ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Δημοσίευσηαπό BOLD » 01.04.06, 2:16 pm

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε για τα χθεσινά βραβεία ΕΒΓΕ 2006!

Ωραία διοργάνωση από πλευράς χώρου και παρουσιαστή, αλλά:
1) Ο ήχος θα μπορούσε να ήτανε καλύτερος
2) Το ίδιο και η εικόνα (Πιστέυω ότι οι δουλειές "χάνονται")
3) Τα κείμενα αυτών που δίνανε τα βραβεία να ήτανε ευανάγνωστα
4) Επειδή δεν ξέρουμε τις δουλειές όσων πήραν μέρος στο διαγωνισμό (κάνω πρόταση να αναρτούνται σε κάθε διαγωνισμό στο χώρο έξω από την αίθουσα) παρατηρώ ότι τα βραβεία τα παίρνουν οι ίδιοι και οι ίδιοι! Πιθανώς να είναι και οι καλύτεροι, εάν δεν έχουμε και την εικόνα των υπόλοιπων δεν μπορώ να ξέρω.
5) Οι κατηγορίες θα μπορούσαν να είναι πιό γενικές, υπάρχουν 2-3 κατηγορίες για εξώφυλλο βιβλίου, εταιρικού προφίλ, σεχδιασμός βιβλίου... Θα μπορούσαν να είναι μία (έντυπα?) Δηλαδή να δούμε το θέμα λίγο πιό σοβαρά: βραβείο για σχεδιασμό αυτοκόλητου! (Δεν υπονομέβω την διοργάνωση)
6) Η ώρα και η μέρα να γίνει ΣαβατοΚύριακο ή πιό αργά γιατί ερχόμαστε με την ψυχή στο στόμα μετά τη δουλειά!
7) Μου έκανε τρομερή εντύπωση η άρνηση την βραβεβμένων να πουν δυο λόγια για την τιμή που τους έκαναν! Τι είναι αυτό το πράγμα.. πω πω πω! Δεν είμαστε μόνο γραφίστες, πρέπει να πουλάμε και τη δουλειά μας! Τα ίδια πράγματα και στην ημερίδα της ένωσης γραφιστών! Τόσο ωραίες δουλειές και να μην μπορούνε καταξιωμένοι σχεδιαστές να πούνε 2 λόγια για τη δουλειά τους! Ντροπή!
Aυτα! Περιμένω σχόλια
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

Δημοσίευσηαπό BOLD » 01.04.06, 2:57 pm

Themistoklis έγραψε:Καλημέρα Γιάννα !

Καλωσήλθες στην κοινότητα μας ! Χαίρομαι που εξέφρασες ευθαρσώς την άποψη σου. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που λένε αυτό που σκέφτονται και μπορούν να το υποστηρίξουν. Ακόμη περισσότερο υπάρχει βαρύτητα σε αυτά που λες λόγο της εμπειρίας σου σε αντίστοιχο θεσμό.

Θα έλεγα το εξής. Είναι ένας διαγωνισμός, υπάρχει μια κριτική επιτροπή και κάποιοι που λαμβάνουν μέρος. Μερικοί από αυτούς βραβεύονται, άλλοι κερδίζουν επαίνους και ορισμένοι προβάλλεται η εργασία τους ως φιναλίστ. Υπάρχει πιθανότητα κάποιες εργασίες να άξιζαν καλύτερη τύχη ? Φυσικά και υπάρχει. Θα ήταν υπερβολή να πεί κανείς ότι μια κριτική επιτροπή είναι αλάνθαστη.

Υπάρχει πιθανότητα κάποιοι να είναι επηρεασμένοι ?

Χμ... λογικό δεν είναι αυτό ? Είναι μια πιθανότητα. Αυτό που δεν είναι όμως πιθανότητα, είναι να επηρεαστούν όλοι, και σε όλες τις εργασίες και ακόμη περισσότερο να επηρεάσουν και όλους τους άλλους.

Παιδιά, καλό είναι να ακουστούν όλες οι απόψεις. Καλές, κακές, εύστοχες, άστοχες, καλοπροαίρετες πάνω απ' όλα.

Η κριτική επιτροπή κρίνει τους διαγωνιζόμενους και την κριτική επιτροπή την κρίνει το αποτέλεσμα και φυσικά ο κλάδος. Ουδείς απυρόβλητος !

Όσο για τα κριτήρια�

Θέλω να πιστεύω, ότι ο κάθε κριτής πρέπει να αυτοπειθαρχήσει τον εαυτό του σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπορεί να λειτουργεί αντικειμενικά και να κάνει σωστά την δουλειά του. O καθένας από τους κριτές πρέπει να έχει σαφή εικόνα του τι ακριβώς κρίνει, να αναγνωρίζει αν υπάρχουν συντελεστές ειδικής βαρύτητας και να είναι σε θέσει να αξιολογεί όλα όσα αποτελούν βασικούς σχεδιαστικούς άξονες (τυπογραφεία, τεχνική αρτιότητα, γεωμετρία, πρωτοτυπία, επικοινωνιακή δυναμική, αποτελεσματικότητα, εξυπηρέτηση στόχου, χρώμα, σχεδιαστική ευελιξία, και πολλά άλλα).

Θα έλεγα όμως, επειδή είμαστε μερικές μέρες πριν την έναρξη της τελετής απονομής των ΕΒΓΕ, να περιμένουμε, να δούμε, να ακούσουμε, να μελετήσουμε τα πώς και τα γιατί, να διαβάσουμε τις αξιολογήσεις και να κρίνουμε μετά όλοι μαζί το οτιδήποτε.

Και σε καμία περίπτωση μην αισθανθείς ότι κάποιος δυσανασχέτησε με την άποψή σου.

Καλωσήλθες και πάλι και καλή συνέχεια.

Γιατί δεν ψηφίζει το κοινό, αντί της κριτικής επιτροπής?
Το βλέπω πιό αξιοκρατικό! Δεν εχω στοιχεία για να υπονοήσω κάτι!
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 01.04.06, 3:09 pm

Σκέφτομαι αυτό που είπες, διότι έχει ξανα-αναφερθεί στο παρελθόν.

Όντως, θα μπορούσε να υπάρχει ένα βραβείο κοινού. Τουλάχιστον για το web στο οποίο μπορούν να έχουν πρόσβαση όλοι.

Στα πολυμέσα και σε όλες τις άλλες κατηγορίες πως είναι δυνατόν να ψηφίσει ο κόσμος χωρίς να έχει δεί σχολαστικά όλες τις εργασίες? Επίσης πως μπορείς να εμπιστευτείς στα τυφλά το έργο της κρίσης στον οποιονδήποτε και να έχεις την ελάχιστη έστω σιγουριά οτι θα είναι σωστός και αντικειμενικός κριτής? Απλά δεν γίνεται...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

...

Δημοσίευσηαπό gtrianta » 01.04.06, 3:35 pm

Είναι εύκολο να μου πεις κάποιος τα αποτελέσματα στην κατηγορία Νέων Δημιουργών, γιατί μέχρι να πάρω τον κατάλογο θα με φάει η περιέργεια;

Ευχαριστώ :oops:
Γιώργος Τριανταφυλλάκος
Άβαταρ μέλους
gtrianta
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 01.04.06, 5:01 pm

exclusive photo απο το party των EBΓΕ...

Εικόνα

:lol:
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό katerina katerelou » 01.04.06, 10:16 pm

gtrianta Δημοσιεύθηκε: Σαβ, 01 Απρ 2006 15:35:12 +0000 Θέμα δημοσίευσης: ...

--------------------------------------------------------------------------------

Είναι εύκολο να μου πεις κάποιος τα αποτελέσματα στην κατηγορία Νέων Δημιουργών, γιατί μέχρι να πάρω τον κατάλογο θα με φάει η περιέργεια;

Ευχαριστώ

Young Creatives:

Price> Papadopoulos Manolis
Prize> Gavrilakis Alexandros
Price> Tzavaras Giorgos
IT'S NOT HOW GOOD YOU ARE, IT'S HOW GOOD YOU WANT TO BE. (PAUL ARDEN)
Άβαταρ μέλους
katerina katerelou
Member

...

Δημοσίευσηαπό gtrianta » 02.04.06, 12:46 am

Μάλλον δεν βοηθάει πολύ αν δεν μπορώ να δω και τις αφίσες. Ευχαριστώ πάντως. :)
Γιώργος Τριανταφυλλάκος
Άβαταρ μέλους
gtrianta
Member

Δημοσίευσηαπό BOLD » 02.04.06, 11:35 am

Themistoklis έγραψε:Καλημέρα Γιάννα !

Καλωσήλθες στην κοινότητα μας ! Χαίρομαι που εξέφρασες ευθαρσώς την άποψη σου. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που λένε αυτό που σκέφτονται και μπορούν να το υποστηρίξουν. Ακόμη περισσότερο υπάρχει βαρύτητα σε αυτά που λες λόγο της εμπειρίας σου σε αντίστοιχο θεσμό.....

Eπίσης άκουσα ότι η κριτική επιτροπή έχει στη διάθεσή της μόνο μία μέρα για να κρίνει περίπου 500 δουλειές! Και ότι βλέπουνε μόνο τα μεγάλα ονόματα γιατί δεν έχουν χρόνο για τους υπόλοιπους! Αληθεύει?
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 02.04.06, 9:01 pm

BOLD έγραψε:Eπίσης άκουσα ότι η κριτική επιτροπή έχει στη διάθεσή της μόνο μία μέρα για να κρίνει περίπου 500 δουλειές! Και ότι βλέπουνε μόνο τα μεγάλα ονόματα γιατί δεν έχουν χρόνο για τους υπόλοιπους! Αληθεύει?

Νομίζω οτι κάθε άποψη πρέπει να αποδυκνύεται κάπως. Ποιός σου το είπε? Γιατί λες να το είπε αυτό? Μήπως όντως κρύβονται και άλλα συμφέροντα πίσω από τα ΕΒΓΕ? Μήπως όντως κρίνεται το μέλλον της Δημοκρατίας μας κάθε χρόνο τέτοια μέρα?

Ας κουτσομπολέψουμε κι άλλο χωρίς στοιχεία, και απλά για να λέμε... Είναι πολυ εποικοδομητικό για την πορεία της συζήτησης αλλά και του φόρουμ μας, ενός τόπου επικοινωνίας ανθρώπων νοημοσύνης περισσότερης από αυτής ενός μπιζελιού...

*Βαριέται τελικά και φεύγει..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό BOLD » 02.04.06, 9:26 pm

penlix έγραψε:
BOLD έγραψε:Eπίσης άκουσα ότι η κριτική επιτροπή έχει στη διάθεσή της μόνο μία μέρα για να κρίνει περίπου 500 δουλειές! Και ότι βλέπουνε μόνο τα μεγάλα ονόματα γιατί δεν έχουν χρόνο για τους υπόλοιπους! Αληθεύει?

Νομίζω οτι κάθε άποψη πρέπει να αποδυκνύεται κάπως. Ποιός σου το είπε? Γιατί λες να το είπε αυτό? Μήπως όντως κρύβονται και άλλα συμφέροντα πίσω από τα ΕΒΓΕ? Μήπως όντως κρίνεται το μέλλον της Δημοκρατίας μας κάθε χρόνο τέτοια μέρα?

Ας κουτσομπολέψουμε κι άλλο χωρίς στοιχεία, και απλά για να λέμε... Είναι πολυ εποικοδομητικό για την πορεία της συζήτησης αλλά και του φόρουμ μας, ενός τόπου επικοινωνίας ανθρώπων νοημοσύνης περισσότερης από αυτής ενός μπιζελιού...

*Βαριέται τελικά και φεύγει..

Κάπου το άκουσα και ρωτάω εάν είναι αλήθεια!
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 02.04.06, 9:37 pm

Να και μια φωτογραφία από το τέλος της εκδήλωσης με τους βραβευθέντες και την επιτροπή επί σκηνής.

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 02.04.06, 10:05 pm

Τους νικητές με τα έργα τους μπορούμε μόνο να τα δούμε από τον κάτάλογο που θα πωλείται στα βιβλιοπωλεία;

Γιατί από ότι βλέπω δεν πρέπει να είναι ολοκληρωμένη η παρουσίαση στο website (ebge.gr) όσο αφορά την παρουσίαση όλων των κατηγοριών, αλλά και την κάλυψη όλων των ετών. (Ελπίζω να παρουσιαστούν σε αυτό, όλα τα φετινά βραβεία σε όλες τις κατηγορίες)

Κρίμα πάντως να υπάρχει website που να παρέχεται αναζήτηση παλιών βραβείων, και αυτά να μην είναι ολοκληρωμένα...
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 02.04.06, 10:07 pm

penlix έγραψε:Νομίζω οτι κάθε άποψη πρέπει να αποδυκνύεται κάπως. Ποιός σου το είπε? Γιατί λες να το είπε αυτό?

Γεια σου Κώστα. Εγώ πά΄ντως που εχω συμμετάσχει σε διαφορα στα ΕΒΓΕ, μπορώ και να επιβεβαιώσω πως αυτό που ισχυριζεται o Bold είναι αλήθεια. Για την κριτική επιτροπή της εικονογράφησης πέρσι τουλάχιστον είναι περισσότερο από αληθές. Δεν υπήρχαν 500 εργασίές, αλλά αρκετές για να μην είναι σωστή η κριση μας με το πέρασμα της ώρας.

Και για την κριτική της γραφιστικής - τυπογραφίας έχει ισχύσει τις πρώτες χρονιές και εν μέρει (δηλαδή 2 μέρες) τα τελευταία χρόνια.
Και προσωπικά, το βρισκω έναν από τους λόγους που τα ΕΒΓΕ δεν λειτουργούν σωστά. Και το έχω επισημάνει χρόνια τώρα. Φυσικά δεν είναι ο μόνος λόγος. Είναι και η κρίση όσων κρίνουν χωρίς κριτήρια.

Φυσικά αυτά δεν βαρύνουν μόνον τον διοργανωτή αλλα και όσους κρινουν. Διότι πέραν του χρόνου υπαρχει και η προσωπική ευθύνη του κάθε κριτή.
Πέρσι στην Κ.Ε. της εικονογράφησης που ήμουν παρών θυμάμαι συνάδελφο που δεν κατάλαβε τίποτε απολύτως από μια συγκεκριμένη δουλειά. Όταν τον ρώτησα πως και τη βαθμολογεί τόσο χαμηλά μου είπε πως "δεν του αρέσουν οι παπάδες".
Η δουλειά δημοσιεύεται στον περσινό κατάλογο και είναι μια σπουδαία δημιουργία του Βλάντιμιρ Ραντιμπράντοβιτς για την εταιρια Cream. Ο εν λόγω κριτής είχε βάλει Ιδέα: 1/5, Επικοινωνία: 1/5 και Τεχνική Αρτιότητα: 1/5.
Η εργασίά λέγεται "ο Άγιος της τελευταίας στιγμής" παρουσιάζοντας τον "ελληνικό" άγιο που θα έβαζε το χέρι του για να γίνει στην ώρα της η Ολυμπιάδα. Όποιος έχει τον κατάλογο μπορεί να το δει και να κρίνει πόσο σχέση έχει με παπάδες. Παρότι δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να κρίνει κανείς με "θρησκευτικά κριτίρια"...

Κάποιος άλλος μπροστά σε ψηφιακές εικονογραφήσεις με ιδέα, επικοινωνία και τεχνική αρτιότητα υποστήριζε πως ο δημιουργό΄ς τους δεν μπορεί να ζωγραφίσει και άρα οι δημιουργίες του δεν πρεπει να πάρουν καλό βαθμό. Έκρινε δηλαδή τον άνθρωπο και όχι τη δουλειά.

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια στα ΕΒΓΕ. Πέρα του να βραβεύονται προπέρσινες δουλειές ως περσινές ή να ψηφίζει ο κολλητός τον κολλητό.
Ή να ψηφίζονται εργασίές σε κατηγορίες στις οποίες δεν ανήκουν, οπως πχ. η Εικονογράφηση άρθρου του 2003 η οποία δεν εικονογραφεί κανένα απολύτως άρθρο.

Εγώ έχω παρατηρήσει και εύνοια αλλά και αντίθετα να μην ψηφίζει κάποιον διότι εχει προηγούμενα. Όταν οι επιτροπές είναι των 4 ή 5 ατόμων μια τέτοια αβλεψία είναι πολύ σημαντική.
Σε μια επιτροπή των 4 ατόμων ή των 5, η πλειοψηφίά είναι 2 ή 3 άτομα. Ήμαρτον δηλαδή.

Όλα τα παραπάνω είναι οι λόγοι που προσωπικά αποφάσισα να μείνω μακρυά από αυτή την ιστορία. Για μένα τα διάφορα βραβεια είναι απλά ένας τρόπος να τονίζουμε μια ματαιοδοξία και μια μακρυά από την πραγματικότητα glamour-ιά. Και τώρα που είναι υπό την αιγίδα (αλήθεια, τι σημαίνει πρακτικά αυτό;) όσως ονόμαζαν το διοργανωτή "πάπα της γραφιστικής" εμένα μου φέρνει και αηδία. Όταν σε φτύνουν δεν λες πως βρέχει!

Για την ιστορια υπάρχουν ακόμη στο site tου grafistas.gr πολλές προτάσεις και κρίσεις. Ο διοργανωτής έχει καθε δικαίωμα να μην της παίρνει υποψιν του. Όμως και οι υπόλοιποι να κάνουν τις κρίσεις τους.

Καλό βράδυ!

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό olga_p » 03.04.06, 1:03 am

Tα EBΓE ως θεσμός αναβαθμίζουν το ελληνικό design, είτε υπάρχουν παρασκηνιακά ευτράπελα, είτε όχι. H βραδιά της απονομής είναι απλώς η κορύφωση μιας εξαιρετικής ιδέας, που κινητοποιεί τον γραφίστα, τον illustrator, τον web designer, μια δημιουργική ομάδα, όλο τον υπόλοιπο χρόνο, να φτιάχνουν έργα τέτοιας ποιότητας και αισθητικής, άξια να κερδίσουν έναν έπαινο ή ένα βραβείο, ή απλά να δημοσιευτούν στον κατάλογο ως επιλογές.
Aυτό από μόνο του, είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για να σκεφτεί κανείς, πριν κρίνει. Mπορεί βέβαια να το σκεφτεί και εκ των υστέρων...

Tο μόνο που με πείραξε φέτος ήταν που είδα διάφορες φάτσες από την τηλεόραση να παραληρούν (βλ. Mεταξόπουλος). O παρουσιαστής ήταν συμπαθής.
Tα videaκια άψογα, οι δουλειές που βραβεύτηκαν, άλλες πολύ καλές, άλλες λιγότερο. Oι Beetroot, designersunited και λοιποί, καλώς σάρωσαν!
Όσον αφορά την εσωστρέφεια των ανθρώπων που βραβεύτηκαν, είναι ανάξιο κριτικής, γιατί πολύ απλά, δεν μπορεί κανείς εύκολα να εξοικιωθεί με την "έκθεση" μπροστά σε τόσο κόσμο.

Aυτό που θα μπορούσα να σκεφτώ, σε σχέση με το ότι, ο περιορισμενος χρόνος ενδεχομένως να επιβαρύνει και την αντικειμενικότητα των κριτών, είναι ότι θα μπορούσαν οι κριτές να είναι περισσότεροι. Aν κάθε χρόνο οι συμμετοχές αυξάνονται, τότε θα πρέπει να αυξάνονται και οι κριτές...

Mπράβο Kωνσταντίνε, Bαγγέλη, Θεμιστοκλή που βρεθήκατε φέτος εκεί!
Ξεχνάω κανέναν;
olga_p
Member

Δημοσίευσηαπό BOLD » 03.04.06, 1:31 am

tsevis έγραψε:
penlix έγραψε:Νομίζω οτι κάθε άποψη πρέπει να αποδυκνύεται κάπως. Ποιός σου το είπε? Γιατί λες να το είπε αυτό?

Γεια σου Κώστα. Εγώ πά΄ντως που εχω συμμετάσχει σε διαφορα στα ΕΒΓΕ, μπορώ και να επιβεβαιώσω πως αυτό που ισχυριζεται o Bold είναι αλήθεια. Για την κριτική επιτροπή της εικονογράφησης πέρσι τουλάχιστον είναι περισσότερο από αληθές. Δεν υπήρχαν 500 εργασίές, αλλά αρκετές για να μην είναι σωστή η κριση μας με το πέρασμα της ώρας.

Και για την κριτική της γραφιστικής - τυπογραφίας έχει ισχύσει τις πρώτες χρονιές και εν μέρει (δηλαδή 2 μέρες) τα τελευταία χρόνια.
Και προσωπικά, το βρισκω έναν από τους λόγους που τα ΕΒΓΕ δεν λειτουργούν σωστά. Και το έχω επισημάνει χρόνια τώρα. Φυσικά δεν είναι ο μόνος λόγος. Είναι και η κρίση όσων κρίνουν χωρίς κριτήρια.

Συμφωνώ κάπως επιφυλακτικά, γιατί δεν έχω πάει σε κριτική επιτροπή ποτέ!

Φυσικά αυτά δεν βαρύνουν μόνον τον διοργανωτή αλλα και όσους κρινουν. Διότι πέραν του χρόνου υπαρχει και η προσωπική ευθύνη του κάθε κριτή.
Πέρσι στην Κ.Ε. της εικονογράφησης που ήμουν παρών θυμάμαι συνάδελφο που δεν κατάλαβε τίποτε απολύτως από μια συγκεκριμένη δουλειά. Όταν τον ρώτησα πως και τη βαθμολογεί τόσο χαμηλά μου είπε πως "δεν του αρέσουν οι παπάδες".
Η δουλειά δημοσιεύεται στον περσινό κατάλογο και είναι μια σπουδαία δημιουργία του Βλάντιμιρ Ραντιμπράντοβιτς για την εταιρια Cream. Ο εν λόγω κριτής είχε βάλει Ιδέα: 1/5, Επικοινωνία: 1/5 και Τεχνική Αρτιότητα: 1/5.
Η εργασίά λέγεται "ο Άγιος της τελευταίας στιγμής" παρουσιάζοντας τον "ελληνικό" άγιο που θα έβαζε το χέρι του για να γίνει στην ώρα της η Ολυμπιάδα. Όποιος έχει τον κατάλογο μπορεί να το δει και να κρίνει πόσο σχέση έχει με παπάδες. Παρότι δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατόν να κρίνει κανείς με "θρησκευτικά κριτίρια"...

Κάποιος άλλος μπροστά σε ψηφιακές εικονογραφήσεις με ιδέα, επικοινωνία και τεχνική αρτιότητα υποστήριζε πως ο δημιουργό΄ς τους δεν μπορεί να ζωγραφίσει και άρα οι δημιουργίες του δεν πρεπει να πάρουν καλό βαθμό. Έκρινε δηλαδή τον άνθρωπο και όχι τη δουλειά.

Δυστυχώς υπάρχουν και τέτοια στα ΕΒΓΕ. Πέρα του να βραβεύονται προπέρσινες δουλειές ως περσινές ή να ψηφίζει ο κολλητός τον κολλητό.
Ή να ψηφίζονται εργασίές σε κατηγορίες στις οποίες δεν ανήκουν, οπως πχ. η Εικονογράφηση άρθρου του 2003 η οποία δεν εικονογραφεί κανένα απολύτως άρθρο.

Εγώ έχω παρατηρήσει και εύνοια αλλά και αντίθετα να μην ψηφίζει κάποιον διότι εχει προηγούμενα. Όταν οι επιτροπές είναι των 4 ή 5 ατόμων μια τέτοια αβλεψία είναι πολύ σημαντική.
Σε μια επιτροπή των 4 ατόμων ή των 5, η πλειοψηφίά είναι 2 ή 3 άτομα. Ήμαρτον δηλαδή.

Όλα τα παραπάνω είναι οι λόγοι που προσωπικά αποφάσισα να μείνω μακρυά από αυτή την ιστορία. Για μένα τα διάφορα βραβεια είναι απλά ένας τρόπος να τονίζουμε μια ματαιοδοξία και μια μακρυά από την πραγματικότητα glamour-ιά. Και τώρα που είναι υπό την αιγίδα (αλήθεια, τι σημαίνει πρακτικά αυτό;) όσως ονόμαζαν το διοργανωτή "πάπα της γραφιστικής" εμένα μου φέρνει και αηδία. Όταν σε φτύνουν δεν λες πως βρέχει!

Για την ιστορια υπάρχουν ακόμη στο site tου grafistas.gr πολλές προτάσεις και κρίσεις. Ο διοργανωτής έχει καθε δικαίωμα να μην της παίρνει υποψιν του. Όμως και οι υπόλοιποι να κάνουν τις κρίσεις τους.

Καλό βράδυ!

Χ.
Άβαταρ μέλους
BOLD
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.04.06, 8:35 am

Χάρη, τι να σου πω, δεν μπορώ να αμφισβητήσω κάτι το οποίο τεκμηριωμένα μπορεί να παρουσιάσεις. Έδωσες τα στοιχεία σου, τα είδες από πρώτο χέρι, Καλώς και το δέχομαι. Βέβαια, όπως σου είπα πιο πάνω, η κριτική επιτροπή για το web μάλλον απαρτιζόταν από πολύ αξιόλογα άτομα φέτος (το πιστεύω ειλικρινά) και όλοι βαθμολογήσαμε με ορθά κριτήρια.

Διαφωνώ όμως στο να δίνουμε τροφή σε άτομα όπως η Bold που παίρνει το λόγο εκ τους ασφαλούς και προσβάλει άτομα και υπολήψεις χωρίς στοιχεία, απλά με ένα "Μου είπε ένα πουλάκι" κ.λπ.

Χαίρω πολύ...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.04.06, 8:42 am

Καταλαβαίνω πως μπορείς και είσαι τόσο αρνητικός.. Ειλικρινά το περιβάλλον φέτος ήταν τελείως διαφορετικό! Εϊχαμε ακόμα και έρευνες για το πότε βγήκαν κάποια sites online και όντως ακυρώθηκαν από τις διαδικασίες Χάρη! Και ο Δ. Φακίνος ήταν από πάνω μας βοηθώντας μας και τις 2,5 ώρες, όταν παλεύαμε πάνω σε μία μικρή λεπτομέρεια, η οποία στο τέλος μας ανάγκασε να δώσουμε 2 ΕΒΓΕ, αυτό του Onyro και των Designersunited σε μία κατηγορία...

Νομίζω οτι απόλαυσα την όλη διαδικασία, έκανα καινούργιους φίλους και θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα σε οποινδήποτε τοου δωθεί η ευκαιρία.

Για αυτό λέω και να λείπουν τα σχόλια, αν δεν γνωρίζει κάποιος από πρώτο χέρι, δεν έχουν νόημα...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

ΓΥΡΟΣ ΠΡΩΤΟΣ

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 9:08 am

Καλημέρα σε όλους!

Ας μου επιτραπεί να ευχαριστήσω μέσα από το vcdc όλους όσοι συμμετείχαν με τον έναν ή άλλο τρόπο στα φετινά ΕΒΓΕ. Από τους ανθρώπους που υπέβαλλαν τις δουλειές τους, τα μέλη των Κριτικών Επιτροπών, αυτούς που έφτιαξαν video και αυτούς που παρακολούθησαν την τελετή απονομής...

Για πάμε τον πρώτο γύρο απαντήσεων σε παρατηρήσεις/απορίες.

Αγαπητέ/ή BOLD (συγνώμη δεν γνωρίζω ούτε όνομα ούτε καν γένος :) )
Κατ'αρχάς ευχαριστώ για τις προτάσεις παρατηρήσεις, λαμβάνονται όλες υπ'όψιν και όπως θα δεις από του χρόνου αυτές που αξιολογούνται ως χρήσιμες, εφαρμόζονται.
Ειδικότερα, αναφορικά με αυτά που λες:
1. Νομίζω ότι ο ήχος ήταν ο καλύτερος που μπορούσε να έχει το Θέατρο (υπήρχε επαγγελματίας τεχνικός ήχου)
2. Δυστυχώς για την εικόνα των έργων όπως προβάλονται από τον προτζέκτορα δεν γίνεται να βελτιωθεί η ποιότητα (το προσπαθούμε από την πρώτη χρονιά). Θα έπρεπε να έχουμε εντελώς κλειστά τα φώτα (και πιθανώς όσοι θα προσπαθούσαν να ανέβουν στη σκηνή να είχαν ατυχήματα) και επιπλέον ένα πολύ ακριβό μηχάνημα (το οποίο δυστυχώς ούτε αυτός ο χώρος του Κολλεγίου δεν διαθέτει).
3. Σωστό και δεκτό και θα διορθωθεί
4. Το φαινόμενο τα βραβεία να "μαζεύουν" οι ίδιοι και οι ίδιοι. Είναι εν μέρει αληθές. Κατά μέσον όρο υπάρχει κάθε χρόνο μια ανανέωση στα ονόματα της τάξης του 40% (φέτος από τους 41 που βραβεύθηκαν οι 21 δηλαδή πάνω από τους μισούς) βραβεύθηκαν για πρώτη φορά (από τα νούμερα αφήνω σαφώς έξω την κατηγορία Νέων Δημιουργών που είναι αυτονόητο ότι κάθε χρόνο θα είναι καινούρια ονόματα).
Να αναρτούνται απ' έξω ΟΛΕΣ οι συμμετοχές είναι τεχνικά δύσκολο. Στον κατάλογο περιλαμβάνουμε αρκετές δουλειές που δεν βραβεύθηκαν ανά κατηγορία για να "απαντήσουμε" στο ζήτημα "με ποιους διαγωνίστηκαν αυτοί που διακρίθηκαν". Στο μέλλον υπάρχει μια σκέψη για ανάρτηση όλων των ονομάτων (όχι όμως και επίδειξη των έργων) στο site των ΕΒΓΕ.
5. Οι κατηγορίες "αποφασίζονται" αυτόματα-από μόνες τους. Αν σε κάποια κατηγορία στέλνουν συμμετοχές πάνω από 11 διαφορετικοί άνθρωποι/εταιρίες τότε λειτουργεί. Πράγμα που θεωρώ δίκαιο. Το αυτοκόλητο που αναφέρεσαι ήταν στη "γενική κατηγορία". Δεν υπάρχει κατηγορία "αυτοκόλητο" βέβαια :)
6. Η ημέρα της τελετής αποφασίζεται πάντα από εσάς. Αν συμπλήρωσες το έντυπο αξιολόγησης θα είδες ότι υπήρχε σχετική ερώτηση. Τα φετινά δεν τα έχουμε επεξεργαστεί ακόμη, αλλά μέχρι τώρα η διαφορά είναι 70% Παρασκευή 25% Σάββατο...
7. Συμφωνώ και επαυξάνω. Οι άνθρωποι της επικοινωνίας θα έπρεπε να είναι πιο "επικοινωνιακοί".

Επιπλέον, η Κριτική Επιτροπή βλέπει ΟΛΑ τα έργα και όχι μέρος αυτών. Το να βλέπουν τα "μεγάλα" ονόματα μόνο είναι αστείο. Τρανή απόδειξη η λίστα των νικητών. Δεν περιέχει μόνο γνωστά ονόματα.
Η κριτικές επιτροπές έκριναν 1500 περίπου έργα σε 4 ημέρες (δύο ημέρες οι κατηγορίες της γραφιστικής, μία του web και μία της εικονογράφησης).

Ελπίζω να απάντησα σε όλες τις απορίες σου και σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες για να τις εκφράσεις.

φιλικά
Δημήτρης Φακίνος
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 9:18 am

Η πρόταση να ψηφίζει το κοινό έχει αξιολογηθεί θετικά και του χρόνου θα δείτε σχετική κίνηση. Σαφώς όμως, όχι για τις κατηγορίες που έχουμε μέχρι τώρα.
Οι λόγοι είναι απλοί και εύκολοι στην κατανόησή τους πιστεύω.
Στα ΕΒΓΕ και σε παρόμοιους θεσμούς ΔΕΝ ψηφίζονται συλλογικά όργανα και εκπρόσωποι. Αξιολογούνται δουλειές. Αν ήταν ανοικτό στο ευρύ κοινό για ψηφοφορία νομίζει κανείς ότι τα αποτελέσματα θα ήταν καλύτερα?
Εκεί που η ψήφος ενός ανθρώπου με μικρή εμπειρία στη γραφιστική ή ακόμη και ενός απλού ανθρώπου χωρίς καμία εμπειρία-άσχετου με το επάγγελμα θα είχε την ίδια βαρύτητα με ενός "δασκάλου".
Επιπλέον η ανωνυμία των κριτών θα έδινε έδαφος για κάθε είδους "παρεκτροπή" (ψήφος σε φίλους ή και στον εαυτό μας, διπλοψηφίες κ.ο.κ.).
Όλοι οι σοβαροί θεσμοί βραβείων ξεκινούν από μία σοβαρή κριτική επιτροπή την οποία μάλιστα ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΝ για να τονίσουν την αξιοπιστία τους. ΠΟΥΘΕΝΑ δεν υπάρχει θεσμός (και δεν μιλάω μόνο για γραφιστική) παρόμοιας δομής που να μην βασίζεται σε μια συγκεκριμένη Κριτική Επιτροπή.
Παρ' όλα αυτά η ιδέα υπάρχει ήδη (χάρη στις φόρμες αξιολόγησης) για μια κατηγορία που θα αποφασίζεται από το κοινό.
Περισσότερα... του χρόνου :wink:
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 9:28 am

Αγαπητέ jonick33,

Το site των ΕΒΓΕ θα είναι έτοιμο με τους νικητές πριν το τέλος της ημέρας (σήμερα είναι και η πρώτη εργάσιμη ημέρα μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων)...
Το site των ΕΒΓΕ, απ' όσο ξέρω, είναι ΠΛΗΡΩΣ ενημερωμένο μέχρι σήμερα. Ίσως να σε μπερδεύει το γεγονός ότι όλες οι κατηγορίες δεν λειτουργούσαν ανέκαθεν. Για παράδειγμα η κατηγορία "Ακυκλοφόρητη Εργασία" ξεκίνησε πέρσι, οπότε δεν θα βρεις κάτι γι' αυτήν τους προηγούμενους χρόνους. Ή, η κατηγορία "Γραφήματα" δεν λειτουργεί πια...
Παρ' όλα αυτά αν υπάρχει κάποιο "dead link" που δεν το έχουμε προσέξει, θα μας υποχρεώνατε αν το υποδεικνύατε...

φιλικά
Δημήτρης

jonick33 έγραψε:Τους νικητές με τα έργα τους μπορούμε μόνο να τα δούμε από τον κάτάλογο που θα πωλείται στα βιβλιοπωλεία;

Γιατί από ότι βλέπω δεν πρέπει να είναι ολοκληρωμένη η παρουσίαση στο website (ebge.gr) όσο αφορά την παρουσίαση όλων των κατηγοριών, αλλά και την κάλυψη όλων των ετών. (Ελπίζω να παρουσιαστούν σε αυτό, όλα τα φετινά βραβεία σε όλες τις κατηγορίες)

Κρίμα πάντως να υπάρχει website που να παρέχεται αναζήτηση παλιών βραβείων, και αυτά να μην είναι ολοκληρωμένα...
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων