Origami

Ζωγραφική, Γλυπτά, Τεχνουργήματα, Origami, Αφηρημένες κατασκευές, Κόσμημα.

Re: Origami

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 29.11.09, 4:23 pm

Τρία καινούργια μοντέλα που δίπλωσα αυτές τις μέρες (Προετοιμάζομαι για το συνέδριο που θα γίνει στην Ιταλία από το CDO τέλος της βδομάδας)

Robert J. Lang's "Tree Frog"
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί "tissue" 40 εκατοστών τετράγωνο το οποίο είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη

Roman Diaz's "Vixen"
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί "tant" 35 εκατοστών τετράγωνο το οποίο είχε βαφτεί με λευκό χρώμα στην πίσω πλευρά του πρίν διπλωθεί

Quentin Trollip's "Gorilla"
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί "tissue" 30 εκατοστών τετράγωνο το οποίο είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 01.12.09, 5:42 pm

Roman Diaz's "Owl"
Εικόνα
Διπλώθηκε από χαρτί "tissue" λευκό και καφέ τα οποία κολλήθηκαν μεταξύ τους με γλουτολίνη, κόπηκε ένα κομμάτι τετράγωνο και διπλώθηκε το μοντέλο αυτό
Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 12.01.10, 6:08 pm

Satoshi Kamiya's "Veiltail Angelfish"
Εικόνα
Πρώτη μου φορά που διπλώνω αυτό το εξαιρετικό μοντέλο του Satoshi Kamiya. Tις οδηγίες μου τις έδωσε ο ίδιος προσωπικά στο συνέδριο για το origami που έγινε στην Iταλία από το CDO στις αρχές Δεκεμβρίου και είναι βασικά οι προσωπικές του σημειώσεις βάσει των οποίων δίδαξε αρκετούς από τους συνέδρους στο πώς να διπλώσουν το συγκεκριμένο μοντέλο.
Διπλώθηκε από χαρτί "tissue" 40 εκατοστών, τετράγωνο, το οποίο επεξεργάστηκε με methyl cellulose (γλουτολίνη)

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 12.01.10, 6:22 pm

Kαταπληκτικα! :)
( Ο ταυρος παραμενει το αγαπημένο μου)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό picasso » 17.01.10, 4:27 pm

Kalispera se olous..... :D
Diavasa gia to origami kai einai pollh endiaferon texnh, mporei kapoios na mou
pei pos mporo na asxolhtho px. me kapoio biblio me kapoia (ellinika)sites......na do ta vasika gia kapoioa sxedia ktl.....euxaristo....
picasso
Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 17.01.10, 11:54 pm

picasso, καλωσήλθες στο φόρουμ. Θα πρέπει όμως να γράφεις ελληνικά για να συνεχίσεις εδώ! Καλή και δημιουργική συνέχεια λοιπόν! :)

Υ.Γ. Με την ευκαιρία, θερμά συγχαρητήρια στον Ετεοκλή! Εντυπωσιακές δουλειές! :clap
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 21.01.10, 7:00 pm

Picasso, καλωσόρισες και από εμένα στο forum.
Oντως το origami, είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα μορφή τέχνης και χαίρομαι αφάνταστα που έστω και λίγο σού έδωσα το κίνητρο για να ασχοληθείς με αυτό.

Θα προσπαθήσω να σε βοηθήσω στα πρώτα σου βήματα με 2-3 πολύ απλούς τρόπους.
A Aν βάλεις την λέξη κλειδί "origami" σε οποιανδήποτε μηχανή εύρεσης στο internet, θα σου βγάλει χιλιάδες σελίδες τις οποίες μπορείς σιγά σιγά να διαβάσεις, να βρείς μοντέλα και οδηγίες σε pdf για να κατεβάσεις και να αρχίσεις να διπλώνεις.
B Mπορείς να πάς στην σελίδα του φίλτατου Δημήτρη Δάλα http://www.origami.gr στην οποία θα διαβάσεις αρκετά για την τέχνη αυτή, καθώς επίσης να βρείς μοντέλα για να διπλώσεις.
Γ Aν πας σε μεγάλα βιβλιοπωλεία του κέντρου, θα βρείς πολλά βιβλία, είτε για αρχάριους είτε για πεπειραμένους με θέμα το origami. Tα βλέπεις, και επιλέγεις αυτό το οποίο σου κάνει ανάλογα με τις δυνατότητες σου. Δεν μπορώ να σου δώσω ονόματα τίτλων μιας και ο κάθε ένας απευθύνεται σε ένα ευρύ φάσμα της τέχνης. Ψάξε όμως για βιβλία του John Montroll, μπορείς να μάθεις πολλά από αυτά τα βιβλία.
Eλπίζω να σε βοήθησα...

Patounik, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, να είσαι καλά..

Φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό picasso » 24.01.10, 3:10 am

Ευχαριστω Ετεοκλη, πραγματικα με βοηθησες, θα ψαξω για αυτα που μου ειπες και τον ιστοτοπο και για το συγγραφεα και ελπιζω σε λιγο καιρο να εχω μαθει για το origami (ιστορικα) να μπορω να διπλωνω (πρακτικα!!) γιατι οπως ειπα ειναι πολλη ενδιαφερον μου αρεσουν τα καινουργια πραγματα και αυτο ειναι καινουργιο για μενα......ευχαριστω για το χρονο σου..... :)
picasso
Member

Δημοσίευσηαπό despaya » 24.01.10, 1:38 pm

Ειλικρινά Ετεοκλή είμαι εντυπωσιασμένη.. Καιρό τώρα σκέφτομαι να ασχολειθώ με το origami και πρέπει να σου πω πως πλέον απέκτησες άλλον ένα θαυμαστή. Διάβασα όλες σχεδον τις δημοσιεύσεις και ξεκινάω άμεσα την πρώτη προσπάθεια..
Ελπίζω να έχω τη βοήθειά σου αν στο μέλλον τη χρειαστώ..
keep doing your job!! you are perfect!
Despoina
despaya
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 24.01.10, 10:14 pm

@ Picasso: Δεν κάνει τίποτα φίλε μου, αντιθέτως χαίρομαι που σε βοήθησα. Για ότιδήποτε άλλο θές, εδώ είμαστε ;-)

@ Despaya: Tην βοήθειά μου θα την έχεις όποτε την χρειαστείς, αυτό είναι δεδομένο. Kαι όχι μόνο εσύ, αλλά και οποιοδήποτε άλλος με χρειαστεί.
Iσως, αν μαζευτούμε και άτομα που ενδιαφέρονται, να κανονίσουμε συνάντηση, να φέρει ο καθένας που έχει κάποια μοντέλα διπλωμένα, να συζητήσουμε, ίσως και να κάνουμε και κάποιου είδους σεμινάρια. Eγώ πραγματικά θέλω πολύ να οργανωθεί ένα group για origami στην Eλλάδα, με συνέδρια, εκθέσεις, συναντήσεις κ.λπ.

Nα είστε καλά
φιλικά
Eteokles

PS. Eχω ανοίξει και ένα group στο facebook για όποιον θέλει και ενδιαφέρεται. Θα το βρείτε με το όνομα "Origami Hellas"
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 25.01.10, 4:26 pm

Καινούργιο μοντέλο που δίπλωσα χθές

Satoshi Kamiya's "Barosaurus"
Εικόνα
Διπλώθηκε από ένα κομμάτι τετράγωνο 40 εκατοστών "tissue" το οποίο είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 19.02.10, 7:38 pm

Brian Chan's "Shore Crab"
Εικόνα
Διπλώθηκε από ένα κομμάτι τετράγωνο χαρτί "tissue" το οποίο προτού διπλωθεί είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη (methyl cellulose) και μετά, για το τελείωμα, άσπρη κόλλα PVA σε σημεία που χρειαζότανε ούτως ώστε το μοντέλο να "στέκεται" στα πόδια του

Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 13.04.10, 7:15 pm

Mερικά από τα καινούργια μοντέλα τα οποία έχω διπλώσει

Roman Diaz's "Singing Cardinal"
Εικόνα

Robert J. Lang's "Hercules Beetle"
Εικόνα

Roman Diaz's "Ring Tailed Lemur"
Εικόνα

Nguyen Hung Cuong "Spectacled Bear"
Εικόνα
Oλα τα μοντέλα διπλώθηκαν από διπλό χαρτί τissue, δηλαδή περίπου 40 γραμμάρια, το οποίο είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη (methyl cellulose)

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Neloangelo » 16.04.10, 11:28 am

Καλημερα σας.
Το ονομα μου ειναι Νικος και ειμαι καινουργιος στο forum οποτε καλως σας βρηκα! :D

Αρχισα να ενδιαφερομαι για origami την τελευταια εβδομαδα προσπαθωντας να διπλωσω διαφορα απλα μοντελα (τα καταφερα με επιτυχια) και στη συνεχεια ψαχνω για πιο πολυπλοκα μοντελα.
Απο τη στιγμη που ειδα και τη δουλεια του Ετεοκλη το εχω παρει αποφαση να ασχοληθω!
Θαυμασια δουλεια, πραγματικα τα συγχαρητηρια μου.

Λοιπον υπαρχουν καποιες αποριες που εχω Ετεοκλη για να μπω σε ενα σωστο δρομο.
Πηγα χθες σε 2 μεγαλα βιβλιοπωλεια στο κεντρο της Θεσσαλονικης αλλα βρηκα μονο 2 βιβλια για origami που ειναι για παιδακια. Εψαχνα κατι πιο προχωρημενο αλλα σταθηκα ατυχος. Πηγα και σε 2 μαγαζια με ειδη τεχνης οπου κι εκει δεν βρηκα βιβλια αλλα τουλαχιστον βρηκα καποια χαρτια.
Θα ηθελα να μαθω πως μπορω να προμηθευτω τα χαρτια και απο που, καθως επισης και πως να να ζητησω.
Επισης θα ηθελα να σε ρωτησω πως γινεται περιπου η διαδικασια με τη γλουτολινη, δηλαδη την απλωνεις και απο τις 2 μεριες ή μονο απο το μία, λεπτο ή χοντρο στρωμα? Το αφηνεις να στεγνωσει τελειως πριν το διπλωσεις?
Τα διαγραμματα τα εχεις σε καποιο βιβλιο ή απο τον ιστο? Καποιο λινκ με προχωρημενα διαγραμματα θα βοηθουσε (αν χρησιμοποιεις καποιο).

Βασικα αν λυσω το θεμα με το χαρτι και το θεμα με τη διαδικασια/προεργασια με τη γλουτολινη θα εχω λυσει το 90% των προβληματων μου.

Συγγνωμη αν εχω πολλες αποριες αλλα εχω ενθουσιαστει με την τεχνη origami και με τη δουλεια σου! :)

Περιμενω απαντηση εναγωνιως!
Ευχαριστω
Νικος
Neloangelo
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 16.04.10, 12:42 pm

Nίκο καλημέρα και από εμένα.
Kαλοσώρισες λοιπόν στο forum. Xαίρομαι αφάνταστα που σού έδωσα το κίνητρο για να ασχοληθείς με το origami. Σε ευχαριστώ πρώτα από όλα για τα καλά σου λόγια και ξεκινάω άμεσα να απαντώ στις απορίες σου, ξεκινώντας από το θέμα γλουτολίνη.
H γλουτολίνη είναι μια κόλλα την οποία την προμηθεύεσαι σε σκόνη από χρωματοπωλεία. Eρχεται σε μικρή συσκευασία χάρτινη και είναι σε σκόνη. Για να την χρησιμοποιήσεις την διαλύεις σε νερό. Eγώ χρησιμοποιώ ένα μικρό βαζάκι μαρμελάδας που κλείνει με χωρητικότητα περίπου 1 μεγάλο φλυτζάνι τσαγιού. Σε αναλογία λοιπόν, είναι 3 κουταλάκια του γλυκού σκόνη γλουτολίνης. Tο νερό το έχω χλιαρό (ανακατεύεται καλύτερα η σκόνη) χρησιμοποιώ την φραπεδιέρα και ανακατεύω καλά. Tο μίγμα αφρίζει, οπότε είναι καλύτερα να γίνει η ανάμιξη σε μεγαλύτερο δοχείο. Tο αφήνω να ξεκουραστεί, κατακάθεται ο αφρός και η κόλλα, η οποία έχει υφή σαν ασπράδι αβγού είναι έτοιμη. Tην αποθηκεύω στο ψυγείο στο βαζάκι και την χρησιμοποιώ όταν την χρειάζομαι.
Πως την χρησιμοποιώ τώρα. Συνήθως δουλεύω με χαρτιά τα οποία είναι πάρα πολύ λεπτά, 20-30 γραμμάρια, χειροποίητα. Λόγω του ότι είναι τόσο λεπτά, χρειάζονται επεξεργασία για να διπλώνονται πιο άνετα (η αγγλική ορολογία είναι sizing, δεν ξέρω πως να το μεταφράσω όμως στα ελληνικά). Eχω λοιπόν δύο πινέλα, το ένα το οποίο χρησιμοποιώ για να απλώσω την γλουτολίνη στο χαρτί, και ένα άλλο, καθαρό, για να κολλήσω το δεύτερο χαρτί από πάνω του αν χρειαστεί. Δηλαδή. Σε ένα κομμάτι τζαμιού, ή σε μια ζελατίνη (και αυτό για να μην κολλήσει το χαρτί επάνω στην οποιαδήποτε επιφάνεια δουλεύεις) απλώνω το χαρτί μου. Aν απλά χρειάζεται sizing, τότε περνάω με το πινέλο ξεκινώντας από το κέντρο και πρός τα έξω μια στρώση γλουτολίνης και το αφήνω να στεγνώσει. Aν όμως χρειάζομαι χαρτί με 2 επιφάνειες (δίχρωμο), τότε παίρνω το δεύτερο χαρτί, το τυλίγω στον πλάστη που ανοίγουμε ζύμη (ή σε όποιοδήποτε ρολό βολεύει εσένα) και αρχίζω να το απλώνω σιγά σιγά και ξετυλίγοντάς το πάνω στην επιφάνεια του χαρτιού με την γλουτολίνη. Tο δεύτερο πινέλο, το οποίο είναι εντελώς στεγνό, το χρησιμοποιώ για να αφαιρεθούν οι φουσκάλες αέρα που μπορεί να εγκλωβιστούν ανάμεσα στα δύο χαρτιά, αλλά και για να στρώσει καλά το χαρτί. Aφήνω να στεγνώσει και το χαρτί είναι πλέον έτοιμο να κοπεί σε τετράγωνο κομμάτι και να διπλωθεί.
Για το είδος των χαρτιών που χρησιμοποιώ, για ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.art-center.gr/sub-sub-category-gr.php?sub_sub_category_id=286
και εδώ όχι μόνο για χαρτιά, αλλά και για βιβλία
http://www.origami-shop.com/

Για διαγράμματα, έχω μια μεγάλη βιβλιοθήκη πλέον με βιβλία αλλά και λόγω των επαφών μου και τις φιλίες που έχω κάνει με άλλους δημιουργούς, μου στέλνουνε και δικά τους μοντέλα για να διπλώσω. Eπίσης, μέσα στο διαδίκτυο υπάρχουνε άπειρα μοντέλα από απλά μέχρι πολύ δύσκολα για να βρείς.
Για κοίτα στο
http://www.passionorigami.com και θα βρείς πολλά μοντέλα, αλλά και πληροφορίες. Eπίσης υπάρχουνε forum για το origami, το πιο γνωστό είναι το
http://www.thekhans.me.uk/forum
που όλοι μας βοηθάμε ή παίρνουμε βοήθεια από άλλους. Γίνε μέλος, δωρεάν είναι εξάλλου και σίγουρα ένας καινούργιος κόσμος θα ανοίξει για σένα. Eπίσης, αν είσαι στο facebook, θα χαρώ να σε δώ και το group που έχω ανοίξει εκεί, OrigamiHellas θα το βρείς.

Eλπίζω να σε βοήθησα, για ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαι...

να είσαι καλά,
φιλικά
Eτεοκλή aka Nτίμης
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Neloangelo » 16.04.10, 5:06 pm

Μπορω να πω οτι ειχα απαντηση σου πολυ γρηγορα, ασε που η ευγενεια σου με σκλαβωνει!
Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου, και θα ηθελα να ρωτησω καποιες λεπτομεριες.
Επειδη ειμαι στη δουλεια αυτη τη στιγμη και δεν μπηκα ακομη στα links που μου εδωσες (θα μπω το βραδι), εχω καποιες γρηγορες πρακτικες ερωτησεις.
- Τα πινελα που χρησιμοποιεις ειναι τα κλασικα πινελα μπογιας των 5 εκατοστων?
- Λες οτι περνας ενα λεπτο στρωμα γλουτολινης στο χαρτι αλλα δεν καταλαβα αν εννοεις απο τη μια πλευρα ή και απο τις δυο? Αν ειναι και απο τις 2, αφηνεις να στεγνωσει η μια και μετα το γυρνας και περνας και την αλλη?
- Οταν στεγνωνει η γλουτολινη δεν "κατσιαζει" το χαρτι που ειναι τοσο λεπτο? δηλαδη αν περασεις οποιουδηποτε ειδους κολλα πανω σε χαρτι και το αφησεις πανω στο τραπεζι μολις στεγνωσει θα ειναι "κατσαρο". Μπορει και να λεω χαζομαρες γιατι δεν ξερω την συμπεριφορα της γλουτολινης πανω σε χειροποιητο λεπτο χαρτι.

Αυτα προς το παρον γιατι καιγομαι εδω πολυ δουλεια.
Τα λεμε αργοτερα κι ευχαριστω και παλι.
Neloangelo
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 18.04.10, 2:05 pm

Νίκο, καλημέρα και πάλι.
Ξεκινάω άμεσα να σου απαντάς στις ερωτήσεις σου.

- Ναί, μιλάω για το κλασσικό πινέλο των 5 εκατοστών για να στρώνω την γλουτολίνη, και ένα των 10 εκατοστών, για να κολλάω μεταξύ τους τα χαρτιά (για πιο γρήγορα βασικά)

- Επειδή ακριβώς τα χαρτιά είναι πάρα πολύ λεπτά, μόνο στην μία πλευρα χρειάζεται στρώσιμο με γλουτολίνη. Περνάει όσο χρειάζεται και στην άλλη πλευρά. Αν μάλιστα απλώνεις το χαρτί όπως σου είπα σε γυάλινη επιφάνεια, τότε θα παρατηρήσεις, ότι η πλευρά που ακουμπάει στο γυαλί, παίρνει μια πιο γυαλιστερή υφή, που ακόμα και αυτό είναι κάτι που ίσως χρειαστεί για να προσδώσεις ένα είδος υφής στο τελικό μοντέλο που διπλώνεις.

- Ναί, το χαρτί όντως αλλάζει μέγεθος λόγω του ότι βρέχεται. Για αυτό και την γλουτολίνη την περνάω ΠΡΙΝ ξεκινήσω το δίπλωμα. Γιατί, όταν στεγνώσει τπ χαρτί, ΤΟΤΕ και μόνο κόβω το τετράγωνο κομμάτι που θέλω. Αρα όπως καταλαβαίνεις, ξεκινάω πάντα με ένα χαρτί 0,5 έως 1 εκατοστό μεγαλύτερο από το μέγεθος που μου χρειάζεται.

Ελπίζω να σε βοήθησα και πάλι

Ετεοκλής aka Ντίμης
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Neloangelo » 19.04.10, 12:05 pm

Πολυ ωραια, σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου.
Ασχοληθηκα το Σαββατοκυριακο λιγο, βεβαια δεν ειχα και πολυ χρονο, αλλα απο οτι ειδα καλυτερα να παρακολουθω πρωτα βιντεακια πως διπλωνουν γιατι ακομη δεν καταλαβαινω απο τα διαγραμματα ολα τα διπλωματα.
Θα δειξει στην πορεια.

Εδω θα ειμαστε θα τα λεμε! :D
Ευχαριστω
Νικος
Neloangelo
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 26.04.10, 6:51 pm

Kαινούργια εβδομάδα, καινούργιο μοντέλο ;-)

Robert J. Lang "Dancing Crane"
Εικόνα
Διπλώθηκε από ένα τετράγωνο κομμάτι χαρτί tissue το οποίο είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη

Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 30.04.10, 4:45 pm

Ακόμη ένα μοντέλο για αυτή την εβδομάδα

Satoshi Kamiya's "Divine Boar"
Εικόνα
Διπλώθηκε με ένα τετράγωνο χαρτί Ταϊλάνδης Unryu 40 εκατοστών, το οποίο είχε επεξεργαστεί με μεθυλική κυτταρίνη (γλουτολίνη)
Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VI.V Ζωγραφική / Γλυπτική / Origami / Κατασκευές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων