ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 9:39 am

Αγαπητή Όλγα,

Αφού σε ευχαριστήσω για τα καλά λόγια, αισθάνομαι την ανάγκη να "υπερθεματίσω" σε δύο σημεία που πρόσεξες και εσύ
Πρώτον τα videaκια ήταν όντως στο υψηλότερο επίπεδο ΟΛΩΝ των ΕΒΓΕ (και τα παιδιά που τα έφτιαξαν χρειάζονται ΟΛΑ θερμά συγχαρητήρια).
Δεύτερον μου έκανε κι εμένα άσκημη εντύπωση η "αποφυγή" του μικροφώνου από τους βραβευθέντες. Σωστά σημειώνεις ότι δεν μπορούν να είναι όλοι "άνετοι" μπροστά σε τόσο κόσμο, όμως, δεν συμφωνείς ότι "μια κουβέντα" επιβάλλεται σε τέτοιες περιπτώσεις? Για ανθρώπους της επικοινωνίας μιλάμε...

φιλικά
Δημήτρης

olga_p έγραψε:Tα EBΓE ως θεσμός αναβαθμίζουν το ελληνικό design, είτε υπάρχουν παρασκηνιακά ευτράπελα, είτε όχι. H βραδιά της απονομής είναι απλώς η κορύφωση μιας εξαιρετικής ιδέας, που κινητοποιεί τον γραφίστα, τον illustrator, τον web designer, μια δημιουργική ομάδα, όλο τον υπόλοιπο χρόνο, να φτιάχνουν έργα τέτοιας ποιότητας και αισθητικής, άξια να κερδίσουν έναν έπαινο ή ένα βραβείο, ή απλά να δημοσιευτούν στον κατάλογο ως επιλογές.
Aυτό από μόνο του, είναι ένας πολύ σοβαρός λόγος για να σκεφτεί κανείς, πριν κρίνει. Mπορεί βέβαια να το σκεφτεί και εκ των υστέρων...

Tο μόνο που με πείραξε φέτος ήταν που είδα διάφορες φάτσες από την τηλεόραση να παραληρούν (βλ. Mεταξόπουλος). O παρουσιαστής ήταν συμπαθής.
Tα videaκια άψογα, οι δουλειές που βραβεύτηκαν, άλλες πολύ καλές, άλλες λιγότερο. Oι Beetroot, designersunited και λοιποί, καλώς σάρωσαν!
Όσον αφορά την εσωστρέφεια των ανθρώπων που βραβεύτηκαν, είναι ανάξιο κριτικής, γιατί πολύ απλά, δεν μπορεί κανείς εύκολα να εξοικιωθεί με την "έκθεση" μπροστά σε τόσο κόσμο.

Aυτό που θα μπορούσα να σκεφτώ, σε σχέση με το ότι, ο περιορισμενος χρόνος ενδεχομένως να επιβαρύνει και την αντικειμενικότητα των κριτών, είναι ότι θα μπορούσαν οι κριτές να είναι περισσότεροι. Aν κάθε χρόνο οι συμμετοχές αυξάνονται, τότε θα πρέπει να αυξάνονται και οι κριτές...

Mπράβο Kωνσταντίνε, Bαγγέλη, Θεμιστοκλή που βρεθήκατε φέτος εκεί!
Ξεχνάω κανέναν;
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό jonick33 » 03.04.06, 10:02 am

Καλημέρα Δημήτρη...

Οι χρονολογίες 2002 και 2003 δεν έχουν καθόλου βραβεία καταχωρημένα... μήπως θα ήταν καλό να αφαιρεθούν αυτές οι χρονολογίες από το drop-down menu;

Από το 2004 και μετά υπάρχουν αλλά όχι σε όλες τις κατηγορίες. Επειδή από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείται το ίδιο μενού σε όλες τις χρονιές και ας μην υπήρχαν παλιότερα κάποιες κατηγορίες, μήπως θα ήταν καλό να έβγαινε κάποιο μήνυμα σε αυτές τις κατηγορίες όπου να ενημερώνει τον χρήστη ότι η συγκεκριμένη κατηγορία δημιουργήθηκε από την "χ" επόμενη χρόνια και μετά, έτσι ώστε να καταλαβαίνει γιατί δεν θα δει κάποιο βραβείο, αλλά και για να μαθαίνει ταυτόχρονα πότε δημιουργήθηκε αυτή;

Το να βλέπει κάποιος χρήστης μια λευκή σελίδα κατάμουτρα χωρίς την παραμικρή επεξήγηση, θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σαν "αγένεια". :(

demetrios έγραψε: ... η κατηγορία "Ακυκλοφόρητη Εργασία" ξεκίνησε πέρσι, οπότε δεν θα βρεις κάτι γι' αυτήν τους προηγούμενους χρόνους.

Τι ωραία που θα ήταν να το διάβαζε αυτό ένας επισκέπτης μέσα στο ebge.gr και δεν θα χρειαζόταν να ψάξει σε ένα φόρουμ για να βρει την αιτιολογία...

η κατηγορία "Γραφήματα" δεν λειτουργεί πια...

Ε τότε ας αφαιρεθεί... :roll:

Η πληροφόρηση είναι ένα πολύτιμο, απλό και εύκολο αγαθό...

Επίσης δεν ξέρω το κατά πόσο είναι λειτουργικό το λευκό φόντο στο αρχείο, με αποτέλεσμα να μην φαίνονται οι επιλογές [βραβείο - έπαινος] σε ένα έργο, παρά μόνο όταν είναι επιλεγμένα...

Φιλικά Νίκος :)
Άβαταρ μέλους
jonick33
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 03.04.06, 10:10 am

Nομίζω πως θα πρέπει μην στεκόμαστε στα όποια αρνητικά των βραβείων και να δούμε λιγάκι την ουσία των ΕΒΓΕ.
- Δεν υπάρχει άλλος τέτοιος θεσμός στην χώρα μας που να αφορά μόνο σχεδιαστές.
- Ο κατάλογος θα κυκλοφορήσει και στο εξωτερικο. Σημαντικό για όλους μας. (Δείτε σημείωμα εκδότη)
- Απο τότε που θεσπίστηκαν τα ΕΒΓΕ η "ποιότητα" των δουλείων έχει ανέβει και ελπίζω να ανεβαίνει συνεχώς.
- Βλέπουμε "νέα" πρόσωπα κάθε χρονία.
- Βλέπουμε τι γίνεται στην αγορά.
- Υπάρχουν κι άλλα. αλλά είναι πρωί!

Τα ΕΒΓΕ πρέπει να είναι κάτι για το οποίο πρέπει να χαιρόμαστε που υπάρχει. Η δική μας συμμετοχή και η δική μας προσπάθεια θα είναι η διαφήμηση για τα ΕΒΓΕ και θα τους δώσουν την δύναμη και το κύρος που χρείαζονται.

Τέλος κάτι που μου άρεσε απο φέτος.
- Το κοινό των ΕΒΓΕ δεν έχει καμία σχέση με το επίπεδο του FAME STORY.

Αυτά για αρχή.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 10:20 am

Αγαπητέ Χάρη,

Προσωπικά είμαι της άποψης ότι ο χρόνος που δίνεται στην κριτική επιτροπή, είναι μέχρι τώρα επαρκής. Έχει διπλασιαστεί από τις πρώτες χρονιές και θα συνεχίσει να αυξάνεται ανάλογα με την πορεία των συμμετοχών. Αν οι συμμετοχές αυξηθούν τόσο ώστε να μην φτάνουν οι τέσσερις μέρες εξυπακούεται ότι θα τις αυξήσουμε κι αυτές.
Από την άλλη είναι επίσης αληθές ότι όλοι οι άνθρωποι δεν λειτουργούν με τους ίδιους ρυθμούς. η δουλειά δηλαδή που βγαίνει σε ικανοποιητικό βαθμό από έναν άνθρωπο σε μία ώρα, σε κάποιον άλλο μπορεί να χρειάζεται δύο...
Τα όποια "περιέργα" καμιά φορά συμβαίνουν από κάποιο μέλος κριτικής επιτροπής είναι μάλλον αναπόφευκτα εκτός κι αν αντικαταστήσουμε τους ανθρώπους με "μηχανάκια". Χρειάζεται προσοχή στην επιλογή των μελών των ΚΕ και αυτό προσπαθούμε να κάνουμε κάθε φορά και ελπίζω με επιτυχία (σαφώς όμως όχι με 100% επιτυχία).
Το να δίνονται ετεροχρονισμένα βραβεία το αμφισβητώ, αλλά δεν το αποκλείω. Όπου μπορούμε "τσεκάρουμε" τι έχει γίνει (και όπως είπε και ο Κώστας αυτό έγινε και μπροστά του φέτος σε δύο περιπτώσεις), όμως δεν είναι δυνατόν να "τσεκάρεις" 1500 συμμετοχές. Σε μεγάλο βαθμό λειτουργούμε με καλή πίστη στους συμμετέχοντες (δηλαδή πιστεύουμε ότι δεν μας κοροϊδεύουν) και με τη γνώση της αγοράς από τα μέλη των Κριτικών Επιτροπών (είναι άνθρωποι που "γνωρίζουν" πράγματα και ελπίζουμε ότι μπορούν να εξακριβώσουν αν κάτι έχει κυκλοφορήσει παλαιότερα ή αν έχει αντιγράψει κάτι άλλο).
Το μέγεθος των επιτροπών πιστεύω ότι είναι ιδανικό ανάλογα με το μέγεθος της ελληνικής αγοράς. Έχουμε φτάσει σε 18 μέλη το χρόνο. Μεγαλύτερο μέγεθος θα σήμαινε τη γρήγορη απαξίωση της τακτικής της "εναλλαγής" που έχουμε επιλέξει να ακολουθούμε και που πρακτικα σημαίνει ότι κάθε άνθρωπος μπορεί ΜΙΑ φορά να μπει στην κριτική επιτροπή. Θεωρώ ότι αυτή η τακτική κανει καλό στην αξιοπιστία του θεσμού και θα επιμείνουμε όσο μας παίρνει.
Για τη συγκεκριμένη δουλειά που αναφέρεσαι (Εικονογράφηση άρθρου 2003) αν καταλαβαίνω σωστά είναι η εικονογράφηση στο περιοδικό "Kalisteia" από την Farida Al Gazar για άρθρο με τίτλο "Ανω των 18". Καταλαβαίνω σωστά? Γιατί λες ότι δεν εικονογραφούσε κάποιο άρθρο?
Όσον αφορά το κάποιοι κριτές να έχουν ψηφίσει έργο "κολητού" τους (ή αντίθετα να υποβαθμίζουν έργα ανθρώπων που αντιπαθούν) όντως το έχω προσέξει και εγώ, όμως σπάνια (ελπίζω). Όπως είπα όμως, είναι ίσως αναπόφευκτο όταν έχεις να κάνεις με "ανθρώπους". Θέλω να ελπίζω ότι κάτι τέτοιο ελαχιστοποιείται μέσα στα πολλά μέλη μιας επιτροπής και επίσης ότι δεν γίνεται πάντα συνειδητά και κακόβουλα.
Το να σου φέρνει "αηδία" που ο θεσμός έχει πια ΚΑΙ την υποστήριξη της ΕΓΕ είναι σαφώς δικαίωμά σου αναφαίρετο. Για εμένα προσωπικά το γεγονός ότι δίπλα στην Icograda, τον Αίσωπο, το ΕΚΕΒΙ και την IFPI προστέθηκε άλλος ένας οργανισμός είναι ευχάριστο. Και αν αυτός ο οργανισμός κάποτε αντιπαλεβόταν τα ΕΒΓΕ και τώρα τους προσφέρει την υποστήριξή του, αυτό το θεωρώ νίκη του θεσμού και κάτι που αποβαίνει προς όφελος ΟΛΩΝ μας.
Πρέπει, νομίζω Χάρη, πριν μιλήσεις για πράγματα και γεγονότα με βαρύς χαρακτηρισμούς να σκέφτεσαι ψύχραιμα. Και έχω την αίσθηση ότι κανείς δεν αμφισβητεί το γεγονός ότι όταν έχουμε να κάνουμε με ΥΠΕΡΑΝΩ ημών πράγματα, δεν υπάρχει χώρος για προσωπικές μικρότητες, εμπάθειες και συμπάθειες. Δεν πρέπει λόγου χάρη να λέμε "α! η κυβέρνηση της Ελλάδας δεν είναι αυτή που ψήφισα εγώ, άρα... ας πάει να πνιγεί η Ελλάδα".

Τέλος, σαφώς και η κρίση του καθενός είναι αναφαίρετο δικαίωμά του, και το γνωρίζεις πολύ καλά (από πρώτο χέρι) ότι από εμάς τουλάχιστον όλα αξιολογούνται και αυτά που θεωρούμε χρήσιμα τα πραγματοποιούμε

φιλικά
Δημήτρης

tsevis έγραψε:Νομίζω οτι κάθε άποψη πρέπει να
Γεια σου Κώστα. Εγώ πάντως που εχω συμμετάσχει σε διαφορα στα ΕΒΓΕ, μπορώ και να επιβεβαιώσω πως αυτό που ισχυριζεται o Bold είναι αλήθεια. Για την κριτική επιτροπή της εικονογράφησης πέρσι τουλάχιστον είναι περισσότερο από αληθές. Δεν υπήρχαν 500 εργασίές, αλλά αρκετές για να μην είναι σωστή η κριση μας με το πέρασμα της ώρας.

Και για την κριτική της γραφιστικής - τυπογραφίας έχει ισχύσει τις πρώτες χρονιές και εν μέρει (δηλαδή 2 μέρες) τα τελευταία χρόνια.
Και προσωπικά, το βρισκω έναν από τους λόγους που τα ΕΒΓΕ δεν λειτουργούν σωστά. Και το έχω επισημάνει χρόνια τώρα. Φυσικά δεν είναι ο μόνος λόγος. Είναι και η κρίση όσων κρίνουν χωρίς κριτήρια.
...

Για την ιστορια υπάρχουν ακόμη στο site tου grafistas.gr πολλές προτάσεις και κρίσεις. Ο διοργανωτής έχει καθε δικαίωμα να μην της παίρνει υποψιν του. Όμως και οι υπόλοιποι να κάνουν τις κρίσεις τους.

Καλό βράδυ!

Χ.
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 03.04.06, 10:27 am

1. Θα ήθελα γενικά να υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία τυριών στο μπουφέ καθώς και τα καναπεδάκια με τα αλλαντικά να είναι πιο στενόμακρα.

2. Έχω κάτσει στην αίθουσα από τις πρώτες θέσεις, μέχρι και τα 3/4. Ο ήχος ήταν καθαρός

3. Για τον ήχο κατά την διάρκεια των video ευθύνη έχουν οι δημιουργοί των video επιλέγοντας την κατάλληλη συμπίεση ήχου

4. Υπάρχει οδηγία-κανονισμός στα δημόσια θεάματα η οποία απαγορεύει την προβολή εικόνας χωρίς απαλό φωτισμό όταν στην αίθουσα μετακινούνται θεατές (κάτι το οποίο είναι αυτονόητο)

5. Για την άρθρωση και τρόπο ανάγνωσης αυτών που δίνουν βραβεία δεν φταίει ο διοργανωτής. Επίσης, σκεφθείτε ότι υπάρχει ένα μικρόφωνο, 25 εκφωνητές διαφορετικού ύψους και ο χρόνος και το τρακ δεν προσφέρεται για να φτιάξει κανείς το μικρόφωνο στο κατάλληλο ύψος.

6. Οι κατηγορίες δεν θα μπορούσαν να ήταν πιο γενικές. Το να κάνεις κατηγορία με 2 συμμετοχές (πχ τράπουλες) και να δώσεις στην μια βραβείο και στην άλλη έπαινο δεν έχει νόημα. Αν μαζευτούν πολλές συμμετοχές από ένα ΝΕΟ είδος, τότε μπαίνει σε αυτόνομη κατηγορία.

7. Το μεγαλύτερο και πιο αξιόλογο τμήμα των εργασιών υπάρχει στον κατάλογο. Δεν νομίζω ότι είναι πρακτικά δυνατόν να εκθέσει κάποιος 1500 εργασίες σε διαδρόμους. Δεν μιλάμε για αφίσες, μιλάμε για πολύπλοκες και διαφορετικού μεγέθους εργασίες. Δεν είναι έκθεση γραφιστικής. Είναι βράβευση.

8. Σχετικά με την ημερομηνία και ώρα. Οκ. Πάντα κάποιος - δικαίος - θα παραπονεθεί. Αν γινόταν Σαββάτο, θα έλεγαν και πάλι κάποιοι ότι τους χαλάει την μοναδική εβδομαδιαία τους έξοδο. Πάω πάσο.

9. Σχετικά με την άρνηση ορισμένων να πουν δυο λόγια. Υπάρχουν νέα παιδιά, πολύ σεμνά και τρακαρισμένα που έχουν πεί ένα ευχαριστώ, ή δεν είχαν την διάθεση κουράγιο, άνεση να πουν κάτι. Υπάρχουν και άλλοι που σάρωσαν και δεν είπαν λέξη. Άλλοι, έχουν ανέβει πολλές χρονιές και θεωρούν σεμνό να μην μιλήσουν. Δεν θα κρίνω με αυστηρότητα.

Θα ήταν καλό όμως κάποιοι να ανταποδώσουν το χειροκρότημα με ένα ευχαριστώ ή να πουν δυο λόγια για το πώς και το τί. Ας μην είμαστε όμως αυστηροί σε αυτό. Ο καθένας ας βγάλει τα συμπεράσματα του.

10. Η ανάδειξη έργων με ψηφοφορία του κοινού (τύπου ουροβίζιον) παρουσιάζει μεγαλύτερη στεγανότητα και αξιοκρατία από αυτή μιας κριτικής επιτροπής ? Δηλαδή άμα στείλω του χρόνου εγώ εργασία, και με ψηφίσει το μισό vcdc δικαιούμαι Βραβείο ? Τα συμπεράσματα δικά σας.

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.04.06, 10:27 am

b-positive έγραψε:Τέλος κάτι που μου άρεσε απο φέτος.

True!
Απόδειξη αυτού, το ύφος του κ. Παπάζογλου (Manografik) δίπλα στα ευτράπελα του κ. Μεταξόπουλου:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 10:31 am

Αγαπητέ Νίκο,

Δύο πράγματα έχω να πώ:
α. (για το 2002-2003) Oooops (γαμώτο, δεν μου βγαίνει το emoticon του "embarassed"). Δεν το είχα δει. Σε διαβεβαιώνω ότι υπήρχαν...
β. Για τα υπόλοιπα έχεις δίκιο και θα γίνει όπως προτείνεις. Θα περάσουμε την πληροφορία στο site.

Σύντομα (αφού "καταλαγιάσει" λίγο η σκόνη από τα ΕΒΓΕ 2006) το site θα περάσει από την διαδικασία του ΕΝΤΟΝΟΥ επανασχεδιασμού.

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις εύστοχες παρατηρήσεις και προτάσεις
Δημήτρης

jonick33 έγραψε:Καλημέρα Δημήτρη...

Οι χρονολογίες 2002 και 2003 δεν έχουν καθόλου βραβεία καταχωρημένα... μήπως θα ήταν καλό να αφαιρεθούν αυτές οι χρονολογίες από το drop-down menu;

Από το 2004 και μετά υπάρχουν αλλά όχι σε όλες τις κατηγορίες. Επειδή από ότι κατάλαβα χρησιμοποιείται το ίδιο μενού σε όλες τις χρονιές και ας μην υπήρχαν παλιότερα κάποιες κατηγορίες, μήπως θα ήταν καλό να έβγαινε κάποιο μήνυμα σε αυτές τις κατηγορίες όπου να ενημερώνει τον χρήστη ότι η συγκεκριμένη κατηγορία δημιουργήθηκε από την "χ" επόμενη χρόνια και μετά, έτσι ώστε να καταλαβαίνει γιατί δεν θα δει κάποιο βραβείο, αλλά και για να μαθαίνει ταυτόχρονα πότε δημιουργήθηκε αυτή;

Το να βλέπει κάποιος χρήστης μια λευκή σελίδα κατάμουτρα χωρίς την παραμικρή επεξήγηση, θα μπορούσα να το χαρακτηρίσω σαν "αγένεια". :(

demetrios έγραψε: ... η κατηγορία "Ακυκλοφόρητη Εργασία" ξεκίνησε πέρσι, οπότε δεν θα βρεις κάτι γι' αυτήν τους προηγούμενους χρόνους.

Τι ωραία που θα ήταν να το διάβαζε αυτό ένας επισκέπτης μέσα στο ebge.gr και δεν θα χρειαζόταν να ψάξει σε ένα φόρουμ για να βρει την αιτιολογία...

η κατηγορία "Γραφήματα" δεν λειτουργεί πια...

Ε τότε ας αφαιρεθεί... :roll:

Η πληροφόρηση είναι ένα πολύτιμο, απλό και εύκολο αγαθό...

Επίσης δεν ξέρω το κατά πόσο είναι λειτουργικό το λευκό φόντο στο αρχείο, με αποτέλεσμα να μην φαίνονται οι επιλογές [βραβείο - έπαινος] σε ένα έργο, παρά μόνο όταν είναι επιλεγμένα...

Φιλικά Νίκος :)
:oops: :oops:
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑΣ ΚΟΙΝΟΥ ΓΙΑ ΤΑ VIDEO

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 11:59 am

Αναφορικά με την ψηφοφορία του κοινού για το καλύτερο video της τελετής των ΕΒΓΕ, τα αποτελέσματα έχουν ως εξής (υπενθυμίζουμε ότι καθένας μπορούσε να επιλέξει έως και 3 video):
Ψήφισαν 133, έγκυρα 123, άκυρα 10 (ανώνυμα ή με παραπάνω των 3 ψήφων)

Οι πέντε επικρατέστεροι έλαβαν:
1. Αυτοπροβολή 41 ψήφους
(συντελεστές: concept/σκηνοθεσία: Φίλιππος Φωτιάδης/we design, πρωταγωνιστής: Κων/νος Μαρκουλάκης)
2. Aκυκλοφόρητη 35 ψήφους
(συντελεστές: concept/σκηνοθεσία: Αφοί Κοντορούση, πρωταγωνιστές: Kατερίνα Παπαναγιώτου, Θανάσης Πολύχρονος, Αντώνης Κοντορούσης, Λευτέρης Κοντορούσης, Guest star: Carlos, Camera/montage: Θεμιστοκλής Χαψής)
3. Εξώφυλλο βιβλίου 34 ψήφους
(συντελεστές: Beetroot)
4. Πολλαπλές εφαρμογές 32 ψήφους
(συντελεστές: the design shop)
5. Συσκευασία 28 ψήφους
(συντελεστές: concept/σκηνοθεσία: Φίλιππος Φωτιάδης/We design, πρωταγωνιστούν: Γιάννης Σεργάκης - Θεανώ Πετρίδου)
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 03.04.06, 12:08 pm

A. μας χάλασες το video..... :oops: (αλλα σ'αγαπάμε ακόμη....) 8)

Β. ΤΙ ΤΟΝ ΗΘΕΛΕΣ ΤΟΝ ΜΕΤΑΞΟΠΟΥΛΟ???????
(ΕΛΕΟΣ) Του χρόνου κατέλης-ταμπάκης?

Συμφωνώ με τον θεμιστοκλή για τα αλλαντικά..... :D :D :D
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.04.06, 12:14 pm

ΕΒΓΕ Θέμη για την ακυκλοφόρητη!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Καλό μήνα! Καλή εβδομάδα κτλ

Δημοσίευσηαπό Gianna » 03.04.06, 12:14 pm

Για να μην μου βγει το όνομα (αυτό της κακιασμένης), στέλνω σε όλους τα συγχαρητήρια μου.
Δεν κατάφερα να έρθω, ήρθαν όμως συνάδελφοί μου και είδα τα βιβλίο με τα καλύτερα. Πραγματικά πολύ ωραίες δουλειές.

Μου άρεσε πάρα πολύ το www.finechina.gr (well done Linaki).

άντε και του χρόνου σε εμάς & τους καλλιτέχνες μας :-)
Άβαταρ μέλους
Gianna
Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 03.04.06, 12:16 pm

b-positive έγραψε:
Τέλος κάτι που μου άρεσε απο φέτος.

Αυτά για αρχή.

(αν κατάλαβα καλά, καθόμαστε πίσω σας.... Συμφωνούμε απόλυτα)
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 2:04 pm

Άσε ρε Σέργιε!

Σε 30 ανθρώπους είπα "πρώτα το βίντεο... μετά μιλάτε" και ο μόνος που το έκανε λάθος είμουν εγώ :oops:
Τι ντροπή!

sergiokomic έγραψε:A. μας χάλασες το video..... :oops: (αλλα σ'αγαπάμε ακόμη....) 8)
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό BlackAdder » 03.04.06, 2:20 pm

Όλοι έχουμε έναν κύκλο που συζητάμε άλλοτε σοβαρά, άλλοτε λιγότερο και πολλές φορές «κουτσομπολεύουμε» τα του χώρου . Μέχρι εδώ κανένα κακό νομίζω. Όταν ένα μέλος (στην προκειμένη περίπτωση ο Bold) ρωτάει για επιβεβαίωση αν είναι αλήθεια κάτι, δεν βλέπω κάτι το μεμπτό. Αν μη τι άλλο στο forum υπάρχουν μέλη της επιτροπής που είναι και μέλη του vcdc και μπορούν να απορρίψουν/επιβεβαιώσουν τους ισχυρισμούς και τις οποιεσδήποτε φήμες. Εδώ δεν είναι κανένα δικαστήριο να ζητάμε στοιχεία αποδείξεις και να αθωώνουμε/καταδικάζουμε κάποιον. Καταθέτει ο καθένας/καθεμία από εμάς απόψεις και επιχειρηματολογεί. Όποιος γνωρίζει κάτι εκ των έσω και διαψεύδει φήμες, όπως ο Κώστας παραπάνω για την κατηγορία του web, μόνο θετικό το βλέπω. Εκεί που διαφωνώ είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως και να παίρνουμε μερικές απόψεις στα σοβαρά και να δίνουμε βαρύτητα περισσότερη απ’ ότι χρειάζεται σε σχόλια/φήμες/γνώμες. Καλό είναι να διατυπώνονται αυτές οι φήμες του στυλ «μου το είπε ένα πουλάκι/ο Μπάμπης/ο Φούφουτος» όσο τρελές και εξωπραγματικές είναι αυτές, να τις γνωρίζουμε και να τις αντικρούουν όσοι γνωρίζουν πράγματα από «πρώτο χέρι».

Η γνώση είναι δύναμη. Το ίδιο και η πληροφορία. Όσο περισσότεροι έχουν πρόσβαση σε αυτές τόσο περισσότερη δημοκρατία έχουμε, καλύτερο έλεγχο κάνουμε και κατ’ επέκταση κρίνουμε. Αυτό που πρέπει να έχουν οι κριτές πάνω απ’ όλα είναι ΑΝΤΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ. Αν όλα τα βραβεία πάνε σε έναν μόνο διαγωνιζόμενο, δηλαδή τα «σαρώσει όλα», και αυτό έχει γίνει με αξιοκρατικά κριτήρια έχει καλώς. Από την άλλη όμως θα ήθελα να υπάρχει μεγαλύτερος πλουραλισμός και διασπορά των βραβείων χωρίς όμως να υπάρχει οποιασδήποτε μορφής «ποσόστωση» υπέρ οποιουδήποτε.

Ήμουν παρόν σε όλες τις βραβεύσεις εκτός από την φετινή. Θα το ήθελα πολύ αλλά λόγω προσωπικών υποχρεώσεων αναγκαστικά ήμουν εκτός Αθηνών.
Θετικό είναι που στα επόμενα ΕΒΓΕ θα υπάρχει λίστα με όλους τους διαγωνιζόμενους ανά κατηγορία φαντάζομαι. Δεν καταλαβαίνω όμως την άρνηση έκθεσης των διαγωνιζόμενων έργων. Θα ήταν κακό να υπάρχουν οι 10-15 «καλύτερες» δουλειές όπως τις έχει διαλέξει η κριτική επιτροπή; Αυτό θα ήταν νομίζω ένα μεγάλο βήμα διαφάνειας και εξωστρέφειας του διαγωνισμού. Η απάντηση «Όχι όμως επίδειξη των έργων» με βρίσκει αντίθετο. Γιατί; Η κριτική επιτροπή θα επέλεγε τα καλύτερα, θα δημοσιεύονταν και ο καθένας θα είχε και μια πληρέστερη εικόνα για την ποιότητα του διαγωνισμού. Π.Χ. αν δεν κάνω λάθος για τον διαγωνισμό αφίσας για την Ιθάκη βγάζουν-ξεχωρίζουν μια 10άδα έργων. Που το κακό μαζί με την βράβευση να υπάρχει και η έκθεση των καλύτερών του διαγωνισμού είτε στον φυσικό χώρο του διαγωνισμού είτε on-line;

Ο Χάρης επιβεβαίωσε ότι τα έργα στου παλαιότερους διαγωνισμούς ήταν πάρα πολλά και ο χρόνος πολύ λίγος με όλα τα αρνητικά που έχει αυτός ο συνδυασμός. Φέτος ο Δημήτρης μας κάνει γνωστό ότι υπήρχαν 1500 έργα και η αξιολόγηση έγινε μέσα σε 4 μέρες. Το βρίσκω πολύ θετικό που μας δίνει αυτά τα στοιχεία αλλά θα ήθελα περισσότερα. Πχ. Πόσοι πήραν μέρος σε κάθε κατηγορία;
Περισσότερος χρόνος = Λιγότερη πίεση = Καλύτερη αξιολόγηση
Λιγότερος χρόνος = Άγχος να προλάβουμε τις ασφυκτικές προθεσμίες = Τροφή για σχόλια βραβείων γρήγορου ξεπετάγματος.

Κάτι που μου μετέφεραν φίλοι που παραβρέθηκαν στα ΕΒΓΕ το βρήκα αστείο και το αναφέρω. Παίρνει βραβείο η Κ2design για τον Κορρέ (για πολλοστή φορά) και από το κοινό κάποιοι πετάξαν την ατάκα: “μα καλά δεν έχετε άλλους πελάτες;”

Σημ.: τα ΕΒΓΕ πάντα μου άρεσαν όχι τόσο για το τελετουργικό και τα βραβεία αλλά για την συνάντηση/συζήτηση με παλιούς φίλους από την σχολή που μόνο στα ΕΒΓΕ τους βλέπω πλέον. Φέτος έχασα την ευκαιρία να γνωρίσω από κοντά μέλη του vcdc που παραβρέθηκαν εκεί και αυτό είναι που με στεναχώρησε.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BlackAdder
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 03.04.06, 2:40 pm

Γεια και χαρά σε όλους!

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κουβέντα για τα ΕΒΓΕ. Και δεν καταλαβαίνω από πού και ως πού πρέπει να μην μιλάει κανείς, επειδή ένας θεσμός βοηθάει ή προβάλει κλπ κλπ κλπ... Καλές οι κοινοτυπίες. Καλά τα ευχολόγια. Δεν υποστήριξα άλλωστε ποτέ ούτε εγώ πως τα ΕΒΓΕ δεν είναι θετικό γεγονός. Όμως εμένα μου αρέσει να λέω όσα πιστεύω φανερά. Τουλάχιστον έτσι ξέρει κανείς τι πιστεύω. Δεν το υποψιάζεται. Το ξέρει.

Όσο αφορά την εικονογράφηση "18 άνω": Κατά τη δική μου γνώμη (κρίνετέ την) η συγκεκριμένη δουλειά ΔΕΝ εικονογραφεί κανένα άρθρο. Δεν υπάρχει κείμενο για να το εικονογραφήσει. Είναι μόνο εικόνα μόνη της. Μοιάζει με ένα κόμικ χωρίς λόγια. Αν αυτό λέγεται εικονογράφηση άρθρου ΟΚ. Ίσως σε λίγο να είναι και οι γελοιογραφίες του Αρκά εικονογράφηση άρθρου.

Πάμε παρακάτω:

Έχω πει και γράψει στο παρελθόνπως ΦΥΣΙΚΑ και κανένας κριτής δεν μπορεί να είναι πλήρως αντικειμενικός. Και ΒΕΒΑΙΑ δεν μπορεί να έχει υπέρμετρη ευθύνη όποιος τον επιλέγει. Κάποια ευθύνη την έχει πάντως. Όμως σίγουρα δεν είναι η πιο μεγάλη. Στο περσινό παράδειγμα που ανέφερα εννοείται πως η ευθύνη είναι μόνο του κριτή και κανενός άλλου.

Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ εδώ:
Όσο πιο μικρή είναι μια επιτροπή, και όσο πιο λίγο χρόνο έχει, τόσο πιο δύσκολο είναι να κάνει σωστά και αντικειμενικά τη δουλειά της.
Δηλαδή, όταν μια επιτροπή απαρτίζεται από 20 άτομα, είναι δύσκολο να επιρεάσει το αποτέλεσμα μια μεμονομένη κρίση. Όταν όμως είναι 4 ή 5 άτομα είναι πολύ καθοριστική. Στην περίπτωση του "Αγίου της τελευταίας στιγμής" έτσι έγινε.

Αγαπητέ Δημήτρη,
Μίλησες για 18 άτομα επιτροπή. Φυσικά και ακούγονται περισσότερο από ΟΚ. Δεν λες όμως πως στην περίπτωση της Εικονογράφησης ή του Web αυτοί ήταν 5 και 4 άτομα αντίστοιχα.
Θυμάσαι πως χρόνια σου λέω το ίδιο πράγμα. Πως όσο μεγαλύτερη είναι μια επιτροπή, τόσο πιο πολύ διασφαλίζεται η αντικειμενικότητα. Αντίθετα όταν υπάρχουν 4 ή 5 άτομα, ένας βαλτός ή απλά λάθος κριτής επιρεάζει πολύ το αποτέλεσμα. Είναι τόσο απλό και κατανοητό. Λυπάμαι που πρέπει να εξηγούμε πολλές φορές τα αυτονόητα.

Καταλαβαίνω το επιχείρημα της διαρκούς εναλλαγής. Από την άλλη διαφωνώ πως δεν υπάρχει πλήθος ανθρώπων να πλαισιώσουν τις επιτροπές. Και σε κάθε περίπτωση - αν οι μικρές επιτροπές είναι πρόβλημα - ας βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος.

Επόμενο θέμα που θυμάσαι πως χρόνια σου λεω είναι ο χρόνος.
Το ξέρω από προσωπική πείρα, όντας εκπαιδευτικός που πραγματοποιεί εξετάσεις. Πέραν αυτού όμως, κάθε άνθρωπος των τεχνών γνωρίζει πως δεν μπορείς να αξιολογήσεις πολλά έργα σε λίγο χρόνο.
Όταν κάνουμε εξετάσεις στον ΑΚΤΟ, και έχουμε να δούμε 30 μαθητές με 5-6 δουλειές ο καθένας μετά από 1 ώρα το μυαλό μας θολώνει. Είναι λογικό. Πόσο μάλλον λοιπόν, όταν υπάρχουν 200 έργα για να κριθούν με προσοχή μέσα σε ένα πρωϊνό. Μετά από 1-2 ώρες επέρχεται μια ζαλάδα που επιρεάζει τις κρίσεις.
Όταν ο χρόνος είναι λίγος η κρίση είναι επιφανειακή. Δεν μπορεί δηλαδή ο καθένας κριτής να αφιερώσει όσο χρόνο θα χρειαζόταν για κάθε εργασία. Έτσι μια σειρά πιο δύσκολων εργασιών δεν θα γίνει ποτέ κατανοητή.
Και αυτό είναι αυτονόητο.

Πάμε στο θέμα της αιγίδας κλπ.
Για μένα τα πράγματα δεν είναι του στυλ "πώς ακούγονται". Δεν με απασχολεί αν ακούγεται καλά η φράση υπό την αιγίδα διαφόρων οργανισμών. Με απασχολεί για ποιον ουσιαστικό λόγο γίνεται αυτό. Και τι ουσιαστικά σημαίνει. Και πιστεύω πως όλα αυτά απλά ακούγονται όμορφα. Στην ουσία όμως δεν λένε κάτι ουσιαστικό.

Και ΔΕΝ δέχομαι να μου μιλάς για προσωπική πικρία, Δημήτρη. Δεν έχω χαρακτηριστεί εγώ "πάπας". Ήμαρτον. Αντίθετα, εγώ σε έχω υπερασπιστεί από τέτοιους χαρακτηρισμούς και σε έχω στηρίζει έμπρακτα με χρόνο, κόπο και γνώση. Έτσι επιθυμώ να διατηρώ το δικαίωμά μου να λέω όσα πιστεύω καθαρά.
Το παράδειγμα της κυβέρνησης είναι απλά ατυχές και άσχετο.

Να κλείσω κι εγώ με γενικότητες, που δεν θεωρώ απαραίτητες αλλά φαίνεται πως οι παρεξηγήσεις είναι πανταχού παρούσες.
Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με όποιον διοργανώνει, συμμετάσχει, βραβεύεται κλπ. Έχω συμμετάσχει, βραβευτεί κλπ κλπ και ο ίδιος. Έχω χαρεί, προβληματιστεί, επιβραβεύσει, ευχαριστήσει, τιμήσει, τιμηθεί κλπ κλπ. Δεν είναι προσωπικό. Είναι εύκολο να λέγεται αυτό. Όσο βέβαια και άδικο. Το επιστρέφω λοιπόν.

Δίνω τα ειλικρινή μου συγχαρητήρια στους νικητές. Οι Beetroot που έμαθα πως ήταν οι μεγάλοι νικητές τυγχάνει να είναι και παιδιά που εκτιμώ, που είχα μαθητή τον καταπληκτικό Γιάννη Χαραλαμπόπουλο και που σίγουρα έχουν εξαιρετική δουλειά να δείξουν σε κάθε στίβο.
Δεν γνωρίζω τους υπόλοιπους νικητές. Ούτε - καθότι μη παρών, μπορώ να αμφισβητήσω την αξία τους.
Όταν βέβαια δεν παρατήθεται όλος ο ανταγωνισμός, ο καθένας μπορεί να υποθέτει ό,τι θέλει. Και θυμάσαι, Δημήτρη, πως το συγκεκριμένο με έχει σταμαχωρήσει και προσωπικά, μιας και πιστεύω πως όταν φαίνεται η δουλειά που συμμετείχε, θα μπορούσαν να εξαχθούν και άλλα αποτελέσματα.

Φυσικά και θεωρώ πως η διοργάνωση εκδηλώσεων όπως τα ΕΒΓΕ κάνει καλό στην κοινότητά μας. Της δίνει κίνητρο και έναν ευγενή σκοπό.
Απλά, θεωρώ πως κάθε διοργάνωση είναι καλό να έχει το μέγεθος και τη σημασία που της αρμόζει. Ξέρεις, Δημήτρη, τις απόψεις μου. Μπορεί να μην συμφωνείς μαζί τους, αλλά αυτές είναι. Καλό είναι κάτι να έχει τις πραγματικές του διαστάσεις και όχι μεγαλύτερες, ούτε μικρότερες. Διότι σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις η σύγκριση είναι επιβλαβής.

Καλό απόγευμα σε όλους και πάμε παρακάτω. Καλώς ή κακώς η ζωή είναι πιο απαιτητική από βραβεία και ευγενείς (ή όχι) διαγνωνισμούς.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 3:38 pm

Αγαπητέ ΒlackAdder

Προσωπικά, νομίζω ότι ο Κώστας δεν έγινε "βασιλικότερος του βασιλέως". Η παρατήρηση του Bold αναφερόταν εξίσου (μην πως κυρίως) στην Κριτική Επιτροπή και άρα σωστά απάντησε. Και μάλιστα νομίζω ότι δεν απάντησε "επιθετικά", αλλά "χιουμοριστικά". Εκτός κι αν κατάλαβα λάθος (θα μας πεί ο ίδιος και ο bold).

O πλουραλισμός στη διασπορά των βραβείων θα ήταν όντως ό,τι καλύτερο. Αλλά όπως λες κι εσύ (συμφωνώ απόλυτα) το σωστό είναι η κριτική επιτροπή να μην λέει "αυτοί πήραν ένα βραβείο, τώρα ας δώσουμε και στους άλλους". Το σωστό είναι η καλύτερη δουλειά να κερδίζει πάντα. Κι αν αυτό σημαίνει ότι ένας θα πάρει 18 βραβεία, κρίμα είναι (γιατί σημαίνει ότι δεν υπάρχει διασπορά ικανότητας), αλλά αν τα αξίζει ας τα πάρει...

Αναφορικά με την έκθεση των δουλειών. Αυτή είναι δύσκολη να γίνει στο χώρο της τελετής τη στιγμή της τελετής. Ίσως να μην το έχουν καταλάβει πολύ, αλλά η διοργάνωση των ΕΒΓΕ είναι μια δουλειά που μας "καταναλώνει" έξι γεμάτους μήνες, ενώ ταυτόχρονα "τρέχουν" κι άλλες δουλειές. Μια επιπλέον προετοιμασία έκεθσης θα ήταν παραπάνω βάρος. Αντ' αυτού, η παράθεση των 10-15 καλύτερων δουλειών ΜΕΣΑ στον κατάλογο, νομίζω ότι απαντά ικανοποιητικά στο θέμα αυτό. Εσύ δεν το θεωρείς αυτό επαρκές?

Τα ποσοτικά στοιχεία αναφορικά με τις κατηγορίες των ΕΒΓΕ δεν αποτελούν μυστικό και μάλιστα, μέχρι το 2004 τα παρέθετα αναλυτικά σε άρθρα του περιοδικού +design κάνοντας απολογισμό. Πέρσι το σταμάτησα όταν κάποιος μου είπε "μήπως το παρακάνετε? Είπαμε καλά τα ΕΒΓΕ αλλά όχι κι έτσι!"

Θα μπορούσαμε όμως, να τα ανεβάσουμε κι αυτά στο site ώστε να τα βρίσκουν όσοι ενδιαφέρονται.

Τέλος αναφορικά με τον Κουρούδη (κι επειδή έχει όντως λαβει διαστάσεις ανεκδότου το θέμα με τον Κορρέ) για να είμαστε απολύτως δίκαιοι, σημειώστε ότι από τις 6 διακρίσεις που απέσπασε φέτος, μόνο μία ήταν με πελάτη τον Κορρέ.

αυτά, και ευχαριστώ για τις γόνιμες προτάσεις
Δημήτρης

BlackAdder έγραψε:Όλοι έχουμε έναν κύκλο που συζητάμε άλλοτε σοβαρά, άλλοτε λιγότερο και πολλές φορές «κουτσομπολεύουμε» τα του χώρου . Μέχρι εδώ κανένα κακό νομίζω. Όταν ένα μέλος (στην προκειμένη περίπτωση ο Bold) ρωτάει για επιβεβαίωση αν είναι αλήθεια κάτι, δεν βλέπω κάτι το μεμπτό. Αν μη τι άλλο στο forum υπάρχουν μέλη της επιτροπής που είναι και μέλη του vcdc και μπορούν να απορρίψουν/επιβεβαιώσουν τους ισχυρισμούς και τις οποιεσδήποτε φήμες...

... Αν όλα τα βραβεία πάνε σε έναν μόνο διαγωνιζόμενο, δηλαδή τα «σαρώσει όλα», και αυτό έχει γίνει με αξιοκρατικά κριτήρια έχει καλώς. Από την άλλη όμως θα ήθελα να υπάρχει μεγαλύτερος πλουραλισμός και διασπορά των βραβείων χωρίς όμως να υπάρχει οποιασδήποτε μορφής «ποσόστωση» υπέρ οποιουδήποτε...

...Δεν καταλαβαίνω όμως την άρνηση έκθεσης των διαγωνιζόμενων έργων. Θα ήταν κακό να υπάρχουν οι 10-15 «καλύτερες» δουλειές όπως τις έχει διαλέξει η κριτική επιτροπή; Αυτό θα ήταν νομίζω ένα μεγάλο βήμα διαφάνειας και εξωστρέφειας του διαγωνισμού. Η απάντηση «Όχι όμως επίδειξη των έργων» με βρίσκει αντίθετο. Γιατί; Η κριτική επιτροπή θα επέλεγε τα καλύτερα, θα δημοσιεύονταν και ο καθένας θα είχε και μια πληρέστερη εικόνα για την ποιότητα του διαγωνισμού. Π.Χ. αν δεν κάνω λάθος για τον διαγωνισμό αφίσας για την Ιθάκη βγάζουν-ξεχωρίζουν μια 10άδα έργων. Που το κακό μαζί με την βράβευση να υπάρχει και η έκθεση των καλύτερών του διαγωνισμού είτε στον φυσικό χώρο του διαγωνισμού είτε on-line;

...Το βρίσκω πολύ θετικό που μας δίνει αυτά τα στοιχεία αλλά θα ήθελα περισσότερα. Πχ. Πόσοι πήραν μέρος σε κάθε κατηγορία;
Περισσότερος χρόνος = Λιγότερη πίεση = Καλύτερη αξιολόγηση
Λιγότερος χρόνος = Άγχος να προλάβουμε τις ασφυκτικές προθεσμίες = Τροφή για σχόλια βραβείων γρήγορου ξεπετάγματος.

Κάτι που μου μετέφεραν φίλοι που παραβρέθηκαν στα ΕΒΓΕ το βρήκα αστείο και το αναφέρω. Παίρνει βραβείο η Κ2design για τον Κορρέ (για πολλοστή φορά) και από το κοινό κάποιοι πετάξαν την ατάκα: “μα καλά δεν έχετε άλλους πελάτες;”

[/size]
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Gianna » 03.04.06, 3:54 pm

λοιπόν...δεν κρατιέμαι...θα το πω!

Εφόσον δεν ήμουν εκεί δεν παίρνω θέση για την βραδιά αλλά δεν είμαι σίγουρη για τα αποτελέσματα των επαίνων / finalists. Νομίζω ότι βλέπω site που είναι απλώς "αξιοπρεπές" μέσα στους επαίνους και sites που έχουν περισσότερη δουλειά στο concept και το design και είναι απλώς finalists.

Δεν γίνομαι πιο συγκεκριμένη γιατί θα με φάτε πάλι, αλλά κανένας δεν έχει τέτοια παρατήρηση ή ένσταση;
Άβαταρ μέλους
Gianna
Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 03.04.06, 3:55 pm

Αγαπητέ Χάρη

Κατά κάποιο τρόπο είμουν αρκετά σίγουρος ότι θα πέρναγα πολύ ώρα μέσα στο vcdc σήμερα :) .
Νομίζω ότι ούτε ένας άνθρωπος μέσα σε αυτό το thread δεν είπε ότι κακώς συζητούνται όσα συζητούνται. Τουναντίον, καλό είναι να "βγαίνουν" όλα σε κοινή θέα...
Για το θέμα της εικονογράφησης άρθρου 2003 δεν θα επιμείνω (για να είμαι ειλικρινής δεν έχω το περιοδικό στα χέρια μου), αν υπάρχει εδώ κάποιος από την κριτική επιτροπή εκείνη, ας υπερασπιστεί την απόφασή του...
Σαφώς δεν χωρά αμφιβολία ότι μεγάλες κριτικές επιτροπές μειώνουν την πιθανότητα "παρατράγουδων", όμως δική μου δουλειά είναι να βρίσκω τη χρυσή τομή οργάνωσης/λειτουργικότητας και νομίζω ότι εδώ που στεκόμαστε είμαστε σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Το ίδιο ακριβώς πιστεύω για το χρόνο.
Εγώ προσωπικά, εκτός από το να παρατηρώ τι γίνεται με τις κριτικές επιτροπές των ΕΒΓΕ, έχω λάβει μέρος σε Κριτικές Επιτροπές 4 διαφορετικών θεσμών (ανάμεσά τους τα Εpica και τα New York Festivals). Σε διαβεβαιώνω ότι οι κριτικές επιτροπές των ΕΒΓΕ έχουν την καλύτερη δυνατή σχέση χρόνου/συμμετοχής.
Σαφώς και ιδανικά θα έπρεπε ένα έργο να "εξετάζεται" για πέντε ώρες μόνο του. θα ήταν πιο σωστά τα αποτελέσματα. Όμως όλοι οι διαγωνισμοί του κόσμου έχουν και την παράμετρο του εφικτού το οποίο οφείλουν να τηρούν.

Αναφορικά με το θέμα της αιγίδας δεν θα σου απαντήσω, γιατί παρεξήγησες το θέμα της "προσωπικής πικρίας" και άρα πήγες (και μάλιστα με επιθετικότητα) αλλού. Δεν αναφερόμουν σε εσένα, αλλά σε εμένα. Αν κατανοώντας αυτό θέλεις να επεκταθούμε, ευχαρίστως...

Με τα υπόλοιπα συμφωνώ

φιλικά
Δημήτρης

tsevis έγραψε:Γεια και χαρά σε όλους!

Δεν είναι η πρώτη φορά που γίνεται κουβέντα για τα ΕΒΓΕ. Και δεν καταλαβαίνω από πού και ως πού πρέπει να μην μιλάει κανείς, επειδή ένας θεσμός βοηθάει ή προβάλει κλπ κλπ κλπ... Καλές οι κοινοτυπίες. Καλά τα ευχολόγια. Δεν υποστήριξα άλλωστε ποτέ ούτε εγώ πως τα ΕΒΓΕ δεν είναι θετικό γεγονός. Όμως εμένα μου αρέσει να λέω όσα πιστεύω φανερά. Τουλάχιστον έτσι ξέρει κανείς τι πιστεύω. Δεν το υποψιάζεται. Το ξέρει...

...
Θυμάσαι πως χρόνια σου λέω το ίδιο πράγμα. Πως όσο μεγαλύτερη είναι μια επιτροπή, τόσο πιο πολύ διασφαλίζεται η αντικειμενικότητα. Αντίθετα όταν υπάρχουν 4 ή 5 άτομα, ένας βαλτός ή απλά λάθος κριτής επιρεάζει πολύ το αποτέλεσμα. Είναι τόσο απλό και κατανοητό. Λυπάμαι που πρέπει να εξηγούμε πολλές φορές τα αυτονόητα.
Καταλαβαίνω το επιχείρημα της διαρκούς εναλλαγής. Από την άλλη διαφωνώ πως δεν υπάρχει πλήθος ανθρώπων να πλαισιώσουν τις επιτροπές. Και σε κάθε περίπτωση - αν οι μικρές επιτροπές είναι πρόβλημα - ας βρεθεί κάποιος άλλος τρόπος.

...
Όταν κάνουμε εξετάσεις στον ΑΚΤΟ, και έχουμε να δούμε 30 μαθητές με 5-6 δουλειές ο καθένας μετά από 1 ώρα το μυαλό μας θολώνει. Είναι λογικό. Πόσο μάλλον λοιπόν, όταν υπάρχουν 200 έργα για να κριθούν με προσοχή μέσα σε ένα πρωϊνό. Μετά από 1-2 ώρες επέρχεται μια ζαλάδα που επιρεάζει τις κρίσεις.
Όταν ο χρόνος είναι λίγος η κρίση είναι επιφανειακή. Δεν μπορεί δηλαδή ο καθένας κριτής να αφιερώσει όσο χρόνο θα χρειαζόταν για κάθε εργασία. Έτσι μια σειρά πιο δύσκολων εργασιών δεν θα γίνει ποτέ κατανοητή.
Και αυτό είναι αυτονόητο.

Πάμε στο θέμα της αιγίδας κλπ.
Για μένα τα πράγματα δεν είναι του στυλ "πώς ακούγονται". Δεν με απασχολεί αν ακούγεται καλά η φράση υπό την αιγίδα διαφόρων οργανισμών. Με απασχολεί για ποιον ουσιαστικό λόγο γίνεται αυτό. Και τι ουσιαστικά σημαίνει. Και πιστεύω πως όλα αυτά απλά ακούγονται όμορφα. Στην ουσία όμως δεν λένε κάτι ουσιαστικό.

Και ΔΕΝ δέχομαι να μου μιλάς για προσωπική πικρία, Δημήτρη. Δεν έχω χαρακτηριστεί εγώ "πάπας". Ήμαρτον. Αντίθετα, εγώ σε έχω υπερασπιστεί από τέτοιους χαρακτηρισμούς και σε έχω στηρίζει έμπρακτα με χρόνο, κόπο και γνώση. Έτσι επιθυμώ να διατηρώ το δικαίωμά μου να λέω όσα πιστεύω καθαρά.
Το παράδειγμα της κυβέρνησης είναι απλά ατυχές και άσχετο.

Να κλείσω κι εγώ με γενικότητες, που δεν θεωρώ απαραίτητες αλλά φαίνεται πως οι παρεξηγήσεις είναι πανταχού παρούσες.
Δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με όποιον διοργανώνει, συμμετάσχει, βραβεύεται κλπ. Έχω συμμετάσχει, βραβευτεί κλπ κλπ και ο ίδιος. Έχω χαρεί, προβληματιστεί, επιβραβεύσει, ευχαριστήσει, τιμήσει, τιμηθεί κλπ κλπ. Δεν είναι προσωπικό. Είναι εύκολο να λέγεται αυτό. Όσο βέβαια και άδικο. Το επιστρέφω λοιπόν.

...
Φυσικά και θεωρώ πως η διοργάνωση εκδηλώσεων όπως τα ΕΒΓΕ κάνει καλό στην κοινότητά μας. Της δίνει κίνητρο και έναν ευγενή σκοπό.
Απλά, θεωρώ πως κάθε διοργάνωση είναι καλό να έχει το μέγεθος και τη σημασία που της αρμόζει. Ξέρεις, Δημήτρη, τις απόψεις μου. Μπορεί να μην συμφωνείς μαζί τους, αλλά αυτές είναι. Καλό είναι κάτι να έχει τις πραγματικές του διαστάσεις και όχι μεγαλύτερες, ούτε μικρότερες. Διότι σε οποιαδήποτε από τις δύο περιπτώσεις η σύγκριση είναι επιβλαβής.

Καλό απόγευμα σε όλους και πάμε παρακάτω. Καλώς ή κακώς η ζωή είναι πιο απαιτητική από βραβεία και ευγενείς (ή όχι) διαγνωνισμούς.

Χ.
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 03.04.06, 4:25 pm

BlackAdder έγραψε:Εκεί που διαφωνώ είναι ότι δεν πρέπει να είμαστε βασιλικότεροι του βασιλέως και να παίρνουμε μερικές απόψεις στα σοβαρά και να δίνουμε βαρύτητα περισσότερη απ’ ότι χρειάζεται σε σχόλια/φήμες/γνώμες. Καλό είναι να διατυπώνονται αυτές οι φήμες του στυλ «μου το είπε ένα πουλάκι/ο Μπάμπης/ο Φούφουτος» όσο τρελές και εξωπραγματικές είναι αυτές, να τις γνωρίζουμε και να τις αντικρούουν όσοι γνωρίζουν πράγματα από «πρώτο χέρι».

Δεν είχα χρόνο για να διαβάσω όντως αναλυτικά το post σου Νίκο, οπότε μου ξέφυγε αυτό το κομμάτι. Θεωρείς λοιπόν οτι στο φόρουμ αυτό που με μεγάλο κόπο έχουν χτίσει τα μέλη του, αρμόζουν τέτοιες κουτσομπολίστικες εκφράσεις μικροπρέπειας και λαϊκισμού? Γιατί αντικειμενικά δεν μας ευνοεί μία κατάσταση που ο κάποιος έρχεται να πετάξει κάποια πλάγια νύξη, κάποια κατηγορία κρυμμένος πίσω από το ψευδώνυμό του, και εν γνώση του πάντα για το ποιός τον ακούει, ενώ οι υπόλοιποι περιμένουμε να δούμε τι θα πεί αυτός ο καθένας για να υπερασπιστούμε αν θέλουμε οποιαδήποτε δουλειά μας, προσπάθεά μας κ.λπ. Συγνώμη, αλλά δεν έχω καμία διάθεση να περνάω τον ελεύθερό μου χρόνο έτσι. Τώρα, αν κάποια υπονοούμενα στόχευαν εσένα φίλε και διπλά συνάδελφε (;)) τότε ας τα αγνοούσες και ας τα έπαιρνες ελαφρά. Εγώ δεν μπόρεσα, λυπάμαι. Και σιγά το πόσο σοβαρά το πήρα βέβαια, ας μην υπερβάλλουμε κιόλας..

gianna έγραψε:λοιπόν...δεν κρατιέμαι...θα το πω!

Εφόσον δεν ήμουν εκεί δεν παίρνω θέση για την βραδιά αλλά δεν είμαι σίγουρη για τα αποτελέσματα των επαίνων / finalists. Νομίζω ότι βλέπω site που είναι απλώς "αξιοπρεπές" μέσα στους επαίνους και sites που έχουν περισσότερη δουλειά στο concept και το design και είναι απλώς finalists.

Όντως ποια sites εννοείς? Και εγώ δεν ήμουν σίγουρος για ένα/δύο από αυτά που βραβεύτηκαν, αλλά η πλειοψηφία έδειξε άλλα αποτελέσματα. Μπορώ να σου δώσω περισσότερα στοιχεία αν μου πεις εσύ για πιο λόγο θα βράβευες κάποια άλλα. Αλήθεια έχεις δεί ολόκληρη τη λίστα με τα 60-70 websites, με τις 5-10 ταινίες και τις παρουσιάσεις multimedia? Επίσης δεν νομίζω να πιστεύεις οτι υπήρχε ομοφωνία σε όλες τις επιλογές, γιατί όντως η διαφορά απόψεων μας έκανε να έχουμε πολύ μακρείς συζητήσεις με διάφορα αποτελέσματα (π.χ. 2 ΕΒΓΕ σε μία κατηγορία).
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 03.04.06, 4:32 pm

Καλά για τα καναπεδάκια και την έλειψη μακρόστενου σαλαμιού(χαμός) δεν θα δωθούν ποτέ εξηγήσεις?

Πού είναι οι οργανωτές?

(Μήπως ταφαγε ο Μεταξόπουλος?)

comicrelief in action(tm) 2006
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων