Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό b-positive » 06.02.08, 10:21 am

cOzAtS έγραψε:
b-positive έγραψε:το όλο κόλπο στην δουλεία μας είναι να μπορείς να σκέφτεσαι.

Στο έχω πει ότι μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι; :wink: :lol: :lol:

Nαι cOzAtS, να μπορείς να είσαι δημιουργικός και όχι απλά εκτελεστής. Έχει μια διαφορά.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 06.02.08, 11:59 am

b-positive έγραψε:Nαι cOzAtS, να μπορείς να είσαι δημιουργικός και όχι απλά εκτελεστής. Έχει μια διαφορά.

Δεν έχει απλά διαφορά...είναι ένας τελείως διαφορετικός κόσμος. Θα τολμούσα να πω τελείως διαφορετικό επάγγελμα, απλώς με κοινα εργαλεία...

Καλημερα! 8)
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό a_m » 07.02.08, 8:03 pm

Galanis_grafics έγραψε:kalispera sas paidia kanate ena poli endiaferon site idiaitera gia mas tous kainourgious kai psaromenous stin douleia. egw spoudazw ston oaed kai kanw praktiki anti na kanw se atelie se ena tupografeio :( k eimai bathia stenaxwrimenos paw me misi kardia. ostoso to kinigaw na brw douleia sto dimiourgiko.Na sas rotisw posa lefta pernei enas grafistas apo mia eteria?
pairnei basiko mistho? ligo parano? kserete an mporei na ftasei kai ta 1000E??

Κατα τη γνωμη μου η πρακτικη σε ενα τυπογραφειο ειναι πολυ πολυ χρησιμη (δεν ειναι για παντα ομως αν θες να προχωρησεις) γιατι οι τεχνικες γνωσεις που θα αποκτησεις θα ειναι πολυτιμες και αυτο θα το καταλαβεις στο μελλον.
Σε καταλαβαινω απολυτα οτι επιθυμεις να εχεις μια πιο δημιουργικη δουλεια που να ξεκινας δουλιτσες που μετα να τις βλεπεις τυπωμενες και να καμαρωνεις αλλα μεχρι να φτασουν εκει μεσολαβει και το τεχνικο μερος.
Σκεψου οτι στην τελικη πρεπει να φτιαχνουμε πραγματα που μπορουν να πραγματοποιηθουν και οχι να ειναι στη σφαιρα της φαντασιας μας και τι καλυτερο απο καποιον που εχει ιδεες + τεχνικες γνωσεις.
FRDM
Άβαταρ μέλους
a_m
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 08.02.08, 2:25 pm

pantws me mia douleia de vgaineis kai 1200 na pairneis...opote...
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 11.02.08, 3:46 pm

Οταν ημουν στην σχολη ρωτουσαμε με ακριβως το ιδιο υφος τους καθηγητες μας αν θα μπορουσαμε να φτασουμε να παιρνουμε 1000000 δρχ. Αυτη τη στιγμη ενας νεος συναδελφος ρωτα αν μπορει να φτασει ποτε να παιρνει 1000 ευρω (~350000δρχ και μετα απο 10 χρονια με οτι αυτο συνεπαγεται).
Δεν ξερω αλλα μου αφηνει μια ασχημη εντυπωση. Για διαφορους λογους.

φιλε Galanis_grafics, μην εισαι φειδωλος και αυτοπεριοριστικος στα ονειρα σου. Ονειρα ειναι. Βαλε στοχο οτι θες. Βαλε στοχο μια καρεκλα διαφημιστικης, δικο σου επιτυχημενο γραφειο, τρελλα εξωφυλλα δισκων που θα τα χαζευει ενας πιτσιρικας στην ακρη του κοσμου, οτι θες τελος παντων. Μην κανεις εκπτωσεις απο μονος σου γιατι ετσι τρως γκολ απο τα αποδυτηρια. Τις εκπτωσεις θα στις κανει η ζωη. Τι χιλιαρικο ονειρευεσαι? Ουτε δυαρι δεν νοικιαζεις να μεινεις μονος σου σαν ανθρωπος.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 11.02.08, 4:15 pm

joe έγραψε:Οταν ημουν στην σχολη ρωτουσαμε με ακριβως το ιδιο υφος τους καθηγητες μας αν θα μπορουσαμε να φτασουμε να παιρνουμε 1000000 δρχ. Αυτη τη στιγμη ενας νεος συναδελφος ρωτα αν μπορει να φτασει ποτε να παιρνει 1000 ευρω (~350000δρχ και μετα απο 10 χρονια με οτι αυτο συνεπαγεται).

φιλε Galanis_grafics, μην εισαι φειδωλος και αυτοπεριοριστικος στα ονειρα σου. Ονειρα ειναι. Βαλε στοχο οτι θες. Βαλε στοχο μια καρεκλα διαφημιστικης, δικο σου επιτυχημενο γραφειο, τρελλα εξωφυλλα δισκων που θα τα χαζευει ενας πιτσιρικας στην ακρη του κοσμου, οτι θες τελος παντων. Μην κανεις εκπτωσεις απο μονος σου γιατι ετσι τρως γκολ απο τα αποδυτηρια. Τις εκπτωσεις θα στις κανει η ζωη. Τι χιλιαρικο ονειρευεσαι? Ουτε δυαρι δεν νοικιαζεις να μεινεις μονος σου σαν ανθρωπος.

well said joe.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 12.02.08, 1:27 am

Να σας ρωτήσω κάτι που από ότι φαντάζομαι έχετε καταλάβει ότι θέλω να σπουδάσω σε αυτόν τον τομέα :P .

Τι μετράει περισσότερο; Πτυχίο ΙΕΚ ή ΤΕΙ; Ή μήπως μετράνε και τα δύο το ίδιο; Εσείς τι θα με συμβουλεύατε; Από βαθμό δεν νομίζω να έχω πρόβλημα για τις πανελλαδικές τώρα βγάζω 18 & 2/12 ά λυκείου (ενιαίο). Ευχαριστώ εκ των προταίρων.
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 12.02.08, 11:39 am

michael92 έγραψε:Να σας ρωτήσω κάτι που από ότι φαντάζομαι έχετε καταλάβει ότι θέλω να σπουδάσω σε αυτόν τον τομέα :P .

Τι μετράει περισσότερο; Πτυχίο ΙΕΚ ή ΤΕΙ; Ή μήπως μετράνε και τα δύο το ίδιο; Εσείς τι θα με συμβουλεύατε; Από βαθμό δεν νομίζω να έχω πρόβλημα για τις πανελλαδικές τώρα βγάζω 18 & 2/12 ά λυκείου (ενιαίο). Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

Δεν νομίζω πως το πτυχίο μετράει σε αυτή την δουλεία.
Προσωπικότητα, πορτφόλιο, όρεξη για δουλεία είναι πιο σημαντικά(γνώμη μου)
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό joe » 12.02.08, 2:11 pm

michael92 έγραψε:Να σας ρωτήσω κάτι που από ότι φαντάζομαι έχετε καταλάβει ότι θέλω να σπουδάσω σε αυτόν τον τομέα :P .

Δεν παιζει ρολο το πτυχιο. Η δουλεια μας μπορει να εχει αρκετα κακως κειμενα που τα καυτηριαζουμε και καθημερινα, αλλα εχει ενα πολυ βασικο προτερημα. Ειναι αντικειμενικη. Ή κανεις δουλεια καλη ή δεν κανεις. Προσωπικα δεν μου εχουν ζητησει ποτε τα χαρτια μου και ας τα εχω παντα μαζι.

Απο εκει και περα ειναι θεμα επιλογων οικονομικων κυριως και συμπτωσεων.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 12.02.08, 2:26 pm

joe έγραψε:Δεν παιζει ρολο το πτυχιο. Η δουλεια μας μπορει να εχει αρκετα κακως κειμενα που τα καυτηριαζουμε και καθημερινα, αλλα εχει ενα πολυ βασικο προτερημα. Ειναι αντικειμενικη. Ή κανεις δουλεια καλη ή δεν κανεις. Προσωπικα δεν μου εχουν ζητησει ποτε τα χαρτια μου και ας τα εχω παντα μαζι.

Απο εκει και περα ειναι θεμα επιλογων οικονομικων κυριως και συμπτωσεων.

+1
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 12.02.08, 2:52 pm

b-positive έγραψε:

Προσωπικότητα, πορτφόλιο, όρεξη για δουλεία είναι πιο σημαντικά(γνώμη μου)

Αφού δεν έχει σημασία αν είναι ΤΕΙ ή ΙΕΚ εντάξει τότε. Πιστεύω ότι την όρεξη για δουλειά την έχω 1000%. Portfolio έχω ήδη αν και σε πάρα πολύ προϊμο στάδιο. Προσωπικότητα είναι κάτι που ακόμα το εξελίσω στην εφηβία, θεωρώ όμως ότι είμαι αρκετά σοβαρός και σταθερός στις απόψεις μου για σημαντικά πάντα θέματα.

joe έγραψε:Δεν παιζει ρολο το πτυχιο. Η δουλεια μας μπορει να εχει αρκετα κακως κειμενα που τα καυτηριαζουμε και καθημερινα, αλλα εχει ενα πολυ βασικο προτερημα. Ειναι αντικειμενικη. Ή κανεις δουλεια καλη ή δεν κανεις. Προσωπικα δεν μου εχουν ζητησει ποτε τα χαρτια μου και ας τα εχω παντα μαζι.

Εγώ Θεωρώ μετά από σοβαρή εξάσκηση και φυσικά αφού τελιώσω το πανεπιστήμιο θα κάνω καλή δουλειά. Τώρα το μόνο που μπορώ να κάνω είναι 1-2 ώρες την μέρα να εξασκηθώ, καλό είναι και αυτό πιστεύω. Όσο για τη γραφιστική θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα αδικημένη. Αυτό συμβαίνει γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν έχουν καθόλου όρεξη να δουλέψουν δεν έχουν μάθει τίποτα και μπορεί ακόμα και εγώ ο σχετικά "άσχετος" να είμαι καλύτερος από αυτούς. Μια γραφίστρια στο ΣΕΠ που είχε επισκεφτεί το σχολίο μας μας είχε εξηγήσει ότι δουλειά βρίσκουν αυτοί που την κάνουν σωστά και έχουν την όρεξη να ασχοληθούν ,δ εν κάνουν κάτι σε 5 λεπτά. Μας είχε πει ότι στην αρχή την δουλειά την τελίωνε σπίτι της γιατί δεν της έφτανε ο χρόνος και ήθελε να παραδώσει πολύ καλή δουλειά. Σε όλες τις δουλείες υπάρχουν αυτοί που σπούδασαν γιατί δεν είχαν τι να κάνουν, αυτοί που είναι άριστοι και αυτοί που είναι πολύ καλοί. Εγώ εσάς σας θεωρώ από τους καλύτερους ακόμα και χωρίς να έχω δουλειά όλων σας, μόνο που δείχνετε ενδιαφέρον να συμμετέχετε σε αυτό το forum το δηλώνει. Για όλα τα επαγγέλματα υπάρχουν φήμες, στην γραφιστική όμως που είναι πιο ελεύθερο στις περισσότερες περιπτώσεις, το αδικούν άτομα που δυσφημούν την δουλειά. Εγώ ποτέ δεν ακούω τα σχόλια αλλά στοχεύω στο κυρίως θέμα να το αναλύσω ο ίδιος.
--------------------------

Και που ξέρετε μπορεί σε 5-6 χρόνια να είμαστε στην ίδια εταιρεία :P . Το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι θα βάλω το 100% των δυνατοτήτων μου για να γίνω πολύ καλός στην δουλειά μου.
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό july » 13.02.08, 2:30 pm

καλε μου Galanis_grafics και εγω στον οαεδ ειμαι!
και εγω κανω πρακτικη, υποτιθεται, πανω στην γραφιστικη, αλλα καμια σχεση! μεσα απο τον οαεδ μην περιμενεις τιποτα!
αφου τελειωσεις με το καλο, κ βγεις εξω για εργασια,μετα απο πολυ ψαξιμο, θα δεις τοοοοσα πολλα πραγματα που δεν εχεις φανταστει! κ δεν θα μαθεις ποτε απο τον οαεδ!
εγω φετος τελειωνω κ ηδη εχω αγχωθει για την εργασια..!
αλλα ολο και κατι θα γινει...!
july
Member

Δημοσίευσηαπό ForeRunner » 26.02.08, 4:05 pm

Προσωπικότητα, πορτφόλιο, όρεξη για δουλεία είναι πιο σημαντικά(γνώμη μου)[/quote]

100% σωστό!
(γνώμη μου)
username:*********
password:*********
Άβαταρ μέλους
ForeRunner
Member

Δημοσίευσηαπό Galanis Ioannis » 14.03.08, 3:25 pm

παιδια ειμαι πολύ χαρούμενος γιατι κατάφερα να φύγω απο το τυπογραφείο επιτέλους βρηκα δουλειά σαν Γραφίστας δουλέυω σ ενα δημιουργικό γραφείο
ρόλο δεν παίζον απ οτι φενεται τα πτυχία αλλα να έχεις να δείξεις καλες δουλειές που έχεις κάνει εγω τουλάχιστον ετσι τα κατάφερα.
Το Design είναι απλό, το δύσκολο είναι να κάνεις απλό το Design
http://www.behance.net
Galanis Ioannis
Member

Δημοσίευσηαπό Littlejohn » 14.03.08, 9:32 pm

Όντως τα πτυχία δεν μετράνε και το λέω αυτό σαν εργοδότης. Αλλά, είναι άλλα που μετράνε ιδιαίτερα (τουλάχιστον γι`εμένα). Πχ. χαρακτήρας, υπευθυνότητα, χιούμορ, όρεξη για βελτίωση και φυσικά αυτό που κάνεις να το αγαπάς (κλισέ αλλά ισχύει)...

Όσον αφορά το θέμα των μισθών, εγώ προσωπικά δεν είμαι fan του στάνταρτ μισθού, γιατί έτσι δεν δίνεις στον άλλον κίνητρο να πάρει την δουλειά προσωπικά.
Προσωπικά, πληρώνω μόνο ασφάλιση. Ο καθαρός μισθός βγαίνει από ποσοστά που δίνω επί κάθε δουλειάς. Τα ποσοστά αυτά φτάνουν μεχρί και 35% απο αυτό που χρεώνουμε στον πελάτη (όχι μόνο τα γραφιστικά, αλλά και τα εκτυπωτικά)...Αυτό σε συνάρτηση με το γεγονός ότι αναλαμβάνουμε και δουλειές που μας έρχονται από το γραφείο μας στο Σίδνει , σημαίνει έναν πολύ καλό μισθό...
Σε περιόδους ``ξηρασίας``, που σπανίζουν αλλά μπορεί να υπάρξουν λόγω off-season, δίνουμε κανονικότατα ``bonus επιβίωσης`` όπως το λέμε χαριτολογώντας. Το bonus αυτό είναι 700€ τον μήνα, για όσο καιρό και να κρατήσει η ξηρασία.
Άβαταρ μέλους
Littlejohn
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 17.03.08, 6:09 pm

Littlejohn έγραψε:Όντως τα πτυχία δεν μετράνε και το λέω αυτό σαν εργοδότης. Αλλά, είναι άλλα που μετράνε ιδιαίτερα (τουλάχιστον γι`εμένα). Πχ. χαρακτήρας, υπευθυνότητα, χιούμορ, όρεξη για βελτίωση και φυσικά αυτό που κάνεις να το αγαπάς (κλισέ αλλά ισχύει)...

Όσον αφορά το θέμα των μισθών, εγώ προσωπικά δεν είμαι fan του στάνταρτ μισθού, γιατί έτσι δεν δίνεις στον άλλον κίνητρο να πάρει την δουλειά προσωπικά.
Προσωπικά, πληρώνω μόνο ασφάλιση. Ο καθαρός μισθός βγαίνει από ποσοστά που δίνω επί κάθε δουλειάς. Τα ποσοστά αυτά φτάνουν μεχρί και 35% απο αυτό που χρεώνουμε στον πελάτη (όχι μόνο τα γραφιστικά, αλλά και τα εκτυπωτικά)...Αυτό σε συνάρτηση με το γεγονός ότι αναλαμβάνουμε και δουλειές που μας έρχονται από το γραφείο μας στο Σίδνει , σημαίνει έναν πολύ καλό μισθό...
Σε περιόδους ``ξηρασίας``, που σπανίζουν αλλά μπορεί να υπάρξουν λόγω off-season, δίνουμε κανονικότατα ``bonus επιβίωσης`` όπως το λέμε χαριτολογώντας. Το bonus αυτό είναι 700€ τον μήνα, για όσο καιρό και να κρατήσει η ξηρασία.

Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση (για περιπτωση παρεξηγησης).
Εχεις συνεργατες- συνεταιρους ή υπαλληλους? Δηλαδη δηλωμενους στο ικα για ενα μισθο κτλ κτλ. Και αν ναι γιατι μισθο ειναι δηλωμενοι? Οσον αφορα επιδοματα και δωρα αυτα βγαινουν με βαση ποιο ποσο? Παιρνω το θαρρος να ρωτησω ποσα μιας και μονος σου ανεφερες νουμερα.

Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό marioschristoforides » 25.05.09, 9:55 pm

καλησπερα
επειδη διαμενω κυπρο και γεννηθηκα επισης αλλα μισος-μισος απο θεσσαλονικη, οι μισθοι εδω ξεκινουν απο 800 με 1100 euro. οταν δουλεψα σε περιοδικο ο μισθος ηταν 1100 euro με μικρη σχετικη πειρα αλλα σιγα σιγα αποκτας μπαινεις στα βαθια νερα και εξελλισεσαι αλλα δημιουργικοτητα μηδεν στα περιοδικα. τωρα διαφημιστικες το ιδιο θα ελεγα. τωρα βρισκομαι σε εκδοσεις βιβλιων οπου εχω πανω κατω τον ιδιο μισθο αλλα πιο βολικο ωραριο μεχρι 530 το απογευμα.
m_christoforides
Άβαταρ μέλους
marioschristoforides
Member

Re:

Δημοσίευσηαπό panevan » 26.05.09, 10:12 am

joe έγραψε:Οταν ημουν στην σχολη ρωτουσαμε με ακριβως το ιδιο υφος τους καθηγητες μας αν θα μπορουσαμε να φτασουμε να παιρνουμε 1000000 δρχ. Αυτη τη στιγμη ενας νεος συναδελφος ρωτα αν μπορει να φτασει ποτε να παιρνει 1000 ευρω (~350000δρχ και μετα απο 10 χρονια με οτι αυτο συνεπαγεται).

ωραίος.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 26.05.09, 7:06 pm

Στους 2 μήνες και κάτι που κάνω freelance work, έχω κάνει αρκετούτσικα logos.

Μερικά από αυτά :

http://www.mstdesignstudios.deviantart.com/gallery/

Πείτε μου την γνώμη σας :)

Καλά είναι για την ηλικία μου; (16 είμαι) Μπορεί να τα έχω πολύ φθηνά, θα τα αυξήσω σύντομα όμως, πάντως για τα έξοδα μου από ebay κλπ είναι μια χαρά αυτά που βγάζω :P

Δεν θέλω σχόλια για το username :lol: :lol: :lol:

For general art, check here : http://michael92.deviantart.com/gallery/

Ατ λιστ άη εμ πράουντ φορ μάη φότοσοπ γουόρκ... 8)
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 27.05.09, 1:14 pm

michael92 έγραψε:Στους 2 μήνες και κάτι που κάνω freelance work, έχω κάνει αρκετούτσικα logos.

Μερικά από αυτά :

http://www.mstdesignstudios.deviantart.com/gallery/

Πείτε μου την γνώμη σας :)

Καλά είναι για την ηλικία μου; (16 είμαι) Μπορεί να τα έχω πολύ φθηνά, θα τα αυξήσω σύντομα όμως, πάντως για τα έξοδα μου από ebay κλπ είναι μια χαρά αυτά που βγάζω :P

Δεν θέλω σχόλια για το username :lol: :lol: :lol:

For general art, check here : http://michael92.deviantart.com/gallery/

Ατ λιστ άη εμ πράουντ φορ μάη φότοσοπ γουόρκ... 8)

Αν εισαι 16 χρονων, δουλευεις μονο 2 μηνες, εχεις σχεδιασει ολα αυτα τα logos και ειναι ,εστω, και κατα 50% δικά σου δημιουργήματα, τοτε για μενα εισαι ανερχόμενο ταλεντακι. Και δεν σε ειρωνευομαι. Συνεχισε να σχεδιαζεις.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Google [Bot] και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων