Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό Phaedra » 21.01.10, 5:37 pm

Well... αν υποθέσουμε πως ένας νέος άνθρωπος θέλει να ξεκινήσει μία δική του επιχείρηση θα πρέπει πρώτα να έχει δουλέψει 3 με 4 μήνες πιο πρίν για να έχει λεφτά να αναθέσει σε έναν άλλον νέο άνθρωπο να φτιάξει την ιστοσελίδα του... έπειτα σκέφτομαι πόσους ακόμα μήνες θα πρέπει να έχει δουλέψει για να πληρώσει τον γραφίστα κ.α. οπότε αν το δούμε απο μία πλευρά ένας νέος άνθρωπος για να ξεκινήσει δική του δουλειά θα πρέπει ή να το ξεχάσει και να το ξαναπιάσει όταν θα έχει γεράσει ή να έχουν φροντίσει για αυτόν οι γονείς του ή να βρεί έναν καλό "χορηγό".
Αυτός που ονειρεύεται τα 1000 ευρώ δεν είναι αυτός που δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά ως υπάλληλος και μου φαίνεται ότι οι υπάλληλοι υποτιμούνται και οι ελεύθεροι επαγγελματίες γραφίστες ή web designers αναγκάζονται να χρεώνουν για μία δουλειά τους όσα παίρνει ένας υπάλληλος σε 3 μήνες. Αλήθεια, είναι τόσο μεγάλη πολυτέλεια να έχεις ενα web site? Δηλαδή αν ένας web desinger χρεώνει όσο είναι ένας μισθός της τάξεως των 700 ή 800 ευρώ είναι παράλογο? :think δεν ξέρω αλλά ρωτάω
3dps.net
Άβαταρ μέλους
Phaedra
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 21.01.10, 6:14 pm

Phaedra έγραψε:Δηλαδή αν ένας web desinger χρεώνει όσο είναι ένας μισθός της τάξεως των 700 ή 800 ευρώ είναι παράλογο?

Έστω οτι θέλουμε 15 ώρες να σχεδιάσουμε όλες τις σελίδες ενός μικρού site στο photoshop. Έστω οτι θέλουμε άλλες 25 ώρες για να το προγραμματίσουμε σε XHTML, να το ανεβάσουμε σε έναν server, να περάσουμε το υλικό (κείμενα, φωτογραφίες, στοιχεία επικοινωνίας).

Έχουμε ένα ποσό 800/35 = 20 ευρώ ανά ώρα. Είναι παράλογο να δουλεύει ένας τόσο ειδικευμένος άνθρωπος στο σχεδιασμό, κώδικα, data entry, για μια τόσο τεχνική εργασία για 20 ευρώ ανά ώρα; Στον παραπάνω υπολογισμό, δεν έχω προβλέψει τις όποιες καθυστερήσεις του πελάτη, αλλαγές γνώμης και πισογυρίσματα.

Για την επίσκεψη στο σπίτι ο τεχνικός που φτιάχνει πλυντήρια μου πήρε 50 ευρώ για να εργαστεί 15 λεπτά, να αλλάξει ένα λαστιχάκι και μια ασφάλεια.

Η απάντησή μου στην αρχική ερώτηση πάντως είναι ναι, είναι παράλογο ποσό τα 700 ευρώ για ένα website, άσχετα αν τόσος είναι ο αρχικός/βασικός μισθός ενός υπαλλήλου γραφείου.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 21.01.10, 6:34 pm

Φαίδρα τώρα κατάλαβα καλύτερα πως το εννοείς. Εγώ δεν μπαίνω καν στη διαδικασία που πολύ σωστά παρουσίασε ο penlix. Ένα website είναι σημαντικότατη επένδυση για μια επιχείρηση (τις περισσότερες φορές τουλάχιστον) αν φτιαχτεί και χρησιμοποιηθεί σωστά. Κάθε επιχειρηματίας -θα πρέπει- να κατανοεί πόσο χρήσιμη επένδυση είναι ένα εργαλείο (πχ website) και τι ποσό μπορεί να επενδύσει σε αυτήν. Μπορεί να είναι 10 ευρώ (να ανοίξει μία σελίδα στο blogger πχ) ή 10.000 ευρώ. Από εκεί και πέρα ισχύει η προσφορά και ζήτηση και ο καθένας επιλέγει σε ποιον θα επενδύσει το ποσό που νομίζει ώστε να έχει την απόδοση που επιθυμεί.

Άρα για να απαντήσω και εγώ, ένας web designer (ή "web designer") μπορεί να χρεώσει 700 ευρώ ένα website, μπορεί να χρεώσει και 70 (κάποιοι έλεγαν το κάνουν και δωρεάν..), το τι αξία θα έχει αυτό το website όμως και τι απόδοση σαν εργαλείο της επιχερίσης είναι άλλο θέμα. Πιθανώς το website των 700 ευρώ να αποδειχθεί πολύ ακριβότερο σε βάθος χρόνου από αυτό των 7.000 ευρώ.

ΥΓ. Ένας γνωστός μου άνοιξε πριν περίπου 2 χρόνια μια σχετικά μικρή εμπορική επιχείρηση. Παρόλο που μεγάλο μέρος των πελατών του (η πλειοψηφία νομίζω) τον βρίσκουν μέσα από το διαδίκτυο την σελίδα την έφτιαξε μόνος του σε κάποιο ξένο site free host και το αποτέλεσμα ήταν (είναι) τουλάχιστον μέτριο. Τα λεφτά που θα έδινε σε κάποιον επαγγελματία για να έχει ένα καλό website θα τα είχε πάρει πίσω από τον επιπλέον τζίρο τουλάχιστον 10 φορές.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 22.01.10, 4:00 am

Είναι παράλογο ένας ελεύθερος επαγγελματίας να βάζει μέσα στις τιμές του το ενοίκιο, το τέβε, τον λογιστή του, το λογισμικό του, τις φθορές του υλισμικού( :P ) του, την πληρωμή του σε περίπτωση ασθένειας, τις διακοπές του, τα δώρα πάσχα και χριστουγέννων, τις διακοπές του, την ενδεχόμενη απώλεια πελατών, την ανασφάλεια του, το ρίσκο του, ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟΥ, την επένδυσή του;

Όλα αυτά είναι ότι απολαμβάνει ένας μισθωτός (και καλά κάνει) με τον μισθό των 800 ευρώ(που συμφωνώ δεν είναι μισθός, αλλά λέμε) σαν παροχή από το κράτος και τον εργοδότη.

Επίσης είναι παράλογο που θέλω στα 30 μου έχοντας αποφασίσει να εργαστώ μόνος μου να μένω και μόνος μου και να πηγαίνω στα τηλεπαιχνίδια μόνος μου; :dance

Δεν ξέρω αλλά ρωτάω

@Phaedra Σύμφωνα με τιμές που έδωσες εσύ στο forum η ώρα εκτύπωσης είναι 60 ευρώ και η χρωματική επεξεργασία 40. Θες να μου δικιολογήσεις λίγο τις τιμές σου; Και αν στο τέλος σου μένουν πάνω από 15-20 ευρώ δικά σου τότε δεδομένου ότι δεν αναμιγνύεσαι στο δημιουργικό κομμάτι (εδώ πραγματικά δεν ξέρω και ρωτάω) θα πρέπει να αναθεωρήσεις λίγο τις τιμές. Αλλιώς πως θα φτιάξει τον :superman: ο Isy που δεν έχει τις πλάτες κανενός και θα τον πληρώσει μονάχος του; :think
τους φόβους που σε τρέφουν να τους κάνεις κάτι άλλο
κάνε τους ποίηση/ ή μηχανήματα σπουδαία
μη γυρνάς τη πλάτη μη ζεις στο ψέμα
πολέμησε το άδικο/ και κάθε είδους βία
σκέψου θετικά
και μη γελάς με ηλίθια αστεία
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό Phaedra » 22.01.10, 6:18 am

Κοίτα πρίν λίγο καιρό ανέλαβα μία δουλειά που εκτύπωσα 2 αρχιτεκτονικές μακέτες με διαστάστεις γύρω στα 20πx19μ, 2 προσόψεις στις ίδιες διαστάσεις περίπου και όλα αυτά γκρουπαρισμένα στο bed του εκτυπωτή κόστισαν στον πελάτη 700 ευρώ χωρίς το φπα.
Λοιπόν, αυτές οι δουλειές όπως ανέφερες και εσύ , γεμίζουν την βιτρίνα του στο γραφείο του και επιπλέον δίνουν την δυνατότητα να δεί στην πραγματικότητα το project του ο ίδιος αλλά και πελάτης του. Το κόστος ενός τρισδιάστατου εκτυπωτή z450 είναι συνολικά 50 χιλιαρικάκια, ένας απο τους κουβάδες με την πούδρα 800 κατοσταρικάκια και το συγκολητικό γύρω στα 250 κατοσταρικάκια επίσης.
Το ΤΕΒΕ μου 400 κατοσταρικάκια και εχτρά τα έξοδα αναλώσιμων.
Λοιπόν εγώ γιατί να πλήρωσα σε έναν πιτσιρικά που δεν πληρώνει ΤΕΒΕ και που ο Η/Υ στοιχίζει επίσης όσο στοιχίζει ο δικός μου για να υποστηρίξω τον εκτυπωτή 2 χιλιαρικάκια?
Δεν έχω καμία πρόθεση να υποτιμήσω καμία δουλειά και πάντα μιλάω βάση το αίσθημα της δικαιοσύνης.
Μου είπανε ότι στα φόρουμ επικρατεί ένας χαμός με φωνές και απο ότι καταλάβα όπως μου το είπανε μία επιθετική κατάσταση, δεν με ενδιαφέρει να συμμετέχω κατα αυτόν τον τρόπο και αν ενόχλησα σορρυ, "μην βαράτε"
3dps.net
Άβαταρ μέλους
Phaedra
Member

Δημοσίευσηαπό Phaedra » 22.01.10, 6:20 am

Δικαιολογήσεις!???! Σιγά μην μαρτυρήσω κιόλας!
3dps.net
Άβαταρ μέλους
Phaedra
Member

Δημοσίευσηαπό patounik » 22.01.10, 10:22 am

Phaedra έγραψε:Μου είπανε ότι στα φόρουμ επικρατεί ένας χαμός με φωνές και απο ότι καταλάβα όπως μου το είπανε μία επιθετική κατάσταση, δεν με ενδιαφέρει να συμμετέχω κατα αυτόν τον τρόπο και αν ενόχλησα σορρυ, "μην βαράτε"

ΑΚΟΥΤΕ εσείς οι απ' έξω??? Αυτά είναι... :|

Φαίδρα, ο "χαμός με φωνές" και η "επιθετική κατάσταση", δεν είναι αυτά που επικρατούν στο φόρουμ! Είναι απλά οι "παραφωνίες" στην κατά τ' άλλα εύρυθμη λειτουργία και αντιπροσωπεύουν αυτούς τους ελάχιστους που (προσπαθούν να) τα δημιουργούν και όχι το σύνολο του φόρουμ.

Phaedra έγραψε:Δικαιολογήσεις!???! Σιγά μην μαρτυρήσω κιόλας!

Ουπς! Είδες πόσο εύκολα γίνονται παρεξηγήσεις; Δεν χρειάζεται να αρπαζόμαστε αμέσως! Το "δικαιολογήσεις" μπορείς να το πάρεις και ως "εξηγήσεις", "αιτιολογήσεις", "αναλύσεις" και τόσα άλλα ρήματα που μπορούν να το αντικαταστήσουν, ανάλογα με τη διάθεση που διαβάζουμε τα γραφόμενα.

Γενικότερα προς όλους: Ας προσπαθούμε, ο καθένας από τη θέση του, να διαφυλάττουμε καθημερινά τον πολιτισμό, την αξιοπρέπεια και το αγαθό του δημοσίου διαλόγου, για μια καλύτερη Κοινότητα!

Καλή συνέχεια! :)
Ντεν έκω υπογκραφή καρντιά μου.
Άβαταρ μέλους
patounik
Site Admin

Δημοσίευσηαπό george_l » 22.01.10, 1:49 pm

Καλημέρα,

Phaedra νόμιζα ότι θα γινόταν κατανοητό το γιατί ρώτησα για τις τιμές σου. Όχι σαφώς για να σου πω ότι είσαι ακριβή ή για να σε κρίνω (σε ελεύθερη αγορά ζούμε) αλλά για να σου δείξω ότι δεν μπορείς να κρίνεις έτσι εύκολα την κοστολόγηση κάποιου από την στιγμή που είσαι στο χώρο, είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και γνωρίζεις τα έξοδα.

Μπορώ πολύ εύκολα να κατανοήσω τη χρησιμότητα της εργασίας σου σε κάποιον πελάτη σου και πως αυτό του αποφέρει χρήματα πολλαπλάσια του κόστους της μακέτας. Εσύ σκέφτηκες πόσα χρήματα θα σου έφερνε μια σωστή επένδυση σε website ή οποιαδήποτε άλλη λύση επικοινωνίας; Πριν καν ολοκληρώσεις το thread με την ανακοίνωσή σου ξεπετάχτηκε άλλη ανακοίνωση ίδιας εταιρείας και μάλιστα με Post στο thread που άνοιξες εσύ. Σκέφτεσαι τι διαφορά θα έκανε για έναν πελάτη το να σε βρει πρώτη πχ. σε μια μηχανή αναζήτησης; Να μπορούσε να θυμάται την εταιρική σου ταυτότητα έναντι του ανταγωνιστή; Και ούτω καθ' εξής.

Γιατί να επιλέξεις έναν πιτσιρικά χωρίς ΤΕΒΕ και όχι έναν επαγγελματία που μπορεί να σου προσφέρει πολλά περισσότερα από αυτά που ανέφερα παραπάνω; Αυτό προφανώς είναι δικό σου σφάλμα.

Δεν έχω κανένα σκοπό να επιτεθώ ή να προσβάλλω κανέναν αλλά και εμένα με πνίγει αυτό το αίσθημα δικαιοσύνης όταν πρέπει να δικαιολογώ τις τιμές μου έναντι σελίδων με 200-300 ή 700 ευρώ και ειδικά σε συναδέλφους.

Αν τώρα το εκλαμβάνετε σαν επίθεση αυτό ή το προηγούμενο post μάλλον πρέπει να ζητήσω μία συγνώμη που δεν την πιστεύω.

Καλημέρα σε όλους.
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 22.01.10, 2:11 pm

Phaedra έγραψε:Μου είπανε ότι στα φόρουμ επικρατεί ένας χαμός με φωνές και απο ότι καταλάβα όπως μου το είπανε μία επιθετική κατάσταση, δεν με ενδιαφέρει να συμμετέχω κατα αυτόν τον τρόπο και αν ενόχλησα σορρυ, "μην βαράτε"

Νομίζω οτι μετά την εξήγηση του Γιώργου, θεωρώ οτι καταλάβες πως πολύ κακώς σου μετέφεραν μια τέτοια εικόνα του συνόλου των σχεδιαστών στο VCDC. Καμία βία, κανένα πρόβλημα.

Καλή σου συνέχεια
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό soffia » 22.01.10, 5:25 pm

κράτα γερά Κώστα
οι βλαμμένοι πληθαίνουν
--------------------------------------
bright new! http://www.stasy.gr
http://www.designobsession.gr
Άβαταρ μέλους
soffia
Old Member

Δημοσίευσηαπό Phaedra » 22.01.10, 9:32 pm

Δεν είχα κανέναν σκοπό να προσπαθήσω να συγκρίνω ανόμοια πράγματα.
Απο όπου και να το δείς το ποσό αυτό θα ήταν υπερβολικό με δεδομένο ότι ήταν απλή εφαρμογή δικών μου στοιχείων σε ένα template ενός απλού προγράμματος κατασκευής ιστοσελίδων χωρίς καμία δημιουργική παρέμβαση από τον web designer. Δυστυχώς το λιγότερο πρόβλημα μου είναι αν θα πλήρωνε ΤΕΒΕ ή οχι, εγώ πάντως επέλεξα επαγγελματία. Τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένη απο το αισθητικό αποτέλεσμα το οποίο ήταν δουλειά φίλου γραφίστα ( thanks icnoc) γιατί ακόμα και στην περίπτωση που μου αναφέρεις σαν παράδειγμα (μηχανές αναζήτησης) κερδίζει η σελίδα που έφτιαξα μόνη μου δωρεάν σε δύο ώρες στο Facebook. Απο την άλλη δεν έχω τόση μεγάλη εμπειρία στην κατασκευή ιστοχώρων ώστε να αξιολογήσω με ακρίβεια μία τέτοια δουλειά, οπότε ας το λήξω το θέμα εδώ.
Απλά με παρεξενεύει πως κάποιοι υποτιμούν την αξία της δουλειάς τους ως υπάλληλοι και την υπερτιμούν τόσο πολύ όταν αποφασίζουν να εργασθούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες.
Σχετικά με την ερώτηση σου θα ήθελα απλά να λάβεις υπ' όψιν σου ότι εκτός απο τα τυπικά έξοδα και την φορολόγηση στην οποία υπόκειμαι σαν ελεύθερος επαγγελματίας έχω να αντιμετωπίσω τις πιθανές ζημιές και αστοχίες υλικού (δεν είναι το πιο εύκολο πράγμα να βγάζεις μακέτες με λεπτομέρειες πάχους 0,7 mm μέσα απο 20 εκ. πούδρα),
τις δύο με τρείς ώρες που απαιτούνται για σετάρισμα και καθάρισμα του εκτυπωτή πρίν και μετά την εκτύπωση, την απόσβεση του πανάκριβου εξοπλισμού και λογισμικού κλπ.
Οπότε νομίζω ότι η χρέωση μου η οποία αφορά στον καθαρό χρόνο εκτύπωσης όπως προκύπτει απο το πρόγραμμα οδήγησης είναι λογική με αντικειμενικά κριτήρια.
Δεν είμαι προκατειλημένη με τα φόρουμ και ειδικά με το συγκεκριμένο που με έχει υποδεχθεί θετικά και μου έχει δώσει την δυνατότητα να προβάλλω την εργασία μου δωρεάν, παρακάλω μην με παρεξηγείτε.
ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ (ωχ, μου ξέφυγε αυτό)! :wall :superman:
3dps.net
Άβαταρ μέλους
Phaedra
Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 25.01.10, 9:01 am

Καλημέρα,

πραγματικά δεν έβγαλα άκρη τι ακριβώς έκανε ο συνάδελφος που έφτιαξε τη σελίδα. Και τι εννοείς "εφαρμογή δικών σου στοιχείων"; Και ενώ επιμένεις ότι δεν ξέρεις παρ' όλα αυτά εμμέσως υπονοείς ότι εκείνος δεν έκανε τπτ. Και πως συγκρίνεις το Facebook με μία επαγγελματική ιστοσελίδα; Τέλος πάντων δεν θα εμμείνω στο site σου αλλά σε κάτι άλλο.

"Απλά με παρεξενεύει πως κάποιοι υποτιμούν την αξία της δουλειάς τους ως υπάλληλοι και την υπερτιμούν τόσο πολύ όταν αποφασίζουν να εργασθούν ως ελεύθεροι επαγγελματίες."

Μάλλον δεν διάβασες ότι δεν συμφωνώ με τους μισθούς πείνας των 700-800 ή ακόμα και 1000 ευρώ. Αλλά όπως και να το κάνουμε άλλη κοστολόγηση κάνεις σαν ελευθερος επαγγελματίας. Δλδ εσύ αν πάρεις κάποια στιγμή υπάλληλο θα παίρνετε τα ίδια χρήματα; Κάτσε και υπολόγισε λίγο για έναν νόμιμο ελεύθερο επαγγελματία το κέρδος για μία εργασία 2000 ευρώ. Και μην μπεις στη διαδικασία του μήνα αλλά σε βάθος ενός χρόνου. Υπολόγισε ενοίκιο, ΤΕΒΕ, εφορία, πιθανές ζημιές σε Hardware, αναβαθμίσεις προγραμμάτων, λογιστές κτλ κτλ.. Στα έγραψα και στο προηγούμενο Post. Ή μήπως θεωρείς ότι επειδή δεν έχουμε "πούδρα" πάνε όλα στην τσέπη;

Και άλλη μία ερώτηση. Αν πήγαινες σε μία εταιρία που ο υπάλληλος αμείβεται με 800 ευρώ θεωρείς ότι θα πλήρωνες 900 για να πάρει κάτι και το αφεντικό; Σε διαβεβαιώ ότι επειδή τα λειτουργικά έξοδα είναι πολλαπλάσια από αυτά ενός freelancer, θα το πλήρωνες πολλαπλάσια και το site. Δεν είναι τυχαία η λύση του ελεύθερου επαγγελματία από πολλές μικρομεσαίες εταιρίες. Είναι λύση "οικονομική" (οικονομικότερη μιας εταιρίας) που αν βρεις τον κατάλληλο συνεργάτη θα κάνεις και ποιοτική δουλειά.

"Σχετικά με την ερώτηση σου ...λογική με αντικειμενικά κριτήρια."

Προφανώς και δεν με ενδιαφέρει να μάθω τον τρόπο κοστολόγησής σου, ούτε τον κρίνω γιατί ακόμα και να μην γνωρίζω το πως το κάνεις κατανοώ πλήρως τα κόστη σου και την εξειδίκευσή σου. Απλά ήταν κάποιες άκυρες ερωτήσεις για να σου δείξω ότι δεν μπορείς να κρίνεις έτσι απλά την κοστολόγηση του καθένα όταν είσαι έξω από τον χορό. Νομίζω ότι το εξήγησα αναλυτικά πριν και νόμιζα ότι έγινα κατανοητός.

"ΝΟΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΚΙΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΗ"

Σε μια χώρα που οι νόμοι είναι απλά για να τους καταπατούν οι έχοντες και κατέχοντες καλύτερα να μην χρησιμοποιούμε νόμους και δικαιώματα στην ίδια πρόταση. :wink:

Όλα τα παραπάνω προφανώς δεν είναι επίθεση αλλά συζήτηση, έστω και αν διαφωνούμε.
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 25.01.10, 9:23 am

διαβασα απο την αρχη ολο το post εδω ,και πραγματικα το βρηκα πολυ χρησιμο και επικαιρο!
αλλα ηθελα να ζητησω τη γνωμη σας για κατι ποιο προσωπικο.για πολλα χρονια εκανα χειροποιητες δουλειες (σχεδια,πορτραιτα,ειχα στειλει σε καποιους διαγωνισμους κομιξ και εικονογραφησεις, lacta ,9 κτλ ).
ολλα πηγαιναν καλα και αποφασισα να το δω πιο επαγγελματικα αφου θυμαμαι τον εαυτο μου να σχεδιαζει απο 8 ετων και δε μπορω να σκεφτω τιποτα αλλο να μου αρεσει περα απο το σχεδιο και τις οποιες εφαρμογες του στη διαφημιση και στον χωρο των ψηφιακων μεσων.βεβαια δεν ηξερα τι ακριβως ηθελα να κανω ,γραφιστικη;εικονογραφηση;ζωγραφικη;
αποφασισα να παω σε μια σχολη (ημουν 23 τοτε ,ειχα αποληθει απο φανταρος).θυμαμαι ακομα με ποση χαρα πηγα στη lacta μια εικονογραφηση για ενα διαγωνισμο και ποσο χαρηκα, σχεδον δε το πιστευα που κερδισα!! :mrgreen:
δυστυχως αντιμετωπισα ενα προβλημα υγειας (και θα αντιμετωπιζω δηλαδη συνεχεια απο δω και περα) με αποτελεσμα να σταματησω τη σχολη και καθε επαγγελματικο μου ονειρο γρεμιστηκε.το σχεδιο ομως ποτε δε το σταματησα.
τωρα ειμαι 31 ετων και αποφασισα να συνεχισω αυτο που σταματησα τοτε με οποιο τροπο μπορω.ξεκινησα μαθηματα ελευθερου σχεδιου σπιτι, εχω μαθει αρκετα καλα photoshop kai illustrator με βιβλια tutorials ktl .
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό REQUIEM » 25.01.10, 9:44 am

ηδη βαζωντας καποιες αγγελιες στο ιντερνετ εχω καποιους πελατες αλλα σε δουλειες στυλ πορτραιτα ,πινακες ,διακοσμητικη ζωγραφικη,κτλ.
εγω θα ηθελα να ασχοληθω και με εικονογραφηση kai storyboards ισως και λιγο ακομα πιο προς το γραφιστικο δουλειες -εστω πιο μελλοντικα- δηλαδη αφισες,δουλειες ψηφιακες για εκτυπωση η web, καθως και δημιουργια χαρακτηρων που ειμαι νομιζω αρκετα καλος σε αυτο και μου αρεσει ιδιαιτερα και γενικα δηλαδη να το ψηφιοποιησω το πραγμα!
σκεφτομαι τελος να φτιαξω και μια ιστοσελιδα για να προωθησω τη δουλεια μου .
το θεμα ειναι οτι στο τεχνικο μερος οσο και να εχω λιωσει στα tutorials ktl δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορω να ανταπεξελθω χωρις την εμπειρια δουλευοντας μαζι με καποιον αλλον κτλ.. ολλα αυτα που συζητατε σε αυτο το ποστ δηλαδη.
τι θα μου προτεινατε στη περιπτωση αυτη και με δεδομενο οτι το σταδιο του να παω να μαθω τη δουλεια σε μια εταιρια ως υπαλληλος λογω τη προβληματος μου δεν μου ειναι εφικτο; να κανω μαθηματα κατ οικων οπως κανω ελευθερο σχεδιο απο εναν εμπειρο γραφιστα η art director ισως;,δε ξερω αν ειναι καλη ιδεα αλλα δε μπορω να σκεφτω και κατι αλλο!
sorry που εγραψα σχεδον την αυτοβιογραφια μου εδω :mrgreen: αλλα νομιζω οτι οσα εχω γραψει ειναι συμαντικα και επρεπε να αναφερθουν για να παρω σωστες απαντησεις .ευχαριστω για την υπομονη σας σε οσους καταφεραν και διαβασαν το κειμενο μεχρι τελους!! :)
REQUIEM
Member

Δημοσίευσηαπό joe » 19.02.10, 12:51 pm

Phaedra έγραψε:Well... αν υποθέσουμε πως ένας νέος άνθρωπος θέλει να ξεκινήσει μία δική του επιχείρηση θα πρέπει πρώτα να έχει δουλέψει 3 με 4 μήνες πιο πρίν για να έχει λεφτά να αναθέσει σε έναν άλλον νέο άνθρωπο να φτιάξει την ιστοσελίδα του... έπειτα σκέφτομαι πόσους ακόμα μήνες θα πρέπει να έχει δουλέψει για να πληρώσει τον γραφίστα κ.α. οπότε αν το δούμε απο μία πλευρά ένας νέος άνθρωπος για να ξεκινήσει δική του δουλειά θα πρέπει ή να το ξεχάσει και να το ξαναπιάσει όταν θα έχει γεράσει ή να έχουν φροντίσει για αυτόν οι γονείς του ή να βρεί έναν καλό "χορηγό".
Αυτός που ονειρεύεται τα 1000 ευρώ δεν είναι αυτός που δουλεύει ως ελεύθερος επαγγελματίας αλλά ως υπάλληλος και μου φαίνεται ότι οι υπάλληλοι υποτιμούνται και οι ελεύθεροι επαγγελματίες γραφίστες ή web designers αναγκάζονται να χρεώνουν για μία δουλειά τους όσα παίρνει ένας υπάλληλος σε 3 μήνες. Αλήθεια, είναι τόσο μεγάλη πολυτέλεια να έχεις ενα web site? Δηλαδή αν ένας web desinger χρεώνει όσο είναι ένας μισθός της τάξεως των 700 ή 800 ευρώ είναι παράλογο? :think δεν ξέρω αλλά ρωτάω

Φαιδρα αυτο που λες θα ειχε μια καποια λογικη βαση, εαν ισχυε μια απλη συνθηκη. Τα 800-1000 ευρω να ειναι ενας λογικος μισθος που σου επιτρεπει να ζεις. Αν καθισουμε και υπολογισουμε, χρονια και εξοδα σπουδων/εξειδικευσης, συνεχη εκπαιδευση με εντυπα, ηλεκτρονικα μεσα και σεμιναρια, παραγομενο κερδος στον εργοδοτη επιχειρηματια, κοστος ζωης κκαι λοιπες παραμετρους, θα συμφωνησουμε οτι οι μισθοι επρεπε να ειναι τουλαχιστον διπλασιοι.
Ελα ομως που δεν ειναι! Γιατι? Γιατι υπαρχει ελλειψη επαγγελματισμου, κλαδικης συνενοησης για βασικα πραγματα, υγειους ανταγωνισμου και επενδυσεων. Καλα πως δουλευουν ολες αυτες οι εταιρειες? Με τον τσαμπουκα! ''Τοσα δινω και αμα σ'αρεσει'' ''δεν πληρωνω υπερωριες και αμα σ'αρεσει'', ''σε δηλωνω υπαλληλο γραφειου και αμα σ'αρεσει''. Και φυσικα σε κανενα δεν αρεσει, αλλα σε αυτον τον ξεφτιλα κοσμο γεματο βλαμμενα, παντα καποιος αλλος καλυπτει αυτες τις παραλογες απαιτησεις, ριχνοντας ακομη πιο κατω τον πηχη και αναγκαζοντας και οσους δεν θελουν να συμβιβαστουν με τα ασυμβιβαστα αλλιως θα βγουν εκτος. Βαλε και την μοδα των τελευταιων 10 χρονων με πασης φυσεως δανεια και εχεις ολη την συνταγη στο πιατο και τον γραφιστα υπαλληλο δεμενο στο πορτ μπαγκαζ.

Δεν ειναι αγαπητη μου ακριβοι οι free lancers ειναι ξεφτιλισμενοι οι υπαλληλοι. Αλλα πες μου σε παρακαλω. Αν πας σε μια μεγαλυτερη εταιρεια θα πληρωσεις μονο τα 900-1000 του υπαλληλου ή και τα αλλα 3000 που θα ριξει στο παντελονι το αφεντικο?
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 19.02.10, 3:25 pm

Τα 800-1000 ευρω να ειναι ενας λογικος μισθος που σου επιτρεπει να ζεις. Αν καθισουμε και υπολογισουμε, χρονια και εξοδα σπουδων/εξειδικευσης, συνεχη εκπαιδευση με εντυπα, ηλεκτρονικα μεσα και σεμιναρια, παραγομενο κερδος στον εργοδοτη επιχειρηματια, κοστος ζωης κκαι λοιπες παραμετρους, θα συμφωνησουμε οτι οι μισθοι επρεπε να ειναι τουλαχιστον διπλασιοι.

Ή μήπως πιστέψαμε ότι το σπονσοράρισμα και η συμπάθεια προς την γενιά των 700€ ήταν γιατι μας λυπήθηκαν και όχι γιατί θα μας πουν κάποια στιγμή, πάρτε 900-1000 και βγάλτε το σκασμό και ας θέλετε για να ζήσετε τα διπλάσια.

Πόσο δίκιο είχε ο sokalegga όταν έκραζε πολίτες και πολιτικούς (μερικές σελίδες πιο πίσω) σε αυτή τη χώρα. Είμαστε η χώρα της φανφάρας. Αλλά κάποιοι κύριοι γνώριζαν ότι η κατάσταση που ζούμε σήμερα θα ερχόταν. Απολύσεις, μειώσεις προσωπικού, ακρίβεια, ψαλίδισμα εργασιακών δικαιωμάτων, (αν)ασφαλιστικό στα πρόθυρα χρεωκοπίας οπότε είπαν από το να γίνει επανάσταση ας φωνάξουμε και λίγο για τα 700 και ας μην τα ανεβάσουμε ποτέ. Εμείς θα γενούμε λαϊκοί ήρωες και αυτοί θα ψωμολυσσάνε.

Και μόλις όλα καταλαγιάσουν θα τους δώσουμε λίγο τυράκι για να ξαναστήσουμε τη φάκα μας όμορφα και ωραία για να γεμίσουμε και τις τσέπες για τα τρισέγγονά μας.
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.02.10, 3:57 pm

george_l έγραψε:Και μόλις όλα καταλαγιάσουν θα τους δώσουμε λίγο τυράκι για να ξαναστήσουμε τη φάκα μας όμορφα και ωραία για να γεμίσουμε και τις τσέπες για τα τρισέγγονά μας.

Πολύ σωστά.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 19.02.10, 4:43 pm

Μα συγνώμη είναι δυνατόν να μιλάμε ακόμα και για 1000€ όταν το ενοίκιο ενός σπιτιού με 2 υ/δ (είμαι και πλεονέκτης, θέλω αλλού να δουλεύω και αλλού να κοιμάμαι) είναι από 600 και πάνω; κάτι να φας κάτι να πιεις κάτι να ανάψεις τον κουμπιουτερ και το ρημαδοκούτι να το χιλιαρικάκι για πλάκα. Μεροδούλι μεροφάι.

Ε και αν θες να πεις ότι θέλεις να ζεις αξιοπρεπώς και να μην σκέφτεσαι αν θα πρέπει να πας μια βόλτα, να βάλεις βενζίνη, να πληρώσεις ενα γιατρό σου λένε κάνε μια βόλτα πίσω από το Ωνάσειο.
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

Δημοσίευσηαπό panevan » 19.02.10, 5:32 pm

To θεμα ειναι οτι εχουμε φτασει στο σημειο να βλέπεις καποιον να παιρνει απο 1000 και πανω και να τον κοιτας με φθονο, στέλνοντας του παρ/λα κυματα γαμμα αρνητικής αυρας ψέλλιζοντας "ρε τον κωλοφαρδο... τσεπώνει 1000αρικάκι"...

Καλλιεργούμε φοβο και εμεις οι ιδιοι ψαλιδίζουμε τα ονειρα μας.

Οι γραφιστες ισως αποτελουμε το πιο ηλίθιο, το πιο δηθεν, το πιο μαλακισμενο, το πιο "για την παρτυ μου" και το πιο ανηθικο επάγγελμα που κυκλοφορει.
Και εννοώ τον καθε χαρακτηρισμο που μας αποδιδω.
Άβαταρ μέλους
panevan
Master Member

Δημοσίευσηαπό george_l » 19.02.10, 6:17 pm

To θέμα είναι ότι έχει καλλιεργηθεί η εντύπωση του εύκολου και του φτηνού, δυστυχώς όχι από εμάς, και την πληρώνουμε εμείς.

Κοίτα δεξιά ,μόνο στις διαφημίσεις του google πόσοι αεριτζήδες κάνουν αυτή τη δουλειά. Site με 300€ λογότυπα με 50€, όλα αυτά δημιουργούν σύγχυση σε πελάτες και νέους συναδέλφους με αποτέλεσμα να δημιουργείτε και αυτός ο ωχαδερφισμός από όλους.

Αν σε όλα αυτά προσθέσεις και την εκατό καντάρια μούρη που θέλουμε να πουλάμε σαν ελληνάρες -wow λυσάξτε τσαούσες είμαι γραφισταράς και ξαναλυσάξτε γιατί δηλώνω επιχειρηματίας- τότε έχεις την απάντηση γιατί πάμε κατα διαόλου όχι μόνο σαν κλάδος αλλά και σαν χώρα. Δεν υπάρχει κοινό καλό, αλληλεγγύη, παρά μόνο όσα φάμε όσα πιούμε και ότι αρπάξει ο απαυτός μας.

Από τότε που αυτή η χώρα (ευ)"δαιμόνισε" και άρχισε να σκέφτεται (σχετικά) ελεύθερα όλοι μιλούν για χρυσά κουτάλια, για ρεμούλες, μίζες, ταμπακιέρες και θέσεις στο δημόσιο με παχυλούς μισθούς και χωρίς αντικείμενο εργασίας. Ποιος νοιάζεται για τα σκάνδαλα; Κανείς. Οι περισσότεροι ελπίζουν απλά να βρεθούν κάποια στιγμή στη θέση τους και να τα παίρνουν στη ζούλα.

Μέ όλη αυτή τη λογική τι περιμένουμε; Να πάμε μπροστά; Να σκεφτεί ο πιτσιρικάς ή ο αεριτζής ότι έχεις και εσύ δικαίωμα στην αγορά και ότι πρέπει να σε παίξει στα ίσια και όχι σκοτώνοντας τα όνειρά σου και τις σπουδές σου;
σκέψου θετικά
Άβαταρ μέλους
george_l
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων