Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Δημοσίευσηαπό Cgko » 11.02.09, 5:18 pm

Μάλιστα.....ελπίζω να την πληρώσει αυτός που φταίει πάντως. :?
Άβαταρ μέλους
Cgko
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 11.02.09, 5:18 pm

Πολυ ενδιαφερον ειναι να παρακολουθησουμε και την εξελιξη του πραγματος!!!
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 5:50 pm

Τον βρήκε μάλλον,

Fernandez
I've just found the guy who did it. Thank you very much.

Θα μιλησει μαζι μου αργοτερα..για να δουμε..
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 11.02.09, 7:27 pm

Καλα έκανες φίλε, αντε με τα ατάλαντα κωλόπαιδα με τους παχυλούς μισθούς και το ύφος παραμύθι. Συμφωνώ, έχουν γεμίσει οι διαφημιστικές άσχετους αλεξιπτωτιστές που μπορεί να σπούδασαν ότι να ναι και με διάφορα βύσματα το παίζουν Creatives και πλακώνουν τα "Αrchives" στα δύσκολα και δε ξέρουν να τραβήξουν γραμμή.
The Rime of the Ancient Mariner!
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 11.02.09, 7:28 pm

Μακαρι να τους κυνηγησει!
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 8:43 pm

Λοιπόν μολις μου εστειλε mail o Gary και έμαθα ποιος είναι..απλα ειναι παααραααα πολυ γνωστος και δεν ξερω αν πρεπει να το αποκαλυψω, θελω την γνωμη σας..
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.02.09, 8:51 pm

Ginis έγραψε:Λοιπόν μολις μου εστειλε mail o Gary και έμαθα ποιος είναι..απλα ειναι παααραααα πολυ γνωστος και δεν ξερω αν πρεπει να το αποκαλυψω, θελω την γνωμη σας..

Κοίταξε, το point σου το έκανες, συμφωνήσαμε μαζί σου όλοι, θεωρώ το topic είναι εδώ για reference του καθενός και είναι προφανές οτι πληρεί το σκοπό του.

Ας παραδειγματιστεί όποιος το διαβάσει. Θεωρώ δεν υπάρχει λόγος να ονοματίζουμε τόσο συγκεκριμένα. Ο νοών νοήτω.

Πάμε για άλλα.
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 11.02.09, 8:53 pm

Πεεεες μας ειμαστε φίιιιιλοι σου (τριβει χερια σαν Αρτεμης Μάτσας/Δήμος Σταρένιος)

χαχα..

όχι καλλίτερα να μην πείς... Δε ξέρεις που μπορεί να μπλέξεις...
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό sergiokomic » 11.02.09, 8:54 pm

penlix έγραψε:Ας παραδειγματιστεί όποιος το διαβάσει. Θεωρώ δεν υπάρχει λόγος να ονοματίζουμε τόσο συγκεκριμένα. Ο νοών νοήτω.

Πάμε για άλλα.

+1
Άβαταρ μέλους
sergiokomic
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 9:05 pm

Ναι ειχα εναν ενδοιασμο...καλυτερα να μην το αποκαλυψω..Θα παω στο Μάκη Τριανταφυλλοπουλο ομως...Παντως είναι πολλλλυυυυυ γνωστος...Θα σας πω την συνέχεια τις επόμενες μέρες..Ευχαριστω για την συζητηση.
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό derek » 11.02.09, 9:07 pm

Με αφορμη αυτο που αναφερεις πάντως μου έχει κανει εντυπωση η συμπεριφορά αρκετων ανθρώπων του χωρου σε θέματα παρόμοια.
Εχω δει στο παρελθον δουλειές γνωστων Ελλήνων σχεδιαστων-δημιουργικων γραφειων να είναι αντιγραφες/απομιμησεις ξένων. Τις βλέπουν συνάδελφοι και επειδη τις υπογράφει το ταδε όνομα τις εξυμνουν. Όταν γίνεται αυτο απο καποιον μικρότερο τρεχουν να τον κράξουν.
Η αντιγραφή και το κλέψιμο είναι κατακριτέα απ΄όποιον κι αν γίνεται.
Καλα ξηγηθηκες Ginis!
Άβαταρ μέλους
derek
Junior Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 11.02.09, 9:46 pm

το οτι μπορει ο εμπνευστης της αντιγραφης να βρισκεται αναμεσα μας ισως και να το υποψιαζομαστε. το θεμα ειναι αν πρεπει να ξερουμε ποιος ειναι για να σχηματισουμε μια καλυτερη αποψη για το ατομο και τη δουλεια του γενικοτερα, η να μεινουμε με την υπαρχουσα αποψη μας για αυτον η οποια μπορει και να τον θεοποιει ( χωρις λογο προφανως) αφου δε μπορουμε να μαθουμε ποιος ειναι...?

στο τελος βεβαια κι αν γινει ντορος με το θεμα οσοι ειναι-ειμαστε στα πραγματα θα το μαθουμε ετσι κ αλλιως, αυτα διαρρεουν...

(σημειωνω πως δεν εχω ιδεα ποιος μπορει να ειναι αλλα παιζω λιγο το δικηγορο του διαβολου!)
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 11.02.09, 10:31 pm

ε τώρα που με ένα κλικ ο κάθε ένας τα βρίσκει στο δίκτυο το clopy/paste πάει ακόμα περισσότερο σύννεφο :P
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό cynic » 11.02.09, 10:41 pm

...κι εδώ τίθεται το αιώνιο [υπαρξιακό;] ερώτημα.
Ποιος είναι ο 'ρουφιάνος';
Αυτός που κλέβει ή αυτός που αποκαλύπτει την κλοπή;

Κι όλοι αυτοί (και βάζω και τον εαυτούλη μου μέσα) που έχουμε κλέψει κάποια στιγμή τις ιδέες, τις φόρμες, την αισθητική κάποιου, έχουμε τα κότσια να υπερασπιστούμε τις επιλογές μας τη δύσκολη στιγμή της 'αποκάλυψης' ή εφαρμόζουμε την τακτική 'δεν ήξερα, μα νόμιζα ότι..., με κορόιδεψαν';
Kαι ένα τελευταίο ερώτημα - τροφή για σκέψη:
Αν δεν σεβόμαστε τον πνευματικό κόπο τρίτων,
με ποιο θράσος απαιτούμε να σεβαστούν οι άλλοι τον δικό μας;
και για ποιό λόγο να μας σεβαστεί και το επίσημο κράτος;
Διαβάστε - όσοι δεν το έχετε ήδη κάνει - το σχετικό thread στο hegrade:
http://hegrade.gr/viewtopic.php?t=1956
Με λίγα λόγια, ο κος Πασχούδης μπορεί να θεωρηθεί 'ρουφιάνος' απλώς και μόνο επειδή - πολύ σωστά - διεκδίκησε τα του κόπου του;
visuals_static & in motion
Άβαταρ μέλους
cynic
Junior Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 11.02.09, 10:49 pm

Ναι οκ, απλά πολλές φορές, το μεγαλύτερο κρίμα το έχουν αυτοι που ξέρουν και σιωπούν, παρά ο υπαίτιος.

Δε καταλαβαίνω το λόγο ρε Gini, που δε το γνωστοποιείς, τι δηλαδή, θα θεωρηθείς ρουφιάνος...?

Εγώ ξέρω ότι οι ρουφιάνοι είναι όσοι καρφώνουν ανθρώπους καλούς σε κακούς, το να καρφώσεις ένα κακό βοηθάει στο να "ξεσκαρτάρεται" ο χώρος, απο τσάμπα "μυαλά" που μπορεί αυτή τη συγκεκριμένη δουλειά να τη στέρησαν απο έναν άλλο συνάδελφο, να πήραν και χρήμα και δόξα, και να αναπαύονται στις δάφνες τους, τη στιγμή που 3-4 γραφιστάκια απο κάτω τους κάνουν όλη τη δουλειά.

Καλύτερα να μην έκανες το topic.

Δε πειράζει άσε τιποτα ταλεντάκια, άνεργα να τη ψάχνουν ακόμα...
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Dark3go » 11.02.09, 10:51 pm

Cynic, μαζί γράφαμε φίλε... +1
Άβαταρ μέλους
Dark3go
Old Member

Δημοσίευσηαπό Ginis » 11.02.09, 10:57 pm

Εχεις πλακα Dark3go ..δεν θα αποκαλυφθει το ονομα απο εδώ μεσα..αν είναι να μαθευτει κατι, θα βρει αλλο τροπο οχι μεσα απο ένα forum..το μήνυμα το πηραμε (τουλαχιστον εγω σιγουρα)..καλο είναι να αποφευγουμε τις κλοπες διοτι εκτος του οτι δεν έχεις την συνειδηση σου καθαρη, μπορει να βρεις και ασχημα τον μπελα σου ιδιαιτερα αν εχεις μια καλη θεση..
Καλο βραδυ κύριοι.!
Ginis
Member

Δημοσίευσηαπό penlix » 11.02.09, 11:04 pm

Dark3go έγραψε:Ναι οκ, απλά πολλές φορές, το μεγαλύτερο κρίμα το έχουν αυτοι που ξέρουν και σιωπούν, παρά ο υπαίτιος.

:lol: Δεν βλέπω κάπου να έχεις κάποια λογική σε αυτό που λες, αν θεωρήσουμε οτι το νόημα είναι οτι ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ, και όχι το ποιος είναι ο αντιγραφεύς. Και αυτό ήταν η πρόθεση του Genik.

Case closed νομίζω 8)
Άβαταρ μέλους
penlix
Adminilicious

Δημοσίευσηαπό Staff » 11.02.09, 11:06 pm

Εγώ έχω άλλη απορία και δεν αφορά μόνο τη συγκεκριμένη αντιγραφή αλλά και πολλές άλλες που έχω δεί.

Σε αρκετές από αυτές τις "αντιγραφές" υπάρχει πάρα πολύ δουλειά (σε ώρες) ενώ παράλληλα είναι φανερό πως ο "αντιγραφέας" η "προσαρμοστής" έχει και τις απαραίτητες δεξιότητες για να δημιουργήσει ότι θέλει-βλέπει.

Γιατί λοιπόν κάποιος αναλώνει τον χρόνο του και τις δεξιότητες του για να αντιγράψει ολοκληρωτικά η εν μέρη τη δουλειά η το στυλ κάποιου άλλου;

Προσωπικά πιστεύω πως είναι πολύ δυσκολότερο να σκεφτείς κάτι καταπληκτικό από το να το σχεδιάσεις.
Είναι πολύ ευκολότερο να ακολουθείς το ρεύμα από το να το δημιουργείς.
Είναι πολύ ευκολότερο να μισείσαι ακόμα και το πιο πολύπλοκο ύφος κάποιου γνωστού σχεδιαστή από το δημιουργήσεις ενα απλό δικό σου.

:]-"
Άβαταρ μέλους
Staff
Old Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 11.02.09, 11:13 pm

εγω σκεφτομαι το θεμα και μου γεννιουνται και αλλα ερωτηματα...αυτη η κλοπη μηπως εγινε και εν γνωση της εταιριας?η μηπως σαν επιβολη-αυτο θελω του πελατη? ( καπου το δε και του αρεσε)...μηπως δε φταιει πχ ο αρτ νταιρεκτορ αλλα ειναι και αυτος λιγο θυμα? (αυτο θελει ο πελατης αυτο θα του φτιαξεις, σιγα μη μας βρει πως τον αντιγραφουμε ειναι στο εξωτερικο αυτος....)
πιστευετε πως καποιος πολυ γνωστος αποτι φαινεται με καλη θεση σε μια τετοια εταιρια θα διακινδυνευε θεση-καριερα κλπ ετσι ευκολα?
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων