Προσοχή στα λαμόγια...

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Προσοχή στα λαμόγια...

Δημοσίευσηαπό evikat » 13.05.10, 3:42 pm

Μου συνέβη το εξής:
Είχα στείλει το βιογραφικό μου στον εκδότη ενός περιοδικου ο οποίος υποτίθεται έψαχνε μόνιμη συνεργασία. (ψάχνω κάποιους μήνες τώρα..)
Αφού με πήρε τηλέφωνο μου ζήτησε προκειμένου να έχουμε interview να του σχεδιάσω ένα εξώφυλλο για το περιοδικό του και μια καταχώρηση για να δει είπε το ύφος της δουλειάς μου..
Αφού τα σχεδίασα και του τα έστειλα στο e-mail του, ο τύπος εξαφανίστηκε!!! Toν πήρα τηλέφωνο 2 φορές και σχεδόν μου το έκλεισε στη μούρη.. Πέρασαν αρκετές μέρες απο τότε και εγώ απλά περίμενα.
Ουδέν νεότερο βέβαια,ούτε καν μπήκε στον κόπο να απαντήσει έστω και αρνητικά.. Του έστειλα ένα e-mail γράφοντας του πόσο αντιεπαγγελματίας είναι και οτι θα δημοσιεύσω όλο το συμβάν με στοιχεία για να προστατευτούν και άλλοι συνάδελφοι.
Και το χειρότερο όλων είναι ότι άκουσα και άλλα παρόμοια περιστατικά απο άλλους συνάδελφους. Ακόμα περιμένω απάντηση απο τον εν λόγω "κύριο"..
Δεν ξέρω αν μου επιτρέπεται εδώ να δημοσιεύσω τα στοιχεία του και για ποιο περιοδικό πρόκειται, το λέω ούτως ή άλλως σε όσους γνωρίζω προσωπικά.
Είμαι στο χώρο πάρα πολλά χρόνια και έχω δει πολλά και χειρότερα απο αυτό, (βιβλίο θα μπορούσα να γράψω) απλά το συγκεκριμένο το αναφέρω γιατί είναι πολύ φρέσκο και ο "κύριος" αυτός είναι σε αναζήτηση υποψηφίων θυμάτων τώρα.
Έχουν βρει και καλό πάτημα τώρα με την κρίση και την ανεργία.. Μεγάλη προσοχή & ο Θεός Βοηθός!
evikat
Member

Re: Προσοχή στα λαμόγια...

Δημοσίευσηαπό panevan » 13.05.10, 3:47 pm

o Θεός μαζί μας μ' αυτα που συμβαίνουν....! Απαπαπα....
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 13.05.10, 4:38 pm

Καλησπέρα και καλώς ήρθες,

Αν απλά είναι αγενής και ντρέπεται να σου πει ότι δε σε χρειάζεται, δε νομίζω ότι υπάρχει λόγος για να βγουν τα στοιχεία του στον αέρα.

Αν, όμως, δεις τη δουλειά σου δημοσιευμένη, εννοείται πως θα τον κράξεις δημόσια με στοιχεία κλπ! Κρα κρα κρα, εκδότη .....

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 13.05.10, 4:52 pm

vpapadopoulos έγραψε:Κρα κρα κρα, εκδότη .....

Κρα κρα κρα εκδότη; Παμε:

Αφού με πήρε τηλέφωνο μου ζήτησε προκειμένου να έχουμε interview να του σχεδιάσω ένα εξώφυλλο για το περιοδικό του και μια καταχώρηση για να δει είπε το ύφος της δουλειάς μου..

Πρώτη φορά ακουω για να κανεις interview να πρεπει πρωτα να σχεδιασεις κατι και οχι απλα να πας με το portfolio σου σαν κανονικος σχεδιαστης...

Αφού τα σχεδίασα και του τα έστειλα στο e-mail του, ο τύπος εξαφανίστηκε!!!

Σώωωωωπα, δεν το πιστευω!
Aν οντως εγιναν ετσι τα πραγματα αγαπητο μας νεο μελος στο forum, το θεμα ειναι τι εκανες εσυ για να προστατευσεις τη οποια δουλεια σου. Μα εστειλες με email την καταχωρηση; Mηπως εβαλες και σταυρους κοπης κλπ; Με λιγα λογια το αρχειο το παρεδωσες κομπλε αλλιως δε θα φοβοσουν οτι θα το χρησιμοποιησει;

Eιτε λοιπον η δουλεια σου ειναι wow!! και με το που την ειδε ο εκδοτης επαθε ταραχη και σκεφτηκε "θα το κλεψω", ειτε me to bardon, δεν αξιζε μια (επομ. δεν υπηρχε λογος να σ' ενοχλησει) το θεμα ειναι ενα: Eσυ παρεδωσες ενα αρχειο ετοιμο και τωρα βγαινεις στα forum να παραπονεθεις (!)

Eπομενως κρα κρα γραφιστας.... :wall
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό heinrich » 13.05.10, 4:58 pm

γραψε το ρε παίδες κάπου με μεγάλα γράμματα να το θυμάστε γιατί δεν θα αντέξω ένα ακόμη τέτοιο τόπικ.

δεν αφήνουμε μακέτες στον πελάτη εφόσον πρόκειται για οποιοδήποτε είδους spec ή αν πρόκειται για interview

και παραθέτω το νόημα:
Spec είναι η συμμετοχή σ’ ένα διαγωνισμό που διεξάγεται με σκοπό την ανάθεση ενός έργου από το δημόσιο ή ιδιωτικό φορέα και που συνεπάγεται τον κίνδυνο της μη ανάληψης του project, που θα μπορούσε να αποφέρει σημαντικά κέρδη, στην περίπτωση που “κερδιθεί” ο πελάτης.
"What is elegance? Soap and water!" Cecil Beaton
Άβαταρ μέλους
heinrich
Old Member

Δημοσίευσηαπό evikat » 13.05.10, 5:09 pm

ok. panevan katalavaino to yfos sou, apantisa proigoumenos ston filo vpapadopoulos, oti o logos pou to ekana einai o aplos enas. Psaxnomai kairo afotou apolithika apo tin proigoumeni douleia mou. Doulevo apo to 1992 parepiptontos kai oxi den esteila teliko arxeio, apla ena xamilis analysis preview.. thanx gia to kraximo :?
evikat
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 13.05.10, 5:47 pm

evikat έγραψε:kai oxi den esteila teliko arxeio, apla ena xamilis analysis preview.. thanx gia to kraximo :?

Τοτε προς τι η ανησυχία σου;
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό evikat » 13.05.10, 7:11 pm

Τοτε προς τι η ανησυχία σου;[/quote]

Δεν είναι θέμα ανησυχίας. Η αντιεπαγγελματική συμπεριφορά είναι το όλο θέμα. Ο τρόπος αντιμετώπισης είναι που με ενοχλεί.

Τώρα το αν στα testakia τέτοιου τύπου που μας ζητούν λέμε ναι ή όχι αυτό είναι άλλο topic για το forum φαντάζομαι, αν θες το ανοίγουμε.

Πάντως "φοριέται πολύ" τελευταία, ανεξάρτητα εμπειρίας, προυπηρεσίας κλπ.

Η αγορά καθορίζει εμάς ή εμείς την αγορά? ας απαντήσει ο καθένας για τον εαυτό του..
evikat
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 19.05.10, 5:41 pm

η αγορα ειμαστε εμεις ολοι...
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό evikat » 24.05.10, 9:33 pm

Πολύ σωστή η άποψή σου Joe, πράγμα που σημαίνει ότι εμείς οι ίδιοι πρέπει να αλλάξουμε τα μέχρι τώρα δεδομένα...το κακό είναι ότι δεν υπάρχει αρκετή αλληλουποστήριξη για να επιτευχθεί κάτι τέτοιο. Σχεδόν πάντα σε αυτή τη χώρα ο καθένας λειτουργεί για την πάρτη του.. γιαυτό κάποιοι ισχυρότεροι επιβάλλονται και καθορίζουν την αγορά με τους δικούς τους κανόνες.
Θεωρητικά τα πάμε καλά, στην πράξη πάσχουμε. Και δεδομένης της νέας οικονομικής κατάστασης που όλους μας επηρεάζει, με κάποιο τρόπο πρέπει να δράσουμε..
Οι περισσότεροι που ξέρω θέλουν να φύγουν απο τη χώρα. Καλό και αυτό, καλό και το να μείνουμε εδώ αλλάζοντας τα δεδομένα.
evikat
Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων