Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 10.11.11, 8:45 pm

hrisko, είναι οι σελίδες του τελευταίου μήνα με email απο εταιρίες που απευθήνονται στη Βακαλό για νέους συνεργάτες.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 10.11.11, 8:50 pm

Vaggar έγραψε:hrisko, είναι οι σελίδες του τελευταίου μήνα με email απο εταιρίες που απευθήνονται στη Βακαλό για νέους συνεργάτες.

Ωραίος vaggar, thanx! :D
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 10.11.11, 8:54 pm

Επίσης, ο penlix έχει ανεβάσει κάπου εδώ μια λίστα με ιστότοπους ευρέσεως εργασίας.
Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.11.11, 8:56 pm

λιστα με προσφερομενες δουλειες για τους αποφοιτους της σχολης
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 10.11.11, 9:20 pm

VaLKyRiE έγραψε:λιστα με προσφερομενες δουλειες για τους αποφοιτους της σχολης

Αμα μπορείτε να την βρείτε και την βάλετε ή αν ο penlix δει το post μου και την βάλει θα σας είμαι ευνόμων. :o .. :D
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.11.11, 9:22 pm

δε την εχει κανεις. εσυ σαν αποφοιτος επειδη η σχολη λεει πως προσφερει θεσεις εργασιας σε μαθητες της, πρεπει να πας να τους ζητησεις να σου πουν. δεν κυκλοφορει καπου κανενα χαρτι που να τους λεει!!!!! καλα θα τανε ε...
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 10.11.11, 9:28 pm

VaLKyRiE έγραψε:δε την εχει κανεις. εσυ σαν αποφοιτος επειδη η σχολη λεει πως προσφερει θεσεις εργασιας σε μαθητες της, πρεπει να πας να τους ζητησεις να σου πουν. δεν κυκλοφορει καπου κανενα χαρτι που να τους λεει!!!!! καλα θα τανε ε...

Αναφερόμουνα στο post του vaggar που είπε: (Επίσης, ο penlix έχει ανεβάσει κάπου εδώ μια λίστα με ιστότοπους ευρέσεως εργασίας.), εγώ θα ζητήσω απο την σχολή μου τις πιο πρόσφατες σελίδες με ζήτηση αλλά δεν νομίζω πως η σχολή μου είναι υποχρεωμένη να μου βρεί δουλειά, πάντως καλά θα ήτανε ναι. :lol:
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.11.11, 9:36 pm

hrisko έγραψε:
VaLKyRiE έγραψε:Αναφερόμουνα στο post του vaggar που είπε: (Επίσης, ο penlix έχει ανεβάσει κάπου εδώ μια λίστα με ιστότοπους ευρέσεως εργασίας.), εγώ θα ζητήσω απο την σχολή μου τις πιο πρόσφατες σελίδες με ζήτηση αλλά δεν νομίζω πως η σχολή μου είναι υποχρεωμένη να μου βρεί δουλειά, πάντως καλά θα ήτανε ναι. :lol:

ααααα καλα ακυροοοοο :whistle :whistle :whistle :whistle :whistle
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Vaggar » 10.11.11, 9:43 pm

Vaggar
Junior Member

Δημοσίευσηαπό hrisko » 10.11.11, 9:44 pm

VaLKyRiE έγραψε:ααααα καλα ακυροοοοο :whistle :whistle :whistle :whistle :whistle

Valkyrie μην το παίρνεις στραβά, δίκιο έχεις σε αυτά που μου είπες και σε ευχαριστώ πολύ. Απλα άμα έχει ανεβεί λίστα με ιστότοπους ευρέσεως εργασίας θα ήθελα να τους ρίξω μία ματιά. :roll:
Άβαταρ μέλους
hrisko
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 10.11.11, 9:54 pm

οχι καλε δε το πηρα στραβα...απλα με τον εαυτο μου τα πα :P που αλλα αντι αλλων καταλαβα! :dance :dance :dance :dance
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό AlexMaster » 11.11.11, 1:42 pm

Vaggar έγραψε:alexMaster, γιατί δε κάνεις και τα δύο? Αν έχεις τις γνώσεις, τις ικανότητες και την αισθητική, δε βρίσκω που είναι το πρόβλημα. Επίσης, τα λεφτά θα έρθουν με τη δουλειά, μην ανησυχείς.

Λεφτά υπάρχουν που λέμε???χαχα :P
Ναι αυτό σκεφτόμουν ότι μπορώ να ασχοληθώ και με τα 2!!Αφού έχω όρεξη και μεράκι ακόμα είναι καλά :P
AlexMaster
Member

Δημοσίευσηαπό graphout » 13.12.11, 3:53 am

καλησπέρα και από μένα! πολύ ενδιαφέρον το forum!
design is about passion..Δεν πρέπει να υπάρχει δουλειά(παράγωγο της δουλείας) αλλά εργασία, δηλαδή παραγωγή έργου..δημιουργία. Δε δουλεύω..εργάζομαι. Συμμετείχα:
Airtickets - Νεα - Ανεκδοτα - Ειδησεις - Gossip
graphout
Member

Δημοσίευσηαπό fmx » 13.12.11, 10:17 pm

Αν δεν κανω λάθος αυτοι είναι η λίστα του penlix http://www.vcdc.gr/forum/viewtopic.php?f=69&t=6600
fmx
Member

Δημοσίευσηαπό crewe » 26.01.12, 8:37 pm

crewe
Member

Δημοσίευσηαπό ^BOOMBOOM » 26.01.12, 9:04 pm

Εικόνα

:P
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
^BOOMBOOM
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ariousx » 27.06.12, 12:55 pm

Ο καλύτερος τρόπος να φτάσεις τα 1000 ευρώ και να τα ξεπεράσεις είναι να φύγεις για εξωτερικό. Μέχρι το το 2009 εγώ προσωπικά έπαιρνα στο χέρι 1600. Αλλά τώρα δεν θα πω τι παίρνω γιατί υπάρχουν και μικρά παιδιά στο forum.
Ariousx
Member

Δημοσίευσηαπό Orbe.kalamata » 29.06.12, 7:27 pm

kalhspera.eimai 18 xronwn apo kalamata, asxoloume me to graffiti kai genika me to street art.edina panellhnies kai eixa skopo na mpw sto tei GRAFISTIKHS.ala logo vathmou den mporw na mpw logika.ala mporw na mpw aneta sto tei TEXNOLOGOS GRAFIKWN TEXNWN(athina).poios xerei na mou pei;an mesa apo auth th sxolh tha mporw na mathw kai na parw mia idiothta paromia me tou grafista??dld na asxoloume me to sxediasmo EIKONWN,LOGOTUPWN.XARAKTHRWN ktlp.euxaristw
Orbe.kalamata
Member

Δημοσίευσηαπό Trelokampero » 30.06.12, 1:21 pm

Orbe.kalamata έγραψε:kalhspera.eimai 18 xronwn apo kalamata, asxoloume me to graffiti kai genika me to street art.edina panellhnies kai eixa skopo na mpw sto tei GRAFISTIKHS.ala logo vathmou den mporw na mpw logika.ala mporw na mpw aneta sto tei TEXNOLOGOS GRAFIKWN TEXNWN(athina).poios xerei na mou pei;an mesa apo auth th sxolh tha mporw na mathw kai na parw mia idiothta paromia me tou grafista??dld na asxoloume me to sxediasmo EIKONWN,LOGOTUPWN.XARAKTHRWN ktlp.euxaristw

Γραφιστική (graphic design), είναι η εφαρμοσμένη τέχνη που χρησιμοποιεί κείμενα και εικόνες για να μορφοποιήσει οπτικά ένα μήνυμα, έτσι ώστε να είναι αισθητικά άρτιο, πλήρες και κατανοητό, και να το μεταδώσει για ορισμένο σκοπό σε ένα συγκεκριμένο κοινό. Η μετάδοση του μηνύματος μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους : με έντυπα, με ηλεκτρονικά μέσα, με κινηματογραφική προβολή κτλ. Γραφίστας είναι ο επαγγελματίας που με τα τυπογραφικά στοιχεία, την εικονογράφηση και τη φωτογραφία δημιουργεί έργα οπτικής επικοινωνίας κάνοντας χρήση των παραδοσιακών και σύγχρονων τεχνικών καθώς και της σύγχρονης τεχνολογίας. Ο γραφίστας πρέπει να γνωρίζει και να λαμβάνει υπόψη του τις δυνατότητες και τους όρους παραγωγής αντιτύπων και της ηλεκτρονικής ή της με άλλο τρόπο μετάδοσης τους.

Αντικείμενο της Γραφιστικής είναι ο σχεδιασμός οπτικής ταυτότητας προϊόντων, εταιρειών, οργανισμών κτλ, εφαρμογών της εταιρικής ταυτότητας, συσκευασίας προϊόντων, διαφημιστικών καταχωρίσεων, διαφημιστικών εντύπων, αφίσας, βιβλίου, περιοδικού, εφημερίδας, γραμματοσήμων κτλ.

Ο Γραφίστας είναι ο δημιουργός οποιασδήποτε "ΕΙΚΟΝΑΣ" που περιέχει : Κείμενο, Σήμα, Φωτογραφία, Σχέδιο, Εικονογράφηση, Χρώμα, γενικότερα "ΕΙΚΑΣΤΙΚΟ". Χρησιμοποιεί τη γλώσσα της Οπτικής Επικοινωνίας με τελικό σκοπό το έργο να πολλαπλασιαστεί και να γίνει προσιτό σε πολύ μεγάλο αριθμό ανθρώπων.

Μπορεί κάποιος να μην έχει δει ποτέ του μια Έκθεση Ζωγραφικής αλλά είναι σίγουρο ότι έχει έρθει σε επαφή με ένα έργο Γραφίστικης όπως ένα κουτί σπίρτα ή ένα κουτί γάλα ή ένα γραμματόσημο, μια εφημερίδα , ένα περιοδικό , μια αφίσα κ.α. Η εξέλιξη της τέχνης του Γραφίστα απαιτεί τη γνώση των σύγχρονων μορφών παρουσίασης ενός εικαστικού.

Εκεί που ολοκληρώνεται η εργασία του Γραφίστα, σε σχέση με τη μελέτη ενός Εικαστικού, αρχίζει η εργασία του Τεχνολόγου Γραφικών Τεχνών, δηλαδή η παραγωγή του εντύπου. Είναι ο Τυπογράφος, ο Λιθογράφος, ο Βαθυτύπης, ο Φωτοσυνθέτης, ο Μεταξοτύπης, ο Μοντέρ, ο Βιβλιοδέτης. Ο Τεχνολόγος Γραφικών Τεχνών βασίζεται στη γνώση λειτουργίας μηχανημάτων, υπολογιστών, αλλά και στη γνώση των υλικών (χαρτί, ύφασμα, μέταλλο, γυαλί, δέρμα, πλαστικό κλπ), στη χημεία, στη φωτογραφία, στη χρωματολογία, αλλά και τον ορθό προγραμματισμό για τα οικονομικά του συνόλου και την πορεία των εργασιών που αφορούν την εκτύπωση.

πηγή: http://3sek-g-athin.att.sch.gr/grafikwn.php
Ενός Τεκνού Μύρια Έπονται

notis: Εσύ παλιόγρια εξαιρείσαι γιατί ανήκεις σε προστατευόμενο είδος "τρελή-τρελή"

http://www.artcore.gr
Trelokampero
Senior Member

Δημοσίευσηαπό heibi » 26.07.12, 1:13 pm

μπορείτε να μου πείτε ένα τελευταίο καλό πρόγραμμα να αρχίσω να μαθαίνω , ευχαριστό εκ των προτέρων
heibi
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων