Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό Εύα » 05.06.09, 11:50 am

michael92 έγραψε:Στους 2 μήνες και κάτι που κάνω freelance work, έχω κάνει αρκετούτσικα logos.

Μερικά από αυτά :

http://www.mstdesignstudios.deviantart.com/gallery/

Πείτε μου την γνώμη σας :)

Καλά είναι για την ηλικία μου; (16 είμαι) Μπορεί να τα έχω πολύ φθηνά, θα τα αυξήσω σύντομα όμως, πάντως για τα έξοδα μου από ebay κλπ είναι μια χαρά αυτά που βγάζω :P

Δεν θέλω σχόλια για το username :lol: :lol: :lol:

For general art, check here : http://michael92.deviantart.com/gallery/

Ατ λιστ άη εμ πράουντ φορ μάη φότοσοπ γουόρκ... 8)
:clap :clap :clap :clap
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 06.06.09, 2:58 am

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τα θετικά σας σχόλια :)

Τώρα που έρχεται καλοκαίρι και θα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο, έχω κρατήσει στο paypal μου κάπου στα 60 ευρώ (τα άλλα τα φαγα :P) και θα μαζέψω και κάποια παραπάνω καθαρά για να διαφημιστώ και να μην τρέχω στα site και στο yahoo.answers για δουλειές όπως μέχρι τώρα. Έχω σκεφτεί διαφήμιση στο facebook που αν και είναι η πιο ακριβή που έχω συναντήσει, μπορείς να στοχεύσεις σε συγκεκριμένα target groups. Φαντάζομαι η κοστολόγιση μου που αν και θα αλλάξει θα ενδιαφέρει άτομα 18-30 ετών το πολύ, με average ή low budget. Φυσικά θα τη διαθέτω worldwide πλην κάποιων συγκεκριμένων περιοχών που δεν ενδύκνεινται. Πρέπει να σκεφτώ κάποια πετυχημένα ή καλύτερα περιεκτικά slogans, όπως Professional logos for only 29$ ή κάτι τέτοιο. Το google ads θα το αποφύγω μάλλον, δεν μου γεμίζει τόσο το μάτι, χώρια που έχει κορεστεί σε όλους τους τομείς, σε κάθε site βλέπεις καμιά 10αριά google ads που σπάνια τα διαβάζει κάποιος. Σκέφτομαι να βάλω και Banners σε κάποια ελληνικά sites, συγκεκριμένα σε ένα που απάντησα σε thread για λογότυπο και με βρήκαν άλλοι 2-3 από εκείνη την απάντηση. Εσείς τι πιστεύετε για την διαφήμιση μέσω net και ποιος τρόπος πιστεύετε είναι πιο αποδωτικός; Η άλλη λύση για το καλοκαίρι είναι η αγορά 6 μηνών membership για το directfreelance.com αλλά έχει αρκετούς επαγγελματίες και δεν ξέρω αν θα με διαλέγουν ακόμα και αν κάνω σε αυτούς που βάζουν αγγελία καλή προσφορά.
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 06.06.09, 11:28 am

Πως μπορώ να πουλήσω κι εγώ μ αυτόν τον τρόπο κάποιο λογότυπο ή εικόνα? Σπουδάζω Γραφιστική και θέλω να καλύψω κάποια έξοδα. :roll: Σε πολύ χαμηλή τιμή βέβαια κι αν κάποιος ενδιαφερθεί. :) :) :) :)
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 06.06.09, 8:45 pm

Εύα έγραψε:Πως μπορώ να πουλήσω κι εγώ μ αυτόν τον τρόπο κάποιο λογότυπο ή εικόνα? Σπουδάζω Γραφιστική και θέλω να καλύψω κάποια έξοδα. :roll: Σε πολύ χαμηλή τιμή βέβαια κι αν κάποιος ενδιαφερθεί. :) :) :) :)

Γιατί σε χαμηλή τιμή; Για να κλείσουν όλα τα γραφεία που μελλοντικά θα χρειαστείς για να εργαστείς;

Καλό θα ήταν οι κοστολογήσεις σου να είναι αντίστοιχες της αγοράς που ανήκεις.

Για να μην αναρωτιέσαι αργότερα, που θα έχεις πραγματικές οικονομικές ανάγκες, γιατί η αγορά δεν πληρώνει...
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 06.06.09, 9:00 pm

cOzAtS έγραψε:
Εύα έγραψε:Πως μπορώ να πουλήσω κι εγώ μ αυτόν τον τρόπο κάποιο λογότυπο ή εικόνα? Σπουδάζω Γραφιστική και θέλω να καλύψω κάποια έξοδα. :roll: Σε πολύ χαμηλή τιμή βέβαια κι αν κάποιος ενδιαφερθεί. :) :) :) :)

Γιατί σε χαμηλή τιμή; Για να κλείσουν όλα τα γραφεία που μελλοντικά θα χρειαστείς για να εργαστείς;

Για να μην αναρωτιέσαι αργότερα, που θα έχεις πραγματικές οικονομικές ανάγκες, γιατί η αγορά δεν πληρώνει...
Αντίστοιχες θα είναι όταν τελειώσω το ΙΕΚ μου και αποκτήσω μια σχετική πείρα οπότε και οι δουλειές μου θα είναι ανταγωνιστικές... :gold
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 06.06.09, 9:17 pm

Εύα έγραψε:
cOzAtS έγραψε:

Αντίστοιχες θα είναι όταν τελειώσω το ΙΕΚ μου και αποκτήσω μια σχετική πείρα οπότε και οι δουλειές μου θα είναι ανταγωνιστικές... :gold
κι εγώ θα έχω την αυτοπεποίθηση και τη γνώση του επαγγελματία... :) Είναι νωρίς δεν έχω εξελιχθεί ακόμα, προς το παρόν τις απαιτήσεις τις έχω από τον εαυτό μου. Το γραφείο θα πληρώνει αν αυτό που τους προσφέρω μελλοντικά έχει το πλεονέκτημα έναντι άλλων και τους αποφέρει κέρδος... Σ ευχαριστώ για τη συμβουλή κάθε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη :)
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 07.06.09, 12:14 am

cOzAtS έγραψε:

Δεν έχεις άδικο, αλλά στο net βρίσκεις γραφίστες και με 69 και με 49 δολλάρια δυστυχώς, αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα με τιμές στα 15 δολλάρια μέχρι να αποκτήσω μια α εμπειρία και από πρώτη Ιουλίου θα το πάω στα 29 δολλάρια για ένα χρόνο. Δεν πιστεύω ότι έχω κάνει ζημιά σε γραφίστες μιας και σε εμένα απευθύνονται κυρίως άτομα που είτε θα βάζαν κάτι τζάμπα ή αν δεν τα είχα τόσο φθηνά δεν θα ασχολόντουσαν να αποκτήσουν μια καλύτερη εταιρική ταυτότητα, δεν είναι τυχαίο που το 80% των λογοτύπων που σχεδιάζω αφορούν websites. Ζημιά κάνουν τα ντροπιαστικά κατ εμέ site του στυλ Logotournament που έχωντας χαμηλές τιμές κυριολεκτικά εξευτελίζουν έμπειρους designer να παλέψουν για να κερδίσουν 250-400 ψωροδολλάρια. Προτιμώ να κάνω 30 δουλειές του 10ευρου παρά 30 δουλειές εκ των οποίων η μία θα πιάσει 300 ευρώ και οι άλλες 0! Άσχετα που έχω παρατηρήσει ότι ο μέσος όρος ευρώ/ώρα που βγαίνει από τις δουλειές μου δεν πέφτει κάτω από τα 3.4 ευρώ ακόμα και με δουλειές του 10ευρου, άλλες δουλειές με απαιτιτικούς πελάτες θα πάρουν 5-6 ώρες και άλλες σπάνια βέβαια ίσως και μόνο 2. Έχω φροντίσει να τους παρουσίαζω 4 concept ώστε να βρουν κάτι που τους ταιριάζει ανάμεσα σε αυτά και να μην χρειαστούν να γίνουν πολλές αλλαγές.
---------------
Πάντως Εύα που είσαι φοιτήτρια μην χρεώσεις κάτω από 50 ευρώ και προς θεού μην κάνεις τίποτα δωρεάν ακόμα και αν πρόκειται για μη κερδοσκοπική οργάνωση, δεν κατάλαβα αυτοί δεν έχουν έσοδα; στο λέω εγώ που χρεώνω πάνφθηνα, το κάνω μόνο και μόνο για να αποκτήσω εμπειρία και γιατί για την ηλικία μου αρκούν αυτά που βγάζω, καθώς και για να εδραιώσω ένα extra κομμάτι δουλειάς στο net που με τις ανάλογες κινήσεις όταν θα έρθει ο καιρός να εργαστώ θα μου αποφέρει 300-400 ευρώ το μήνα επιπρόσθετα, γιατί κακά τα ψέματα με 700 ευρώ κανείς δεν βγαίνει...
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 07.06.09, 12:32 am

michael92 έγραψε:
cOzAtS έγραψε:

Δεν έχεις άδικο, αλλά στο net βρίσκεις γραφίστες και με 69 και με 49 δολλάρια δυστυχώς, αυτός είναι και ο λόγος που ξεκίνησα με τιμές στα 15 δολλάρια μέχρι να αποκτήσω μια α εμπειρία και από πρώτη Ιουλίου θα το πάω στα 29 δολλάρια για ένα χρόνο. Δεν πιστεύω ότι έχω κάνει ζημιά σε γραφίστες μιας και σε εμένα απευθύνονται κυρίως άτομα που είτε θα βάζαν κάτι τζάμπα ή αν δεν τα είχα τόσο φθηνά δεν θα ασχολόντουσαν να αποκτήσουν μια καλύτερη εταιρική ταυτότητα, δεν είναι τυχαίο που το 80% των λογοτύπων που σχεδιάζω αφορούν websites. Ζημιά κάνουν τα ντροπιαστικά κατ εμέ site του στυλ Logotournament που έχωντας χαμηλές τιμές κυριολεκτικά εξευτελίζουν έμπειρους designer να παλέψουν για να κερδίσουν 250-400 ψωροδολλάρια. Προτιμώ να κάνω 30 δουλειές του 10ευρου παρά 30 δουλειές εκ των οποίων η μία θα πιάσει 300 ευρώ και οι άλλες 0! Άσχετα που έχω παρατηρήσει ότι ο μέσος όρος ευρώ/ώρα που βγαίνει από τις δουλειές μου δεν πέφτει κάτω από τα 3.4 ευρώ ακόμα και με δουλειές του 10ευρου, άλλες δουλειές με απαιτιτικούς πελάτες θα πάρουν 5-6 ώρες και άλλες σπάνια βέβαια ίσως και μόνο 2. Έχω φροντίσει να τους παρουσίαζω 4 concept ώστε να βρουν κάτι που τους ταιριάζει ανάμεσα σε αυτά και να μην χρειαστούν να γίνουν πολλές αλλαγές.
---------------
Πάντως Εύα που είσαι φοιτήτρια μην χρεώσεις κάτω από 50 ευρώ και προς θεού μην κάνεις τίποτα δωρεάν ακόμα και αν πρόκειται για μη κερδοσκοπική οργάνωση, δεν κατάλαβα αυτοί δεν έχουν έσοδα; στο λέω εγώ που χρεώνω πάνφθηνα, το κάνω μόνο και μόνο για να αποκτήσω εμπειρία και γιατί για την ηλικία μου αρκούν αυτά που βγάζω, καθώς και για να εδραιώσω ένα extra κομμάτι δουλειάς στο net που με τις ανάλογες κινήσεις όταν θα έρθει ο καιρός να εργαστώ θα μου αποφέρει 300-400 ευρώ το μήνα επιπρόσθετα, γιατί κακά τα ψέματα με 700 ευρώ κανείς δεν βγαίνει...
Συμφωνώ σε όσα αναφέρεις για την ηλικία σου σκέφτεσαι πολύ ώριμα :clap :clap Κι εγώ για ιστοσελίδες σκεφτόμουν, σε άτομα που δε πολυνοιάζονται για το desing και θα πλήρωναν κάτι λίγα ή θα ψαχναν μια δωρεάν λύση. Τίποτα το σπουδαίο, για ν αποκτήσω λίγο πείρα. Ακόμα δεν έχω πουλήσει κάτι. Ούτε εγώ πιστεύω ότι αυτό θα κανε ζημιά κάπου, σιγά το μεγάλο πελατολόγιο που θα χα :lol:
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό cOzAtS » 07.06.09, 2:52 pm

Εύα & Michael, το σκεπτικό σας μοιάζει σωστό αλλά δεν είναι. Δε θα έρθει ποτέ η μέρα που κάποιος θα σας χρίσει "έμπειρους". Αυτό είναι κάτι που θα το καταλάβετε με τα χρόνια, Μέχρι εκείνη τη στιγμή όμως θα έχετε ήδη τοποθετήσει τον εαυτό σας στους "φθηνούς" ή ακόμα χειρότερα, όταν νιώσετε "έτοιμοι" μια άλλη εύα και ένας άλλος michael θα κάνουν το ίδιο με εσάς με αποτέλεσμα τα χρήματα να μην έρχονται. Θα έρθει η ώρα (και σας εύχομαι σύντομα) που τα 500€ απλώς δε θα σας λένε τίποτα σαν Budget, όμως λόγω της παγιωμένης κατάστασης που και εσείς δημιουργείτε στην αγορά απλώς τα πράγματα θα είναι δύσκολα. Όλοι μας υπήρξαμε νέοι στο χώρο και φαντάζομαι όλοι μας κάναμε δωρεάν ή φθηνές δουλειές, αλλά καλό θα ήταν τα πράγματα να τα διορθώνουμε και όχι να τα διαιωνίζουμε. Το οτι υπάρχουν πελάτες που δεν τους ενδιαφέρει το design ή που δεν το πληρώνουν, δεν είναι κάτι που δημιουργηθηκε τυχαία. Δημιουργήθηκε από αντίστοιχες τακτικές σαν τις δικές σας κ μάλιστα ουτε καν από νέους επαγγελματίες,αλλά από φραγκοφονιάδες παλιούς. Το οτι τα βρήκατε έτσι όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αφήσετε έτσι. Στο κάτω κάτω σε λίγα χρόνια θα ζείτε αποκλειστικά από αυτο.

Καλή και δημιουργική συνέχεια και σκεφτείτε που θέλετε να ανήκετε. Στους "φτηνούς" ή στους "καλούς". Τα χρήματα θα έρθουν....
Άβαταρ μέλους
cOzAtS
Junior Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 07.06.09, 3:29 pm

cOzAtS έγραψε:Εύα & Michael, το σκεπτικό σας μοιάζει σωστό αλλά δεν είναι. Δε θα έρθει ποτέ η μέρα που κάποιος θα σας χρίσει "έμπειρους". Αυτό είναι κάτι που θα το καταλάβετε με τα χρόνια, Μέχρι εκείνη τη στιγμή όμως θα έχετε ήδη τοποθετήσει τον εαυτό σας στους "φθηνούς" ή ακόμα χειρότερα, όταν νιώσετε "έτοιμοι" μια άλλη εύα και ένας άλλος michael θα κάνουν το ίδιο με εσάς με αποτέλεσμα τα χρήματα να μην έρχονται. Θα έρθει η ώρα (και σας εύχομαι σύντομα) που τα 500€ απλώς δε θα σας λένε τίποτα σαν Budget, όμως λόγω της παγιωμένης κατάστασης που και εσείς δημιουργείτε στην αγορά απλώς τα πράγματα θα είναι δύσκολα. Όλοι μας υπήρξαμε νέοι στο χώρο και φαντάζομαι όλοι μας κάναμε δωρεάν ή φθηνές δουλειές, αλλά καλό θα ήταν τα πράγματα να τα διορθώνουμε και όχι να τα διαιωνίζουμε. Το οτι υπάρχουν πελάτες που δεν τους ενδιαφέρει το design ή που δεν το πληρώνουν, δεν είναι κάτι που δημιουργηθηκε τυχαία. Δημιουργήθηκε από αντίστοιχες τακτικές σαν τις δικές σας κ μάλιστα ουτε καν από νέους επαγγελματίες,αλλά από φραγκοφονιάδες παλιούς. Το οτι τα βρήκατε έτσι όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αφήσετε έτσι. Στο κάτω κάτω σε λίγα χρόνια θα ζείτε αποκλειστικά από αυτο.

Καλή και δημιουργική συνέχεια και σκεφτείτε που θέλετε να ανήκετε. Στους "φτηνούς" ή στους "καλούς". Τα χρήματα θα έρθουν....

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι έπρεπε να ξεκινήσω με φθηνές τιμές για να κάνω ένα καλό portfolio και σιγά σιγά θα αυξάνω τις τιμές. Πάντα θα υπάρχουν φθηνές και ακριβές καθώς και δωρεάν λύσεις και πάντα target groups και για τις δύο πλευρές όχι μόνο στο design αλλά σε όλους τους τομείς. Ξέρω ότι έχεις δίκιο, αλλά όντας ανασφαλής δεν νομίζω ότι θα με εμπιστευόταν κάποιος με σχεδόν άδειο portfolio για επαγγελματική δουλειά και με το δίκιο του. Δεν με βλέπω ως έμπειρο ή άπειρο, φθηνό ή ακριβό designer αλλά ως εξελισσόμενο, κάθε δουλειά σε κάνει πιο έμπειρο, κάθε σελίδα που διαβάζεις ακόμα περισσότερο, κάθε thread σε αυτό το forum το ίδιο. Δεν υπάρχει ταμπέλα του έμπειρου ή αρχάριου designer αλλά του σωστού που εξελίσσεται με βάση τις δυνατότητες του και τις απαιτήσεις της εποχής, εξ άλλου το design έχει αλλάξει δραματικά τα τελευταία χρόνια και συνεχίζει να εξελίσσεται, υπέροχες δουλειές του 60 και του 70 απλά δεν έχουν θέση στην σύγχρονη κοινωνία, το design και ο χώρος της πληροφορικής είναι εργασίες που απαιτείται διά βίου εκπαίδευση. Τέλος όταν εμφανιστούν ένας άλλος Μιχάλης ή Εύα ή ένα άλλο παιδί στην ηλικία μου (δεν θυμάμαι ποιος χρήστης είναι) εμείς θα έχουμε περάσει σε άλλο επίπεδο και στην ουσία θα παραχωρούμε τις παλιές μας θέσεις σε αυτούς ώστε να μπορέσουν και αυτοί με τη σειρά τους να εξελιχτούν. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις συμβουλές σου :)
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 07.06.09, 7:54 pm

cOzAtS έγραψε:Εύα & Michael, το σκεπτικό σας μοιάζει σωστό αλλά δεν είναι. Δε θα έρθει ποτέ η μέρα που κάποιος θα σας χρίσει "έμπειρους". Αυτό είναι κάτι που θα το καταλάβετε με τα χρόνια, Μέχρι εκείνη τη στιγμή όμως θα έχετε ήδη τοποθετήσει τον εαυτό σας στους "φθηνούς" ή ακόμα χειρότερα, όταν νιώσετε "έτοιμοι" μια άλλη εύα και ένας άλλος michael θα κάνουν το ίδιο με εσάς με αποτέλεσμα τα χρήματα να μην έρχονται. Θα έρθει η ώρα (και σας εύχομαι σύντομα) που τα 500€ απλώς δε θα σας λένε τίποτα σαν Budget, όμως λόγω της παγιωμένης κατάστασης που και εσείς δημιουργείτε στην αγορά απλώς τα πράγματα θα είναι δύσκολα. Όλοι μας υπήρξαμε νέοι στο χώρο και φαντάζομαι όλοι μας κάναμε δωρεάν ή φθηνές δουλειές, αλλά καλό θα ήταν τα πράγματα να τα διορθώνουμε και όχι να τα διαιωνίζουμε. Το οτι υπάρχουν πελάτες που δεν τους ενδιαφέρει το design ή που δεν το πληρώνουν, δεν είναι κάτι που δημιουργηθηκε τυχαία. Δημιουργήθηκε από αντίστοιχες τακτικές σαν τις δικές σας κ μάλιστα ουτε καν από νέους επαγγελματίες,αλλά από φραγκοφονιάδες παλιούς. Το οτι τα βρήκατε έτσι όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να τα αφήσετε έτσι. Στο κάτω κάτω σε λίγα χρόνια θα ζείτε αποκλειστικά από αυτο.

Δεν υπάρχουν ''φθηνοί'' γραφίστες... Υπάρχουν αυτοί που εξελίσσονται και επικρατούν κι αυτοί που κρίνουν τους υπόλοιπους... Δε περιμένουμε να μας χρίσουν έμπειρους, η εμπειρία θα έρθει μέσα από την προσπάθεια και την εργασία μας... Η αγορά δημιουργείται από το κεφάλαιο ούτε από τους σπουδαστές ούτε από τους νέους γραφίστες που αναζητούν μια θέση εργασίας. Το ότι κάποιος δεν ενδιαφέρεται για το design είναι θέμα προσωπικής επιλογής δεν του καθορίζουμε εμείς την αισθητική του και ναι τις ανάγκες της επιχείρησης του θα τις καλύψει ακόμα κι αν δεν υπήρχαμε ''εμείς'' αν δε θέλει γραφίστα δε θα απευθυνθεί σε γραφίστα ποτέ. Δε βάζω σε ταμπέλες τους ανθρώπους πόσο μάλλον σε νέα παιδιά που μόλις κάνουν τα πρώτα τους βήματα... Η συμπεριφορά των παλιότερων πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή...
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό prop4g4nd4 » 07.06.09, 11:05 pm

Τα τελευταία posts σας παιδιά (Εύα κ Michael92) είναι επιεικώς αποκαρδιωτικά.
Μια στοιχειώδης αφετηρία σ'αυτή τη συζήτηση θα ήταν να καταλάβετε πόσο δυσανάλογο
είναι το νεαρόν της εμπειρίας σας με τα συμπεράσματα που βγάζετε, και εν γένει με τον
τρόπο που σκέφτεστε. Αν θεωρείτε εαυτούς ανοιχτούς σε κάποια συμβουλή, αυτή θα ήταν
να αναθεωρήσετε τις προτεραιότητες που (δείχνετε ότι) έχετε για αυτό που κάνετε ή θέλετε
να κάνετε (και να ΑΓΑΠΑΤΕ πρωτίστως), και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν στην ώρα τους.
i can remember when the air was clean and sex was dirty.

http://www.prop4g4nd4.com
Άβαταρ μέλους
prop4g4nd4
Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 07.06.09, 11:19 pm

prop4g4nd4 έγραψε:Τα τελευταία posts σας παιδιά (Εύα κ Michael92) είναι επιεικώς αποκαρδιωτικά.
Μια στοιχειώδης αφετηρία σ'αυτή τη συζήτηση θα ήταν να καταλάβετε πόσο δυσανάλογο
είναι το νεαρόν της εμπειρίας σας με τα συμπεράσματα που βγάζετε, και εν γένει με τον
τρόπο που σκέφτεστε. Αν θεωρείτε εαυτούς ανοιχτούς σε κάποια συμβουλή, αυτή θα ήταν
να αναθεωρήσετε τις προτεραιότητες που (δείχνετε ότι) έχετε για αυτό που κάνετε ή θέλετε
να κάνετε (και να ΑΓΑΠΑΤΕ πρωτίστως), και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν στην ώρα τους.

Μη τα διαβάζεις... Αν δε σ' αρέσει κάτι αδιαφορείς... Όπως αδιαφορώ και γω και κρατάω μόνο τα θετικά. Δικαίωμα μου η σκέψη μου και η άποψη μου...
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό cookie » 08.06.09, 1:52 am

Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, τι διαβάζω στα τελευταία posts?
Δουλειές με 10 ευρώ? Και αν δεν μας αρέσει να μην διαβάζουμε κιόλας???? :shock:
Και μετά αναρωτιόμαστε από που έχουν αποκτήσει θράσος οι πελάτες και ακούμε τα απίστευτα καθημερινά... :wall
Τι να πω...
Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι για την εμπειρία ή για την τέχνη, ας το κάνει δωρεάν και για τον εαυτό του να το δείχνει και να το καμαρώνει.
Όχι να ##### την αγορά με τιμές ξεφτίλας.!
Δεν θέλω να φανώ επιθετική αλλά αυτή η λογική μόνο άσχημα αποτελέσματα φέρνει...
Άβαταρ μέλους
cookie
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 08.06.09, 1:54 am

prop4g4nd4 έγραψε:Τα τελευταία posts σας παιδιά (Εύα κ Michael92) είναι επιεικώς αποκαρδιωτικά.

Αποκαρδιωτικά?? Άλλη λέξη μου έρχεται στο μυαλό αλλά δεν επιτρέπεται να την πω...

Εύα έγραψε:Δεν υπάρχουν ''φθηνοί'' γραφίστες... Υπάρχουν αυτοί που εξελίσσονται και επικρατούν κι αυτοί που κρίνουν τους υπόλοιπους... Δε περιμένουμε να μας χρίσουν έμπειρους, η εμπειρία θα έρθει μέσα από την προσπάθεια και την εργασία μας... Η αγορά δημιουργείται από το κεφάλαιο ούτε από τους σπουδαστές ούτε από τους νέους γραφίστες που αναζητούν μια θέση εργασίας. Το ότι κάποιος δεν ενδιαφέρεται για το design είναι θέμα προσωπικής επιλογής δεν του καθορίζουμε εμείς την αισθητική του και ναι τις ανάγκες της επιχείρησης του θα τις καλύψει ακόμα κι αν δεν υπήρχαμε ''εμείς'' αν δε θέλει γραφίστα δε θα απευθυνθεί σε γραφίστα ποτέ. Δε βάζω σε ταμπέλες τους ανθρώπους πόσο μάλλον σε νέα παιδιά που μόλις κάνουν τα πρώτα τους βήματα... Η συμπεριφορά των παλιότερων πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή...

Καλή μου Εύα... Το πόσο λάθος είσαι δε θα μπω καν στον κόπο να στο εξηγήσω μιας και προφανώς είσαι πολύ μικρή για να καταλάβεις πόσο έξω πέφτεις... Αυτό που θα σου υπενθυμίσω, είναι οτι είσαι μια φοιτήτρια και συνομιλείς με επαγγελματίες. Από θέμα στατιστικής να το δούμε, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να ξέρεις καλύτερα το πως λειτουργεί η αγορά και ο χώρος, σε σχέση με έναν επαγγελματία... Έχεις κάποιες απόψεις και καλά κάνεις και τις έχεις, αλλά από εκεί και πέρα, πρέπει να θυμάσαι πως είναι απόψεις ενός ατόμου άπειρου στον χώρο εργασίας και καλό θα ήταν να ακούσεις και αυτούς που ξέρουν καλύτερα, πριν πάρεις μια τόσο δογματική στάση στο topic.
Επίσης, να θυμάσαι πως τελειώνοντας μια σχολή, ακόμα χειρότερα ένα ΙΕΚ (κι εγώ ΙΕΚ τέλειωσα) και τρισχειρότερα ένα δημόσιο ΙΕΚ, δε σε κάνει γραφίστα. Έχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να μάθεις ακόμα... Το σημαντικότερο είναι η συμπεριφορά επαγγελματία... Δε στο διδάσκει κανείς... Το βρίσκεις στην πορεία. Ή γίνεσαι ο γραφίστας που κάνει μια καταχώρηση με 30€, ή με 500€... Τι νομίζεις πως ανεβαίνεις κατηγορίες?? Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα...

Εύα έγραψε:Το ότι κάποιος δεν ενδιαφέρεται για το design είναι θέμα προσωπικής επιλογής δεν του καθορίζουμε εμείς την αισθητική του και ναι τις ανάγκες της επιχείρησης του θα τις καλύψει ακόμα κι αν δεν υπήρχαμε ''εμείς'' αν δε θέλει γραφίστα δε θα απευθυνθεί σε γραφίστα ποτέ.

Την αισθητική του πελάτη είναι στο χέρι μας να την καθορίσουμε. Αυτό δείχνει και πόσο καλός είσαι στο να πουλήσεις τη δουλειά σου. Και ναι βρε Εύα, τώρα ο πελάτης καλύπτει τις ανάγκες του με εσένα που του κάνεις τζάμπα τη δουλειά, αύριο με την επόμενη Εύα που θα του τα κάνει τζάμπα. Εσύ περιμένεις να έρθει η πολυεθνική να της κάνεις δουλειά??? Αυτοί μόνο χρειάζονται γραφίστα? Είναι πασιφανές οτι δεν έχεις καταλάβει τίποτα για το επάγγελμα που σπουδάζεις... Μήπως πιστεύεις οτι θα τελειώσεις τη σχολή, θα πας να δουλέψεις σε μια σούπερ ουάου διαφημιστική, όπου θα κλείνεσαι σε ένα δωμάτιο και θα σχεδιάζεις σούπερ ουάου μαμάτες μακέτες τις οποίες θα έρχεται να δει ο σούπερ ουάου πελάτης του οποίου η αισθητική είναι ακριβώς ίδια με τη δική σου, θα βλέπει τη δουλειά σου και αφού κατουρηθεί από τη χαρά του θα σου τα σκάει χοντρά? Wake up and smell the roses... :snooty :naughty

Εύα έγραψε:Η συμπεριφορά των παλιότερων πρέπει να είναι παράδειγμα προς μίμηση και όχι προς αποφυγή...

ΤΙ? Νομίζω πως πρέπει καλύτερα να βλέπουμε πρώτα ποια ήταν αυτή η συμπεριφορά και τι αποτελέσματα είχε... Εκτός κι αν απλά ακολουθούμε σαν πρόβατα...

Τέλος να πω στον michael οτι, ναι εξελισσόμαστε, ναι πρέπει να έχεις ένα portfolio, όχι δεν είπε κανείς οτι αυτό θα το αποκτήσεις κάνοντας τζάμπα δουλειές... Ποιός σου είπε οτι τελειώνοντας τη σχολή θα πρέπει να είσαι έτοιμος να γίνεις freelance designer? Θεωρώ πως είναι αδύνατο κάτι τέτοιο... Η εξέλιξη γίνεται με βήματα... Τη μια μέρα στο λύκειο την άλλη μέρα ανεξάρτητος γραφίστας? Πώς? Χωρίς να πας να κάνεις πρακτική όπου θα φτιάχνεις καφέδες? Χωρίς να δουλέψεις σε ένα τυπογραφείο για να μάθεις στοιχειώδη πράγματα? Χωρίς να περάσεις από μια διαφημιστική από όπου θα μάθεις πράγματα από έμπειρους γραφίστες? Και δεν είναι τίποτα από αυτά υποτιμητικό. Είναι εμπειρία και γνώση. Ναι ακόμα και οι καφέδες. Μια από τις καλύτερες γραφίστριες που ξέρω προσωπικά, μου είχε πει πως πριν ανοίξει το δημιουργικό γραφείο που είχε, είχε κάνει δεκάδες άσχετες δουλειές. Μέχρι και φυλλάδια στο δρόμο μοίραζε, αλλά ακόμα κι αυτό της έδωσε εφόδια... Είναι καλό να είσαι αισιόδοξος για την πορεία σου, αλλά καλό είναι να έχουμε και λίγο ρεαλισμό... Αλλιώς η προσγείωση θα είναι απότομη... Η αγορά εργασίας δεν είναι έτσι όπως τη φαντάζεσαι...

Αυτά, με κάθε φιλική (και συμβουλευτική)διάθεση :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό cookie » 08.06.09, 2:02 am

spyros_1

+1
Άβαταρ μέλους
cookie
Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 11:35 am

Κι επειδή συνομιλώ με επαγγελματίες πρέπει να μου επιτεθείτε όλοι μαζί? :lol: Δεν απευθύνθηκα σε σας προσωπικά...Μία ερώτηση έκανα σε άλλο μέλος. Η οποία δεν αφορούσε ούτε πρόσβαλλε κανέναν... Το forum υποτίθεται ότι είναι μέρος ανταλλαγής απόψεων. Αλλά έχω παρατηρήσει ότι μόνο αυτό δε γίνεται... Προσπαθεί ο καθένας να βρει τρόπο να την πει στον άλλο. Κι αφού είναι τόσο καλοπροαίρετες οι συμβουλές σας ας τις στέλνατε με προσωπικό μήνυμα... Το να γεμίζει ολόκληρο θέμα με το να βγάζετε συμπεράσματα με το τι είμαι και τι όχι απ' τη στιγμή που δε με γνωρίζετε νομίζω ότι χαλάει το όμορφο κλίμα και δεν προάγει την υγιή ανταλλαγή απόψεων...
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Re:

Δημοσίευσηαπό Alice Psarouda » 08.06.09, 11:42 am

Καλώς ήρθες στο vcdc και εγώ καινούργια είμαι εδώ.
Θα σου πω κάτι το οποίο δεν πρεπει να το πάρεις στραβά , (εγώ όταν μου το είπαν παρεξηγήθηκα τώρα όμως θεωρώ ότι ήταν μια πολύ σημαντική κουβέντα.)το ότι ξέρεις photoshop και illustrator δεν σημαίνει ότι είσαι και γραφίστας, photoshop γνωρίζουν και οι μπάτσοι η γραφιστική είναι αλλού, η γραφιστική είναι και χωρίς το photoshop (λογικά το έχεις μάθει στη σχολή σου). ο φίλος που λέει ότι είναι καψούρα έχει δίκιο ΑΠΟΛΥΤΟ!!!! εάν σκεφτείς το χρήμα και μόνο θα απογοητευθείς και θα πέσει η δημιουργικότητα σου! Ακριβώς όπως γίνεται σε όλες τις δουλειές
Αυτή τη συμβουλή έχω να σου δώσω!!!!! :dance
Δεν υπάρχει!
Alice Psarouda
Senior Member

Δημοσίευσηαπό cookie » 08.06.09, 11:57 am

Κανείς δεν έχει καμία διάθεση επίθεσης καταρχάς.
Και έχω βαρεθεί λίγο να το ακούω ότι όποιος υποστηρίζει το σωστό είναι ο κακιασμένος που δεν χωνεύει τα παιδιά που ξεκινούν τώρα να ασχολούνται. Γιατί δεν είναι καθόλου έτσι.
Εύα, με όλη την καλή διάθεση, αυτό που λες ότι αν δεν μας αρέσει να μην το διαβάζουμε απλά δεν παίζει. Είσαι σε ένα forum που υπάρχουν ΚΑΙ επαγγελματίες (και ελπίζω κυρίως επαγγελματίες). Όταν λοιπόν παρακολουθούμε μια ανταλλαγή posts με επαγγελματικά αντιδεοντολογικο περιεχομενο (και είμαι σίγουρη ότι δεν είχες την πρόθεση γιατί δεν το είχες σκεφτεί έτσι, αλλά έτσι ΕΙΝΑΙ, πως να το κάνουμε!), λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις.
Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις.
Δηλαδή αν εσυ παρακολουθούσες κάπου ένα διάλογο που σε θίγει προσωπικά κ επαγγελματικά δεν θα είχες αντιδράσει??
Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνετε ότι μ αυτα και μ αυτά πάει η αγορά κατα διαόλου? όταν θα πάτε μετά να πιάσετε δουλειά, και θα πρέπει με τα χρήματα που θα παίρνετε να ζήσετε και όχι απλά να συμπληρωθεί το χατζηρλίκι, και δεν σας πληρώνει κανείς τι θα κάνετε?
Αν σου πει ο πελάτης ή ο εργοδότης, α, οκ πάρε 50 ευρώ και πολλά σου είναι, ποιός θα φταίει, αυτός που είναι τσίπης ή εμείς που θα έχουμε υποβιβάσει και υποτιμήσει το επάγγελμά μας και την προσωπική μας εργασία?
:roll:
Άβαταρ μέλους
cookie
Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 12:16 pm

cookie έγραψε:Ρε παιδιά συγνώμη κιόλας, τι διαβάζω στα τελευταία posts?
Δουλειές με 10 ευρώ? Και αν δεν μας αρέσει να μην διαβάζουμε κιόλας???? :shock:
Και μετά αναρωτιόμαστε από που έχουν αποκτήσει θράσος οι πελάτες και ακούμε τα απίστευτα καθημερινά... :wall
Τι να πω...
Αν κάποιος θέλει να κάνει κάτι για την εμπειρία ή για την τέχνη, ας το κάνει δωρεάν και για τον εαυτό του να το δείχνει και να το καμαρώνει.
Όχι να ##### την αγορά με τιμές ξεφτίλας.!
Δεν θέλω να φανώ επιθετική αλλά αυτή η λογική μόνο άσχημα αποτελέσματα φέρνει...

Υπάρχει ιστοσελίδα (δε θα αναφέρω ποια) που πουλάει και με 5 ευρώ... Αν δε μ αρέσει δε μπαίνω να κοιτάξω τι πουλάει... Το να κάθομαι να γκρινιάζω δεν οδηγεί κάπου... Ότι πληρώνει παίρνει κανείς. Η δική σου δουλειά αν κάνει 600 ευρώ θα καλύπτει συγκεκριμένες ανάγκες-απαιτήσεις κι ο άλλος θα πληρώσει 600 ευρώ γιατί θέλει το καλύτερο και θα περιλαμβάνει από κάρτα μέχρι συσκευασία πχ. Το να πάρει ο άλλος μια εικόνα 5 ευρώ τι θα την κάνει αν χρειαστεί εταιρική ταυτότητα? Θα την κολλάει όπου να ναι και θα την τυπώνει μόνος του? :D :D :D Κάποιος δε πρέπει να επιμεληθεί την κάρτα, το επιστολόχαρτο, το φάκελο κι ότι έχει σχέση με την τυπογραφία κλπ? Δηλαδή αν βγει ο τάδε και πουλάει μια εικόνα σε χαμηλή τιμή πέρα από το να πάρει να τη βάλει στην ιστοσελίδα του ο ''πελάτης'' τι άλλο θα την κάνει??? :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων