Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 12:56 pm

Καλημέρα παιδιά,
μόλις είδα την καινουργια διαφημιστική καμπάνια στην τηλεοραση, της αλυσίδας καταστημάτων παρουσίαση, την οποία επιμελήθηκε η McCann Erickson και έμεινα με το στόμα ανοίχτο γιατι μου θύμιζε κάτι πάρα πολύ γνωστό..!!!Οι τύποι έχουν αποτυπώσει κυριολεκτικά όλη την ατμοσφαιρα αλλά και τα ιllustrations με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που έχει σχεδιάσει και ο πρωτοπόρος σε αυτο το στυλ και φίλος μου (μεσω web) Gary Fernandez http://www.garyfernandez.net/
Παρακάτω επισυνάπτω κάποια images.
Gary Fernandez

Εικόνα

McCann Erickson

Εικόνα

Gary Fernandez

Εικόνα

McCann Erickson

Εικόνα

Ο Gary Fernandez είναι και ο ιδρυτης της boutique velvetbanana ο οποιος σχεδιάζει τις στάμπες και τα illustrations.
Mε λίγα λόγια τον θαυμάζω, είναι στην ηλικία μου,28 και σκεφτομαι να του στείλω mail να τον ενημερώσω για αυτο..Δείτε και μονοι σας..

Υ.σ
Για τους διαχειριστές του VCDC είμαι ο sosismple για όσους με θυμάστε όποτε μπορείτε να διαγραψετε αυτο το account διότι δημιουργησα άλλο με το ονομά μου..Ευχαριστω
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.02.09, 1:03 pm

Προσαρμογή, ελπίζω με την άδεια του δημιουργού.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 1:08 pm

ξερουμε ποιος δουλεύει εκεί..?πριν 7 χρονια δουλευα εγω στην lespot η οποία ήταν η εταιρια παραγωγής της ΜcCann, αλλά δεν γνωρίζω κάποιον τώρα, εχουν αλλάξει πολλά πραγματα..

Να στείλω e-mail στο Gary.? Ειναι εμφανές το κλέψιμο.!
Τι λέτε και εσείς.?
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 11.02.09, 1:26 pm

Φυσικά και να στείλεις..

Εάν είναι "προσαρμογή με την άδειά του" όπως λέει και ο penlix, το πολύ πολύ να σε ευχαριστήσει που έχεις τα μάτια σου ανοιχτά...

Εάν όμως όχι, θα σε ευχαριστεί όλη του την ζωή, για το σπίτι που θα αποκτήσει στην Γαλλική Ριβιέρα απο την αποζημίωση και τα μέτρα που θα ζητήσει στα δικαστήρια...
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 11.02.09, 1:28 pm

προσαρμογή...με άδεια από την σημαία νομίζω.
Φίλε Ginis στείλε το mail να τον ενημερώσεις και αν είναι clopy paste κάντους ρόμπες.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 11.02.09, 1:31 pm

Καλά τα λες!!

Και σίγουρα πρέπει να το μάθει και ο πελάτης, που πήγε σε μεγάλη διαφημιστική και χρυσοπλήρωσε - φαντάζομαι - ώστε να βγει με κατι tailor made να κάνει εντύπωση..
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 11.02.09, 1:38 pm

κι εγω παντως δεν νομιζω να εχουν παρει κανενος την αδεια... ψιλο-κακη προσαρμογη μου μοιαζει...
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 11.02.09, 1:41 pm

Οταν πρωτοείδα το τηλεοπτικό αλλά και τα print της "Παρουσίασης" μου άρεσαν πάρα πολύ και τα βρήκα πολύ φρέσκα και με πολύ φινέτσα!

Τώρα όμως που έμαθα, και που τα συγκρίνω με τα original, όντως μοιάζει με κακή προσαρμογή!
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 1:42 pm

Πρέπει να πλήρωσε παρα πολλά η παρουσίαση για αυτη την καμπάνια..το απίθανο της υπόθεσης ειναι οτι δεν ειναι απλά ενα T.v ad και τέλος..είναι ολοσέλιδες και 3σέλιδες καταχωρίσεις σε ένθετα εφημερίδων και περιοδικών οπως επίσης και σε κάθε store της παρουσίασης κάποια banners..Tι να πω?
Εχω μείνει άφωνος..Καλά αυτός που έκανε την και καλα "προσαρμογή" δεν φοβηθηκε μήπως τον εντοπίσει κανείς..ελέος..δεν ειναι μια δουλεια ενος individual γραφίστα..μιλαμε για πολυεθνική εταιρία.!!!!!
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό grafistakos » 11.02.09, 1:44 pm

Just do what you have to do..
grafistakos
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 2:28 pm

Το έστειλα παιδιά δεν μπορούσα να κρατηθώ...ελπίζω να κοιμηθω το βράδυ μετα απο αυτο..! Δεν ειναι κακία ε.? Μπα δεν μου φαινετε για κακία..
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό Cgko » 11.02.09, 3:47 pm

Καλά έκανες. Αρκετά με τις μ@λ@κιούλες clopy- paste των εκάστοτε "δημιουργικών". Και αυτό να μην είναι τέτοια περίπτωση (εννοώ να υπάρχει άδεια), αυτά πρέπει να μαθαίνονται και αυτός που έχει κλέψει να γίνεται ρόμπα. Οι δημιουργίες των άλλων δεν είναι τσιφλίκι μας.
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 4:13 pm

Μα πως το εκανε αυτο?..εγω θα φοβόμουν να κανω κάτι τετοιο.ειναι αρκετα τραβηγμενο για μενα..εστω να επαιρνε μια ιδέα, μια αισθητική, κατι αλλο..βεβαια εδω που τα λέμε δεν φταίει και τοσο η διαφημιστική, διοτι ο εκάστοτε creative director ή όπως αλλιώς θελετε πείτε τον δεν μπορεί να ξέρει τι ακριβώς κάνει ο art director ή οι γραφίστες το τμηματος.
Εσεις τι πιστευετε.? Απο την άλλη δεν μπορώ να βγαλώ τελειως απ'εξω την διαφημιστική διοτι η τελική υπογραφή δεν είναι με το όνομα το γραφιστα ή art director, αλλα με της ίδιας στην προκειμένη περίπτωση McCann..
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 11.02.09, 4:23 pm

καθηστε να δουμε πρωτα μηηηηπως υπαρχει μια στο εκατομμυριο να χει παρει αδεια του δημιουργου;)
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό derek » 11.02.09, 4:24 pm

Παίζει να ζήτησε η McCann Erickson απο τον Gary Fernandez να κανει την προσαρμογη? :? :roll:
Κουλό? :P

Αnyway, πιστευω ότι καλά έκανες! Αν υπάρχει αντιγραφή πρεπει ο δημιουργος του πρωτοτυπου να το μαθει.
Κι ο καθενας μας στην θέση του θα ήθελε να γνωρίζει.
Ας περιμένουμε όμως πρίν βιαστουμε να βγαλουμε συμπερασματα!
Ελπιζω να είναι όλα οκ γιατί αλλιώς μιλάμε για μεγαλη ρόμπα!
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Cgko » 11.02.09, 4:27 pm

Ε, αν είναι, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Πάντως γενικά παίζει πολύ κλέψιμο απο τους έλληνες "creative" και το "θέλω σαν αυτό".
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό Staff » 11.02.09, 4:50 pm

derek έγραψε:Παίζει να ζήτησε η McCann Erickson απο τον Gary Fernandez να κανει την προσαρμογη? :? :roll:
Κουλό? :P

Αnyway, πιστευω ότι καλά έκανες! Αν υπάρχει αντιγραφή πρεπει ο δημιουργος του πρωτοτυπου να το μαθει.
Κι ο καθενας μας στην θέση του θα ήθελε να γνωρίζει.
Ας περιμένουμε όμως πρίν βιαστουμε να βγαλουμε συμπερασματα!
Ελπιζω να είναι όλα οκ γιατί αλλιώς μιλάμε για μεγαλη ρόμπα!

Γεια σου Νίκο, υπάρχει περίπτωση να συναίνεσε ο Fernadez γιατί από ότι είδα η McCann Erickson Μαδρίτης και Αμερικής είναι πελάτες του.
Ακόμη και έτσι όμως να είναι υπάρχει το θέμα ότι οι εικονογραφήσεις αυτές, η μία τουλάχιστον έχει γίνει εξώφυλλο σε περιοδικό της Μαδρίτης.

Τέλος πάντων ο φίλος Ginis καλά έκανε και το δημοσιοποίησε και ενημέρωσε τον ιδιοκτήτη.
Όπως είπα και παραπάνω, και νόμιμα να έγινε η δουλειά δεν παύει να είναι ξαναζεσταμένο φαγητό σε φούρνο μικροκυμάτων...

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 4:54 pm

Μα οι περισσότεροι δεν είναι creative, δεν ξέρουν τι σήμαινει creative proccesing και ουτω καθεξις, απλά βλέπουν κάτι ενδιαφέρον, κατι που τραβάει το μάτι..Οι περισσότεροι creative έιναι σε αυτη τη θέση επειδή εχούν βύσμα, ή επειδη έχουν αρκετα καλό επικοινωνιακό χάρισμα. Σχεδόν όλοι οι creative "και καλα" που έχω γνωρίσει ή έχω ακουσει σε μεγάλες εταιρίες (και πιστεψτε με δεν ειναι 1 και 2) εχούν σπουδάσει κατι αλλο π.χ (γεωπόνοι, μαρκετιστες, δημοσιογραφοι).Που είναι λοίπον όλο αυτο το backround με κοπίδια, καλή γνώση printing, ατελειωτες ώρες sketching και shaping, και πολλα άλλα που δεν είναι του παρόντος..κουραστηκα..
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 5:00 pm

Λοιπον το mail μου προς τον Fernandez..

Ginis

bla bla bla......i saw a t.v adv about a big company here that sales crystal, flatware, gifts, kitchenware and furniture such as Lenox, WMF, Villeroy & Boch, Rosenthal, Wedgwood, Waterford, Mikasa, KitchenAid and many others...also there are press campaigns all over the city and inside store graphics which are really like your style and even worst like your theme!...the copy paste style is really awful..but you can recognize that it was copied..

The first one is RAINY DAY FOR EL DUENDE, MADRID and the second is AN ORDINARY DAY IN THE PARK FOR THE FEW GALLERY
I will attach the files to see what i mean..there are small dimensions cause i couldn't find bigger (sorry)

I wonder the graphic designer who works here in McCann Athens didn't afraid of copying your style.?? I mean i don't know if he or the company has your permission for adapting your work..In my opinion if you have rights, which i think you have, maybe you will give the matter careful consideration..if you want i can help you from here in a way..

Fernandez

Hi Ginis,

Thanks a lot for contacting me. I really appreciate it.
I'm annoyed! They are using exactly my thematic and copying exactly the forms. Although the result is very bad, the look and feel is very similar.
I will talk with my representatives and lawyer to know how to manage it. For sure I will keep you anonymous.
Could you let me know the name of the company -and website- the work was done for?

Thanks a lot and I will keep in touch with you,

Best,

Gary
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό b-positive » 11.02.09, 5:10 pm

Που να το μάθει και ο πελάτης της macann, να δούμε τι θα πούν.

Καλά έκανες ginis, έχουμε ξεφύγει εντελώς τελευταία.
Άβαταρ μέλους
b-positive
Old Member

Επόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Majestic-12 [Bot] και 3 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων