Εμπόριο χάρτου ή ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΠΙΔΩΝ

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Δημοσίευσηαπό rinartzz » 22.05.07, 11:47 am

Ως φοιτήτρια, επιφυλάσσομαι να φτιάξω νέο post γενικότερα για την αντιμετώπιση που αντιμετώπισα στη graphica. Καιρός είναι μερικοί να διαβάσουν 2-3 πραγματάκια...αν και αμφιβάλω πως ενδιαφέρονται... τουλάχιστον ας διαβάσουν οι φοιτητές...για να ξέρουν ποιοι αξίζουν και ποιοι όχι...

Πάντως ειλικρινά...οι χαρτάδες με έκανα να νιώσω σαν ξένο στοιχείο...τι θες ρε κοπελιά...τράβα σπιτάκι σου...που θες να δεις και χαρτιά...πάρε εκεί φωτοτυπικό να κάνεις τη δουλειά σου... :evil: :evil: :evil: :evil:

βασικά άλλοι με εκνεύρισαν περισσότερο...αλλά δε θα τους αναφέρω εδω!
κρίμα γιατί τους είχα και εκτίμιση...και έλεγα...όταν μεγαλώσω θέλω να δουλέψω εκεί...
Άβαταρ μέλους
rinartzz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Christina K. » 22.05.07, 11:53 am

και εγώ για να πάρω όσα δειγματολόγια πήρα έπρεπε να δώσω εννοείται κάρτα και να ονομάσω και τους τυπογράφους με τους οποίους συνεργάζομαι...

για τα υπόλοιπα αναμένω το ταχυδρομείο... (αν έρθει)

έφη εμένα ο περάκης μου έδωσε 9!!!!
Design is not just what it looks like and feels like. Design is how it works.
Steve Jobs

http://www.ilprogetto.gr
Άβαταρ μέλους
Christina K.
Flickr Discovery Girl

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 22.05.07, 5:17 pm

Mου φαίνεται απίστευτο!

Πλησίασα το γκισέ του Περράκη, με χαμόγελο, ενημερώνοντας τα παιδιά που ήταν εκεί ότι έχω τα δειγματολόγια μέχρι το 2005 και ρώτησα άν υπάρχουν νέα λευκά χαρτιά που θα μπορούσα να δειγματιστώ...

O πωλητής με ενημέρωσε ότι δεν δίνουν δειγματολόγια σε γραφίστες, γιατί δεν είναι της αρμοδιότητάς μου να επιλέγω το χαρτί, αλλά μόνο σε τυπογράφους.
Προσπάθησα να του εξηγήσω ότι κατά πρώτον αυτό που ονομάζει "τυπογράφος" είμαι εγώ και αυτό που εννοεί είναι ο "εκτυπωτής", δεύτερον ότι ο εκτυπωτής δεν είναι δυνατόν να ελέγχει την μορφή της επικοινωνίας και πρωτοβάθμια την ένταση της δουλειάς που αλλάζω ανάλογα με το χαρτί που χρησιμοποιώ...

H στάση του έγινε επιθετική προσπαθόντας να με πείσει ότι δεν είναι δική μου δουλειά, ξεφτιλίζοντάς με κυριολεκτικά σε όσους έτυχε να ακούν την κουβέντα μας.
Όταν κουράστηκε, με ρώτησε απαξιωτικά αν έχω AΦM , το οποίο φυσικά και αρνήθηκα να δώσω σε κάποιον που απαξιώνω την όποια παιδεία φέρει και δεν εμπιστεύομαι.
Xρειάσθηκε μερικά λεπτά για να συνηδητοποιήσω ότι δεν μου απάντησαν αν υπάρχουν NEA ΛEYKA XAPTIA στην γκάμα τους!

Στους Aγγελίδη-Γεωργακόπουλο, ζήτησα ακριβώς τα ίδια, μου έδωσαν μία τσάντα με 2-3 δειγματολόγια και ένα βιβλίο σύντομης αναφοράς στην ιστορία της τυπογραφίας που με ενθουσίασε!
(του κυρίου Aντώνη Παπαντωνόπουλου τον οποίο ευχαριστώ επίσης)

Kαταλαβαίνω ότι τα δειγματολόγια κοστίζουν και το σέβομαι.
Kαταλαβαίνω ότι ο κάθε μοσχοαναθρεμένος εκτυπωτής μπορεί να αγοράζει μεγάλες ποσότητες χαρτιού και να μου τις χρεώνει περισσότερο επειδή "εχθές μας ενημέρωσαν ότι ακρίβυνε το χαρτί" βγάζοντας λεφτά με το τσουβάλι.
Kαταλαβαίνω ότι με 1-1,5 τόνους χαρτί το χρόνο δεν είμαι αυτός που τους γεμίζει την πισίνα γάλα...

Σήμερα το πρωί ενημέρωσα ενγράφως τους 2 εκτυπωτές μου ότι δεν θα δεχθώ οποιαδήποτε δουλειά μου σε χαρτί που ντιλάρει η εν λόγω εταιρεία και σε περίπτωση που το αντιληφθώ μετά την εκτύπωση, δεν θα παραλάβω.

Λυπάμαι

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 22.05.07, 5:33 pm

Εγώ πάλι κατάφερα να τους γοητεύσω και μου έδωσαν ΟΛΟΙ δείγματα χωρίς να ζητήσουν τίποτα παραπάνω από την κάρτα μου! (και αυτή φαντάζομαι γιατί ήθελαν το τηλέφωνό μου!!!)

Και τώρα που γελάσαμε... η πραγματικότητα.
Όπου δεν έπιανε το δικό μου όνομα, χρησιμοποιούσα το όνομα της εταιρείας που εργάζομαι και οι περισσότεροι μου έδωσαν δείγματα.
Μάλιστα σε μια εταιρεία, χρειάστηκε να αναφέρω το όνομα του πωλητή τους που είχε περάσει από την εταιρεία και μας είχε "ενημερώσει" για τα χαρτιά τους. Η συγκεκριμένη εταιρεία θα μου στείλει τα δείγματα γιατί είχαν τελειώσει.
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Christina K. » 22.05.07, 5:51 pm

γιατρέ μου... δεν γεννήθηκες γυναίκα!!! :lol: :lol: :lol: :lol:

χωρίς πλάκα, άκουσα και από άλλο αρσενικό ότι δεν του δώσανε δειγματολόγια...

έχουμε και τα τυχερά μας... :P
Steve Jobs

Άβαταρ μέλους
Christina K.
Flickr Discovery Girl

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.05.07, 6:45 pm

Christina K. έγραψε:
έφη εμένα ο περάκης μου έδωσε 9!!!!

εχεις δικιο! 9 ειναι τελικα, κι οχι 8! :D
"life is art, and art is my life!"

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 22.05.07, 6:50 pm

Βαγγέλη, σοβαρά πάντως, αν δεν στα στείλουν μπορώ να σου στείλω εγώ τα δικά μου. Εγώ έτσι και αλλιώς μπορώ να τα μελετήσω και στο τυπογραφείο...
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 22.05.07, 7:02 pm

Doctor πότε πήγες; Γιατί εμένα μου δώσανε όχι 9 αλλά 6-7 σίγουρα δειγματολόγια, χωρίς να με ρωτήσουν. Μία κάρτα τους έδωσα και αυτή δεν είχε ούτε διέυθυνση. Μάλλον πήγες τους έφερες τα πάνω κάτω και έβαλαν μυαλό :lol: :lol: .

Πάντως είναι απαράδεκτοι. Δεν μπορεί να απαιτούν να πουλήσουν ειδικά χαρτιά και να περιμένουν τον πρώτο λόγο να τον έχουν οι "εκτυπωτές".
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.05.07, 8:32 pm

καλα κι εμενα μη νομιζεις οτι μου τα δωσανε ετσι απλα!
οχι μονο αφησα καρτα μου αλλα πατησα και τη σφραγιδα μου που ειχα προνοησει να την παρω μαζι!!!
και φυσικα καθησα τουλαχιστον μιση ωρα εκει για να τα παρω συζητωντας.
ομως η κοπελα που συζητουσε μαζι μου ηταν ευγενεστατη και κατατοπιστικοτατη! αξιζε τον κοπο!

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό cpulse » 22.05.07, 8:52 pm

Δηλαδή δείγματα δείνουν μόνο σε γραφίστριες.
Άρα για να βρείς δείγμα πρέπει να συνεργαστείς με γραφίστρια.
Άρα πας στην έκθεση, απολαμβάνεις τα μινάκια και τα ουισκάκια, ταυτόχρονα ανταλλάζεις τηλέφωνα με γραφίστριες αντί να κάνεις βαρετές δημόσιες σχέσεις με τους χαρτοεμπόρους.

Αυτό δεν είναι κατάντια, αυτό είναι η απόλυτη οργάνωση φίλοι μου!! :lol:
/* code == fun */
Άβαταρ μέλους
cpulse
Senior Member

Δημοσίευσηαπό crosti » 22.05.07, 10:20 pm

yeah right!!!
μακάρι να 'φτανε που είμαστε γυναίκες!!!
εδώ εγώ έπεσα πάνω σε ένα ζώον που μου ζήτησε την κάρτα μου
(συν αφμ δου κτλ έτσι?)
και με το που την βλέπει μου λέει: "μάλιστα...χριστίνα τσέβης?"
(η κάρτα μου είναι στα αγγλικά)
λέω "ναι..τσέβη."
-"μα εδώ λέει τσέβης!!"
-"είναι στα αγγλικά γι'αυτό...(ΗΛΙΘΙΕ!!!)"
-"ε και???!"
-"τα ονόματα δεν κλείνονται ξέρετε στα αγγλικά"
-"πως?!? πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!"

η συζήτηση συνεχίστηκε για πολύ ώρα και ο βλάκας έφυγε προτού προλάβω να συμπληρώσω όλα μου τα στοιχεία προφανώς γιατί είχε τσαντιστεί!!!! :lol:
Άβαταρ μέλους
crosti
Old Member

Δημοσίευσηαπό silencefi » 22.05.07, 10:23 pm

crosti έγραψε:yeah right!!!
μακάρι να 'φτανε που είμαστε γυναίκες!!!
εδώ εγώ έπεσα πάνω σε ένα ζώον που μου ζήτησε την κάρτα μου
(συν αφμ δου κτλ έτσι?)
και με το που την βλέπει μου λέει: "μάλιστα...χριστίνα τσέβης?"
(η κάρτα μου είναι στα αγγλικά)
λέω "ναι..τσέβη."
-"μα εδώ λέει τσέβης!!"
-"είναι στα αγγλικά γι'αυτό...(ΗΛΙΘΙΕ!!!)"
-"ε και???!"
-"τα ονόματα δεν κλείνονται ξέρετε στα αγγλικά"
-"πως?!? πρώτη φορά το ακούω αυτό!!!!"

η συζήτηση συνεχίστηκε για πολύ ώρα και ο βλάκας έφυγε προτού προλάβω να συμπληρώσω όλα μου τα στοιχεία προφανώς γιατί είχε τσαντιστεί!!!! :lol:

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ ΑΥΤΟΝ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΣΟΥ???!!!!
:twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

www.efitheohari.com
www.coroflot.com/efi
Άβαταρ μέλους
silencefi
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 23.05.07, 2:30 pm

Χμμμ... Αρχίζει να έχει πλάκα η ιστορία!

Σε μένα δεν έδωσαν γιατί "είχαν τελειώσει"
και στο παρελθόν γιατί "δεν είχαν δειγματολόγια".
Στο γιατρό δεν έδωσαν γιατί "δεν ήταν τυπογράφος".
Στα κορίτσια μας, έδωσαν, γιατί τους έπεισαν ότι ήταν τυπογράφοι;
Πώς το καταφέρατε αυτό, κούκλες; Βάλατε τίποτε μουστάκια
ή είχατε φορέσει φόρμες γεμάτες μελάνια και μουτζούρα; :roll: :wink: :lol:

Για μια επιχείρηση εμπορίας χαρτιού, το δειγματολόγιο είναι το μοναδικό εργαλείο πώλησης.
Άρα, μια εταιρεία που δεν έχει ή που δεν δίνει δειγματολόγια, απλά δεν πρέπει να πουλάει.
Εκτός αν έχει αποφασίσει να πουλάει σε μια κλειστή κάστα πελατών ελίτ...
Αλλά τότε, γιατί έρχεται στις εκθέσεις; Γιατί κάνει διαφήμιση; Γιατί δίνει χορηγίες;
Η απάντηση είναι απλή. Και για μας που υποτίθεται ότι κατέχουμε λόγω δουλειάς
λίγα πράγματα από επικοινωνία και μάρκετινγκ, είναι προφανέστατη:
Για να αυξάνει ακόμη περισσότερο το κύρος της, να γίνεται ποθητό και δυσεύρετο το προϊόν της,
να μοιάζει σπάνιο και πολύτιμο και να αυξάνεται η "ειδική" αξία του.

Και όλα αυτά στις πλάτες μου. Με συγχωρείτε, αλλά δεν θα παίξω το παιχνίδι σας, κύριοι.
Όπως λέει και ο γιατρός παραπάνω, δεν θα χρησιμοποιήσω ποτέ τα χαρτάκια σας.
Και, ευτυχώς, υπάρχουν πλέον άλλοι αξιόλογοι και σοβαροί συνάδελφοί σας
που έχουν καλύτερα και περισσότερα χαρτιά. Έχει κι αλλού πορτοκαλιές! :wink:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 23.05.07, 2:34 pm

elena stamovlassi έγραψε:Βαγγέλη, σοβαρά πάντως, αν δεν στα στείλουν μπορώ να σου στείλω εγώ τα δικά μου. Εγώ έτσι και αλλιώς μπορώ να τα μελετήσω και στο τυπογραφείο...

Έλενα, ευχαριστώ για την προσφορά,
αλλά, όπως λέω παραπάνω, δεν θα πάρω :wink:
Δεν θα μου χρειαστούν! :lol:
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό doctor_john » 23.05.07, 3:52 pm

kassavetis έγραψε:....Η απάντηση είναι απλή....

Δεν γνωρίζω για τους συγκεκριμένους αλλά αν είμουν EΓΩ στην θέση τους θα το έκανα για να ξεπλένω χρήμα που είχα από τα στοκ μου...

Φυσικά και δεν με πειράζει, αφού νόμιμο είναι να "επενδύεις" σε μεγάλες ποσότητες που θα φύγουν έτσι και αλλιώς όταν ανέβει η τιμή.

Aυτό που ενοχλεί είναι η στάση απέναντι στους γραφίστες.

8)
Θέλω να σχεδιάσω τίτλους σε ταινία!!!
Άβαταρ μέλους
doctor_john
Old Member

Δημοσίευσηαπό Christina K. » 23.05.07, 4:14 pm

doctor_john έγραψε:Aυτό που ενοχλεί είναι η στάση απέναντι στους γραφίστες.

γιατί τι είχε η στάση τους???
:notme
Steve Jobs

Άβαταρ μέλους
Christina K.
Flickr Discovery Girl

Δημοσίευσηαπό pkoutsod » 06.06.07, 2:47 am

doctor_john έγραψε:Mου φαίνεται απίστευτο!
Στους Aγγελίδη-Γεωργακόπουλο, ζήτησα ακριβώς τα ίδια, μου έδωσαν μία τσάντα με 2-3 δειγματολόγια και ένα βιβλίο σύντομης αναφοράς στην ιστορία της τυπογραφίας που με ενθουσίασε!
(του κυρίου Aντώνη Παπαντωνόπουλου τον οποίο ευχαριστώ επίσης)

Γεια, doctor_john!

Συμφωνώ και επαυξάνω... Το βιβλίο του Αντώνη Παπαντωνόπουλου* πρέπει να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη όλων... Θα συμβούλευα όσους δεν κατάφεραν να το προμηθευτούν κατά τη διάρκεια της έκθεσης, να έρθουν σ' επαφή με την εταιρεία 'ΑΓΓΕΛΙΔΗΣ - ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Α.Ε.Β.Ε.**' και να ζητήσουν ένα αντίτυπο του βιβλίου. Φαντάζομαι δεν θα έχουν αντίρρηση να προσφέρουν και άλλα αντίτυπα. Για τον συγγραφέα, διαβάστε σύντομο βιογραφικό στο: http://patras2006.gr/el/modules/extcal/ ... ?event=158

* Παπαντωνόπουλος, Α. (2007). Πορεία Γραφής και Γραφικών Τεχνών, Αθήνα, Αγγελίδης - Γεωργακόπουλος Α.Ε.Β.Ε.

** AnG
Αγγελίδης-Γεωργακόπουλος Α.Ε.Β.Ε.
Εμπορίας & Επεξεργασίας Χάρτου

21° χλμ. Ε.Ο. Αθηνών-Λαμίας
145 68 Κρυονέρι
Τηλ: 210-6247100
Fax: 210-6247200
e-mail: ang@angpaper.gr
Πάνος Κουτσοδημητρόπουλος
User Experience (UX) Designer
Άβαταρ μέλους
pkoutsod
Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 06.06.07, 3:57 am

pkoutsod έγραψε:...Συμφωνώ και επαυξάνω... Το βιβλίο του Αντώνη Παπαντωνόπουλου* πρέπει να βρίσκεται στη βιβλιοθήκη όλων...

Και έγω επαυξάνω και, sorry, ντρέπομαι που ξεχάστηκα να κάνω αυτό που όφειλα.
Ο Αντώνης (Παπαντωνόπουλος) υπήρξε ένας από τους δασκάλους μου και φίλος εσαεί.

Πρόκειται για άνθρωπο που μεγάλωσε μέσα στο μελάνι και τα στοιχεία και τα λάτρεψε κυριολεκτικά.
Και πρόκειται, επίσης, για άνθρωπο που ασχολήθηκε πάντα με την ουσία,
αποφεύγοντας, με μια αρχοντική άνεση, πάντα στη ζωή του, την εμπορική γραφιστική.
Δεν είναι μόνο λιθογράφος και τυπογράφος, όπως δηλώνει στην εν λόγω έκδοση.
Είναι και ζωγράφος, και γραφίστας και φιλμογράφος και τεχνολόγος και ...Αντώνης! Πάνω από όλα.

Πάνο, ευχαριστώ που μου θύμισες, με τη δημοσίευσή σου, την παράλλειψή μου.
Γιατρέ μου, ενώ σημείωσα την αναφορά σου (μόνο εσύ!), ξεχάστηκα στο χορό των χαρτιών και,
αντί να αναφερθώ στη σαγηνευτική δουλειά του Αντώνη, ασχολήθηκα με τους χαρτ-ελπιδο-έμπορους.
Ενώ το είχα κατά νου. Λάθος μου!

Όσοι πήγατε στη Graphica, ελπίζω να απολαύσατε τα τυπογραφικά γλυπτά του Αντώνη,
στο περίπτερο της Αγγελίδης-Γεωργακόπουλος. Παρουσιάστηκαν για πρώτη φορά,
στην αγγλικανική εκκλησία του Αποστόλου Ανδρέα, στην Πάτρα, πέρυσι,
στο πλαίσιο της Πολιτιστικής Πρωτεύουσας "Πάτρα 2006". Τυχεροί όσοι τα είδαν εκεί...
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Re: Εμπόριο χάρτου ή ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΠΙΔΩΝ

Δημοσίευσηαπό geomatag » 08.06.07, 7:03 pm

kassavetis έγραψε:Αγαπητοί φίλοι και συνάδελφοι, καλημέρα,

Έφτασε στα χέρια μου τις προάλλες, προωθητικό υλικό από μια εταιρεία που εμπορεύεται χαρτί.
Το κακό είναι ότι αυτόματα θυμήθηκα κάτι που έρχεται συνεχώς στο μυαλό μου
αλλά προσπαθώ να το απωθώ γιατί γίνομαι κακός. Δεν πάει άλλο όμως. Είναι προκλητικοί.

Στα είκοσι χρόνια που ασχολούμαι με τη γραφιστική τέχνη, ο μόνος κλάδος συνεργατών-προμηθευτών που δεν κατόρθωσα ποτέ να συνεννοηθώ, είναι -και παραμένουν- οι έμποροι χαρτιού. Και βέβαια, είναι ένας κλάδος που μου απορροφάει τεράστια χρηματικά ποσά. Η εμπειρία μου από συνεργασίες μαζί τους με έχει γεμίσει πίκρα, απογοητεύσεις, νεύρα, θυμό, αγανάκτηση, απόγνωση. Ποτέ δεν έχουν το χαρτί που τους ζητάς, ενώ περιλαμβάνεται στο δειγματολόγιό τους. Ποτέ δεν έχω παραγγείλει χαρτί στην τιμή τομοκαταλόγου. Πάντα έχει μόλις ακριβύνει. Ποτέ δεν παρέδωσαν στο τυπογραφείο το χαρτί σε άριστη κατάσταση. Άλλοτε έρχονται δεσμίδες στραπατσαρισμένες, άλλοτε γεμάτες υγρασία με τα γνωστά επακόλουθα, άλλοτε ελλιπείς ποσότητες, άλλοτε αξάκριστα φύλλα (ναι, έχω παραλάβει πανάκριβο ιταλικό ειδικό χαρτί που ήταν αξάκριστο - χωρίς να είναι αυτό σκόπιμο) άλλοτε αφινίριστο βέλβετ, υποτίθεται επιχρισμένο. Ποτέ δεν κατάφερα να σχεδιάσω την προοπτική μιας εργασίας στο μέλλον, γιατί ποτέ δεν ήξερα αν θα βρω σε ένα χρόνο το ίδιο χαρτί, αν θα κλείσει ο χαρτέμπορος, αν θα κάνει εισαγωγή, αν θα φέρει την ίδια ποιότητα. Και, βέβαια, ποτέ ένα χαρτί δεν συμπεριφέρθηκε στην πράξη με τον άψογο τρόπο που διαφημίζουν στις πανάκριβες ελιτίστικες καμπάνιες τους.

Όλα αυτά όμως τα ζούσα και τα ζω μια ζωή. Γιατί το θυμήθηκα τώρα ξαφνικά;
Το ποτήρι ξεχύλισε πέρσι, τέτοια εποχή, στην έκθεση Graphica.
Θα σας παραθέσω εν τάχει την εμπειρία μου. Έχουμε και λέμε:

ΤΟ ΣΚΗΝΙΚΟ

Τα περίπτερα των χαρτεμπόρων. Πανάκριβες κατασκευές, πραγματικά σαλόνια! Περιεχόμενο; Τίποτε. Ήταν άδεια. Μόνο ουισκάκια, γκομενίτσες με μινάκια και φιγούρα. Στα desks υπήρχαν πανάκριβα διαφημιστικά έντυπα και καρτούλες. Προσοχή όμως. Δειγματολόγια δεν υπήρχραν πουθενά. Μα πουθενά. Σε κανένα περίπτερο.

ΠΡΑΞΗ ΠΡΩΤΗ

Αφού περιπλανήθηκα σε άλλους φίλους και προμηθευτές, είπα στο τέλος να ρίξω μια ματιά και στους χαρτάδες, να πάρω και κανένα δειγματολόγιο. Θα τα έχουν κρυμμένα, υπέθεσα. Ξεκίνησα λοιπόν την αναζήτηση δειγματολογίων. Τι το ήθελα; Μάταιος κόπος. Δεν υπήρχε δείγμα δειγματολογίου... Δεν μπορεί, είπα μέσα μου, κάποιος θα έχει... ο πιο σοβαρός... Αλλιώς, τι ήρθαν να κάνουν στην έκθεση οι καραγκιόζηδες χωρίς δειγματολόγια; Μάζεψα λοιπόν όσο κουράγιο μου είχε απομείνει, και κατευθύνθηκα στο show-room μιας εταιρείας που είχα την ελπίδα ότι είναι πιο σοβαρή. Έλαμπαν όλοι τους σαν παγώνια. Πλησιάσα, συστήθηκα και ζήτησα ένα δειγματολόγιο. Ο ευγενέστατος πωλητής μου απάντησε ότι τους έχουν τελειώσει, να αφήσω την κάρτα μου και θα μου στείλουν. Ε, δεν άντεξα και γω, και άρχισα την επίθεση: Μπα, του λέω, και ήρθατε στην έκθεση χωρίς δειγματολόγια; τι να κάνετε; γιατί ήρθατε τότε κ.λπ... Ο κύριος λοιπόν, αφού τα χρειάστηκε, μου ζήτησε να περιμένω να φωνάξει την υπεύθυνη. Πράγματι, ήρθε αμέσως μια εξίσου ευγενική και πρόθυμη νεαρή κυρία η οποία μου εξήγησε πως δεν είναι το πρόβλημα ότι δεν έχουν δειγματολόγια, αλλά, επειδή στην έκθεση έρχονται πολλοί φοιτητές και πολλοί άλλοι άσχετοι, γι’ αυτό δεν τα φέρνουν μαζί, και τα ταχυδρομούν μετά!

Πρώτη σφαλιάρα! Δηλαδή, κυρία μου, οι φοιτητές δεν θα είναι οι αυριανοί πελάτες σας; Αυτοί δεν αποτελούν το δυναμικότερο κομμάτι της αγοράς; Αυτοί δεν θα είναι οι αυριανοί Έλληνες designer που θα διαλέγουν και θα προωθούν τα χαρτιά σας; Σκεφτήκατε ποτέ πόσο καλή στρατηγική θα ήταν να «δένατε» αυτούς τους αυριανούς γραφίστες στο άρμα σας; Αλλά είπαμε: ουισκάκια, μινάκια και λάμψη... Προσπέρασα τη γελοία δικαιολογία και της εξήγησα ότι είμαι επαγγελματίας δεκαπέντε χρόνια, με πολλή δουλειά, με ετούτα, με εκείνα, με τα άλλα, με, με, με... Ούτε σε υποψήφιο πελάτη δεν έχω κοκορευτεί τόσο. Και η κυρία δεσμεύτηκε κατηγορηματικά ότι μετά την λήξη της έκθεσης, θα μου στείλει το περίφημο δειγματολόγιο. Της επισήμανα ότι έχω και στο παρελθόν δώσει κάρτες σε χαρτάδες, αλλά δειγματολόγιο δεν έλαβα ποτέ. Με καθησύχασε και σημείωσε τα στοιχεία μου με πολλά θαυμαστικά δίπλα... Μου πρόσφερε και ουσκάκι, αλλά επειδή το μινάκι στο βάθος έκανε «πώληση» σε κάποιον άλλο κύριο, έφυγα από την έκθεση με την εναγώνια προσμονή του δειγματολογίου.

ΠΡΑΞΗ ΔΕΥΤΕΡΗ

Όπως αντιλαμβάνεστε, δειγματολόγιο δεν πήρα ποτέ! Θα έχασαν την κάρτα, είπα καλοπροαίρετα. Κρίμα στα τόσα θαυμαστικά... Και δεν ήπια και ουισκάκι με το μινάκι... Αλλά όταν έφτασαν οι άγιες μέρες των Χριστουγέννων, έγινε το θαύμα: έφτασε ένα φάκελο από την εν λόγω εταιρεία! Έγω το έλεγα πάντα ότι τα Χριστούγεννα φέρνουν αγάπη, ελπίδα, φώτιση και χαρμόσυνα νέα. Το λαμπρό άστρο, είπα, τους έδειξε επιτέλους το δρόμο, και θα κάνω και γω γιορτές αγκαλιά με το πολυτελές δειγματολόγιο. Και θα είμαι από τους λίγους τυχερούς που θα το έχουν, σκέφτηκα... Να ξεχωρίζω και από τους μίζερους τους φοιτητές. Τι χαρά! Δεν κρατιόμουν...

ΑΥΛΑΙΑ

Ανοίγω λοιπόν με χέρια τρεμάμενα τον πολυτελή φάκελο, και... τι βλέπω:
«its only a paper moon!»
Ναι! Έτσι ακριβώς! Ήταν μια πανάκριβη χριστουγεννιάτικη κάρτα
με κοπτικά, ανάγλυφα, χρυσοτυπίες και ένα ...paper moon!
Και το έγραφε μάλιστα: its only a paper moon!
Μα εγώ δεν ζήτησα moonάκι! Το γκομενάκι με το μινάκι ήταν μόνο για το ουισκάκι...

ΕΝΑ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΗΘΕΛΑ. Και δεν το ήθελα για τη συλλογή μου.
Το ήθελα για να το συμβουλεύομαι και να παραγγέλνω από την εταιρεία σας χαρτιά.
Και να σας πληρώνω!

Τι εμπορεύεστε, τέλος πάντων, κύριοι,
και δεν επιτρέπεται να το παραγγείλουμε και μεις;
Γιατί διαφημιζόσαστε; Γιατί πάτε στις εκθέσεις; Γιατί στέλνετε ευχές και κάρτες;

Για να μας κοιτάνε αφ’ υψηλού,
από τον ουράνιο θρόνο τους με τα χάρτινα φεγγαράκια τους.
Γιατί, τελικά, δεν εμπορεύονται χαρτί.
Εμπορεύονται ελπίδα. Και πουλάνε ελπίδα. Πανάκριβα.

Η δική μου όμως ελπίδα βρίσκεται στο αληθινό φεγγάρι. Όχι στο χάρτινο.

Εμπάργκο στις χάρτινες ελπίδες των χάρτινων χαρτέμπορων!

Καλημέρα και καλή δουλειά σε όλους σας!
Βαγγέλης Κασσαβέτης

Υστερόγραφα

1. Η συγκεκριμένη εταιρεία ήταν αυτή που ξεχύλισε το ποτήρι. Και είναι και προκλητικά ελιτίστικη. Αλλά δεν είναι η μόνη. Όχι. Δεν θα πω το γνωστό: δεν είναι όλοι έτσι, υπάρχουν και σωστοί... Οι χαρτάδες είναι όλοι έτσι. Και αν υπάρχουν εξαιρέσεις, υπάρχουν για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

2. Προτείνω να είμαστε μαζί τους τόσο απαξιωτικοί, όσο είναι και αυτοί με εμάς. Και να χρησιμοποιούμε στις δουλειές μας απλά και συνηθισμένα χαρτιά που υπάρχουν παντού. Έλεος πια. Χαρτί πουλάνε. Δεν πουλάνε χρυσάφι. Χρυσάφι μπορεί να γίνει στα χέρια μας. Αλλά, αφού δεν θέλουν να φτάνει στα χέρια μας ορθόδοξα και σεμνά, ας μένει στις αποθήκες τους. Μήπως σωθεί και κανένα δασάκι...

ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΦΙΛΤΑΤΕ ΚΑΣΣΑΒΕΤΗ ΓΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ.
ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΘΑ ΠΙΩ ΕΝΑ ΠΟΤΗΡΑΚΙ ΚΟΚΚΙΝΟ ΚΡΑΣΑΚΙ ΣΤΗ ΥΓΕΙΑ ΣΟΥ

GEOMATAG
φεύγωωωω, τώρα φεύγω....
Άβαταρ μέλους
geomatag
Member

Δημοσίευσηαπό sebastien » 08.06.07, 8:45 pm

Τον Παπαντωνόπουλο τον γνωρίζω (ακουστά περισσότερο), αν και δυστυχώς δε μπόρεσα/πρόλαβα να δω τις δουλειές του ούτε στη Πάτρα ούτε στη Graphica. :oops:
Όταν δούλευα στη Πάτρα πάντα έβγαζα φιλμ στο γραφείο του! :D :love
Θα κοιτάξω να προμηθευτώ το βιβλίο του όποτε μπορέσω.
Σεμπαστιάν Νικολάου | http://www.sebdesign.eu
Άβαταρ μέλους
sebastien
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων