Νέοι Γραφίστες

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Νέοι Γραφίστες

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 09.06.09, 4:02 pm

Michelle έγραψε:Όπως επίσης θεωρώ καλή λύση το να εργαστούν σε κάποιο άλλο γραφείο για να αποκτήσουν εμπειρία. Όχι όμως και εργασίες ανειδίκευτου ενώ έχουν τη δυνατότητα να εργαστούν πάνω σε αυτό που σπουδάζουν αποκτώντας πολύτιμη επαγγελματική εμπειρία!

και είναι αρκετά γραφεία που μπορούν να βοηθήσουν στον τομέα αυτό αλλά και ατομικά κάποιοι γραφίστες! Απλά όταν μαθαίνεις δεν πληρώνεσαι αρκετά για να ζήσεις όπότε ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα κάνουν και κάτι άλλο παράλληλα με τη σχολή και την εμπειρία στη γραφιστική!
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 09.06.09, 9:00 pm

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη!

Κατ' αρχή, το το δουλειά θα κάνει ο καθένας, δεν μας πέφτει και πολύς λόγος, φτάνει να είναι νόμιμη και ηθικά αποδεκτή.
Το ηθικά όχι με τη χριστιανική έννοια, αλλά με την κοινωνιολογική, για να μην παρεξηγηθώ.
Όπως είμαι και κάθετα αντίθετος με κάθε έννοια απαγόρευσης, εφικτής ή ανέφικτης.

Από εκεί και πέρα, όταν κάποιος, ουσιαστικά ανειδίκευτος, προσφέρει υπηρεσίες ως ελεύθερος επαγγελματίας, τίθεται ένα ζήτημα, το οποίο νομίζω ότι προσπερνάμε με ιδιαίτερη ευκολία.

Τι ποιότητα υπηρεσιών προσφέρουμε στους πελάτες μας.
Αυτό θα πρέπει να αρχίσει να μας απασχολεί σαν επαγγελματικό κλάδο, εφ' όσον αυτό είναι και το πρόβλημά μας.
Θα προσπαθήσω να γίνω σαφέτερος, με τη χρήση παραδείγματος.

michael92, θα χρησιμοποιήσω το portfolio σου ως παράδειγμα.
Αν και διαφωνώ με αυτό που κάνεις και τον τρόπο που το κάνεις, εκτιμώ τη στάση σου στο forum, οπότε και θεώρησέ τα μηνύματά μου ως κουβέντα της παρέας και όχι επίθεση.

Ένα λογότυπο είναι ίσως το πιο σημαντικό κομμάτι της εφαρμοσμένης οπτικής επικοινωνίας, για πολλούς λόγους, που έχουν ειπωθεί και γραφτεί στο παρελθόν από πολλούς.

- Πρώτα παίρνεις το brief από τον πελάτη.

- Μετά κάνεις μια επικοινωνιακή έρευνα.
Πώς αντιμετώπισαν το θέμα άλλοι συνάδελφοι, τι "χρησιμοποιεί" ο ανταγωνισμός του πελάτη κ.λπ..
Αν μη τι άλλο, δε θέλεις να βρεθείς με ένα λογότυπο που είναι -ασυνείδητα ίσως- ένα κακέκτυπο ανταγωνιστή.

- Αρχίζεις και δουλεύεις αποκλειστικά σε ασπρόμαυρο.
Ο λόγος είναι ότι θα δεις τις πιθανές ατέλεις σε εφαρμογές που δεν έχουν χρώμα (μονόχρωμες καταχωρήσεις, χρυσοτυπίες, βαθυτυπίες κ.λπ.).

- Παρουσιάζεις 2-3 προσχέδια, άντε 4, πάντα σε ασπρόμαυρο.
Με τα περισσότερα, "πετυχαίνεις" 2 πράγματα:
1. Δηλώνεις ότι δε μπορείς να διαχειριστείς επικοινωνιακά το θέμα του πελάτη σου.
2. Βάζεις τον πελάτη να κάνει τη δουλειά σου, που είναι ο ορισμός της επικοινωνιακής του παρουσίας.
Εξ' άλλου, αν κάνεις 100 λογότυπα ολοκληρωμένα, θα πρέπει και να τα πληρωθείς κι' όλας! :lol:

- Από τα προσχέδια, επιλέγεται ένα, το οποίο θα προχωρήσει προς τον τελικό σχεδιασμό.

- Σε αυτό το σημείο, λαμβάνεις -προσυμφωνημένη- προκαταβολή, η οποία μπορεί να είναι και η προδηλωμένη αμοιβή σου απόρριψης.

- Ολοκληρώνεται ο τελικός σχεδιασμός του λογότυπου και γίνεται η χρωματική μελέτη, η οποία οφείλει να γίνεται για όλα τα μέσα που πιθανόν να εφαρμοστεί, από το web και την εκτύπωση, μέχρι αυτοκόλλητα για επιγραφές.

Επίσης, γίνεται και η μελέτη χρήσεων του λογότυπου.
(πού μπαίνει, πώς μπαίνει, τι "αέρα" πρέπει να έχει, χρήσεις που απαγορεύονται κ.λπ.).

- Παραδίδεται το ολοκληρωμένο λογότυπο, το οποίο κανονικά συνοδεύεται και με όλο το concept σχεδίασης, καθώς και με πληροφορίες-οδηγίες για τη χρήση του.

Μια μικρή αλλά καλή γεύση, μπορείς να πάρεις από αυτή τη συζήτηση και αυτό to PDF.

Όλα αυτά, σίγουρα παίρνουν περισσότερο από 2-3 μέρες
Μπορεί να ακούγονται δύσκολο, αλλά όταν δε γίνονται τα παραπάνω, σε αποδεκτό βαθμό, απλά δεν προσφέρουμε υπηρεσία στον πελάτη, αλλά του "μασάμε" χρήματα, άσχετα αν είναι πολλά ή λίγα!

Κλείνοντας, να διευκρινίσω κάτι, γιατί διαβάζω πράγματα που μου σηκώνεται η τρίχα.
Αν ένας σπουδαστής εργάζεται ως ασκούμενος σε κάποιο ατελιέ ή διαφημιστική, είναι καλό και μπράβο του.
Έτσι θα κάνει τις γκάφες του, θα μάθει πράγματα για τη δουλειά και θα τριφτεί μαζί της, μέσα από την ασφάλεια της εργοδοσίας.
Ένας εργοδότης που προσλαμβάνει νέους συναδέλφους το γνωρίζει αυτό, οπότε κάνει το συμβιβασμό του.

Από την άλλη, αν ένας σπουδαστής, προσπαθεί να ξεκινήσει freelance εργασία, χωρίς να έχει τα βασικά απαραίτητα εφόδια (τεχνικά και θεωρητικά), απλά κοροϊδεύει τον πελάτη του και κυρίως, βάζει υποθήκη τη μελλοντική του αξιοπιστία.
Γιατί αυτό συμβαίνει, όταν "βγαίνουν" δουλειές που είναι απαράδεκτες τεχνικά ή επικοινωνιακά.
Σε κυνηγούν στο μέλλον: "Αααα, σε αυτόν πήγες?!, Αυτός μου έκανε ένα φυλλάδιο μαύρο χάλι!"
Γιατί αυτό συμβαίνει...
Μπορεί κάποιοι πελάτες να θέλουν χαμηλές τιμές, αλλά όταν η δουλειά βγει "λάσπη", τότε θυμούνται τη "λάσπη" και όχι τη χαμηλή αμοιβή...

Σκεφτείτε το λίγο παραπάνω... :roll:

Καλή συνέχεια σε όλους! :)
Σκέψου, ΠΡΙΝ μιλήσεις... Μετά, είναι αργά...

Α! ναι... υπάρχει και το:
Οι άδειοι τενεκέδες κάνουν περισσότερο θόρυβο...
IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό billys_z » 10.06.09, 8:51 am

Τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα.
Όλα έχουν αξία ανάλογη με την διαθεσιμότητα τους. Όλα.
Εμένα η γενιά μου "1980" οι μισοί σπουδάσαν γραφιστική και οι άλλοι μισοί μάρκετιγκ, διακοσμητές και multimedia...
Μια πενταετιά αργότερα μπήκε στο παιχνίδι και το internet.
1 στους 10 πήγαινε ψυκτικός-ηλεκτρολόγος-τεχνίτης εγκαταστάσεων φυσικού αερίου και συναφή επαγγέλματα.
Για βρείτε μου φτηνό ηλεκτρολόγο.
Έστω και ένα. Έστω και πιτσιρικά. Τι? Όλοι τους είναι εξυπνότεροι από τους γραφίστες?
billys_z
Member

Δημοσίευσηαπό zoridesign » 10.06.09, 9:53 am

Δεν είναι εξυπνότεροι, αλλα κάτσε να περάσεις ηλεκτρική εκγατάσταση μόνος σου, η υδραυλικά αν τολμάς...
Ζούμε σε εποχές μάταιων επιδόσεων
Άβαταρ μέλους
zoridesign
Old Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.06.09, 10:21 am

IzyRider > ΑΥΤΟ ακριβώς! Έχεις εξαιρετικά καθαρή και δομημένη σκέψη (σε ζηλεύω) άψογη τοποθέτηση> συμφωνώ
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 10.06.09, 12:35 pm

billys_z έγραψε:Τα παιδιά δεν φταίνε σε τίποτα.
Όλα έχουν αξία ανάλογη με την διαθεσιμότητα τους. Όλα.
Εμένα η γενιά μου "1980" οι μισοί σπουδάσαν γραφιστική και οι άλλοι μισοί μάρκετιγκ, διακοσμητές και multimedia...
Μια πενταετιά αργότερα μπήκε στο παιχνίδι και το internet.
1 στους 10 πήγαινε ψυκτικός-ηλεκτρολόγος-τεχνίτης εγκαταστάσεων φυσικού αερίου και συναφή επαγγέλματα.
Για βρείτε μου φτηνό ηλεκτρολόγο.
Έστω και ένα. Έστω και πιτσιρικά. Τι? Όλοι τους είναι εξυπνότεροι από τους γραφίστες?

Τα "παιδιά", στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι στο τέλος της εφηβείας τους.
Δηλαδή, έχουν δικαίωμα στην σεξουαλική αυτοδιαχείριση, σε λίγο βγάζουν δίπλωμα ώστε -εν δυνάμει- να οδηγούν τέρατα των 300+ ίππων και να ψηφίζουν για να διαμορφώνουν την τύχη της χώρας.

Αν μπορούν και κάνουν όλα τα παραπάνω, γιατί πρέπει να τους δοθεί "άφεση αμαρτιών" στην μη επαγγελματική συμπεριφορά, που τα αφορά άμεσα και επηρεάζει το δικό μας παρόν και το δικό τους μέλλον?

Εξ' άλλου, όταν μιλούν για "πελάτες", θεωρώ ότι αντιμετωπίζουν εαυτούς ως επαγγελματίες.
Οπότε, θεωρώ θεμιτό να τους αντιμετωπίζω ως επαγγελματίες και όχι ως παιδιά.
"Ή παπάς, παπάς, ή ζευγάς, ζευγάς", όπως έλεγε και ο παππούς μου! :)

Από εκεί και πέρα, η συμμετοχή μου στη συζήτηση δεν γίνεται για να αποδώσω ευθύνες, αλλά για να προσφέρω το ελάχιστο στην κατανόηση της πραγματικότητας.

Αν έστω ένα μέλος μπει σε διαδικασία σκέψης με τα γραφόμενά μου, αυτό με ευχαριστεί ιδιαίτερα, ακόμα κι αν διαφωνεί μαζί μου, φτάνει να το κάνει με λογικά και ρεαλιστικά επιχειρήματα.

Όσο για τους ηλεκτρολόγους, θα αναφέρω μόνο ότι στην παρούσα φάση, η γραφιστική μου αποφέρει ένα εισόδημα αρκετό για να ζει η οικογένειά μου με αξιοπρέπεια.
Και αυτό, χωρίς διαφήμιση ή "κονέ", απλά και μόνο, γιατί στα 19 χρόνια στο χώρο, κάποιοι άνθρωποι εκτίμησαν την ποιότητα της εργασίας μου.
Οπότε, μπορείς να είσαι γραφίστας και να ζεις από αυτό, φτάνει να το κάνεις με συνέπεια, γνώση και ευθύνη απέναντι στον εκάστοτε πελάτη.
Ας μην ξεχνάμε ότι αυτό μας ορίζει ως επαγγελματίες, είτε αυτο-απασχολούμενους, είτε υπάλληλους.

psaRoui, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν είναι τίποτα σπουδαίο...
Απλά, θέλει το χρόνο του και ένα μυαλό που αμφισβητεί και λειτουργεί...

IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό billys_z » 10.06.09, 12:46 pm

zoridesign έγραψε:Δεν είναι εξυπνότεροι, αλλα κάτσε να περάσεις ηλεκτρική εκγατάσταση μόνος σου, η υδραυλικά αν τολμάς...

Ούτε αυτοί μπορούν να στήσουν περιοδικό φαντάζομαι...
Και δεν έχω τίποτα με τα επαγγέλματα που προανέφερα.
Απλά η επίσκεψη του ηλεκτρολόγου ή υδραυλικού και 20 λεπτά να είναι και μπρίζα να αλάξει είναι 50 ευρώ.
Παραπάνω διάβασα για πολύ μικρότερα ποσά.
Και δεν θέλω να συγκρίνω άλλα επαγγέλματα μιας και δεν θα έβγαζε πουθενά.
Απλά λέω ότι βγήκαμε στην αγορά ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΤΟΜΑ!
Και δεν ξέρω για τους σημερινούς σπουδαστές πάντως 10 χρόνια πρίν δεν το φανταζόμασταν αυτό.
Ισως να έπρεπε να προνοήσει και το κράτος για κάτι τέτοιο...Θυμάμαι χαρακτηριστικά την ειδικότητα στα ΙΕΚ του πληρώματος ασθενοφόρου, ή κάπως έτσι, που ενώ στα πρώτα 3 χρόνια είχαν βγεί 2000 άτομα από εκεί είχε βγεί μόνο μια προκύρηξη για 9 άτομα στον δημόσιο τομέα... όσο για τον ιδιωτικό... τα ίδια και χειρότερα...
Τα "παιδιά", στην καλύτερη των περιπτώσεων είναι στο τέλος της εφηβείας τους.
Δηλαδή, έχουν δικαίωμα στην σεξουαλική αυτοδιαχείριση, σε λίγο βγάζουν δίπλωμα ώστε -εν δυνάμει- να οδηγούν τέρατα των 300+ ίππων και να ψηφίζουν για να διαμορφώνουν την τύχη της χώρας.

+1000
billys_z
Member

Δημοσίευσηαπό Zenor » 10.06.09, 12:55 pm

Και γιατί θα έπρεπε ένας νεαρός γραφίστας να νοιαστεί για το παρόν των επαγγελματιών γραφιστών στο χώρο, όταν κανείς δεν νοιάζεται για το μέλλον τον νέων(και όχι μόνο στον επαγγελματικό τομέα);
Zenor
Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 10.06.09, 1:45 pm

Zenor έγραψε:Και γιατί θα έπρεπε ένας νεαρός γραφίστας να νοιαστεί για το παρόν των επαγγελματιών γραφιστών στο χώρο, όταν κανείς δεν νοιάζεται για το μέλλον τον νέων(και όχι μόνο στον επαγγελματικό τομέα);

Κατ' αρχή, να διαχωρίσουμε την κατηγορία "νεαρός γραφίστας" (ανεξάρτητα του φύλου)...

1. Νεαρός, που σχεδιάζει για χόμπυ και βγάζει χαρτζηλίκι, χωρίς καμμία ουσιαστική παιδεία και καλλιέργεια. Αυτός δε λογίζεται ως γραφίστας, τουλάχιστον στο δικό μου "λεξικό".

2. Νεαρός, που ενώ σπουδάζει ή μόλις τελείωσε, προσπαθεί να κάνει τα πρώτα του επαγγελματικά βήματα στο χώρο.

Προσωπικά, η πρώτη κατηγορία δε με αφορά, οπότε αναφέρομαι κυρίως στη δεύτερη.

Όσο για τους λόγους που ένας "νεαρός γραφίστας" θα πρέπει να ενδιαφερθεί για τους επαγγελματίες γραφίστες...

1. Από τη στιγμή που μπαίνεις σε μια σχολή, για να μάθεις μια τέχνη ή επιστήμη, λογίζεσαι ως εκκολαπτόμενος επαγγελματίας.
Η μόνη ουσιαστική διαφοροποίηση έγκειται στην εμπειρία, θεωρητική και τεχνική.
Άρα, εμπίπτεις στην κατηγορία που "δεν σκέφτεσαι".

2. Σε λίγα χρόνια, θα ανήκεις στην -από δική σου αναφορά- "κατηγορία" "Επαγγελματίες Γραφίστες".
Επειδή τα πράγματα εδώ και 2 δεκαετίες (που απασχολούμαι στο χώρο) πάνε από το κακό στο χειρότερο, τότε ίσως βρίσκεσαι σε χειρότερη θέση στο μέλλον από ότι μερικοί από εμάς τώρα.
Οπότε, "προσέχουμε για να έχουμε".

3. Γιατί ένα σημαντικό μέρος του επαγγελματισμού είναι η επαγγελματική ηθική και δεοντολόγια, είτε σου αρέσει είτε όχι.
Το ότι στον κλάδο μας δεν είναι δομημένη, είναι άλλη μεγάλη συζήτηση, που φουντώνει ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

4. Είναι γεγονός ότι υπάρχουν αρκετοί συνάδελφοι ή "συνάδελφοι", που λειτουργούν τελείως ευκαιριακά.
Είναι βολεψάκηδες, εαυτούληδες και σταρχιδιστές.
Αυτό δεν είναι άλλοθι για να συμπεριφέρεσαι το ίδιο, απλά όντας από την "άλλη πλευρά του γηπέδου.
Αν λειτουργείς έτσι, τότε στην ουσία είσαι το ίδιο με αυτό που κατηγορείς, άρα -κατά τη γνώμη μου- χειρότερος από αυτό που κατακρίνεις, γιατί ταυτόχρονα υπεισέρχεται και η υποκρισία.

5. Από την άλλη, υπάρχουν αρκετοί έμπειροι συνάδελφοι, που ξεκλέβουν πολύτιμα λεπτά από δουλειές, υποχρεώσεις και οικογένεια, για να συνεισφέρουν εδώ και αλλού στα κοινά, είτε με άρθρα, είτε με workshops, είτε μετέχοντας σε συζητήσεις και fora.
Οπότε, θεωρώ ότι το άλλοθι των "χωρίς ενδιαφέρον επαγγελματιών" κλονίζεται ανεπανόρθωτα.

6. Τέλος και κυρίως...
"The race improves the breed" (Ο αγώνας βελτιώνει το είδος).
Σε έναν επαγγελματικό κλάδο που έχει υψηλά πρότυπα, όλοι έχουν να κερδίσουν, χωρίς νομίζω να χρειάζονται παραδείγματα ή περαίτερω επεξηγήσεις.

Οι 200-300 συνάδελφοι που έχουν υψηλό επίπεδο, αποτελούν την εξαίρεση, από στατιστική άποψη, σε έναν κανόνα που δηλώνει ότι το επίπεδο της γραφιστικής στην Ελλάδα είναι χαμηλό.
Με "ξεπέτες", "μαύρες" και χαμηλές αμοιβές, κανείς μέσος πελάτης δεν πρόκειται να μας σεβαστεί και να μας αναγνωρίζει ως προσφέροντες αισθητική και επικοινωνιακή υπηρεσία.
Αν δε σεβόμαστε τους συναδέλφους (ανταγωνιστές και συναγωνιστές), πώς απαιτούμε να μας σέβονται οι υπόλοιποι επαγγελματικοί κλάδοι?
Και πώς να μας εμπιστευτούν, όταν δεν έχουμε δεοντολογία και επαγγελματική ηθική ?
Και οι αμοιβές και η αναγνώριση ακολουθούν -συνήθως- το δρόμο που χαράσσει ο σεβασμός.

Το ότι ζούμε σε χάλια κοινωνία και δραστηριοποιούμαστε σε ένα καταπονημένο κλάδο, οφείλεται κυρίως σε εμάς, τον καθένα ξεχωριστά.
Ο καθένας μόνος του κάνει τη διαφορά, είτε σαν πολίτης, είτε σαν επαγγελματίας.

Το ξέρω ότι είναι δύσκολο, αλλά ο δρόμος προς τη βελτίωση είναι δύσκολος.

Καλή συνέχεια σε όλους!
:)

IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό razz » 10.06.09, 1:54 pm

Zenor έγραψε:Και γιατί θα έπρεπε ένας νεαρός γραφίστας να νοιαστεί για το παρόν των επαγγελματιών γραφιστών στο χώρο, όταν κανείς δεν νοιάζεται για το μέλλον τον νέων(και όχι μόνο στον επαγγελματικό τομέα);

Γιατί το παρόν τους είναι το παρόν του και το μέλλον του. Απλά τα πράγματα.
Άβαταρ μέλους
razz
Junior Member

Δημοσίευσηαπό psaRoui » 10.06.09, 2:04 pm

IzyRider έγραψε:
Zenor έγραψε:Και γιατί ................ σε όλους!

Να προσθέσω απλά ότι σε λίγο καιρό θα πρέπει να συνεργαστείς, ίσως, με τους παλαιότερους γραφίστες ή ακόμα να δουλέψεις σε αυτούς (για αυτούς)...
alldiffeReNt|alleQUaL
psaRoui
Junior Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 10.06.09, 2:12 pm

psaRoui έγραψε:
IzyRider έγραψε:
Zenor έγραψε:Και γιατί ................ σε όλους!

Να προσθέσω απλά ότι σε λίγο καιρό θα πρέπει να συνεργαστείς, ίσως, με τους παλαιότερους γραφίστες ή ακόμα να δουλέψεις σε αυτούς (για αυτούς)...

... και όταν θα προσφέρει μηνιαία αμοιβή 600-650 €, η δικαιολογία-αιτία θα είναι ότι "δε βγαίνει", επειδή οι "δουλειές δεν πάνε καλά"...

IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Zenor » 10.06.09, 2:29 pm

Οι νέοι, μαθαίνουν από τους μεγαλύτερους. Εαν οι μεγαλύτεροι αδιαφορούν για τους νέους, τότε οι νέοι θα κάνουν αυτό που εκείνοι νομίζουν σωστό.

Το να λες σε κάποιον, ότι αυτό το οποίο κάνει δεν είναι σωστό(π.χ χαμηλές τιμές) αλλά παράλληλα να αδιαφορείς για το μέλλον(όχι μόνο στον συγκεκριμένο κλάδο, αλλά γενικά)
και να μην κάνεις τίποτα για να αλλάξεις την παρούσα κατάσταση(π.χ τομέας γραφιστικής) προς το καλύτερο νομίζω σε φέρνει και εσένα τον ίδιο σε λάθος θέση.

Αλλά δεν νομίζω πως και ο τομέας της γραφιστικής μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο όταν όλη η χώρα πάει προς το χειρότερο, πράγμα για το οποίο όλοι φταίμε, αλλά έχουμε βολευτεί έτσι ώστε να μην προσπαθούμε να αλλάξουμε τίποτα.

Απλά, πριν αρχίζετε να διαμαρτήρεστε και να υποδικνείετε τι είναι σωστό στους άλλους, ίσως θα ήταν καλύτερο να προσπαθούσατε όλοι μαζί να βελτιώσετε τον τόπο στον οποίο ζείτε και κάνοντας το, λογικό είναι να βελτιωθούν και όλοι του οι τομείς, όπως και η γραφιστική.
Zenor
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 10.06.09, 3:02 pm

Zenor έγραψε:Το να λες σε κάποιον, ότι αυτό το οποίο κάνει δεν είναι σωστό(π.χ χαμηλές τιμές) αλλά παράλληλα να αδιαφορείς για το μέλλον(όχι μόνο στον συγκεκριμένο κλάδο, αλλά γενικά)
και να μην κάνεις τίποτα για να αλλάξεις την παρούσα κατάσταση(π.χ τομέας γραφιστικής) προς το καλύτερο νομίζω σε φέρνει και εσένα τον ίδιο σε λάθος θέση.

Το σκέφτηκες πολύ ώρα αυτό και το είπες? Πως να βελτιώσουμε δηλαδή την κατάσταση όταν βγαίνουν συνέχεια παιδάκια που ξεπουλάνε τη δουλειά? Εμείς μόνο καταστρέψαμε τον κλάδο? Οι νέοι δεν έχουν καμία ευθύνη δηλαδή? Αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μεγαλύτερο χαρακτηριστικό της νέας γενιάς... Δεν έχουν ποτέ ευθύνη για τίποτα... ΕΛΕΟΣ!

Υ.Γ. Αν οι νέοι μάθαιναν από τους μεγαλύτερους, τότε δεν θα είχε φτάσει 5 σελίδες το topic... Προφανώς όμως οι νέοι τους έχουν γραμμένους όλους και κοιτάνε την πάρτη τους... Δε πειράζει, κάποια μέρα θα καταλάβουν...
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό IzyRider » 10.06.09, 3:03 pm

Zenor έγραψε:Οι νέοι, μαθαίνουν από τους μεγαλύτερους. Εαν οι μεγαλύτεροι αδιαφορούν για τους νέους, τότε οι νέοι θα κάνουν αυτό που εκείνοι νομίζουν σωστό.

Το να λες σε κάποιον, ότι αυτό το οποίο κάνει δεν είναι σωστό(π.χ χαμηλές τιμές) αλλά παράλληλα να αδιαφορείς για το μέλλον(όχι μόνο στον συγκεκριμένο κλάδο, αλλά γενικά)

Σωστός!
Το "τσουβάλιασμα" όλων των μεγαλύτερων -σε ηλικία- επαγγελματιών είναι λόγω απογοήτευσης, ή είναι ξεκάθαρη άποψη ?
Γιατί, αν είναι το δεύτερο, τότε πώς αιτιολογείς την ύπαρξη συναδέλφων που δραστηριοποιούνται στα κοινά, με διάφορους τρόπους ?

Zenor έγραψε:Αλλά δεν νομίζω πως και ο τομέας της γραφιστικής μπορεί να αλλάξει προς το καλύτερο όταν όλη η χώρα πάει προς το χειρότερο, πράγμα για το οποίο όλοι φταίμε, αλλά έχουμε βολευτεί έτσι ώστε να μην προσπαθούμε να αλλάξουμε τίποτα.

Απλά, πριν αρχίζετε να διαμαρτήρεστε και να υποδικνείετε τι είναι σωστό στους άλλους, ίσως θα ήταν καλύτερο να προσπαθούσατε όλοι μαζί να βελτιώσετε τον τόπο στον οποίο ζείτε και κάνοντας το, λογικό είναι να βελτιωθούν και όλοι του οι τομείς, όπως και η γραφιστική.

Σωστός!
Η τελευταία πρόταση -περί βελτίωσης- ισχύει και για σένα?
Αν όχι, γιατί?
Ποιά είναι η θέση σου και οι κινήσεις σου προς τη βελτίωση του κλάδου ?

IzyRider
Site Admin

Δημοσίευσηαπό Zenor » 10.06.09, 3:14 pm

Το σκέφτηκες πολύ ώρα αυτό και το είπες? Πως να βελτιώσουμε δηλαδή την κατάσταση όταν βγαίνουν συνέχεια παιδάκια που ξεπουλάνε τη δουλειά? Εμείς μόνο καταστρέψαμε τον κλάδο? Οι νέοι δεν έχουν καμία ευθύνη δηλαδή? Αλλά δυστυχώς αυτό είναι το μεγαλύτερο χαρακτηριστικό της νέας γενιάς... Δεν έχουν ποτέ ευθύνη για τίποτα... ΕΛΕΟΣ!

Μα είπα πως όλοι φταίνε. Αλλά εαν είχαν οι νέοι διδαχτεί από τους μεγαλύτερους τότε δεν θα ξεπουλούσαν όπως λες την δουλειά. Όταν λέω να βελτιώσετε την κατάσταση(δεν αναφέρωμαι μόνο στους επαγγελματίες γραφίστες) δεν μιλάω μόνο για την γραφιστική, αλλά γενικά. Πιστεύεις πως εαν η παιδεία και γενικά η γνώση για την γραφιστική ήταν καλύτερα στην χώρα μας, θα υπήρχαν αυτά τα φαινόμενα;
Zenor
Member

Δημοσίευσηαπό spyros_1 » 10.06.09, 3:24 pm

Zenor έγραψε:Μα είπα πως όλοι φταίνε. Αλλά εαν είχαν οι νέοι διδαχτεί από τους μεγαλύτερους τότε δεν θα ξεπουλούσαν όπως λες την δουλειά. Όταν λέω να βελτιώσετε την κατάσταση, δεν μιλάω μόνο για την γραφιστική, αλλά γενικά. Πιστεύεις πως εαν η παιδεία και γενικά η γνώση για την γραφιστική ήταν καλύτερα στην χώρα μας, θα υπήρχαν αυτά τα φαινόμενα;

Μήπως όμως αυτό έχει γίνει πλέον πιπίλα? Οκ το ξέρουμε πως είναι θέμα παιδείας, αλλά να σου πω κάτι, την ίδια σχολή που τέλειωσα εγώ, έχουν τελειώσει και χιλιάδες άλλοι μετά από εμένα... εγώ δηλαδή τί το τόσο διαφορετικό έμαθα και έχω τόσο διαφορετικές απόψεις? Μήπως είναι κάτι άλλο? Μήπως έχει να κάνει με το οτι έξω από το χορό όλοι μιλάνε εκ του ασφαλούς και σε 5 χρόνια, θα λένε ότι λέμε εμείς τώρα? Μήπως έχει να κάνει με την παιδεία γενικότερα των νέων και την συμπεριφορά τους? Τέλοσπάντων, πάει πολύ μακριά αυτή η συζήτηση και βγαίνουμε off topic... Οι ερωτήσεις του IzyRider είναι πάρα πολύ καλές! Οπότε πες μας, εσύ τι κάνεις και τι προτείνεις για τη βελτίωση του κλάδου?! :wink:
Άβαταρ μέλους
spyros_1
Old Member

Δημοσίευσηαπό Zenor » 10.06.09, 3:32 pm

IzyRider έγραψε:Σωστός!
Το "τσουβάλιασμα" όλων των μεγαλύτερων -σε ηλικία- επαγγελματιών είναι λόγω απογοήτευσης, ή είναι ξεκάθαρη άποψη ?
Γιατί, αν είναι το δεύτερο, τότε πώς αιτιολογείς την ύπαρξη συναδέλφων που δραστηριοποιούνται στα κοινά, με διάφορους τρόπους ?

Όταν μίλησα για βελτίωση της κατάστασης, αυτό ακριβώς εννοούσα. Πως πρέπει με διάφορους τρόπους οι μεγαλύτεροι να δραστηριοποιούνται έτσι ώστε να μάθουν περισσότερα πράγματα οι νεότεροι για τον κλάδο. Σίγουρα υπάρχουν τέτοια άτομα, όμως είναι η πλειοφηφία;

IzyRider έγραψε:Σωστός!
Η τελευταία πρόταση -περί βελτίωσης- ισχύει και για σένα?
Αν όχι, γιατί?
Ποιά είναι η θέση σου και οι κινήσεις σου προς τη βελτίωση του κλάδου ?

Για όλους ισχύει. Όμως οι προτάσεις βελτίωσης, από τους μεγαλύτερους δεν θα έπρεπε να ξεκινήσουν; Αυτοί είναι που γνωρίζουν περισσότερα, μόνοι σας δεν το είπατε;
Zenor
Member

Δημοσίευσηαπό Zenor » 10.06.09, 3:42 pm

spyros_1 έγραψε:Τέλοσπάντων, πάει πολύ μακριά αυτή η συζήτηση και βγαίνουμε off topic...

Μα εαν θες να λυθεί το πρόβλημα, και όλα τα προβλήματα που αναφέρετε όπως οι τιμές, πρέπει να πάει μακριά η συζήτηση(π.χ παιδεία). Πως νομίζεις ότι θα λυθούν, απλά κάνοντας posts σε forums;

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως η πηγή του προβλήματος είναι άλλη, πράγμα που μάλλον οι περισσότεροι δεν το βλέπουν.
Zenor
Member

Δημοσίευσηαπό lemon » 10.06.09, 3:57 pm

Όταν μίλησα για βελτίωση της κατάστασης, αυτό ακριβώς εννοούσα. Πως πρέπει με διάφορους τρόπους οι μεγαλύτεροι να δραστηριοποιούνται έτσι ώστε να μάθουν περισσότερα πράγματα οι νεότεροι για τον κλάδο. Σίγουρα υπάρχουν τέτοια άτομα, όμως είναι η πλειοφηφία;

Εγώ αναρωτιέμαι αν είναι η πλειοψηφία των νέων
που ενδιαφέρεται να μάθει από τους μεγαλύτερους... :think

Το θέμα δεν είναι να ρίξεις κάπου το φταίξιμο για τις παρούσες
συνθήκες...

Όλοι μπορούμε να κάνουμε κάτι για να βελτιώσουμε
την κατάσταση... Και οι μεγαλύτεροι και οι μικρότεροι.

Κάποιοι το κάνουν(όπως μπορούν)... κάποιοι όχι(όπως μπορούν επίσης).

Η σωστή παιδεία, τώρα, είναι γενικότερο πρόβλημα...
δεν είναι καινούργιο... υπάρχει δεκαετίες+ τώρα,
και το "τρέφουν" άνθρωποι όλων των ηλικιών και απόψεων.
καλό σου ταξίδι!
Άβαταρ μέλους
lemon
Senior Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων