εικόνα, γίνε λίγο κουνιστός στην Ευρώπη είναι μόδα,
ας χαρούμε χωρίς λόγο έχουμε 21ο αιώνα,
αν το ήξερε ο Σωκράτης θα είχε αλλάξει χώρα

απο το Παραμυθι των FFC!
Παντα θα υπαρχουν οπισθοδρομικοι ανθρωποι, μεχρι την εξαλλειψη του ανθρωπινου ειδους,το θεμα ειναι αν θα ειναι αυτοι πιο πολλοι απο εμας και θα κανουν κουμαντο ή αν εμεις τους περιορισουμε ωστε να μην μας "ενοχλουν"!Ομως και παλι σαν μειονοτητα αυτοι θα προσπαθησουν να ξανακερδισουν το χαμενο εδαφος και παει λεγοντας! :?Παντα σε ενα κοσμο που ολα γινονται για την εξουσια και τα λεφτα θα εχουμε λογοκρισια, χειραγωγηση του πληθους, προπαγανδα, πλυση εγκεφαλου, καταστολη.... :roll:
Άβαταρ μέλους
Quant
Junior Member

Δημοσίευσηαπό prop4g4nd4 » 11.07.09, 5:07 am

Dark3go έγραψε:Μόνο αν διαβάσεις απο κοντά την αφίσα, θα καταλάβεις περι τίνος πρόκειται, επειδή ο Ταρτακόβερ, αντί να δείξει και να προπαγανδίσει, όπως συνηθίζεται απο Εβραίους το Ολοκαύτωμα, με το "διακριτικό" στήσιμο που έκανε, "κρύβει" τη σβάστικα, ενώ το "J" σε μας τους νέους ανθρώπους και όχι μόνο, δε λέει κάτι. Αν και έχω διαβάσει παρα πολύ για τον 2ο Παγκόσμιο Πόλεμο, πρώτη φορά βλέπω το σημαδι "J", αν με ρωτούσαν πως να υποθέσω πως θα επισημαίνοταν οι Εβραίοι στα τότε διαβατήρια θα υπέθετα με τον Σταυρό του Δαυίδ... και όχι με "J".

Έχει τύχει να διαβάσω την ιστορία γύρω από αυτό.
Τον Οκτώβριο του 1938 η Ελβετία, προβλέποντας τη διαφαινόμενη μαζική εισροή
λαθρομεταναστών στη χώρα, ζήτησε από τη γερμανική κυβέρνηση να μαρκάρει
τα διαβατήρια των πολιτών εβραϊκής καταγωγής, ώστε να μην κατορθώνουν να
εγκαθίστανται εκεί ώς πρόσφυγες. Το μαρκάρισμα γινόταν με το χαρακτηριστικό
κόκκινο J, που σημαίνει Jude (=εβραίος). Αυτό νομίζω έγινε άμεσα πολιτική και
στην Αυστρία.

Τώρα περί της λογοκρισίας, τα λόγια είναι περιττά...
i can remember when the air was clean and sex was dirty.

http://www.prop4g4nd4.com
Άβαταρ μέλους
prop4g4nd4
Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων