Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό joe » 13.07.10, 10:46 pm

notis έγραψε:Οι δημοσιευσεις αυτες προσβαλλουν πρωτον απ΄ολους τον συγγραφεα τους.
Αλλωστε εχει γεμισει ολο το forum με αυτες τις αηδιες.
Και μονο που τον συζηταμε αξια του δινουμε...

μα δεν τον συζηταμε, απλα να εξοντωθουν οι βλακειες που δεν εχουν θεση εδω.
Sailor on the seas of fate

“I love deadlines. I like the whooshing sound they make as they fly by.”
Άβαταρ μέλους
joe
Old Member

Δημοσίευσηαπό red pyramid » 25.07.10, 12:12 pm

Σειρά του δικού μου απολογισμού του πρώτου χρόνου (+ κάτι μήνες) που εργάζομαι ως γραφίστας.

Όσο αφορά το οικονομικό σκέλος έχω πετύχει σχετικά καλή περίπτωση για αρχικό μισθό, δηλαδή πληρώνομαι κάποια χρήματα πάνω από το βασικό, τις υπερωρίες μου, κτλ. Σε αυτό το κομμάτι όπως και στο κομμάτι των ωραρίων είμαι αρκετά ικανοποιημένος.

Εκεί που έχω απογοητευθεί είναι στο δημιουργικό μέρος της δουλειάς, όπως και στο μαθησιακό. Τα ενδιαφέροντα project περνάνε πάντοτε λογοκρισία και αλλαγές από το αφεντικό μου (όχι γραφίστας, απλά πάντοτε θέλει να κρίνει ο ίδιος τη δουλειά μου), με αποτέλεσμα καλό ή όχι, το αποτέλεσμα που φορτώνομαι να μην είναι δική μου ευθύνη. Αυτό για ένα διάστημα με εκνεύρισε τόσο που πραγματικά δεν ήθελα να σχεδιάζω τίποτα, αλλά ευτυχώς μου έχει περάσει τώρα πια.

Το ακόμη χειρότερο της υπόθεσης είναι το μαθησιακό μέρος, αφού ο ρόλος που είναι αρκετά περιορισμένος και δεν έχω κάποιον άλλο γραφίστα στο γραφείο ώστε να συγκρίνω τη δική μου επίδοση, τις γνώσεις μου, να δώ που κερδίζω και που χάνω.

Γενικότερα πιστεύω πως είναι ιδιόμορφος ο χώρος που επέλεξα. Τουλάχιστον δεν έχω μετανιώσει που δεν δέχτηκα τη δουλειά που περιέγραφα μερικές σελίδες πίσω, και τουλάχιστον ακόμη έχω στόχους. Απλά βγαίνει πολλές φορές τόση απαισιοδοξία από τους ίδιους τους ανθρώπους του χώρου που έχει τύχει να μιλήσω μαζί, που μου είναι δύσκολο να είμαι και εγώ αισιόδοξος. Γενικότερα, από τη μία βλέπω ανθρώπους που δεν νιώθουν σίγουροι για το μέλλον, από την άλλη έχω συναντήσει ανθρώπους που είναι εντελώς υπερφίαλοι (εγώ είμαι ο μεγάλος σχεδιαστής φάση), και ακόμη και ανθρώπους που δεν σχετίζονται άμεσα με το κλάδο αλλά πιστεύουν ότι είναι καλύτεροι από όσους το κάνουν επαγγελματικά. Μια εντελώς αλλοπρόσαλλη κατάσταση που δεν ξέρω πως να αξιολογήσω, οπότε και δεν ξέρω τι να περιμένω ακριβώς από όλο αυτό.
She was left in silence for so long she forgot the sound of her own voice
red pyramid
Member

Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό delicate » 18.11.10, 9:08 pm

Καλησπέρα, διάβαζα τις δημοσιεύσεις και είπα να γραφτώ κι εγώ στο vcdc. :dance
Καλως ήρθα...! :D
"Η πρώτη μου γυναίκα ήταν πολύ ανώριμη…. Εμπαινε στο μπάνιο, και βούλιαζε τα καραβάκια μου…" Woody Allen

/ delicate is a girl
/
Άβαταρ μέλους
delicate
Member

Δημοσίευσηαπό vpapadopoulos » 18.11.10, 9:10 pm

Καλώς σε βρήκαμε!
Άβαταρ μέλους
vpapadopoulos
Senior Member

Δημοσίευσηαπό delicate » 18.11.10, 9:15 pm

delicate έγραψε:Καλησπέρα, διάβαζα τις δημοσιεύσεις και είπα να γραφτώ κι εγώ στο vcdc. :dance
Καλως ήρθα...! :D

α! είμαι κοριτσάκι :)
"Η πρώτη μου γυναίκα ήταν πολύ ανώριμη…. Εμπαινε στο μπάνιο, και βούλιαζε τα καραβάκια μου…" Woody Allen

/ delicate is a girl
/
Άβαταρ μέλους
delicate
Member

Δημοσίευσηαπό cvaggelis » 18.01.11, 11:26 pm

Καταρχάς θέλω να χαιρετήσω όλους τους συνάδελφους μέσα στο forum και να ευχηθώ καλή χρονιά γεμάτη υγεία κ ευτυχία για όλους μας. Είμαι νέος στο forum, όχι στον χώρο και επειδή δεν βρήκα αλλού θέμα για νέα μέλη γράφω εδώ στους "νέους γραφίστες". Συγχωρέστε με αν υπάρχει και δεν το είδα!
Καλώς σας βρήκα λοιπόν....
Υπάρχουν 2 ειδών γραφίστες... αυτοί που σχεδιάζουν για να ζουν & αυτοί που ζουν για να σχεδιάζουν!!!
Άβαταρ μέλους
cvaggelis
Member

Δημοσίευσηαπό nanak » 27.01.11, 8:57 pm

Καλησπερα σε ολους, μολις γραφτηκα στο Site και μπορω να πω οτι ειναι ειναι φοβερο οσον αφορα τα ατομα που θελουν να μαθουν κατι παραπανω και πιστευω οχι μονο.Ειδικα ατομα σαν και μενα που ειναι για την ωρα χαμενα στο διαστημα.Συγνωμη αν εχει επαναληφθει η ερωτηση μου, προσπαθησα και διαβασα οσο μπορεσα απο το συγκεκριμενο topic αλλα πολλες φορες οι συζητησεις αλλαξαν πορεια.

Εχω τελειωσει ΙΕΚ Γραφιστικης και πηγα απευθειας φανταρος.Για να μην πολυλογω λογω καποιων προβληματων + οτι απολυθηκα πριν 3 βδομαδες απο τον στρατο βρισκομαι χαμενος χωρις να ξερω που να προτο-πατησω, και το οτι ειμαι 24 με αγχωνει γαιτι αυτη τη στιγμη δεν εχω ουτε το τρομερο πορτοφολιο ουτε ξερω 10 προγραματα με κλειστα τα ματια παρα μονο 4 που μας εμαθαν στη σχολη.

Ετσι θα ηθελα παρα πολυ καποιες συμβουλες οσον αφορα τα πρωτα μου βηματα.Ποια ειναι τα βασικα προγραματα που ζητανε στην αγορα? Το πορτοφολιο μου ποσο "μεγαλο" πρεπει να ειναι? Και οσον αφορα τη χαρτουρα πτυχιων ποια ειναι τα ποιο σημαντικα (ECDL , Proficiency, IEK , TEE)? Φυσικα συμφωνω οτι η δημιουργικοτητα προεχει των πτυχιων αλλα αυτη τη στιγμη ειμαι αρκετα απειρος :D ! Και κατι τελευταιο, ποια ειναι η πρωτη δουλεια που πρεπει να κυνηγησω για να μαθω καποια βασικα πραγματα σαν γραφιστας? Τυπογραφειο?Αυτη τη στιγμη ειμαι σε φαση που δεν θυμαμαι καν απαιτουμενες διαστασεις επαγγελματικων καρτων, κοπτικα κτλπ.

Οι γνωσεις μου ειναι πανω στο Photoshop, Corel, Flash, Quark και Premiere (στα οποια 2 τελευταια θελω refresh :D).Και εχω πτυχιο ΤΕΕ πληροφορικης (Κοινως αχρηστο :P ) ΙΕΚ και γνωσεις αγγλικων Lower + σεμιναρια φωτογραφιας που εχω παρεβρεθει.Αυτο που με ενδιαφερει κυριως ειναι η δημιουργια Site,Logos και διαφημιστικων εντυπων.

Ελπιζω να μην εχει ξεχαστει αυτο το topic και να βρεθει καποις να με βοηθησει :) και συγνωμη αν ειναι καπως πολλα αυτα που ρωταω! Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
nanak
Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 08.02.11, 3:02 pm

Μάθε illustrator και in design. Δε θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα εφόσον ξέρεις τα προγράμματα που ανέφερες (ή ανάφερες; όλο το ξεχνάω αυτό :P)και είναι από τα προγράμματα που σχεδόν σίγουρα θα σου χρειαστούν. Τα πτυχία νομίζω δεν ενδιαφέρουν σχεδόν κανένα, παρά μόνο το portfolio. Αυτό θα έπρεπε να το ξέρεις από την εποχή που σπούδαζες κιόλας. Αν δεν έχεις επαγγελματική εμπειρία, θα βάλεις τις καλύτερες εργασίες που έκανες σαν φοιτητής. Νομίζω το όνειρο κάθε γραφίστα είναι να βρει δουλειά σε ένα καλό δημιουργικό γραφείο, οπότε λογικά από εκεί θα ξεκινήσεις. Σε τυπογραφείο θα αποκτήσεις διαφορετικές εμπειρίες, κυρίως από το χώρο τις εκτύπωσης και όχι από το καθαρά γραφιστικό κομμάτι, εκτός και αν το τυπογραφείο έχει καλό ατελιέ. Να έχεις μεγάλη υπομονή γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι και ο ανταγωνισμός πολύ μεγάλος!
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Δημοσίευσηαπό tesla.marin » 04.10.11, 12:14 am

paidia geia sas....eimai 17 xronon triti likiou fetos....kai erxete siga siga i stigmi pou tha prepei na apofasiso me ti tha asxolitho....diavasa arketes sizitiseis sas.....kai diapistosa kiolas oti iparxoun polla empeira atoma pano sto xoro tis grafistikis....thelo lipon na me simvoulepsete kai na m lisete kapoies apories....eimai paidi tis texnis :P....asxoloume apo mikros me to sxedio kai to gramiko kai to eleuthero....to kinigisa monos mou kai stn poria arxisa kai mathimata gt m aresei....fetos ekana kai tn proti mou doulitsa :P afisa gia ena fashion show kai meta apo auto eida oti kapoia atoma me plisiasan kai gia ales doulitses :P mikres alla doulitses :P thelo loipon na rotiso gia to epaggelma tou grafista....exo asxolithei kai exo rotisei apo edo kai apo kei....kathigites sxolikou prosanatolismou...sxoles klp...alla tis pio ntompres kai sigoures apantiseis tha m tis dosete eseis pou eiste sto xoro kai zeite to epaggelma.....thelo loipon...na m peite me ti pragmatika asxolite o grafistas gt osous roto mou lene ena katevato pragmata kai dn ksero ti na protopistepso....mou aresei poli oti exei na kanei me texni sxediasi ston ipologisti alla kai sto xeri....poronomai pragmatika....to goustaro....thelo na asxolitho me kati pou pragmatika na me endiaferei kai na po NAI AUTO einai gia emena...alla tautoxrona na mporo na vgalo kai ego ta xrimata mou....oxi gia na agoraso viles kai kotera alla gia na sintiro tn eauto mou aksioprepos.....elpizo na antapokrithei kapoios sto kalesma mou :D perimeno.... euxaristo
Άβαταρ μέλους
tesla.marin
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 04.10.11, 12:50 am

tesla.marin άμα διάβασες αρκετές συζητήσεις εδω πέρα θα πρόσεξες οτι γράφουμε στα ελληνικά και όχι στα greeklish. Πές την αλήθεια...διάβασε το post σου και διάβασε και ένα απο τα ποιό πάνω...δεν σε πονάνε τα μάτια σου?? :P :P
Τι κάνει ένας γραφίστας??? Παίρνει ένα κείμενο σαν το δικό σου και το παρουσιάζει ποιό όμορφα :P :P καλάααα καλά σταματάω την πλάκα. Welcome καταρχήν και καλή τύχη στις επιλογές σου γιατί όπως λές και η ίδια....δεν θα αγοράσεις βίλες και κότερα και η αλήθεια είναι οτι θα ζοριστείς να συντηρείς τον εαυτό σου. sad bad true.

Για να απαντήσω στην ερώτηση σου, ο γραφίστας είναι εκείνος που χρησιμοποιώντας τις γνώσεις του και διάφορα προγράμματα μεταφέρει πληροφορίες και ιδέες κάποιου σε διάφορα μέσα προβολής και διαφήμισης. Αυτό πολύ γενικά.
Ποιό αναλυτικά μπορεί να κάνεις μακέτες για: λογότυπα, κάρτες, φυλλάδια, βιβλία, poster, banner, επιγραφές, μπλουζάκια, κούπες, εκτυπώσεις, διακοσμητικά αυτοκόλλητα εσωτερικού-εξωτερικού χώρου και πολλά πολλά άλλα.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό tesla.marin » 04.10.11, 1:00 am

arxika sorry gia ta greengish :( alla den exo ellinika :( ton agorasa apo eksoteriko :( elpizo na kanete ipomoni mazi m.... kai eimai arrenas :P
Άβαταρ μέλους
tesla.marin
Member

Δημοσίευσηαπό tesla.marin » 04.10.11, 1:03 am

me liga logia to megalitero pososto tis doulias enos grafista einai ston ipologisti etsi??? sto eksoteriko an gnorizzeis kinite to epaggelma ?
Άβαταρ μέλους
tesla.marin
Member

Δημοσίευσηαπό tesla.marin » 04.10.11, 1:06 am

,
Άβαταρ μέλους
tesla.marin
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 04.10.11, 1:14 am

tesla.marin έγραψε:arxika sorry gia ta greengish :( alla den exo ellinika :( ton agorasa apo eksoteriko :( elpizo na kanete ipomoni mazi m.... kai eimai arrenas :P

Solution:
http://services.innoetics.com/greeklish/

Result:
αρχικά sorry για τα greengish αλλα δεν έχω ελληνικά τον αγόρασα από εξωτερικό ελπίζω να κάνετε υπομονή μαζί m.... και είμαι αρένας
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό tesla.marin » 04.10.11, 1:17 am

:)
Άβαταρ μέλους
tesla.marin
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 04.10.11, 1:18 am

ooops. sry φιλε.
Το μεγαλύτερο μέρος ναι σίγουρα είναι στον υπολογιστή. Είτε σχεδιάζοντας είτε κάνοντας ερεύνα αλλα δεν είναι και λίγες οι φορές που θα χρειαστεί να συναντήσεις κάποιον πελάτη και να κουβεντιάζεις ιδέες, να παίρνεις μέτρα απο κάποια βιτρίνα για αυτοκόλλητα που πρέπει να φτιάξεις κτλ κτλ.
Στο εξωτερικό τα πάντα κινούνται περισσότερο απο οτι στην χώρα μας. Δεν χρειάζεται να το ρωτήσεις πουθενά αλλού αυτό.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Re:

Δημοσίευσηαπό Dora_galani » 04.11.11, 12:39 am

Galanis Ioannis έγραψε:Μπα δε πιστευω γιατι αυτος καταλαβε οτι ενδιαφερομαι πραγματικα. Επειδη πηγα και ξανα πηγα του εξηγησα οτι κακος με εστειλαν απο την σχολη για την εξιδικευση σε τυπογραφειο. Πραγματικα δε μπορω αλλο να μην κανω αθτο που θελω εχουν περασει 4 μηνες περιπου. Τωρα αυριο θα τον παω τα χαρτια να δει τι λεφτα περνω κλπ 150Ε το μηνα :P βασικα το θεμα ειναι να κανω πρακτικη σ αυτο που πραγματικα θελω αυτο με καιει. Θελει λεει να γνωρισει και τους γονεις μου θα τους παω αφου το θελω πραγματικα..

Kάνεις μεγάλο λάθος που λές οτι κακώς σε εστειλαν σε τυπογραφείο... νομίζω οτι όλοι θα επρεπε να περνάμε απο λίγο σε κάποιο τυπογραφείο γιατι ειναι το σημαντικότερο κομμάτι στη δουλειά μας.
Κι οπως έλεγε ο καθηγητης μου οταν σπούδαζα ο καλύτερος φίλος του γραφίστα ειναι ο τυπογράφος, μπορεί να αναδείξει την δουλειά σου αν μπορεις να συνεννοηθεις μαζί του, τον καταλάβαινεις και τον βοηθάς με σωστά αρχεία ή να σε καταστρέψει απο λάθος συννενόηση. Γραφιστική και τυπογραφία ειναι ενα.

Για ανειδίκευτος μια χαρά ειναι το τυπογραφείο... πάρε όσα περισσότερα μπορείς, ρωτα μάθε και η γραφιστική θα είναι πιο ευκολη μετά!

Επίσης σε μεγάλη εταιρία που χρειάζεται γραφίστα σε ξεκινάνε με τον βασικό μισθό (καλή ώρα εγώ με προυπηρεσία 4 χρονία σε περιοδικό) και δύσκολα χτυπάς 1000 ευρω εκτος αν αναλάβεις το γραφιστικό τμήμα.
(Υπόψην οχι σε δημιουργικο γραφείο ή διαφημιστική)

Όπως και να χει καλως ήρθες στο vcdc και ελπίζω να πάνε όλα καλά.

:D :D :D
Άβαταρ μέλους
Dora_galani
Member

Δημοσίευσηαπό AlexMaster » 07.11.11, 5:28 pm

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά! Τον Ιούνιο τελείωσα την σχολή μου κι εγώ (ΙΕΚ - κλάδος γραφιστικής) και έχω μια απορία που είναι και η σημαντικότερη για μένα..Κάνω την πρακτική μου για την ώρα,απλά θέλω να μου πει κάποιος έμπειρος πάνω σ'αυτό το επάγγελμα, αν η Γραφιστική έχει μέλλον,αν έχει λεφτά ή αν το Web Designing υπερισχύει της Γραφιστικής.. Έχω την επιλογή να μάθω πολλά στην πρακτική οπότε θέλω να ξέρω τι να κυνηγήσω πιο πολύ..Μην μου πείτε να ακολουθήσω αυτό που μου αρέσει,και τα 2 με ενδιαφέρουν το ίδιο :P :P
AlexMaster
Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 07.11.11, 6:54 pm

Έχουν μέλλον.Πάντα θα έχουν. Κυνήγησε τα.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 09.11.11, 8:28 am

Γειά και χαρά παίδες, εδώ και μερικές μέρες έκανα την εγγραφή μου σε αυτήν την εξαίρετη ιντερνετική παρέα απο νέους και παλιούς designers. Είμαι τελειόφοιτος της vakalo και το ψάχνω όσο μπορώ. Θα κάνω μια ερώτηση που λογικά έχει γίνει αμέτρητες φορές εδώ μέσα λόγο συνθηκών, σαν γραφίστες τι μας περιμένει έξω με απλά και κατανοητά λόγια σε θέμα δουλειάς, απαιτήσεων, και αμοιβής.

Ευχαριστώ και Καλημέρα
Χρήστος
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων