3d Printed Sculptures!!!

Ζωγραφική, Γλυπτά, Τεχνουργήματα, Origami, Αφηρημένες κατασκευές, Κόσμημα.

3d Printed Sculptures!!!

Δημοσίευσηαπό andreas_m » 30.08.12, 9:10 pm

Γεια σε όλους,

Από εδώ θα σας παρουσιάζω κάποια προσωπικά κομμάτια που σχεδιάζω στον υπολογιστή και τα τυπώνω στο 3d Printer που διαθέτω. Τονίζω πως είναι δικά μου σχέδια κι όχι πελατών που τυπώνω τα δικά τους!

Εικόνα

Εικόνα

Δυο αγαλματίδια γραφείου/βιβλιοθήκης, από συνθετικό πλαστικό, με ύψος κοντα στους 8 πόντους! γενικά είμαι του abstract και του minimal παιδί !! :P

Γενικά μου αρέσει να παίζω με ανθρώπινες μορφές... Να τις αλλοιώνω, να τις παραλάσσω και να τις συνδυάζω με τρόπο ανορθόδοξο πολλές φορές!

Με τον καιρό θα επανέρχομαι όταν έχω κάτι φρέσκο και όμορφο(για μένα πάντα όμορφο, για εσάς μπορεί να είναι έκτρωμα!)

Παράλληλα, θα χαρώ πολύ να απαντήσω τις όποιες απορίες έχετε αναφορικά με την "εκτύπωση" τέτοιων κομματιών!
andreas_m
Member

Re: 3d Printed Sculptures!!!

Δημοσίευσηαπό PAN » 31.08.12, 2:16 pm

πόσο περίπου (ενδεικτικά - χωρις δεσμευση τιμής) κοστολογείς ένα τέτοιο (παραγωγή μονο)
Άβαταρ μέλους
PAN
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Vasos » 31.08.12, 4:09 pm

και εμένα μου πέρασε αυτή η ερώτηση απο το μυαλό..
Αν δεν ξέρεις προς ποιο λιμάνι πλέεις, κανένας άνεμος δεν είναι ευνοϊκός.
Vasos
Member

Δημοσίευσηαπό andreas_m » 31.08.12, 9:33 pm

Καλησπέρα παιδιά,

Πολύ σωστά θέτετε το θέμα "παραγωγή μόνο", καθώς αν μιλάγαμε και για design από δικής μου πλευράς, δλδ για παράδειγμα αν μου έλεγε κάποιος "Είδα αυτό, θέλω κάτι παρόμοιο", τότε θα χρεώνονταν φυσικά και το design και η τιμή θα ήταν ψηλότερη.

Επίσης, σα δημιουργός και έμπορος μπορώ να κοστολογήσω τη δουλειά μου όσο πιστεύω εγώ πως αξίζει, ως κάνει δλδ ο κάθε επαγγελματίας. Το αν θα πληρώσει κάποιος είναι άλλο θέμα! :wink:

Αναφορικά λοιπόν με την παραγωγή και μόνο, το κόστος μια υλοποίησης τέτοιας ξεκινά από 40 euros και φτάνει τα 70 euros, ανάλογα με το πόσο παχύ είναι ένα αντικείμενο, πόσο δουλεύει το μηχάνημα, πόση ώρα θέλω εγώ μετά για να το επεξεργαστώ και να το φέρω σε μορφή τελικού προϊόντος κλπ. Μιλάμε για ένα προϊόν/διακοσμητικό χώρου που γενικά οι τιμές στα concept κομμάτια είναι πολύ υψηλότερες, αλλά αυτό είναι και πάλι θέμα του καθενός... Και πάλι όμως, οι τιμές είναι θέμα πολυπαραγοντικό, οπότε μια τελεσίδικη απάντηση ίσως να είναι και παραπλανητική, τα ακρότατα που έθεσα όμως είναι κι αυτά που έχω θέσει ως τώρα εγώ στις κατασκευές αυτού του είδους!

Αν και πολλοί πελάτες μου, για να μειώσουν το κόστος, μειώνουν τα πάχη ή το συνολικό όγκο του αντικειμένου τους, εγώ πάντα λέω πως καλό είναι να έχουμε λίγη "χάρη" στην κατασκευή για να βγει σωστό αποτέλεσμα... Κι αυτό γτ με νοιάζει ο άλλος να χαρεί τη δημιουργία του... Και σας μιλάω εκ πείρας, παράτησα πόστο σε βιομηχανία για να ασχοληθώ με τη δημιουργία, οπότε ξέρω τι "καψούρα" είναι να κρατάς στα χέρια σου το πόνημά σου... :D

Για οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε!
andreas_m
Member

Δημοσίευσηαπό andreas_m » 31.08.12, 9:59 pm

Να κι ένα φρέσκο μοντέλο μου, της σειράς που ονομάζω "Distortion" :

Εικόνα

Εικόνα

Είναι από αυτά τα σχέδια που βλέπει η μητέρα μου και με ρωτάει όλο καημό "Τι έκανα λάθος όταν σε μεγάλωνα??" :P
andreas_m
Member

Δημοσίευσηαπό PAN » 03.09.12, 11:13 am

Με μια πρώτη «ματιά» ΟΚ μου φαίνεται (το φανταζόμουν ακριβότερο...)
Θα το έχω στο μυαλό μου....
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
PAN
Junior Member

Δημοσίευσηαπό andreas_m » 10.09.12, 10:42 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα! Ιδού ένα βάζο-σε κλίμακα- που σχεδίασα κι εκτύπωα για το γραφείο μου. Υπάρχει μια καμπύλη που ακολουθεί το wireframe της δομής, στην οποία έχω "καρφώσει" καμιά 40αριά πράσινα κρυσταλλάκια Swarovski!

Εικόνα
andreas_m
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 10.09.12, 4:26 pm

Έχω διαβάσει γι' αυτό, αλλά δεν πολυξέρω.
Μου εξηγείς;
Πχ. είδα ότι η τεχνολογία προέρχεται από κάτι που έφτιαξαν για τους αστροναύτες, ώστε να "τυπώνουν" και να ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ τρισδιάστατα και ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ, εργαλεία που χρειάζονται εκεί "πάνω" (στο διάστημα) και προφανώς δεν μπορούν να τα ...κουβαλούν από "δω κάτω" (Γη).

Κάτι τέτοιο είναι;

Και ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ πχ. ένα τέτοιο αγαλματάκι; Εννοώ Η ΕΚΤΥΠΩΣΗ;
Δηλαδή, αυτό το 40-70 ευρώ που λες, εννοείς ΣΟΥ ΦΕΡΝΩ ΕΓΩ ΜΟΝΤΕΛΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ (δημιούργημά μου) και το τυπώνεις τρισδιάστατο στα 40-70 ευρώ;
Καλή φάση ακούγεται.
Αρχικά ΣΕ ΛΕΥΚΟ;
(Όχι ότι ενδιαφέρομαι για "καρνάβαλο" σχέδιο)...
Και ΠΩΣ τα θες τα σχέδια; Σε ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ μορφή ή σε δισδιάστατη;

Υποθέτω ότι ο εκτυπωτής 3D που διαθέτεις, έπρεπε να σου κόστισε... το... δεύτερο αμάξι σου;!

(Θα μπορούσαμε και να συνεργαστούμε, ίσως. Να σου φτιάχνω ό,τι σου 'ρθει και να τα τυπώνεις να τα πουλάς.)
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό andreas_m » 10.09.12, 6:11 pm

Γεια σου lupus!

H τεχνολογία αυτή δε νομίζω πως γεννήθηκε για τους αστροναύτες! Άλλωστε θα ήταν κομματάκι αστείο να σηκωθούν να πάνε Σελήνη χωρίς να έχουν υπολογισμένο και στο inventory τους το καθετί! Για μένα, χωρίς να διεκδικώ το αλάθητο φυσικά, αυτό που είδες με τα διαστημόπλοια είναι ένα φανταστικό promo!

H τεχνολογία αυτή επιτρέπει στο σχεδιαστή/μηχανικό/αρχιτέκτονα/ερευνητή/R & D-ίστα, γιατρό, χομπίστα κλπ να αποκτήσει ένα απτό μοντέλο των ψηφιακών του σχεδίων. Η φράση 3d printing δεν αντικατοπτρίζει σωστά την τεχνολογία, όσο καλά την αποτυπώνει ο όρος "Rapid Prototyping"(ελληνικά, ταχεία προτυποποίηση) η οποία είναι και μια βιομηχανική πρακτική που βοηθά στο να αποκτά το ενδιαφερόμενο τμήμα ενός εργοστασίου για παράδειγμα ένα λειτουργικό ή μη πρότυπο ενός σχεδίου τους χωρίς να είναι ανάγκη να διακοπεί η γραμμή παραγωγής και να τσακώνονται 3 βάρδιες την ημέρα κάθε μέρα για 2 βδομάδες για το ποιος είναι πιο "σχετικός: οι τεχνίτες ή οι σχεδιαστές! :P Τα 'χω βιώσει και γι' αυτό τα μεταφέρω. Επίσης, κι επειδή ο χρόνος είναι χρήμα, ένα πρότυπο τέτοιο κοστίζει πολύ λιγότερο από το να προσπαθήσει κανείς να εισάγει σε γραμμή παραγωγής στατικών θέσεων μια καινούρια πατέντα...

Αυτά τα ολίγα για την τεχνολογία. ΓΙα περαιτέρω info, εδώ είμαστε να σου δώσω και Links Να δεις ότι θες!

Αναφορικά με το κόστος παραγωγής τώρα. Η περίοδος που βιώνουμε οικονομικά όλοι μας είναι τέτοια που δυστυχώς έχουμε φτάσει να παρέχουμε μοντέλα και υπηρεσίες προτυποποίησης για λίγα λεφτά. Τα κομμάτια αυτά, από παραγωγική σκοπιά και μόνο έπρεπε να κοστίζουν τουλάχιστον 100-120 το καθένα, αν αντιληφθούμε το τι αγοράζει κανείς κι αν αντιληφθεί-ακόμα σπουδαιότερο-τι θα του πάρει ένα καλουπατζής/φρεζαδόρος/τορναδόρος/laser-ας κλπ για την ίδια δουλειά. Καθαρά προσωπικά μιλώντας λοιπόν, προτιμώ να κινούμαι, έστω και με λιγότερα, παρά να καταντήσω το μηχάνημα αυτό κρεμάστρα γι' άπλυτα...

Το κόστος σε τέτοια κομμάτια-ανάλογα τα πάχη, το αν είνια κούφια ή μασίφ, το μέγεθος, τη μέθοδο χτισίματος και το post process- τα κοστολογώ εκκινώντας από 40 ευρώ περίππου. Από κει και πέρα το που θα φτάσει το κόστος είναι κάτι που θα ήταν επιπόλαιο να το αναφέρω έτσι χωρίς να έχω κάτι απτό.

Τέλος, μιλάμε για λευκό χρώμα... Υπάρχουν κι έγχρωμοι εκτυπωτές, αλλά-κι εδώ παραθέτω προσωπική άποψη και μόνο-το παραγόμενο μοντέλο είναι σαν ένα ξεβαμμένο στο πλυντήριο χρωματιστό. Εγώ όταν έχω κάτι που θα χρειαστεί να βαφεί-δεν το κάνω εγώ, το κάνει ο πελάτης που συνήθως τυπώνει χαρακτήρες και θέλει να ασχοληθεί κι ο ίδιος- του κάνω επιφανειακές κατεργασίες τέτοιες έτσι ώστε τα χρώματα και να πιάνουν αλλά και να μη διαποτίζουν σε όγκο το μοντέλο!

Τα σχέδια φυσικά πρέπει να είναι σε 3d μορφή, καλύτερα επέκταση αρχείου .stl ή obj, να είναι σωστά-δλδ watertight, να προσέχουμε τα Normals, να δίνουμε πάχη στις επιφάνειες κλπ κλπ- και φυσικά να είναι εντός ανοχών του μηχανήματος. Πάντα βέβεια είμαι εδώ ώστε να "διαφωτίσω" το σχεδιαστή και να μην ταλαιπωρείται άδικα.

Πάντα είμαι ανοιχτός σε συνεργασίες, και φυσικά σε περιμένω να "χτίσουμε" εδώ κάτι δικό σου ανά πάσα ώρα!!
andreas_m
Member

Δημοσίευσηαπό lupus » 10.09.12, 7:18 pm

"Tην κάτσαμε"...!
Ελάχιστα πράγματα ξέρω από 3D - εκτός απ' αυτά, σχεδόν όλα τα άλλα έχω κάτσει να μάθω, σε λίγο και... πιλότος Μιράζ θα γίνω.
( Aν θέτε, τιμήστε με την παρουσία σας την ιστοσελίδα μου: http://www.lupus-creations.gr

...Ή το μίνι-portfolio, στο προφίλ μου στο FaceBook:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.148789731851767.33062.100001622234298&type=3 )
Άβαταρ μέλους
lupus
Senior Member

Δημοσίευσηαπό andreas_m » 25.09.12, 6:52 pm

Καιρό είχα να σας δείξω κάτι από την προσωπική μου δουλειά, οπότε, ιδού!!

Εικόνα

Αν και δεν κάνει να ξεχωρίζει ο δημιουργός τα "τέκνα" του, αυτό ίσως είναι το πιο όμορφο που έχω χτίσει ως σήμερα, και ταυτόχρονα το πιο δύσκολα χειραγωγίσιμο αφού βγει από τον printer!
andreas_m
Member

Επιστροφή στο VI.V Ζωγραφική / Γλυπτική / Origami / Κατασκευές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων