Διαγωνισμός λογοτύπου Ο.Α. - Μα είναι ποτέ δυνατόν???!!!

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Re: Διαγωνισμός λογοτύπου Ο.Α. - Μα είναι ποτέ δυνατόν???!!!

Δημοσίευσηαπό Dikaiwma » 26.05.09, 6:06 pm

b-positive έγραψε:Λοιπόν,

Ίσως κάποιος θα μπορούσε να προσφέρει εθελοντικά τις γνώσεις του σε αυτό το θέμα. Ανοικτοί είμαστε σε όλες τις προτάσεις.
Δεν είναι λύση απλά να γκρινιάζουμε και να λέμε πως θα θέλαμε να είναι τα πράγματα, και με την σειρά μας να μην κάνουμε ούτε το ελάχιστο.
Φιλικά

'ντάξει, αν και δεν είμαι γραφίστρια (ως εκ τούτου δεν είμαι και στην Ένωση) το πήρα το μήνυμα. Στείλτε μου το επόμενο κείμενο να εισηγηθώ διορθώσεις :lol:

Σας ευχήθηκα ολόψυχα να επιτύχετε το σκοπό σας και το εννοούσα απόλυτα. Αυτό που ήθελα να επισημάνω είναι ότι δεν μπορείς να κατηγορείς κάποιον για προχειρότητα, με προχειρότητα. Αν ισχυριστεί κάποιος ότι "έλα μωρέ, το κείμενο της Ένωσης, κι έτσι, μια χαρά την έκανε τη δουλειά του...", δίνει το δικαίωμα και στη Marfin ή στην κάθε Marfin να ισχυριστεί "έλα μωρέ, και τι έγινε που δεν τήρησα τον παραμικρό κανόνα; Αφού η δουλειά μου έγινε...".

Ό,τι ισχύει γι' αυτούς ισχύει και για μας.

(και για το ξεκατίνιασμα...)
Τα φεγγάρια είναι για τους ερωτευμένους, όχι για τους επαγγελματίες εν ώρα υπηρεσίας!!! :twisted:
(τέλος ξεκατινιάσματος)

Υ.Γ.: Η προσφορά εθελοντισμού μπορεί να συνοδευόταν από " :lol: " παραταύτα ισχύει κανονικότατα.

Καλές Ολυμπιακές δημιουργίες τώρα, κι ούτε πουλί πετούμενο να μη βρεθεί μπροστά σας.

:D
Για φάε την κουτσή απ' τη σελίδα 69...
Άβαταρ μέλους
Dikaiwma
Member

Δημοσίευσηαπό Alexandros! » 26.05.09, 11:31 pm

Η προκήρυξη του διαγωνισμού είναι απλά φαιδρή και η παράταση των 2 εβδομάδων ανούσια. Κανένας επαγγελματίας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα πρέπει να ασχολήθει.
.·´`·.¸¸.-» Less Is Bore «-.¸¸ .·´`·.
Άβαταρ μέλους
Alexandros!
Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 27.05.09, 9:00 am

Dikaiwma έγραψε:(και για το ξεκατίνιασμα...)
Τα φεγγάρια είναι για τους ερωτευμένους, όχι για τους επαγγελματίες εν ώρα υπηρεσίας!!! :twisted:
(τέλος ξεκατινιάσματος)

Είμαι ερωτευμένος και εκανα διάλλειμα...
8)
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό myk » 27.05.09, 8:01 pm

Μόλις είδα στις ειδήσεις του Alpha ότι προκηρύχθηκε ανάλογος διαγωνισμός για τη σχεδίαση των στολών του προσωπικού της Ολυμπιακής. Το πρώτο φιλτράρισμα έχει γίνει και οι 3 προτάσεις είναι ήδη αναρτημένες σε κάποια ιστοσελίδα (δε θυμάμαι ποια) ώστε να ψηφιστεί από τους επισκέπτες η "καλύτερη".
Μία από αυτές έχει σχεδιάσει η Σίλια Κριθαριώτη, άλλη μία η ομάδα Π2 (πι τετράγωνο) και την άλλη μία ομάδα σπουδαστών από τον ΑΚΤΟ.

Αφού ευχηθώ καλή επιτυχία στους διαγωνιζόμενους, θα αναρωτηθώ με τη σειρά μου τι άλλο θα τεθεί σε δημόσια ψηφοφορία για τη σύνθεση της νέας εταιρείας...
Οι πιλότοι; Η τεχνική βάση; Οι αεροσυνοδοί μήπως θα περάσουν από τα καλλιστεία του ΑΝΤ1;
Ο Θεός να μας φυλάει... :roll:
Μιχάλης Σαμιώτης
twitter.com/michaelsam85
behance.net/michaelsam85
Άβαταρ μέλους
myk
Member

Δημοσίευσηαπό crossbow » 27.05.09, 8:11 pm

Προσωπικά δε το θεωρώ κακό που κάποια "στυλιστικά" μέρη της Ολυμπιακής να είναι με διαγωνισμό και αργότερα με ψηφοφορία. Γιατί η απ'ευθείας ανάθεση των στολών στον Τσέλιο πχ, να είναι καλύτερη;

Έτσι υπάρχει η ευκαιρία και σε νέους δημιουργούς να συμμετέχουν αλλά και αναβαίνει το επίπεδο λόγο συναγωνισμού.

Αν η επιτροπή που επιλέγει τους 3, κάνει σωστή δουλειά (και μόνο αν), τότε το κοινό έχει να αποφασίσει μεταξύ τριών καλών σχεδίων, και τουλάχιστον όσο αφορά τις στολές, το κοινό είναι που θα τις τρώει στι μάπα κάθε φορά που μπαίνει σε αεροπλάνο, αρά γιατί να μη συμμετέχει στην επιλογή τους;

Μπορεί να μην είναι ο καλύτερος τρόπος, αλλά αν πχ μια μέρα μας παρουσίαζαν το καινούριο λογότυπο και έλεγαν "αυτό έιναι, μας κόστισε 20.000 ευρω" και ήταν μούφα, θα ήταν καλύτερα; (πχ λογότυπο ολυμπιακών Λονδίνου). Τουλάχιστον τώρα αν δεν είνασ κάτι καλό, θα έχουμε να κατηγορούμε μόνο τον εαυτό μας που δε κάναμε καλές δουλείες (ή δε συμμετείχαμε) ή γιατί ψηφίσαμε κάτι κακό.

*όλα τα παραπάνω με την προυπόθεση οτι οι διαγωνισμοί δεν έιναι στημένοι κτλ κτλ
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 28.05.09, 10:02 am

myk, το site είναι το www.oafashion.gr, και υπάρχουν οι 3 προτάσεις για δημοψήφισμα..
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 28.05.09, 10:14 am

οι προτασεις αυτες εμπεριεχουν τους υπαρχοντες κυκλους της ολυμπιακης. σαν λογοτυπο και σαν κονσεπτ. και πες πως το νεο logo Που θα βγει δε τους εχουν, η τουλαχιστον με αυτο το τροπο...θα ξανασχεδιασουν οι σχεδιαστες τα μοντελακια προσαρμοζοντας το νεο Logo πανω? Καλε μηπως να εβγαινε το logo πρωτα και μετα οι στολες? Μηπως λοιπον το Logo εχει ηδη προαποφασιστει και ο διαγωνισμος ειναι οντως για τα ματια????
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 28.05.09, 10:19 am

Kαλά τα λες..!

Με δεδομένο όμως το brief για το λογότυπο (που παραμένει ακριβώς όπως είναι..) δεν θα είναι και πολύ εκτός οι στολές!
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 28.05.09, 11:19 am

Καλημέρα σε όλους :)

VaLKyRiE, στην προκήρυξη
του διαγωνισμού
αναφέρει πως και στο νέο
λογότυπο πρέπει να
υπάρχουν και οι κύκλοι...

Συγκεκριμένα, στα δεδομένα σχεδιασμού του λογοτύπου θα πρέπει να ληφθούν υπόψη ότι:

* το όνομα της νέας εταιρείας είναι Olympic Air
* θα διατηρηθούν οι κύκλοι που υπάρχουν στο σημερινό λογότυπο της Ολυμπιακής
* δεν υπάρχει περιορισμός σε ό,τι αφορά στη γραμματοσειρά και στα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν στο νέο λογότυπο
* θα ήταν σκόπιμο οι προτάσεις να λάβουν υπόψη το παλαιό λογότυπο της εταιρείας, ώστε η νέα πρόταση να εκφράζει τόσο την εξέλιξη όσο και την παράδοση των ελληνικών αεροπορικών εταιρειών.

Άρα, απ' ότι καταλαβαίνω, δε μιλάμε ουσιαστικά για σχεδιασμό εξ' αρχής ενός
λογοτύπου αλλά για ένα φρεσκάρισμα του ήδη υπάρχοντος.
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 28.05.09, 11:27 am

....Οκ ας υπαρχουν,εμενα το ιδιο μου κανει...

διαβαζω λοιπον τα εξης

* δεν υπάρχει περιορισμός σε ό,τι αφορά στη γραμματοσειρά και στα χρώματα που θα χρησιμοποιηθούν στο νέο λογότυπο
* θα ήταν σκόπιμο οι προτάσεις να λάβουν υπόψη το παλαιό λογότυπο της εταιρείας, ώστε η νέα πρόταση να εκφράζει τόσο την εξέλιξη όσο και την παράδοση των ελληνικών αεροπορικών εταιρειών.

οι προτασεις των στολων βασιζονται στα χρωμματα που υπαρχουν ηδη αρα αναιρειται το πρωτο που παραθετω ή αναιρουν οι ιδιοι τους εαυτους τους με το δευτερο?
Παντως εγω επανασχεδιασμο στολών πριν το τελικο λογοτυπο πρωτη φορα βλεπω. Ειναι ρε παιδια σα να κανεις τιποτα wow ντιζαινατες καρτες με κονσεπτ και να περιμενεις το λογοτυπο να "παραχωσεις" οπου μπαινει!!!!!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 28.05.09, 12:18 pm

Η αλήθεια είναι πως είναι
περίεργο VaLKyRiE...

Δλδ αν η χρωματική
πρόταση είναι εντελώς
διαφορετική τότε τι θα κάνει
αυτός που σχεδίασε τις στολές??
Θα τις προσαρμόσει??
Χμμμμ :shifty
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 28.05.09, 2:07 pm

Mια σωστή εταιρική ταυτότητα ξεκινά από το λογότυπο, τις εφαρμογές.
Μέσα στις εφαρμογές της ταυτότητας είναι και οι στολές, είναι μέρος της ταυτότητας.

Αλλά αυτό γίνονται σε σοβαρές μελέτες που καταλαβαίνουν τι είναι branding.
Ζήτω η athens air btw.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 28.05.09, 2:16 pm

οφ τοπικ :)
b-positive έγραψε:Ζήτω η athens air btw.

δεν ειχα ιδεα πως υπαρχει αυτη η εταιρια να σαι καλα που μου την εμαθες!!!!!:)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό El Panos » 28.05.09, 2:36 pm

b-positive έγραψε:Mια σωστή εταιρική ταυτότητα ξεκινά από το λογότυπο, τις εφαρμογές.
Μέσα στις εφαρμογές της ταυτότητας είναι και οι στολές, είναι μέρος της ταυτότητας.

Αλλά αυτό γίνονται σε σοβαρές μελέτες που καταλαβαίνουν τι είναι branding.
Ζήτω η athens air btw.

Πού να μάθουν branding βρε Μήτσε οι μπακάληδες της Marfin? Άσε μην ανοίξω το στόμα μου...

Τώρα, καλή η Athens Air... αν δε μου θύμιζε και ψάρι το logo τους, μια χαρά θα ήταν!
I'm a PC... και δε δίνω δεκάρα που είσαι Mac.
El Panos
Old Member

Δημοσίευσηαπό DigitalRemedyz » 29.05.09, 5:32 pm

Από την μία άποψη καλά κάνουν που δίνουν ευκαιρίες, είμαι υπέρ αυτής της άποψης κατηγορηματικά! Δεν νομίζω να είναι στημμένο, γιατί θα μπορούσαν για παράδειγμα να δώσουν το project για τις στολές σε έναν οίκο του εξωτερικού και όλα ωραία όλα καλά!

Το branding είναι μια μεγάλη ενότητα όσον αφορά μια οποιαδήποτε επιχείρηση, το κατανοώ πλήρως! Αλλά, απ' ότι κατάλαβα στο λογότυπο κρατάμε τους κύκλους οι οποίοι έχουν χρησιμοποιηθεί και στις στολές και στην ουσία παίζουμε με ένα παρόμοιο με το παλιό λογότυπο με ένα πιο modern font και κοντά στο μπλε-κόκκινο! Δηλαδή χαρίζουν χρήματα σε όποιον κάνει το καλύτερο συνδιασμό -- modern font, με χρώμα:blue-red-white --.

Άρα αφού έμεσα ζητάνε αυτό κάτι τέτοιο θα πάρουν! Γι αυτό και μπλε οι στολές κτλ κτλ.
What about myself? Just design! "I design, you LOVE it!"
Άβαταρ μέλους
DigitalRemedyz
Member

Δημοσίευσηαπό ZIP » 01.06.09, 12:16 pm

Εύστοχες οι περισσότερες παρατηρήσεις της ένωσης και μπράβο της. Σε ένα πράγμα μόνο δεν συμφωνώ και δεν είδα να αναφέρεται πουθενά.

Κάπου ξεχνάμε όλοι (και η Ένωση) πως η Ολυμπιακή είναι πλέον Ιδιωτική επιχείρηση και όχι Δημόσιο. Είτε μας αρέσει είτε όχι δεν μπορούμε να «απαιτούμε» κριτικές επιτροπές και διαφάνεια... Ότι θέλουν θα κάνουν.

Βέβαια καλό είναι να ζητάς περισσότερα για να σου δίνουν μερικά. Αν είναι έτσι καλά έκαναν κι ας μην έχει ουσία.

Το άλλο που εμένα με ενοχλεί λιγάκι -και μη με παρεξηγήσετε- είναι το «ύφος» του επιστήμονα. Τι εννοώ; σαφώς και είμαστε επαγγελματίες, σαφώς και έχουμε τις ικανότητες και αν θέλετε τις γνώσεις για να κρίνουμε και να προτείνουμε την καταλληλότερη λύση. Γι αυτό άλλωστε ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μας και όχι στον περιπτερά της γειτονιάς. Από την άλλη ας ξεκαβαλλήσουμε λίγο το καλάμι γιατί καθημερινά οι δουλειές μας κρίνονται και απευθύνονται σε «μι-ειδικούς». Οι εργασίες μας δεν απευθύνονται στον στενό μας επαγγελματικό κύκλο, αλλά στο ευρύτερο κοινό. Θεωρώ πως η επιτυχημένη εργασία είναι αυτή που γίνεται αποδεκτή από τους πελάτες και τον τελικό αποδέκτη τους.

Σε αντίθεση με τον καλλιτέχνη των γκαλερί, εμείς εκτελούμε παραγγελίες (αν και σε κάποιο βαθμό, το κάνει και ο καλλιτέχνης των γκαλερί). Οι περισσότερες εργασίες μας (για να μη πω «όλες») έχουν σκοπό να προσελκύσουν και να πουλήσουν κάτι.

Τι θέλω να πω; ας υποθέσουμε πως μέσα στα 3 λογότυπα που θα επιλέξει η «κριτική επιτροπή» ή ο πελάτης Ολυμπιακή υπάρχουν 2 που εμείς θεωρούμε «άρτια» από κάθε άποψη και συμφωνήσουμε με την επιλογή. Τι θα λέγαμε όλοι αν ο κόσμος ψήφιζε το άλλο τρίτο; Η πλειοψηφία δεν είναι αυτή που μετράει; Εγώ προσωπικά θα το διασκέδαζα!

Και πάλι, μη με παρεξηγείτε. Στα 20 χρόνια που κάνω αυτό το επάγγελμα, πολλά είδαν τα μάτια μου.... Αυτά τα γράφω για να υπάρχει και ο αντίλογος σε αυτό το post. Εκτιμώ τι κάνει η Ένωση και σέβομαι την προσπάθεια. Την έχουμε όλοι ανάγκη.

Θεωρώ πως αυτό που έγινε πριν μερικά χρόνια με την Ολυμπιάδα (που έλαβαν μέρος μόνο 5 -αν θυμάμαι καλά- γραφεία) ήταν σε σύγκριση πραγματικά απαράδεκτο. Και ήταν δημόσιο... Τουλάχιστον με την Ολυμπιακή ο διαγωνισμός είναι ανοιχτός και μπορούμε να λάβουμε μέρος όλοι. Μπορεί να έχει τις ελλείψεις που γνωρίζουμε αλλά το μόνο που εύχομαι είναι να παραδειγματιστούν και άλλες μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις για να έχουμε όλοι μας ευκαιρίες και όχι μόνο οι «happy few». Ένα βήμα ήταν κι αυτό.

Δεν νομίζω πως συμφέρει την διοίκηση της Ολυμπιακής να επιλέξει 3 μούφες. Είμαι καλοπροαίρετος γιατί σαν ιδιωτική επιχείρηση θα επιλέξει αυτά που -κατά τη γνώμη της βέβαια - θα «πουλήσουν» καλύτερα το προϊόν της. Άρα τα 3 που θα ξεχωρίσουν θα τους έχουν κάνει κάποιο «κλικ».

Ο μόνος μου φόβος είναι πως θα υπάρχουν πάρα πολλές παρόμοιες προτάσεις, και εκεί θα είναι λαχείο... η θα παίξει ρόλο το μέγεθος και όνομα της επιχείρησης.

Για να κλείσω, εγώ προσωπικά θα λάβω μέρος. Οι λόγοι είναι τρεις. 1) Έχω μάθει να κρίνομαι από μη-ειδικούς. Και να μη λάβω μέρος εγώ, θα λάβουν μέρος πολλοί άλλοι... μπλα μπλα μπλα... 2) Χρειάζομαι τα χρήματα. Έχω επιχείρηση και υποχρεώσεις. Δεν είναι καιρός για πολυτέλειες. 3) Αν είναι -και είναι- επικοινωνιακό show, μη ξεχνάμε πως θα ωφεληθεί και ο νικητής.

Καλή τύχη σε όσους δοκιμάσουν! και συγνώμη αν σας κούρασα :whistle
ZIP
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 01.06.09, 1:01 pm

Ένα link με ένα post σχετικά με την καμπάνια που έτρεχε στη Μαδρίτη πρόπερσι, για την ανάδειξη του λογοτύπου της πόλης για το 2016

viewtopic.php?f=42&t=10205

P.s. Όντως επέλεξαν την... ανοιχτή παλάμη :lol: http://www.madrid2016.es
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό crossbow » 02.06.09, 2:26 pm

O ΖΙP τα είπε καλύτερα από μένα :) Από εκεί και πέρα βέβαια το όλο brief δεν κάνει τα πράγματα εύκολα
my website: http://www.crossbow.gr
my twitter delirium: http://www.twitter.com/crossbow_design

Δημήτρης Κλάγκος
Άβαταρ μέλους
crossbow
Old Member

Δημοσίευσηαπό genik » 07.06.09, 7:29 am

Παιδιά, πώς μπορεί να σταλεί υπογεγραμένο, σε ηλεκτρονική μορφή, το pdf για τη δήλωση φυσικού προσώπου όπως ζητείται για το διαγωνισμό;

Dikaiwma έγραψε:Και συγγνώμη δηλαδής, αλλά αυτό που θίγει περισσότερο τον κλάδο (μιλώντας πάντα για οπτική επικοινωνία) είναι η επίσημη διαμαρτυρία της Ένωσης Γραφιστών, η οποία είναι τίγκα στο ορθογραφικό. Αυτό το προκύρηξη τι το θέλατε να το επαναλάβετε 20 φορές; Αμ! Αυτό το "πληρεί"; Κάτι "Μαίου" στο τέλος του κειμένου, κάτι διπλοί τόνοι που λείπουν, κάτι γραμματικά ανεπανάληπτα...
Όλα αυτά τα ορθογραφικά λάθη λοιπόν της ένωσης, είναι μια τρανταχτή απόδειξη/εξήγηση για όλους εκείνους που μένουν με το στόμα ανοιχτό κάθε φορά που μαθαίνουν πως ένας γραφίστας δεν χρησιμοποιεί το word.
Ε ναί κύριοι μην σας κάνει εντύπωση, εμείς οι γραφίστες δεν χρησιμοποιούμε word και τα υπόλοιπα γραμματειακής υποστήριξης προγράμματα, είμαστε επαγγελματίες τόσο στη δουλειά μας όσο και στα "ορθογραφικά λάθη"! :D (έτσι για να το χιουμορίσουμε λίγο)
genik
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dikaiwma » 07.06.09, 11:37 am

genik έγραψε:Ε ναί κύριοι μην σας κάνει εντύπωση, εμείς οι γραφίστες δεν χρησιμοποιούμε word και τα υπόλοιπα γραμματειακής υποστήριξης προγράμματα, είμαστε επαγγελματίες τόσο στη δουλειά μας όσο και στα "ορθογραφικά λάθη"! :D (έτσι για να το χιουμορίσουμε λίγο)

Για να το χιουμορίσουμε λίγο παραπάνω (μιας και κάνατε τον κόπο να επαναφέρετε ένα ποστ που έχει θεωρηθεί λήξαν για πάνω από δέκα ημέρες) να σας πληροφορήσω πως καλά κάνετε και δε χρησιμοποιείτε word κι άλλα προγράμματα γραμματειακής υποστήριξης. Κανένα από αυτά δε θα σας βγάλει λάθος το τελικό ν πριν από λέξεις που ξεκινάνε με σ, β, χ κ.λπ. Ούτε τους διπλούς τόνους. Ούτε τις ασυνταξίες. Και το πληρεί το έχουν κι αυτοί με ει :lol: Συνεχίστε απτόητος! Για να έχουμε δουλειά κι εμείς οι καημένες γραμματείς :lol:
Για φάε την κουτσή απ' τη σελίδα 69...
Άβαταρ μέλους
Dikaiwma
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων