Πως ανεβαίνει ε΄να site τις μηχανές αναζήτησης?

Μοιραστείτε μαζί μας τα πιο υπέροχα sites και apps που έχετε δει, καθώς και sites με resources.

Πως ανεβαίνει ε΄να site τις μηχανές αναζήτησης?

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 17.06.14, 1:15 pm

Παιδια ψαχνομαι για να φτιάξω ενα site αλλα προσπαθώ να ενημερωθώ γενικά περι διαδικτύου.

Τι κολπάκια υπάρχουν για να ανεβει ενα site?
Οταν λέμε πληρώνω τι ακριβώς εννούμε? Λέξεις κλειδιά? Τι ακριβώς ειναι αυτο που πληρώνω?

Και γενικά οτι γνωρίζετε καλο ειναι (μαζευω πληροφορίες αυτο τον καιρο)
Ποσα κλικ χρειάζεται? Ποσο χρονο χρειάζεται για να ανέβει ένα site?

Θα με ενδιέφερε εάν εχετε να μου προτείνετε και έμπιστες εταιρείες

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Re: Πως ανεβαίνει ε΄να site τις μηχανές αναζήτησης?

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 17.06.14, 2:45 pm

εταιρια που ασχολειται με αυτο ξερω την Polymedia.gr (αλλα δε μπορω να σου λυσω περισσοτερες αποριες )
θα τους βρεις εδω
https://www.facebook.com/Polymedia.gr
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 17.06.14, 6:48 pm

αυτη η εταιρεία κανει προώθηση ιστοσελιδων η φτιάχνει και ιστοσελίδες?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό nystagmenos » 18.06.14, 8:05 am

Alice Psarouda έγραψε:αυτη η εταιρεία κανει προώθηση ιστοσελιδων η φτιάχνει και ιστοσελίδες?

ή γραφιστικές εφαρμογές ή σουβλάκια;;;
χαχα, ο καθένας στο είδος του, προσωπικά αυτά τα όλα τα κάνουμε και συμφέρουμε ποτέ δεν τα συμπάθησα
Άβαταρ μέλους
nystagmenos
Member

Δημοσίευσηαπό adams » 18.06.14, 8:44 am

Δες το παρακάτω , κατεβασε και το ebook.
http://www.ifeed.gr/seminaria-seo-sunop ... digos-seo/
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 18.06.14, 9:14 am

Alice αν θελεις στειλε μου Pm η μειλ για να μη λεω πολλα. απλα στον κανονα " τα κανουν ολα και συμφερουν" πολλες φορες υπαρχουν εξαιρεσεις. Δεν ειναι δικια μου η εταιρια ουτε εμπλεκομαι με καποιο τροπο, παντως σε οσους εχω προτεινει ειναι ευχαριστημενοι, και εργαζονται και με ελλαδα και εξωτερικο και σιγουρα θα λυσουν τις αποριες σου.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 19.06.14, 12:25 am

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, να ξεκινήσω τουλάχιστον απο κάπου.

Απο εταιρειές εχει κανείς να προτείνει κάτι? Για να μη θεωρηθεί διαφήμιση στείλτε μου πμ οσοι εχετε διάθεση φυσικά να προσφέρετε τη βοήθειά σας.

Ευχαριστώ
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.06.14, 12:40 pm

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... eo&t=62249

Αν οι λέξεις κλειδιά που στοχεύεις δεν έχουν ιδιαίτερο ανταγωνισμό μπορείς άνετα να αναλάβεις μόνη σου το SEO
Βρες 2 το πολύ 3 keywords στα οποία θες να "κτίσεις"
Οι λέξεις αυτές πρέπει να βρίσκονται:
Στο HTML Title
Σε <h1>
Έντεχνα τοποθετημένες μέσα στα κείμενά σου χωρίς να επαναλαμβάνονται πολλές φορές σε βαθμό να θεωρηθεί Spaming

Αυτό είναι το λεγόμενο on-site seo
Το off-site seo είναι πολλές φορές πιο βασικό αλλά και πιο δύσκολο γιατί πρέπει να έχεις links από άλλα sites προς το δικό σου ;-)
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 19.06.14, 1:37 pm

notis έγραψε:http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?highlight=seo&t=62249

Αν οι λέξεις κλειδιά που στοχεύεις δεν έχουν ιδιαίτερο ανταγωνισμό μπορείς άνετα να αναλάβεις μόνη σου το SEO
Στο HTML Title
Σε <h1>
Έντεχνα τοποθετημένες μέσα στα κείμενά σου χωρίς να επαναλαμβάνονται πολλές φορές σε βαθμό να θεωρηθεί Spaming

Το off-site seo είναι πολλές φορές πιο βασικό αλλά και πιο δύσκολο γιατί πρέπει να έχεις links από άλλα sites προς το δικό σου ;-)

Μάλλον εχω πολύ διάβασμα να ριξω παιδιά γιατι μου φαινονται τοσο άγνωστα ολα αυτά :(
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 19.06.14, 1:49 pm

notis έγραψε:http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?highlight=seo&t=62249

Στο HTML Title
Σε <h1>

τι ειναι το <h1>
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 19.06.14, 6:20 pm

Alice καλησπέρα

Καταρχάς θα πω κάτι χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας, ειλικρινά, και με μόνο σκοπό να σε βάλω ή βγάλω από το τριπάκι.
Θεωρώ ότι αυτό που ρωτάς
Alice Psarouda έγραψε:Τι κολπάκια υπάρχουν για να ανεβει ενα site?
Οταν λέμε πληρώνω τι ακριβώς εννούμε? Λέξεις κλειδιά? Τι ακριβώς ειναι αυτο που πληρώνω?

είναι κάτι που δε θα στο απαντήσει κανείς με ακρίβεια γιατί
1ον γιατί κάποιος να σου πει έτσι απλά τα κολπάκια του επαγγέλματος που είναι η δουλειά του
2ον είναι τόσο γενικό όσο το: "Πως θα φτιάξω γεμιστά, για πρώτη φορά?"
Αν μαγειρεύεις, αμέσως θα μου πεις, για το σωστό ρύζι, με κιμά η χωρίς, το βράσιμο, η θερμοκρασία , το λάδι, η πατάτα, τα λαχανικά, τα μυρωδικά, τον μάγειρα, σπιτικά ή αλλιώς, την εμπειρία με έτσι η με αλλιώς κλπ κλπ κλπ. (Η μαγειρική δεν είναι το ατού μου πάντως...)

Θα σου πω τη γνώμη μου χωρίς ελπίζω να αναφέρω τίποτα τεχνικό και όσο ποιο απλά γίνεται γιατί είναι ποιο σύνθετη η συζήτηση ή ίσως και ποιο απλή...
Τα βάζω με σειρά από αυτά που θεωρώ σημαντικότερα προς τα "λιγότερο" σημαντικά.

1. Τι θέλεις να φτιάξεις
Χωρίς να ξέρεις τι θα κάνεις για το μαγαζί σου δεν υπάρχει η αρχή και δε θα μπορέσεις ούτε εσύ ούτε ένας επαγγελματίας να σου δώσει το αποτέλεσμα που θες. Τι site είναι αυτό? Απλή παρουσίαση εργασιών, παρουσίαση προϊόντων? Ειδησεογραφικό? Θα έχει onine πωλήσεις τώρα ή στο μέλλον? Τι πουλάει? Θα το διαχειρίζεσαι εσύ ή η εταιρεία, κλπ κλπ... Αν δε γνωρίζεις τι θες, τότε το πρώτο που πρέπει να συζητήσεις με κάποιον είναι αυτό γιατί θα ορίσει την πορεία για όλα τα επόμενα. Κοινός το νούμερο 1 είναι η έρευνα και το πως θα αναπτυχθεί το propject σου.

2. Σωστός προγραμματισμός.
Αν και είμαι του δημιουργικού πρέπει να το παραδεχτώ :x ... Αν δεν είναι σωστά γραμμένο το site ότι και να είναι αυτό, δε πας πουθενά!
Τι να το κάνεις τo design όταν πατάς click και αυτό δε click... Το τι θα πει σωστά γραμμένο είναι φυσικά ολόκληρη συζήτηση που δε θα κάνω γιατί δεν είναι το κομμάτι μου, αλλά όσο ποιο καθαρά γραμμένο είναι ένα site τόσο το καλύτερο. Όσο πιο μπερδεμένο τόσο το χειρότερο. Ένας λόγος για να ξέρεις τι θες να φτιάξεις είναι και αυτός. Φαντάσου να έχεις πει ότι θέλω να φτιάξω ένα απλό site που θα έχει μια ανανέωση έργου κάθε μήνα και μετά να θες να το πουλάς το έργο και να κάνεις και κάτι άλλο ποιο τσακπίνικο με την κίνησή του και να προσπαθείς και ράβε και ξήλωνε, δουλειά να μη σου λείπει κλπ κλπ... Θα φτιάχνει το ένα σπάει το άλλο, θα περνάει ο καιρός...

3. Σωστός σχεδιασμός
Δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσο καλό θα είναι οπτικά, που σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά πως ο σχεδιασμός εφαρμόζει σωστά στη φιλοσοφία και στις εφαρμογές του web. Το αν κάποιος έχει μια α' αισθητική, και δεν έχει "μοντέρνο"site, άλλα αν αυτό που έχει λειτουργεί, θα μπορέσει να πουλήσει- επικοινωνήσει. Αν δεν ίσχυε αυτό που λέω τότε το Amazon δε θα πουλούσε τίποτα επειδή δεν έχει και καλά τον τόσο μοντέρνο σχεδιασμό. Που να μην πω πόσο πουλάει!!! Το πως θα σχεδιάσεις καλά και σωστά, όπως όλα θέλει δουλειά, διάβασμα, λάθη, διορθώσεις και να ακολουθείς γενικά τη φάση γιατί το web αναπτύσσεται με τρελούς ρυθμούς...

4. Περιεχόμενο
Ίσως είναι και ποιο σημαντικό από το σχεδιασμό μερικές φορές και έχει άμεση σχέση με το "πως ανεβαίνει το site μου στις αναζητήσεις".
Σε κάποιες περιπτώσεις δε, ίσως το μόνο που να θες είναι πολύ καλό κείμενο και θα το εξηγήσω παρακάτω. Πρέπει να γράφεις ή κάποιος να γράψει σωστά κείμενα. Όχι πολλά ή λίγα, σωστά! Στοχευμένα με αυτό που κάνεις, στοχευμένα σε αυτό που θα ψάξει ο άλλος και θα τον κάνεις να κάνει τη δουλειά του στο site σου. Αυτό σημαίνει, ότι θα μπει, θα κάνει τη δουλειά του και μετά θα φύγει ευχαριστημένος. Αυτό η μηχανή αναζήτησης το αντιλαμβάνεται και "ανταμείβει" το site σου στις αναζητήσεις γιατί προφανώς ο άλλος κάνει τη δουλειά του. (Αντιλαμβάνεται ότι έκαστε μέσα και ψάχτηκε όχι αν έφυγε ευχαριστημένος ο επισκέπτης)

Πόσες φορές έχεις μπει σε άσχημα αισθητικά blog ή site και έχεις διαβάσει όλο το κείμενο γιατί είναι πραγματικά καλό και έκανες αυτό που ήθελες. Για αυτό είπα παραπάνω ότι μερικές φορές το μόνο που θες ίσως είναι το περιεχόμενο.

5. Φιλοξενία
Σε τι server θα βρίσκεται το site σου? Πρέπει να το εξετάσεις, πρέπει να πηγαίνει γρήγορα και κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να είναι με άλλα 50.000.000 site με τρελό trafic που έναν θα βάλουνε σε smap list επειδή spamάρει και ίσως σε πάρει και εσένα η μπάλα. Πως θα είναι στημένος ο server για θέματα ταχύτητας, ασφάλειας και άλλα που δε ξέρω...

Υπάρχουν κ άλλα θέματα όπως Συστήματα διαχείρισης, Frame works γλώσσες προγραμματισμού μπλα μπλα μπλα αλλά είναι και γενικά και μπορεί να υπάρξει αρκετό debate σε τέτοια θέματα και τέλος πάντων ας πούμε ότι αν είσαι κομπλέ από τα παραπάνω έχεις ξεκινήσει κάτι δυνατό.

Το τι λέξεις θα πληρώσεις έχει να κάνει με διαφήμιση στη Google και την αναφέρω μιας που είναι και μονοπώλιο.
Όλο αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο που θέλει επίσης πολύ συζητητή αλλά το αν θα κάνεις διαφήμιση ή όχι εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, όπως τι υπηρεσία έχεις, τι κάνει ο ανταγωνισμός σου, πότε είναι η σωστή εποχή, πότε αποδίδει (γιατί δεν αποδίδει σε μια μέρα ή έναν μήνα) πόσα χρήματα θα δίνεις κλπ. Φυσικά και έχει αποτελέσματα στην κατάταξη των αποτελεσμάτων αναζήτησης αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι είναι διαφορετικό να πληρώνεις και να βγαίνεις πρώτος και διαφορετικό να είσαι σωστός και να έχεις φτάσει πρώτος επειδή αυτά που έχεις φτιάξει και αυτό που γράφεις το θέλει ο επισκέπτης.

Στην ερώτησή σου
Alice Psarouda έγραψε:Ποσο χρονο χρειάζεται για να ανέβει ένα site?
αν εννοείς πόση ώρα θέλει από τι στιγμή που λέμε βγαίνουμε online, θέλει από 4-48 ώρες αν δε κάνω λάθος μέχρι να γυρίσουν όλοι οι DNS. Τέλος πάντων μέχρι να ενημερωθεί η όλη φάση... Μπορεί να είναι στις 10 μπορεί στις 25.. συνήθως συμβαίνει γρήγορα. Αν εννοείς και καλά πόσο καιρό θέλει να φτιαχτεί ένα site τι να πω? από 10 μέρες έως 10 μήνες... ανάλογα!

Αυτό που λες
Alice Psarouda έγραψε:Ποσα κλικ χρειάζεται?
δε έπιασα τι εννοείς. Πόσα click πρέπει να κάνουν οι επισκέπτες για να αρχίσει να ανεβαίνει σε κατάταξη? Αν εννοείς αυτό δεν έχει σχέση... Αν κάθε μέρα σε πατάνε χιλιάδες και βγαίνουν σε δευτερόλεπτα από τη σελίδα σου πίστεψέ με θα πέφτεις όλο και περισσότερο!

Σε κούρασα με τα πολλά, αλλά η άποψή μου για σωστή και επαγγελματική αντιμετώπιση σε μια ιστοσελίδα είναι αυτή με ακόμα περισσότερα κείμενα που δε θα γράψω... Φυσικά μπορεί κάποιοι να σου πουν ότι είμαι υπερβολικός ή άλλοι να σου πουν ότι και λίγα λέω (που θα τους σεβαστώ περισσότερο), όπως και να έχει άκου προσεκτικά, διάβαζε αρκετά και θα τη βρεις την άκρη.

Ελπίζω να βοήθησα!
Καλή συνέχεια
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό notis » 19.06.14, 7:05 pm

Alice Psarouda έγραψε:τι ειναι το <h1>

To <h1> είναι html code
Για να ρωτάς όμως σημαίνει πως δεν έχεις επαφή με την συγγραφή HTML κώδικα.
Το
Κώδικας: Επιλογή όλων
<h1>Αυτός είναι ο τίτλος μου</h1>
θα εμφανιζόταν στον browser σαν ένας κύριος τίτλος
ΠΧ
Αυτός είναι ο τίτλος μου
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 20.06.14, 1:04 pm

George.Ev έγραψε:Alice καλησπέρα

Καταρχάς θα πω κάτι χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας, ειλικρινά, και με μόνο σκοπό να σε βάλω ή βγάλω από το τριπάκι.
Θεωρώ ότι αυτό που ρωτάς
Alice Psarouda έγραψε:Τι κολπάκια υπάρχουν για να ανεβει ενα site?

είναι κάτι που δε θα στο απαντήσει κανείς με ακρίβεια γιατί
1ον γιατί κάποιος να σου πει έτσι απλά τα κολπάκια του επαγγέλματος που είναι η δουλειά του
2ον είναι τόσο γενικό όσο το: "Πως θα φτιάξω γεμιστά, για πρώτη φορά?"
Αν μαγειρεύεις, αμέσως θα μου πεις, για το σωστό ρύζι, με κιμά η χωρίς, το βράσιμο, η θερμοκρασία , το λάδι, η πατάτα, τα λαχανικά, τα μυρωδικά, τον μάγειρα, σπιτικά ή αλλιώς, την εμπειρία με έτσι η με αλλιώς κλπ κλπ κλπ. (Η μαγειρική δεν είναι το ατού μου πάντως...)

Θα σου πω τη γνώμη μου χωρίς ελπίζω να αναφέρω τίποτα τεχνικό και όσο ποιο απλά γίνεται γιατί είναι ποιο σύνθετη η συζήτηση ή ίσως και ποιο απλή...
Τα βάζω με σειρά από αυτά που θεωρώ σημαντικότερα προς τα "λιγότερο" σημαντικά.

1. Τι θέλεις να φτιάξεις
Χωρίς να ξέρεις τι θα κάνεις για το μαγαζί σου δεν υπάρχει η αρχή και δε θα μπορέσεις ούτε εσύ ούτε ένας επαγγελματίας να σου δώσει το αποτέλεσμα που θες. Τι site είναι αυτό? Απλή παρουσίαση εργασιών, παρουσίαση προϊόντων? Ειδησεογραφικό? Θα έχει onine πωλήσεις τώρα ή στο μέλλον? Τι πουλάει? Θα το διαχειρίζεσαι εσύ ή η εταιρεία, κλπ κλπ... Αν δε γνωρίζεις τι θες, τότε το πρώτο που πρέπει να συζητήσεις με κάποιον είναι αυτό γιατί θα ορίσει την πορεία για όλα τα επόμενα. Κοινός το νούμερο 1 είναι η έρευνα και το πως θα αναπτυχθεί το propject σου.

2. Σωστός προγραμματισμός.
Αν και είμαι του δημιουργικού πρέπει να το παραδεχτώ :x ... Αν δεν είναι σωστά γραμμένο το site ότι και να είναι αυτό, δε πας πουθενά!
Τι να το κάνεις τo design όταν πατάς click και αυτό δε click... Το τι θα πει σωστά γραμμένο είναι φυσικά ολόκληρη συζήτηση που δε θα κάνω γιατί δεν είναι το κομμάτι μου, αλλά όσο ποιο καθαρά γραμμένο είναι ένα site τόσο το καλύτερο. Όσο πιο μπερδεμένο τόσο το χειρότερο. Ένας λόγος για να ξέρεις τι θες να φτιάξεις είναι και αυτός. Φαντάσου να έχεις πει ότι θέλω να φτιάξω ένα απλό site που θα έχει μια ανανέωση έργου κάθε μήνα και μετά να θες να το πουλάς το έργο και να κάνεις και κάτι άλλο ποιο τσακπίνικο με την κίνησή του και να προσπαθείς και ράβε και ξήλωνε, δουλειά να μη σου λείπει κλπ κλπ... Θα φτιάχνει το ένα σπάει το άλλο, θα περνάει ο καιρός...

3. Σωστός σχεδιασμός
Δεν έχει να κάνει μόνο με το πόσο καλό θα είναι οπτικά, που σίγουρα παίζει ρόλο, αλλά πως ο σχεδιασμός εφαρμόζει σωστά στη φιλοσοφία και στις εφαρμογές του web. Το αν κάποιος έχει μια α' αισθητική, και δεν έχει "μοντέρνο"site, άλλα αν αυτό που έχει λειτουργεί, θα μπορέσει να πουλήσει- επικοινωνήσει. Αν δεν ίσχυε αυτό που λέω τότε το Amazon δε θα πουλούσε τίποτα επειδή δεν έχει και καλά τον τόσο μοντέρνο σχεδιασμό. Που να μην πω πόσο πουλάει!!! Το πως θα σχεδιάσεις καλά και σωστά, όπως όλα θέλει δουλειά, διάβασμα, λάθη, διορθώσεις και να ακολουθείς γενικά τη φάση γιατί το web αναπτύσσεται με τρελούς ρυθμούς...

4. Περιεχόμενο
Ίσως είναι και ποιο σημαντικό από το σχεδιασμό μερικές φορές και έχει άμεση σχέση με το "πως ανεβαίνει το site μου στις αναζητήσεις".
Σε κάποιες περιπτώσεις δε, ίσως το μόνο που να θες είναι πολύ καλό κείμενο και θα το εξηγήσω παρακάτω. Πρέπει να γράφεις ή κάποιος να γράψει σωστά κείμενα. Όχι πολλά ή λίγα, σωστά! Στοχευμένα με αυτό που κάνεις, στοχευμένα σε αυτό που θα ψάξει ο άλλος και θα τον κάνεις να κάνει τη δουλειά του στο site σου. Αυτό σημαίνει, ότι θα μπει, θα κάνει τη δουλειά του και μετά θα φύγει ευχαριστημένος. Αυτό η μηχανή αναζήτησης το αντιλαμβάνεται και "ανταμείβει" το site σου στις αναζητήσεις γιατί προφανώς ο άλλος κάνει τη δουλειά του. (Αντιλαμβάνεται ότι έκαστε μέσα και ψάχτηκε όχι αν έφυγε ευχαριστημένος ο επισκέπτης)

Πόσες φορές έχεις μπει σε άσχημα αισθητικά blog ή site και έχεις διαβάσει όλο το κείμενο γιατί είναι πραγματικά καλό και έκανες αυτό που ήθελες. Για αυτό είπα παραπάνω ότι μερικές φορές το μόνο που θες ίσως είναι το περιεχόμενο.

5. Φιλοξενία
Σε τι server θα βρίσκεται το site σου? Πρέπει να το εξετάσεις, πρέπει να πηγαίνει γρήγορα και κατά τη γνώμη μου δε πρέπει να είναι με άλλα 50.000.000 site με τρελό trafic που έναν θα βάλουνε σε smap list επειδή spamάρει και ίσως σε πάρει και εσένα η μπάλα. Πως θα είναι στημένος ο server για θέματα ταχύτητας, ασφάλειας και άλλα που δε ξέρω...

Υπάρχουν κ άλλα θέματα όπως Συστήματα διαχείρισης, Frame works γλώσσες προγραμματισμού μπλα μπλα μπλα αλλά είναι και γενικά και μπορεί να υπάρξει αρκετό debate σε τέτοια θέματα και τέλος πάντων ας πούμε ότι αν είσαι κομπλέ από τα παραπάνω έχεις ξεκινήσει κάτι δυνατό.

Το τι λέξεις θα πληρώσεις έχει να κάνει με διαφήμιση στη Google και την αναφέρω μιας που είναι και μονοπώλιο.
Όλο αυτό είναι άλλου παπά ευαγγέλιο που θέλει επίσης πολύ συζητητή αλλά το αν θα κάνεις διαφήμιση ή όχι εξαρτάτε από πολλούς παράγοντες, όπως τι υπηρεσία έχεις, τι κάνει ο ανταγωνισμός σου, πότε είναι η σωστή εποχή, πότε αποδίδει (γιατί δεν αποδίδει σε μια μέρα ή έναν μήνα) πόσα χρήματα θα δίνεις κλπ. Φυσικά και έχει αποτελέσματα στην κατάταξη των αποτελεσμάτων αναζήτησης αλλά αντιλαμβάνεσαι ότι είναι διαφορετικό να πληρώνεις και να βγαίνεις πρώτος και διαφορετικό να είσαι σωστός και να έχεις φτάσει πρώτος επειδή αυτά που έχεις φτιάξει και αυτό που γράφεις το θέλει ο επισκέπτης.

Στην ερώτησή σου
Alice Psarouda έγραψε:Ποσο χρονο χρειάζεται για να ανέβει ένα site?
αν εννοείς πόση ώρα θέλει από τι στιγμή που λέμε βγαίνουμε online, θέλει από 4-48 ώρες αν δε κάνω λάθος μέχρι να γυρίσουν όλοι οι DNS. Τέλος πάντων μέχρι να ενημερωθεί η όλη φάση... Μπορεί να είναι στις 10 μπορεί στις 25.. συνήθως συμβαίνει γρήγορα. Αν εννοείς και καλά πόσο καιρό θέλει να φτιαχτεί ένα site τι να πω? από 10 μέρες έως 10 μήνες... ανάλογα!

Αυτό που λες
Alice Psarouda έγραψε:Ποσα κλικ χρειάζεται?
δε έπιασα τι εννοείς. Πόσα click πρέπει να κάνουν οι επισκέπτες για να αρχίσει να ανεβαίνει σε κατάταξη? Αν εννοείς αυτό δεν έχει σχέση... Αν κάθε μέρα σε πατάνε χιλιάδες και βγαίνουν σε δευτερόλεπτα από τη σελίδα σου πίστεψέ με θα πέφτεις όλο και περισσότερο!

Σε κούρασα με τα πολλά, αλλά η άποψή μου για σωστή και επαγγελματική αντιμετώπιση σε μια ιστοσελίδα είναι αυτή με ακόμα περισσότερα κείμενα που δε θα γράψω... Φυσικά μπορεί κάποιοι να σου πουν ότι είμαι υπερβολικός ή άλλοι να σου πουν ότι και λίγα λέω (που θα τους σεβαστώ περισσότερο), όπως και να έχει άκου προσεκτικά, διάβαζε αρκετά και θα τη βρεις την άκρη.

Ελπίζω να βοήθησα!
Καλή συνέχεια

Με βοήθησες αρκετά δεν το συζητώ δεν με κουρασες καθόλου μονο και μονο που ασχολήθηκες να γράψεις τοσο κειμενο σε ευχαριστώ πολύ.
Οπότε παίζει ρόλο και τι είδους site θα φτιάξεις γιατι εχω 2-3 ιδέες (δεν εχω κατασταλάξει ακόμη).Αλλο ειναι ενα φτιάξεις ενα site οπως ειναι το vcdc και άλλο να φτιάξεις ενα site που να ειναι σαν το (ποιο να σου πω τωρα) α! το fhis.gr. Θα πρέπει να το αντιμετωπίσω διαφορετικά το καθένα ετσι δεν ειναι? Αυτο μονο ενας του χωρου μπορει να μου το κάνει. Αλλα πως ξέρω οτι αυτος που θα επιλέξω ειναι άτομο έμπιστο και δεν θα μου «φάει» τα λεφτά μου και το site βγει μάπα τελειώς? Με λίγα λόγια πριν μιλήσω με τον οποιονδήποτε θέλω να ξέρω 5 πράγματα,
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 20.06.14, 1:06 pm

notis έγραψε:
Alice Psarouda έγραψε:τι ειναι το <h1>

To <h1> είναι html code
Για να ρωτάς όμως σημαίνει πως δεν έχεις επαφή με την συγγραφή HTML κώδικα.
Το
Κώδικας: Επιλογή όλων
<h1>Αυτός είναι ο τίτλος μου</h1>
θα εμφανιζόταν στον browser σαν ένας κύριος τίτλος
ΠΧ
Αυτός είναι ο τίτλος μου

οχι ειναι η πρωτη φορά που θα ασχοληθώ με το Internet και δεν ξέρω γι'αυτο ρωτάω εσας που ειστε πιο έμπειροι απο εμένα και μπορέσετε να με βοηθήσετε
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 20.06.14, 2:43 pm

Αν θέλεις να φτιάξεις site αλλά δεν ξέρεις τι είναι το <h1>, θες να χτίσεις οικοδομή αλλά δεν ξέρεις τι είναι το μπετό. Ξεκινάς λοιπόν από τις βάσεις και με μεθοδικότητα προχωράς παρακάτω. Υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του να ξέρεις την απάντηση σε μιαν ερώτηση και του να ξέρεις γιατί είναι αυτή η απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Άρα ρωτώντας δεξιά κι αριστερά ό,τι πήρε το αυτί σου δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα, εφόσον δεν καταλαβαίνεις την ουσία της απάντησης γιατί δεν έχεις τις βάσεις. Το μόνο που θα σε βοηθήσει στο επίπεδο που βρίσκεσαι είναι κάποιες γενικές κατευθύνσεις, από εκεί και πέρα όμως εξαρτάται από εσένα να το ψάξεις και να μάθεις. Στην παρούσα φάση λοιπόν, πρέπει να προχωρήσεις ως εξής:

1) Να μάθεις HTML5 και CSS3. Με τo HTML φτιάχνεις τη δομή του περιεχομένου του site σου (επικεφαλίδες, παράγραφοι, κείμενο, κ.λπ.), με το CSS την εμφάνιση (γραμματοσειρές, στοίχιση, κ.λπ.). Και το HTML και το CSS γράφονται με συγκεκριμένη γλώσσα, που κατά κάποιο τρόπο θυμίζει μαθηματικά. Αυτή(ες) τη(ις) γλώσσα(ες) πρέπει να τη μάθεις.

Μπορείς να ξεκινήσεις αποδώ: http://www.w3schools.com/

2) Να μάθεις dreamweaver. Είναι το βασικό πρόγραμμα της οικογένειας adobe για τη δημιουργία ιστοσελίδων. Αν και θεωρητικά αυτό δεν κρίνεται απαραίτητο, καθώς HTML και CSS μπορείς να γράψεις κατευθείαν και στο σημειωματάριο των windows, ωστόσο το συνιστώ ανεπιφύλακτα, επειδή έτσι θα αποκτήσεις μεγάλη ευελιξία. Το μεγάλο ατού που σου προσφέρει το dreamweaver είναι ότι μπορείς να μάθεις HTML και CSS ενώ δημιουργείς, καθώς σου παρέχει την λειτουργία για live preview και επεξεργασία του site που φτιάχνεις. Μπορείς δηλαδή να φτιάχνεις το site μέσα στο site κι αυτό αυτομάτως να γράφεται σε κώδικα.

3) Να μάθεις javascript και jquery. Το πρώτο είναι γλώσσα προγραμματισμού, τo δεύτερο είναι στην ουσία βιβλιοθήκη javascript για να γλιτώνεις το γράψιμο. Με το javascript μπορείς να δώσεις την αίσθηση διαδραστικότητας στο site σου, για να μην είναι στατικό, και να ενισχύσεις έτσι το user experience. Όταν για παράδειγμα θες να κάνεις log in σε ένα site και σου έρχεται με pop-up window χωρίς να επαναφορτώνεται η σελίδα, αυτό είναι javascript. Το javascript σήμερα θεωρείται εξίσου απαραίτητο με το HTML και το CSS, οπότε πρέπει επίσης να μάθεις και αυτή τη γλώσσα.

Από εκεί και πέρα το περιεχόμενο καθαυτό του site σου, ο τρόπος διαχείρισης, ακόμη και οι στρατηγικές που θα ακολουθήσεις για να προσεγγίσεις αναγνώστες ή πελάτες είναι κάτι άλλο που μπορεί και να μη σε αφορά. Το σίγουρο είναι ότι χωρίς τις βάσεις δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με αυτά -είναι σαν να αναρωτιέσαι αν το τραπεζάκι για το σαλόνι σου θα είναι ΙΚΕΑ ή HABITAT ενώ δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα το σοβάτισμα. Με αυτά ασχολείσαι αργότερα και έχοντας πάντα ρεαλιστική προσέγγιση. Για τον φίλο που ανέφερε το amazon, να ξέρεις ότι μιλάμε για μία πολυεθνική που ακολουθεί τη στρατηγική του CRM (Customer Relationship Management) και επενδύει πάρα πολύ στη σχέση του με τους πελάτες. Αν ψωνίζεις από amazon μπορεί να σου έχει τύχει να σου στείλουν (ξανά) δωρεάν το ίδιο αντικείμενο που αγόρασες επειδή το πρώτο σού άργησε ή χάθηκε ή απλώς έφτασε ελαφρώς αλλοιωμένο. Βεβαίως το ποιοι πληρώνουν και με τι μισθούς αυτού του είδους το μάνατζμεντ είναι μια άλλη συζήτηση, πολύ μεγάλη, που δεν μπορούμε να την κάνουμε εδώ τώρα.

Αυτά και καλό διάβασμα.
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 20.06.14, 3:27 pm

dieselakias έγραψε:Αν θέλεις να φτιάξεις site αλλά δεν ξέρεις τι είναι το <h1>, θες να χτίσεις οικοδομή αλλά δεν ξέρεις τι είναι το μπετό. Ξεκινάς λοιπόν από τις βάσεις και με μεθοδικότητα προχωράς παρακάτω. Υπάρχει μία διαφορά μεταξύ του να ξέρεις την απάντηση σε μιαν ερώτηση και του να ξέρεις γιατί είναι αυτή η απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Άρα ρωτώντας δεξιά κι αριστερά ό,τι πήρε το αυτί σου δε θα σε βοηθήσει ιδιαίτερα, εφόσον δεν καταλαβαίνεις την ουσία της απάντησης γιατί δεν έχεις τις βάσεις. Το μόνο που θα σε βοηθήσει στο επίπεδο που βρίσκεσαι είναι κάποιες γενικές κατευθύνσεις, από εκεί και πέρα όμως εξαρτάται από εσένα να το ψάξεις και να μάθεις. Στην παρούσα φάση λοιπόν, πρέπει να προχωρήσεις ως εξής:

1) Να μάθεις HTML5 και CSS3. Με τo HTML φτιάχνεις τη δομή του περιεχομένου του site σου (επικεφαλίδες, παράγραφοι, κείμενο, κ.λπ.), με το CSS την εμφάνιση (γραμματοσειρές, στοίχιση, κ.λπ.). Και το HTML και το CSS γράφονται με συγκεκριμένη γλώσσα, που κατά κάποιο τρόπο θυμίζει μαθηματικά. Αυτή(ες) τη(ις) γλώσσα(ες) πρέπει να τη μάθεις.

Μπορείς να ξεκινήσεις αποδώ: http://www.w3schools.com/

2) Να μάθεις dreamweaver. Είναι το βασικό πρόγραμμα της οικογένειας adobe για τη δημιουργία ιστοσελίδων. Αν και θεωρητικά αυτό δεν κρίνεται απαραίτητο, καθώς HTML και CSS μπορείς να γράψεις κατευθείαν και στο σημειωματάριο των windows, ωστόσο το συνιστώ ανεπιφύλακτα, επειδή έτσι θα αποκτήσεις μεγάλη ευελιξία. Το μεγάλο ατού που σου προσφέρει το dreamweaver είναι ότι μπορείς να μάθεις HTML και CSS ενώ δημιουργείς, καθώς σου παρέχει την λειτουργία για live preview και επεξεργασία του site που φτιάχνεις. Μπορείς δηλαδή να φτιάχνεις το site μέσα στο site κι αυτό αυτομάτως να γράφεται σε κώδικα.

3) Να μάθεις javascript και jquery. Το πρώτο είναι γλώσσα προγραμματισμού, τo δεύτερο είναι στην ουσία βιβλιοθήκη javascript για να γλιτώνεις το γράψιμο. Με το javascript μπορείς να δώσεις την αίσθηση διαδραστικότητας στο site σου, για να μην είναι στατικό, και να ενισχύσεις έτσι το user experience. Όταν για παράδειγμα θες να κάνεις log in σε ένα site και σου έρχεται με pop-up window χωρίς να επαναφορτώνεται η σελίδα, αυτό είναι javascript. Το javascript σήμερα θεωρείται εξίσου απαραίτητο με το HTML και το CSS, οπότε πρέπει επίσης να μάθεις και αυτή τη γλώσσα.

Από εκεί και πέρα το περιεχόμενο καθαυτό του site σου, ο τρόπος διαχείρισης, ακόμη και οι στρατηγικές που θα ακολουθήσεις για να προσεγγίσεις αναγνώστες ή πελάτες είναι κάτι άλλο που μπορεί και να μη σε αφορά. Το σίγουρο είναι ότι χωρίς τις βάσεις δεν έχει νόημα να ασχολείσαι με αυτά -είναι σαν να αναρωτιέσαι αν το τραπεζάκι για το σαλόνι σου θα είναι ΙΚΕΑ ή HABITAT ενώ δεν έχεις ξεκινήσει ακόμα το σοβάτισμα. Με αυτά ασχολείσαι αργότερα και έχοντας πάντα ρεαλιστική προσέγγιση. Για τον φίλο που ανέφερε το amazon, να ξέρεις ότι μιλάμε για μία πολυεθνική που ακολουθεί τη στρατηγική του CRM (Customer Relationship Management) και επενδύει πάρα πολύ στη σχέση του με τους πελάτες. Αν ψωνίζεις από amazon μπορεί να σου έχει τύχει να σου στείλουν (ξανά) δωρεάν το ίδιο αντικείμενο που αγόρασες επειδή το πρώτο σού άργησε ή χάθηκε ή απλώς έφτασε ελαφρώς αλλοιωμένο. Βεβαίως το ποιοι πληρώνουν και με τι μισθούς αυτού του είδους το μάνατζμεντ είναι μια άλλη συζήτηση, πολύ μεγάλη, που δεν μπορούμε να την κάνουμε εδώ τώρα.

Αυτά και καλό διάβασμα.

Σε ευχαριστώ πολυ!
Ολους σας ευχαριστώ πολύ γιατι λογω «ασχετοσύνης» :oops: δεν ξερω πως να ξεκινήσω, που να ψαχτώ κτλ. Και εσεις με βοηθάτε πάρα πολυ με τις γνω΄σεις σας!
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 20.06.14, 3:32 pm

Καλησπέρα
notis έγραψε:Οπότε παίζει ρόλο και τι είδους site θα φτιάξεις γιατι εχω 2-3 ιδέες (δεν εχω κατασταλάξει ακόμη).Αλλο ειναι ενα φτιάξεις ενα site οπως ειναι το vcdc και άλλο να φτιάξεις ενα site που να ειναι σαν το (ποιο να σου πω τωρα) α! το fhis.gr. Θα πρέπει να το αντιμετωπίσω διαφορετικά το καθένα ετσι δεν ειναι?

Ακριβώς παίζει ρόλο ο τρόπος που θα αντιμετωπίσεις κάθε site... Τα ποιοτικά κριτήρια όμως είναι κάτι στάνταρ, η τα εφαρμόζεις ή όχι. Δεν έχει σημασία αν είναι e-shop ή για νέα ή αν θα είναι forum όπως το VCDC... Το vcdc έχει φτιαχτεί για να μιλάμε εμείς μεταξύ μας, το άλλο για να αγοράζεις και το άλλο για να διαβάζεις. Απλά σκέφτεσαι τι χρειάζεσαι και βρίσκεις πως θα το φτιάξεις. Το πως θα το φτιάξεις όμως σίγουρα πρέπει να πας με κάποιον που ξέρει αν δεν έχεις ασχοληθεί. Δε το λέω για να σε αποτρέψω άλλα είναι η πραγματικότητα.

notis έγραψε:Αλλα πως ξέρω οτι αυτος που θα επιλέξω ειναι άτομο έμπιστο και δεν θα μου «φάει» τα λεφτά μου και το site βγει μάπα τελειώς?

Θεωρητικά το ξέρεις από την επικοινωνία που θα κάνεις από αυτά που θα σου πει, από τον επαγγελματισμό που θα βγάλει, από τις δουλείες του, τα/το γραφείο του, αν είναι μόνος ή με εργατικό δυναμικό κλπ... Πρακτικά όμως δε το ξέρεις μέχρι να το δεις τι θα βγει.

Άλλα σε γενικές γραμμές δε νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα, μπορείς κάλλιστα να δεις μια δουλειά του και να πεις ποιοτικά θα ήθελα κάτι τέτοιο. Δεν νομίζω ότι θα θελήσει κανένας να σου κάνει κακή δουλειά όταν έχει μια χαρά δουλειές με πιάνεις? Γιατί αν το κάνει αυτό? Δε σε συμπαθεί? Γενικά και κακός να είναι και να θέλει να κάνει λαμογιά μπορείς να το ελέγξεις.

Γενικά αν είσαι καχύποπτη ή έχεις τους φόβους σου (καλά κάνεις) μπορείς να κάνεις σύμβαση έργου που να είναι αναλυτική και να την εγκρίνεις προτού πάει στο επόμενο στάδιο. Πχ: Μιλάς για το τι θα κάνει το site και τα συμφωνείτε, βλέπεις τα design λες ΟΚ, βλέπεις demo του έργου και τα ελέγχεις. Αν δεις κάτι λάθος ή κάτι που δεν γίνεται, ή κάτι που είναι διαφορετικό από αυτό που είπατε το λες, το έχεις σε χαρτί όπως και ο επαγγελματίας έχει αυτά που έχετε συμφωνήσει και όχι να ζητάς παραπάνω σε άλλη στιγμή. Είναι αμοιβαία η αίσθηση ότι μπορεί κάτι να συμβεί να ξέρεις. Φαντάζεσαι ότι υπάρχουν επαγγελματίες που δεν τηρούν αυτά που λένε όπως όμως και πελάτες που σου λένε τώρα θέλω και αυτό αλλιώς δεν πληρώνω. Όλοι θέλουν μια υγιείς επαγγελματική σχέση να ξέρεις.

Γενικά αυτό που ίσως δε μπορείς να ελέγξεις είναι κάποια τεχνικά πράγματα αλλά αυτά κανείς δε μπορεί έτσι κ αλλιώς εκτός των αρμοδίων. Γενικά ο επαγγελματίας πρέπει να είναι εκεί να σου λέει ότι: "ξέρεις κάτι αυτό γίνεται έτσι και έτσι το ένα αργεί το άλλο όχι, το ένα είναι πιο ασφαλές από κάποιο άλλο, άλλα κοστίζει περισσότερο". Ή να σου πει ότι " αυτό δε το υποστηρίζω άλλα μπορώ να βρω αυτόν τον τρόπο θέλεις?" Όταν βλέπεις όλα αυτά να συμβαίνουν και υπάρχει μια όμορφη συνεννόηση δε νομίζω ότι έχεις κάτι να φοβηθείς.

notis έγραψε:Με λίγα λόγια πριν μιλήσω με τον οποιονδήποτε θέλω να ξέρω 5 πράγματα,

Καλό είναι να ξέρεις 5 πράγματα άλλα η άποψή σου στη φάση που βρίσκεσαι είναι ότι θα μαζέψεις 5 πληροφορίες που θα πούμε τριγύρω και ο κάθε ένας θα λέει το δικό του και μετά θα πας σε κάποιον νομίζοντας ότι ψηλοξέρεις και αυτό μπορεί να προχωρήσει καλά και άσχημα!
Προσωπικά θα πήγαινα και θα ήμουν ειλικρινής: Δε γνωρίζω, είμαι επιφυλακτικός για αυτό το λόγο, θέλω αναλυτική παρουσίαση και να τα κάνουμε όλα by the book σιγά σιγά να τα καταλαβαίνω! Και ούτε εμένα μου είπανε έτσι άλλα εσύ λες αυτό, ούτε εγώ διάβασα εκεί αυτό που εσύ λες ότι είναι κάτι άλλο!

Θέλω να πουλάω ντομάτες με 3 click πως θα το κάνουμε? πες πως θα το έκανες και κοστολόγησε το!
Εκεί θα έχεις κάτι να δεις. Θα δεις πως ο κάθε επαγγελματίας προσεγγίζει το όνειρό σου... Καλό το να ξέρεις, άλλα η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια μερικές φορές!

Αυτά από εμένα!
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό George.Ev » 20.06.14, 3:43 pm

dieselakias έγραψε:θες να χτίσεις οικοδομή αλλά δεν ξέρεις τι είναι το μπετό.

+1

Alice Psarouda έγραψε:Για τον φίλο που ανέφερε το amazon,

Μωρέ ξέρω. Κανονικά δε θα έπρεπε να το βάζουμε στο στόμα μας το μεγαθήριο! Ήταν απλά ένα παράδειγμα ότι η λειτουργικότητα και το πως χτίζεις μια υπηρεσία είναι ποιο σημαντικά από το design. Thats all!
George.Ev
Member

Δημοσίευσηαπό dieselakias » 20.06.14, 4:05 pm

Alice Psarouda έγραψε:Σε ευχαριστώ πολυ!
Ολους σας ευχαριστώ πολύ γιατι λογω «ασχετοσύνης» :oops: δεν ξερω πως να ξεκινήσω, που να ψαχτώ κτλ. Και εσεις με βοηθάτε πάρα πολυ με τις γνω΄σεις σας!

Μην το βλέπεις έτσι, όλοι "άσχετοι" ξεκινήσαμε. Απλά χρειάζεται μέθοδος. Και μία γενικότερη συμβουλή: ό,τι μπορείς να το βρεις ψάχνοντας στο google, να το βρίσκεις αποκεί. Το μεγαλύτερο εργαλείο σου σήμερα λέγεται "searchbar".
Αληθινή απάντηση σε απορία μέλους στο vcdc: "Είναι σαν να μπαίνεις μέσα σε αίθουσα πανεπιστημίου μαθηματικών και να ρωτάς πως γίνεται η πρόσθεση."
dieselakias
Member

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 20.06.14, 7:49 pm

δεν ξέρω αν το αναφέρω πιο πάνω, νομίζω πως δεν το αναφέρω, το site δεν θα το φτιάξω εγω θα μου το φτιάξει καποιος web disigner
Εγω θέλω να μαθω 5-10 τροπους που το site μπορει να ανέβει αλλα μαλλον αυτα θα μου τα πεί αυτος που θα το φτιάξει γιατι καθε site ειναι διαφορετικό και θέλει άλλη αντιμετώπιση

Σωστά?
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Επόμενο

Επιστροφή στο II.IV Links

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων