Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 09.11.11, 11:47 am

hrisko έγραψε:...σαν γραφίστες τι μας περιμένει έξω με απλά και κατανοητά λόγια σε θέμα δουλειάς, απαιτήσεων, και αμοιβής.

Δε θέλω να σε απογοητεύσω μιας και προφανώς ξεκινάς με πολύ όρεξη, αλλά σου προτείνω να σκεφτείς να φύγεις εξωτερικό...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 09.11.11, 12:01 pm

η αν δε σε παιρνει εξωτερικο, τοτε εστω επαρχια...αλλα θα πρεπει η να βρεις καπου δουλεια απο πριν η να ανοιξεις κατι δικο σου, σε περιοχη που να μην υπαρχει κατι σαν αυτο που θες να κανεις η οι υπηρεσιες να ειναι πολυ χαμηλου επιπεδου ωστε με τις δημιουργιες σου να ανεβασεις επιπεδο κ να ρχονται ολοι σε σενα. Βεβαια ετσι μη περιμενεις να πληρωνεσαι σα τον ανθρωπο αλλα τουλαχιστον θα κανεις μια αρχη.
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό AlexMaster » 09.11.11, 2:56 pm

Vaggar έγραψε:Έχουν μέλλον.Πάντα θα έχουν. Κυνήγησε τα.

Μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου ποιος από τους 2 κλάδους έχει περισσότερη ζήτηση?Γιατί όπως είπα αυτά τα 2 μου αρέσουν και θα τα ακολουθήσω όσο μπορώ απλά τι από τα 2 ζητάει πιο πολύ η αγορά?
Ευχαριστώ! :)
AlexMaster
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 09.11.11, 3:02 pm

Alex, οι καλοί και ποιοτικοί web/interactive designers είναι δυσεύρετοι στη χώρα μας.

Εγώ θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με το digital...
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 09.11.11, 6:25 pm

Να τολμήσω μία πιθανώς αφελή ερώτηση.

Όταν λέμε digital, τι ακριβώς εννοούμε?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 09.11.11, 8:46 pm

Boomboom, προφανώς ρωτάς τι μπορείς να εντάξεις κάτω από τη Digital επικοινωνία;

Πχ the internet, the web, mobile, digital tv, animation. interactive παραγωγές κλπ;
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό hrisko » 09.11.11, 9:23 pm

spyros_1 έγραψε:Δε θέλω να σε απογοητεύσω μιας και προφανώς ξεκινάς με πολύ όρεξη, αλλά σου προτείνω να σκεφτείς να φύγεις εξωτερικό...

Τόσο χάλια δηλαδή... Δύσκολο να την κάνω εξωτερικό, και να φύγω που να πάω.
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 09.11.11, 9:25 pm

VaLKyRiE έγραψε:η αν δε σε παιρνει εξωτερικο, τοτε εστω επαρχια...

Επαρχία το έχω σκεφτέι πολλές φορές έχει ευκαιρίες... :lol:
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 10.11.11, 12:55 am

penlix έγραψε:Boomboom, προφανώς ρωτάς τι μπορείς να εντάξεις κάτω από τη Digital επικοινωνία;

Πχ the internet, the web, mobile, digital tv, animation. interactive παραγωγές κλπ;

Είναι ασαφής η ερώτηση μου επειδή είναι κάπως συγκεχυμένο για εμένα τουλάχιστον τι ακριβώς εννοούμε με τον όρο αυτό ή μάλλον τι έχει επικρατήσει να εννοούμε, αλλά πρακτικά ναι, αυτή είναι η ερώτηση.

Έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι περιλαμβάνει όλες τις ψηφιακές εφαρμογές, είτε πρόκειται για μία ιστοσελίδα, είτε για mobile app, είτε για μία interactive εγκατάσταση κλπ (ή ακόμα καλύτερα συνδυασμό αυτών). Δηλαδή το web/interactive design είναι μέρος του digital.

Απλά έχω την αίσθηση πως ίσως έχει επικρατήσει ο όρος digital να σημαίνει κάτι πιο ειδικό πέρα από αυτό. Ισχύει κάτι τέτοιο ?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 10.11.11, 9:32 am

Αναλόγως τα λεφτά που θα μπορέσω να διαθέσω για επιπλέον σπουδές στο εξωτερικό. Ίσως Αγγλία, ένας φίλος μου σπούδαζε νομική και μου είχε πεί οτι τα λεφτά για να ζήσεις εκεί είναι πάρα πολλά 1000 - 1500 ευρώ τον μήνα μιας και είναι πολύ ακριβή χώρα, αλλά τα πανεπιστήμια είναι πίο φτηνά σε σχέση με την Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό AlexMaster » 10.11.11, 12:38 pm

hrisko έγραψε:

Επαρχία?Παιδιά τι λέτε? :P
Από επαρχία είμαι και σπούδαζα Αθήνα, όταν τελείωσα ήθελα να γυρίσω πίσω για να κάνω την πρακτική μου..Καλά στην πόλη μου δεν έχει τίποτα από δουλειές οπότε η αμέσως επόμενη που ήθελα να δοκιμάσω ήταν η Θεσσαλονίκη..έστειλα πόσα βιογραφικά κλπ. και σας πληροφορώ δεν πήρα ΟΥΤΕ μία απάντηση...Και είπα να στείλω κι εδώ στην Αθήνα σε εταιρίες και μου απάντησαν την ίδια μέρα και την επόμενη, έτσι έμεινα εδώ..Κακά τα ψέματα αν υπάρχει μία περίπτωση να βρεις δουλειά ή κάτι τέτοιο αυτό είναι στην Αθήνα..Δυστυχώς..
AlexMaster
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.11.11, 1:22 pm

AlexMaster έγραψε:
hrisko έγραψε:

Επαρχία?Παιδιά τι λέτε? :P
Από επαρχία είμαι και σπούδαζα Αθήνα, όταν τελείωσα ήθελα να γυρίσω πίσω για να κάνω την πρακτική μου..Καλά στην πόλη μου δεν έχει τίποτα από δουλειές οπότε η αμέσως επόμενη που ήθελα να δοκιμάσω ήταν η Θεσσαλονίκη..έστειλα πόσα βιογραφικά κλπ. και σας πληροφορώ δεν πήρα ΟΥΤΕ μία απάντηση...Και είπα να στείλω κι εδώ στην Αθήνα σε εταιρίες και μου απάντησαν την ίδια μέρα και την επόμενη, έτσι έμεινα εδώ..Κακά τα ψέματα αν υπάρχει μία περίπτωση να βρεις δουλειά ή κάτι τέτοιο αυτό είναι στην Αθήνα..Δυστυχώς..

Γιαυτο παραπανω ειπα ΕΠΑΡΧΙΑ για να κανεις κατι ΔΙΚΟ ΣΟΥ και οχι να εισαι καπου υπαλληλος. αυτο πια ειναι χαμενο παντου... εγω παλι ειμαι απο αυτους που βρηκαν δουλεια πριν ερθουν επαρχια. ειναι ρισκο. το δικο σου τωρα πια ειναι καλυτερη λυση ( φανταστειτε που φτασαμε)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 10.11.11, 1:55 pm

hrisko, ζήτα απο τη γραμματεία της Βακαλό να σου εκτυπώσει τις πιο πρόσφατες (30 μέρες) σελίδες με ζήτηση (αν και θα σου εκτυπώσει και των δύο ειδικοτήτων. Επίσης μπες στο site του "Design Walk" να ρίξεις μια ματιά για τα στούντιο που υπάρχουν και στείλε βιογραφικά και κανόνισε συναντήσεις. Σημαντική βοήθεια μπορεί να σου προσφέρει και ο κύριος Σημεωνίδης (αν του κάνεις τις κατάλληλες ερωτήσεις).
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 10.11.11, 1:57 pm

Τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια, αρκεί βέβαια να είσαι ικανός.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 10.11.11, 2:00 pm

Vaggar έγραψε:Τα πράγματα δεν είναι τόσο χάλια, αρκεί βέβαια να είσαι ικανός.

Ναι, σίγουρα το να έχεις την απαράιτητα καλή αισθητική, στο δικό μας επάγγελμα, βοηθάει στο να σε προσέξουν και να βρεις καλούς συνεργάτες..
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 10.11.11, 2:30 pm

alexMaster, γιατί δε κάνεις και τα δύο? Αν έχεις τις γνώσεις, τις ικανότητες και την αισθητική, δε βρίσκω που είναι το πρόβλημα. Επίσης, τα λεφτά θα έρθουν με τη δουλειά, μην ανησυχείς.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό dentonfr » 10.11.11, 3:07 pm

Vaggar έγραψε:Επίσης, τα λεφτά θα έρθουν με τη δουλειά, μην ανησυχείς.

Xaxaxaxaax, κλαίω!!!!
dentonfr
Member

Δημοσίευσηαπό mari0s » 10.11.11, 3:40 pm

Φυσικά δεν είναι τα πράγματα τόσο χάλια.

Στον κλάδο των εκδόσεων που είμαι εγώ οι πωλήσεις έχουν πέσει κατα ενα 30-35% και το βιβλίο μοιάζει με είδος πολυτελειας.
Περιοδικά και εφημερίδες κλείνουν το ένα πίσω απο το άλλο = περισσότεροι άνεργοι = μεγαλύτερος ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας.
Επηρεάζεται ο ήδη επηρεασμένος κλάδος των εκτυπώσεων. Λιγότερα έντυπα = μείωση των εργασιών με κίνδυνο κλεισίματος πολλών επιχειρήσεων.
Ο κλάδος των εκτυπώσεων και των διαφημιστικών κατασκευών είχε φάει ήδη χαστούκι με την απαγόρευση της υπαίθριας διαφήμισης. Ένας επίσης σημαντικός χώρος που έβρισκε εφαρμογή ήταν ο κλάδος της ένδυσης. (καταλόγοι, μεγάλου μεγέθους εκτυπώσεις, αυτοκόλλητα, καρτολίνες κτλ) Ένας κλάδος που έχει καταστραφεί.
Όλα αυτά έχουν φέρει μείωση στα εργαστηρία ηλεκτρονικών εργασιών, μακετών κλπ.
Αύξηση στο κόστους διαφημίσεων στα περιοδικά με συνέπεια την αύξηση της ανεργίας για εκατοντάδες διαφημιστές.
Τα κανάλια έχουν μειώσει τις παραγωγές τους.

Για την digital επικοινωνία δεν ξέρω πολλά πράγματα. Πάντως η παραδοσιακή ας πούμε επικοινωνία τον έχει πιεί εμετικά. Που να κάνεις μια καρτούλα βρε αδερφέ όταν δεν βρίσκεις μια επιχείριση να πηγαίνει καλά.
"Λεφτά υπάρχουν… Ο Τσακ Νόρις ξέρει πού βρίσκονται!"
Άβαταρ μέλους
mari0s
Old Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 10.11.11, 5:47 pm

mari0s έγραψε:

Φυσικά δεν είναι τα πράγματα τόσο χάλια.

Στον κλάδο των εκδόσεων που είμαι εγώ οι πωλήσεις έχουν πέσει κατα ενα 30-35% και το βιβλίο μοιάζει με είδος πολυτελειας.
Περιοδικά και εφημερίδες κλείνουν το ένα πίσω απο το άλλο = περισσότεροι άνεργοι = μεγαλύτερος ανταγωνισμός στην αγορά εργασίας.
Επηρεάζεται ο ήδη επηρεασμένος κλάδος των εκτυπώσεων. Λιγότερα έντυπα = μείωση των εργασιών με κίνδυνο κλεισίματος πολλών επιχειρήσεων.
Ο κλάδος των εκτυπώσεων και των διαφημιστικών κατασκευών είχε φάει ήδη χαστούκι με την απαγόρευση της υπαίθριας διαφήμισης. Ένας επίσης σημαντικός χώρος που έβρισκε εφαρμογή ήταν ο κλάδος της ένδυσης. (καταλόγοι, μεγάλου μεγέθους εκτυπώσεις, αυτοκόλλητα, καρτολίνες κτλ) Ένας κλάδος που έχει καταστραφεί.
Όλα αυτά έχουν φέρει μείωση στα εργαστηρία ηλεκτρονικών εργασιών, μακετών κλπ.
Αύξηση στο κόστους διαφημίσεων στα περιοδικά με συνέπεια την αύξηση της ανεργίας για εκατοντάδες διαφημιστές.
Τα κανάλια έχουν μειώσει τις παραγωγές τους.

Για την digital επικοινωνία δεν ξέρω πολλά πράγματα. Πάντως η παραδοσιακή ας πούμε επικοινωνία τον έχει πιεί εμετικά. Που να κάνεις μια καρτούλα βρε αδερφέ όταν δεν βρίσκεις μια επιχείριση να πηγαίνει καλά.

Συμφωνώ απόλυτα...
Και για την digital επικοινωνία όμως έχω τις επιφυλάξεις μου... Όσο καλός και ταλαντούχος κι αν είσαι, το πρόβλημα είναι οτι ο κόσμος ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ χρήματα πλέον γενικότερα... Εδώ το κόστος μιας κάρτας σκέφτεται και στο τέλος δε την κάνει, πόσο μάλλον για ένα site...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 10.11.11, 8:37 pm

Vaggar έγραψε:hrisko, ζήτα απο τη γραμματεία της Βακαλό να σου εκτυπώσει τις πιο πρόσφατες (30 μέρες) σελίδες με ζήτηση (αν και θα σου εκτυπώσει και των δύο ειδικοτήτων. Επίσης μπες στο site του "Design Walk" να ρίξεις μια ματιά για τα στούντιο που υπάρχουν και στείλε βιογραφικά και κανόνισε συναντήσεις. Σημαντική βοήθεια μπορεί να σου προσφέρει και ο κύριος Σημεωνίδης (αν του κάνεις τις κατάλληλες ερωτήσεις).

Thanx vaggar πολυ χρήσιμες οι πληροφορίες σου, επειδή φέτος φιάχνω το πορτοφόλιο μου δεν έχω κάτι πολύ αξιόλογο εκτός απο 2-3 δουλειές, μίας και φέτος μας έχουν χώσει στα βαθία μέχρι πέρσυ μας κάναν ελεύθερο και κάνα 2 ακόμα μαθήματα πολυ καλλιτεχνικά, δεν λέω μου αρέσει το ελεύθερο έκανα για κάμποσο καιρό και πρίν την vakalo στον Κώστα Αργύρη, αλλά είναι too much 2 χρόνια ελεύθερο. Όποτε θέλω να εμπλουτίσω παραπάνω το πορτοφόλιο μου με τις φετινές εργασίες αν μου βγούν καλές και μόλις τελειώσω με το καλό το καλοκαίρι θα κάνω και μερικές δουλειές freelance και τότε θα αρχίσω να κανονίζω συναντήσεις με στούντιο, έτσι λέω τουλάχιστον δεν ξέρω αν συμφωνείς. Όσο για τον κύριο Σημεωνίδη φέτος μας κάνει ένα 40 λεπτο μάθημα που λέγεται ακαδημαική υποστήριξη, πιστεύω ότι μπορεί να με βοηθήσει όποτε θα πάω να του μιλήσω προσωπικά. Τι είναι οι πιο πρόσφατες (30 μέρες) σελίδες με ζήτηση;
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων