ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Δημοσίευσηαπό _nevik_ » 03.04.06, 11:44 pm

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
_nevik_
Άβαταρ μέλους
_nevik_
Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 03.04.06, 11:54 pm

Η άλλη όψη του ίδιου νομίσματος.

Δεν διαφωνώ με κανέναν και με τίποτα απ'όσα έχουν διατυπωθεί μέχρι τώρα. Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Ας ακουστεί και μια διαφορετική. Όχι για να υπερασπιστεί έναν θεσμό, αλλά για να προβληματίσει και από την ανάποδη πλευρά.

Ένας από τους πιο χαρακτηριστικούς θεσμούς, είναι τα βραβεία Oscar. Υπάρχουν πολλά παρόμοια βραβεία αλλά τα Oscar θεωρούνται τα πιο σημαντικά. Εκεί λαμβάνει μέρος το 100% της ετήσιας Αμερικάνικης κινηματογραφικής παραγωγής και όχι ένα μέρος της (όπως στα εβγε), η κριτική επιτροπή έχει κυριολεκτικά άπειρο χρόνο να αξιολογήσει τις συμμετοχές (και όχι σχετικά περιορισμένο όπως στα εβγε), οι κριτές γνωρίζουν τα πάντα για τους συντελεστές των έργων (και όχι όπως στα εβγε), και γενικά όλα είναι άψογα και άριστα οργανωμένα λόγο του θεσμού που τρέχει εδώ και πολλές δεκαετίες. Γενικά όλα είναι άψογα, όμορφα και ωραία. Τρια πράγματα λοιπόν θα πω.

Αποφασίζει για το αποτέλεσμα, μια κριτική επιτροπή.

Στην ουροβίζιον αποφασίζει και το κοινό. Και κάθε ψήφος έχει κόστος. Αν το κάνει ο Φακίνος έτσι θα τον πουν κλέφτη. Αν η ψήφος είναι τζάμπα, όποιος έχει μεγάλο σόι, κερδίζει εβγε και ο Φακίνος πάλι θα φταίει. Αν δεν γίνει ψηφοφορία του κοινού ο Φακίνος πάλι θα φταίει γιατί είναι ξεροκέφαλος.

Είναι πιθανό, μια ταινία να λάβει περισσότερα από ένα βραβείο.

Αν στα εβγε, ένα δημιουργικό γραφείο, απασχολεί 10 άτομα, και στείλει 50 συμμετοχές σε κάθε κατηγορία και στατιστικά έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να λάβει διακρίσεις, αυτό είναι ύποπτο.

Ο Alfred Hitchcock και ο Orson Welles, δεν έλαβαν ποτέ το Oscar σκηνοθεσίας.

Το τελευταίο δεν το σχολιάζω. Ας σκεφτεί ο καθένας μας.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό tsevis » 04.04.06, 12:05 am

Συμφωνώ Θέμη μου. Ό,τι και να γίνει θα έχει υπέρ και κατά. Και σίγουρα, θα υπάρχει γκρίνια και μιζέρια, όπως και προσφορά. Όλα μαζί πάνε.

Ο παραλληλισμός Oscar - ΕΒΓΕ είναι και επιτυχημένος και όχι. Όπως και οι αναφορές στη Εurovision. Θα προσέθετα και fame story, αλλά δεν είμαι τόσο κακός.

Σε κάθε περίπτωση ευτυχώς, πέρα από τα Oscar, υπάρχουν και πολλά φεστιβάλ. Και πέρα από τα βραβεία και τις διακρίσεις και την γκλαμουριά, υπάρχει και απλά η έκθεση.
Να γίνω κακός λέγοντας πως τα ΕΒΓΕ έχουν τη μικρότερη έκθεση από κάθε άλλο θεσμό; Να πως πως τα Oscar εξασφαλίζουν ευτυχώς όχι πάντα και κάποιο ακριβοπληρωμένο συμβόλαιο;

Εγώ προτείνω ένα festival. Mια έκθεση. Ένα gathring ή όπως αλλιώς θέλετε. Για όποιον ενδιαφέρεται για τη λάμψη, μπορεί και να την πάρει από τις ίδιες τις δουλειές. Και αν γίνει θεσμός έχει καλώς. Αν πάλι δεν γίνει, δεν πειράζει.
Θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε εργασίες μίας ή και περισσοτέρων χρόνων σε κλάδους αγοράς και όχι τόσο σε μέσα ή λύσεις. Θα μπορούσαμε να δούμε εκπαιδευτικά παραδείγματα ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Να τα εκθέσουμε σε όλους δικτυακά, έντυπα ή και φυσικά. Και δεν βλέπω γιατί θα έπρεπε να δώσουμε διακρίσεις. Ας καλούσαμε διαφημιζόμενους, πελάτες και κοινό να τα δει.
Διάκριση θα μπορούσε να ήταν η ίδια η συμμετοχή.

Πρόεδρο της πρώτης επιτροπής θα έβαζα τον ίδιο το Δημήτρη Φακίνο. Έτσι για να συνεχίσω να του τη λέω πάντα... :lol: :lol: :lol:

Χωρίς πλάκα τώρα, σοβαρολογώ. Αν κάποιος είναι μέσα, το λέει.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Δημοσίευσηαπό antonist » 04.04.06, 12:10 am

εμένα μου ακούγετα ακομα πιο "γιορτη" ,και νομίζω πως σαν ιδέα έχει πολλά να δωσει!
AntonisTheodorakis.com

***We are all Stars***
Άβαταρ μέλους
antonist
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 12:12 am

Να μια καλή ιδέα !

Αυτό το φόρουμ άλλωστε, είναι ένα καλός χώρος άντλησης, ανταλλαγής και συλλογικής επεξεργασίας ιδεών ! Γιατί όχι λοιπόν ? Ότι μπορεί να προωθήσει την Ελληνική γραφιστική και να τολμήσω να πως και εκτός συνόρων, είναι τουλάχιστον θεμιτό !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

ΓΥΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 9:16 am

Πω πω μηνύματα? :shock:

Που να αρχίσω και που να τελειώσω???

Εν τάχει (ΑΝ τα θυμάμαι όλα καλά)

Είπαμε και λαλήσαμε :)
Από του χρόνου στο site των ΕΒΓΕ θα ανεβαίνει μια λίστα με ΟΛΟΥΣ τους συμμετάσχοντες και ΟΛΑ τα έργα ανά κατηγορία. ΔΕΝ θα ανεβαίνει όμως εικόνα τους. Θα μπορεί όμως οποιοσδήποτε θέλει να δει κάτι να απευθύνεται σε όποιον το έφτιαξε. Σε άλλη περίπτωση (να ανεβάσουμε εμείς 1500 έργα) το κόστος σε χρόνο θα ήταν ανυπόφορο και ΟΥΤΩΣ ή άλλως δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να κρίνει από μια εικόνα 350χ350 pixels...
Αντιθέτως η λίστα των συμμετεχόντων έργων θα βοηθήσει και σε ένα άλλο κομμάτι. Αν κάποιος βλέποντάς την αναγνωρίσει έργα που είναι άλλης χρονιάς ή αντιγραφές ή έχουν οτιδήποτε άλλο μεμπτό, θα μπορεί να το αναφέρει και να μας βοηθά στο έργο της Κριτικής Επιτροπής.

Το πιστεύω ότι αυτή η έκφραση επιπλέον διαφάνειας θα εξυπηρετήσει τον θεσμό ακόμη περισσότερο.

Για φέτος (αφού δεν υπάρχει πρόβλεψη) θα πρέπει όσοι έχουν το κέφι, να αρκεστούν στη λίστα των site, η οποία όμως, και πάλι δεν είναι πλήρης (και δίκαιο να κριθεί) αφού ΔΕΝ περιλαμβάνει τα multimedia που κατατέθηκαν (και κάποια από αυτά, μάλιστα διακρίθηκαν)

Έκθεση στο χώρο της τελετής απονομής ΔΕΝ θα γίνει. Γιατί να τυπωθούν και να αναρτηθούν οι σελίδες του καταλόγου? Πότε θα γίνεται η ανάρτηση, αφού τα αποτελέσματα ανακοινώνονται για πρώτη φορά ΜΕΣΑ στην αίθουσα? Δεν υπάρχει κίνδυνος να τα δουν όσοι προσέρχονται νωρίς (ή μήπως να βάλουμε securitάδες να τα φυλάνε?). Και εν πάσει περιπτώσει, γιατί να αναρτηθούν οι σελίδες του καταλόγου, αφού ο κατάλογος ΕΙΝΑΙ διαθέσιμος και ΠΩΛΕΙΤΑΙ εκείνη την ίδια τη βραδιά?

Τις αποφάσεις της κριτικής επιτροπής δεν θα τις σχολιάσω ποτέ (Χάρη μου). Πες με ρομαντικό, αλλά πιστεύω ότι είναι καλοπροαίρετες. Ούτε εγώ συμφωνώ με πολλές από αυτές, αλλά δεν έχω την απαίτηση να έχουμε όλοι το ίδιο γούστο. Γιατί δεν βράβευσε η Κ.Ε. του 2004 τη γραμματοσειρά που έστειλες? Μπορεί να βρες τα μέλη της και να τους ρωτήσεις. Σίγουρα θα βρήκαν στοιχεία που δεν τους άρεσαν. Σε εκείνη την κριτική επιτροπή υπήρχε και ο Κώστας ο Γιώτας και ο Νίκος ο Πάνος που είναι προσωπικοί σου φίλοι και μπορούν να σε "διαφωτήσουν" καλύτερα από εμένα.

Την ιδέα για έναν άλλο θεσμό έκθεσης/έκδοσης/διαγωνισμού τον έχει και η ΕΓΕ και τον ανακοίνωσε στην τελευταία Γενική Συνέλευσή της. ΚΑΙ αυτοί με κάλεσαν να βοηθήσω στη διοργάνωση. Και τη δική τους πρόταση την αποδέχθηκα, ΚΑΙ αν γίνει ανάλογη και από εδώ θα τη δεκτώ γιατί τη βρίσκω να βοηθάω στο θέμα αυτό που αγαπώ και (μετά από 8 χρόνια) γνωρίζω. Όχι όμως στη θέση του προέδρου της (Χάρη μου) ΔΕΝ τη βρίσκω με τίτλους και "καρέκλες".

Αναφορικά με την επικοινωνία των ΕΒΓΕ. Κάθε χρόνο υπάρχουν αφιερώματα και στον ευρύτερο τύπο (με αποκορύφωση στο παρελθόν δισέλιδο αφιέρωμα στην κυριακάτικη ελευθεροτυπία) ΚΑΙ στον ειδικευμένο τύπο που ενδιαφέρει αμεσότερα τον κλάδο μας (βλέπε πολυσέλιδα αφιερώματα στο Μarketing Week και το Ad Business ΚΑΘΕ χρονιά - που είναι τα έντυπα που απευθύνονται στους εν δυνάμει πελάτες των γραφιστών) ΚΑΙ τηλεοπτικά ρεπορτάζ (ολιγόλεπτα είναι γεγονός). Φέτος το γεγονός καλύφθηκε τηλεοπτικά από την ΕΡΤ που ήταν και χορηγός επικοινωνίας. ΚΙ ΑΛΛΗ επικοινωνία? Δυστυχώς ΔΕΝ ενδιαφέρουμε ΤΟΣΟ το ευρύ κοινό (δεν είμαστε ΑΡΙΩΝ να έχουμε star).

Για το αν οι διακρίσεις σου έφεραν πελάτες, Χάρη μου... έχει και σχέση με τον χειρισμό. Το διαφήμισες πουθενά? Σε περιοδικά? Στο site σου? Οι λίστες και τα δελτία τύπου που στέλνουμε εμείς καλά είναι, αλλά σωστό είναι και να το προβάλλουν και οι νικητές. Αν πιάσεις ένα marketing week μετά τα ΕΒΓΕ θα βρεις καταχωρήσεις από νικητές. Ο Θεμιστοκλής, απ' ότι γνωρίζω όμως, ΧΩΡΙΣ να το διαφημίσει, κέρδισε μια δουλειά (σημαντικό πελάτη) από τα ΕΒΓΕ...

Νομίζω ό,τι είχα να πώ από πλευράς διοργάνωσης το έχω πει και ίσως και να κουράζω. Όλες οι επικοδομητικές προτάσεις (όπως έχει γίνει από την πρώτη χρονιά) θα χρησιμοποιηθούν για να βελτιώσουν τα ΕΒΓΕ και ευχαριστώ όσους πρότειναν πράγματα μέσα από τα φύλλα αξιολόγισης και όσους συνεχίζουν να το κάνουν και τώρα.

Εγώ συνεχίζω με τα project μας ως +design που περιλαμβάνουν μέχρι το τέλος του χρόνου δύο ημερίδες (σε Θεσσαλονίκη και Κύπρο), ένα συνέδριο, δύο αποστολές σε συνέδρια του εξωτερικού, και την Πανευρωπαϊκή έκδοση των ΕΒΓΕ που θα ανακοινωθούν το φθινόπωρο: τα Εuropean Design Awards.

φιλικά
Δημήτρης
(αν παρέλειψα να απαντήσω σε κάποιον που μου απηύθηνε το λόγο, ζητώ συγνώμη, ας μου το σημειώσει και θα επανέλθω)
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sokalegga » 04.04.06, 10:36 am

2007 Kotsilia awards

Slogan proposals:

"leave your stain"
"leave your mark"
"mark your place"
"stainless designs"
"no-shit design"
"leave a mark in Greece"

Άλλη ιδέα:
Ένας νεο-γιάπης με χεσμένο το γιακά του πανάκριβου Prada του από ένα περιστέρι.
Υou Can Do Anything You Want As Long As It Makes Sense
Άβαταρ μέλους
sokalegga
Master Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 10:46 am

Τα slogan μου άρεσαν πάρα πολύ
ιδίως τα

"leave your stain"
"no-shit design"

Το Κotsilia όμως... (για τα πρώτα λεπτά νόμιζα ότι διάβαζα Kotsira awards)
:lol:
και να σκεφτείς οτι δεν είμαι και fan.

φιλικά
Δημήτρης

sokalegga έγραψε:2007 Kotsilia awards

Slogan proposals:

"leave your stain"
"leave your mark"
"mark your place"
"stainless designs"
"no-shit design"
"leave a mark in Greece"

Άλλη ιδέα:
Ένας νεο-γιάπης με χεσμένο το γιακά του πανάκριβου Prada του από ένα περιστέρι.
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 11:00 am

Κε Φακίνο(ε) δεν απαντήσατε στο συμαντικότερο.....

Γιατί δεν υπήρχαν μακρόστενα αλλαντικά? "Heads must roll over this..."
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 11:08 am

Δεν ήθελα να εκθέσω πρόσωπα, αλλά με αναγκάζετε :oops:
Εμείς είχαμε προβλέψει ΚΑΙ για μακρόστενα αλλαντικά, αλλά αυτά εξαφανήσθηκαν ύστερα από μια επίσκεψη αστραπή των θεμιστοκλή-Κασσαβέτη στην κουζίνα
:!:

κυνηγήστε τους :lol:
(δημήτρης μάτσας)

sergiokomic έγραψε:Κε Φακίνο(ε) δεν απαντήσατε στο συμαντικότερο.....

Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 11:10 am

demetrios έγραψε:Δεν ήθελα να εκθέσω πρόσωπα, αλλά με αναγκάζετε :oops:
Εμείς είχαμε προβλέψει ΚΑΙ για μακρόστενα αλλαντικά, αλλά αυτά εξαφανήσθηκαν ύστερα από μια επίσκεψη αστραπή των θεμιστοκλή-Κασσαβέτη στην κουζίνα
:!:

κυνηγήστε τους :lol:
(δημήτρης μάτσας)

sergiokomic έγραψε:Κε Φακίνο(ε) δεν απαντήσατε στο συμαντικότερο.....

Ήμουν σίγουρος...... (καλά τόσα donuts δε τους έφτασαν...?)

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 11:20 am

Εικόνα

ε ?
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 11:31 am

Εγώ Θεμιστοκή ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ "new member"???
εεε????
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 11:33 am

Ας δείξω χαρακτήρα...

μπα,

ΝΙΑ ΝΙΑ ΝΙΑ ΝΙΑ ΝΙΑ.... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Re: ΓΥΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό tsevis » 04.04.06, 11:36 am

ΟΚ. Προφανώς δεν θα σου είμαι καθόλου αρεστός. Διότι η τελευταία σου απάντηση ρίχνει λάδι στη φωτιά με διαστρευλώσεις και λαβές.

demetrios έγραψε:Πω πω μηνύματα? :shock:

Που να αρχίσω και που να τελειώσω???

Προφανώς, απαντώντας σε ό,τι σου γράφουν κι όχι σε ό,τι εσύ θέλεις να ...καταλαβαίνεις! Διότι αν θέλεις να απαντάς σε ό,τι εσύ βάζεις στο στόμα των άλλων είναι κακό.

demetrios έγραψε:Εν τάχει (ΑΝ τα θυμάμαι όλα καλά)

Ίσως αν τα διάβαζες να ήταν καλύτερο. Διότι αν είναι να απαντάς διαστρεβλώνοντας, ίσως να είναι καλύτερα μην απαντήσεις καθόλου ή να βρεις χρόνο αργότερα. Και μην μου αρχίσεις πάλι τα περί επιθετικότητας, διότι σου τα επιστρέφω.

demetrios έγραψε:Είπαμε και λαλήσαμε :)
Από του χρόνου στο site των ΕΒΓΕ θα ανεβαίνει μια λίστα με ΟΛΟΥΣ τους συμμετάσχοντες και ΟΛΑ τα έργα ανά κατηγορία. ΔΕΝ θα ανεβαίνει όμως εικόνα τους. Θα μπορεί όμως οποιοσδήποτε θέλει να δει κάτι να απευθύνεται σε όποιον το έφτιαξε. Σε άλλη περίπτωση (να ανεβάσουμε εμείς 1500 έργα) το κόστος σε χρόνο θα ήταν ανυπόφορο και ΟΥΤΩΣ ή άλλως δεν νομίζω να μπορεί κάποιος να κρίνει από μια εικόνα 350χ350 pixels...

Αν δεν κάνω λάθος, ζητάς μια εικόνα από κάθε έργο που κάποιος υποβάλει. Άρα για ποιο κόστος μιλάμε;
Για να υπήρχε ένα site με κάποιες εικόνες. ΟΚ. Χρησιμοποίησε το Flickr. Κοστίζει 22 δολλάρια το χρόνο.

demetrios έγραψε:Αντιθέτως η λίστα των συμμετεχόντων έργων θα βοηθήσει και σε ένα άλλο κομμάτι. Αν κάποιος βλέποντάς την αναγνωρίσει έργα που είναι άλλης χρονιάς ή αντιγραφές ή έχουν οτιδήποτε άλλο μεμπτό, θα μπορεί να το αναφέρει και να μας βοηθά στο έργο της Κριτικής Επιτροπής.

Και όταν έχει συμβεί αυτό, τι θα γίνει;
ΔΙότι έχει συμβεί και δεν έχει αλλάξει κάτι. Και το ξέρεις. Και μη νομίζεις, μπορώ να πω και ονόματα. Αλλά επικαλούμαι την ειλικρίνειά σου. Έχεις παραδεχτεί κι εσύ πως έχει συμβεί.
Και βέβαια ΔΕΝ είναι δική σου ευθύνη αυτό. Είναι μόνο όποιου είναι τόσο θρασύς. Για τα copy paste δεν σε έχω κατηγορήσει, ούτε φυσικά την Κ.Ε. Διάβασε καλύτερα τα γραφώμενα.

demetrios έγραψε:Το πιστεύω ότι αυτή η έκφραση επιπλέον διαφάνειας θα εξυπηρετήσει τον θεσμό ακόμη περισσότερο.

Για φέτος (αφού δεν υπάρχει πρόβλεψη) θα πρέπει όσοι έχουν το κέφι, να αρκεστούν στη λίστα των site, η οποία όμως, και πάλι δεν είναι πλήρης (και δίκαιο να κριθεί) αφού ΔΕΝ περιλαμβάνει τα multimedia που κατατέθηκαν (και κάποια από αυτά, μάλιστα διακρίθηκαν)

Άρα υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε μια λίστα με τα link;

demetrios έγραψε:Έκθεση στο χώρο της τελετής απονομής ΔΕΝ θα γίνει. Γιατί να τυπωθούν και να αναρτηθούν οι σελίδες του καταλόγου?

Όχι. Αυτές δεν έχουν τις συμμετοχές, αλλά τις δικές σου επιλογές...

demetrios έγραψε: Πότε θα γίνεται η ανάρτηση, αφού τα αποτελέσματα ανακοινώνονται για πρώτη φορά ΜΕΣΑ στην αίθουσα? Δεν υπάρχει κίνδυνος να τα δουν όσοι προσέρχονται νωρίς (ή μήπως να βάλουμε securitάδες να τα φυλάνε?). Και εν πάσει περιπτώσει, γιατί να αναρτηθούν οι σελίδες του καταλόγου, αφού ο κατάλογος ΕΙΝΑΙ διαθέσιμος και ΠΩΛΕΙΤΑΙ εκείνη την ίδια τη βραδιά?

Τρία πουλάκια κάθονται. Κυριολεκτικά.
Τι να πρωτοπώ. Πως οι κατάλογοι ΔΕΝ έχουν όλες τις συμμετοχές. Χαρακτηριστικές είναι οι περιπτώσεις που ξέρω και ανέφερα. Και έκθεση μπορούσε να γίνει αλλού ή και αργότερα. Και ΝΑΙ, το κολλέγιο έχει πολλές αίθουσες. Και υπάρχουν και άλλοι χώροι και λύσεις, αν κάποιος δεχτεί πως έχει νόημα το θέμα.

demetrios έγραψε:Τις αποφάσεις της κριτικής επιτροπής δεν θα τις σχολιάσω ποτέ (Χάρη μου). Πες με ρομαντικό, αλλά πιστεύω ότι είναι καλοπροαίρετες. Ούτε εγώ συμφωνώ με πολλές από αυτές, αλλά δεν έχω την απαίτηση να έχουμε όλοι το ίδιο γούστο. Γιατί δεν βράβευσε η Κ.Ε. του 2004 τη γραμματοσειρά που έστειλες? Μπορεί να βρες τα μέλη της και να τους ρωτήσεις. Σίγουρα θα βρήκαν στοιχεία που δεν τους άρεσαν. Σε εκείνη την κριτική επιτροπή υπήρχε και ο Κώστας ο Γιώτας και ο Νίκος ο Πάνος που είναι προσωπικοί σου φίλοι και μπορούν να σε "διαφωτήσουν" καλύτερα από εμένα.

Ωραία η διαστρεύλωση. Πολύ ωραία. Συγχαρητήρια! Τρία πουλάκια κάθονται, once again... Θα εξηγήσω όχι για σένα, διότι εσύ ξέρεις τι εννοώ και σφυρίζεις αδιάφορα, αλλά για τους υπόλοιπους που ενδεχομένως δεν έχουν καταλάβει.
Εγώ δεν είπα γιατί δεν βράβευσε η Κ.Ε. τις γραμματοσειρές που έστειλα. Έκανα θέμα τον έπαινο και όχι το βραβείο της Αrchive. Και έφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα για να δείξω πως μη έχοντας τον όποιον ανταγωνισμό δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Και επειδή ο Πάνος Βασιλείου είναι φίλος μου κολλητός, το χρησιμοποίησα για να μην έχω πρόβλημα με κάποιον άλλον.
Αλλά καμμία κριτική επιτροπή δεν επέβαλε, ούτε έχει τη δική σου θέση για να βάλει ή όχι στον κατάλογο τις συμμετοχές για τις γραμματοσειρές στη διοργάνωση 2004. Αυτή την έχεις εσύ. Κι εκεί υπάρχει μόνον 1 γραμματοσειρά. Και όχι ο ανταγωνισμός της.
Όπως σε διάφορες κατηγορίες δεν υπάρχουν έργα που είχα στείλει. Έτσι για να κρίνει το κοινό γιατί.
Και αναφέρθηκα στον εαυτό μου για να μην αναφέρω για οποιονδήποτε άλλο συμμετέχοντα. Ήμαρτον!

demetrios έγραψε:Την ιδέα για έναν άλλο θεσμό έκθεσης/έκδοσης/διαγωνισμού τον έχει και η ΕΓΕ και τον ανακοίνωσε στην τελευταία Γενική Συνέλευσή της. ΚΑΙ αυτοί με κάλεσαν να βοηθήσω στη διοργάνωση. Και τη δική τους πρόταση την αποδέχθηκα, ΚΑΙ αν γίνει ανάλογη και από εδώ θα τη δεκτώ γιατί τη βρίσκω να βοηθάω στο θέμα αυτό που αγαπώ και (μετά από 8 χρόνια) γνωρίζω. Όχι όμως στη θέση του προέδρου της (Χάρη μου) ΔΕΝ τη βρίσκω με τίτλους και "καρέκλες".

Χμμμ...
Μάλλον εξηγείται λοιπόν η αιγίδα και οι συμβιβασμοί εκατέροθεν. Τελικά όσα συμπεριλαμβάνονταν στην "ηλεκτρονική αλήθεια" ήταν τελικά έτοιμα να συμβιβαστούν. Δεν αμφέβαλα ποτέ.

Όσο για τη θέση του προέδρου, απλά έκανα χιούμορ. Αλλά πάλι διαστρευλώνεις τα πάντα. Εύγε λοιπόν.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο ανταγωνισμός μόνον καλό θα έκανε.
Αν και όπως έγραψα, μετά από 5 χρόνια ΕΒΓΕ, δεν πιστεύω τόσο σε βραβεία, όσο σε άλλες διοργανώσεις.

demetrios έγραψε:Αναφορικά με την επικοινωνία των ΕΒΓΕ. Κάθε χρόνο υπάρχουν αφιερώματα και στον ευρύτερο τύπο (με αποκορύφωση στο παρελθόν δισέλιδο αφιέρωμα στην κυριακάτικη ελευθεροτυπία) ΚΑΙ στον ειδικευμένο τύπο που ενδιαφέρει αμεσότερα τον κλάδο μας (βλέπε πολυσέλιδα αφιερώματα στο Μarketing Week και το Ad Business ΚΑΘΕ χρονιά - που είναι τα έντυπα που απευθύνονται στους εν δυνάμει πελάτες των γραφιστών) ΚΑΙ τηλεοπτικά ρεπορτάζ (ολιγόλεπτα είναι γεγονός). Φέτος το γεγονός καλύφθηκε τηλεοπτικά από την ΕΡΤ που ήταν και χορηγός επικοινωνίας. ΚΙ ΑΛΛΗ επικοινωνία? Δυστυχώς ΔΕΝ ενδιαφέρουμε ΤΟΣΟ το ευρύ κοινό (δεν είμαστε ΑΡΙΩΝ να έχουμε star).

Εδώ δεν θα σου δώσω άδικο. Και ΔΕΝ σε κατηγόρησα που οι πελάτες μας
αδιαφορούν. Αλλίμονο, Δημήτρη. Δεν είσαι εσύ αυτός που θα ώφειλε να προωθήσει όλη την ιστορία του design στην Ελλάδα. ΠΟτέ δεν υπήρξα άδικος απέναντί σου. Έχεις κάνει πολλά, μιας και έχει κοινό συμφέρον, και για αυτά έχεις την εκτίμησή μου.

Όσο για το αφιέρωμα της Ελευθερτυπίας είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα που δεν θα το ανέφερα. Και ξέρεις γιατί.

demetrios έγραψε:Για το αν οι διακρίσεις σου έφεραν πελάτες, Χάρη μου... έχει και σχέση με τον χειρισμό. Το διαφήμισες πουθενά? Σε περιοδικά? Στο site σου? Οι λίστες και τα δελτία τύπου που στέλνουμε εμείς καλά είναι, αλλά σωστό είναι και να το προβάλλουν και οι νικητές. Αν πιάσεις ένα marketing week μετά τα ΕΒΓΕ θα βρεις καταχωρήσεις από νικητές. Ο Θεμιστοκλής, απ' ότι γνωρίζω όμως, ΧΩΡΙΣ να το διαφημίσει, κέρδισε μια δουλειά (σημαντικό πελάτη) από τα ΕΒΓΕ...

Όχι. Μετά από όσα έχουν συμβεί δεν αποφάσισα να διαφημίσω τίποτα. Αισθανόμουν άσχημα. Και ούτε θα το έκανα όπως λες. Ούτε διαθέτω τόσα χρήματα, αλλά ούτε πιστεύω τόσο σε αυτού του είδους την επικοινωνία.
Αλλά δεν ήταν προσωπικό το θέμα. Ήταν πιο γενικό. Και η φράση πως δεν κέρδισα κάτι πρακτικό ήταν ΚΑΙ του Θεμιστοκλή. Τώρα, αν εκείνος ή κάποιος άλλος κέρδισε κάτι από όλα αυτά, ας μας το πει. Δεν είναι το ζήτημά μας πάντως. Δεν είναι το μεμονωμένο αλλά το γενικό.

demetrios έγραψε:Νομίζω ό,τι είχα να πώ από πλευράς διοργάνωσης το έχω πει και ίσως και να κουράζω. Όλες οι επικοδομητικές προτάσεις (όπως έχει γίνει από την πρώτη χρονιά) θα χρησιμοποιηθούν για να βελτιώσουν τα ΕΒΓΕ και ευχαριστώ όσους πρότειναν πράγματα μέσα από τα φύλλα αξιολόγισης και όσους συνεχίζουν να το κάνουν και τώρα.

Μόνο στο συμφέρον σου είναι αυτό. Όπως και δικαίωμά σου να τις γράψεις κανονικά, όπως έχεις επίσης κάνει.

demetrios έγραψε:Εγώ συνεχίζω με τα project μας ως +design που περιλαμβάνουν μέχρι το τέλος του χρόνου δύο ημερίδες (σε Θεσσαλονίκη και Κύπρο), ένα συνέδριο, δύο αποστολές σε συνέδρια του εξωτερικού, και την Πανευρωπαϊκή έκδοση των ΕΒΓΕ που θα ανακοινωθούν το φθινόπωρο: τα Εuropean Design Awards.

φιλικά
Δημήτρης
(αν παρέλειψα να απαντήσω σε κάποιον που μου απηύθηνε το λόγο, ζητώ συγνώμη, ας μου το σημειώσει και θα επανέλθω)

Συνέχισε να κάνεις ό,τι θέλεις, Δημήτρη. Δεν με απασχολεί και δεν με αφορά. Καλά κάνεις. Είναι οι δικές σου επιχειρηματικές πρωτοβουλίες. Σε αυτές μάλιστα παίρνεις ρόλους επιμελητή, εκπαιδευτικού design και διάφορους άλλους, που επιβεβαιώνουν πως στην Ελλάδα τελικά, ό,τι δηλώσεις είσαι.

Χ.
Good design = Good business
We'll always be together
Together in Electric Dreams
Άβαταρ μέλους
tsevis
Master Member

Re: ΓΥΡΟΣ ΔΕΥΤΕΡΟΣ

Δημοσίευσηαπό demetrios » 04.04.06, 12:16 pm

Θα απαντήσω σε όλα τα σημεία ένα προς ένα με "quote" για να μην θεωρηθεί ότι διαστρεβλώνω

tsevis έγραψε:Ίσως αν τα διάβαζες να ήταν καλύτερο. Διότι αν είναι να απαντάς διαστρεβλώνοντας, ίσως να είναι καλύτερα μην απαντήσεις καθόλου ή να βρεις χρόνο αργότερα. Και μην μου αρχίσεις πάλι τα περί επιθετικότητας, διότι σου τα επιστρέφω.

Τα διάβασα όλα με προσοχή. Απλώς όταν σήμερα το πρωί κοίταξα το vcdc είχαν μαζευτεί ένα κάρο. Είναι παράλογο να μην μπορώ να απαντήσω σε ένα προς ένα? Όσον αφορά την επιθετικότητα, επέστρεφέ μου ό,τι θες. Υποθέτω ότι όλοι έχουν μάτια και βλέπουν

demetrios έγραψε:Είπαμε και λαλήσαμε :)

tsevis έγραψε:Αν δεν κάνω λάθος, ζητάς μια εικόνα από κάθε έργο που κάποιος υποβάλει. Άρα για ποιο κόστος μιλάμε;
Για να υπήρχε ένα site με κάποιες εικόνες. ΟΚ. Χρησιμοποίησε το Flickr. Κοστίζει 22 δολλάρια το χρόνο.

Αν διαβάσεις ξανά τη φράση μου με προσοχή θα δεις ότι μιλάω για κόστος σε χρόνο και ΟΧΙ για χρηματικό κόστος.

demetrios έγραψε:Αντιθέτως η λίστα των συμμετεχόντων έργων θα βοηθήσει και σε ένα άλλο κομμάτι. Αν κάποιος βλέποντάς την αναγνωρίσει έργα που είναι άλλης χρονιάς ή αντιγραφές ή έχουν οτιδήποτε άλλο μεμπτό, θα μπορεί να το αναφέρει και να μας βοηθά στο έργο της Κριτικής Επιτροπής.

tsevis έγραψε:Και όταν έχει συμβεί αυτό, τι θα γίνει;
ΔΙότι έχει συμβεί και δεν έχει αλλάξει κάτι. Και το ξέρεις. Και μη νομίζεις, μπορώ να πω και ονόματα. Αλλά επικαλούμαι την ειλικρίνειά σου. Έχεις παραδεχτεί κι εσύ πως έχει συμβεί.
Και βέβαια ΔΕΝ είναι δική σου ευθύνη αυτό. Είναι μόνο όποιου είναι τόσο θρασύς. Για τα copy paste δεν σε έχω κατηγορήσει, ούτε φυσικά την Κ.Ε. Διάβασε καλύτερα τα γραφώμενα.

Χαρη μου, άλλο η "εκ των υστέρων" σημείωση, όταν ήδη έχουν γίνει οι βραβεύσεις και έχει τυπωθεί ο κατάλογος και άλλο η "εκ των προτέρων" που τίθεται στην Κριτική Επιτροπή ΠΡΙΝ αυτή κάνει τις κρίσεις της, και που δίνει και το δικαιώμα στον "κατηγορούμενο" να υπερασπίσει τη θέση του. Γιατί καλό είναι να "κατηγορείς" κάποιον ότι η συμμετοχή του δεν είναι "σύννομη", αλλά αν αυτός δεν μπορεί να απαντήσει, δεν υπάρχει καμία χρησιμότητα.

demetrios έγραψε:Το πιστεύω ότι αυτή η έκφραση επιπλέον διαφάνειας θα εξυπηρετήσει τον θεσμό ακόμη περισσότερο.

tsevis έγραψε:Άρα υπάρχει η δυνατότητα να έχουμε μια λίστα με τα link;

Ναι, όπως είπα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα αναρτηθεί η λίστα των sites (που προσοχή όμως ΔΕΝ περιλαμβάνει όπως είναι λογικό τις δουλειές που εστάλησαν σαν multimedia).

demetrios έγραψε:Έκθεση στο χώρο της τελετής απονομής ΔΕΝ θα γίνει. Γιατί να τυπωθούν και να αναρτηθούν οι σελίδες του καταλόγου?

tsevis έγραψε:Όχι. Αυτές δεν έχουν τις συμμετοχές, αλλά τις δικές σου επιλογές...

demetrios έγραψε: Πότε θα γίνεται η ανάρτηση, αφού τα αποτελέσματα ανακοινώνονται για πρώτη φορά ΜΕΣΑ στην αίθουσα? Δεν υπάρχει κίνδυνος να τα δουν όσοι προσέρχονται νωρίς (ή μήπως να βάλουμε securitάδες να τα φυλάνε?). Και εν πάσει περιπτώσει, γιατί να αναρτηθούν οι σελίδες του καταλόγου, αφού ο κατάλογος ΕΙΝΑΙ διαθέσιμος και ΠΩΛΕΙΤΑΙ εκείνη την ίδια τη βραδιά?

tsevis έγραψε:Τρία πουλάκια κάθονται. Κυριολεκτικά.
Τι να πρωτοπώ. Πως οι κατάλογοι ΔΕΝ έχουν όλες τις συμμετοχές. Χαρακτηριστικές είναι οι περιπτώσεις που ξέρω και ανέφερα. Και έκθεση μπορούσε να γίνει αλλού ή και αργότερα. Και ΝΑΙ, το κολλέγιο έχει πολλές αίθουσες. Και υπάρχουν και άλλοι χώροι και λύσεις, αν κάποιος δεχτεί πως έχει νόημα το θέμα.

H απάντησή μου αφορούσε την πρόταση κάποιου (νομίζω ήταν ο Bold?) που είπε ότι μπορούσαμε να τυπώσουμε τις σελίδες του καταλόγου των ΕΒΓΕ και να τις χρησιμοποιήσουμε για να φτιάξουμε μια έκθεση κατά τη διάρκεια της τελετής απονομής. Σαφέστατα και οι κατάλογοι των ΕΒΓΕ ΔΕΝ έχουν όλες τις συμμετοχές. Τότε θα χρειαζόμασταν τόμους.
Εσύ δηλαδή ΤΙ προτείνεις επιτέλους, να κάνουμε μια έκθεση με 1500 έργα???

demetrios έγραψε:Τις αποφάσεις της κριτικής επιτροπής δεν θα τις σχολιάσω ποτέ (Χάρη μου). Πες με ρομαντικό, αλλά πιστεύω ότι είναι καλοπροαίρετες. Ούτε εγώ συμφωνώ με πολλές από αυτές, αλλά δεν έχω την απαίτηση να έχουμε όλοι το ίδιο γούστο. Γιατί δεν βράβευσε η Κ.Ε. του 2004 τη γραμματοσειρά που έστειλες? Μπορεί να βρες τα μέλη της και να τους ρωτήσεις. Σίγουρα θα βρήκαν στοιχεία που δεν τους άρεσαν. Σε εκείνη την κριτική επιτροπή υπήρχε και ο Κώστας ο Γιώτας και ο Νίκος ο Πάνος που είναι προσωπικοί σου φίλοι και μπορούν να σε "διαφωτήσουν" καλύτερα από εμένα.

tsevis έγραψε:Ωραία η διαστρεύλωση. Πολύ ωραία. Συγχαρητήρια! Τρία πουλάκια κάθονται, once again... Θα εξηγήσω όχι για σένα, διότι εσύ ξέρεις τι εννοώ και σφυρίζεις αδιάφορα, αλλά για τους υπόλοιπους που ενδεχομένως δεν έχουν καταλάβει.
Εγώ δεν είπα γιατί δεν βράβευσε η Κ.Ε. τις γραμματοσειρές που έστειλα. Έκανα θέμα τον έπαινο και όχι το βραβείο της Αrchive. Και έφερα το συγκεκριμένο παράδειγμα για να δείξω πως μη έχοντας τον όποιον ανταγωνισμό δεν μπορούμε να συγκρίνουμε. Και επειδή ο Πάνος Βασιλείου είναι φίλος μου κολλητός, το χρησιμοποίησα για να μην έχω πρόβλημα με κάποιον άλλον.
Αλλά καμμία κριτική επιτροπή δεν επέβαλε, ούτε έχει τη δική σου θέση για να βάλει ή όχι στον κατάλογο τις συμμετοχές για τις γραμματοσειρές στη διοργάνωση 2004. Αυτή την έχεις εσύ. Κι εκεί υπάρχει μόνον 1 γραμματοσειρά. Και όχι ο ανταγωνισμός της.
Όπως σε διάφορες κατηγορίες δεν υπάρχουν έργα που είχα στείλει. Έτσι για να κρίνει το κοινό γιατί.
Και αναφέρθηκα στον εαυτό μου για να μην αναφέρω για οποιονδήποτε άλλο συμμετέχοντα. Ήμαρτον!

Θέλεις να μας πεις τότε, Χάρη ΑΚΡΙΒΩΣ τι εννοείς? Μήπως εννοείς ότι σου κάνω ΕΓΩ κρυφό πόλεμο? Σε υποσκάπτω "κρύβοντας" από τον κατάλογο τις δουλειές σου? Νομίζω ότι έχεις κάθε δίκιο να το λες αυτό. Εσύ προσωπικά από εμένα "εχεις υποσκαφθεί συστηματικά". Ούτε κεντρικό θέμα έχεις γίνει (τεύχος #10), ούτε σε συνέδριο έχεις μιλήσει (marketing Expo), ούτε μέλος κριτικής επιτροπής έχεις διατελέσει (2005). Φως φανάρι σε υποσκάπτω...

demetrios έγραψε:Την ιδέα για έναν άλλο θεσμό έκθεσης/έκδοσης/διαγωνισμού τον έχει και η ΕΓΕ και τον ανακοίνωσε στην τελευταία Γενική Συνέλευσή της. ΚΑΙ αυτοί με κάλεσαν να βοηθήσω στη διοργάνωση. Και τη δική τους πρόταση την αποδέχθηκα, ΚΑΙ αν γίνει ανάλογη και από εδώ θα τη δεκτώ γιατί τη βρίσκω να βοηθάω στο θέμα αυτό που αγαπώ και (μετά από 8 χρόνια) γνωρίζω. Όχι όμως στη θέση του προέδρου της (Χάρη μου) ΔΕΝ τη βρίσκω με τίτλους και "καρέκλες".

tsevis έγραψε:Χμμμ...
Μάλλον εξηγείται λοιπόν η αιγίδα και οι συμβιβασμοί εκατέροθεν. Τελικά όσα συμπεριλαμβάνονταν στην "ηλεκτρονική αλήθεια" ήταν τελικά έτοιμα να συμβιβαστούν. Δεν αμφέβαλα ποτέ.

Όσο για τη θέση του προέδρου, απλά έκανα χιούμορ. Αλλά πάλι διαστρευλώνεις τα πάντα. Εύγε λοιπόν.

Βέβαια! Είναι απολύτως λογικό εγώ "επέτρεψα στην ΕΓΕ να υποστηρίξει τα ΕΒΓΕ" και για αντάλλαγμα μου ζήτησαν "να τους βοηθήσω να διοργανώσουν έκθεση/έκδοση/βραβεία" που κάποιος θα μπορούσε να εκλάβει ότι και αντιπαλεύονται τα ΕΒΓΕ. Είναι φως φανάρι γιατί έγινε ο "συμβιβασμός". Μα καλά ρε Χάρη, τα σκέφτεσαι αυτά που γράφεις πριν τα γράψεις? Είναι κέρδος μου να συμμετέχω αφιλοκερδώς σε μια οργανωτική επιτροπή? ΠΟΙΑ ανταλάγματα? ΠΟΙΟΙ είναι οι εκατέροθεν συμβιβασμοί? Πες τα καθαρά γιατί θα σκάσω.

demetrios έγραψε:Αναφορικά με την επικοινωνία των ΕΒΓΕ. Κάθε χρόνο υπάρχουν αφιερώματα και στον ευρύτερο τύπο (με αποκορύφωση στο παρελθόν δισέλιδο αφιέρωμα στην κυριακάτικη ελευθεροτυπία) ΚΑΙ στον ειδικευμένο τύπο που ενδιαφέρει αμεσότερα τον κλάδο μας (βλέπε πολυσέλιδα αφιερώματα στο Μarketing Week και το Ad Business ΚΑΘΕ χρονιά - που είναι τα έντυπα που απευθύνονται στους εν δυνάμει πελάτες των γραφιστών) ΚΑΙ τηλεοπτικά ρεπορτάζ (ολιγόλεπτα είναι γεγονός). Φέτος το γεγονός καλύφθηκε τηλεοπτικά από την ΕΡΤ που ήταν και χορηγός επικοινωνίας. ΚΙ ΑΛΛΗ επικοινωνία? Δυστυχώς ΔΕΝ ενδιαφέρουμε ΤΟΣΟ το ευρύ κοινό (δεν είμαστε ΑΡΙΩΝ να έχουμε star).

tsevis έγραψε:Εδώ δεν θα σου δώσω άδικο. Και ΔΕΝ σε κατηγόρησα που οι πελάτες μας
αδιαφορούν. Αλλίμονο, Δημήτρη. Δεν είσαι εσύ αυτός που θα ώφειλε να προωθήσει όλη την ιστορία του design στην Ελλάδα. ΠΟτέ δεν υπήρξα άδικος απέναντί σου. Έχεις κάνει πολλά, μιας και έχει κοινό συμφέρον, και για αυτά έχεις την εκτίμησή μου.

Όσο για το αφιέρωμα της Ελευθερτυπίας είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα που δεν θα το ανέφερα. Και ξέρεις γιατί.

Είσαι ελεύθερος να αναφέρεις ό,τι θέλεις, και σε παρακαλώ να το κάνεις χωρίς "υπονοούμενα" και λαβές.

demetrios έγραψε:Για το αν οι διακρίσεις σου έφεραν πελάτες, Χάρη μου... έχει και σχέση με τον χειρισμό. Το διαφήμισες πουθενά? Σε περιοδικά? Στο site σου? Οι λίστες και τα δελτία τύπου που στέλνουμε εμείς καλά είναι, αλλά σωστό είναι και να το προβάλλουν και οι νικητές. Αν πιάσεις ένα marketing week μετά τα ΕΒΓΕ θα βρεις καταχωρήσεις από νικητές. Ο Θεμιστοκλής, απ' ότι γνωρίζω όμως, ΧΩΡΙΣ να το διαφημίσει, κέρδισε μια δουλειά (σημαντικό πελάτη) από τα ΕΒΓΕ...

tsevis έγραψε:Όχι. Μετά από όσα έχουν συμβεί δεν αποφάσισα να διαφημίσω τίποτα. Αισθανόμουν άσχημα. Και ούτε θα το έκανα όπως λες. Ούτε διαθέτω τόσα χρήματα, αλλά ούτε πιστεύω τόσο σε αυτού του είδους την επικοινωνία.
Αλλά δεν ήταν προσωπικό το θέμα. Ήταν πιο γενικό. Και η φράση πως δεν κέρδισα κάτι πρακτικό ήταν ΚΑΙ του Θεμιστοκλή. Τώρα, αν εκείνος ή κάποιος άλλος κέρδισε κάτι από όλα αυτά, ας μας το πει. Δεν είναι το ζήτημά μας πάντως. Δεν είναι το μεμονωμένο αλλά το γενικό.

Το να ανεβάσεις ένα banner στο site σου που να λέει ότι διακρίθηκες σε ένα διαγωνισμό, είμαι σίγουρος ότι δεν χρειάζεται να διαθέτεις χρήματα.

demetrios έγραψε:Νομίζω ό,τι είχα να πώ από πλευράς διοργάνωσης το έχω πει και ίσως και να κουράζω. Όλες οι επικοδομητικές προτάσεις (όπως έχει γίνει από την πρώτη χρονιά) θα χρησιμοποιηθούν για να βελτιώσουν τα ΕΒΓΕ και ευχαριστώ όσους πρότειναν πράγματα μέσα από τα φύλλα αξιολόγισης και όσους συνεχίζουν να το κάνουν και τώρα.

tsevis έγραψε:Μόνο στο συμφέρον σου είναι αυτό. Όπως και δικαίωμά σου να τις γράψεις κανονικά, όπως έχεις επίσης κάνει.

Σαφώς και είναι προς το συμφέρον μου και γι' αυτό το αναγνωρίζω και ευχαριστώ. Δεν έχω "γράψει κανονικά" καμία πρόταση. Όλες αξιολογούνται και αυτές που θεωρώ χρήσιμες πραγματοποιούνται. Αν ΔΕΝ ακολουθήσω μια πρόταση, δεν σημαίνει ότι την "γράφω" (και δεν νομίζω να έχει κανείς την απαίτηση να ακολουθώ ΟΛΕΣ τις προτάσεις που μου κάνουν). Σημαίνει ότι την αξιολογώ και κρίνω ότι δεν βοηθάει.

demetrios έγραψε:Εγώ συνεχίζω με τα project μας ως +design που περιλαμβάνουν μέχρι το τέλος του χρόνου δύο ημερίδες (σε Θεσσαλονίκη και Κύπρο), ένα συνέδριο, δύο αποστολές σε συνέδρια του εξωτερικού, και την Πανευρωπαϊκή έκδοση των ΕΒΓΕ που θα ανακοινωθούν το φθινόπωρο: τα Εuropean Design Awards.

φιλικά
Δημήτρης

tsevis έγραψε:Συνέχισε να κάνεις ό,τι θέλεις, Δημήτρη. Δεν με απασχολεί και δεν με αφορά. Καλά κάνεις. Είναι οι δικές σου επιχειρηματικές πρωτοβουλίες. Σε αυτές μάλιστα παίρνεις ρόλους επιμελητή, εκπαιδευτικού design και διάφορους άλλους, που επιβεβαιώνουν πως στην Ελλάδα τελικά, ό,τι δηλώσεις είσαι.

Νατα μας! Μήπως θα με αποκαλέσεις και "πάππα" της ελληνικής γραφιστικής τώρα? :lol:
Το πιο αστείο όλων βεβαίως είναι ότι αν σου πω ότι είσαι επιθετικός "θα μου το επιστρέψεις".

ουφ
Δημήτρης
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 12:50 pm

Να σας παρακαλέσω να μην συνεχήσετε online....

Πιείτε ένα καφε σε ένα ωραίο σημείο της Αθήνας, να ανταλλάξετε απόψεις...

Βλέπω τρομακτικό communication breakdown....

Nοιώθω σαν να πρέπει να διαλέξω στρατόπεδο...... ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΩ......

Δεν νομίζω οτι έχετε φοβερές διαφορές.......

Προσπαθώ 3-4 σελίδες τώρα να ελαφρύνω το κλίμα....

and now a word from our sponsor:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 12:55 pm

sergio, χάρηκα που σε γνώρισα στην εκδήλωση και ελπίζω να βρούμε χρόνο κάποια στιγμή να τα πούμε πάλι

γνώρισα επίσης από κοντά επιτέλους, τον b+ από τους poor designers ! η καλύτερη στιγμή ήταν όταν μου γνώρισε ο b+ άλλο ένα μέλος τους, και την ώρα που της έδινα χειραψία και της έλεγα συγχαρητήρια της είπα "δεν σας ψήφισα"... εκεί να δεις γέλια... την έκφραση της κοπέλας !

:D

καλή συνέχεια σε όλους !
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 04.04.06, 12:58 pm

Λάσπη έγινε Θανάση.......

Καταπληκτικό.....
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 04.04.06, 1:00 pm

να'σαι καλά ! θα το ανεβάσω τις προσεχείς μέρες στο φόρουμ ! :D
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων