Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 26.07.12, 8:23 pm

μπορείτε να μου πείτε ένα τελευταίο καλό πρόγραμμα να αρχίσω να μαθαίνω , ευχαριστό εκ των προτέρων

Άρχισε με Adobe Illustrator, Photoshop, InDesign και Flash.
(Υποκατάστατα: Inkscape, Gimp, QuarkXPress και Vectorian Giotto.)
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό dimitris TT » 18.10.12, 1:14 pm

εμένα και τα 650 που λένε παραπάνω και τα 600 δεν μου φαίνονται καθόλου λίγα αν σκεφτείται οτι είμαι άνεργος και δεν έχω δουλέψει ποτέ σαν γραφίστας λόγο του ότι παντού μου ζητάνε προυπηρεσεία...η φάση είναι πως γενικότερα ασχολούμε με ζωγραφική αερογραφίες λόγο ταλέντου και η εμπειρία τόσον χρόνων στα σκίτσα μου έχει δώσει πολεμοφόδεια την φαντασία και την γνώση στυσήματος μιας εικόνας πράγμα που πολλές φορές μου δίνει ένα αποτέλεσμα καλήτερο απο γραφίστες 10ετούς υπηρεσείας χώρις να θήξω κανέναν.απλά όταν έχω τέτοιο ταλέντο και δεν βρίσκω δουλειά στον κλάδο λόγο του ότι δεν έχω προυπηρεσεία είναι να κοπανάω το κεφάλι μου στον τοίχο.
dimitris TT
Member

Δημοσίευσηαπό pagou » 18.10.12, 7:33 pm

δεν νομιζω οτι ενα καλο χερι στον αερογραφο, εχει ιδαιτερη σχεση με το graphic design.
εχει ομως αμεση σχεση με την επεξεργασια εικονας, οποτε μηπως εψαχνες τοσο καιρο σε λαθος κλαδο;
Those people who think they know everything are a great annoyance to those of us who do. iAsimov
Gournis.
Άβαταρ μέλους
pagou
Old Member

Δημοσίευσηαπό Μανωλάκης » 20.12.12, 4:46 pm

Καλησπέρα παιδιά απο εμένα..Νέος στο φόρουμ το οποίο είναι πολύ καλή δουλειά!! :D

Ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα..Θέλω να ασχοληθώ με την γραφιστική,έχω βάλει σκοπό μετά τον στρατό να ακολουθήσω κάποιο ιεκ.Aσχολούμε και με την ηλεκρονική δημιουργία και με το χαρτί..Όμως νομίζω πως δεν κάνω καλή αρχή..Μήπως υπάρχει κάτι που θα πρέπει να μελετήσω η να ξεκινήσω απο κάπου αλλού?? :?

Υ.Γ:Δεν ήξεθα αν έπρεπε να φτιάξω ένα καινούργιο θέμα σορρύ αν ήταν λάθος να το γράψω εδώ!
Μπάλα στις αλάνες κάθε Κυριακή..
Άβαταρ μέλους
Μανωλάκης
Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 25.12.12, 10:30 am

Χρόνια πολλά παίδες!

Νέος στο φόρουμ το οποίο είναι πολύ καλή δουλειά!!

Δεν έχω ιδέα τι θές να πείς με αυτό. :?:

έχω βάλει σκοπό μετά τον στρατό να ακολουθήσω κάποιο ιεκ

Μήπως υπάρχει κάτι που θα πρέπει να μελετήσω η να ξεκινήσω απο κάπου αλλού??

Άρχισε απο το ΙΕΚ. :)

Aσχολούμε και με την ηλεκρονική δημιουργία και με το χαρτί

Τι σχεδιάζεις δηλαδή;

Όταν λές οτι ασχολείσαι με το χαρτί, εννοείς οτι γνωρίζεις τις ιδιότητες κάθε χαρτιού και που πρέπει να χρησιμοποιηθεί το κάθε ένα; Αν ναί, τότε αυτό είναι καλό. Συνέχισε να μελετάς.

Δεν ήξεθα αν έπρεπε να φτιάξω ένα καινούργιο θέμα σορρύ αν ήταν λάθος να το γράψω εδώ

Εδώ είναι το σωστό.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό nipenthes » 13.02.14, 3:02 pm

Γεια σας και από εμένα!! :D
Νέα στο χώρο, νέα και στο forum...!

Υπάρχουν αρκετά πραγματάκια που θα ήθελα να ρωτήσω... Πριν γίνω μέλος, είχα ρίξει αρκετές ματιές στο forum και με είχαν διευκολύνει πολύ οι απαντήσεις άλλων μελών . Μου ξεκαθαρίστηκαν πολλά πράγματα που τα είχα μπερδεμένα στο μυαλό μου...
Αλλά υπάρχουν ακόμη κάτι που θα ήθελα να ρωτήσω για αρχή...

Αποφοίτησα από Δημόσιο ΙΕΚ τον Ιούνιο του '13. Εκ τότε ψάχνω μανιωδώς να κάνω κάπου την πρακτική μου αλλά ακόμα τζίφος. Έτσι, δουλεύω από το σπίτι. Με εταιρικές κάρτες περισσότερο, αφίσες για events, logos και ετικέτες για κρασιά.
Θέλω να φτιάξω portfolio και αναρωτιόμουν.... Είναι καλό να το φτιάξω σε κάποια ιστοσελίδα φιλοξενίας..? Ή πρέπει να στηθεί το site εξ ολοκλήρου από εμένα? το πρόβλημα είναι πως δεν έχω ιδέα από κώδικες και προγραμματισμό. Ελάχιστα πράγματα μόνο που κάναμε στη σχολή, οπότε σκέφτηκα πως από το τίποτα ίσως είναι καλό και αυτό.

Ευχαριστώ!! :D
Create everything from nothing.
nipenthes
Member

Δημοσίευσηαπό Evrip_G » 13.02.14, 6:24 pm

nipenthes έγραψε:Αποφοίτησα από Δημόσιο ΙΕΚ τον Ιούνιο του '13.

Και εγω θέλω να παω σε ένα δημόσιο? Οι εντυπώσεις σου απο εκεί? Καλές η κακές?
Θα μου το πρότεινες?
Άβαταρ μέλους
Evrip_G
Member

Δημοσίευσηαπό nipenthes » 13.02.14, 9:37 pm

Evrip_G έγραψε:
nipenthes έγραψε:Αποφοίτησα από Δημόσιο ΙΕΚ τον Ιούνιο του '13.

Και εγω θέλω να παω σε ένα δημόσιο? Οι εντυπώσεις σου απο εκεί? Καλές η κακές?
Θα μου το πρότεινες?

Καλησπέρα Evrip_G
Πλέον τα Δημόσια ΙΕΚ είναι εντελώς δωρεάν οπότε η ζήτηση είναι μεγαλύτερη. Φαντάσου πως με το που αποφοίτησα, στα δυο κοντινά μου Δ. ΙΕΚ δημιουργήθηκαν αμέσως Τμήματα για την ειδικότητα αυτή. Προσωπικά έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένη. -όπως και όλοι μας βέβαια από το τμήμα μου. Οι καθηγητές ήταν εξαιρετικοί, πολύ ανοιχτόμυαλοι, με φρέσκες ιδέες και φυσικά νέοι σε ηλικία οπότε αυτό συνεπάγεται με πολλή καλή και άμεση επικοινωνία. Ευτυχώς τα τμήματά μας ήταν μικρά οπότε ναι, γινόταν μάθημα αλλά μάθημα διασκεδαστικό. Αρχικά ειχα τους ενδοιασμούς μου αλλά τελείωσε πια και μου λείπει :P Θέλω να ξαναγυρίσω πίσω. Σε συζητήσεις με παιδιά από Ιδιωτικά ΙΕΚ έβλεπα πως δεν διαφέραμε σε τίποτα. Ναι είχαν καλύτερες εγκαταστάσεις αλλά πέρα από αυτό όλα μια χαρά. Δεν μπορώ να πω πως έχω κάτι άσχημο να σου πω. Προσωπικά, ήταν πολύ καλύτερα από όσο πίστευα. Βέβαια, μας διευκόλυνε πολύ και η διεύθυνση αλλά και η γραμματεία της σχολής. Μας παρείχε πράγματα κ υλικά τα οποία κάποιοι από εμάς δεν ήμασταν σε θέση να αγοράσουμε.
nipenthes
Member

Δημοσίευσηαπό georgemetax » 13.02.14, 9:39 pm

Τσεκαρε το wix.com
georgemetax
Member

Δημοσίευσηαπό nipenthes » 13.02.14, 9:41 pm

georgemetax έγραψε:Τσεκαρε το wix.com

Ευχαριστώ :D
nipenthes
Member

Δημοσίευσηαπό Evrip_G » 14.02.14, 10:19 pm

nipenthes έγραψε:Καλησπέρα Evrip_G
Πλέον τα Δημόσια ΙΕΚ είναι εντελώς δωρεάν οπότε η ζήτηση είναι μεγαλύτερη. Φαντάσου πως με το που αποφοίτησα, στα δυο κοντινά μου Δ. ΙΕΚ δημιουργήθηκαν αμέσως Τμήματα για την ειδικότητα αυτή. Προσωπικά έμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένη. -όπως και όλοι μας βέβαια από το τμήμα μου. Οι καθηγητές ήταν εξαιρετικοί, πολύ ανοιχτόμυαλοι, με φρέσκες ιδέες και φυσικά νέοι σε ηλικία οπότε αυτό συνεπάγεται με πολλή καλή και άμεση επικοινωνία. Ευτυχώς τα τμήματά μας ήταν μικρά οπότε ναι, γινόταν μάθημα αλλά μάθημα διασκεδαστικό. Αρχικά ειχα τους ενδοιασμούς μου αλλά τελείωσε πια και μου λείπει :P Θέλω να ξαναγυρίσω πίσω. Σε συζητήσεις με παιδιά από Ιδιωτικά ΙΕΚ έβλεπα πως δεν διαφέραμε σε τίποτα. Ναι είχαν καλύτερες εγκαταστάσεις αλλά πέρα από αυτό όλα μια χαρά. Δεν μπορώ να πω πως έχω κάτι άσχημο να σου πω. Προσωπικά, ήταν πολύ καλύτερα από όσο πίστευα. Βέβαια, μας διευκόλυνε πολύ και η διεύθυνση αλλά και η γραμματεία της σχολής. Μας παρείχε πράγματα κ υλικά τα οποία κάποιοι από εμάς δεν ήμασταν σε θέση να αγοράσουμε.

:D Best Review Ever!! Μόνο και μόνο που μου έγραψες τόσα πολλά καταλαβαίνω ότι πέρασες όμορφα εκεί και απέκτησες καλή εμπειρία.
Ελπίζω και εδώ τα δικά μας να είναι εξίσου καλά.
Άβαταρ μέλους
Evrip_G
Member

Δημοσίευσηαπό nipenthes » 15.02.14, 9:15 am

Evrip_G έγραψε:
:D Best Review Ever!! Μόνο και μόνο που μου έγραψες τόσα πολλά καταλαβαίνω ότι πέρασες όμορφα εκεί και απέκτησες καλή εμπειρία.
Ελπίζω και εδώ τα δικά μας να είναι εξίσου καλά.

Καλημέρα (:

Νομίζω πως αν συνέχιζα να γράφω να έγραφα άλλο τόσο και άλλο τόσο :P
Χμ, ναι και εγώ εύχομαι να ισχύει το ίδιο σε όλα τα Δ. ΙΕΚ. Αν και μεταξύ μας δεν διαφέρουν σε τίποτα...και άλλωστε να σου πω την αλήθεια μου, από καθηγητές είναι πολύ "μπροστά".. Με όσους καθηγητές έχω συναναστραφεί, οι καλύτεροι ήταν σε διάφορα ΙΕΚ. -δεν μιλάω μόνο για το δικό μου. και φυσικά όλοι τους απόφοιτοι από ΙΕΚ δημόσιο. Είχαμε ελάχιστους από Πανεπιστήμιο με μάστερ και πτυχεία. Αυτοί αν μου επιτρέπεται να τους χαρακτηρίσω έτσι, ήταν οι πιο σκαλωμένοι. Εν ολίγης; Μας έβγαζαν το λάδι :P Το αποτέλεσμα; Δεν κάναμε μάθημα γιατί επέμεναν σε απαρχαιωμένα προγράμματα..!
nipenthes
Member

Δημοσίευσηαπό Evrip_G » 18.02.14, 8:57 pm

Έτσι για να τα ακούνε κάποιοι... Το Θεσσαλικό ΙΕΚ σε 1η φάση με απογοήτευσε. Τους έστειλα 2 email εδώ και μια βδομάδα
και δεν απαντάει κανείς. Ούτε στο Facebook. Θα μου πει κάποιος, γιατί δεν παίρνεις τηλέφωνο ρε φίλε... Γιατί δεν νοείτε σήμερα
να λειτουργεί ΙΕΚ που δηλώνει ότι έχει τμήματα πληροφορικής και να μην έχει επαφή και εξυπηρέτηση με email!! ΜΠΟΥΥΥΥΥ

1η εντύπωση μηδέν!!!
Άβαταρ μέλους
Evrip_G
Member

Δημοσίευσηαπό nipenthes » 19.02.14, 4:34 pm

Evrip_G έγραψε:Γιατί δεν νοείτε σήμερα
να λειτουργεί ΙΕΚ που δηλώνει ότι έχει τμήματα πληροφορικής και να μην έχει επαφή και εξυπηρέτηση με email!! ΜΠΟΥΥΥΥΥ

1η εντύπωση μηδέν!!!

Πφ...μάλιστααα.... Θα σου πω να μην απογοητεύεσαι. Αν δεις πως δεν απαντούν στο email, πάρε τηλέφωνο. Αν είσαι και τσαμπουκάς χαρακτήρας, πέτα και μια σπόντα για την ανεπαρκή εξυπηρέτηση - χααχαχ εγω δεν θα κρατιόμουν πάντως να τους την πω και λίγο...!
nipenthes
Member

Δημοσίευσηαπό nipenthes » 21.02.14, 6:34 pm

Καλησπέρα :D

Πρόσφατα μου συστήθηκε το wix.com για το portfolio που θέλω να κάνω. Ευχαριστώ georgemetax... :D
Μου αρέσει και είναι ενδιαφέρον. Κάθομαι λοιπόν και στήνω σιγά σιγά τις σελίδες αλλά έχω ακόμη μια ερώτηση...

Το δείγμα δουλειάς μου, πρέπει να είναι φωτογραφίες από εκτυπωμένο υλικό ή μπορώ να κάνω εγώ μια σύνθεση μέσω πχ photoshop για το εκάστοτε αρχείο δουλειάς..? Το έψαξα γενικά στο internet αλλά ακόμα άκρη δεν έβγαλα. Έχω κάνει κάποιες πολύ καλές -πιστεύω- δουλειές στη σχολή αλλά αυτές δεν έχουν εκτυπωθεί.. Εξού και η απορία μου.

Ευχαριστώ!
nipenthes
Member

Δημοσίευσηαπό Dalkyeth » 18.08.17, 11:57 am

“I no longer believed in the idea of soul mates, or love at first sight. But I was beginning to believe that a very few times in your life, if you were lucky, you might meet someone who was exactly right for you. Not because he was perfect, or because you were, but because your combined flaws were arranged in a way that allowed two separate beings to hinge together.”
― Lisa Kleypas, Blue-Eyed Devil
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum auctor tincidunt ligula vitae suscipit. Praesent aliquet blandit sapien eu elementum. Donec scelerisque molestie odio in sollicitudin.
Άβαταρ μέλους
Dalkyeth
Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων