Ρύθμιση οθόνης για σωστή εκτύπωση.

Παρουσιάσεις φωτογραφικών μηχανών αλλά και εξοπλισμός / αξεσουάρ

Ρύθμιση οθόνης για σωστή εκτύπωση.

Δημοσίευσηαπό DrAndree » 16.07.15, 10:57 am

Καλήμερα σε ολους.

Όπως λέει και ο τίτλος ψάχνομαι να κανω σωστές ρύθμισης για καλη εκτύπωση.
Να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά.
Εχω έναν εκτυπωτή Pixma Pro 9000 MarkII. Οταν θελω να εκτυπώσω μια φωτογραφία, στις ρύθμισης του εκτυπωτή απενεργοποιώ την διαχείριση χρωμάτων του εκτυπωτή ώστε να εκτυπώσει με βάση τα χρώματα που δουλεύω στο photoshop (PS) και ανάλογος το χαρτί που χρησιμοποιώ επιλέγω και το προφιλ του χαρτιού. Βλέπετε απο τα screenshots.

Εικόνα

Καθε φορά που ανοίγω μια φωτογραφια μου βγαζει στο PS οτι λείπει το προφίλ.

Εικόνα

Έλεγξα τις ρύθμισης διαχείριση χρωμάτων του PS και ειναι στο Adobe RGB.

Εικόνα

Οποτε παω αυτόματος στο προφίλ της οθονης μου η οποια ειναι ρυθμισμένη με βάση την εξής ρύθμισης.

Εικόνα

Παρόλα αυτα δεν μπορω να παρω τον ελεγχο της διαχείρισης χρωμάτων οστε να καταλάβω που οφείλεται το πρόβλημα ή με ποια σειρά πρεπει να τα ρυθμίσω.
Πηγα στης ρυθμίσεις της οθόνης των windows και ειδα αυτο.

Εικόνα

Το αλλαζω και επιλεγω την οθονη μου σε Adobe RGB για να ειναι ιδιο με τον χορο εργασιας του PS.

Εικόνα

αλλα καθε φορα που ανοιγω τις ρυθμίσεις της οθόνης των windows βλέπω παλη τις επιλογές του εκτυπωτή οπως ειναι το προτελευταίο screenshot,

Γνωρίζω οτι το θεμα ειναι λεπτομερής. αλλά οποίος γνωρίζει σχετικα με αυτο ας με καθοδηγήσει σε παρακαλώ γιατι εχω ξοδέψει πολλές φωτογραφίες και χρώμα για να βρω την σωστή ρύθμιση.
DrAndree
Member

Επιστροφή στο VII.I Φωτογραφικές Μηχανές & Εξοπλισμός

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων