Μεταφορά αρχείου word σε indesign

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

Μεταφορά αρχείου word σε indesign

Δημοσίευσηαπό Gsr5632 » 25.05.18, 7:43 am

Καλημέρα παιδιά.
Το πρόβλημα που έχω είναι το εξής: πρέπει να φτιάξω ένα βιβλίο. Τα κείμενα που τα έχουν στείλε σε docx αρχεία και πρέπει να τα περάσω ακριβώς όπως τα βλέπω (γραμματοσειρές, μεγέθη, footnotes, bold, italic κτλ). Το θέμα μου είναι οτι τα περνάει μισά, δλδ μια πρόταση με bold μου της εμφανίζει μισή plain και μισή bold, πράγμα που με κάνει να χάνω απίστευτο χρόνο. Τα footnotes δεν τα εμφανίζει καν. Έχετε καμία λύση. Δεν μπορώ να εντοπίσω σε ποιο πρόγραμμα ή αρχείο, έχω θεμα και δεν επικοινωνούν.

Ευχαριστώ
Gsr5632
Member

Re: Μεταφορά αρχείου word σε indesign

Δημοσίευσηαπό Gsr5632 » 25.05.18, 1:41 pm

Κανείς?
Gsr5632
Member

Δημοσίευσηαπό kinq1 » 29.05.18, 2:21 am

Σε pc ή mac δουλεύεις; Σε PC που έχω μπροστά μου, όταν πατάς ctrl+D για να φέρεις το κείμενο, τσεκάρεις κάτω το "show import options". Στο mac υπάρχει νομίζω ένα κουμπάκι "options" κάτω από το παράθυρο επιλογής αρχείου. Τότε, πριν φέρει το κείμενο, ανοίγει ένα επιπλέον παράθυρο όπου μπορείς να επιλέξεις να γίνουν import τα style sheets και τα footnotes από το word
Άβαταρ μέλους
kinq1
Member

Δημοσίευσηαπό Gsr5632 » 30.05.18, 9:32 am

Σε mac όχι ότι παιζει ρόλο βέβαια. Τελικά βρηκα πιο ήταν το πρόβλημα. Ηταν στο αρχείο του word, στο οποίο είχαν βαλει κάποια styles τα είχαν ξαναπειράξει και το indesign μπερδευόταν στο να κανει την αντιστοιχία με τα δικά μου styles. Όμως με λίγη επεξεργασία στο αρχείο μου, βρήκα τη λύση. Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον
Gsr5632
Member

Δημοσίευσηαπό spilios » 01.06.18, 2:00 pm

εάν το σώσεις σαν rtf από το word στο φέρνει σωστά στο indesign?
MacPro 12-Core Intel Xeon - MacPro 6-Core Intel Xeon - MacBook Pro - nikon D800 - nikon D200
Άβαταρ μέλους
spilios
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Gsr5632 » 05.06.18, 9:57 am

Δεν εχω δοκιμάσει με αυτή τη μορφή. Θα το δω όμως σε άλλο έντυπο με αντίστοιχη σελιδοποίηση και θα ενημερώσω σύντομα.
Gsr5632
Member

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων