Τι ΑΝΤ1 logo είναι αυτό;

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό Staff » 05.10.07, 12:26 am

Θεωρώ σωστό μόνο όταν γίνεται κριτική στο έργο, όχι στον δημιουργό.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 05.10.07, 9:05 am

ε οχιιιιι!!!! οχιιιι!!!! μετα απο πολλη προσπαθεια δε μπορω να το συνηθισω τελικα! καθε φορα που το βλεπω κανω να πιασω το mouse να το κουνησω λιγο αριστερα μπας και κεντραριστει... 8) και σε μερικα χρωμματα background το oppacity επισης θελει ανεβασμα... Η ιδεα μαλλον εινε κλεμμενη απο το φιλμνετ ( λευκο οπασιτι λογοτυπο στα δεξια της οθονης...) αυτο μπορουσα να το κανω κι εγω στην ελλαδα, κουμπαρε!!!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό notis » 05.10.07, 3:34 pm

paulkats έγραψε:
kosmas paliopoulos έγραψε:Θα το κρίνει αυτό ενα forum με ηλικιακό κινό κατα βάση17-25
έλεος!

Συγνώμη υπάρχουν προσβάσιμα στατιστικά στοιχεία για ηλικιακό ΚΙΝΟ του φόρουμ του VCDC?
Είναι κάτι που μενει κρυφό σε μας τους πουρόγερους?
Να το ξέρω ώστε να προτείνουμε στους δημιουργούς τους VCDC ένα νεό φόρουμ για τους 25+

Θα σας παρακαλουσα να μην υπαρχουν μομφες σε σχεση με την ορθογραφια οποιουδηποτε απο μας! Δεν νομιζω πως μας τιμα κατι τετοιο...

Κοσμα, θα σε παρακαλουσα να μην γενικευεις λεγοντας για τον τροπο που σε υποδεχθηκε το forum για τα ελληνικα! Εγω ειμουν αυτος που στην "επεσε" για τα Ελληνικα και οχι γενικα το forum (ουτε καν ολοι οι διαχειριστες). Με μια τετοια κριτικη για το forum, κινδυνευεις να αυτοαναιρεσεις τα οσα υποστηριζεις περι δικαιης κριτικης.
Τελος, για την συμπεριφορα μου σου ζητησα συγνωμη και δεν νομιζω να ειναι κομψο να επανερχεσαι σ' αυτο το ζητημα σε καθε ευκαιρια!

ΥΓ. Σε ευχαριστω που προσπαθεις να γραφεις Ελληνικα
Άβαταρ μέλους
notis
Master Admin

Δημοσίευσηαπό cave » 10.10.07, 2:01 am

Μόνο σε μένα η διάφανη version του, πάνω δεξιά, θυμίζει MTV?
Άβαταρ μέλους
cave
Member

Δημοσίευσηαπό graphic-os_X » 10.10.07, 5:04 am

Ο Κάαν, τερματοφύλακας της Εθνικής Γερμανίας και επίσης Γερμανικής ομάδας, μετά από τον αποκλεισμό την ομάδας του στα προημιτελικά αν θυμάμαι, από δυο γκολ που έφαγε, μετά από αλλαγή της πορείας της μπάλας, επειδή βρήκε σε αμυντικό της ομάδας του, στην συνέντευξη μετά τον αγώνα, με απογοητευμένο, κυνικό και αυστηρό ύφος είπε εν ολίγοις
"Είμαστε επαγγελματίες. ΔΕΝ δικαιολογούμαστε να χάνουμε με τέτοιον τρόπο. Ήρθαμε εδώ να πετύχουμε έναν στόχο και ΔΕΝ τον πετύχαμε. Τόσο απλό. Μάλλον θα ήταν χρήσιμο να συμπεριλάβω στο προπονητικό πρόγραμμά μου και τις "ξυστές" μπαλιές" (με φανερά θυμωμένο ειρωνικό κυνικό μορφασμό, μπηχτή προς τους αμυντικούς).

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψη αυτή.
Οι δικαιολογίες σε μια επαγγελματική δουλειά είναι τόσο περιορισμένες, εώς μηδενικές, όταν αυτή κινδυνεύει να αποτύχει.
Δεν με ενδιαφέρει το "επειδή" και το "διότι".
Δεν με ενδιαφέρει αν δεν υπήρχε το ένα ή το άλλο, αν υπήρχαν δυσκολίες αξεπέραστες.
Όταν το τελικό αποτέλεσμα είναι βλακεία, τότε απλώς είναι βλακεία, και είναι απαράδεκτο, για το επίπεδο των συγκεκριμένων budget και ανταγωνισμού, να κυκλοφορούν ανοησίες σε πανελλήνια κλίμακα.
Η δικαιολογία "το έκανα λίγο βιαστικά" διαψεύδεται αυτομάτως απο το button "upload".
Άβαταρ μέλους
graphic-os_X
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Livya » 10.10.07, 9:50 am

τα γραφικά του καιρού τα έχετε δει???
μέχρι κι εκεί ο ήλιος είναι φούξια!!!! :metal2

:lol: :lol: :lol:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Livya
Senior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.10.07, 1:57 pm

Livya έγραψε:τα γραφικά του καιρού τα έχετε δει???
μέχρι κι εκεί ο ήλιος είναι φούξια!!!! :metal2

:lol: :lol: :lol:

πωπω πραγματικα χτες αυτο σκεφτομουνα...και αναρωτιομουνα τι θα εκανα εγω σε αυτη τη περιπτωση... (παντως οχι τον ηλιο φουξια.) Φανταζεστε να ητανε το Theme λαχανι και να βγαινε ο ηλιος πρασινος????( πασοκ :P :P :P ) γιαυτο η ξενη νοοτροπια δε μας παει!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Oliver Twisted » 10.10.07, 10:19 pm

Νομίζω οτι ήταν το μόνο που θα μπορούσε να κάνει κανείς, έχοντας σαν υλικό στα χέρια του ένα logo-σκουπίδι. Νομίζω οτι το ανέφερε και ο b+ κάποια post πριν. Μονοχρωμία ή διαφάνεια. Κάθε τι άλλο θα τόνιζε υποχρεωτικά το μπουρδάϊν του (εκ του ντιζάϊν).

Oliver
I don't care to belong to a club that accepts people like me
Άβαταρ μέλους
Oliver Twisted
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 14.05.08, 8:29 pm

Mετα απο αρκετο καιρο ξανανοιγω το τοπικ για να πω πως ο αντεννα σημερα εβαλε το λογοτυπο του επιτελους στα αριστερα πανω της οθονης...το χρωμματακι το συνηθισατε η ακομα? Επισης ενα μειον του λευκου-διαφανους λογοτυπου που εχω παρατηρησει και σε αυτο αλλα και στου αλφα, ειναι οτι σε ανοιχτοχρωμα χρωμματα επανω πχ σε διαφημισεις με λευκο Bg η και σε ταινιες το λογοτυπο η δε φαινεται καθολου, η φαινεται καποιο κομματι του σαν σκουπιδακι στην οθονη....αυτα τα καινουρια!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 15.05.08, 12:43 am

Είναι τελείως άθλιο, ειδικά αυτό το τετραγωνάκι με το transparency 80%, το κάναν και άσπρο και χάνετε το Logo πολλές φορές, χώρια που μοιάζει σαν τούλι από μπομπονιέρα. Θέλουν άσπρο το logo; Ας βγάλουν το πλαίσιο, και ας βάλουν μαύρο/ροζ glow/outline, εγώ θα το προτιμούσα έτσι. Και τι κακή συνήθεια είναι αυτή με το ξεβάψιμο των λογότυπων; Mega άσπρο, Alpha άσπρο, ANT1 άσπρο, Alter άσπρο (έχει μαύρο glow τουλάχιστον). Στο τέλος θα δούμε και κάνα STAR λευκό με κρυσταλιζέ εφφέ που θα γυαλίζει το μάτι :twisted:
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό mimikos » 20.05.08, 4:20 pm

Βρε παιδιά! Τι το συζητάμε τόσο πολύ? Αφού η μέθοδος κλέψε κλέψε είναι ελληνικότατη! (Και δεν απευθύνομαι υποχρεωτικά στον δημιουργό) Είναι... άποψη! Καλλιτεχνική άποψη! Έχει μια προσωπικότητα βρε παιδί! Μήπως έχουμε και πρόβλημα??? :P :P :P :metal2
mimikos
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 05.06.08, 5:31 pm

VaLKyRiE έγραψε:Mετα απο αρκετο καιρο ξανανοιγω το τοπικ για να πω πως ο αντεννα σημερα εβαλε το λογοτυπο του επιτελους στα αριστερα πανω της οθονης...!

συνεχιζω το παλιο μου μηνυμα αφου βρηκα αυτο σημερα απο εδω
http://mediagreece.blogspot.com/2008/05/logo-ant1.html

Η αριστερή στροφή στο logo του ANT1

Σε πιέσεις διαφημιστών οφείλεται η επιστροφή του σήματος του ΑΝΤ1 από το άνω δεξιά στο άνω αριστερά μέρος της οθόνης. Οι διαφημιστικές εταιρείες είχαν βρει το μπελά τους, καθώς σε πολλά σποτ το σήμα του ΑΝΤ1 έπεφτε πάνω σε διαφημιστικό κείμενο και αναγκάζονταν είτε να αλλάζουν τα σποτ ή να δημιουργούν διαφορετικό σποτ ειδικά για τον ΑΝΤ1
.
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό graph-p » 05.06.08, 11:40 pm

Μετά και το τελευταίο post της VaLKyRiE και την ανάγνωση του κειμένου που παραθέτει αποδεικνύεται περίτρανα το πόσο λάθος ήταν εξαρχής αυτό το logo.
Θα γυρίσω στα λόγια του Κοσμά πάλι και θα απαντήσω πως δεν κρίνουμε τον δημιουργό ο οποίος μπορεί να διαβάσει όλα αυτά τα άστοχα που γράφουμε και να τρέξει στην μαμά του κλαίγοντας, αλλά αυτόν που συνέταξε το brief και αυτούς που όρισαν την στρατηγική του concept.
Ποτέ δεν φταίει μόνο ένας. Αλλά όλοι αυτοί όφειλαν να προστατέψουν το κανάλι από αυτό το ατόπημα.
Και στο κάτω κάτω της γραφής οι ηλικίες που αναφέρει στο καυστικό του σχόλιο δεν ήταν μέσα στο target group του brief?
Είτε ήταν είτε δεν ήταν κρίμα...
Αν δεν ήταν κακός γιατί το συγκεκριμένο post έφτασε σχεδόν 17.000 αναγνώσεις (δείγμα του ότι ενδιαφέρει τους 17ρηδες έως 25ρηδες)
Αν ήταν στο target group πάλι κακός γιατί από όσες απαντήσεις διάβασα ελάχιστες ήταν κολακευτικές.

Υ.Γ. είμαι 27 χρονών! ! !
«Τον άνθρωπο πρέπει να κρίνει κανείς όχι από τον τρόπο με τον οποίο ομιλεί αλλά από τον τρόπο με τον οποίο σιωπά».
Ουίλιαμ Σαίξπηρ
Άβαταρ μέλους
graph-p
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 15.09.08, 7:33 pm

Τώρα το αλλάξαν ξανά και θυμίζει το παλιό (βέβαια έτσι όπως το κάναν δεν θα το έλεγε κανείς Logo τηλεοπτικού σταθμού), αλλά δεν μπορούσαν να μην βάλουν ένα "style" Gradient (για την μαρίκα απέναντι πάντα) πάνω του, δεν μπορούσαν :P Η red bee άξιζε μόνο για τα visual effects (αυτά με τον κύβο), για logo δεν ξέρω γιατί, αλλά απέτυχαν παταγωδώς, εκτός και αν απλά δεν είναι του γούστου μου...

Πάντως και το site να δείτε είναι σε πολύ άσχημη μοίρα! Παρατήρησε κανείς το design της νέας ιστοσελίδας του mega; Μιλάμε έπαθα πλάκα, μπράβο στα παιδιά που το σχεδίασαν :)
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Βάλια » 16.09.08, 8:36 am

Μιλάμε για πόσο άσχετο να είναι το τετραγωνάκι με το logo πάνω δεξιά στο site του αντένα?Χάλια.
Πάντως γενικώς το όλο θέμα κάτι μου θυμίζει.Το mega πολύ κάλύτερο, αλλά και σε αυτό, κάτι λείπει για να γίνει εξαιρετικό...
"I am war, I am pain/I am all you've ever slain/I am tears in your eyes/I am grief, I am lies
I am the cosmic storms/I am the tiny worms/I am fear in the night/I am bringer of the light"
Άβαταρ μέλους
Βάλια
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 16.09.08, 9:01 am

ειδατε και το λογοτυπο στη τιβι? σαν μια κακοσχεδιασμενη γραμματοσειρα, ενα τεραστιο λευκο πραμα , με οπασιτυ κατω κατω! Αχχχ οσο πανε και χειροτερευουν τα πραματα. Καλα αυτο στο σαιτ δε το συζηταμε. Μα ποιος θα τους τα πει ρε παιδια αυτα? τστστστστστ
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 16.09.08, 9:03 am

Καλημέρα σε όλους!

Όπως παρατήρησε και ο michael92, εχθές, με την έναρξη του νέου προγράμματος, άλλαξε και το λογότυπο του ANT1.
Αν και χρειάζόταν ένα lifting, υπάρχει κάτι που με ενοχλεί.
Σίγουρα το gradient είναι αχρείαστο, σίγουρα θα το ήθελα λιιιιιιγο πιο μικρό στην οθόνη, αλλά υπάρχει και κάτι άλλο που με ενοχλεί και που δεν μπορώ να εντοπίσω. Ίσως να είναι η κάτω αριστερή πλευρά του 1 που είναι τεράστια... :roll:

Τουλάχιστον κατάλαβαν (αν και με καθυστέρηση) την ανάγκη για αλλαγή και το προσπαθούν.
Συμφωνώ με τον Michael92 όσον αφορά τα visuals και το site!
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

Δημοσίευσηαπό adams » 16.09.08, 9:36 am

michael92 έγραψε: Η red bee άξιζε μόνο για τα visual effects (αυτά με τον κύβο), για logo δεν ξέρω γιατί, αλλά απέτυχαν παταγωδώς, εκτός και αν απλά δεν είναι του γούστου μου...

Kάπου πήρε το μάτι μου πως η νέα διαφημιστική καμπάνια του αντ1 με τον κύβο δεν έιναι της red bee :wink:
Άβαταρ μέλους
adams
Member

Δημοσίευσηαπό phoenix1308 » 16.09.08, 12:49 pm

Συγγνωμη δεν θελω να γινω κακος αλλα εχω να πω ενα πραγμα μονο...

ΤΟ ΑΝΤ1 ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΝΑΛΙ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΤΙΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΤΟΥ

αντε και του χρονου καινουργιο βρε.....
Exo san stoxo na ftaso stin korifi!!!!!
phoenix1308
Member

Δημοσίευσηαπό mirrage » 20.09.08, 12:19 pm

Ο ΑΝΤ1 κάποτε πήγε να συνεργαστεί με μία εταιρία που δούλευα για λίγο.
Το πεδίο συνεργασίας θα ήταν η τηλεοπτική κάλυψη των αγώνων που θα γίνονταν στην αρχαία Ολυμπία το 2007. Εξοπλισμοί,προσωπικό νομίζω και η σκηνοθεσία θα καλύπτονταν από εμάς .
Το θέμα ήταν πως δεν είχαμε την δύναμη να ανταπεξέλθουε σε κάτι τέτοιο
ούτε τεχνικά,ούτε από πλευράς γνώσεων.
Φανταστείτε μία εταιρία με 3 αφεντικά και 4 υπαλλήλους όπου ο ένας τα έκανε
όλα,ο άλλος τα μισά και κάτι παραπάνω και οι άλλοι δύο γραφικά(έγω) και συντήρηση του website ο άλλος.
Οι 2 τελευταίοι είχαμε αποκλιστεί εξαρχής οπότε όσο και να το ζόριζες δεν έβγαινε.
Παραταύτα ο ΑΝΤ1 συζητούσε μαζί μας να μας δώσει την δουλειά.
Ποτέ δεν καταλάβα σε ποιά βάση αν και υποθέτω οτι το ένα αφεντικό είχε
τυλίξει τον Κυριακού σε κάποια συνάντηση άσχετη και προκειμένου να τα μαγκώσει ήταν έτοιμος να κάνει κάθε βλακεία χωρίς να σκεφτεί πως θα εκτεθεί.
Τελικά η εταιρία έκλεισε λίγο μετά που έφυγα....
Το παραπάνω το θεωρώ δείγμα προχειρότητας και κακού σχεδιασμού αφού δεν είναι δυνατόν να ζητάς από ποδηλατά να σου φτιάξει το μηχανάκι ακόμα και αν έχει 2 γνώσεις.
Έτσι και με την ταυτότητα του σταθμού πιστεύω.ίσως βιάστηκαν,ίσως δεν το έδωσαν στον σωστό άνθρωπο,ίσως να μην αξιολόγησαν οι σωστοί άνθρωποι
το έργο.

Πάντως το site του Mega τα σπάει!
Άβαταρ μέλους
mirrage
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων