Γιατι δεν ανοιγει το pdf (στο Corel)?

Adobe InDesign, Photoshop, Illustrator, Quark Xpress, Corel Draw, PhotoPaint, Corel Painter κ.λπ

Γιατι δεν ανοιγει το pdf (στο Corel)?

Δημοσίευσηαπό stefanos2341 » 14.01.09, 6:06 pm

Παιδια γεια σας

Μου εχουν δωσει 2 PDF αρχεια τα οποια απεικονιζουν ενα φυλλαδιο. Το καθενα απο αυτα δειχνει ενα μεγαλο εγγραφο (διαστασεων 89 εκατοστα Χ 30 εκατοστα).

Οταν παω να κάνω import το pdf στο CorelDraw!12 μου βγαζει « file corrupted » και δεν το ανοιγει.

-Μηπως ξερετε γιατι συμβαινει αυτο?

Ανοιγω το αρχειο στο Photoshop CS2 και ανοιγει κανονικα.

-Πως μπορω να ανοιξω το αρχειο στο corel?

Αυτο που εκανα ηταν οτι ανοιξα το pdf αρχειο στο photoshop και το αποθηξευσα ως psd. Μετα το εκανα import στο corel.

Τελος, η αναλυση του pdf ειναι 72dpi. Αν ήθελα να το τυπωσω θα επρεπε να ειναι 300dpi, ετσι δεν ειναι? Μπορω να του αυξησω την αναλυση ή πρεπει να το δωσω πισω σε αυτον που μου το εδωσε και να του ζητησω αρχειο μεγαλυτερης αναλυσης?

Ευχαριστω για την οποια βοηθεια...
stefanos2341
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 14.01.09, 6:47 pm

Το Pdf πιθανών δεν ανοίγει γιατί είναι σωσμένο σαν πολύ καινούργια έκδοση οπότε το (πλεον παλιό) Corel12 δεν το διαβάζει. Το θέμα είναι εσύ γιατί θες να τα ανοίξεις στο corel? Για να σου τα έδωσαν pdf κάποιο λόγο είχαν. Αλλιώς ζήτα τα ανοιχτά αρχεία για να τα επεξεργαστείς!
Στο photoshop φυσικά ανοίγει, αλλά πλέον το μετατρέπεις όλο σε εικόνα. Αυτό σημαίνει πως αν έχει μικρά γράμματα ή σχέδια γραμμικά, πλέον έγιναν εικόνα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Η ανάλυση που βλέπεις δεν είναι του pdf, αλλά αυτή που του δίνεις στις επιλογές όταν το ανοίγεις στο photoshop. Αν το άνοιξες και το έκανες rasterize στα 72 dpi, τόσο θα είναι. Να το κάνεις στα 300.
Πάντως το καλύτερο θα ήταν να σου δώσει ανοιχτό αρχείο για να μην έχεις τέτοια προβλήματα. Φαντάζομαι πως έχεις την έγκριση να επέμβεις στα αρχεία.
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Noldiel » 14.01.09, 7:59 pm

ή το ανοίγεις στο illustrator, σώζεις σε .AI και προσπαθείς με το καινούριο αρχείο στο Corel. Η πιθανότητα να δώσει σφάλματα όμως είναι... :shock: πολύ επικίνδυνο!
κοίτα...το βλέπεις; ...εκείνο...που το προσπερνούν οι πολλοί...κι αν τονίσουμε εδώ...κι εδώ;
Noldiel
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 14.01.09, 8:54 pm

To12 ακόμα και αν στο άνοιγε πιθανότατα δεν θα στο άνοιγε σωστά.
Πρέπει οπωσδήποτε να αναβαθμιστείς διότι πριν το 13 το corel στα πάρε δώσε του με αρχεία adobe (pdf, eps) και "χρωματικά" ήταν για κλωτσιές.
Ακόμα και αν το ανοίξεις σε illustrator και το κάνεις export σε eps πιθανότατα πάλι να αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το 12.

Ανοίγοντας το στο photoshop την ανάλυση και το χρωματικό χώρο τα ορίζεις εσύ.
Το θέμα όμως είναι πως όλο τα αρχείο μετατρέπεται σε bitmap με τις συνέπειες που αναφέρει και ο Σπύρος.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό isikol » 15.01.09, 10:38 am

stefane αν μπορεις ανεβασε το κάπου (rapidshare - yousendit) μήπως και καταφέρουμε να στο ανοίξουμε... :)
Άβαταρ μέλους
isikol
Master Member

Δημοσίευσηαπό stefanos2341 » 15.01.09, 3:58 pm

Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Εμαθα 1-2 πραγματακια, οποτε καλο μου κανει...

Μια τελευταια ερωτηση: στο Photoshop, αν το εν λογω αρχειο παει για εκτυπωση, τι color space θα ηταν καλο να ορισω? CMYK ? Ανοιγοντας στο οριζω 300dpi, αλλα χρειαζεται και CMYK?

Τωρα, δε θελω να επεκταθω περισσοτερο διοτι ο κοσμος ειναι μικροτερος απο οτι νομιζουμε, αλλα αυτο που μου συμβαινει εμενα αυτην την περιοδο, ειναι οτι «κάνω μια Α πρακτικη» (ω, χο, χο, χο!) σε ενα τυπογραφειο απο το οποιο ο γραφιστας που ηταν εκει χρειαστηκε να αποχωρισει εσπευσμενα (προβλημα υγειας)... Ετσι, βρεθηκα εγω εκει να τον αντικαθιστω!

Το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει κανεις αλλος εκει, και τα υπολοιπα ατομα γνωριζουν μονο τα στοιχειωδη. Κατα τα αλλα, Corel 12, Photoshop CS2, Illustrator δεν υπαρχει, ειναι και το PC τους ολιγον τι αρχαιο, αλλα δεν βαριεσαι...

Εγω το απογευμα παω και σε ΙΕΚ δημοσιο και οφειλω να ομολογησω οτι πολυ τη γουσταρω ολη αυτη την τρελλα! Α, χα, χα, ω ναι! Την ΚΑΤΑ-βρισκω! Γουσταρω να βλεπω ανοργανωσια, θαυμαζω τα «πνιξιματα σε μια κουταλια νερο», εκπληττομαι με τους απιστευτους χειρισμους, γενικως!

Πρεπει να καταλαβετε οτι το ολο θεμα ειναι αξιοσημειωτα ιδιαιτερο: μπορει να γινει και Διατριβη ολοκληρη το ΓΙΑΤΙ ενας κανει τα πραγματα πολυ πιο δυσκολα απο οτι ειναι, ετσι, χωρις λογο...

Οσο για το αρχειο? Ανοιξε λεει (ω χο χο χο!)
Και τωρα ΠΩΣ θα δουλευτει??

Δεν ξερω, α χα, χα,χα!
Ειμαι απο αλλου εγω...
stefanos2341
Member

Δημοσίευσηαπό Noldiel » 15.01.09, 5:53 pm

Ησύχασε, Στέφανε. Ως πρώτη δουλειά θα σου κάνει καλό - σαν να μαθαίνεις να οδηγείς με παλιό και προβληματικό αμάξι. Είναι κι αυτό μια εμπειρία και κοιτά να μάθεις όσα μπορείς περισσότερα. Έχεις και το πλεονέκτημα να μπορείς να ρωτήσεις και στο ΙΕΚ και εδώ ότι δεν καταλαβαίνεις. Μόνο έτσι θα μάθεις. Κατά τα άλλα, ο,τι αρχείο και να ανοίξεις. με οποιοδήποτε πρόγραμμα, πάντα να το έχεις CMYK στα 300dpi (εξαίρεση οι xlarge εκτυπώσεις) και αν στέλνεις το αρχείο πουθενά, μην ξεχνάς να κάνεις τις γραμματοσειρές convert to curves (Corel) ή outline (Illustrator). Για ο,τι άλλο - εδώ είμαστε. Καλή δύναμη! :D
κοίτα...το βλέπεις; ...εκείνο...που το προσπερνούν οι πολλοί...κι αν τονίσουμε εδώ...κι εδώ;
Noldiel
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 15.01.09, 6:29 pm

Noldiel έγραψε:Ησύχασε, Στέφανε. Ως πρώτη δουλειά θα σου κάνει καλό - σαν να μαθαίνεις να οδηγείς με παλιό και προβληματικό αμάξι

Ανησύχησε, Στέφανε γιατί με παλιό προβληματικό αμάξι που στη περίπτωση σου είναι ταξί αφού κουβαλάει και πελάτη, χωρίς δίπλωμα-γνώσεις οδήγησης και με δεδομένο ότι δε μπορείς να ξεχωρίσεις το γκάζι από το φρένο (cmyk-rgb) κάθε πατάτα σου θα την πληρώνει και ο πελάτης...

Μου άρεσε πολύ που είπες (Στέφανε) πως τα υπόλοιπα άτομα που δουλεύουν στο τυπογραφείο... γνωρίζουν μόνο τα στοιχειώδη...

Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό elena stamovlassi » 15.01.09, 6:41 pm

Staff έγραψε:
Noldiel έγραψε:Ησύχασε, Στέφανε. Ως πρώτη δουλειά θα σου κάνει καλό - σαν να μαθαίνεις να οδηγείς με παλιό και προβληματικό αμάξι

Ανησύχησε, Στέφανε γιατί με παλιό προβληματικό αμάξι που στη περίπτωση σου είναι ταξί αφού κουβαλάει και πελάτη, χωρίς δίπλωμα-γνώσεις οδήγησης και με δεδομένο ότι δε μπορείς να ξεχωρίσεις το γκάζι από το φρένο (cmyk-rgb) κάθε πατάτα σου θα την πληρώνει και ο πελάτης...

Μου άρεσε πολύ που είπες (Στέφανε) πως τα υπόλοιπα άτομα που δουλεύουν στο τυπογραφείο... γνωρίζουν μόνο τα στοιχειώδη...

+1
Όσο ζω, μαθαίνω.
Άβαταρ μέλους
elena stamovlassi
Old Member

Δημοσίευσηαπό Noldiel » 15.01.09, 8:07 pm

Staff +10 για την παρατήρηση και -20 για την επίθεση...
Noldiel
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 15.01.09, 8:46 pm

Φίλε μου Noldiel δεν συμμετέχω σε αυτό το φόρουμ για να μαζεύω πονταλάκια είτε θετικά είτε αρνητικά.

Οι περισσότεροι ήμαστε εδώ για να βοηθήσουμε όσο μπορεί ο καθένας μας να πάει το Ελληνικό Dedign μπροστά και σίγουρα αυτό δε θα γίνει ποτέ όσο αβαντάρουμε τη μετριότητα, όσο χαιδεύουμε αυτιά και όσο επιβραβεύουμε τον ερασιτεχνισμό.

Εν πάση περιπτώσει αν εσύ θεωρείς πως το να μη γνωρίζει κανένας μέσα σε ένα τυπογραφείο τι είναι cmyk λογικό, τότε θεώρησε την παρατήρηση μου ως παράλογη επίθεση.

Πάντα φιλικά.

Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Επιστροφή στο I.III Δημιουργικό λογισμικό

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων