ΕΒΓΕ 2006

Ανακοινώσεις, νέα, δελτία τύπου, διαγωνισμοί, εκδηλώσεις, εκθέσεις.

Δημοσίευσηαπό an1m8or » 08.03.06, 3:07 pm

Dimitris έγραψε:Ani, αν θες δημοσιότητα, μπορείς να ανέβεις να παραλάβεις ένα από τα 15 Ebge που θα πάρω.
Μην ξεβάφεσαι� :wink:

Αφού δε θα χει κάμερες δεν πάω πουθενά
θα κάτσω σπίτι να παίξω με τις κάμερες στο 3dsmax
:twisted:
an1m8or
Old Member

Τοποθεσία: A city called Athens in a country called Greece on a planet we call Earth.In other words I DONT KNOW

Δημοσίευσηαπό panevan » 08.03.06, 4:49 pm

an1m8or έγραψε:
Dimitris έγραψε:Ani, αν θες δημοσιότητα, μπορείς να ανέβεις να παραλάβεις ένα από τα 15 Ebge που θα πάρω.
Μην ξεβάφεσαι? :wink:

Αφού δε θα χει κάμερες δεν πάω πουθενά
θα κάτσω σπίτι να παίξω με τις κάμερες στο 3dsmax
:twisted:

ψωνάρα
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 10.03.06, 12:22 pm

Καλημέρα σε όλους,

Ένα γρήγορο μήνυμα για να ενημερώσω ότι από σήμερα ξεκινά η διάθεση των εισητηρίων για την τελετή απονομής των ΕΒΓΕ (θα γίνει ως είθισται στο Θέατρο του Κολλεγίου Αθηνών) την Παρασκευή 31/3 και ώρα 19:30.
H τιμή των εισητιρίων είναι €10 (και το εισιτήριο λειτουργεί ως ισόποσο εκπτωτικό κουπόνι για τον κατάλογο των ΕΒΓΕ για τη συγκεκριμένη ημέρα μόνο).
Και θα υπάρχει και μεταΕΒΓΕ πάρτυ στο Γκάζι (αλλά γι' αυτό και για άλλες λεπτομέρειες σύντομα θα ανέβουν και περισσότερες πληροφορίες στο site των ΕΒΓΕ).

Να μην ξεχάσω να ευχαριστήσω την Αλεξάνδρα που κατά την απουσία μου έδωσε έγκαιρες και έγκυρες πληροφορίες στην Όλγα

φιλικά
Δημήτρης Φακίνος
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Blind » 10.03.06, 3:43 pm

Μια γρήγορη ερώτηση.... Από που έχει αρχίσει η διάθεση των εισιτηρίων;
From dream to dream
we have always been
like an ever flowing stream..
Άβαταρ μέλους
Blind
Junior Member

Δημοσίευσηαπό demetrios » 10.03.06, 3:47 pm

Εξίσου γρήγορη απάντηση

210.95.18.694 και 210.95.23.617
Άβαταρ μέλους
demetrios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Blind » 10.03.06, 4:02 pm

OK, you 've got me covered!
From dream to dream
we have always been
like an ever flowing stream..
Άβαταρ μέλους
Blind
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Izzy » 20.03.06, 1:05 pm

Molis elava to pdf gia tous "better luck next time". Me arketi dosi periergeias perimenw na dw tis simmetoxes twn 3 prwtwn vraveiwn alla kai twn epainwn gia tous neous dhmiourgous...
Άβαταρ μέλους
Izzy
Member

Δημοσίευσηαπό alexandra » 20.03.06, 1:28 pm

Izzy έγραψε:Molis elava to pdf gia tous "better luck next time". Me arketi dosi periergeias perimenw na dw tis simmetoxes twn 3 prwtwn vraveiwn alla kai twn epainwn gia tous neous dhmiourgous...

exmm sorry αλλά τι ειναι το "better luck next time" :roll:
http://www.twomatch.gr

++live for design and design for life++
Άβαταρ μέλους
alexandra
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Izzy » 20.03.06, 3:31 pm

Einai h katigoria twn " osoi nikisan h piran estw kai ena epaino exoun hdh eidopoihthei".
Άβαταρ μέλους
Izzy
Member

Κριτήρια Βραβείων

Δημοσίευσηαπό Gianna » 23.03.06, 12:26 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Σαν καινούριο μέλος είπα και εγώ να πω την γνώμη μου.

Για να είμαι ειλικρινής...δεν μπορώ να καταλάβω ποια ακριβώς είναι τα κριτήρια των βραβείων.

Φαντάζομαι ότι το θεωρητικό κομμάτι βασίζεται σε concept, πρωτοτυπία, αρτιότητα κτλ κτλ είναι όμως αυτά τα πραγματικά κριτήρια ή παίζουν ρόλο οι γνωριμίες, οι φιλίες και πιθανές συγγένειες;

Ειλικρινά δεν θέλω να φανώ καυστική... θα ήθελα όμως ένας διαγωνισμός καλλιτεχνικής φύσης να επιβραβεύει πραγματικά τους καλλιτέχνες και την προσπάθεια και όχι τις γνωριμίες της κριτικής επιτροπής όπως γίνεται σε άλλους (λυπάμαι που το λέω) ελληνικούς διαγωνισμούς.

φιλικά πάντα.
Άβαταρ μέλους
Gianna
Member

Re: Κριτήρια Βραβείων

Δημοσίευσηαπό crs » 23.03.06, 12:49 pm

Gianna έγραψε:Ειλικρινά δεν θέλω να φανώ καυστική... θα ήθελα όμως ένας διαγωνισμός καλλιτεχνικής φύσης να επιβραβεύει πραγματικά τους καλλιτέχνες και την προσπάθεια και όχι τις γνωριμίες της κριτικής επιτροπής όπως γίνεται σε άλλους (λυπάμαι που το λέω) ελληνικούς διαγωνισμούς.

Για τον συγκεκριμένο διαγωνισμό, αν έχεις στοιχεία ότι πχ η κριτική επιτροπή στα ΕΒΓΕ βγάζει τα αποτελέσματα ανάλογα με το πόσους τενεκέδες λάδι δίνουν οι υποψήφιοι, καλό θα ήταν να τα μοιραστείς με όλους εμάς, αλλιώς καλύτερα να αφήσεις τους χαρακτηρισμούς.
Μέσα σε αυτό το φόρουμ υπάρχουν αρκετά μέλη της επιτροπής που μπορούν να σε διαφωτίσουν. 8)

μπαρδόν για το ύφος μου αλλά δεν μου αρέσει να γίνονται χαρακτηρισμοί χωρίς αποδείξεις. :evil:
Btw, καλώς ήλθες!

Θέμη πόσους τενεκέδες είναι η ταρίφα για το Μέγα ΕΒΓΕ? (χτυπάω κατ'ευθείαν ψηλά!) :lol: :lol: :lol:
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 23.03.06, 12:54 pm

Gianna έγραψε:είναι όμως αυτά τα πραγματικά κριτήρια ή παίζουν ρόλο οι γνωριμίες, οι φιλίες και πιθανές συγγένειες;

Ποτέ δεν βλάπτει να ξέρεις 10-20-50-100 άτομα παραπάνω Γιάννα που ίσως μπορούν να σε βοηθήσουν σε μια τόσο δύσκολη και ανταγωνιστική αγορά, όπως αυτή της Ελλάδας. Αυτό το λένε pr αν δεν κάνω λάθος, και είναι ο εχθρός του καλλιτέχνη…

Τώρα όσο σχετικά με την αντικειμενικότητα των βραβείων, εγώ δεν γνωρίζω και συνεπώς δεν εκφέρω άποψη. Πάντως στο παρελθών έχουν πάρει Evge τόσο freelancers, όσο και εταιρίες όπως η Καραμέλα της αγαπημένης μου Αγάπης Β.
Άρα μάλλον υπάρχει ελπίδα και για τον μοναχικό καλλιτέχνη να διακριθεί μέσα από το συγκεκριμένο θεσμό.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

???

Δημοσίευσηαπό Gianna » 23.03.06, 1:00 pm

??? μα δεν είπα κάτι που να προσβάλει κάποιους!
Η γενικότερη απορία μου ίσως να πείραξε.

Είμαι 10 χρόνια στον χώρο των νέων μέσων, τόσο εγώ όσο και η εταιρείες που έχω συνεργαστεί έχουν λάβει αρκετές διακρίσεις οπότε δεν το λέω απλώς για να κατηγορήσω κάποιους.

Ίσως να σε βοηθήσω περισσότερο με το γεγονός ότι είμαι 4 χρόνια κριτής στα webaward.org.

sorry και πάλι (είπα ότι δεν θέλω να φανώ καυστική), αλλά είναι κρίμα να βραβεύονται δουλείες που είναι απλώς αξιοπρεπείς και όχι πραγματικά καλές.

Μεταξύ μας, πιστεύω πως όλοι καταλαβαίνετε τι θέλω να πω και ας γίνεστε επιθετικοί.
Άβαταρ μέλους
Gianna
Member

Δημοσίευσηαπό Dimitris » 23.03.06, 1:08 pm

crs έγραψε:μπαρδόν για το ύφος μου αλλά δεν μου αρέσει να γίνονται χαρακτηρισμοί χωρίς αποδείξεις. :evil:

Τι ακριβώς αποδείξεις περιμένεις?
Μαγνητοφωνημένες συζητήσεις και βιντεοκασέτες?
Πάρε τηλέφωνο τον Μάκη.
Όλο και κάτι μπορεί να έχει στο αρχείο του.

By the way, έχετε ακούσει τα Ερμής? Είναι εκεί που περνούν μέρος οι περισσότερες εταιρίες με πάνω από 30 υπαλλήλους προσωπικό…
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Dimitris
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.03.06, 1:11 pm

Καλημέρα Γιάννα,

Όσον αφορά την κατανόηση σου περί των κριτιρίων και των διαδικασιών απονομής των βραβείων, είμαι πεπεισμένος πια οτι πρέπει να δεί κανείς την διαδικασία της επιλογής "από μέσα" για να βγάλει τα συμπεράσματά σου. Οτιδήποτε άλλο δεν έχει πάρα κάποια γενικολογική βάση. Γεγονός δε, είναι οτι κάθε φορά ανάλογα με τις περιστάσεις και τους κριτές θα βγαίνουν και με κατα ένα τρόπο διαφορετικά τα αποτελέσματα.

Το άλλο σίγουρο είναι οτι μέσα στις κριτικές επιτροπές μπορείς να βρείς πολύ αξιόλογα άτομα στον χώρο τους, που μόνο εμπιστοσύνη θα μπορούσες να τους έχεις. Σου συνιστώ να κάνεις μία βόλτα στο website των EBΓΕ και θα δείς μέλη της κριτικής επιτροπής με πολυετή πείρα και διακρίσεις, προσωπικότητες που έχουν περάσει δεκαετίες δουλειάς και σπουδής στο αντικείμενο. Όταν δεις λοιπόν αυτές τις συμμετοχές, πες μου πως μπορείς να ισχυρίζεσαι οτι τα βραβεία δίνονται με κριτήρια γνωριμιών και όχι με τα θεσπισμένα κριτήρια του διαγωνισμού?

Και φέτος λοιπόν, ανάλογα με αυτά που λέει και ο Δημήτρης, όπως και άλλες χρονιές, θα παρατηρήσεις οτι βραβεία και επαίνοι πηγαίνουν σε σχεδιαστές/γραφεία που δεν είχαν εμφανιστεί πριν και δεν είχαν αυτές τις γνωριμίες που ισχυρίζεσαι. Σίγουρα πάντως στην ενότητα του web (γιατί δεν έχω δεί τι έγινε στις άλλες) βραβεύονται οι καλύτερες (στην μεγάλη πλειοψηφεία τους). Για τα webaward.org δεν μπορώ να πω τίποτα μια και δεν τα γνωρίζω. Πως όμως δίνονται βραβεία σε γνωστούς όταν μιλάμε για παγκόσμιου επιπέδου δουλειές? Wow...

Καλή σου διαμονή πάντως στο VCDC (και ας μπήκες κρατώντας στα χέρια σου κατηγορίες βαρείς και χωρίς αποδείξεις..) και καλή συνέχεια στον Interactive world!!
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό penlix » 23.03.06, 1:12 pm

Dimitris έγραψε:By the way, έχετε ακούσει τα Ερμής? Είναι εκεί που περνούν μέρος οι περισσότερες εταιρίες με πάνω από 30 υπαλλήλους προσωπικό�

Με αυτό κάτι θέλεις να πεις εσύ αλλά τι?
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό crs » 23.03.06, 1:15 pm

Dimitris έγραψε:Τι ακριβώς αποδείξεις περιμένεις?
Μαγνητοφωνημένες συζητήσεις και βιντεοκασέτες?
Πάρε τηλέφωνο τον Μάκη.
Όλο και κάτι μπορεί να έχει στο αρχείο του.

Κάτσε ρε Δημήτρη, εσένα σου αρέσει να βγαίνει ο καθένας και να χαρακτηρίζει κάποιον, χωρίς να έχει κάποια απόδειξη και κάπου να στηριχτεί? Μπορεί π.χ. η Γιάννα (και η κάθε Γιάννα) να είχε μια προσωπική εμπειρία σε αυτό το θέμα. Το να βγαίνουμε και να λέμε ότι η κριτική επιτροπή έχει ύποπτα κριτίρια, έτσι στον αέρα, δεν μου αρέσει.

και εγώ επίσης, ουδεμίαν σχέση έχω με τα εν λόγω βραβεία.
No longer active
crs
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Themistoklick » 23.03.06, 1:19 pm

Καλημέρα Γιάννα !

Καλωσήλθες στην κοινότητα μας ! Χαίρομαι που εξέφρασες ευθαρσώς την άποψη σου. Μου αρέσουν οι άνθρωποι που λένε αυτό που σκέφτονται και μπορούν να το υποστηρίξουν. Ακόμη περισσότερο υπάρχει βαρύτητα σε αυτά που λες λόγο της εμπειρίας σου σε αντίστοιχο θεσμό.

Θα έλεγα το εξής. Είναι ένας διαγωνισμός, υπάρχει μια κριτική επιτροπή και κάποιοι που λαμβάνουν μέρος. Μερικοί από αυτούς βραβεύονται, άλλοι κερδίζουν επαίνους και ορισμένοι προβάλλεται η εργασία τους ως φιναλίστ. Υπάρχει πιθανότητα κάποιες εργασίες να άξιζαν καλύτερη τύχη ? Φυσικά και υπάρχει. Θα ήταν υπερβολή να πεί κανείς ότι μια κριτική επιτροπή είναι αλάνθαστη.

Υπάρχει πιθανότητα κάποιοι να είναι επηρεασμένοι ?

Χμ... λογικό δεν είναι αυτό ? Είναι μια πιθανότητα. Αυτό που δεν είναι όμως πιθανότητα, είναι να επηρεαστούν όλοι, και σε όλες τις εργασίες και ακόμη περισσότερο να επηρεάσουν και όλους τους άλλους.

Παιδιά, καλό είναι να ακουστούν όλες οι απόψεις. Καλές, κακές, εύστοχες, άστοχες, καλοπροαίρετες πάνω απ' όλα.

Η κριτική επιτροπή κρίνει τους διαγωνιζόμενους και την κριτική επιτροπή την κρίνει το αποτέλεσμα και φυσικά ο κλάδος. Ουδείς απυρόβλητος !

Όσο για τα κριτήρια…

Θέλω να πιστεύω, ότι ο κάθε κριτής πρέπει να αυτοπειθαρχήσει τον εαυτό του σε τέτοιο βαθμό ώστε να μπορεί να λειτουργεί αντικειμενικά και να κάνει σωστά την δουλειά του. O καθένας από τους κριτές πρέπει να έχει σαφή εικόνα του τι ακριβώς κρίνει, να αναγνωρίζει αν υπάρχουν συντελεστές ειδικής βαρύτητας και να είναι σε θέσει να αξιολογεί όλα όσα αποτελούν βασικούς σχεδιαστικούς άξονες (τυπογραφεία, τεχνική αρτιότητα, γεωμετρία, πρωτοτυπία, επικοινωνιακή δυναμική, αποτελεσματικότητα, εξυπηρέτηση στόχου, χρώμα, σχεδιαστική ευελιξία, και πολλά άλλα).

Θα έλεγα όμως, επειδή είμαστε μερικές μέρες πριν την έναρξη της τελετής απονομής των ΕΒΓΕ, να περιμένουμε, να δούμε, να ακούσουμε, να μελετήσουμε τα πώς και τα γιατί, να διαβάσουμε τις αξιολογήσεις και να κρίνουμε μετά όλοι μαζί το οτιδήποτε.

Και σε καμία περίπτωση μην αισθανθείς ότι κάποιος δυσανασχέτησε με την άποψή σου.

Καλωσήλθες και πάλι και καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους
Themistoklick
Master Member

Δημοσίευσηαπό chryssa » 23.03.06, 1:24 pm

penlix έγραψε:
Dimitris έγραψε:By the way, έχετε ακούσει τα Ερμής? Είναι εκεί που περνούν μέρος οι περισσότερες εταιρίες με πάνω από 30 υπαλλήλους προσωπικό�

Με αυτό κάτι θέλεις να πεις εσύ αλλά τι?

Tι θελει να πει αραγε? Και εγω εχω απορια... γιατι ειμαι μελος της κριτικης επιτροπης....
"Logic will get you from A to B. Imagination will take you everywhere."
Albert Einstein

http://www.gchryssa.com/
Άβαταρ μέλους
chryssa
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Gianna » 23.03.06, 1:25 pm

Χμ....σας προβλημάτισα τελικά. (ελπίζω να μην φάω και ξύλο και με αποκλείσετε από το forum :-)

Λοιπόν...Όσον αφορά στους κριτές και στην ποιότητα τους συμφωνώ και επαυξάνω! Άλλωστε και εγώ είμαι παιδί του ΑΚΤΟ και κάποιους από αυτούς τους έχω συναντήσει κατά καιρούς.

Όσον αφορά στις "παγκοσμίου επιπέδου δουλείες" δεν καταλαβαίνω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Τα ΕΒΓΕ ή το ΦΕΔ είναι ελληνικά βραβεία.

Προτείνω ειδικά η ενότητα WEB (για να υποστηρίζει σωστά το μέσο) να έχει Online ψηφοφορία και οι κριτές να είναι από αυτόν το χώρο. Αντίστοιχα να γίνεται για την συσκευασία, για την εταιρική ταυτότητα, τις καταχωρίσεις κτλ κτλ.

Για παράδειγμα, ναι μεν είμαι γραφίστας του ΑΚΤΟ, αλλά ουδέποτε ασχολήθηκα με την συσκευασία οπότε δεν μπορώ να την κρίνω σωστά.

Αναφορικά με τους freelancers που κατα καιρούς βραβεύονται φυσικά και είναι θέμα PR και αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό. Δεν είναι κακό δηλαδή να υποστηρίζεις την δουλειά σου σε όλα τα επίπεδα...
Άβαταρ μέλους
Gianna
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο IΙI.I Εκθέσεις . Διαγωνισμοί . Ανακοινώσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων