Ανάλυση και λόγος διαστάσεων βίντεο για festival

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Ανάλυση και λόγος διαστάσεων βίντεο για festival

Δημοσίευσηαπό Babis99 » 28.08.18, 7:40 pm

Χαίρετε,

Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας για το λόγο διαστάσεων που πιστεύεται ότι είναι καλύτερα να εξάγω τις ταινίες animation κυρίως για φεστιβάλ.

Συνήθως για το YouTube εξάγω σε λόγο: πλάτος/ύψος = 2,38 (ULTRA WIDE) που είναι και το σύγχρονο. Ομολογώ ότι το έχω συνηθίσει και για ταινίες μου αρέσει.

Πιστεύετε ότι είναι καλό και για φεστιβάλ ή πρέπει να μείνω στο κλασικό 16/9; Πως εξάγεται τα δικά σας έργα (αν φτιάχνετε ταινίες); Γενικά πείτε τη γνώμη σας είτε ως παραγωγός είτε ως θεατής.

Τα τελικά rendering τα έκανα σε 4K μέχρι τώρα και από εδώ και στο εξής θα γίνονται σε 8Κ. Αν χρειάζεται μικρότερο μέγεθος, κωδικοποιώ εκ νέου σε νέα ανάλυση χωρίς απώλειες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Χαράλαμπος Καρκαλέτσης
Επισκευές ηλεκτρονικών συσκευών - Κινηματογραφική παραγωγή
FIXYGON
https://www.fixygon.gr/
Άβαταρ μέλους
Babis99
Member

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων