Καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με την γραφιστική

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Δημοσίευσηαπό Vasiliki » 05.07.07, 1:53 pm

Καλησπέρα!

Κάτι είχε αναφερθεί για μια συνάντηση όπου εκεί θα συζητούσαμε το όλο θέμα... Μήπως να την οργανώναμε?

Πάντως έχω την εντύπωση οτι πολύ από εμάς παρακολουθούμε την εξέλιξη του πόστ περιμένοντας το διαταύτα!
Κάτι που να μπορούμε να πιαστούμε για να σκεφτούμε και να προτείνουμε... Δεν είμαστε όλοι καλοί στην έκθεση ιδεών, ίσως γιαυτό να γίναμε και designers αλλιώς θα είμαστε κάτι άλλο... :P:P
Άβαταρ μέλους
Vasiliki
Junior Member

Δημοσίευσηαπό zero2one » 06.07.07, 12:04 am

χμμ ασχετο αλλα οταν και αν γινει, εμεις οι νεοι στο χωρο θα μπορουσαμε να ερθουμε?
Οχι σωνει και καλα για συμμετοχη αλλα ετσι, σαν κοινο.
(αλλωστε το μπλαμπλα δεν ηταν ποτε το ατου μου :D)
Staff έγραψε:Όταν παίζεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις, όταν δεν παίζεις δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κερδίσεις.
:]-"
Άβαταρ μέλους
zero2one
Member

.

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 06.07.07, 1:12 am

doctor_john,
ζητώ συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης μου, λόγο διάφορων υποχρεώσεων.

Aυτό που μου κάνει εντύπωση είναι η "αλλεργική" στάση απέναντι στην EΓE. Mε το που αναφέρεται οτιδήποτε, αμέσως να ξεκαθαρίσει η στάση απέναντι στην EΓE... για ποιό λόγο;

Η στάση του καθένα μας απέναντι σε οτιδήποτε πρέπει να είναι ξεκάθαρη και σαφής. Και ειδικά απέναντι σε νέους συναδέλφους οι οποίοι είτε γιατί δεν γνωρίζουν καταστάσεις και γεγονότα είτε γιατί έχουν όρεξη να προσφέρουν και να δραστηριοποιηθούν προσπαθούν να κάνουν επιλογές ή τουλάχιστον να δουν το προς τα που να στραφούν. Δικαίωμα χειραφέτησης δεν έχει κανείς μας, αλλά όταν κάποιος στρέφεται σε ένα δημόσιο χώρο και θέτει μια ιδέα θα ακούσει και καλές και κακές κριτικές για την ιδέα.

Η άποψή μου λοιπόν -και όχι αλλεργία- είναι ότι δεν θα στοιχημάτιζα στο "όχημα" που λέγεται Εγε για την επίτευξη διαφόρων σκοπών τουλάχιστον όπως μέχρι τώρα έχει δείξει η πορεία της. Θα πει κάποιος είσαι μηδενιστής και ισοπεδωτικός... Απαντώ λοιπόν πως πρέπει να παραδεχτούμε όλοι ότι έχει κάνει διάφορα άλλα πράγματα και οφείλουμε να τα αναγνωρίσουμε, όπως -κυρίως- η εσωτερική προβολή των γραφιστών στους άλλους γραφίστες (έκθεση αφίσας, design walk) ή όπως τα 3 ή 4 εκπαιδευτικά σεμινάρια που έχει κάνει και φυσικά οι δημόσιες σχέσεις.

Θεωρώ ότι σε έκταση, ποσότητα και ποιότητα, αλλά και σε εμβέλεια, τέτοια έχουν γίνει στο vcdc και στο hegrade και στο plus design και στα Εβγε και σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό και με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και μάλιστα με αντίκρισμα και μετρήσιμο αποτέλεσμα. Όποιος δεν κατανοεί αυτό, μπορώ να του δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα αλλά είναι ηλίου φαεινότερο και το πως εκατοντάδες μέλη έχουν προβληθεί ή βρει εργασία ή έχουν επικοινωνήσει με άλλα μέλη, έχουν προκύψει δεσμοί επαγγελματικοί και φιλίας και φυσικά δεν θα αναπτύξω το θέμα εκπαίδευσης / ενημέρωσης από τα μέλη προς τα μέλη. Χωρίς ονόματα, χωρίς φαμφάρες, με απόλυτη γεωγραφική κάλυψη και χρονικό βάθος.

Tην ένωση την ξυπνήσαμε με συστηματική παρέμβαση από το 1994 διάφοροι συνάδελφοι, γιατί κρίναμε ότι χρειαζόταν στους επαγγελματίες του κλάδου μας. Δεν αφιερώσαμε τόσο χρόνο για προκαλούνται προστριβές και έχθρες μεταξύ συναδέλφων...

Θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική αντίληψη για το πώς και πότε η Ένωση επανήλθε ουσιαστικά στο προσκήνιο και φυσικά ΔΕΝ επανήλθε λόγο της ανάγκης της αλλά λόγο της απουσίας της. Μέγα λάθος.

Ανάγκη δημιουργείτε για κάτι που έχει αποδείξει στο παρελθόν πράγματα, ανάγκη υπάρχει για την επαναδραστηριοποίηση μιας δυναμικής που έχει παράγει έργο.

Προσοχή: ΔΕΝ μιλάω για πρόσωπα, μιλάω για χάραξη στρατηγικής, αποτέλεσμα, προσδιορισμό στόχων, επίτευξη στόχων. Και μιλάμε για τουλάχιστον για μια (αν όχι δυο) χρυσή δεκαετία, όπου ο γραφίστας μέτραγε, λάμβανε καλές αμοιβές, είχε την δυνατότητα να ζητήσει, να διεκδικήσει. Διεκδίκησαν και κατάφεραν τόσοι και τόσοι κλάδοι.

Κοινή λογική λοιπόν. Ή δεν υπήρχε σχέδιο για διεκδίκηση είτε έγινε αναποτελεσματικά. Και πότε? Όταν δεν υπήρχε απογοήτευση, όταν δεν υπήρχε καχυποψία, όταν δεν υπήρχε υπονόμευση, όταν δεν υπήρχε αθέμιτος ανταγωνισμός μεταξύ των γραφιστών στο βαθμό που υπάρχει σήμερα, όταν τα στομάχια ήταν χορτάτα και θα μπορούσε (θεωρητικά) να επέλθει μια δυνατή ένωση. Αν τότε λοιπόν δεν κατάφερε να γίνει κάτι με όλες τις θετικές αυτές προδιαγραφές γιατί να γίνει σήμερα; Τι άλλαξε?

Περίμενε κάποιος αγαπητέ, από την πρώτη ψηφοφορία της ΕΓΕ-2 να προκύψει ένα φρέσκο Δ.Σ. Το σύνθημα ήταν αφού έχουμε την όρεξη να κάνουμε κάτι, γιατί να κάνουμε κάτι νέο αφού έχουμε την σφραγίδα. Ε... η σφραγίδα μας μάρανε λοιπόν. Εκλέχθηκε το ίδιο Δ.Σ. που υπήρχε παλιά. Σκανδαλώδης. Μπροστά στα μάτια μου, τάξανε στον Izyrider να βάλει υποψηφιότητα και θα τον έβγαζαν στο Δ.Σ. και μάλιστα σε υψηλή θέση. Και αυτό σκανδαλώδες. ¶ρα τι άλλαξε τελικά?

Τα πρόσωπα που ρωτάς? Μα τα πρόσωπα είναι τα ίδια. Μιλάς να αλλάξουμε τα πρόσωπα λοιπόν, να αλλάξουμε τον μηχανοδηγό και να κρατήσουμε το τρένο, να ανέβουμε όλοι πάνω και να ταξιδέψουμε.

Ε συγνώμη αλλά υπάρχουν και άλλα τρένα, υπάρχουν και άλλοι δρόμοι, υπάρχουν και άλλες προσπάθειες, υπάρχουν και άλλοι τρόποι Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα, να υπάρχει όχι μόνο ΕΓΕ αλλά και 10 ΕΓΕ. Όποιος έχει ξοδέψει στοιχειώδες χρόνο θα δει ότι υπάρχουν χώρες με εκπροσώπηση και δυο οργανισμών στην Icograda. Δεν καταλαβαίνω λοιπόν που είναι το κακό να υπάρχει επιλογή.

Όποιος θέλει να συνεχίσει και να επενδύσει στην ΕΓΕ ή όπου θέλει, ΑΣ ΤΟ ΚΑΝΕΙ!. Δηλαδή δεν έχουμε το δικαίωμα και εμείς να πιστεύουμε αντίστοιχα ότι δεν μας ενδιαφέρει να επενδύσουμε σε μια τέτοια προσπάθεια? Δεν υπάρχει λοιπόν καμία αντιπαλότητα. Τα πράγματα είναι απλά. Βλέπεις, κρίνεις, συγκρίνεις και σκέφτεσαι που αξίζει να εργασθείς, προς ποια κατεύθυνση, με ποιους όρους, με ποιες προοπτικές και κυρίως με ποια διαθήκη, με τι έργο στο παρελθόν?

Αν κάποιος πάλι θεωρήσει ότι η Εγε δεν είναι η διοίκησή της τότε συγνώμη αλλά τι είναι, ποιος είναι? Έχει δείξει μια σαφή στρατηγική την οποία συνεχίζει οποιοσδήποτε είναι στο Δ.Σ. γιατί αυτό αποτελεί κοινό όφελος? Και πως μπορεί να προσδιοριστεί αυτό το όφελος σε πανελλαδική κλίμακα όταν ΔΕΝ υπάρχει επαφή πανελλαδικά;

Και απαντώντας και στον theosdesign επειδή μου δημιουργείτε η εντύπωση ότι διαχέεται μια αίσθηση ότι ίσως κάποιοι από εμάς κάνουμε απλά κριτική ή δεν έχουμε όρεξη να κάνουμε έργο, είτε είμαστε ίσως μετριοπαθείς ή νωχελικοί και άκαμπτοι απέναντι σε κάποια προβλήματα.

Εμείς παίδες, και μιλάω τουλάχιστον για τους admins του φόρουμ, βρεθήκαμε, μοιραστήκαμε κοινά οράματα και ανάγκες, είχαμε κοινούς στόχους και βρήκαμε τον τρόπο να τους υλοποιήσουμε. Μικρούς, ταπεινούς και εύθραυστους στόχους. Σήμερα όμως είναι πραγματικότητα. Έχει δημιουργηθεί μια πλατφόρμα σκέψης, επικοινωνίας, ιδεών. Ιδού η ρόδος λοιπόν ιδού και το πήδημα. Από το μηδέν φτιάξαμε μαζί με την βοήθεια όλων των μελών ότι απολαμβάνουμε σαν κοινότητα όλοι μας σήμερα. Αν κάποιοι θεωρούν ότι έχουν το κουράγιο, την δύναμη, την όρεξη να κάνουν και περισσότερα, έχουν την συμπαράσταση, την ευχή μας και όλους τους πόρους που μπορεί να δώσει η πλατφόρμα που λέγεται vcdc για να πετύχουν το σκοπό τους.

Προσοχή όμως. Όταν ξεκινάς να κάνεις κάτι ανατρεπτικό ή ριζοσπαστικό για τα δεδομένα της εποχής, μην περιμένεις δρόμους στρωμένους με ροδοπέταλα και μην περιμένεις μερικούς χιλιάδες να σε ακολουθήσουν. Κάντο μόνος σου, στηρίξου στον εαυτό σου και θα έρθουν και άλλοι.

Εμείς λοιπόν όσα υποσχεθήκαμε στον εαυτό μας, ότι σχεδιάσαμε το κάναμε. Τα όνειρα και τα σχεδιά μας δεν σταματούν ποτέ. Ούτε επιδιώξαμε φαμφάρες, ούτε τρανούς τίτλους ούτε τίποτα. Αν και εσείς έχετε λοιπόν σχέδια και όνειρα, απλά κάντε τα. Μην μας κρίνεται όμως για το ότι είμαστε σκεπτικοί για τον αν μπορούν να υλοποιηθούν μέσο ΕΓΕ. Αποψή σας και άποψή μας. Μακάρι να πετύχετε ότι θέλετε μέσα από όποιο φορέα θέλετε. Στην τελική? Φτιάξτε ένα νέο δικό σας φορέα.

Πάρτε τις αποφάσεις σας και κάντε αυτό που μπορείτε. Στο κάτω κάτω φίλοι μου, κανεί δεν θα σε κρίνει γιατί προσπάθησες σκληρά να κάνεις κάτι και απέτυχες. Θα σε κρίνει για το ότι δεν προσπάθησες να κάνεις τίποτα.

Φιλικά Θεμιστοκλής
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 06.07.07, 11:48 am

Θέμη και admin δεν έκρινα κανένα φόρουμ κανέναν admin απλά εξέφρασα μια άποψη. Άλλωστε άποψη μου και πάλι ότι το φόρουμ είναι μια πλατφόρμα για να επικοινωνούμε μεταξύ μας. Το θέμα είναι να επικοινωνήσουμε τη γραφιστική και το design σε ανθρώπους που δεν το ξέρουν. Όπως και να έχει από την προσπαθεια δεν κρίνεσαι, αλλά από το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ
Θοδωρής!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 06.07.07, 3:31 pm

Καταρχήν θα προσυπογράψω τα όσα έγραψε ο Θέμης.

theosdesign έγραψε:Θέμη και admin δεν έκρινα κανένα φόρουμ κανέναν admin απλά εξέφρασα μια άποψη. Άλλωστε άποψη μου και πάλι ότι το φόρουμ είναι μια πλατφόρμα για να επικοινωνούμε μεταξύ μας. Το θέμα είναι να επικοινωνήσουμε τη γραφιστική και το design σε ανθρώπους που δεν το ξέρουν. Όπως και να έχει από την προσπαθεια δεν κρίνεσαι, αλλά από το αποτέλεσμα.

Ευχαριστώ
Θοδωρής!

Φίλε Θοδωρή,
θα σου πρότεινα, πέραν των διαδικαστικών να περάσεις στην ουσία.
Ποιος είναι ο ΣΤΟΧΟΣ;
Διαβάζοντας το thread αυτό και μόνο θα δεις πως δεν είναι ακριβώς κοινός.
Εκεί είναι μεγαλύτερο το πρόβλημα. Δεν είναι στη διαδικασία.
Αν κάποιος προέβαλε ένα στόχο που εξυπηρετεί εμένα και τα συμφέροντά μου, θα τον συνέδραμα με ενθουσιασμό.
Όποτε κάποιος επιχείρησε κάτι ανάλογο το έχω κάνει. Και δεν με ένοιαζε αν ήταν λίγοι ή πολλοί μαζί μας. Με ένοιαζε ο στόχος.

Χαιρετισμούς.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 06.07.07, 4:18 pm

tsevis έγραψε:Φίλε Θοδωρή,
Ποιος είναι ο ΣΤΟΧΟΣ;
Αν κάποιος προέβαλε ένα στόχο που εξυπηρετεί εμένα και τα συμφέροντά μου, θα τον συνέδραμα με ενθουσιασμό.
Όποτε κάποιος επιχείρησε κάτι ανάλογο το έχω κάνει. Και δεν με ένοιαζε αν ήταν λίγοι ή πολλοί μαζί μας. Με ένοιαζε ο στόχος.

Χαιρετισμούς.

Χ.

Να ορίσω στόχο. Στόχος του φόρουμ είναι να φέρει όλους τους έλληνες γραφίστες παγκοσμίος μαζί και να μοιραστούν οι γνώσεις του καθενός. Όλα αυτά καλά και σίγουρα η ΕΓΕ δεν έχει κάνει κάτι γι'αυτό.
Στόχος σε αυτή τη καμπάνια που λέμε και γράφουμε είναι να φέρουμε με κάποιο τρόπο και τον επιχειρηματία σε επαφή με το σχεδιαστή και πόσο χρήσιμος μπορεί αυτός να του φανεί ώστε να προχωρήσουν μαζί. Σκεφτείτε πώς θα ήταν η ζωή μας χωρίς design!. Αυτό το στόχο θέτω. Να βρω τρόπο να επικοινωνήσω και με τον επιχειρηματία και να τον βοηθήσω. Καλή η μεταξύ μας βοήθεια και το μοίρασμα γνώσεων, αλλά καλό είναι να μοιράσουμε τη γνώση μας για τη χρησιμότητα του design και στην καθημερινότητα.

Όλα φιλικά και με διάθεση προς διάλογο.
Θοδωρής!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 06.07.07, 5:55 pm

theosdesign έγραψε:
tsevis έγραψε:Φίλε Θοδωρή,
Ποιος είναι ο ΣΤΟΧΟΣ;

Χαιρετισμούς.

Χ.

Να ορίσω στόχο. Στόχος του φόρουμ είναι να φέρει όλους τους έλληνες γραφίστες παγκοσμίος μαζί και να μοιραστούν οι γνώσεις του καθενός. Όλα αυτά καλά και σίγουρα η ΕΓΕ δεν έχει κάνει κάτι γι'αυτό.
Στόχος σε αυτή τη καμπάνια που λέμε και γράφουμε είναι να φέρουμε με κάποιο τρόπο και τον επιχειρηματία σε επαφή με το σχεδιαστή και πόσο χρήσιμος μπορεί αυτός να του φανεί ώστε να προχωρήσουν μαζί. Σκεφτείτε πώς θα ήταν η ζωή μας χωρίς design!. Αυτό το στόχο θέτω. Να βρω τρόπο να επικοινωνήσω και με τον επιχειρηματία και να τον βοηθήσω. Καλή η μεταξύ μας βοήθεια και το μοίρασμα γνώσεων, αλλά καλό είναι να μοιράσουμε τη γνώση μας για τη χρησιμότητα του design και στην καθημερινότητα.

Όλα φιλικά και με διάθεση προς διάλογο.
Θοδωρής!

Θοδωρή, γεια και πάλι.
Έχουν τοποθετηθεί αρκετοί από μας σχετικά με το στόχο.
Το Design γενικά και απροσδιόριστα δεν έχει μεγάλο νόημα. Διότι δεν γίνεται να υπήρχε ζωή νοήμονων όντων χωρίς αυτό.
Το ζήτημα είναι στο πώς να προβάλεις το καλό design.
Kι ο ορισμός του καλού design είναι πολύ δύσκολος.
Και ακόμη και αν φτάναμε να τον δώσουμε, βάζω στοίχημα πως δεν θα συμφωνούσαμε όλοι.

Έχω επαναλάβει πως είμαι μέσα σε κάτι που θα ξεκινούσε, αν είχα πεισθεί πως με εκπροσωπεί.
Φοβάμαι όμως πως η εμπειρία μέχρι σήμερα δείχνει πως δεν μιλάμε για εύκολα πράγματα. Διότι υπάρχει σημαντική σύγκρουση συμφερόντων στους ορισμούς και τους στόχους.

Χαιρετισμούς

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 11.07.07, 11:06 am

Οπότε αγαπητέ Χάρη το πρόβλημα είμαστε εμείς και όχι πώς θα προβάλεις το καλό design που σίγουρα είναι και αυτό πρόβλημα γιατί πρέπει να ορίσεις τα όρια του καλού design. Αυτά μπαίνουν σε διαγωνισμούς και βραβεία που καλά είναι, αλλά και πάλι πολλοί θα διαφωνήσουν με αυτά.
Το θέμα είναι να βάλουμε τα συμφέροντα μας στην άκρη και αυτό δεν αφορά τον επαγγελματία γραφίστα - designer αλλά και τον υπάλληλο που εκεί είναι ακόμα πιο χάλια τα πράγματα.
Δεν είναι μόνο να προβάλουμε το καλό design αλλά το πόσο όφελος έχει αυτό στις επιχειρήσεις (μικρές και μεγάλες). Δεν είναι δυνατόν στην Ελλάδα του 2007 να λές είμαι γραφίστας και να σου λένε ότι γράφεις ωραία. Κάποια στιγμή πρέπει να αλλάξει κι ας χυθεί πολύ ματζέντα.

Συμφωνώ ότι η προσπάθεια της ΕΓΕ έχει ως τώρα αποτύχει και αυτό μας καθιστά δύσπιστους, αλλά αυτό δεν μπορεί να μας κάνει να φτιάχνουμε νέους φορείς για να εξυπηρετούμε τα δικά μας "εγώ" και πιστεύω. Ούτε να κοιτάζουμε, όπως η ΕΓΕ ίσως μόνο τον ελεύθερο επαγγελματία γραφίστα και όχι τον υπάλληλο. Ελπίζω να είμαι εκεί την Παρασκεύη και να είσαι και εσύ, ώστε να κάνουμε μια πιο "ζωντανή" κουβέντα.

Ευχαριστώ
Θοδωρής!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΠROLETARIAT » 11.07.07, 12:41 pm

Συμφωνώ ότι η προσπάθεια της ΕΓΕ έχει ως τώρα αποτύχει και αυτό μας καθιστά δύσπιστους, αλλά αυτό δεν μπορεί να μας κάνει να φτιάχνουμε νέους φορείς για να εξυπηρετούμε τα δικά μας "εγώ" και πιστεύω. Ούτε να κοιτάζουμε, όπως η ΕΓΕ ίσως μόνο τον ελεύθερο επαγγελματία γραφίστα και όχι τον υπάλληλο. Ελπίζω να είμαι εκεί την Παρασκεύη και να είσαι και εσύ, ώστε να κάνουμε μια πιο "ζωντανή" κουβέντα.

Ευχαριστώ
Θοδωρής!

ποιο το ευρος της αποτυχιας και που οφειλεται ?

υπαρχει καταστατικη η πραγματικη συμπαθεια της ενωσης προς καπου ?

καλως η κακως η ενωση [εστω ως σωματειο προυπηρχε]

καλως η κακως προσπαθειες απαξιωθηκαν...

νεες ευπροσδεκτες αποψεις, τασεις, σχηματα, οχηματα δημιουργηθηκαν

και ειναι ευχη να δημιουργουνται παντα ως συνιστωσα των χωροχρονικων

απαιτησεων και αναγκων...

το ζητημα που παραμενει ειναι εαν μπορει αυτο το πληθος των

επαγγελματικων και αλλων αιτηματων να εκφρασθει αποτελεσματικοτερα

και με περισσοτερη αξιοπιστια εναντι τριτων [κρατος, αγορα, κοινωνια]

γιαυτο η ενωση θα διαθετει [τουλαχιστο αυτη τη στιγμη] τις πλειστες

προυποθεσεις [ασχετα απο λαθη, παραληψεις, προσωπικες ερμηνειες η

επιδιωξεις] ως προς το συντονισμο/συγχρονισμο των παραπανω...

και ενω βιωνω διλληματικα το ρολο του μελους του δσ της ενωσης

γραφιστων ελλαδας [αντικαθιστωντας ως πρωτος αναπληρωματικος,

παραιτηθεντα συναδελφο] ειμαι πεπεισμενος πως αξιζει να επενδυσουμε

αυτη τη στιγμη στο οχημα εγε [με οποιο κοστος...]

γιατι βρισκεται πλησιεστερα στη γραμμη εκκινησης ενος σοβαρου, αξιοπιστου

και εκτενους διαλογου που μας αφορα [γραφιστες, γραφικους, εργοδοτες,

εργαζομενους, μελη η μη...]

ζηταω συγνωμη για τη φλυαρια...

καλο μεσημερι σε ολους και ολες που μοχθατε πριν η μετα απο τα

προσωπικα σας συμφεροντα για τον κλαδο, το χωρο, την ιδεα, την προοδο

εν τελει...

απο τις παρυφες των επικρατειων

.sotirisioutzioukis
ΠROLETARIAT
Member

Δημοσίευσηαπό ΠROLETARIAT » 11.07.07, 12:42 pm

απο κεκτημενη ταχυτητα παρελειψα να σας ευχαριστησω για τη φιλοξενια...

ευχαριστω
ΠROLETARIAT
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 11.07.07, 2:03 pm

Ειλικρινά βαρέθηκα να βλέπω συμμετοχή μόνο για υπεράσπιση της ομάδας του καθένα.

Το θέμα είναι "Καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με την γραφιστική", και όχι "Υπεράσπιση της ΕΓΕ/Συζήτηση για την ΕΓΕ". Αμάν πια!

Μπορώ να διαβάσω ΜΙΑ σχετική πρόταση? Μάλλον όχι.
Και μπήκες στον κόπο αγαπητέ να γραφτείς στο vcdc για αυτόν τον λόγο μόνο?

Εγώ που μοχθώ πριν ή μετα τα προσωπικά μου συμφέροντα για τον κλάδο, την ιδέα και την πρόοδο (όπως λες), σου εκφράζω με δυσαρέσκεια ότι μόλις έχασα χρόνο διαβάζοντας την δημοσίευσή σου, γιατί δεν προσφέρει τίποτα στο συγκεκριμένο τόπικ.

Και να λάβεις υπόψιν ότι είμαι ένα απλό μέλος του vcdc, και δεν εκπροσωπώ κανέναν, όπως και το ότι παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις δραστηριότητες της ΕΓΕ ΚΑΙ του vcdc ΚΑΙ του hegrade. Για εμένα είναι ΚΑΛΟ να υπάρχουν πάνω από μια "τάση" στον χώρο μας, γιατί ΟΛΟΙ προσφέρουν με τον τρόπο τους.

Αλλά όχι με τέτοιο τρόπο.
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό ΠROLETARIAT » 11.07.07, 8:00 pm

xhybridfish έγραψε:Ειλικρινά βαρέθηκα να βλέπω συμμετοχή μόνο για υπεράσπιση της ομάδας του καθένα.

Το θέμα είναι "Καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με την γραφιστική", και όχι "Υπεράσπιση της ΕΓΕ/Συζήτηση για την ΕΓΕ". Αμάν πια!

Μπορώ να διαβάσω ΜΙΑ σχετική πρόταση? Μάλλον όχι.
Και μπήκες στον κόπο αγαπητέ να γραφτείς στο vcdc για αυτόν τον λόγο μόνο?

Εγώ που μοχθώ πριν ή μετα τα προσωπικά μου συμφέροντα για τον κλάδο, την ιδέα και την πρόοδο (όπως λες), σου εκφράζω με δυσαρέσκεια ότι μόλις έχασα χρόνο διαβάζοντας την δημοσίευσή σου, γιατί δεν προσφέρει τίποτα στο συγκεκριμένο τόπικ.

Και να λάβεις υπόψιν ότι είμαι ένα απλό μέλος του vcdc, και δεν εκπροσωπώ κανέναν, όπως και το ότι παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις δραστηριότητες της ΕΓΕ ΚΑΙ του vcdc ΚΑΙ του hegrade. Για εμένα είναι ΚΑΛΟ να υπάρχουν πάνω από μια "τάση" στον χώρο μας, γιατί ΟΛΟΙ προσφέρουν με τον τρόπο τους.

Αλλά όχι με τέτοιο τρόπο.

εαν ξαναδιαβαζες το κειμενο σου θα αναγνωριζες τα μειονεκτηματα της

προκαταληψης σου

κακια δεν κρατω...

ευχαριστω
ΠROLETARIAT
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 11.07.07, 10:47 pm

Αν ξαναδιάβαζες το κείμενό μου, θα αναγνώριζες την ΕΛΛΕΙΨΗ προκατάλειψης.

Και διαβάζοντας την απάντησή σου στην δικιά μου, θα αναγνώριζες επίσης θράσσος.

Ούτε εγώ κρατάω κακία, απλά βαριέμαι να αναλώνομαι σε ανούσιες στιχομυθίες.
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό zero2one » 12.07.07, 2:54 am

Eνταξει οντως την "ομαδα" του υποστηριξε, αλλα ο ανθρωπος εγραψε αυτο που νομιζει, και δικαιωμα του να το υποστηριξει δεν νομιζεις?
Οτι και μεσα απο ΕΓΕ μπορει να γινει κατι κλπ κλπ.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει κατι κατακριτεο σαυτο ειδικα οταν η αντιθετη αποψη και εμπειρια ακουγεται πολυ συχνα.

Βεβαια η προταση
ειμαι πεπεισμενος πως αξιζει να επενδυσουμε

μπορει να ειναι υπερβολικη μεχρι και υποπτη αλλα δεν ξερεις ποιος ειναι και τι σκεφτεται.
Μπορει να εχει κατι να πει ή να προτεινει στο επομενο του ποστ ή μπορει απλα να αλλαξει γνωμη και αυτος μετα απο καποιο καιρο (η μπορει να ειναι και εγκαθετος :mrgreen: )

Ο λογος που τα λεω αυτα ειναι γιατι μου φανηκε λιγακι αποτομο το ποστ σου φιλε xhybridfish και να με συγχωρεις/-ειτε εαν φαινομαι ασχετος ή αφελης
Κιεγω ενα απλο και νεο μελος στο φορουμ ειμαι και μαλιστα δεν ειμαι και σε κανενα αλλο φορουμ :wink:
Staff έγραψε:Όταν παίζεις υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να χάσεις, όταν δεν παίζεις δεν υπάρχει καμία πιθανότητα να κερδίσεις.
:]-"
Άβαταρ μέλους
zero2one
Member

Δημοσίευσηαπό ΠROLETARIAT » 12.07.07, 7:31 am

xhybridfish έγραψε:Αν ξαναδιάβαζες το κείμενό μου, θα αναγνώριζες την ΕΛΛΕΙΨΗ προκατάλειψης.

Και διαβάζοντας την απάντησή σου στην δικιά μου, θα αναγνώριζες επίσης θράσσος.

Ούτε εγώ κρατάω κακία, απλά βαριέμαι να αναλώνομαι σε ανούσιες στιχομυθίες.

συγκρατησου... ξανασκεψου και μη εκτιθεσαι...
ΠROLETARIAT
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 12.07.07, 7:44 am

theosdesign έγραψε:Συμφωνώ ότι η προσπάθεια της ΕΓΕ έχει ως τώρα αποτύχει και αυτό μας καθιστά δύσπιστους, αλλά αυτό δεν μπορεί να μας κάνει να φτιάχνουμε νέους φορείς για να εξυπηρετούμε τα δικά μας "εγώ" και πιστεύω.

Θοδωρή καλημέρα!

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό δηλαδή το ότι άσχετα με την επιτυχία ή αποτυχία ενός φορέα δεν μπορεί να δημιουργηθεί κάτι νέο, εναλλακτικό, διαφορετικό;

Αυτή η άποψη είναι ιστορικά, βιολογικά, επιστημονικά και κοινωνικά εντελώς αντίθετη με ότι έχει συμβεί μέχρι τώρα στην ανθρώπινη ιστορία και πρόοδο.

Αν μάλιστα κάτι νέο έχει φτιαχτεί για να εξυπηρετεί τα δικά του "εγώ" (αν αποδειχθεί τελικά κάτι τέτοιο) τότε το παλιό που δεν έχει καταφέρει στόχους και ενώ επιμένει στα ίδια πρόσωπα / μεθόδους τότε ποιόν εξυπηρετεί ?

Κλείνω εδώ λέγοντας το εξής.

Έχεις την άποψη και την έχουν και αρκετά άλλα άτομα ότι μπορείτε να μπείτε στην Ένωση και να αλλάξετε τα πράγματα. Ειλικρινά είναι πολύ όμορφο και ευχάριστο σαν σκέψη και δεν διαφωνούμε καθόλου σε αυτό. Ούτε εγώ, ούτε ο Χάρης ούτε κανένας. Έχετε τις ευχές μας.

Μπείτε και αλλάξτε τα πάντα. Από το προεδρείο μέχρι το καταστατικό και από τις μεθόδους μέχρι την επικοινωνιακή φιλοσοφία.

Καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 12.07.07, 8:04 am

ΠROLETARIAT καλωσόρισες στο vcdc.

Το vcdc υπάρχει μερικά χρόνια και έχει καταφέρει να κοινωνικοποιήσει τον κλάδο και να παράγει πραγματικό διάλογο σε πραγματικό χρόνο σε πλήρη γεωγραφική κάλυψη και σε πλήθος επαγγελμάτων του χώρου. Χαίρομαι πραγματικά που το ανακάλυψες έστω και τώρα, προσπαθώντας να προβάλεις την ΕΓΕ ως μια καλή λύση για πολλά προβλήματα και αυτό φυσικά είναι δικαίωμα σου και καλά κάνεις. Θα μου επιτρέψεις να σταθώ όμως σε ένα δυο σημεία σε αυτά που γράφεις.
ΠROLETARIAT έγραψε:καλως η κακως η ενωση [εστω ως σωματειο προυπηρχε]

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά η ένωση δεν υπήρξε ούτε πρόκειται να υπάρξει ποτέ σωματείο για νομικούς / εργασιακούς λόγους. Πλήρης σύγκρουση διαφορετικών συμφερόντων.
ΠROLETARIAT έγραψε:νεες ευπροσδεκτες αποψεις, τασεις, σχηματα, οχηματα δημιουργηθηκαν και ειναι ευχη να δημιουργουνται παντα ως συνιστωσα των χωροχρονικων απαιτησεων και αναγκων...

Καθόλου νέες αν σκεφτείς ότι αυτές είναι υπεύθυνες για την αναδημιουργία της ΕΓΕ #2 μετά από πολυετή της χειμερία νάρκη.
ΠROLETARIAT έγραψε:το ζητημα που παραμενει ειναι εαν μπορει αυτο το πληθος των επαγγελματικων και αλλων αιτηματων να εκφρασθει αποτελεσματικοτερα και με περισσοτερη αξιοπιστια εναντι τριτων [κρατος, αγορα, κοινωνια]

Μέχρι στιγμής μια χαρά επικοινωνούν όλοι οι επαγγελματίες και μέσα από τα περιοδικά, και μέσα από τα φόρα, και μέσα από τα εβγε κλπ. Το αν μπορεί κάποιος να εκφρασθεί πιο αξιόπιστα έναντι τρίτων θα το δείξει η πορεία. Τα μέχρι τώρα όμως σημάδια έχουν δείξει αναποτελεσματικότητα. ¶ρα ας μην βιαζόμαστε να βγάζουμε συμπεράσματα για το μέλλον. Μόνο υποθέσεις κάνουμε. Λογικές. Τώρα όσο για το θέμα αξιοπιστίας η αξιοπιστία βασίζεται σε πρόσωπα και έργα.
ΠROLETARIAT έγραψε:γιαυτο η ενωση θα διαθετει [τουλαχιστο αυτη τη στιγμη] τις πλειστες προυποθεσεις [ασχετα απο λαθη, παραληψεις, προσωπικες ερμηνειες η επιδιωξεις] ως προς το συντονισμο/συγχρονισμο των παραπανω...

Μακάρι. Καλή επιτυχία στο έργο σας.
ΠROLETARIAT έγραψε:ειμαι πεπεισμενος πως αξιζει να επενδυσουμε
γιατι βρισκεται πλησιεστερα στη γραμμη εκκινησης ενος σοβαρου, αξιοπιστου και εκτενους διαλογου που μας αφορα [γραφιστες, γραφικους, εργοδοτες, εργαζομενους, μελη η μη...]

Αυτό θέλει μεγάλη ανάλυση.
Για να κάνεις διάλογο καταρχάς πρέπει να έχεις παρουσία στην καθημερινή πραγματικότητα, σε χώρους που παράγουν κλαδική κοινωνικοποίηση.

Είσαι σίγουρος ότι η εγε έχει τέτοια παρουσία;

Και που ήσουν αγαπητέ φίλε τα τελευταία δυο τουλάχιστον χρόνια που το vcdc άνοιξε δημόσια τις πόρτες του στον διάλογο και έρχεσαι σήμερα να μας μιλήσεις για διάλογο?

Οσο για το αξιόπιστος και εκτεταμένος δεν το σχολιάζω.

Καλή συνέχεια και καλωσόρισες και πάλι στο vcdc.
Θεμιστοκλής Χαψής
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό ΠROLETARIAT » 12.07.07, 8:17 am

Themistoklick

σε ευχαριστω για τις παρατηρησεις και την υποδοχη σου

για τη διαφορετικοτητα των αποψεων μας δεν νομιμοποιουμαστε [ηθικα τουλαχιστον] να αφοριζουμε ανθρωπους, ιδεες, στασεις... οπως λαλιστατο και ακαταπαυστο μελος του vcdc επραξε εναντι μου

επανερχομαι να λυσω παραξηγησεις [αυτες που με αφορουν]...

ταπεινα

.sotirisioutzioukis
ΠROLETARIAT
Member

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 12.07.07, 11:02 am

ΠROLETARIAT έγραψε:[...]
για τη διαφορετικοτητα των αποψεων μας δεν νομιμοποιουμαστε [ηθικα τουλαχιστον] να αφοριζουμε ανθρωπους, ιδεες, στασεις... οπως λαλιστατο και ακαταπαυστο μελος του vcdc επραξε εναντι μου
[...]

Χμ. Για να δούμε που ακριβώς αντέδρασα ο ακατάπαυστος και αν αφόρισα κάποιον και για ποιον λόγο λοιπόν.

ποιο το ευρος της αποτυχιας και που οφειλεται ?
υπαρχει καταστατικη η πραγματικη συμπαθεια της ενωσης προς καπου ?
καλως η κακως η ενωση [εστω ως σωματειο προυπηρχε]
καλως η κακως προσπαθειες απαξιωθηκαν...
νεες ευπροσδεκτες αποψεις, τασεις, σχηματα, οχηματα δημιουργηθηκαν
και ειναι ευχη να δημιουργουνται παντα ως συνιστωσα των χωροχρονικων
απαιτησεων και αναγκων...
το ζητημα που παραμενει ειναι εαν μπορει αυτο το πληθος των
επαγγελματικων και αλλων αιτηματων να εκφρασθει αποτελεσματικοτερα
και με περισσοτερη αξιοπιστια εναντι τριτων [κρατος, αγορα, κοινωνια]
γιαυτο η ενωση θα διαθετει [τουλαχιστο αυτη τη στιγμη] τις πλειστες
προυποθεσεις [ασχετα απο λαθη, παραληψεις, προσωπικες ερμηνειες η
επιδιωξεις] ως προς το συντονισμο/συγχρονισμο των παραπανω...
και ενω βιωνω διλληματικα το ρολο του μελους του δσ της ενωσης
γραφιστων ελλαδας [αντικαθιστωντας ως πρωτος αναπληρωματικος,
παραιτηθεντα συναδελφο] ειμαι πεπεισμενος πως αξιζει να επενδυσουμε
γιατι βρισκεται πλησιεστερα στη γραμμη εκκινησης ενος σοβαρου, αξιοπιστουκαι εκτενους διαλογου που μας αφορα [γραφιστες, γραφικους, εργοδοτες, εργαζομενους, μελη η μη...]
ζηταω συγνωμη για τη φλυαρια...
[...]

Βλέπω στο (δυσανάγνωστο λόγω κενών) ποστ κάπου να υπάρχει συγκεκριμένη πρόταση σχετικά με το ΘΕΜΑ του τόπικ που αποφάσισες να συμμετέχεις? Όχι.

Αυτό που εισπράττω είναι μια "εκστρατεία" από την πλευρά σου υπέρ της ΕΓΕ.
Η ΕΓΕ έχει κάνει κάποια κίνηση με αυτόν τον σκοπό μέχρι σήμερα? Όχι.
Γιατί?
Η ακόμα προετοιμάζεται για τον "Διάλογο"?

καλο μεσημερι σε ολους και ολες που μοχθατε πριν η μετα απο τα
προσωπικα σας συμφεροντα για τον κλαδο, το χωρο, την ιδεα, την προοδο
εν τελει...
[...]

Και τον διάλογο θα τον εξασφαλίσει όταν ένας "αντιπρόσωπός" της ακολουθεί αυτήν την οδό μάλλον.
Και μετά μιλάς για αφορισμούς.
Προς τι η ειρωνεία?
Δεν κατάλαβα το στυλ του "μόχθου πριν ή μετά από τα προσωπικά μας συμφέροντα για τον κλάδο, το χώρο, την ιδέα, την πρόοδο εν τέλει..."

επανερχομαι να λυσω παραξηγησεις [αυτες που με αφορουν]...
[...]

Καμία παρεξήγηση δεν υπάρχει!
Συζητάμε σχετικά με μια κίνηση ενημέρωσης του κοινού για θέματα οπτικής επικοινωνίας, εσύ, από την άλλη, κάνεις promotion στην ΕΓΕ και σου απάντησα ανάλογα.
Θεωρώ ότι τοποθετήθηκα επαρκώς σχετικά με τον τρόπο που αντέδρασα στην δημοσίευσή σου και δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο.
Αν έχεις να προτείνεις κάτι σχετικά με το θέμα που συζητάμε, καλώς.
Αν όχι, τότε ακολούθησε την συμβουλή σου και μην εκτίθεσαι άδικα.

Καλημέρα. :)
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 12.07.07, 1:59 pm

Themistoklick έγραψε:
theosdesign έγραψε:Συμφωνώ ότι η προσπάθεια της ΕΓΕ έχει ως τώρα αποτύχει και αυτό μας καθιστά δύσπιστους, αλλά αυτό δεν μπορεί να μας κάνει να φτιάχνουμε νέους φορείς για να εξυπηρετούμε τα δικά μας "εγώ" και πιστεύω.

Θοδωρή καλημέρα!

Πραγματικά το πιστεύεις αυτό δηλαδή το ότι άσχετα με την επιτυχία ή αποτυχία ενός φορέα δεν μπορεί να δημιουργηθεί κάτι νέο, εναλλακτικό, διαφορετικό;

Αυτή η άποψη είναι ιστορικά, βιολογικά, επιστημονικά και κοινωνικά εντελώς αντίθετη με ότι έχει συμβεί μέχρι τώρα στην ανθρώπινη ιστορία και πρόοδο.

Αν μάλιστα κάτι νέο έχει φτιαχτεί για να εξυπηρετεί τα δικά του "εγώ" (αν αποδειχθεί τελικά κάτι τέτοιο) τότε το παλιό που δεν έχει καταφέρει στόχους και ενώ επιμένει στα ίδια πρόσωπα / μεθόδους τότε ποιόν εξυπηρετεί ?

Κλείνω εδώ λέγοντας το εξής.

Έχεις την άποψη και την έχουν και αρκετά άλλα άτομα ότι μπορείτε να μπείτε στην Ένωση και να αλλάξετε τα πράγματα. Ειλικρινά είναι πολύ όμορφο και ευχάριστο σαν σκέψη και δεν διαφωνούμε καθόλου σε αυτό. Ούτε εγώ, ούτε ο Χάρης ούτε κανένας. Έχετε τις ευχές μας.

Μπείτε και αλλάξτε τα πάντα. Από το προεδρείο μέχρι το καταστατικό και από τις μεθόδους μέχρι την επικοινωνιακή φιλοσοφία.

Καλή επιτυχία

Οτι βάση της φύσης όλα γίνονται και να δημιουργούνται καινούρια πράγματα όταν κάποια άλλα φυτοζωούν, είναι γνωστό και κατανοητό. Αλλά είναι και γνωστό πλεόν ότι ο άνθρωπος και δη ο έλληνας είναι δύσπιστος απέναντι σε κάτι καινούριο. Διαπιστώνω πώς έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε κάτι κανούριο 3-4 δέκα άτομα και δεν το κάνουμε. Και αν γίνει σίγουρα θα υπάρχει δυσπιστία απέναντι στο όργανο αυτό κι ας απαρτίζεται από μέλη αυτού του φόρουμ.
Η πρόταση σου από ότι κατάλαβα λοιπόν φτιάξτε μια ομάδα και αν πάει ακολουθούμε.....Απλά με αυτές τις μεθόδους, δημιουργώντας μικρούς πυρήνες δεν γίνεται κάτι, παρά ένα ωραίο πρωτάθλημα 5x5 ή και μπάσκετ για τους μπασκετόφιλους.
Είναι πιο εύκολο να πονέσεις από μια μπουνιά, παρά από ένα δάχτυλο!

Ευχαριστώ
Θοδωρής!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων