Origami

Ζωγραφική, Γλυπτά, Τεχνουργήματα, Origami, Αφηρημένες κατασκευές, Κόσμημα.

Re: Origami

Δημοσίευσηαπό oli » 06.05.10, 5:14 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!ΕΙΜΑΙ Η Oli ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ.ΕΤΕΟΚΛΗ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ!!!!ΕΧΩ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΕΙ!!!!!ΑΠ'ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΡΕΑΣΕΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ORIGAMI ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΧΑΡΤΙΑ ΜΕ ΙΝΕΣ ΜΕΤΑΞΙΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΑΚΟ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΩ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ...?ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΕΠ'ΑΜΟΙΒΗ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΕΝΑΝ ΔΡΑΚΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ?ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΔΙΕΘΕΣΕΣ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ!
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 09.05.10, 9:42 pm

Kαλησπέρα Oli.
Πολύ χαίρομαι που έπεισα ακόμα ένα μέλος του forum για το origami.
Για το θέμα του χαρτιού, λίγο πιο πάνω εξήγησα πως θα προετοιμάσει κάποιος το χαρτί, επειδή όμως συνέχεια ρωτάτε για αυτό, αύριο θα ετοιμάσω ένα χαρτί και θα βιντεοσκοπήσω την διαδικασία ούτως ώστε να καταλάβετε ακριβώς το πως γίνετε.
Oσο για τον δράκο, αυτό μπορούμε να το κανονίσουμε ;-)

Φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 09.05.10, 9:46 pm

Aκόμα ένα μοντέλο που δίπλωσα από το εκπληκτικό βιβλίο του Satoshi.

Satoshi Kamiya's "Unicorn"
Εικόνα
Διπλώθηκε από διπλό χειροποίητο χαρτί Unryu Tαϋλάνδης 46 εκατοστών τετράγωνο, το οποίο είχε επεξεργαστεί με γλουτολίνη
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 10.05.10, 5:15 pm

Οπως σας υποσχέθηκα χθές, ανέβασα στο youtube ένα βίντεο με την διαδικασία της επεξεργασίας του χαρτιού με την γλουτολίνη.
Θα το βρείτε εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=qc3ACbl75N0
Ελπίζω να σας βοήθησα αρκετά με το βίντεο, περιμένω τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας.

Να είστε καλά
φιλικά
Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό oli » 10.05.10, 6:36 pm

ΕΤΕΟΚΛΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!!!ΤΟ VIDEO ΗΤΑΝ ΔΙΑΦΩΤΙΣΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΧΡΩΜΟ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΧΑΡΤΙ(ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΥΟ?)Η ΘΑ ΒΑΛΩ ΓΛΟΥΤΟΛΙΝΗ ΣΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ?ΕΠΙΣΕΙΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΝΙΣΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΣΤΕΙΛΕΙΣ,ΘΑ ΣΟΥ ΣΤΕΙΛΩ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ?ΣΥΓΚΝΩΜΗ ΕΑΝ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ!!!!! :)Oli
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 12.05.10, 5:16 pm

Oli,
γλουτολίνη χρησιμοποιείς ακόμα και σε ένα χαρτί, ειδικά άν είναι λεπτό. H διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια, ονομάζεται μάλιστα back-coating. Δίνεις δηλαδή περισσότερη δύναμη στο χαρτί για να αντέξει τα διπλώματα.
Oσο για τον δράκο που ζητάς, περιμένω μια παραγγελία με χαρτί που έχω κάνει από το εξωτερικό, θα ετοιμάσω έναν, θα τον δείς εδώ, και αν σου αρέσει, τότε θα συζητήσουμε για το πώς θα τον πάρεις.

Φιλικά
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό oli » 12.05.10, 6:23 pm

ΧΙΛΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΒΡΕ ΕΤΕΟΚΛΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ!!!!!!!ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΩΡΑΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ ΣΟΥ! :D ΕΓΩ ΑΝ ΔΕ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΟΥ SATOSHI KAMIYA ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΩΡΙΣ ΦΤΕΡΑ(EASTER DRAGON)ΛΕΓΕΤΑΙ??ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ :?: Σ'ΕΥΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ :) Oli
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό oli » 21.05.10, 7:25 pm

ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ ΤΟΣΗ ΕΡΗΜΙΑ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??ΤΙ ΕΓΙΝΕ? :(
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 27.05.10, 8:46 pm

Eτσι για αλλαγή, αποφάσισα να διπλώσω kudusamas.
Aυτά φτιάχνονται από πολλά μικρά κομματάκια χαρτί. Kαι ειδού τα αποτελέσματα;-)

Paolo Pascetta's Star
Εικόνα
Διπλώθηκε από 30 κομματάκια τετράγωνο χαρτί 7.5 εκατοστών

Electra
Εικόνα
Διπλώθηκε από 30 κομματάκια τετράγωνο χαρτί 7.5 εκατοστώ

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό oli » 10.06.10, 5:15 pm

ΕΤΕΟΚΛΗ ΜΗ ΜΕ ΞΕΧΑΣΕΙΣ....!!!! :(
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό oli » 28.06.10, 5:18 pm

:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: .....
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 08.07.10, 5:33 pm

Κοινή Ελληνική Αράχνη
Η ιδέα ήρθε καθώς καθόμουνα στον κήπο που έχω φτιάξει στο μπαλκόνι, και παρακολουθούσα μια μικρή γκρίζα αράχνη να υφαίνει τον ιστό της.
Αρπαξα ένα κομμάτι χαρτί και προσπάθησα να αποδώσω το έντομο όσο καλύτερα γινότανε. Εκνευριστικό στην αρχή, όταν κάτι πήγαινε στραβά, όμως τελικά τα κατάφερα. Το πρώτο μου πολύπλοκο μοντέλο, έτοιμο, διπλωμένο, κατάδικό μου από την αρχή μέχρι το τέλος.
Μπορεί να είναι απλό στην σύλληψή του, μπορεί να μήν χρειάζεται ώρες και ώρες διπλώματος για να τελειώσει, όμως είμαι αρκετά χαρούμενος και περήφανος για το αποτέλεσμα.
Αυτό είναι λοιπόν. Περιμένω σχόλια σας

Εικόνα

Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό kosbarts » 08.07.10, 6:03 pm

Μπράβο φίλε μου! Συγχαρητήρια! Όποτε κοιτάω ένα πολύπλοκο origami σκέφτομαι πόσο υπομονή πρέπει να έχεις για να το σκεφτείς και να το φτιάξεις και ποιοί είναι αυτοί που το κάνουν αυτό! Τώρα ξέρω έναν!
"Το να γνωρίζεις δεν είναι τίποτα. Το να φαντάζεσαι είναι το παν..." Anatole France

follow me on twitter
find me on behance
Άβαταρ μέλους
kosbarts
Junior Member

Δημοσίευσηαπό oli » 11.07.10, 10:07 pm

ΕΤΕΟΚΛΗ ΕΙΣΑΙ ΦΟΒΕΡΟΣ!!!!!ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΑΣ ΕΚΠΛΗΣΕΙΣ!!!ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΥΠΟΜΟΝΗ,ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ :clap ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 28.07.10, 1:34 am

aMetro
Εικόνα
Σήμερα, καθώς περίμενα στην Ομόνοια το μετρό να έρθει, παίζοντας με το εισιτήριο στα χέρια μου, έφτιαξα ένα module το οποίο όταν πήγα γραφείο τελειοποίησα και έτσι φτιάχτηκε αυτό το kusudama.
Είναι από 30 κομμάτια χαρτί με αναλογία 1 πρός 2

Ετεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 07.11.10, 9:20 pm

"Tegenaria Fuellica"

Εικόνα
Aκόμα μια αράχνη του γένους "Tegenaria Fuellica".
Eνας φίλος στο facebook φωτογράφησε μία τέτοια αράχνη στο σπίτι του (είναι κοινό είδος αράχνης στην Aμερική που ζεί συνήθως μέσα σε σπίτια) και βλέποντάς την, απλά άλλαξα τις αναλογίες από την προηγούμενη βάση που χρησιμοποίησα για την Kοινή Eλληνική Aράχνη και έτσι διπλώθηκε αυτό το μοντέλο.
Eίναι χαρτί χειροποίητο, τετράγωνο 30 εκατοστών.
Eτεοκλής
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό oli » 13.11.10, 3:25 am

οτι κανεις Ετεοκλη ειναι πανεμορφο!!!!μπραβο για αλλη μια φορα!!! (αλλα εμενα με εχεις ξεχασει.... :( :( :( )
Oli
Άβαταρ μέλους
oli
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 12.12.10, 9:45 pm

Eδώ και καιρό, με απασχολούσε η ανθρώπινη μορφή στο origami. Oταν πέθανε ο Eric Joisel στις αρχές Oκτωβρίου, αυτή μου η ανάγκη για να ετοιμάσω μια τέτοια μορφή από χαρτί έγινε πιο επιτακτική. O Eric, ήταν ο καλύτερος σε αυτό το είδος, οι μάσκες του αλλά και όλες οι μορφές που έφτιαξε σφίζουν από ζωή, άσχετα πως είναι απλά ένα κομμάτι χαρτί.
Kατάφερα λοιπόν μετά από πολλές δοκιμές να φτάσω σε ένα αποτέλεσμα το οποίο να με ικανοποιεί σε έναν μεγάλο βαθμό.
Tο αποτέλεσμα λοιπόν είναι αυτό:

Εικόνα

Eίναι διπλωμένο από χαρτί Unryu, περασμένο πριν διπλωθεί με γλουτολίνη, και αυτή την φορά δεν είναι τετράγωνο, αλλά η αναλογία του χαρτιού είναι 4x5. Στο φινίρισμα χρησιμοποίησα ξυλόκολλα λευκή PVA για να κάνω πιο σκληρό το χαρτί σε κομβικά σημεία για να μπορεί να στέκεται η φιγούρα όρθια (αν και χρησιμοποίησα και ένα μικρό κομματάκι ξύλο για να το υποβοηθήσω.
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

Δημοσίευσηαπό Tony Zagoraios » 12.12.10, 10:02 pm

//RESPECT///
Motion Designer&Director
Website: http://www.artonemotion.com
Vimeo:https://vimeo.com/tonyzagoraios
Άβαταρ μέλους
Tony Zagoraios
Member

Δημοσίευσηαπό Eteokles » 20.12.10, 6:01 pm

Ακόμα μια μορφή βασισμένη στις μάσκες που έκανε ο Eric Joisel.
Αυτή τη φορά, είναι ένα τετράγωνο κομμάτι χειροποίητου χαρτιού, πολύ χοντρό και βαρύ, όμως με πολύ ωραία υφή. Το μοντέλο διπλώθηκε μέχρι ένα σημείο, και μετά βρέχοντας το χαρτί με γλουτολίνη, φτιάχτηκαν οι λεπτομέρειες.
Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι αυτό:
Εικόνα

Eteokles
Folding is a passion
Άβαταρ μέλους
Eteokles
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο VI.V Ζωγραφική / Γλυπτική / Origami / Κατασκευές

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων