Εμπόριο χάρτου ή ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΠΙΔΩΝ

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Δημοσίευσηαπό Shaft » 14.06.07, 11:13 am

...εγώ πάλι πήγα στην Graphica Παρασκευή, 2 ώρες αφού άνοιξε.

Το Χαρτόραμα το προσέγγισα ως εξής: "Γειά σας. Σας έχω πάρει καμιά 10αριά τηλέφωνα, αφήνοντας σας τα στοιχεία μου για να μου στείλετε ή να περάσω να πάρω δειγματολόγια αλλά δεν έλαβα ποτέ απάντηση ή κάτι στο ταχυδρομείο. Μήπως τώρα έχετε κάτι να μου δώσετε;" - Παρεμβαίνει ένας κύριος: "..κα Τάδε τί θέλει ο κύριος;" Ξαναλέω το τσιτάτο. Με κοίταξαν στραβά αλλά ναί - μετά απο 3 χρόνια έχω επιτέλους δικά τους δειγματολόγια.

Στον Περάκη η αντιμετώπιση ήταν σχεδόν άψογη. Αν δεν κατάφερε κανείς να πάρει μπορεί να περάσει από την αποθήκη στην Πειραιώς όπου θα έχει και μια αναλυτική περιήγηση στις δυνατότητες των χαρτιών τους...

Στον Γεωργακόπουλο/Αγγελίδη η κατάσταση ήταν στα όρια του αποδεκτού. Μιλούσα στον κύριο Ο. ο οποίος κοίταζε γύρω γύρω το περίπτερο :lol: και δεν πήρα τίποτα απο τα ανανεωμένα δειγματολόγια τους. Μετά απο μιά νύξη μου σε πιό έντονο ύφος η απάντηση ήταν η εξής: "...ξέρετε είναι η πρώτη μέρα και δεν δίνουμε τίποτα γιατί θα έρθει πιό πολύ κόσμος αύριο και μεθαύριο..." Είπα απλά "μάλιστα" και σηκώθηκα και έφυγα. Απλά ο μεγαλύτερος χαρτέμπορος, όσον αφορά, τις δουλειές μου παίρνει προς το παρόν πόδι. Προσέγγισα κατ' ευθείαν το εργοστάσιο όπου μου ανακοίνωσαν ότι πολλές φορές τα δειγματολόγια τους "πέφτουν σε λάθος χέρια που δεν τα εκμεταλεύονται" αλλά κατάφερα να έχω ραντεβού την άλλη εβδομάδα...

Πολύ δουλειά για να έχεις ένα πάκο από "χαρτάκια" για να δείχνεις στους πελάτες... κουράζομαι.

Υ.Γ. Όταν άρχισα να δουλεύω εδώ Ελλάδα πριν 6 χρόνια μου είχε κάνει πολύ εντύπωση αυτή η συμπεριφορά - εξωτερικό όπου δούλευα μας έστελναν δειγματολόγια χωρίς πολλά πολλά και μάλιστα με courier.
Άβαταρ μέλους
Shaft
Member

Δημοσίευσηαπό GiBil » 22.06.07, 4:11 pm

Πολύ ενδιαφέρουσα η συζήτηση για τα δειγματολόγια. Οι τοποθετήσεις συγκλίνουν και συμφωνούν σε μεγάλο βαθμό.

Να κάνω μια παρατήρηση (και δεν πουλάω χαρτί). Τα δειγματολόγια φορολογικά ανήκουν στην κατηγορία: Δείγμα άνευ αξίας.
Η ετήσια συνολική αξία των δειγμάτων άνευ αξίας (που θεωρούνται πωλήσεις με μηδενική αξία) για μια εταιρία, δεν μπορεί να ξεπερνάει το 2% (και αυτό οριακά) των ετήσιων αγορών-εισαγωγών της.
Εύκολα - αν λάβουμε υπόψη και τα δείγματα (δεσμίδες) που στέλνουν στους τυπογράφους για δοκιμές, μπορεί απλά και λόγω κακού προγραμματισμού, να μη μπορούν - ή να μην θέλουν - να καλύψουν την έκθεση. Αν υπερβούν τα όρια κινδυνεύουν να τους ρίξουν τα βιβλία, θεωρώντας την συνολική ποσότητα σαν μαύρες πωλήσεις άνευ τιμολογίων

Τελικά όπως συνήθως κάπου αλλού μπορεί να είναι το πρόβλημα. Τώρα βέβαια κάποιος θα ρωτήσει: Τότε γιατί πάνε στην έκθεση; Appearance is often deceiving
Ευχαριστώ
GiBil
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Sino » 22.06.07, 7:38 pm

Το έχω δει σε εταιρείες [ουδεμία σχέση με εμπόριο χαρτιού, το διευκρινίζω] του εξωτερικού, όσον αφορά δειγματολόγια: συμβολικές τιμές. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει διαδικασία πίσω τους που να εφαρμόζεται στην Ελλάδα.

Θα μπορούσαν π.χ. να χρεώσουν 2 ευρώ για ένα δειγματολόγιο χαρτιού; Ή 0,001 ευρώ; Υπάρχει κάποιος να τους σταματήσει αν το κάνουν;

Στη δουλειά παντώς έχουμε δειγματολόγια από σχεδόν κάθε έμπορο. Αν κάποιος χρειαστεί κάτι στην περιοχή μου μπορεί ελεύθερα να περάσει, έχω και μερικά εις διπλούν και τριπλούν, λόγω μπερδεμάτων - διπλών αποστολών κλπ.

-Sino.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sino
Member

Δημοσίευσηαπό kassavetis » 18.07.07, 1:33 pm

Και εγένετο φως!

Μόλις έλαβα τα δειγματολόγιά μου...
Έχετε καμμιά ιδέα τι να τα κάνω;
Ευάγγελος Κασσαβέτης
Άβαταρ μέλους
kassavetis
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 18.07.07, 2:05 pm

kassavetis έγραψε:Και εγένετο φως!

Μόλις έλαβα τα δειγματολόγιά μου...
Έχετε καμμιά ιδέα τι να τα κάνω;

xexexxeex φυλλαγε τα σαν κορη οφθαλμου! δε ξερεις αν τετοιο θαυμα θα ξαναγινει! και προς θεου μη τα δανεισειςς!!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Sino » 18.07.07, 3:14 pm

Κολλάζ φίλε, κολλάζ. Φτιάξε ένα χάρτινο φεγγαράκι σκίζοντας τα και κολλώντας τα με UHU και στείλτους το, παρέα με το URL για αυτό το thread. :lol:

Γιατί όπως είπα και παραπάνω, δουλεύω σε μικρομεσαίο μαγαζί, σπάνια παραγγέλνω χαρτί σε μεγάλες ποσότητες και όμως έχω δειγματολόγια όλων των εταιρειών, πολλά από αυτά διπλά και τριπλά -- το αφεντικό έχει όμως επαγγελματική κάρτα, όνομα & μούρη. Ένιγουει. Κολλάζ.

-Sino.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sino
Member

Re: Εμπόριο χάρτου ή ΕΜΠΟΡΙΟ ΕΛΠΙΔΩΝ

Δημοσίευσηαπό mathitria » 30.01.10, 11:52 am

τα χρονια περασαν και η κατασταση παραμενει η ιδια.
στην θεσσαλονικη οι χαρταδες εχουν ολοι τα ιδια και τα ιδια χαρτια.τους ζητω καποιο ειδικο χαρτι φτηνο(εγω τυπωνω σακουλες χαρτινες) σε μεγαλα σχηματα.μου λενε δεν εχουν ζητηση και δεν τα φερνουν.κατεβαινω στην Αθηνα.δεν μπορει πρωτευουσα ειναι κατι θα βρω.στην αρχη επισκεπτομαι καποιους ηδη προμηθευτες μου. τσιφος.η μαλλον αερας.ηδη ειχα στο νου μου καποια ονοματα τα οποια επισκεφτηκα.αφου μου ζητησαν σφραγιδες καρτες τηλεφωνα ,μονο εκκαθαριστικο δεν μου ζητησαν μου εδωσαν οι περισσοτεροι δειγματολογια.ωραια και οσο εχουν τα χαρτιά?.αα δεν εχουμε τιμοκαταλογο θα σας το στειλουμε με e-mail.μονο ενας μου εστειλε.καποιος μεγαλοχαρτας ναι μεν μου εδωσε ενα μικρο δειγματολογιο αλλα δεν εκανε τιποτε για μενα 0.50 € το φυλλο και πανω? του εξηγω οτι θελω φτηνο χαρτι με το δεδομενο οτι αυτο που δουλευω κοστιζει 0.12 το φυλλο
αντε ας ειναι εως 0.30 €.με κοιτουσαν σαν να ειμαι εξωγιηνη.δεν υπαρχουν τετοια χαρτια μου ειπαν .ενοιωσα γελοια .με κοιτουσαν απαξιωτικα.τους εξηγω οτι βρισκω σε καποιους με την τιμη αυτη που ζηταω αλλα το κακο ειναι οτι μια εχουν και μια δεν εχουν αυτο που ζητω.ζητω μια παλεττα και μου λενε εχουμε π.χ 500 φυλλα.
εε δεν γινεται ετσι δουλεια.

τα εγραψα ολα αυτα γιατι παραπανω διαβασα οτι φερονται ετσι μονο στους γραφιστες και φοιτητες.δυστυχως ετσι φερονται και σε τυπογραφους.
αα καποιοι ειχαν την ευκαιρια να κεραστουν ουισκακι.εμενα ουτε καφες δεν μου προσφερθηκε.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΗ
Άβαταρ μέλους
mathitria
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 30.01.10, 2:44 pm

Τελικά τι γίνεται τώρα εν έτη 2010; Μπορούμε να βρούμε δειγματολόγια σαν άνθρωποι; Που μπορούμε να απευθυνθούμε; Μπορεί κάποιος να κάνει τον κόπο και να μας πει αξιόπιστους προμηθευτές που είναι διαθέσιμοι να στείλουν και δειγματολόγια αν τους ζητήσουμε;

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να μας πείτε ονομαστικά δίνοντας και κάνα site έτσι;
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 30.01.10, 7:27 pm

Καλησπέρα Νίκο,

εγώ δεν είχα ποτέ πρόβλημα με δείγματα χαρτιών. Όταν πήγαινα στις εκθέσεις, μου έδειναν. Θα πρέπει να έχεις ΑΦΜ για να ξέρουν ότι θα τα στείλουν σε επαγγελματία και όχι σε ιδιώτη. Δεν στέλνουν δείγματα σε ιδιώτες.

Ορίστε και 2 από τις πιο γνωστές ετειρείες που συνεργάζομαι εδώ και χρόνια αλλά περισσότερο με εκέινους του πρώτου συνδέσμου επειδή οι συνεργάτες που έχω και μου τυπώνουν παίρνουν χαρτιά από τους ίδιους.

Στον πρώτο σύνδεσμο θα βρείς τιμοκατάλογο μόνο από τα ειδικά χαρτιά επειδή για τα απλά χαρτιά οι τιμές αναγράφονται στα δείγματα.

- http://www.angpaper.gr/greek/index.htm

- http://www.perrakispapers.gr/
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Δημοσίευσηαπό theoasim » 30.01.10, 7:36 pm

Και από την Γερμανία που τους ζήτησα δείγματα δεν έφεραν καμμία αντίρρηση. Το μόνο μπέρδεμα που υπήρξε στην αρχή ήταν με το θέμα της μεταφοράς προς τη Γερμανία. Οι υπάλληλοι της εταιρεία μεταφορών δεν ήξεραν τι τους γίνεται και αναγκάστηκα να πάρω τηλέφωνο στα κεντρικά γραφεία τους για να λυθεί το πρόβλημα.
eArtboard blog | The Creative blog
theoasim
Master Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων