PROMETHEUS

Σχολιασμός Κινηματογραφικών ταινιών και τεχνικών, Τηλεοπτικών σειρών, Διαφημίσεων κ.λπ.

PROMETHEUS

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.12.11, 12:03 am

Μια ταινία περίμενα να δω απο το 1986 (τα άλλα τα σκουπίδια που έβγαλαν κάτι αστείοι τύποι ΔΕΝ πιάνονται. Άντε του Fincher ας πούμε ΟΚ) Εδώ έχει πάλι Ridley Scott. Όλοι σούζα. :superman: :superman:

http://trailers.apple.com/trailers/fox/prometheus/
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Re: PROMETHEUS

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 23.12.11, 10:36 am

Συμφωνώ. Το Aliens του Kάμερον ήταν αντάξιο του πρώτου φιλμ, αλλά είχε εντελώς διαφορετική σκηνοθετική αντιμετώπιση. Αντί να είναι ψυχολογικό θρίλερ ήταν μια μιλιταριστική ταινία, που όμως ήταν εξαιρετικά τρομακτική. Το εύρημα με τους ανιχνευτές-ραντάρ των πεζοναυτών και ειδικά ο ήχος τους, σε συνδυασμό με το "ταμπούρωμά" τους μέσα σε ένα κλειστοφοβικό περιβάλλον ήταν αριστοτεχνικό. Σχεδιαστικά (concept art) η ταινία ήταν έτη φωτός μπροστά απο την πρώτη όσον αφορά τα οχήματα, ρομπότ, οπλισμό κλπ.
Ο Φϊντσερ έκανε ότι καλύτερο μπορούσε, αλλά δεν είχε λεφτά

To προμ στον καλό κύριο γιουτούμπη

Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 23.12.11, 2:14 pm

Ακριβώς όπως τα λές. Του Cameron το θεωρώ απο τα καλύτερα action movies που έχω δεί. Όλη η ταινία μέσα στην τσίτα και σε καθηλώνει απο την αρχή μέχρι το τέλος. Απίστευτο σασπένς και τρόμος. Οι χαρακτήρες απίστευτοι. Bishop, Hudson, Vasquez, Ripley, Hicks, το κοριτσάκι, ο άλλος ο τσάτσος απο την εταιρεία. Τα σκηνικά έτη φωτός μπροστά. Όντως τα ηχητικά με τους ανιχνευτές-ραντάρ θα μπορούσαν να είναι μια ταινία μόνα τους. Το πέσιμο στους ταμπουρωμένους marines και η οπισθοχώρηση τους απλά :silenced
Το ξαναείδα πρόσφατα με παρέα της αδερφής μου 4-5 άτομα που δεν το ήξεραν καν το franchise και έμειναν :silenced. 2 το βράδυ μου ζητάγαν να κατεβάσω τα άλλα!!
Και μιλάμε για ταινία του '86. Όταν το είχα δεί εγώ μικρός είχα μείνει κάγκελο.

Του Φίντσερ είχε και αυτό το δικό του στύλ. Το κυνηγητό με τις γρήγορες κάμερες στους διαδρόμους ήταν πολύ δυνατό και ξεχώρισε, όπως και το κομμάτι με την κοινωνία των φυλακισμένων και πως αντιμετωπίζουν την παρουσία της Ripley. Και πολύ δυνατό είναι και το κομμάτι στην αρχή που μαθαίνουμε για την τύχη των άλλων χαρακτήρων απο την προηγούμενη ταινία. Εμένα προσωπικά στο 10λεπτο το σενάριο με είχε κερδίσει και είχει παίξει και με τα συναισθήματα μου. Πολύ σημαντικό.

Το πρώτο απλά ήταν η μητέρα όλων των ταινιών του είδους. Δεν υπάρχουν λόγια και δεν χρειάζετε να πώ κάτι εγώ. Αυτό που κατάφερε ο Ridley Scott εκείνη την περίοδο με τα μέσα που είχε ήταν επίτευγμα. Αυτό που λογικά θα παρουσιάσει τώρα με την τεχνολογία που έχει στα χέρια του, πιστεύω οτι θα είναι μια απο τις ποιό δυνατές ταινίες στην ιστορία του hollywood. Για να δούμε.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 11.06.12, 1:06 pm

Χωρίς να πω πολλά και spoilers απλά εύχομαι ο Κασιδιάρης να εμφανιστεί μπροστά στον Ridley Scott και αυτός να του μιλήσει στα αλβανικά.

Δεν ειναι δυνατόν σε ταινία 2 ωρών να έχουν γίνει τόοοοοοοοσα πολλά λάθη. Χτύπαγα το κεφάλι μου στον διπλανό μου. Το γράψιμο, το σενάριο, οι χαρακτήρες, η πλοκή, μέχρι και η μουσική, τα πάντα όλα είναι να τα βάλεις σε ενα μπαούλο και να τα θάψεις σε εναν πολύ μακρινό πλανήτη για να μην το ανακαλύψει ποτέ άνθρωπος, γιατί στο διάστημα κανένας δεν μπορεί να σε ακούσει να ροχαλίζεις. 1/10 και αυτό το 1 το παίρνουν τα CGI και τα σκηνικά του Gigger.

Δεν ξέρω αν είναι χειρότερη ταινία ακόμα και απο το Failbender. Μεγάλη απογοήτευση.
Ridley τον μπαίρνεις ρε, βλάκα ε βλάκα. Θέλω να του στείλω μήνυση μπορώ? Πρέπει να ξαναδώ το Alien 7 φορές στα καπάκια για να συνέλθω. Die ρε die.
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό topaz » 11.06.12, 8:59 pm

Ικανοποιητικό αλλά το περίμενα πολύ καλύτερο. Πολλά κενά, πολλά βιαστικά συμπεράσματα, άλλες τόσες απορίες μένουν άλυτες κλπ.

Για το 3D δεν το συζητώ, απλά ανύπαρκτο. Και κάποιοι έλεγαν ότι θα ξεχάσουμε το Avatar σε αυτό τον τομέα... Δε πάμε με τα καλά μας.
"Do Or Do Not - There Is No Try"
Master Yoda
Άβαταρ μέλους
topaz
Member

Δημοσίευσηαπό g25akis » 12.06.12, 2:27 pm

Συμφωνώ όσο αφορά το θέμα των κενών 100%.
Παρ'όλα αυτά το πρώτο 20λεπτο της ταινίας με έκανε να νιώσω όταν έβλεπα μικρότερος ταινίες. Ένα μικρό δέος ένα εντυπωσιασμό. Από κει και πέρα μας τα χάλασε. Συνολικά δεν μπορώ να πω ότι συγκλονίστηκα άλλα ούτε έφυγα ανέγγιχτος. Ίσως παίζει ρόλο ότι δεν είχα υψηλές απαιτήσεις γενικά για την συγκεκριμένη.
Επίσης δεν την είδα 3d γιατί έχω φάει πολλές ήττες με τις δήθεν τρισδιάστατες, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.
"We will always be so much more human than we wish to be"
http://g25akis.daportfolio.com/
Άβαταρ μέλους
g25akis
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 12.06.12, 2:40 pm

το 3d ήταν ανύπαρκτο. Από εκεί και πέρα μια ok ταινία. Είχε προοπτικές αλλά και πολλά κενά ρε γμτ
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 12.06.12, 2:54 pm

g25akis έγραψε:Συμφωνώ όσο αφορά το θέμα των κενών 100%.
Παρ'όλα αυτά το πρώτο 20λεπτο της ταινίας με έκανε να νιώσω όταν έβλεπα μικρότερος ταινίες. Ένα μικρό δέος ένα εντυπωσιασμό. Από κει και πέρα μας τα χάλασε. Συνολικά δεν μπορώ να πω ότι συγκλονίστηκα άλλα ούτε έφυγα ανέγγιχτος. Ίσως παίζει ρόλο ότι δεν είχα υψηλές απαιτήσεις γενικά για την συγκεκριμένη.
Επίσης δεν την είδα 3d γιατί έχω φάει πολλές ήττες με τις δήθεν τρισδιάστατες, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη.

Nαι συμφωνώ, ήθελα να το γράψω για το πρώτο 20λεπτο αλλα μάλλον ήμουν πολύ τσαντισμένος-απογοητευμένος και έγραψα σαν χείμαρρος μόνο για τα αρνητικά. Το πρώτο 20λεπτο ήταν συγκλονιστικό, μέχρι και την στιγμή που ξυπνάει το πλήρωμα. Μετά χάθηκε η μπάλα. Απογοήτευση. Σαν να ξαναβλέπεις τον Καραγκούνη να βαράει το πέναλντι.

spoiler

η κορυφαία σκηνή, με τον καπετάνια να βλέπει στον χάρτη μια επιπλέον ένδειξη ζωής εκτός των 2 βλαμμένων που είχαν ξεμείνει στο σκάφος (γι αυτούς τους δύο μπορώ να γράψω μέχρι και ποιήματα, γενικά εκείνο το κομμάτι πέταξε στα σκουπίδια την μισή ταινία) και εντάξει μωρέ, δεν τρέχει και τίποτα, πάω να γμσω τώρα εγώ το ξανθό το μωρό (που κανένας δεν έχει καταλάβει γιατί υπήρξε στην ταινία) αφού παίξω λίγο ακορντεόν και δεν βαριέσε. :wall :wall :wall Και λίγο αργότερα οι δυο χεσμένοι της ταινίας, ενώ έχουν χεστεί ακόμα περισσότερο που ανακαλύπτουν το νεκρό πλήρωμα των μηχανικών, έρχονται τετ α τετ με το εξωγήινο φίδι (αλήθεια τώρα?? φίδι??) και θέλουν να το πάρουν αγκαλιά. :wall :wall :wall :wall
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 12.06.12, 4:46 pm

στην ουσία ήταν alien σκουλήκι όχι φίδι :P
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 26.06.12, 6:13 pm

crossbow έγραψε:στην ουσία ήταν alien σκουλήκι όχι φίδι :P

Σε μια πράξη ηρωισμού (επειδή το ήθελε η παρέα) πήγα (αναγκάστηκα) και το ξαναείδα. Είπα κομμάτια να γίνει, ίσως ήταν και μια ευκαιρία να προσέξω μερικά πράγματα περισσότερο μήπως το έχω αδικήσει.

spoiler
Μιλάμε δεν υπάρχει η ταινία. Εκεί που χτύπαγα το κεφάλι μου μια φορά το χτύπησα δυο. Που πας ρε φίλε με το σκάφος αντιγραφή απο το firefly (το serenity) σε αποστολή 1 τρις δολλαρίων και δεν έχεις ενα όπλο, κάτι ρε αδερφέ, μια σφεντόνα, πες οτι στην πέφτει ενας μετεωρίτης και δεν προλαβαίνεις να κάνεις μανούβρα, πάνω του θα πέσεις? Πας και σε εναν ανεξερεύνητο πλανήτη και με το που φτάνεις, ούτε μια στροφή δεν κάνεις ΜΠΑΜ βρίσκεις κατευθείαν την βάση τους. Ούτε με gps τόσο γρήγορα. Πετάγετε ο doctoras απο την πίσω θέση και λεεί "ωπ εδώ είμαστε το βρήκαμε". Εντωμεταξύ σε όλα τα έργα επιστημονικής φαντασίας το μητρικό σκάφος μένει σε τροχιά και φεύγει μικρότερο σκάφος μεταφοράς προσωπικού δεν ξέρω κ γώ τι. Αυτό τσουπ. Προσγείωση κατευθείαν. Ότι να ναι. Το έργο πρέπει να το έφτιαξε κάποιος που δεν είχε ξαναγυρίσει ταινία επιστημονικής φαντασίας ποτέ στη ζωή του και η προηγούμενη του δουλειά να ήταν το "μικρό σπίτι στο λιβάδι". Και όχι...δεν ήταν σκουλήκι....φιδοσκούληκο ήταν :P
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Επιστροφή στο V.III Κινηματογράφος . Τηλεόραση . Διαφημίσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων