Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Συζητήσεις για θέματα σχεδίασης, οπτ. επικοινωνίας, εφαρμ. τεχνών και διαφήμισης

Re: Copy paste απο πολυεθνική εταιρία

Δημοσίευσηαπό the_eg » 19.03.09, 4:49 am

Καλημέρα σε όλους.
Έχοντας διαβάσει τις σελίδες του θέματος, θα εκφέρω και γω τη γνώμη μου (ναι έχω και γω μια, όπως και από το "άλλο", αν και δε νομίζω οτι ο Κομφούκιος όπως γράφτηκε είπε αυτό για τις "σφυρίχτρες" - βέβαια η παρομοίωση είναι γνωστή και επιτυχής).
Ας υποθέσουμε οτι το topic δεν διαπραγματευόταν την κλοπή, (ας πούμε οτι δεν είχε πέσει στην αντίληψή του ginis), αλλά την ωραία δουλειά που έγινε για την "Παρουσίαση", και είχε τίτλο όχι το "Copy paste απο πολυεθνική εταιρία" αλλά " Η νέα καμπάνια της "Παρουσίασης".
Θα λέγαμε υποθέτω για την πρωτότυπη ιδέα, την τολμηρή ανανέωση του branding της εταιρείας, πόσο μας άρεσε ή όχι, αν πετυχαίνει το στόχο της, κάποια τεχνικά θέματα, θα λέγαμε για το ύφος, μήπως θα ήταν καλύτερα να έχει π.χ και λίγο χρώμα παραπάνω και γενικά θα αναφέρονταν γνώμες πάνω στο τελικό αποτέλεσμα. Πιθανώς κάποια στιγμή θα έπεφτε ένα "ποιός έκανε τη δουλειά?" - " Η McCann Erickson Athens" - "Ααα! μπράβο, καλή δουλειά" - "εμένα δε μου άρεσε αυτό & εκείνο" -"παιδιά φανταστικό concept, ωραιίο illustration, ξέρουμε ποιός ο ART, ποιός ο Creative, ποιός o illustrator" - "ο τάδε, ο τάδε και ο τάδε" - "μπράβο στα παιδιά"....Και θα ήταν κάτι φυσικό μιας και η δουλειά ανατέθηκε (όχι με την απειλή όπλου φαντάζομαι) και δημοσιεύτηκε οπότε όλα τα παραπάνω θα ήταν διαθέσιμα σε κάθε ενδιαφερόμενο (όπως αυτόν που έκανε την ερώτηση σε αυτό το υποθετικό topic). Μα σπάει ο διάολος το ποδάρι του και μπαίνει ο ginis μέσα και αποκαλύπτονται και λέγονται όλα όσα αποκαλύφθηκαν και λέχθηκαν στο πραγματικό topic.Τι θα γινόταν τότε? Θα flashαραν όλες οι οθόνες όσον παρακολούθησαν το topic και αλά Men In Black θα διαγραφόταν απο τη μνήμη τους τα αναφερθέντα ονόματα? Νομίζω πως όχι. Δηλαδή το (νυν) πρόβλημα του κατονομασμού των συντελεστών είναι είναι πρόβλημα μόνο και μόνο απο κάποια χρονική σύμπτωση?
Οπως μάλλον καταλάβατε είμαι υπέρ της αποκάλυψης των ονομάτων, μιας και οι ίδιοι βγήκαν στη δημόσια σφαίρα (ακόμη και ένα link εκθειαστικό στη δουλειά, που αναφέρεται στους συντελεστες θα μου έκανε.Όποιος βρεί ένα ας pm me).
Διάβασα για λιθοβολισμούς, δίκες και κρεμάλες. Δε θέλω να δικάσω, να καταδικάσω, να λιθοβολήσω. Δε θέλω να πω "λαμόγια", "εκμεταλλευτές", "ο κάθε άσχετος", ή άλλα που ίσως γράφτηκαν πιο πάνω στο topic. Θέλω απλά να ξέρω και να ξέρουν οτι ξέρω. Να ξέρω και να ξέρουν οτι όταν έχεις το θάρρος να δημοσιεύσεις/πουλάς δουλειά δική σου μπορεί να επιδοκιμαστεί ή να αποδοκιμαστεί, μπορεί να πάρεις και δόξα ή να σου κάτσει μόνο το χρήμα. Αλλά να ξέρω και να ξέρουν οτι όταν έχεις το θράσος να δημοσιεύεις/πουλάς δουλειά άλλου για δική σου η απαξίωση στις συνειδήσεις των άλλων είναι η τύχη που σε περιμένει.
Τελικά μια απλή ερώτηση...Παιδιά, ποιοί είναι οι συντελεστές της δουλειάς? (εκτός του Jose Fernadez :whistle )
Η απάντηση σ'αυτή την ερώτηση είναι όχι?
>error
Άβαταρ μέλους
the_eg
Member

Δημοσίευσηαπό the_eg » 19.03.09, 5:13 am

Εξάλλου το δηλωνει και το logo
Εικόνα
>error
Άβαταρ μέλους
the_eg
Member

Δημοσίευσηαπό the_eg » 19.03.09, 6:09 am

και απο την πιο πάνω ειρωνεία της ζωής
στον σαρκασμό της φυλής (sic)
Ένα logo στο πνεύμα της. Ένα logo που λέει την αλήθεια

Εικόνα

..με λίγα δανεικά :shock:

$$$$$$$$$$$$$$ Πόσα να δίνουν άραγε? $$$$$$$$$$$$$
>error
Άβαταρ μέλους
the_eg
Member

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 19.03.09, 8:02 am

11 σελίδες μονορούφι, 3 τσιγάρα, μισή κούπα καφές περίπου. Μπράβο μου. :D

Διάβασα λοιπόν όλα τα ωραία ή μη που προηγήθηκαν. Κατάλαβα ότι η μ*λ*κ*** πάει σύννεφο και χαίρομαι.

Να ξεκαθαρίσω, πριν λιθοβοληθώ κι εγώ, ότι είμαι εναντίον σε όποια αντιγραφή κι έχω σταθεί τυχερός που δε χρειάστηκε να διώξω πελάτη ακόμη. Συνήθως, ένα βλέμμα του τύπου «Με την καμία, αγορίνα» αρκεί για να διώξεις τις όποιες σκέψεις αντιγραφής από το «μυαλό» του κρετίνου που το σκέφτηκε.

Είμαι όμως επίσης κάθετα εναντίον της λογικής του λιντσαρίσματος και της δημοσιοποίησης ονομάτων σε οποιαδήποτε περίπτωση, ακόμη και στον βιαστή ανηλίκων του κ. Καράμπελα, ασχέτως αν αποδειχθεί αθώος ή όχι αργότερα. Κάθε «αδίκημα» έχει μόνο μία τιμωρία και αυτή έχουν δικαίωμα να την ορίσουν μόνο οι αρμόδιες αρχές. Σε καμία περίπτωση δεν κάποια τέτοια εξουσία η «κοινή γνώμη», που ως γνωστόν είναι «μια κοινή, μια πόρνη». Ο στιγματισμός ή η απαξίωση ή όποια άλλη τέτοια τακτική δεν ταιριάζουν σε πολιτισμένες κοινωνίες.

Έχω βαρεθεί όλο το νταβαντούρι που επικρατεί στην Ελλάδα. Τον ψευτοτσαμπουκά, τους αυτόκλητους προστάτες της ηθικής και της παρθενίας μας, την «υπερπροστασία» των δικαιωμάτων που εν γνώσει μας απωλέσαμε. Ο μόνος τρόπος για να αλλάξει οτιδήποτε είναι η παιδεία και το ξέρουμε όλοι. Απλώς αναρωτιέμαι: αν όλοι έχουμε παιδεία, ηθική και όποια δαφνοστολισμένη αξία, ποιος κάνει τις μ*λ*κίες και χαλάει την τέλεια κοινωνία μας; Κάποια ασύμμετρη απειλή; Οι Νεφελίμ; Ο Βελζεβούλ; Τούρκοι commandos;

Μια ακόμη απορία και σταματώ το παραλήρημα:
Ας πούμε ότι κάποιος από τους θερμόαιμους του forum έφτανε στο αντικείμενο του πόθου, τα ονόματα των «ενόχων». Τι θα έκανε; Δε θα τους ξαναέδινε δουλειά;

Εν κατακλείδι, θέμα υπάρχει μόνο μεταξύ του δημιουργού ή όποιου εκπροσώπου του και της εταιρίας. Δε μας αφορά.

Καλή σας ημέρα.

ΥΓ: Αν και συνειδητά αθυρόστομος και υπέρμαχος της βωμολοχίας, αηδίασα με την φρασεολογία μερικών. Δε με πείραξαν οι λέξεις. Με πείραξε το στυλ «Πιτσιρίκο, μαζέψου. Σ’ έχω.»… Αυτό τιμωρείται με δημόσιο λιθοβολισμό; Ίσως θα έπρεπε;

EDIT: Καταγγέλω ότι το f*r*m με λόγοκρινε!!! Δε βάζω αστεράκια και τέτοιες π*π*ριές εγώ!!! :shock: :shock: :shock: :wall
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό the_eg » 19.03.09, 12:44 pm

Adworks:"Με τη λογικη οτι εδω μέσα είναι φόρουμ γραφιστών και όχι καταδοτών, καταλήξαμε λίγο πολύ οτι αυτη η ιδεα μπορει να εξυπηρετούσε κάποιους να μην κακοπεσουν, αλλα απ την αλλη, για σκέψου, να γραφουμε κατεβατα με ονοματα απατεώνων, με τη δική μας και ατομικη μας κρίση. Η κρίση μας ειμαστε σίγουροι οτι είναι αντικειμενική? Μήπως περιεχει και εμπάθεια? Μήπως και προσωπικά κριτήρια? "
Όπως ανέφερα και παραπάνω (στο υποθετικό σενάριο να μην είχε γίνει copy ή να μην είχε γίνει αντιληπτό) τι ποιο αντικειμενικό απο το "το έκανε η McCann, με συντελεστές α,β,γ"? Και μήπως η μη προσωποποίηση αδικεί τους υπόλοιπους που δουλεύουν στην/για την McCann?Αν γνωριστείς με κάποιον απο αυτούς-που είναι άσχετος με την υπόθεση και δουλεύει εκεί- δεν θα τον κρίνεις μέσα σου άδικα?
Κούλης: "Είμαι όμως επίσης κάθετα εναντίον της λογικής του λιντσαρίσματος και της δημοσιοποίησης ονομάτων" Στην έντυπη διαφήμηση της "Παρουσίασης" δεν έχει βάλει η εταιρεία την υπογραφή της? Δεν δημοσιοποίησε η ίδια την κλοπή της (με το σκεπτικό πάντα οτι αν το έγκλημα δεν είναι γνωστό δεν υπάρχει έγκλημα)?.
Και εδώ φίλε Κούλη έγκειται η διαφορά με τα παραδείγματα παιδεραστών ή άλλων διαστροφικών ή παραβατικών συμπεριφορών. Αυτές αφορούν την προσωπική σφαίρα του καθενός.Δεν βγαίνει πχ κάποιος στην TV με t-shirt "με λένε τάδε και μαμάω τα καλύτερα μωρά"(βλεπε υπογραφή), συνοδευόμενος απο 2 2μετρες 20ρες (βλέπε original ιδέα και άψογη εκτέλεση), που τον βλέπεις και λες "ρε το μπαγάσα μπράβο"..Ώσπου μια μέρα τον τρακάρεις με την ίδια αμφίεση (βλέπε υπογραφή) αλλά αντι για τις 20άρες, αγκαζάρει ένα αγοράκι και ένα κοριτσάκι(κλεμμένη ιδέα, μέτρια εκτέλεση).Τι θα γίνει τότε? Στα πρωτοσέλιδα με τη σύλληψή του θα βάλουν mosaic εκτός απο το πρόσωπο και στο t-shirt? Θα ξεχάσουν όσοι τον είδαν live το όνομά του?
Υπάρχει διαφορά...Και ξαναλέω για να μην παρερμηνευθώ: Οι ίδιοι δημοσιοποίησαν την δουλειά. Βγήκαν στη σκηνή, στα φώτα, είπαν "Εμείς το κάναμε αυτό". Η μη προσωποποίηση διαχέει το ανήθικο στο "κάποιος κάπου κάποτε". Θυμηθείτε οι λίγο μεγαλύτεροι την υπόθεση των (μπλιαχ) Millie Vanillie(ουτε να το γράψω σωστα) που κάναν καριέρα με ξένες φωνές.
Ούτε λιντσάρισμα, ούτε λαικά δικαστήρια. Οι αρμόδιες αρχές, όπως σωστά λες, είναι αυτές που θα κάνουν (?βλ. υπόθεση του φωτογράφου Χρήστου Πασχούδη) τη δουλειά.Όμως, προσωπικά πάντα μιλώντας, διαφωνώ με το "Εν κατακλείδι, θέμα υπάρχει μόνο μεταξύ του δημιουργού ή όποιου εκπροσώπου του και της εταιρίας. Δε μας αφορά".Ότι γίνετε δημόσια με αφορά, και αυτός είναι ένας άλλος τρόπος (εκτός της παιδείας που σωστά αναφέρεις) να γίνουν καλύτερα τα πράγματα. Εξάλλου ποιά η χρησιμότητα της παιδείας, που η εφαρμογή και η έκφρασή της αν τίποτα δεν μας αφορά?
Χωρίς αντικείμενο, χωρίς πεδίο εφαρμογής, η παιδεία (δεν μιλάμε για εκπαίδευση το ξέρουμε και οι δυο, ίσως όμως κάποιος να παρερμηνεύσει) είναι κενό γράμμα.Η πράξη είναι η πεμπτουσία της θεωρίας.
>error
Άβαταρ μέλους
the_eg
Member

Δημοσίευσηαπό spo002 » 19.03.09, 1:41 pm

@Κουλης

"Είμαι όμως επίσης κάθετα εναντίον της λογικής του λιντσαρίσματος και της δημοσιοποίησης ονομάτων σε οποιαδήποτε περίπτωση, ακόμη και στον βιαστή ανηλίκων του κ. Καράμπελα, ασχέτως αν αποδειχθεί αθώος ή όχι αργότερα. Κάθε «αδίκημα» έχει μόνο μία τιμωρία και αυτή έχουν δικαίωμα να την ορίσουν μόνο οι αρμόδιες αρχές. Σε καμία περίπτωση δεν κάποια τέτοια εξουσία η «κοινή γνώμη», που ως γνωστόν είναι «μια κοινή, μια πόρνη». Ο στιγματισμός ή η απαξίωση ή όποια άλλη τέτοια τακτική δεν ταιριάζουν σε πολιτισμένες κοινωνίες.

Μια ακόμη απορία και σταματώ το παραλήρημα:
Ας πούμε ότι κάποιος από τους θερμόαιμους του forum έφτανε στο αντικείμενο του πόθου, τα ονόματα των «ενόχων». Τι θα έκανε; Δε θα τους ξαναέδινε δουλειά;

Εν κατακλείδι, θέμα υπάρχει μόνο μεταξύ του δημιουργού ή όποιου εκπροσώπου του και της εταιρίας. Δε μας αφορά."

Εστω οτι ειναι όπως λες τα πράγματα. Γιατι δεν βγήκε η ΜacCann από την αρχή να μας πεί τί έγινε? Περίμενε να δει και να σκεφτεί τι θα κάνει και έστηλε την επιστολή που διάβασες. Μετά που κατάλαβε τη μλκια της εστειλέ άλλη επιστολή μπας και τα μπαλώσει. Εμ ελά όμως που τον Frernandez το βρήσκεις πλέον έυκολα γιατι έχει δικό του site. Και τον ρωτάς και σου λέει τι έγεινε πραγματικά (γιατι δεν εχει λογο να μη σου πει πραγατικα). Και μαθαίνεις ότι η McCann σε εχει δουλέψει και επιβαιβεώνεις αυτό που ολοι υποψιαζόμασταν. Θες να μου πεις οτι ακόμα πιστευεις οτι κάτι άλλο υπάρχει από πίσω? Οτι χρειάζεται δικαστική αρχή και όχι εμεις οι "πουτάνες" για να παραδεχτεις ότι ΕΚΛΕΨΑΝ (οπως έχουν κανει και αυτοί και αλλοι στο παρελθόν). Και γιατί να μην μάθουν όλοι ποιοι ειναι από πίσω. Να τους κράξουμε για να μην το ξανακάνουν. Δεν θα τους εκθειάζαμε σε αντίθετη περίπτωση?

Εσύ αν εισαι γραφίστας τι γνώμη θα είχες αν εμπαινες σε ενα spec με την συγκεκριένη ομάδα της McCann και εχανες τη δουλειά από κλεψιά?
Self knowledge brings happiness
Άβαταρ μέλους
spo002
Member

Δημοσίευσηαπό nitro912gr » 19.03.09, 1:57 pm

offtopic, το να μπλέκουμε ονόματα με βιασμούς και λοιπά είναι λίγο επικίνδυνο ακόμα και σε ένα φόρουμ όπως αυτό. Δε νομίζω να έχει καμία σχέση με την τοποθέτηση μου επί του θέματος ένα τέτοιο παράδειγμα και θα επιθυμούσα να διαγραφεί το σχετικό παράδειγμα, μεταξύ μας λέμε ότι παπαριά θέλουμε, αλλά εδώ δεν είναι το μεταξύ μας.
http://nikolaskarampelas.com

Quotes for life

"Και τι έκανε λοιπόν η χορεύτρια παύλα γραφίστας;"
"Και εδώ έχουμε τον γραφίστα καραγκιόζη..."
Άβαταρ μέλους
nitro912gr
Old Member

Δημοσίευσηαπό ONOMA » 19.03.09, 3:00 pm

Νόμιζω πως ο eg με το υποθετικό β σενάριο συνόψισε όλη την ουσία της υπόθεσης,

Σε ερωτήματα τύπου " και να μάθεις τα όνόματα τι θα κάνει;"..ή "αν δημοσιοποιηθούν τα ονόματα σημαίνει λιντσάρισμα"....συγγνώμη αλλά μη κρίνουμαι εξ'ιδιών (αν δεν το σκότωσα).

Τι σε νοιάζει εσένα τι θα κάνω εγώ. Και γιατί να θεωρείς δεδομένο ότι θα ακολουθήσω το λάθος δρόμο και όχι τον σωστό. Ενδεικτικά μπορώ να σου πω:

-μπορεί να τον ξέρω και να τον ρωτήσω λεπτομέρειες
-μπορεί να θέλω να του πω μπράβο επειδή για οποιοδήποτε δικό μου λόγο μπορεί να θέλω να αντιγράψω κάτι άλλο
-μπορεί να ξέρω έναν άλλον από εκει μέσα και τσάμπα να είμαι καχύποπτος προς όλους
-μπορεί να μην κάνω ΤΙΠΟΤΑ, απλά να θεωρώ ότι το δίκαιο είναι αυτό....όπως το περιγράφει ο eg!

Και μία συνολική κριτική/στατιστική...παρατήρησα ότι πολύ πιο παθιασμένοι ήταν όσοι ήταν κατά της δημοσιοποιήησης και πολύ πιο μετριοπαθείς αυτόί που ήταν υπέρ.

Εγώ ειλικρινά αν ήξερα ποιοι ήταν θα τα ανέφερα...κουβέντα κάνουμε, και αν νομίζετε ότι θα είχα ευθύνες για κάτι που δεν μπορώ να αντιληφθώ...θα τις αναλάμβανα.

Χαιρετώ

Ο
o a a
ONOMA
Member

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 19.03.09, 8:28 pm

Είμαι απογοητευμένος γιατί μάλλον δε μιλάω Ελληνικά. :(

Καταλαβαίνω ότι ο περισσότερος κόσμος έχει ασπαστεί το δόγμα «Όποιος δεν είναι μαζί μας είναι εναντίον μας» και αυτό με θλίβει βαθύτατα. Δε θα ασχοληθώ με αυτό όμως.

Είμαι από τους ανθρώπους που απεχθάνονται την τηλεοπτική «δημοσιογραφία» και ανατριχιάζει με τη φράση «Σε τι κόσμο θα φέρουμε τα παιδιά μας;». Σιχαίνομαι τους νοικοκυραίους που μπαίνουν καν στον κόπο να αναρωτηθούν για τον κόσμο αυτόν. Φρίττω με την τρομακτική δίψα τους να αποκαλυφθεί το όνομα και το πρόσωπο του «διεφθαρμένου τέρατος» που τόλμησε να καταπατήσει τα ιερά και τα όσια, ώστε να θυσιαστεί/χλευαστεί/απαξιωθεί, να θεωρηθεί το θέμα λήξαν και να μην αναγκαστούν να παραδεχτούν ότι το πρόβλημα είναι πολύ γενικότερο και χρίζει άμεσης και επίπονης λύσης.

Πάμε τώρα και πιο προσωπικά:

@the_eg
Φυσικά ότι γίνεται δημοσία (ίσως να) μας αφορά. Οι επαγγελματικές σχέσεις δύο πλευρών όμως δεν είναι δημόσιο θέμα. Εννοείται ότι συμφωνώ πως έπρεπε να ενημερωθεί ο δημιουργός. Ενημερώθηκε και κινήθηκε ή θα κινηθεί αναλόγως. End of story. Για ‘μένα, το όλο θέμα ήταν να αποζημιωθεί με κάποιον τρόπο ο δημιουργός. Αυτό έγινε ή θα γίνει. Η δημοσιοποίηση του όλου θέματος στο forum τι αξία είχε; Η συνέχιση του έχει κάποια; Τι βγαίνει από το όλο νταβαντούρι; Δέχεται πίεση η Δικαιοσύνη; Υπάρχει γενική κατακραυγή από τα ΜΜΕ; Τι; Θα χάσει καμιά δουλειά η McCann επειδή μερικοί γραφικοί (ο Κούλης, ο the_eg, ο mitros912gr) κάθονται και σπαταλάνε το χρόνο τους αερολογώντας σ’ ένα forum; Αν σε θίγουν τόσο πολύ κάν’ τους μήνυση για «προσβολή κλαδικής ηθικής» ή όποια άλλη πομπώδη δικηγορίστικη μ|λ|κία (χα, δε θα μπουν αστεράκια). Αυτό που λέω είναι απλό: κάντε κάτι γενικό για να αλλάξει η κατάσταση, κάντε και κάτι ειδικό αν ψήνεστε, έτσι για να σας φύγουν οι κ|ύλες (αυτολογοκρίνομαι). Απλά σταματήστε τη γκρίνια.

@spo002
Να δηλώσω εξαρχής ότι είμαι 25,5. 21 Ιουνίου έχω γενέθλια. Περιμένω δώρο. :twisted:
Γιατί να σου πει οτιδήποτε η McCann ή οποιοσδήποτε άλλος ιδιώτης; Υποχρεωμένος είναι; Δε μπορώ να την καταλάβω αυτή τη λογική. Αναφορά δίνουμε μόνο σε όποια αρχή έχουμε αναγνωρίσει ότι μας εξουσιάζει. Εγώ αναφέρομαι στον πελάτη μου όσον αφορά το project του και μόνο, οι φαντάροι στον λοχία τους και όλοι μαζί στο Κράτος. Η συγκεκριμένη εταιρία είναι ακριβώς ότι κι εσύ. Αναφέρεται μόνο στο Κράτος. Τελεία και παύλα. Μην μπερδεύετε το τι θα σας φαινόταν δίκαιο, όμορφο, κομψό, ένδειξη πολιτισμού με τις υποχρεώσεις.
Και για να κάνω και την απαραίτητη αναφορά στο avatar του isikol: Who watches the Watchmen?

@nitro912gr
Νικολάκη, πάρε τα τρία σου και μη σκοτίζεις τα δικά μας. Τσουτσέκι. :P

@ΟΝΟΜΑ
Δε θεωρώ ότι το λιντσάρισμα θα γίνει μετά την κατάκτηση της Απόλυτης Γνώσης. Θεωρώ ότι έγινε ήδη. Δε θεωρώ ότι θα ακολουθηθεί λάθος δρόμος. Θεωρώ ότι ακολουθήθηκε ήδη.
Υποθέτω ότι τα «μην κρίνουμε εξ’ ιδίων», πάθους και οι λοιπές δαντέλες δεν είχαν σκοπό να προσβάλουν και τα παρέβλεψα.

Τελικά το δικαίωμα στην πληροφόρηση θέλει πολλή δουλειά ακόμη…

Ελπίζω αυτό το post να ήταν πιο ξεκάθαρο από το προηγούμενο και να μην παρερμηνευθώ πάλι.
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό the_eg » 19.03.09, 9:39 pm

Επειδή αναφέρεται συχνά, περι λιντσαρίσματος. Το λιντσάρισμα ενέχει τη σωματική βία (και δη ομαδική).
Εδώ έχουμε κάποιους που λεν (λογια) υπέρ και κάποιους που τοποθετούνται κατά της αποκάλυψης.Δε μου φαινεται αυτό για λιντσάρισμα..
Αν κάποιος έρθει και μου χώσει μια μπουνιά (δίκαια ή άδικα) δεν γίνεται να μην πονέσω.Αν αντιθέτως μου επιτεθεί λεκτικά (δίκαια ή άδικα), προσπαθώντας να με προσβάλει, έγκειται στο χαρακτήρα μου, αν θα προσβληθώ ή όχι.
.... :?: Τελικά (επαναλαμβάνομαι αλλα δεν πήρα απάντηση) το (νυν) πρόβλημα του κατονομασμού των συντελεστών είναι είναι πρόβλημα μόνο και μόνο απο κάποια χρονική σύμπτωση (στο οτι δηλαδή αποκαλύφθηκε η απάτη πρίν αναφερθούν τα ονόματα των συντελεστών)?
Και αν ειχε γίνει το αντίστροφο, θα το κάναμε γαργαρα?Δεν θα έπρεπε να αναφερθεί η αντιγραφη, μη θιξουμε υπολήψεις, λέγοντας "δεν μας αφορά" πάμε παρακάτω?
>error
Άβαταρ μέλους
the_eg
Member

Δημοσίευσηαπό the_eg » 19.03.09, 10:14 pm

"Δεν κάνω και δεν έκανα ποτέ καμιά απολογία υπέρ της αδράνειας. Εδώ δράση μας είναι ο λόγος. Μιλώ εξ ονόματός και δίνω στον εαυτό μου το δικαίωμα της κριτικής και των προτάσεων."Κ.Καστοριάδης

Κουλης said :"Η δημοσιοποίηση του όλου θέματος στο forum τι αξία είχε; Η συνέχιση του έχει κάποια; Τι βγαίνει από το όλο νταβαντούρι; Δέχεται πίεση η Δικαιοσύνη; Υπάρχει γενική κατακραυγή από τα ΜΜΕ; Τι; Θα χάσει καμιά δουλειά η McCann επειδή μερικοί γραφικοί (ο Κούλης, ο the_eg, ο mitros912gr) κάθονται και σπαταλάνε το χρόνο τους αερολογώντας σ’ ένα forum;"
Δεν γίνονται όλα ξέρεις με κάποιο σκοπό ούτε απο ιδιοτέλεια. Η ίδια η ζωή δεν έχει κάποιο σκοπό (εκτός της ίδιας της ζωής).

Και κάτι αγαπημένο, περί σκοπού και τελολογίας, για αντίο....

"Ρέει η καρδιά μου. Δε ζητώ την αρχή και το τέλος του κόσμου. Ακολουθώ το φοβερό ρυθμό του και πάω.
Αποχαιρέτα τα πάντα κάθε στιγμή. Στύλωνε τη ματιά σου αργά, παθητικά στο καθετί και λέγε: Ποτέ πια!
Αγνάντευε γύρα σου: Όλα τούτα τα κορμιά που κοιτάς θα σαπίσουν. Σωτηρία δεν υπάρχει.
Κοίταξε: Ζούνε, δουλεύουν, αγαπούν, ελπίζουν. Κοίταξε πάλι: Τίποτα δεν υπάρχει!
Ανεβαίνουν από τα χώματα οι γενεές των ανθρώπων και ξαναπέφτουν πάλι στα χώματα.
Σωριάζεται, πληθαίνει, ανεβαίνει ως τον ουρανό η αρετή κι η προσπάθεια του ανθρώπου.
Που πάμε; Μη ρωτάς! Ανέβαινε, κατέβαινε. Δεν υπάρχει αρχή, δεν υπάρχει τέλος. Υπάρχει η τωρινή τούτη στιγμή, γιομάτη πίκρα, γιομάτη γλύκα, και τη χαίρουμαι όλη.
Καλή είναι η ζωή, καλός ο θάνατος, η Γης στρογγυλή και στερεή, σα στήθος γυναικός στις πολυκάτεχες παλάμες μου.
Δίνουμαι σε όλα. Αγαπώ, πονώ, αγωνίζουμαι. Ο κόσμος μου φαντάζει πλατύτερος από το νου, η καρδιά μου ένα μυστήριο σκοτεινό και παντοδύναμο.
Αν μπορείς, Ψυχή, ανασηκώσου απάνω από τα πολύβουα κύματα και πιάσε μ' ένα κλωθογύρισμα του ματιού σου όλη τη θάλασσα. Κράτα καλά τα φρένα σου να μη σαλέψουν. Κι ολομεμιάς βυθίσου πάλι στο πέλαγο και ξακλούθα τον αγώνα.
Ένα καράβι είναι το σώμα μας και πλέει απάνω σε βαθιογάλαζα νερά. Ποιος είναι ο σκοπός μας; Να ναυαγήσουμε!
Γιατί ο Ατλαντικός είναι καταρράχτης, η Νέα Γης υπάρχει μονάχα στην καρδιά του ανθρώπου, και ξαφνικά, σε στρόβιλο βουβό, θα βουλιάξεις στον καταρράχτη του θανάτου και συ κι όλη η γαλέρα του κόσμου.
Χρέος σου, ήσυχα, χωρίς ελπίδα, με γενναιότητα, να βάνεις πλώρα κατά την άβυσσο. Και να λες: Τίποτα δεν υπάρχει!
Τίποτα δεν υπάρχει! Μήτε ζωή, μήτε θάνατος. Κοιτάζω την ύλη και το νου σα δυο ανύπαρχτα ερωτικά φαντάσματα να κυνηγιούνται, να σμίγουν, να γεννούν και ν' αφανίζουνται, και λέω: "Αυτό θέλω!"
Ξέρω τώρα· δεν ελπίζω τίποτα, δε φοβούμαι τίποτα, λυτρώθηκα από το νου κι από την καρδιά, ανέβηκα πιο πάνω, είμαι λεύτερος. Αυτό θέλω. Δε θέλω τίποτα άλλο. Ζητούσα ελευτερία." Ν.Καζαντζάκης
>error
Άβαταρ μέλους
the_eg
Member

Δημοσίευσηαπό Κούλης » 20.03.09, 3:33 am

the_eg έγραψε:Κουλης said :"Η δημοσιοποίηση του όλου θέματος στο forum τι αξία είχε; Η συνέχιση του έχει κάποια; Τι βγαίνει από το όλο νταβαντούρι; Δέχεται πίεση η Δικαιοσύνη; Υπάρχει γενική κατακραυγή από τα ΜΜΕ; Τι; Θα χάσει καμιά δουλειά η McCann επειδή μερικοί γραφικοί (ο Κούλης, ο the_eg, ο mitros912gr) κάθονται και σπαταλάνε το χρόνο τους αερολογώντας σ’ ένα forum;"
Δεν γίνονται όλα ξέρεις με κάποιο σκοπό ούτε απο ιδιοτέλεια. Η ίδια η ζωή δεν έχει κάποιο σκοπό (εκτός της ίδιας της ζωής).

Δε μίλησα για σκοπό. Μίλησα για αξία... Μην παραποιείς τα λόγια μου, please.
Anyway, πολύ χαίρομαι που ηρέμησε αυτό το post.
Πάω να εργασθώ. (Όχι, δε θα αντιγράψω τίποτα, μη φοβάστε. :P :P :P :twisted: :twisted: :twisted: )
Άβαταρ μέλους
Κούλης
Member

Δημοσίευσηαπό SecretVibe » 27.02.11, 12:51 pm

Σήμερα έτυχε να δω τη συγκεκριμένη διαφήμιση στη τηλεόραση και θυμήθηκα το συγκεκριμένο ποστ. Τελικά βρέθηκε άκρη; :whistle Απο ότι βλέπω μια χαρά χρησιμοποιούνται οι εικονογραφίσεις και στην τηλεόραση και στο website τους. :superman:

ps: http://abduzeedo.com/beauty-illustratio ... -fernandez
απίστευτος ο fernadez! απλά τέλειος.
Learn 2 live & live 2 learn. Learn 2 listen & listen 2 learn. Live 2 love & love 2 live. We live 2 die & we die living. Life is what u make of it.
Άβαταρ μέλους
SecretVibe
Member

Δημοσίευσηαπό VaLKyRiE » 27.02.11, 10:31 pm

αν θυμαμαι καλα ναι....
viewtopic.php?f=3&t=15431&start=160
Nothing Lasts Forever...!
Άβαταρ μέλους
VaLKyRiE
Master Member

Δημοσίευσηαπό unholy » 01.03.11, 3:13 pm

Αμάν βρε SecretVibe, τι το ανακίνησες αυτό το θέμα; :P Κάθισα διάβασα όλες τις σελίδες (τώρα το διάβασα πρώτη φορά) και τελικά δεν έμαθα ποιος την έκανε την λαμογιά :wall Η όλη εξέλιξη μου θύμισε κάτι τηλεοπτικές εκπομπές που μιλάνε για σκάνδαλα, αλλά τελικά στο τέλος ποτέ δεν λύνεται η απορία, του ποιος ήταν από πίσω (συγκεκριμένα). Άραγε η συγκεκριμένη εταιρία τόλμησε ξανά να κάνει κάτι τέτοιο ή όχι; Μπορεί όχι, αλλά μπορεί και ναι και να μην αποκαλύφθηκε ποτέ. Αν δεν ήταν παλιό topic θα έγραφα και εγώ κανένα σεντόνι (τριπλό)...
Άβαταρ μέλους
unholy
Junior Member

Προηγούμενη

Επιστροφή στο I.I Γραφιστική / Διαφήμιση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

Visual Communication Designers Club

Το Visual Communication Designers Club, το μεγαλύτερο Ελληνικό online design forum, αποτελεί μια Ελληνική κοινότητα σχεδιαστών οπτικής επικοινωνίας, υπό την ευρύτερη έννοια του όρου, θέλοντας να συμπεριλάβει στα μέλη της κάθε ειδικότητα και βαθμίδα όσων σπουδάζουν ή εργάζονται στον χώρο της επικοινωνίας, έντυπης, διαδικτυακής, τρισδιάστατης ή εφαρμογών πολυμέσων