Καμπάνια ενημέρωσης του κοινού σχετικά με την γραφιστική

Θέματα Ηθικής, Δεοντολογίας, προβληματισμοί και θεωρητικές απόψεις πάνω στην οπτική επικοινωνία.

Δημοσίευσηαπό xhybridfish » 12.07.07, 2:29 pm

theosdesign έγραψε:[...]
Είναι πιο εύκολο να πονέσεις από μια μπουνιά, παρά από ένα δάχτυλο!
[...]

μωρέ και το δάχτυλο μια χαρά πονάει, ειδικά αν πετύχεις μάτι (οπτική επικοινωνία) :lol:
xhybridfish
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 12.07.07, 2:54 pm

theosdesign έγραψε:Η πρόταση σου από ότι κατάλαβα λοιπόν φτιάξτε μια ομάδα και αν πάει ακολουθούμε.....

Καλησπέρα φίλε Θοδωρή!
Όχι δεν εννοούσα αυτό. Πιθανότατα να μην σου έδωσα εγώ να καταλάβεις.

Δεν είμαι από τους ανθρώπους που βάζουν άλλους να κάνουν τη δουλειά και στο τέλος να καρπωθώ τις δάφνες του αποτελέσματος ή να πώ μπράβο, καλά τα κάνατε όλα, τώρα έρχομαι και εγώ. Εξού και δεν ψαρεύω στα φόρα υποστηριχτές των ιδεών μου βγάζοντας λογίδρια που ξεσηκώνουν χωρίς ουσία και αποτέλεσμα.

Αυτό που κάνω είναι αν έχω να κάνω κάτι ουσιαστικό να το κάνω χωρίς να περιμένω ούτε αναγνώριση, ούτε υποστηριχτές. Έτσι ξεκίνησε το vcdc πριν 4 χρόνια. Μια ομάδα αιρετικών που τόλμησαν να κάνουν κάτι απλό, ήπιο και ταπεινό. Να ξεκινούν να επικοινωνούν μεταξύ τους, με όνειρα, στόχους και χωρίς φαμφάρες, τίτλους και αξιώσεις. Ένας μικρός πυρήνας όπως γράφεις και εσύ, που ούτε 5x5 δεν γεμίζαμε.

Λέω λοιπόν ότι αν νιώθεις και εσύ ότι μπορείς να κάνεις κάτι για το καλό της κοινότητας, βρες και τους συνταξιδιώτες σου, φτιάξε την σχεδία σου και ταξίδεψε στον προορισμό σου. Αν νομίζεις ότι αυτή η σχεδία είναι η ΕΓΕ κάντο με την ΕΓΕ. Ειλικρινά, κανένα πρόβλημα, καμία παρεξήγηση καμία κακία.

Απλά μην υπερτιμάς αυτό που ακούγεται εντυπωσιακό και μην υποτιμάς αυτό που μοιάζει αδύναμο. Ένας χείμαρρος ξεκινά πάντα με ένα μικρό ρυάκι. Όπως και μια χιονοστιβάδα ξεκινά με μια χούφτα χιονιού.

Φτιάξε τον δικό σου χείμαρρο. Όχι για να έρθω εκ των υστέρων να ακολουθήσω και εγώή εμείς εκ των υστέρων. Κάντο γιατί εσύ το έχεις ανάγκη.

Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό theosdesign » 12.07.07, 3:47 pm

Themistoklick έγραψε: Εξού και δεν ψαρεύω στα φόρα υποστηριχτές των ιδεών μου βγάζοντας λογίδρια που ξεσηκώνουν χωρίς ουσία και αποτέλεσμα.

Μάλλον το παραπάνω δεν στοχεύει σε μένα, αλλά σε άλλους. Διότι πότε δεν ψάρεψα να βρω κανέναν εδώ ή σε άλλο φόρα. Δεν ψάχνω κοινωνούς σε καμία προσπάθεια. Προσπαθώ με ότι έχω. Και με αυτό θα συνεχίσω. Καλά τα φόρα και αυτό που εξυπηρετούν, αλλά όπως ξανα είπα, όχι να επικοινωνήσουν το επάγγλεμα σε αυτούς που μας δίνουν ή προσπαθούμε να μας δώσουν ψωμί. Αυτό λέμε μέσα από αυτό το τόπικ.
Ίσως αν ανταποκρινόταν κάποιος στο κάλεσμα, όταν έγινε, να μπορούσε να πει κάτι τότε.
Είμαι ρυάκι και θα προσπαθήσω να γίνω χείμμαρος, αλλά όλους τους γραφίστες ενωμένους όσο αισιόδοξος και αν είμαι δύσκολο.

Θοδωρής!
Theo|s Design
graphic+visual designer
Άβαταρ μέλους
theosdesign
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 12.07.07, 4:21 pm

Φυσικά και δεν στοχεύει σε σένα! Αυτό μας έλειπε.

Φίλε μου, τα φόρα είναι καλά όταν θέλει κανείς να προβληθεί
και να κάνει ανακοινώσεις αλλά όταν υπάρχουν συνάδελφοι που ζητάνε
βοήθεια ή που κάνουν σοβαρές συζητήσεις για το κλάδο τα σνομπάρουν
γιατί εκεί δεν υπάρχει ούτε προβολή προσωπική, ούτε media, ούτε τίποτα.

Για να μπορέσεις να προβάλεις την κοινότητα προς τα έξω, πρέπει
πρώτα να επικοινωνήσεις με την κοινότητα. Η κοινότητα είναι εδώ.
Έχεις βρει την πλατφόρμα αυτή έτοιμη λοιπόν. Χρησιμοποίησέ την
δημιουργικά, αξιοποίησε τα μέλη της και το αποτέλεσμα θα έρθει.

Αν πάλι θεωρείς ότι η Εγε έχει καλύτερο και ευρύτερο τρόπο επικοινωνίας
και χρονικά και γεωγραφικά, τότε χρησιμοποίησε την πλατφόρμα της εγε.
Αν καμία από αυτές δεν σου κάνουν, κάνε τη δική σου. Απλά πράγματα.

Για άλλη μια φορά, τις καλύτερες ευχές για ότι καλύτερο.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό joe » 18.07.07, 9:19 pm

Παρακολουθω το θεμα καιρο τωρα και δυστυχως διαπιστωνω οτι για μια ακομη φορα οπως ελεγε και η γιαγια μου ''πολλα λαδια και τηγανιτες τιποτα''. Πανω που χαιρομαι να βλεπω πρωτοβουλιες ξαφνικα βλεπω οτι η συμμετοχη ειναι το επιπεδου ''wow'' στην αρχη και μετα ''που να τρεχεις τωρα...'' και αυτο ειναι το καλο κομματι γιατι το κακο ειναι ολες αυτες οι συμμετοχες που δεν υπηρξαν ποτε ουτε με την μορφη ενος ποστ.

Η ρηση think big εχει εφαρμογει οπως φαινεται μονο στο εξωτερικο. Σε ολα τα επιπεδα. Γιαυτο πριν μαθεις να τρεχεις πρεπει να μπουσουλας. Ωραιες οι ιδεες για ''διαπλανητικη'' αναδειξη του επαγγελματος, αλλα οπως προειπαν αλλοι υπαρχουν αντικειμενικες δυσκολιες που απτονται τις κοινης λογικης. Αυτο σημαινει να μην κανουμε τιποτα? Οχι βεβαια. Απλα θα παμε απο τα βασικα.
Τι αρχηγεια και ομαδες εργασιας σκαρωνεται? Δεν χρειαζονται αυτα. Τι να τις κανουμε τις αφισσες και τα εντυπα που κοστιζουν μια περιουσια οταν ηδη μπορουμε να τρυπωσουμε σε καθε σπιτι σε καθε γραφειο μεσω internet σχεδον δωρεαν?
Η γνωμη μου ειναι η εξης.
1 Να φτιαχτει μια ιστοσελιδα η οποια θα παρουσιαζει με εναν ομορφο και ΚΑΤΑΝΟΗΤΟ τροπο τι ειμαστε, τι κανουμε και ΓΙΑΤΙ μας χρειαζονται. Γιατι αυτο το ρημαδι good design = good business ισχυει. Θελετε να ειναι μια ομορφη ταινιουλα? Θελετε να ειναι μελετες οπου θα παραθετουμε ενα υποθετικο προιον κακα σχεδιασμενο και σωστα σχεδιασμενο? Οι ιδεες και προτασεις πολλες. Θελετε παραπομπες σε βιβλιογραφια που μας αφορα μεταφρασμενη? Οτιδηποτε.
2 Να προμοταρουμε αυτην την σελιδα και να ενισχυσουμε το κυρος της. Ολοι θα εχουν συμφερον γιατι δεν θα υποστηριζει μικρους μεγαλους εργοδοτες υπαλληλους και δουλους αλλα ΤΗΝ ΓΡΑΦΙΣΤΙΚΗ. Θα μπορουσε να ειναι μια προσπαθεια ενισχυμενη απο ολα τα φορα της ελλαδας? Αρκετες χιλιαδες μελη να υποστηριζουν αυτη την κινηση θα ηταν ηδη ενα δειγμα εγκυροτητας. Θα μπορουσαν να ειναι ενας αριθμος συνεργατων μας σε θεματα παραγωγης που θα εβλεπαν περα απο την μυτη τους? Οσοι πιστοι και συνετοι. Αν σε καθε επαγγελματικο μας email ειχαμε στο κατω μερος ενα μικρο λινκ, αν στελναμε σε πελατες μας newsletter καθε μηνα, αν καναμε spam στην τελικη, σιγα σιγα θα γινοταν μια αρχη.

Αν δεν μπορουμε να κανουμε ουτε αυτο που πολλοι ισως να λετε απο μεσα σας ''και σιγα μην μας παρουν τα κλαμματα...'' τοτε ουτε τα μεγαλεπηβολα μπορουμε να κανουμε. Για την ακριβεια για κανα μπανιο ειμαστε και πολυ μας πεφτει.

Οσο για την ΕΓΕ. Κυριοι αν η ΕΓΕ ειχε οποιαδηποτε υποσταση τωρα θα επρεπε να ανεβαζατε το βλεμμα σας και να βλεπατε ενα ΕΓΕ να! μετα συχγωρησεως στο header. Αφου βλεπετε vcdc και δεν υπαρχουν εδω καμια 10 ατομα που να ανταλασσουν αποψεις περι design και αυτο ολο, αλλα βλεπετε εκθεσεις (ιντερνετικες), εργασιακα θεματα, συμβουλες, αγγελιες και ΟΛΑ αυτα γυρω τοτε αυτο σημαινει οτι καποιος κοιμηθηκε πολυ. Για μενα η ιστορια τελειωσε πριν 2 χρονια στο BIOS οταν ο προεδρος εξηγγειλε με ενθουσιασμο την δημιουργια ομαδων εργασιας για εικαστικα, εκθεσιακα ΚΑΙ συνδικαλιστικα θεματα. Ρωτησα αν εργαζομουν σκληρα ολο το χρονο για συλλογη στοιχειων τελικα τι θα τα εκαναν. Ποιο ηταν το επομενο βημα. Η απαντηση ηρθε με το βλεμμα της αγελαδας που κοιταει το τρενο να περνα και δεν ξερει τι ειναι. Την συνεχεια ισως την θυμουνται καποιοι, γιατι ανοιξε το κουτι της πανδωρας :lol:
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο X.I Οπτική Επικοινωνία. Ηθική, Δεοντολογία, προβληματισμοί, απόψεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων