Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 12:28 pm

cookie έγραψε:Κανείς δεν έχει καμία διάθεση επίθεσης καταρχάς.
Και έχω βαρεθεί λίγο να το ακούω ότι όποιος υποστηρίζει το σωστό είναι ο κακιασμένος που δεν χωνεύει τα παιδιά που ξεκινούν τώρα να ασχολούνται. Γιατί δεν είναι καθόλου έτσι.
Εύα, με όλη την καλή διάθεση, αυτό που λες ότι αν δεν μας αρέσει να μην το διαβάζουμε απλά δεν παίζει. Είσαι σε ένα forum που υπάρχουν ΚΑΙ επαγγελματίες (και ελπίζω κυρίως επαγγελματίες). Όταν λοιπόν παρακολουθούμε μια ανταλλαγή posts με επαγγελματικά αντιδεοντολογικο περιεχομενο (και είμαι σίγουρη ότι δεν είχες την πρόθεση γιατί δεν το είχες σκεφτεί έτσι, αλλά έτσι ΕΙΝΑΙ, πως να το κάνουμε!), λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις.
Δεν ξέρω αν το καταλαβαίνεις.
Δηλαδή αν εσυ παρακολουθούσες κάπου ένα διάλογο που σε θίγει προσωπικά κ επαγγελματικά δεν θα είχες αντιδράσει??
Ρε παιδιά δεν καταλαβαίνετε ότι μ αυτα και μ αυτά πάει η αγορά κατα διαόλου? όταν θα πάτε μετά να πιάσετε δουλειά, και θα πρέπει με τα χρήματα που θα παίρνετε να ζήσετε και όχι απλά να συμπληρωθεί το χατζηρλίκι, και δεν σας πληρώνει κανείς τι θα κάνετε?
Αν σου πει ο πελάτης ή ο εργοδότης, α, οκ πάρε 50 ευρώ και πολλά σου είναι, ποιός θα φταίει, αυτός που είναι τσίπης ή εμείς που θα έχουμε υποβιβάσει και υποτιμήσει το επάγγελμά μας και την προσωπική μας εργασία?
:roll:

Αντιδεολογικό? :shock: Δεν είχα αυτήν την πρόθεση. Ούτε βέβαια θα έθιγα άλλους. Δε θα το έκανα ποτέ, δεν είναι στο χαρακτήρα μου... Απ την άλλη όμως ένας σπουδαστής δε συγκρίνεται με σας.Πέρα από το να φτιάξει μια εικόνα για να συμπληρώσει τα έξοδα της σχολής του (τι να συμπληρώσει δηλαδή αφού είναι πάρα πολλα...) δε μπορεί να δώσει μια ολοκληρωμένη επαγγελματική δουλειά κάπου...
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Re: Re:

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 12:32 pm

Alice Psarouda έγραψε:Καλώς ήρθες στο vcdc και εγώ καινούργια είμαι εδώ.
Θα σου πω κάτι το οποίο δεν πρεπει να το πάρεις στραβά , (εγώ όταν μου το είπαν παρεξηγήθηκα τώρα όμως θεωρώ ότι ήταν μια πολύ σημαντική κουβέντα.)το ότι ξέρεις photoshop και illustrator δεν σημαίνει ότι είσαι και γραφίστας, photoshop γνωρίζουν και οι μπάτσοι η γραφιστική είναι αλλού, η γραφιστική είναι και χωρίς το photoshop (λογικά το έχεις μάθει στη σχολή σου). ο φίλος που λέει ότι είναι καψούρα έχει δίκιο ΑΠΟΛΥΤΟ!!!! εάν σκεφτείς το χρήμα και μόνο θα απογοητευθείς και θα πέσει η δημιουργικότητα σου! Ακριβώς όπως γίνεται σε όλες τις δουλειές
Αυτή τη συμβουλή έχω να σου δώσω!!!!! :dance

Συμφωνώ :clap
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό cookie » 08.06.09, 12:42 pm

Είμαι σίγουρη ότι δεν είχες τέτοια πρόθεση, γι αυτό στο εξηγώ αναλυτικά πώς το καταλαβαίνω αυτο.
Επίσης για να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ουσιαστικά αυτή τη στιγμή δεν απευθύνομαι τόσο προσωπικά ούτε στην Εύα, ούτε στον Michael, ουσιαστικά το λέω για οποιονδήποτε συμφωνεί μαζί τους.
Κι εγω συμφωνώ ότι ο σπουδαστής-μαθητευόμενος-μαθητής ή έστω χομπίστας μπορεί να ζητήσει λιγότερα χρήματα, ειδικά απ τη στιγμή που ο ίδιος αναφέρει ότι δεν πιστεύει ότι η δουλειά του είναι τόσο άρτια ωστε να πληρωθεί εξίσου με τον επαγγελματία, αλλά πρέπει να υπάρχει κι ένα όριο.

Λογότυπο 25 ευρώ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, τι να κάνουμε, πόσες φορές να το πω.

Εύα αν εννοεις εικονογραφίσεις τύπου istock, η λογική είναι λίγο διαφορετική. Αλλά και πάλι το istock είναι istock, προσφέρει κάτι πολύ συγκεκριμένο. δεν έχω δει δουλειά σου, κ δεν ξέρω σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. Eννοείς για εικονογράφηση ή σύνθεση στο photoshop?

Michael, αναλογείς χρέωση 3.5 ευρώ την ώρα? Αν μοίράζεις φυλλάδια πιο πολλά δίνουν...
Άβαταρ μέλους
cookie
Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 1:13 pm

Ναι istock. Εικονογράφηση, corel-illustrator. Δεν έχω ακόμα portfolio σε ιστοσελίδα. Μόλις μπορέσω θα φτιάξω. :)
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 08.06.09, 1:37 pm

Κάθε δουλειά που φεύγει απο την αγορά και την κάνει τζάμπα, η σχεδόν, είναι μείον στους μελλοντικούς μισθούς και τιμολογήσεις που θα θέλετε να κάνετε...

Αυτοι οι οποίοι θέλουν τζάμπα δουλειά να την κανουν με clip arts.

Και σε όσους νέους συναδέλφους λείπει πείρα, μπορούν να ζητήσουν να συνεργαστούν σε κάποιο γραφείο για να την αποκτήσουν. :D
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 2:31 pm

zoridesign έγραψε:Κάθε δουλειά που φεύγει απο την αγορά και την κάνει τζάμπα, η σχεδόν, είναι μείον στους μελλοντικούς μισθούς και τιμολογήσεις που θα θέλετε να κάνετε...

Αυτοι οι οποίοι θέλουν τζάμπα δουλειά να την κανουν με clip arts.

Και σε όσους νέους συναδέλφους λείπει πείρα, μπορούν να ζητήσουν να συνεργαστούν σε κάποιο γραφείο για να την αποκτήσουν. :D

Εμείς θα ζητήσουμε αυτοί θα μας πάρουν? :think :lol:
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 08.06.09, 3:09 pm

Κανεις δεν ειπε πως η δουλεια ειναι ευκολη ουτε για εμας που είμαστε παλιότεροι, ούτε για εσάς που είστε νεότεροι.

Κουράγιο και επιμονή σε όλους μας.
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 08.06.09, 3:32 pm

Και άλλα μέλη αλλά και εγώ τα έχουμε γράψει πολλές φορές, αλλά τελικά δεν αλλάζει τίποτα... :(

1. Η γνώση χειρισμού προγραμμάτων δε σε κάνει γραφίστα!
Σε κάνει χειριστή προγραμμάτων.

2. Οι χαμηλές τιμές, απλά καταστρέφουν το επάγγελμα.
Για τους μεγαλύτερους (σε ηλικία και εμπείρια) άμεσα, για τους μικρότερους, στο μέλλον.
Όταν αυτό γίνει συνείδηση, θα έχουμε κάνει ένα βήμα μπροστά σαν κλάδος.

3. Η σύλληψη ενός σχεδίου είναι το πρώτο βήμα.
Από εκεί και πέρα, υπάρχουν ένα σωρό τεχνικά θέματα που κάθε σχεδιαστής οφείλει να γνωρίζει, ώστε να προσφέρει ολοκληρωμένη δουλειά στον πελάτη.
Είναι και αυτό μέρος της εργασίας μας, οπότε, αν δεν το προσφέρουμε, απλά δεν ικανοποιούμε τον πελάτη.
Και αυτό θα το βρούμε μπροστά μας, αργά ή γρήγορα.

Π.χ., michael92 τα σήματα που παρουσιάζεις στο deviantart, συμφωνώ ότι έχουν εικαστικό ενδιαφέρον, αλλά περίπου τα μισά (με μια πρόχειρη ματιά), έχουν ήδη πρόβλημα εφαρμογών, στο τεχνικό κομμάτι.
Θεωρείς ότι αυτό είναι υπηρεσία προς τον εκάστοτε πελάτη σου?

4. Το συμπλήρωμα του εισοδήματος για σπουδές είναι σπουδαίο και σημαντικό πράγμα!
Αν όμως αυτό σημαίνει ότι τσακίζουμε τις αμοιβές μας και κατ' επέκταση τον κλάδο, τότε είμαι εκ διαμέτρου αντίθετος.
Όταν ξεκίνησα τη σχολή, εγώ και άλλοι 2 κάναμε εξωτερικές εργασίες, ένας ακόμα ήταν βοηθός λογιστή και αρκετοί-ές άλλοι-ες σε άσχετες εργασίες.
Στο δεύτερο έτος, έπιασα δουλειά σε μια μικρή διαφημιστική ως ασκούμενος.
Εκεί έμαθα και τα πρώτα "τερτίπια" της δουλειάς, μέσα από την "ασφάλεια" ότι τα λάθη τα πληρώνει ο εργοδότης και όχι εγώ ή ο πελάτης.

Από εκεί και πέρα, πέρασαν πολλά χρόνια πριν αναλάβω κάτι δικό μου και έχοντας αρκετή εμπειρία ώστε να ολοκληρώσω την εργασία που ανάλαβα.

5. Χωρίς να επεκταθώ, θα αναφέρω το θέμα της νομιμότητας.
Χωρίς δελτία παροχής υπηρεσιών, χωρίς έξοδα, χωρίς άδειες χρήσης λογισμικού είναι εύκολο να είσαι φτηνός στις αμοιβές.
Όταν -αν- έρθουν όλα αυτά, ποιός μπορεί να δικαιολογήσει στους πελάτες του μια αύξηση αμοιβών της τάξης του 500 ή και 1000% ?
Γιατί τέτοιες αυξήσεις θα χρειαστούν για να στηριχτεί ένα δημιουργικό γραφείο.

Και αφήνω για το τέλος το ηθικό ζήτημα του θέματος.
Ασκώντας ένα κατά βάση δημιουργικό επάγγελμα, αμοιβόμαστε για την πνευματική εργασία που ασκούμε.
Πόσο θεμιτό και ηθικό είναι να κερδίζουμε χρήματα, κλέβοντας ουσιαστικά τον πνευματικό κόπο κάποιων άλλων ?

Βρε παιδιά, έλεος!
Καταλαβαίνω πολλά, ήμουν κάποτε σπουδαστής και νέος επαγγελματίας και θυμάμαι με κάθε λεπτομέρεια όσα πέρασα μέχρι τώρα!
Αλλά πρέπει να γίνει συνείδηση ότι δε μπορείτε να λέτε ότι αγαπάτε το επάγγελμα του σχεδιαστή και μετά να το αντιμετωπίζετε με τέτοια προχειρότητα και ευκαιριακά.

Ή το αγαπάτε και το παλεύετε, όσο μπορείτε και αντέχετε, ή είναι μια ευκαιρία για χαρτζηλίκι, οπότε μην παραπονιέστε να έχετε προβλήματα στα οποία οι ίδιοι συνεισφέρετε τα μέγιστα!

Καλή συνέχεια σε όλους!
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Εύα » 08.06.09, 7:57 pm

Izyrider συμφωνώ μαζί σου... :mrgreen: Γι αυτό γράφτηκα στο forum για να μαθαίνω :) :)
Άβαταρ μέλους
Εύα
Member

Δημοσίευσηαπό michael92 » 08.06.09, 8:44 pm

zoridesign έγραψε:Και σε όσους νέους συναδέλφους λείπει πείρα, μπορούν να ζητήσουν να συνεργαστούν σε κάποιο γραφείο για να την αποκτήσουν. :D

Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο αλλά στα 16 μου χλωμό...

cookie έγραψε:Michael, αναλογείς χρέωση 3.5 ευρώ την ώρα? Αν μοίράζεις φυλλάδια πιο πολλά δίνουν...

Είπα ότι δεν πέφτει η χρέωση κάτω από 3.6 ευρώ την ώρα, άλλες φορές είναι 7 άλλες 4 κλπ ανάλογα με το πλήθος των αλλαγών που ζητάει κάθε πελάτης. Όχι στα φυλλάδια δίνουν 3 ευρώ την ώρα και προσωπικά θα προτιμούσα και μίσο ευρώ να έβγαζα μέσω της γραφιστικής παρά 10 ευρώ από φυλλάδια, χωρίς να θύγω το επάγγελμα διαμοιρασμού φυλλαδίων, απλά η δημιουργηκότητα είναι κάτι που το απολαμβάνω ενώ το άλλο το βλέπω σαν αγκαρία.

cookie έγραψε:Αν σου πει ο πελάτης ή ο εργοδότης, α, οκ πάρε 50 ευρώ και πολλά σου είναι, ποιός θα φταίει, αυτός που είναι τσίπης ή εμείς που θα έχουμε υποβιβάσει και υποτιμήσει το επάγγελμά μας και την προσωπική μας εργασία?
:roll:

Εδώ έχεις δίκιο.

IzyRider έγραψε:Και άλλα μέλη αλλά και εγώ τα έχουμε γράψει πολλές φορές, αλλά τελικά δεν αλλάζει τίποτα... :(

1. Η γνώση χειρισμού προγραμμάτων δε σε κάνει γραφίστα!
Σε κάνει χειριστή προγραμμάτων.

Π.χ., michael92 τα σήματα που παρουσιάζεις στο deviantart, συμφωνώ ότι έχουν εικαστικό ενδιαφέρον, αλλά περίπου τα μισά (με μια πρόχειρη ματιά), έχουν ήδη πρόβλημα εφαρμογών, στο τεχνικό κομμάτι.
Θεωρείς ότι αυτό είναι υπηρεσία προς τον εκάστοτε πελάτη σου?

5. Χωρίς να επεκταθώ, θα αναφέρω το θέμα της νομιμότητας.
Χωρίς δελτία παροχής υπηρεσιών, χωρίς έξοδα, χωρίς άδειες χρήσης λογισμικού είναι εύκολο να είσαι φτηνός στις αμοιβές.
Όταν -αν- έρθουν όλα αυτά, ποιός μπορεί να δικαιολογήσει στους πελάτες του μια αύξηση αμοιβών της τάξης του 500 ή και 1000% ?
Γιατί τέτοιες αυξήσεις θα χρειαστούν για να στηριχτεί ένα δημιουργικό γραφείο.

Συμφωνώ στα μη quoted. Η γνώση χειρισμού προγραμμάτων δεν σε κάνει γραφίστα αλλά είναι απαραίτητη για την εργασία αυτή. Προσωπικά ξεκινάω πολλά αν όχι τα περισσότερα concepts σε sketchbook με μολύβι και χαρτί ενώ περνάω αρκετές ώρες της ημέρας ζωγραφίζωντας σε χαρτί ή στο Phothsop. Καταλαβαίνω ότι το πρόβλημα έγκειται σε αυτά που είναι πολύπλοκα, αλλά ήταν για sites τα συγκεκριμένα και μου ζήτησαν οι πελάτες να τα κάνω πιο πολύπλοκα, αν θέλετε μπορώ να σας επεξηγήσω το concept κάθεμιας από της δουλειές μου. Θεωρώ ότι προσφέρω υπηρεσίες από την στιγμή που σέβομαι τον πελάτη και αυτός μένει ικανοποιημένος με την δουλειά μου καθώς και του προσφέρω άπειρες αλλαγές ακόμα και μετά την παράδοση. Αν δεν μείνει ικανοποιημένος σε μεγάλο βαθμό θα τον αφήσω να μην με πληρώσει, φυσικά χωρίς να παραλάβει κάποιο σχέδιο. Τέλος οι αυξήσεις αυτές δεν θα γίνουν από την μία ημέρα στην άλλη αλλά σε περίοδο 5-10 χρόνων. Ξέρω ότι υποτιμάω την δουλειά μου αρκετά με τις τιμές που βάζω το χω πει πάρα πολλές φορές, δεν είμαι χαζός, όλοι όμως πρέπει να ξεκινήσουμε από κάπου, αν οι γονείς μου είχαν διαφημιστική εταιρεία, ή είχαν κάποια λεφτά να με διαφημίσουν ίσως ξεκινούσα διαφορετικά. Θα ήταν καλύτερο όμως να υπερτιμούσα την δουλειά μου; Όπως υπάρχουν ουκ ολίγοι και δεν αναφέρομαι φυσικά στα μέλη του vcdc...
~ D E S I G N N D R E A M ~
Άβαταρ μέλους
michael92
Junior Member

Δημοσίευσηαπό AlexDimi » 08.06.09, 9:57 pm

Θυμάται κανείς από τους παλιούς πώς ήταν όταν πλήρωνες κάποιον τεχνίτη για να σου δείξει τη πραγματική δουλειά και τα τερτίπια της (πριν ξεκινήσουν οι super επαγγελματικές σχόλες που χρεώνουν τα κερατά τους σήμερα στα παιδιά και τα αφήνουν στην άγνοια, αναγκάζοντάς τα να μάθουν με όποιον τρόπο μπορούν);;
Il n'y a rien en ce monde qui n'ait pas un moment decisif...
Άβαταρ μέλους
AlexDimi
Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 09.06.09, 10:42 am

Καλημέρα και από εμένα!
Διαβασα προσεκτικά ότι έχετε πει!
Θα ήθελα να πω και έγω μερικά πράγματα γιατί την Παρασκευή μου έτυχε το εξής!
Απάντηση πελάτη για logo> Είναι πάρα πολλά τα χρήματα που ζητάς θα ψάξω κανένα μικρό να μου το κάνει πιο φτηνά!!!
Κάποια στιγμή θα σας τύχει και εσάς...

Παιδάκια.. ΑΝ θελετε χαρτζιλίκι πάτε αλλού να κάνετε μ*λ*κ**ς.. από αυτό το επάγγελμα ζουν οικογένειες! και εμείς βγάλαμε τις σχολές μας δουλεύοντας αλλά δεν ξεπουλούσαμε το επάγγελμα που αργότερα ακολουθήσαμε! Εγώ συγκεκριμμένα δούλευα σε μπαρ και καφετέριες και μοίραζα φιλλάδια κλπ κλπ

Όσον αφορά την πείρα κάντε ότι έίχαμε κάνει όλοι! Δουλέψτε και δουλέψτε και βρείτε κάποιον να σας συμβουλέυει επαγγελματικά.. ΑΛΛΑ προς Θεού μην ξεπουλάτε τη δουλειά σας!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 09.06.09, 10:58 am

+1
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 09.06.09, 11:11 am

Ένας καθηγητής της σχολής μου είχε πει κάποτε ότι αν θες να παίζεις τρομπέτα πρέπει να μάθεις τις νότες και να παίζεις βάζοντας τα χείλη σου στο στώμιο... κάνεις ή δεν κάνεις τη δουλειά! Απο τη στιγμή που πληρώνεσε ΚΑΝΕΙΣ (τη δουλειά) οπότε είσαι στην αγορά και χορεύεις όπως όλοι.. καλά κακά ή άσχημα.. χορεύεις... υπάρχουν κανόνες!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 09.06.09, 12:38 pm

τιμές.

μην σκοτώνεις τις τιμές.
εάν ξεκινήσεις χαμηλά, οι πελάτες σου θα μάθουν έτσι.
Οι πελάτες σου δεν θα είναι πολλοί, με αυτούς θα δουλεύεις συχνά.

Τα λογότυπα δεν είναι γρήγορα και εύκολα. Στην ουσία έχουν πολύ μεγαλύτερη αξία από ότι νομίζουμε.
Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τα χρεώνουμε χαμηλά, και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να σπαταλάμε λιγότερο από 2 εβδομάδες για να ολοκληρώσουμε την εργασία.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 09.06.09, 12:47 pm

όπως είπε και κάποιος άλλος.. μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι! Συμφωνώ!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 09.06.09, 12:48 pm

psaRoui έγραψε:
Παιδάκια.. ΑΝ θελετε χαρτζιλίκι πάτε αλλού να κάνετε μ*λ*κ**ς.. από αυτό το επάγγελμα ζουν οικογένειες! και εμείς βγάλαμε τις σχολές μας δουλεύοντας αλλά δεν ξεπουλούσαμε το επάγγελμα που αργότερα ακολουθήσαμε! Εγώ συγκεκριμμένα δούλευα σε μπαρ και καφετέριες και μοίραζα φιλλάδια κλπ κλπ

Και λίγο ηπιότερος τόνος δεν βλάπτει.... :superman:
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 09.06.09, 12:54 pm

zoridesign έγραψε:Και λίγο ηπιότερος τόνος δεν βλάπτει.... :superman:

Σωστά! Τώρα που το ξαναδιάβασα..είναι αυστηρός!! σόρρυ για τον τόνο αλλά δεν μπορώ να ζητήσω συγνώμη για την ουσία!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Michelle » 09.06.09, 3:25 pm

psaRoui έγραψε:Παιδάκια.. ΑΝ θελετε χαρτζιλίκι πάτε αλλού να κάνετε μ*λ*κ**ς.. από αυτό το επάγγελμα ζουν οικογένειες! και εμείς βγάλαμε τις σχολές μας δουλεύοντας αλλά δεν ξεπουλούσαμε το επάγγελμα που αργότερα ακολουθήσαμε! Εγώ συγκεκριμμένα δούλευα σε μπαρ και καφετέριες και μοίραζα φιλλάδια κλπ κλπ

Όσον αφορά την πείρα κάντε ότι έίχαμε κάνει όλοι! Δουλέψτε και δουλέψτε και βρείτε κάποιον να σας συμβουλέυει επαγγελματικά.. ΑΛΛΑ προς Θεού μην ξεπουλάτε τη δουλειά σας!

Όσο "προς θεού" είναι το να μην ξεπουλάνε τη δουλειά τους, άλλο τόσο "προς θεού" είναι το να αναλώνονται στο να κάνουν άσχετα πράγματα που δεν θα τους προσφέρουν απολύτως τίποτα πέρα από ένα πενιχρό χαρτζιλίκι και μια στοιχειώδη εμπειρία του πώς είναι να εργάζεσαι. Δηλαδή για να καταλάβω, προτείνεις να σερβίρουν καφέδες και να μοιράζουν φυλλάδια για να μην σου πει εσένα ο πελάτης ότι θα πάει σε μικρό; Καλός ο αλτρουισμός, αλλά αυτό καταντάει βλακεία. Και μη μου πεις ότι εσύ το έκανες για να μην "χαλάσεις την αγορά" διότι δεν θα σε πιστέψω.

Για να μην παρεξηγθώ, συμφωνώ απόλυτα στο ότι οι τιμές που ανέφεραν είναι πολύ χαμηλές, και ότι θα έπρεπε να χρεώνουν περισσότερα. Όχι για να μην "χαλάσουν την αγορά", αλλά επειδή έτσι αδικούν τον εαυτό τους, φθείρονται ψυχολογικά και είναι δύσκολο μετά να ανεβάσουν το κασέ τους. Όπως επίσης θεωρώ καλή λύση το να εργαστούν σε κάποιο άλλο γραφείο για να αποκτήσουν εμπειρία. Όχι όμως και εργασίες ανειδίκευτου ενώ έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν πάνω σε αυτό που σπουδάζουν αποκτώντας πολύτιμη επαγγελματική εμπειρία!

Το ότι αν ακολουθήσουν τις συμβουλές μας θα οδηγήσει και στο να μην "χαλάσει η αγορά" είναι απλώς ένα side effect (το αόρατο χέρι του Adam Smith comes to mind εδώ... ;)) και είναι εντελώς ουτοπικό να το προτάσσουμε ως αυτό που θα έπρεπε να είναι ο σκοπός τους.
Άβαταρ μέλους
Michelle
Old Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 09.06.09, 3:53 pm

Michelle έγραψε:Όσο "προς θεού" είναι το να μην ξεπουλάνε τη δουλειά τους, άλλο τόσο "προς θεού" είναι το να αναλώνονται στο να κάνουν άσχετα πράγματα που δεν θα τους προσφέρουν απολύτως τίποτα πέρα από ένα πενιχρό χαρτζιλίκι και μια στοιχειώδη εμπειρία του πώς είναι να εργάζεσαι. Δηλαδή για να καταλάβω, προτείνεις να σερβίρουν καφέδες και να μοιράζουν φυλλάδια για να μην σου πει εσένα ο πελάτης ότι θα πάει σε μικρό; Καλός ο αλτρουισμός, αλλά αυτό καταντάει βλακεία. Και μη μου πεις ότι εσύ το έκανες για να μην "χαλάσεις την αγορά" διότι δεν θα σε πιστέψω..

Μάλλον εγώ δεν εκφραστηκα σωστά! Απλά ήθελα να εξηγήσω στα νεαρότερα παιδιά ότι και κάποιοι άλλοι είχαν ανάγκη να δουλεύουν όταν σπούδαζαν αλλά αυτό δεν σημαίνει να ξεπουλούν τη δουλειά τους! Εφόσον δουλεύουν στον τομέα μας μπορούν με την ίδια λογική να πληρώνονται όπως οι υπόλοιποι και να μην ξεπουλούν τη δουλειά μας! Όσον αφορά τον πελάτη που του φάνηκαν πολλά τα χρήματα δεν με νοιάζει τι θα κάνει γιατί εγώ δεν δουλεύω τσάμπα! και αυτό που θα του πρόσφερα δεν το ήθελε οπότε... άν θέλει ξεπέτα ας τη κάνει μόνος του. Θεωρώ όμως ότι ο οποιοσδήποτε κάνει αυτή τη δουλειά (την ξεπέτα με λιγότερα χρήματα για να κερδίσει πείρα ή ό,τι άλλο) κακό κάνει όχι μόνο στους υπόλοιπους αλλά και στον ίδιο! και κάποια στιγμή θα το καταλάβει με άσχημο τρόπο! (και για να μην παρεξηγηθώ.. δεν απειλώ κανένα)
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων