jumbo -ραδιοφωνικα

Σχολιασμός Κινηματογραφικών ταινιών και τεχνικών, Τηλεοπτικών σειρών, Διαφημίσεων κ.λπ.

jumbo -ραδιοφωνικα

Δημοσίευσηαπό nikosX » 22.03.09, 8:35 pm

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΑ JUMBO ΣΤΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ.

Καποιος ας τους κανει να σταματησουν... Εχω φτασει στο σημειο να αλλαζω σταθμο με το που ακουσω τα πρωτα δευτερολεπτα του σποτ. Οι τυποι εκτος του οτι το εχουν παρακανει, ειναι κ κακογουστοι εντελως.

ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ JUMBO !
nikosX
Member

Jumbo

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.03.09, 10:46 am

Kαι να φανταστεις οτι αυτος που τα κάνει έχει δωσει συνεντευξη, και έχει και άποψη.... :(
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Re: jumbo -ραδιοφωνικα

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.03.09, 11:38 am

Δεν εχω καμια προθεση να υποστηριξω ουτε να δηλωσω πως μου αρεσουν οι διαφημισεις αυτες. ΔΕ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ! Ας το δουμε ομως απο τη σκοπια της επιτυχιας τους! Σε οσους δεν αρεσουν αλλους τοσους ακουω να λενε: "χαχχα ακουσες την καινουρια πολυ πλακα η αποκριατικη" κλπ κλπ.

Πρεπει να παραδεχτω ( και δε θελω:P) πως ο επαγγελματιας που ειναι υπευθυνος για το λογαριασμο αυτο, εχει βγαλει εκατομμυρια και για το target group που απευθυνονται ειναι παρα πολυ επιτυχημενες, αλλιως ισως δε θα τις εκανε ο ιδιος ανθρωπος τοσα χρονια!

η συνεντευξη (μαλλον η ιδια που λεει ο zori)
http://www.lifo.gr/content/x8/387.html

ενα αποσπασμα:
Περνάω ώρες μέσα στα Jumbo. Χαζεύω τους πελάτες, τα παιχνίδια. Βλέπω πού θέλω να απευθυνθώ. Σε λαϊκό κόσμο. Δεν έχει Jumbo στο Κολωνάκι.

Έχουμε προκαλέσει μόνο εκ του αποτελέσματος. Από τα 200 σποτ μπορεί να συνέβη με δύο-τρία. Είναι μικρό το ποσοστό. Έχουμε γίνει πρωτοσέλιδο στην «Απογευματινή» με τίτλο Ο χάρακας του αίσχους. Δεν υπήρχε τέτοια πρόθεση. Στην αναζήτηση του πρωτότυπου πιθανώς να μας ξέφυγε λίγο. Είναι εξουθενωτικό να κάνεις πέντε συνεχόμενες καμπάνιες το χρόνο επί σειρά ετών και να πρέπει να είσαι πάντα καλύτερος από την προηγούμενη φορά.

Ακομη να σας πω πως ο συγκεκριμενος ανθρωπος απο οσα εχω διαβασει το τελευταιο καιρο, πηρε τον συγκεκριμενο πελατη του και ανοιξε δικη του διαφημιστικη αν κανω λαθος διαψευστε με, πραγμα που σημαινει πως τον εμπιστευονται οι εν λογω επιχειρηματιες με κλειστα ματια.
Και οπως ειπε ο ανθρωπος απευθυνεται (ως επι το πληστον βεβαια)σε λαϊκους ανθρωπους. Και αυτο το target group το χει. Μπορει τα παιχνιδια τους να ειναι ευτελους αξιας και αναλογης ποιοτητας αλλα το target group τους μπορει τοσα να διαθεσει για να κανει τα παιδια του να χαρουν μια στιγμουλα οσο κρατησει το πλαστικο-κινεζικο μπαλακι.
Για να μην πω πως και οι κολωνακιωτες πανε ρεντη να ψωνισουν στο jumbo ( μετα ισως να κρυβουν τις σακουλες αλλα το αποτελεσμα ειναι ιδιο!)

Επειδη δε μπορειτε λοιπον αυτες τις διαφημισεις να τις αποφυγετε απλως "φιλτράρετε" τις! Σε μαθημα ψυχολογιας μας ειπαν πως οτι δεν μας αρεσει- δεν θελουμε να ακουσουμε- μας εκνευριζει, πρεπει να το "φιλτραρουμε" στα αυτια μας και τον εγκεφαλο μας να κανουμε πως δεν υπαρχει ωστε να μεινουμε ψυχικα υγιεις... εγω απλα τις αγνοω-δε τους δινω σημασια. Κι ας μπαινω εκει να ψωνισω μια στο τοσο.

Αν ακουγα και εδινα σημασια στις διαφημισεις τους δε θα εμπαινα ποτε!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 23.03.09, 12:32 pm

Μήπως είστε λίγο υπερβολικοί?
Λέω μήπως...γιατί οι διαφημίσεις τους είναι πολύ
στοχευμένες και αποτελεσματικές.
Στην εποχή μας που παρθενογένεση σπάνια προκύπτει,
καμπανιες όπως του Jumbo και της Q, προσωπικά
της ζηλέυω.
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό adworks » 23.03.09, 12:50 pm

Εχω την εντυπωση οτι με τη μεθοδο της επαναληψης, μαθαιναμε και μαθαινουμε οτι δε μας αρεσει!
Χρησιμοποιώντας φράσεις με ριμες, μικρές, εξυπνες και εκνευριστικες φυτευεται στο μυαλο μας μια πληροφορια.
Εχω πιασει τον εαυτο μου να ειναι απορροφημενος, και αμουγοντας στο ραδιο τη διαφημιση, να το κλείνω, και να το ανοιγω μετα απο λίγο.
Ενω λοιπον δεν ειχα προσεξει το τραγουδι που επαιζε πριν τη διαφημιση, προσεξα τη διαφημιση.
Αρνητική ή θετικη διαφήμιση, είναι πετυχημένη, και χτυπάει κατευθείαν στην ψυχοσυνθεση μας.
Δέν μπορώ να πώ το ίδιο για τα τηλεοπτικά τους σπότ. Μου αρεσε πολυ η νοσταλγική διαθεση, με την χρήση της σακούλας παντου!
Με το μεταναστη να τραγουδαει στο ραδιο, και το κονσεπτ της παλιας γειτονιάς στην τηλεοραση, κάνει ενα ευρυ κοινο να ταυτίζεται, και τους υπόλοιπους που εκνευρίζονται, να το επισκέπτονται, γιατι δεν εχουν αλλο ονομα προχειρο στο κεφάλι τους!
ο τελευταίος να κάνει edit
Άβαταρ μέλους
adworks
Senior Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 23.03.09, 12:51 pm

Καλημέρα σε όλους! :)

Τα -περισσότερα- ραδιοφωνικά του Jumbo
προσωπικά δε μου αρέσουν.
Μερικά με ενοχλούν κιόλας. (αισθητικά πάντα)

ΟΜΩΣ.
Είναι 100% (για να μην πω παραπάνω) αποτελεσματικά.

Θα ακουστούν, θα συζητηθούν (είτε θετικά είτε αρνητικά)
και στο τέλος θα φέρουν κόσμο μέσα στο κατάστημα.
(που είναι και το ζητούμενο δλδ)
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.03.09, 12:52 pm

Το αν είναι πετυχημένες ή όχι το ξέρουν οι ίδιοι και για να τις συνεχίζουν στο ίδιο μοτίβο πάει να πεί ότι είναι αποτελεσματικές.
Προσωπικά τις ΜΙΣΩ :P αλλά...
άν τις είχα ακούσει 1-2 φορές δέν θα με ενοχλούσαν καθόλου...ίσως γέλαγα και όλας...
ίσως γέλασα και την πρώτη φορά που τις άκουσα...άλλα αυτός ο βομβαρδισμός...ρε παιδιά ακούω εν λευκό και κάθε 10 λεπτά θα βάλουν διαφήμιση jumbo...τα νεύρα μου :evil: :evil: φταίνε και οι ραδιοφωνικοί σταθμοί η αλήθεια...αλλά θα είναι πολλά τα λεφτά Άρη...όμως αυτό είναι πάρα πολύ εκνευριστικό και κάνει αρνητική διαφήμιση..σε σημείο που άν δω ποτέ το παιδί μου να γυρνάει με σακούλα τους θα το δίωξω απο το σπίτι..καλύτερα να μπλέξει με ναρκωτικά παρα με τα jumbo :P :P :P
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 23.03.09, 1:12 pm

Παίδες τα πράγματα είναι απλά,
όταν ακουσεις το " beggin' " των4seasons 23 φορές την ημέρα
και το " One love " των U2 άλλες 42.5 φορές, ε τότε βγάζεις σπυριά.
Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν είναι ωραία τραγούδια.
Όσο θα υπάρχουν πληρωμένα playlists με 621 διαφημίσεις ενδιάμεσα,
κανείς μα κανείς, δεν θα εκτιμήσει ούτε τα τραγούδια
αλλά ούτε και τις ωραίες διαφημίσεις.
That's it
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 23.03.09, 1:32 pm

mari0s έγραψε:σε σημείο που άν δω ποτέ το παιδί μου να γυρνάει με σακούλα τους θα το δίωξω απο το σπίτι..καλύτερα να μπλέξει με ναρκωτικά παρα με τα jumbo :P :P :P

χεχεχεεχ καλα...κανε παιδι κι ελα πες μου το μετα αυτο!
κι εγω φτυσμενα τα ειχα, αλλα .....

---------πηγαινοντας λιγο οφφ τοπικ--------------:

Οταν εχεις ενα μωρο ( η και 2) που καθε μερα μεγαλωνει και θελει ρουχα καλτσες πανες και λοιπα και στα επωνυμα και καλα μαγαζια-μαρκες θα εδινες 50 ευρω το 1 φορμακι (που το παιδι σου θα φορεσει 1 μηνα και θα το κατα-χέσει) πας εκει και με 50 ευρω παίρνεις 25 φορμάκια για 1 χρονο που λεει ο λογος...
Κι εγω θελω το παιδι μου να φοραει..."lapin" και αλλες γνωστες μαρκες παιδικων, αλλα πολυ απλα λες: δε γινεται!!! ΟΙ ΚΑΙΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΙ προτιμω να κανω στο παιδι μου ασφαλεια ζωης παρα επωνυμα ρουχα για 3 μηνες!

Οσο για τα παιχνιδια τα βρισκεις πανω κατω στις ιδιες τιμες με αλλα μεγαλα παιχνιδαδικα και οχι συνοικιακα που τα "βαρανε"...Το αλλα ειναι πως εκει θα βρεις ενα καρο παιδικα , και αμετρητα, εποχιακα ή οχι αντικειμενα και προπαντων ολα οσα θα χρειαστεις σε ενα μαγαζι, απο παρκα και καθίσματα αυτοκινητου μεχρι ρουχα και πιπίλες.

για πες, θα πάς .......lapin??? :whistle :whistle :whistle

---------τελος οφφ τοπικ--------------

καλημέρες ;)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.03.09, 1:39 pm

lemon έγραψε:Θα ακουστούν, θα συζητηθούν (είτε θετικά είτε αρνητικά)

Προσωπικά μου αρέσουν. Μου κάνει εντύπωση δε οτι όλα τα σλογκανάκια τους γίνονται ατάκες που χρησιμοποιεί ο κόσμος μετά. Οι περισσότεροι βρίσκουν τα spots του Jumbo διασκεδαστικά.. μην θυμήσω τι γινόταν με τη γριά στο καρναβάλι τις απόκριες.

Τώρα παίζουν αυτά με τους μετανάστες. "Εγκω ψωνίζω εκεί για τη μπέμπα, γιατί είμαι από την Αλισαμπέμπα...". Τα βρίσκω πιασάρικα και σίγουρα μένουν στη συνείδηση του καταναλωτή.

I say cudos που βγάζουν αποτελεσματική διαφήμιση..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 23.03.09, 1:55 pm

penlix έγραψε:
lemon έγραψε:Θα ακουστούν, θα συζητηθούν (είτε θετικά είτε αρνητικά)

Προσωπικά μου αρέσουν. Μου κάνει εντύπωση δε οτι όλα τα σλογκανάκια τους γίνονται ατάκες που χρησιμοποιεί ο κόσμος μετά. Οι περισσότεροι βρίσκουν τα spots του Jumbo διασκεδαστικά.. μην θυμήσω τι γινόταν με τη γριά στο καρναβάλι τις απόκριες.

Τώρα παίζουν αυτά με τους μετανάστες. "Εγκω ψωνίζω εκεί για τη μπέμπα, γιατί είμαι από την Αλισαμπέμπα...". Τα βρίσκω πιασάρικα και σίγουρα μένουν στη συνείδηση του καταναλωτή.

I say cudos που βγάζουν αποτελεσματική διαφήμιση..

Αντίς Αμπέμπα dude...κάτω στην Αιθιοπία
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.03.09, 2:04 pm

Και η Πετρούλα σου μένει, αλλα ποιότητα δεν την λές.
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.03.09, 2:12 pm

zoridesign έγραψε:Και η Πετρούλα σου μένει, αλλα ποιότητα δεν την λές.

wtf!!! άμα δέν έχει ποιότητα η Πετρούλα ποιάααα έχει :P :P :P

(πρώτη φορά βλέπω στις ειδησεις τον καιρό και δέν με χαλάει άμα ακούω για βροχές πάντως :P )
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό notis » 23.03.09, 2:14 pm

Η Πετρουλα ειναι για τα μπαζα!
Τα σποτακια του Jambo ομως ειναι must!
Ακριβως επειδη επιτελουν τον στοχο τους. Κατι που η "ποιοτητα" (οπως εσυ την εννοεις) δεν θα μπορουσε ουτε να αγγιξει...

+1 στο Jumbo λοιπόν! :superman:
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.03.09, 2:20 pm

VaLKyRiE έγραψε: χεχεχεεχ καλα...κανε παιδι κι ελα πες μου το μετα αυτο!
κι εγω φτυσμενα τα ειχα, αλλα .....

hehe i know πόσο δίκαιο έχεις και είμαι σίγουρος ότι όταν φτάσει η ώρα θα αναθεωρήσω :P αλλα προς το παρόν άσε με να το φχαριστηθώ γιατί με βλέπω στον μέλλον να με τρέχουν στα jumbo τα μικρά. Ε πώς να τους αντισταθείς άμα σε κοιτάνε με τα μικρά τους μάτια lol
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.03.09, 2:23 pm

Άλλο "ποιότητα" άλλο αποτελεσματικότητα όμως :)

Για όσους δεν ακούν ραδιόφωνο, βρήκα τα spots:

Spot 1 | Spot 2 | Spot 3

mitridi_g έγραψε:
penlix έγραψε:
lemon έγραψε:Αντίς Αμπέμπα dude...κάτω στην Αιθιοπία

Dude, δεν είχα ιδέα ποιά είναι, thanks! :)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό mitridi_g » 23.03.09, 2:41 pm

Dude είσαι θεός, που τα βρήκες όμως?
mitridi_g
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.03.09, 2:44 pm

mitridi_g έγραψε:Dude είσαι θεός, που τα βρήκες όμως?

Dude, I can't say, και δεν ξέρω αν θα έπρεπε να τα έχουμε κιόλας εδώ... Copyrighted material etc...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό mariner » 23.03.09, 2:50 pm

Το σλόγκαν των πολιτικών είναι: "Να με συζητούν, ας με λένε και πού@τη, αρκεί να λένε σωστά το όνομά μου."
Αναλογικά έχουμε την ίδια λογική. Άσχετα αν ξεπερνάει και τα όρια του κιτς.
Άβαταρ μέλους
mariner
Senior Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 23.03.09, 3:03 pm

mariner έγραψε:Το σλόγκαν των πολιτικών είναι: "Να με συζητούν, ας με λένε και πού@τη, αρκεί να λένε σωστά το όνομά μου."
Αναλογικά έχουμε την ίδια λογική. Άσχετα αν ξεπερνάει και τα όρια του κιτς.

+10
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο V.III Κινηματογράφος . Τηλεόραση . Διαφημίσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων