Σπουδές - Γραφιστική

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Σπουδές - Γραφιστική

Δημοσίευσηαπό http-design » 22.07.17, 8:04 pm

Καλησπερα!
Ειμαι 17 ετων, απο φετος μπαινω στην Γ' Λυκειου και ειμαι πολυ προβληματισμενη με τις σπουδες..
Οπως ισως καταλαβατε και απο τον τιτλο εγω θελω να ακολουθησω την γραφιστικη ως σπουδες και προφανως επαγγελματικα.
Βεβαια υπαρχει ενα προβλημα, πως η Ελλαδα δεν εχει πολλες προοπτικες στο συγκεκριμενο επαγγελμα και αυτο ανησυχει οχι μονο εμενα, αλλα και τους γονεις μου, καθως μου λενε να επιλεξω κατι το οποιο εχει προοπτικες στην Ελλαδα. Κατι το οποιο εχω αρχισει και εγω να σκεφτομαι τελευταια.
Το μονο τμημα γραφιστικης που υπαρχει ειναι το ΤΕΙ της Αθήνας και στην πολη μου (Θεσσαλονικη) υπαρχουν τα ΙΕΚ. Και εμενα οι δικοι μου ειναι καπως προκατειλημμενοι για ΤΕΙ, και ακομα πιο πολυ για ΙΕΚ κσι δεν νομιζω να συμφωνισουν σε κατι τετοιο.
Επειτα, κατα πασα πιθανοτητα εχω την ευκαιρια να σπουδασω στο εξωτερικο, που εαν γινει κατι τετοιο χωρις δευτερη σκεψη θα επιλεξω την γραφιστικη. Το θεμα ειναι το οτι δεν πολυ ψηνομαι να φυγω απο Ελλαδα. Διοτι πιστευω οτι δεν θα τα βγαλω περα στο εξωτερικο, απο την αποψη διαφορετικος τροπος ζωης και πιστευω θα νιωθω πολυ μονη εφοσον δεν θα γνωριζω κανεναν και ειμαι γενικα σχετικα κλειστος χαρακτηρας.
Μετα, σκεφτηκα να τελειωσω μια σχολη στην Ελλαδα και μετα απο αυτο θα μπορουσα να γραφτω σε καποια σχολη γραφιστικης.
Εσεις τι πιστευετε οτι πρεπει να κανω;
Ευχαριστω εκ των προτερων!
http-design
Member

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων