ΤΕΛΜΑ

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

ΤΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό Myr » 25.06.14, 11:40 am

Δεν ξέρω σε πόσους έχει συμβεί ή πόσο συχνά συμβαίνει στον καθένα, αλλά νιώθω ότι δε μ'αρέσει τίποτα από αυτά που κάνω. Και το μόνο σίγουρο είναι ότι τόση πολλή πίεση στη δουλειά μου δεν βοηθάει καθόλου την κατάσταση. Δεν γίνεται να θες κάτι έτοιμο εχθές αλλά να είναι και τέλειο, κι' όταν τελικά φτιάχνεις ένα προσχέδιο να σου λένε πόσο χάλια είναι χωρίς καμία διακριτικότητα και φυσικά χωρίς καμία αναγνώριση για όσα έχεις κάνει μέχρι σήμερα και σε τι χρόνους!

Πως να αντιδράσω? Δεν ξέρω πως να το διαχειριστώ. Για να φτιάξω κάτι που θα λειτουργεί και θα είναι ωραίο χρειάζομαι μπόλικη αυτοπεποίθηση από τον εαυτό μου (που δεν θέλω κανείς να με κάνει να την χάνω) και εμπιστοσύνη από τους άλλους.
Myr
Member

Re: ΤΕΛΜΑ

Δημοσίευσηαπό pagou » 25.06.14, 1:54 pm

καταρχας ψυχραιμία.

το προβλημα ομως ποιο ειναι;
οτι δεν αρεσουν στους αλλους αυτα που κανεις;
οτι δεν αρεσουν σε εσενα;
εχεις προβλημα στη δουλεια;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Myr » 25.06.14, 2:08 pm

Λόγω πίεσης γίνονται όλα βιαστικά και δεν είμαι ούτε εγώ ευχαριστημένη. Κάποιες φορές η μακέτα βγαίνει καλύτερα μετά από αλλαγές του εργοδότη, και εκεί είναι που απογοητεύομαι και με πιάνει φυσικά ο εγωισμός μου.
Έχω ξαναβρεθεί σε αυτή τη φάση να μην μου αρέσει σχεδόν τίποτα. Ίσως να φταίνε και τα θέματα που δουλεύω αλλά νομίζω για ότι καλείσαι να κάνεις, μπορείς να απογειώσεις και να καινοτομήσεις ότι θέμα και να έχεις από το ασφαλιστικό γραφείο της γειτονιάς σου μέχρι ένα event που γίνεται στην πόλη σου.
Και ίσως να είναι αυτό το πρόβλημά μου, εκ των πραγμάτων δεν γίνεται να επιλέγω τη θεματολογία των μακετών για να φτιάξω κάτι που μου αρέσει.
Η επιτυχία μου θα είναι να γίνονται όλα όμορφα ότι θέμα και να είναι. Ίσως πάλι και όχι!
Myr
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 25.06.14, 4:08 pm

Το αν στην επιχείρηση που εργάζεσαι δεν γνωρίζουν τι σημαίνει leadership και πόσο σημαντική είναι για να κρατάς τους εργαζόμενους ευχαριστημένους και σε εγρήγορση, είναι κάτι που θα το λουστεί η ίδια η εταιρία εν καιρώ, και ίσως δε θα έπρεπε να σε απασχολεί και τόσο.

Εσύ έχεις επίγνωση τού τι πάει στραβά στη δουλειά σου; Πχ, είναι πιο πολύ τεχνικό ή αισθητικό το πρόβλημα; Δεν κλείνεις σωστά τα αρχεία ή ας πούμε δεν κάνεις ωραία vectors; Αν εντοπίσεις το πρόβλημα θα είναι και πιο εύκολο να το διορθώσεις.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ » 25.06.14, 7:30 pm

Καλησπέρα
η λύση στο πρόβλημα σου είναι, διάβασμα, περισσότερο ψάξιμο, περισσότερες εμπειρίες, αυτό θέλει χρόνο και
το λένε εμπειρία. Μη σε ρίχνουν τα σχόλια, άσχετα από το πως σου τα λένε, ψαξε να δείς εαν εχουν κάποιο δίκιο, εαν ναι
προσπάθησε να βελτιωθείς, εαν πάλι δεν εχουν δίκιο μη δίνεις σημασία.
Η δουλειά μας είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, για να ξεχωρίσεις θέλει δουλειά και υπομονή.
ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ
Old Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 27.06.14, 10:52 am

Μπορεί πολύ απλά να χρειάζεσαι διακοπές!! ¨)
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 27.06.14, 1:05 pm

Εγώ ξεκίνησα την γυμναστική, βοηθάει!!
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 27.06.14, 6:04 pm

ΚΛΗΜΗΣ ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ έγραψε:Καλησπέρα
η λύση στο πρόβλημα σου είναι, διάβασμα, περισσότερο ψάξιμο, περισσότερες εμπειρίες, αυτό θέλει χρόνο και
το λένε εμπειρία. Μη σε ρίχνουν τα σχόλια, άσχετα από το πως σου τα λένε, ψαξε να δείς εαν εχουν κάποιο δίκιο, εαν ναι
προσπάθησε να βελτιωθείς, εαν πάλι δεν εχουν δίκιο μη δίνεις σημασία.
Η δουλειά μας είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, για να ξεχωρίσεις θέλει δουλειά και υπομονή.

+1
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό Myr » 30.06.14, 9:28 am

Στη συγκεκριμένη περίπτωση ήταν αισθητικό το "πρόβλημα" και το έβγαλα με το δεύτερο προσχέδιο (αυτό είναι ίσως που με πιέζει, ότι πρέπει από την πρώτη πρόταση να είναι αυτό που θέλουν).
Τεχνικά προβλήματα έχω αντιμετωπίσει και σίγουρα θα βρίσκω κι άλλα, αλλά έχω μάθει πολλά μέσω των τυπογραφείων που έρχομαι σε επαφή, όποτε η αυτοπεποίθησή μου στο τεχνικό κομμάτι μεγαλώνει.

Αλλά η εταιρεία ναι δεν αντιλαμβάνεται ότι ένας γραφίστας δεν λειτουργεί/δουλεύει σωστά υπό πίεση (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Αν κρίνω από τον εαυτό μου και τον τρόπο που δουλεύω, για να βγάλω κάτι που θα μου αρέσει και θα λειτουργεί, πέρα από το ότι δυστυχώς πρέπει να είμαι σε καλό mood, χρειάζομαι ηρεμία και περιβάλλον να με εμπνέει και να με βοηθάει.
Myr
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 30.06.14, 11:26 am

Myr καλημέρα και καλή εβδομάδα,
Αυτά που θα γράψω είναι σκέψεις χωρίς να σημαίνει ότι είναι σωστές!

Θεωρώ ότι πρέπει να ξεκαθαρίσεις μέσα σου κάποια πράγματα και θα αρχίσεις να νιώθεις καλύτερα.
Καταρχάς ο γραφίστας πρέπει να μάθει να λειτουργεί υπό πίεση γιατί μερικές φορές δεν έχεις χρόνο και μέσα στις δυσκολίες του επαγγέλματος έτσι όπως έχει εξελιχθεί είναι και αυτό. Όχι πάντα άλλα μερικές φορές χρειάζεται. Φυσικά αυτό είναι υποκειμενικό για το πως δουλεύει και λειτουργεί κάποιος αλλά όλα τα επαγγέλματα έχουν πίεση δεν γίνεται να μην έχει το δικό μας οπότε αυτό που πρέπει να κάνεις/ουμε είναι να το διαχειριστείς/ούμε.
Φυσικά όταν λέω πίεση δεν εννοώ κακή συμπεριφορά από τους εργοδότες. Απλά πίεση, πχ αυτό πρέπει να τελειώσει σήμερα γιατί αύριο έχουμε το άλλο και θα δημιουργηθεί πρόβλημα αν δεν γίνει. Εκεί καλείσαι να ενεργήσεις.
Από εκεί και πέρα αν δεν βγει δε θα πεθάνουμε κιόλας... Cool!

Η δημιουργικότητα και πως θα την εξωτερικεύσουμε δεν είναι μόνο καλές συνθήκες περιβάλλον ηρεμία κλπ. Είναι γνώσεις, διάβασμα, εμπειρία, καλή στιγμή... Αν είσαι σε υπόγειο με υγρασία και θόρυβο από καθημερινά κομπρεσέρ ΟΚ, μάλλον, δεν γίνεται να δημιουργήσεις όπως δεν γίνεται και σε ένα πολύ καλό γραφείο με τον super υπολογιστή και τα καλύτερα μπλα μπλα μπλα μπλα γιατί απλά δεν είσαι σε φάση... Έτσι κ αλλιώς ποιος ορίζει τις τέλειες συνθήκες για να μπορεί να δημιουργήσει? Οι τέλειες συνθήκες είναι φτιαγμένες μέσα σου, από όλα αυτά που μαθαίνεις καθημερινά. Έτσι θα μπορέσεις αν τα εφαρμόσεις σε όποια κατάσταση είσαι. (η σχεδόν τουλάχιστον)

Αυτό που χρειάζεσαι να κάνεις πριν από ένα δημιουργικό project είναι καλή έρευνα και μελέτη πάνω σε αυτό που θέλεις να φτιάξεις και θα το φτιάξεις σιγά σιγά ή γρήγορα γρήγορα... Το να βλέπεις πράγματα και να τα μελετάς είναι το κλειδί κατά τη γνώμη μου. Πχ σου λέω, πάρε αυτή τη φωτογραφία και με επεξεργασία στο photoshop κάνε την σαν πίνακα του Ευγένιου Ντελακρουά. Πρώτα κοιτάς και μελετάς το ρομαντισμό και πως εφαρμόζεται, μετά βρίσκεις τον τρόπο στο photoshop με σωστά bruches κλπ και μετά ξεκινάς εργασία.

Επίσης, δε χρειάζεται κάθε εργασία που κάνεις να είναι "έργο τέχνης". Οι περισσότερες εργασίες δε το απαιτούν αυτό!
Τέλος, αυτό που λες ότι με το 2ο προσχέδιο βρήκες στόχο, δε μπορώ να καταλάβω γιατί όλη αυτή η συζήτηση. Να έλεγα ότι έχεις κάνει 5-6 και νιώθεις ότι δεν είναι καλά και δεν άρεσαν ΟΚ ίσως και να είσαι σε ένα αδιέξοδο... Άλλα 2 προτάσεις και η 2η δεκτή? Όλα good!

Anyway γενικές και υποκειμενικές απαντήσεις σε μια πολλή γενική συζήτηση.
Ελπίζω κάποια από αυτά που γράψαμε να σε "ξεκολλήσουν"!

Καλή δύναμη
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό Myr » 30.06.14, 3:56 pm

Καλησπέρα George.Ev, καλή εβδομάδα και σε σένα,

Συμφωνώ με τις απόψεις σου, και είμαι υπέρ της πίεσης μέχρι εκεί όμως που γίνεται δημιουργική, εγώ νιώθω ότι είναι έτοιμη να με καταβροχθίσει..

Το διάβασμα και το ψάξιμο είναι το παν και όσο θα υπάρχω σ'αυτόν τον χώρο, συνέχεια θα μαθαίνω καινούργια πράγματα.

Το "πρόβλημά" μου είναι μάλλον ότι θέλω να γίνονται όλα τέλεια γι'αυτό και δεν είμαι πολύ ευχαριστημένη κάποιες φορές με το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση! :D
Myr
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 30.06.14, 6:17 pm

Καλησπέρα

Myr έγραψε:και είμαι υπέρ της πίεσης μέχρι εκεί όμως που γίνεται δημιουργική,

Νομίζω ότι ο απώτερος σκοπός της πίεσης είναι το αποτέλεσμα. Αν σε κάποιον βγάζει δημιουργικότητα είναι άλλο θέμα. Έτσι κ αλλιώς το πόσο αντέχει κάποιος σε όποια πίεση είναι εντελώς υποθετικό. Εσύ αντέχεις τόσο εγώ τόσο... δεν έχει να λέει, αυτό που έχει να λέει είναι η προσαρμογή μας σε αυτή.

Συνήθως η πίεση ασκείτε για να τελειώσουν οι εργασίες στην ώρα τους συνεπώς να γίνουν οι πληρωμές στην ώρα τους με αποτέλεσμα να πληρωθούν όλοι σωστά και όμορφα στην ώρα τους (θεωρητικά). Αν δεν τελειώσουν οι εργασίες στην ώρα τους ίσως υπάρχει πρόβλημα αρχικά στον εργοδότη και σε δεύτερο χρόνο σε εσένα που δουλεύεις εκεί. Αυτό που πρέπει να δεις είναι ότι αν ο εργοδότης έχει στήσει την επιχείρησή του έτσι, βασισμένη στην πίεση δηλαδή, τότε πρέπει να προσαρμοστείς σε αυτή. Δε λέω ότι είναι σωστό η λάθος άλλα έτσι είναι τα πράγματα.

Είναι διαφορετικό να δουλεύεις πχ σε γραφείο και να σου λέει αυτή την εβδομάδα έχεις να κάνεις την έρευνά σου για αυτό το λογότυπο και την άλλη για την υλοποίηση του (αν το βρεις) και διαφορετικό να δουλεύεις σε εκτυπώσεις που ο καθένας μπαίνει μέσα και το θέλει χθες και ο εργοδότης υποστηρίζει αυτό το μοτίβο εργασίας και τους τρέχει όλους. (πάλι δεν εξετάζω αν είναι σωστό η όχι αυτό και δε με νοιάζει άλλωστε.) Απλά αν είναι να συνεχίσεις να πιέζεσαι γιατί έτσι είναι τα πράγματα πρέπει να προσαρμοστείς. Αν γενικά είναι ποιο χαλαρά και αυτή τη στιγμή έχει πέσει δουλειά, ζορίσου λίγο και θα περάσει! Άλλωστε στις μέρες μας το να έχεις πολύ δουλειά είναι σαν εποχιακή γρίπη...Έρχεται και φεύγει!

Αυτά από μένα! Καλή συνέχεια!
George.Ev
Member

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων